Haarlem profiteerde weer dankbaar van goede connecties bij kampioen Ajax BOOMGAARD DE WOLF NIEUWKOMER DUBBELMAN: RCH, een vereniging om mee te Van der Kuil denkt over rentree bij Talbot minder verdienen meer genoegen Paternotte voor Phantoms veel te duur voor Haarlem niet Blauw Wit hield geld over WOENSDAG 9 AUGUSTUS 196 7 VOETBALBIJLAGE 15 99 Haarlem heeft prettige contacten met Ajax. In de transferperiode kwam opnieuw bijna één handvol vier spelers van de Amster damse club naar de nieuwe eerste-divisieclub. Voetballers, die bij de landskampioen geen kans kregen om door te dringen tot de hoofd macht. Spelers, die wellicht wel in een lagere club kunnen doorstoten naar opvallende prestaties. Ron Boomgaard: „Michels zei zelf, dat het beter voor me was" en Cees de Wolf: „Het begint te vervelen steeds te spelen voor een happie mensen". die plaats moet je een prima technicus hebben. En Siem bekijkt het goed. Een man met ervaring. Dan hebben we Chris Dekker. Dat wordt een hele goede. Ik re ken erop dat we in de eerste divisie goed mee zullen draaien". Lesley Talbot zou dan weer eens een goed seizoen hebben. Na zijn glorietijd bij DWS werd het vorig seizoen bij Heracles niet zo'n succes. „In het oosten zijn ze niet zo voetbal-minded. Ik zit liever hier. Als we hier goed mee komen, kunnen we toch wel rekenen op een 12.000 toeschouwers. In het oosten krijgt zelfs FC Twente die alleen maar als Feijenoord of Ajax op bezoek komen". Natuurlijk was het na de fusie even wennen. Niet alleen voor de spelers. Zaanstreek had voor de samenstelling trainer Blokland al gecontracteerd. Daar is nu een voor beide partijen bevredigen de oplossing voor gevonden. Blokland blijft ook in de nieuwe opzet aan de club gebonden. Hij is als hulptrainer aange steld en neemt het B-elftal onder zijn hoede waarin vele jonge spelers een plaatsje hebben gevonden. Toch zou Alkmaar/FC Zaanstreek nog wel een geroutineerde kracht kunnen ge bruiken. Talbot heeft wel belangstelling voor Piet van der Kuil. 33-jarige Van der Kuil ziet na twee jaar trainingsarbeid bij de vierdeklasser Halfweg wel iets in een rentree in het betaalde voetbal. „Ik ben er destijds veel te vroeg mee uitge scheiden. Amerika trekt me niet zo erg. Ik blijf hier liever in de buurt". Het wachten is op de tweede transferperiode. „Je kan nergens zo veel verdienen als bij Ajax". Dat zegt 22-jarige Ron Boomgaard, terwijl op zo'n moment de weemoed knaagt. Weemoed over het vertrek bij de Amsterdamse club. Geen enkele voetballer ambieert ech ter niet verder te kunnen komen dan vaste reserve; vandaar dat de vreugde over de transfer naar Haarlem de weemoed over de daling in financieel gewin overheerst. Rom Boogaard is niet meer de tweede doelman van Ajax. Het was hem aan het eind van de vorige competitie langzaam duidelijk geworden. „Het was eerst een enorme teleurstelling voor me. Daar ben ik nu wel overheen. Het. is beter zo. Bij Haarlem kan ik proberen mijn re putatie weer op te bouwen. Bij Ajax had ik daarvoor voorlopig geen kans gekre gen. Michels heeft geruime tijd met me gesproken en gezegd: „het is voor je zelf beter." Dat is natuurlijk waar, als je maar steeds reserve bent ga je daaraan mentaal ten gronde. Ajax heeft me ook niet weggedaan omdat mijn capaciteiten niet voldoende waren. Ajax heeft me ge woon een kans gegeven om nog wat naam te maken. Dat ga ik nu proberen bij Haarlem." De voormalige Telstar-doelman Heinz Stuy zit nu op de plaats van Boomgaard bij Ajax. Achter Bals, van wie Boom gaard zegt: „dat is een vakman. Hij leefde twee maal drie kwartier mee met de wedstrijd. Dat is het belangrijkste. Hij is volkomen geconcentreerd en dat valt niet mee in een zo goede ploeg als Ajax waarin een doelman vaak zo wei nig te doen krijgt". Bij Haarlem dacht Ron Boogaard Piet Paternotte opnieuw aan te treffen. De eerste training van de nieuwe eerste di visieclub waren zij er ook beiden, maar daarna