Grens is 0,8 promille Minder alcohol in het verkeer spaart driehonderd levens OOM AGENT IN BLIK HET WEER msm Lin Piao officieel tot Mao s opvolger benoemd Bejaard echtpaar lag hulpeloos in woning A Am morris Produktie door goed idee vervijfvoudigd Noordelijke provincies stroomloos Knaapjes van 12 jaar stalen 13.000,- Portefeuille met 1160,- terecht Zware gevechten in Kanton en Sjanghai Zeven mille buit bij inbraak LUNAR-5 ZIET ACHTERKANT VAN DE MAAN Jonge moordenaar, spoedig gepakt ZANDVOORT IS OVERVOL w T egengif Jamboree in Idaho IN DEZE KRANT Plaatselijk buien Aan het strand A ndere onderzoekingen Hoogovens content Leider gevlucht Zondag start de voetbal' competitie 1967/68. Daaraan is vandaag een speciale bijlage gewijd. Cruijff: „Verschrikkelijke weken" pag. 13 Boekestein: „Ze verwachten goals" pag. 13 Boomgaard: „Naam maken" pag. 15 Dubbelman: „Basis is goed" pag. 15 Talbot sprak met Van der Kuil pag. 15 EDO wil jaar zonder schuld pag. 17 KADO: Fraaie SLEUTELHANGER bij Het woord is aan Nooit zo'n seizoen! Zeventien miljard gulden in VS voor ruimtevaart SUEDE - NAPPAJASJES adriaan bakker 52e JAARGANG NUMMER 237 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. V V T jP^ Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. T T I f Abonnement bijvooruitbetaling, 12,35 per Tel adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. I I W\ 1 T 1 **4 TP I 1 T 1P T kwartaal 13,85 franco per post, 95 cent Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. I I I 1 I I If] f V >1111 III ill pe,r week-TLosse nummers 25 cent. Giro- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. J, J ill %JL X \mJL X Mi X XXL rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur! Jos L. Lodewiiks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KEN-NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van een onzer redacteuren) Indien in Nederland geen automobi listen op de weg zouden komen met meer dan 0,8 promille alcohol in hun bloed, zouden jaarlijks 15.000 ver keersongevallen minder plaatsvinden en tenminste 300 mensen minder in het verkeer om het leven komen. Dit staat in een rapport, dat de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid heeft uitgebracht aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Justitie, Sociale Zaken en Volksge zondheid en Verkeer en Waterstaat. Op rapporten van deze stichting, die in 1962 is opgericht door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de ANWB en de Nederlandse Vereniging van Automobiel- Assuradeuren, wordt veelal het regerings beleid met betrekking tot het verkeer gebaseerd. In Nederland ontbreekt een wettelijk vastgesteld maximaal toelaatbaar bloed- alcoholgehalte voor verkeersdeelnemers. In de praktijk van de rechtspraak han teert men wel een grens van 1 tot 1,5 promille, aldus het rapport. Dit rapport stelt echter als critische grens nadrukke lijk 0,8 promille, ongeacht eventuele auto- mobilistische kwaliteiten. Eén op elke tien automobilisten zit niet geheel nuch ter achter het stuur, zo blijkt uit onder zoeken. Nederlandse cijfers zijn niet be kend. De stichting komt tot de conclusie, dat het aantal „alcoholongevallen" tot de helft zou kunnen worden teruggebracht indien alcoholisten van verkeersdeelname worden uitgesloten. Zij onderzoekt nog, wat het effect zou zijn als degenen, die meermalen op rijden onder invloed zijn betrapt, uit het verkeer zouden worden geweerd. Uit buitenlandse onderzoeken is gebleken dat bij 40 tot 70 percent van alle verkeersongevallen, die ziekenhuis- name of dood tot gevolg hadden, alcohol in het spel was. In Amerika en Duitsland wordt sedert enkele jaren gezocht naar een middel, dat de alcohol sneller uit het bloed doet verdwijnen. De resultaten zijn teleurstel lend. De meeste van de onderzochte mid delen hebben geen eftect en de