zette Paternotte spoed achter zijn plannen om toch in een eerste team te blijven spelen. Hij zal de vrijgekomen plaats van Van der Pol in Blauw Wit innemen. Boomgaard had zich echter al voorbereid op een hernieuwde concurren tiestrijd. „Ik ken Piet natuurlijk goed van zijn en mijn Ajax-tijd. We hebben er al tijd een gezonde concurrentiestrijd op na gehouden. Dat zou hier weer gebeurd zijn." Boomgaard brengt overigens wat meer getuigschriften mee dan Paternot te vorig seizoen. Boomgaard kan prat gaan op plaatsen in het Nederlands jeugd elftal, in Jong Oranje en in het Neder lands militair elftal. „Die reputatie wil ik graag uitbouwen. Bij Haarlem, dat minder betaalde dan de oorspronkelijk voor Boomgaard gevraagde 35.000. Hoe veel minder, daarover zwijgen Ajax Haarlem en ook Boomgaard, („het is niet te veel gezakt, gelukkig, het scheelde me anders te veel in het percentengeld."). „Ik had wel graag naar Amerika willen gaan. Dat gokkie had ik wel willen wagen". De zaak is duidelijk, Clees de Wolf geeft hiermee toe graag bij Ajax weg te hebben willen gaan. Het liefst naar de Verenigde Staten, naar de Pittsburgh Phantoms, de clubs van de andere wilde jongens als Prins, Laseroms, De Vries en Smit. Maar Ajax stimuleerde de plannen van de 21-jarige De Wolf en clubge noot Soetekouw niet. „Het transfer bedrag, dat ze aan de Phantoms vroe gen, was veel te hoog. Dat was 90.000 gulden. Voor mij alleen. Daar stuitte het op af". Na de wens te hebben geuit naar de Verenigde Staten te willen gaan, ver wachtte De Wolf, twee seizoenen speel de hij voor Ajax, na uit Purmerstein te zijn geplukt, een plaats op de trans- ferlijst. Hij kreeg die plaats en was daar blij mee, want zelf voelde hij er niet veel voor om nog langer bij de Amsterdamse club in een ondergeschikte rol mee te blijven draaien. „Als je steeds maar in het tweede moet spelen, begint dat te vervelen. Je ziet steeds een happie men sen op de tribune, nou, dan is de aar digheid gaüw over. „Met plezier stapte hij over naar Haarlem. Voor een veel en veel minder bedrag dan de 90.000 die met een transfer naar Amerika zou zijn gemoeid. Verbaasd heeft hij de trai ning van Peeman ondergaan. „Dit is erg zwaar. Zwaarder dan bij Ajax." Ver heugd accepteerde hij de vooruitgang in vergelijking met Ajax. „De mensen zijn hier veel vriendelijker. Je blijft hier ten minste na een training nog even zitten met een paar jongens. Bij Ajax was ie dereen zo weg." Cees de Wolf hoopt bij Haarlem een plaats in de aanvalspits te kunnen ver overen. Ook in het tweede van Ajax ver vulde hij voornamelijk een rol als spits speler, al werd hij bekend door zijn links- buitenrol als vervanger van Keizer in de Europa Cup-thuiswedstrijd tegen Liver pool. Wat gaat Haarlem in het komend sei zoen doen: „ik denk dat we bij de boven ste eindigen. Dit is toch een aardige ploeg, er wordt toch knap gecombineerd'. De groep spelers, waaruit Haarlems A- en B-elftal zal worden samen gesteld, met de trainers, staand, ge heel rechts Peeman, geheel links Van der Gevel. Naast Peeman ver zorger Feith en de spelers: Hoeben, Egner, De Jong, Schuit, De Wolf, Koster, Jan Smit, Meijer, Alberts, Vreeken, Kruyer, Blokzijl, Van Duf felen. Gehurkt v.r.n.l.: Gerding, Kunst, Peijs, Couperus, Driessen, Peters, Van Haaren, T. Smit-, Wen- tink, Boomgaard en Polanen. De „uitgedunde" formatie van RCH. Uitgedund, omdat Oldenziel, Galis, Koning, De Goede en Maslo op het zorgenlijstje van Dubbelman prijken. Zij hebben in de tot dusver gespeel de oefenwedstrijden al blessures op gelopenVanavond in het oefenpar- tijtje, dat RCH tegen amateurclub De Leede speelt, zal blijken wie van de vijf gewonden zondag toch nog de competitiestart kan meemaken. De elf spelers op de foto zijn (v.l.n.r.): Mussche, Honout, Schip per, Bes, Hup, trainer Dubbelman, Koppen, Hendriksen, Gerritse, mas seur Steenkist, Seegers, Meijer en Fransz. „Het is een bof dat ik in