paar die wèl helpen het rapport noemt fructose en laevulose hebben storende bijver schijnselen, zoals misselijkheid. De stich ting verwacht nog het meeste van midde len, die het centraal zenuwstelsel beïn vloeden, in het bijzonder voor lagere Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Aangestipt 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws U Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport13-21 In de Vishal en op zee14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het koufront van een depressie bij Ierland verstoorde de mooi-weerver- wachting. Ook morgen nog wisselend bewolkt met een buienkans en een zuidelijke wind. Temperatuur 20 gra den. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Wat onstabiel weer, maar af en toe zonnige perioden. bloedalcohol-percentages, waarbij de ver keersdeelnemer geneigd is grotere risico's te nemen. Het rapport noemt fundamen teel onderzoek naar dergelijke middelen ook in Nederland van groot belang. Re sultaten zullen echter lange tijd op zich laten wachten. De stichting krijgt haar opdrachten voor 95 percent van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het genoemde rapport was echter een „vrij onderwerp". Enkele van de onderzoeken, waarmee de stichting thans bezig is, zijn: een duidelijker stopteken voor poli tiemannen, douaniers e.d.; verbetering van constructies voor middenbermbeveiliging, vooral ter vermijding van het terugkaatsen op de eigen rijbaan; het verband tussen wegdekken, ban den en slipongevallen; het gebruik van stads- of dimlichten op bepaalde wegen; veiligheidskleding voor wegwerkers; het effect van snelheidsbeperkingen op het aantal ongevallen; ongelukken op spoorwegovergangen; de menselijke factoren, die tot onge vallen leiden. De heer A. Verhoef uit Beverwijk en de heer W. P. Kuyten uit Heemskerk hebben hoge beloningen ontvangen voor twee goe de ideeën, die ertoe hebben bijgedragen dat de produktie in de plaatwalserijen van Hoogovens IJmuiden kon worden op gevoerd van 80.000 ton tot ruim 400.000 ton per jaar. Het idee van de heer Verhoef bracht hem 1150 op en de heer Kuyten kreeg 1050 voor zijn idee. Beiden ontvingen het zilveren ideeën-insigne. Alvorens de heer Verhoef twee jaar ge leden gepensioneerd werd, had hij als voorman een speciale tang voorgesteld voor het weghalen van het gewalste ma teriaal, waardoor minder beschadiging voorkomt, terwijl de „Verhoef-tang" ook voor andere doeleinden kan worden ge bruikt. Elektromonteur Kuyten heeft een nieu we methode voor het zo genoemde frama- rollen bedacht. De rollen hebben nu veel minder te verduren en walsen en frame rollen worden thans door de zelfdebedie ningsman bestuurd. Vanmorgen om halftwaalf is een storing opgetreden in de elektriciteitsvoorziening, waardoor de drie noordelijke provincies en ook de kop van Overijssel zonder stroom kwamen. De stad Groningen kreeg na 20 minuten weer stroom, maar in het overige gebied duurde de storing langer. Veel bedrijven kwamen stil te liggen Ook het verkeer stagneerde door het uit vallen van verkeerslichten. De spoor wegen ondervonden eveneens veel hinder. De baanvakken Zwolle-Groningen, Zwolle-Leeuwarden, Zwolle-Deventer en Deventer-Enschede hadden geen spanning op de bovenleiding, waardoor alle treinen op deze trajecten bleven stilstaan. Twee 12-jarige Amsterdamse jongetjes hebben uit een tijdens de middagpauze afgesloten winkel op het kampeerterrein in Bakkum 13.000 gestolen. Met een sleutel hadden zij zich toegang verschaft De moeder van een van de knapen is beheerster van de winkel. De jongens stopten een deel van het geld in konijnen holen in de bossen rond het kampeerter rein. Daarna gingen zij naar Amsterdam en kochten daar twee racefietsen, elk van 300,-. Het was de bedoeling van de kna pen 's nachts het geld uit de konijnenho len