een vereniging kom, waar al heel wat bereikt is", zegt RCH's nieuwe trainer Dubbel man. „Mijn voorganger heeft ze tenslotte kampioen ge maakt en er voor gezorgd dat RCH zich het afgelopen seizoen knap handhaafde in de eerste divisie. Dat is een enorm voordeel. Een uitstekende basis om op voort te bouwen". Zonder deze basis was Dubbelman niet op het aanbod van de Heemsteedse vereniging ingegaan om dit seizoen Van der Pijl als oefenmeester op te volgen. Be halve zeer ervaren is 57-jarige Dubbelman ook bijzonder kieskeurig in de keuze van zijn werkgevers. Bij RCH vond hij de sfeer die hij nodig heeft om goed te kunnen werken. „Er is een prima samenwerking met het bestuur. Zonder een goede verstandhouding met de verantwoordelijke mensen van een vereniging, faalt een trainer. Vaak zonder dat hij er iets aan kan doen. Maar hij krijgt wel de schuld". Dank zij die samenwerking kan nieuwkomer Dubbelman wel licht de termijn vol maken, die hij nodig acht om iets te be reiken. „Het komt niet ineens. Succes is gewoon een optel sommetje. Spelers, trainer, bestuur en talloze andere factoren spelen een rol. Ik zeg dan ook niet dat ik ze kampioen maak. De trainers die dat zeggen zijn voor mij stapelgek. Als je wat ouder wordt leer je dat wel af. Ik moet er de tijd voor krijgen". Oud-Xerxes-speler Dubbelman heeft het duidelijk niet over weken, maar over jaren. In zijn twintigjarige trainersloopbaan is hij zeker voor Nederlandse voetbalbegrippen bijzonder honkvast. Zeven jaar bij Quick Nijmegen, daarna bij de in voering van het betaalde voetbal in 1954, acht jaar trainer van SC Cambuur. Hij was ook de man die Volendam in de ere divisie bracht. Het korte verblijf in de hoogste afdeling van de Volendammers heeft Dubbelman veel genoegen verschaft. „Het is een heel aparte gemeenschap. Of ze gooien je in het IJssel- meer öf je bent boven Jan. Ik had het er uitstekend naar mijn zin". De Heemsteedse vereniging beschikt dus wel over een oefen- meester met een enorme dosis ervaring. Met vast omlijnde denkbeelden ook, over het soort voetbal dat hij voorstaat. „Be weeglijkheid. Daar draait het om. Er is maar een speler die wat met de bal doet, maar ondertussen moet de rest in beweging zijn. Zoals Celtic. Dat is eenvoudig, simpel maaj- enorm de gelijk. Ik geloof dat het spélen zonder de bal hier in Nederland nog te veel verwaarloosd wordt. Je hebt er natuurlijk een enorme conditie voor nodig. Daaraan gaan we ook werken. We moeten voetbal laten zien, waar publiek op afkomt". De aankopen waartoe RCH door de inkomsten van de trans fer van doelman Van der Meeren en door goede gaven van supporters in staat werd gesteld, zonder de plannen van het bestuur verlichting van de schuldenlast in de war te schoppen pasten in deze opzet. „We moeten zonder topstar ren veel zien te bereiken. In ieder geval hoger op te komen. Aan de zwakke plekken is iets gedaan. Voor Van der Meeren is Bes in de ploeg gehaald. Die jongen zit vol met talent, maar bij DWS kwam het er niet uit. Verder zijn we vooral in de breedte sterker geworden. Tussen de achttien contractspelers zijn er nu méér die een geblesseerde kunnen vervangen, zon der dat de kracht van het elftal wordt aangetast". Gentleman Dubbelman is blij dat hij na twee jaar SC Drente en een jaar freewheelen door een knie-operatie leverden de contacten met Elinkwijk geen resultaat op weer terug is in de Randstad. „Ik ben weer eens verhuisd. Als voetbaltrainer ben je net een zigeuner" vindt vrijgezel Dubbelman. „Het kleinste toeval kan beslissend zijn voor je baan. Dat is het risico, daar word je ook voor betaald. Ik heb het altijd zo eerlijk en correct mo gelijk willen doen. Natuurlijk moet je vijanden maken, anders ben je een slappe vent. Van de andere kant, kijk je al gauw tegen bergen critiek op. Daar moet je tegen kunnen". Dubbelman al zeventien jaar voorzitter van de Neder landse vereniging van oefenmeesters kent het klappen van de trainerszweep al zo'n twintig jaar. Hij ziet er dan ook niet tegen op. „De animo bij de jongens is groot. Het is voor hen net zo goed als voor mij even wennen natuurlijk, maar ik heb er goede hoop op. Ik moet nog bekijken hoe ik de zaak het beste kan aanpakken. Dat is geen kwestie van drie, vier weken. Ik moet de tijd krijgen". Het Amsterdamse Blauw Wit liet veel gaan (bijvoorbeeld Geestman naar Tel star en Van der Pol naar Elinkwijk, Ol denziel naar RCH), en gaf minder uit voor vervangingen (zoals Paternotte van Haarlem, Strijks van RCH, Den Boer van Haarlem en wat derde garnituur van Ajax). Zo bleef er geld over voor exploi tatietekorten en voor de wijzigingen op 't bijveld van het Olympische Stadion, waar Blauw Wit om meer gezelligheid rond het speelterrein te krijgen gaat spelen (toe- schouwerscapaciteit: 5.000). Eindhoven tobde met een keeperspro bleem en kreeg daarom geroutineerde Bekkering van PSV evenals back Van Dorst, hetgeen nodig zal zijn om het ge mis van Slaats (naar PSV) op te vangen. DFC kocht er een voorhoedeman bij (Onsman, die bij Sparta te kort kwam). FC Den Bosch nam genoegen met wat er van Wilhelmina overkwam, en liet Harmse, Wisse en Meezen gaan naar respectievelijk HVC, HVC en Gooiland. HVC kocht uiteraard nog meer, omdat het in Amersfoort nu eenmaal niet op kan: Wiskie (Hilversum) en Van der Wekke (Excelsior). Holland Sp. vulde de gele deren aan met twee Joegoslaven (Aleksic en Vradnjan) en met Don (NAC). SVV kreeg in Wil van Beveren en Van de Korput nieuwe spelers, die het bij Sparta niet konden bolwerken en lieten hun tech niek aantasten door het vertrek van Dick van Dijk naar Twente. Heracles haalde met Veen (GVAV) de bekendste speler binnen de gelederen. Cambuur meent in Kriesch de goede vervanger te hebben voor de wispelturige J. Wieringa, die het nu bij Vitesse gaat proberen. Vitesse, dat ook Zweers van De Graafschap contrac teerde, maar topscorer Veenstra kwijt raakte aan Go Ahead. Velox raakte goede spelers kwijt aan DOS en kocht zelf slechts amateurs. Bij VVV moet de Duitser Lowin het gemis aan routine, dat is ont staan door het vertrek van Klaassens, op vangen. De Volewijckers, onder leiding van Zandvoorter Jacobs, raakte Bouman aan Elinkwijk kwijt, en kon zelf geen acti viteiten ontplooien. RBC kocht alleen en kele amateurspelers. Lesley Talbot had dit jaar een bewogen vakantie. Aangetrokken als oefenmeester van Alkmaar, las hij ver weg op het hete Mallorca, in een Nederlandse krant dat zijn nieuwe werkgever was gefusioneerd met het naburige FC Zaanstreek. Dat maakte de zaak er voor de al ruim twin tig jaar in Nederland verblijvende oefen meester een stuk eenvoudiger op. Voor zijn vertrek naar warme subtropische oorden had Talbot de transfer van Zaan streek-speler Wim de Jager naar Alkmaar voorbereid. In afrondende besprekingen over deze transfer tussen de heren Van der Hoef van Alkmaar en Klaas Molenaar van Zaanstreek werd de basis van deze opzienbarende fusie gelegd. In één klap had 55-jarige Talbot na zijn terugkeer de keuze uit ruim veertig voet ballers. Van het nieuw gevormde bestuur kreeg hij blanco volmacht die hij gebruik te om vier jeugdspelers en 24 oudere voetballers voor het komende seizoen aan de nieuwe combinatie te binden. Talbot trok slechts één betaalde speler van bui ten aan. Henny van Egdom van zijn vo rige club Heracles. „We moesten onze voorhoede versterken", verklaart Talbot nog steeds in een taaltje dat het midden houdt tussen Engels en Nederlands. „Het is een lastige jongen, maar ook een goede aanvaller. In zijn tijd bij Elinkwijk is hij wat over het paard getild, maar ik kan wel met hem werken". Behalve op Van Egdom baseert Talbot zijn optimisme voor het volgende seizoen op nog enkele geroutineerde en veelbe lovende jonge krachten. „Siem Tijm wordt onze grote man op het middenveld. Op

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15