te halen en daarna naar België te fietsen. Dat ging niet door, want de po litie had de knaapjes spoedig in Amster dam te pakken. Op hun aanwijzing werd het verstopte geld teruggevonden. In Archangel (Rusland) worden proeven genomen met een verkeers- regelende robot. De eerste resultaten zijn bemoedigend. De agent is altijd goedgeluimd en voorzover hij zich ergens zorgen over maakt dan is dat alleen over de vraag of hij nu een ambtenaar-in-functie of een instal- latie-in-bedrijf is. Vorige week woensdagavond tussen acht uur en middernacht verdween uit een sigarenmagazijn aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden een geldkistje met een portefeuille, inhoudende een be drag van 1160, De bewoners waren thuis, maar had den niets gehoord. Thans hebben zij de portefeuille teruggevonden in de achter- tuin- Het gehele bedrag zat nog in de portefeuille. TOKIO (AP). Het Chinese „Volksdagblad" van Peking heeft duidelijk gemaakt dat de minister van Defensie Lin Piao de opvolger van Mao Tse-Toeng is. In een hoofdartikel ter gelegenheid van de eerste verjaar dag van de elfde voltallige zitting van het Centrale Comité van de partij wordt gezegd: „Een speciale felicita tie is het feit waard, dat daar kame raad Lin Piao, beste strijdmakker van onze grote leider voorzitter Mao, be noemd werd tot onze onderbevel hebber". Het partijorgaan meldt dat de cam pagne om de aartsvijand van Mao presi dent Lioe Sjao-Tsji en zijn medestanders, ten val te brengen nog steeds voortduurt. „De enige manier om hen weg te vagen en hun hoofdkwartier te vernietigen be staat in de volledige ontmaskering van hun contrarevolutionaire misdaden", al dus het Volksdagblad. Zware gevechten tussen voor- en te genstanders van Mao Tse-Toeng zouden volgens reizigers in China in Sjanghai en Kanton zijn uitgebroken. De bloedigste gevechten vinden naar hun zeggen plaats in Kanton, waar het spoorwegverkeer voortdurend wordt ge saboteerd. Geschat werd dat in Kanton honder den doden en gewonden zijn gevallen. De hoogst geplaatste Chinese functio naris, die ooit gevlucht is, bevindt zich op Formosa, aldus is in Formosa bekend gemaakt. Deze functionaris zou zijn de 61 jaar oude Woe Sjoe Toeng, lid van de advise- LIN PIAO (LINKS) en MAO rende politieke volksraad in de provincie Kwangtoeng. De gouverneur van de Chinese provin cie Kwantoeng, Lin Li-Ming, is door de Rode Garde gearresteerd en gevangen gezet, zo melden rechtse bladen in Hong kong. Een Hongkongs blad meldt dat Chinese versterkingen aan de grens met Hongkong zijn aangekomen om een uit tocht van Chinese vluchtelingen te voor komen. Uit een woning aan de Dr. C. A. Ger kestraat in Zandvoort is maandagavond tussen half negen en kwart voor elf een bedrag van 7.000 gestolen. Van dit geld lag 4.000 in contanten op tafel. De ove rige 3.000 werd uit een safe, die werd opengebroken, geroofd. Men is het huis binnengedrongen via een openstaand klapraampje bij de keu ken. De bewoners waren, terwijl de in braak werd gepleegd bij kennissen koffie drinken. Amerika's laatste maanverkenner, de Lunar-5, heeft deze foto van de achterzijde van de maan naar de aarde gezonden. De achterkant van de maan die bezaaid is met kraters, is vanaf de aarde nimmer te zien. De Lunar-5 werd vorige week ge lanceerd. (Van een onzer verslaggevers) Vijf dagen lang heeft een bejaard Haarlems echtpaar hulpeloos en de wan hoop nabij in hun woning aan de Mole- naerstraat gelegen voordat de politie man en vrouw uit hun hachelijke positie be vrijde. Het echtpaar waarvan de man invalide is, is ter verpleging in het ziekenhuis Joannes de Deo opgenomen. Hun gezond- heidstoestand is nu bevredigend. Buren van het echtpaar hadden sinds vorige week vrijdag de 74-jarige heer Th. J. van der A. en zijn 77-jarige echtgenote niet gezien. Pas dinsdagmiddag maakte men zich daarover zo ongerust dat de po litie werd gewaarschuwd, temeer omdat ondanks herhaald aanbellen niet open werd gedaan. Politiemannen verschaften zich na verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang tot de woning. Zij troffen in de gang de bewoonster liggen de op de vloer aan met een fiets over zich heen. Kennelijk had zij niet de kracht kunnen opbrengen op te staan. De vrouw beefde over al haar leden en bleek volkomen uitgeput. In de slaapkamer lag haar invalide man op bed. Ook hij maak te een volslagen uitgeputte indruk- Op advies van een huisarts werd het echt paar met spoed naar het ziekenhuis over gebracht. Man en vrouw stonden als wat eenzelvig bekend. Daaruit is te verklaren waarom de buren het niet direct vreemd vonden toen zij het echtpaar enkele da gen misten. ADVERTENTIES Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven IVAN GELDER M Beverly Nichols: De liefde begint met een gedicht, en gaat dan over in zakelijk proza of gaat helemaal over. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Een groot gedeelte van de nacht heeft de politie van Nijmegen gezocht naar een jonge moordenaar, die gisteravond samen met een vriend, ont snapte uit de Pompe-kliniek in Nijmegen, waar geestelijk gestoorde misdadigers worden verpleegd. Een van het tweetal kwam na een uur naar de kliniek terug. De andere, een 20- jarige jongeman uit Huizen, die als zeer gevaarlijk bekend staat, werd in de loop van de nacht gepakt. Drie jaar geleden werd hij veroordeeld na een gruwelijk misdrijf. Zijn 7-jarig nichtje Klazina verdacht hij ervan, hem te hebben verraden na een diefstalletje. Samen met een jonger broertje lokte hij het kind naar een weiland en wurgde het meisje. Bij zijn berechting werd hij voor onbepaalde tijd ter beschikking van de regering gesteld. Het tweetal werd reeds op het moment van de ontvluchting betrapt tijdens het luchten op een binnenplaats, toen een van hen, zijn voet op een vensterbank zette, zich over de twee meter hoge muur heen- werkte en naar de gazen omheining toe snelde. Een bewaker die naar hem toe rende, kwam juist een sekonde te laat om hem bij de benen te kunnen grijpen. De ontvluchte werd vanmorgen door een boer in zijn schuur bij Nijmegen aangetroffen. De boer wenkte een politieauto, die juist naderde. De wagen zwenkte het erf op en de onsnapte kon worden gegrepen. Hij is opgesloten in het Huis van Bewaring in Arnhem. Wat nog nooit eerder in de geschiedenis van het hoogseizoen in Zandvoort is ge beurd, werd dinsdagavond een feit, toen stichting „Touring Zandvoort" een ge luidswagen door het dorp liet rijden met een uitzending, die een dringend beroep inhield op de inwoners, om opgave te doen van nog beschikbare kamers, daar de aan vragen hiervoor ontstellend groot werden en men bij de plaatselijke V.V.V. niets meer beschikbaar had. Of deze drastische maatregelen succes zal hebben opgeleverd moet worden betwijfeld, daar ook de par ticulieren tot de laatste plaats bezet zijn. WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan een begroting van 17,03 miljard gulden voor de finan ciering van de ruimtevaartprojecten in het lopende belastingjaar. De regering had een bedrag van 17,89 miljard gulden willen hebben. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam vlees- en vleesprodukten wijk aan zee - tel. 207 (02517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf Uw kinderen gaan weer naar school en hebben echt wel een bureautje nodig voor hun huiswerk. Getoond model 100x50 cm ƒ135.met klapblad (uit geschoven 150x50 cm) 150.Bureaus met kastje, onderblad 100 x 50 cm, ƒ98. Secretaires zijn gewild bij jonge dames, bij ons v.a. 140.—. Voor een ruime sortering naar neubelen BOOT m. I2047 (Gierst raat M-34-mI KAARLtM 's Maandags gesloten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1