Senator Fulbright: „VS kunnen niet twee oorlogen winnen" 19 RAIFFEISENBANK OMA'S VERJAARDACSSTUNT 1 zit i nSan ovi te Republikein Ford pleit voor uitbreiding luchtaanvallen „België heeft niets te maken met werven van huurlingen" Politie schiet op betogers Gezonde slankheid.... ►cominentaar op actuele zaken Vogelveldslag Mauritius verkiest onafhankelijkheid Politiemannen op borgtocht vrij Minister Harmei in brief aan de VN: Griek krijgt acht jaar voor belediging koning Aanslag beraamd op burgemeester van New York Eind volgend jaar volkstemming in West-Irian Bevrijdingsfront in Aden roept op tot stakingen Oliebrand in VS spaarbank en alle bankzaken teLegrammen ÏVOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 3 (van moord p er dacht) Boekavoe - WmÊÊ. Traangas niet voldoende in onrustig Hongkong waar ruim ,f. 5 miljard wordt gespaard De Staatsdrukkerij heeft een overbodig stuk gepubliceerd. Het draagt de titel ,,De gemeentewet herzien" en bevat het eer ste deel van een voorlopig ontwerp voor de herziening van de gemeentewet, samengesteld door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voor de inhoud is niemand verantwoordelijk de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernmk, is politiek slechts verantwoordelijk voor het feit van de publikatie. Hij hoopt dat de publikatie de gedachtenvorming over de gemeentewet zal stimuleren. De herziening van de gemeentewet is een zaak van lange adem. Er wordt al sinds de vijftiger jaren over gepraat. Er werden commissies ingesteld en er werden adviezen ingewonnen. Van dit alles is de publikatie „De gemeentewet herzien" het eerste resultaat. Een mager resultaat, want er staat eigenlijk niet veel bijzonders in. De moderniseringen die worden voor gesteld zijn al vele jaren door de praktijk overduidelijk aangetoond. Een bepaalde visie op de toekomst kan men uit het stuk niet aflezen. Een typerend voorbeeld is het hoofd stuk over de burgemeester. De vraag of de burgemeester een benoemde ambte naar moet blijven is in wijde kring onderwerp van discussie. Er zijn zelfs politieke partijen die in hun programma veranderingen van het stelsel voorstaan. Juist de laatste maanden lijkt ook in de praktijk een verandering op til. De Am sterdamse gemeenteraad heeft bij de be noeming van de heer Samkalden een zekere inspraak gehad. In andere ge meenten lijkt iets soortgelijks te ge beuren. Toch staat in het voor-ontwerp doodleuk dat elke vorm van inspraak van de raad bij de benoeming van de bur gemeester moet worden afgewezen. Het argument dat daarbij wordt gebruikt is afgezaagd: de burgemeester wordt af hankelijk van dat deel van de raad dat voor Zijn benoeming heeft gepleit, hij kan niet meer boven de partijen staan, bij het zoeken naar burgemeesters kan de in vloed van de raad leiden tot „weinig ver heffende verwikkelingen". Op deze redenering is nogal wat af te dingen, maar daar gaat het nu niet om. Vreemder is dat voor een dergelijke stel lige uitspraak minister Beernink politiek niet verantwoordelijk wil zijn. Tijdens de persconferentie naar aanleiding van de publikatie zei de minister dat hij per soonlijk voor een groot deel achter het voorontwerp staat, maar dat men hem niet aan elk woord moet houden. Hij vindt dat men de inspraak van de raad niet in vaste regels moet gieten en dat zich al een zekere praktijk aan het vormen is. Hij gaf zelf trouwens toe dat de praktijk de regel „geen enkele inspraak" al aan het achterhalen is. Dat is heel andere taal dan in het voorontwerp staat. Op dit belangrijke onderdeel is de minister het niet eens met het voorontwerp, hij neemt er geen verantwoordelijkheid voor, maar hij hoopt wel dat het de discussie zal stimuleren. Maar met wie moet men dan eigenlijk discussiëren? Het is eigenlijk wel pikant, dat in het uittreksel dat aan de pers werd uitge reikt, kennelijk geprobeerd is deze vreem de steek een beetje recht te breien. Want daar staat in dat elke vorm van „institu tionele inspraak" van de raad wordt af gewezen. Het woord „institutioneel" komt in het voorontwerp niet voor. Het uit treksel wil kennelijk de indruk wekken dat er wel een soort inspraak mag zijn, maar dat deze niet in de wet moet worden vastgelegd. Het lijkt op een heimelijke concessie aan de groeiende praktijk. Met deze publikatie zal minister Beer nink vooral de onduidelijkheid stimu leren. Geen inspraak? Een beetje in spraak? Een beetje institutionele in spraak? Men mag er naar raden. De ge meentewet moet worden herzien dat staat wel vast. Maar dat kan alleen ge beuren als de standpunten duidelijk zijn, als de argumenten pro en contra, deze standpunten deugdelijk worden geformu leerd en als de politiek verantwoordelijke bewindsman duidelijk stelling neemt. Zo lang dat niet gebeurt, komen publikaties als „De gemeentewet herzien" binnen de kortste keren terecht in de archieven waarin al zoveel andere nietszeggende stukken liggen. Zonde van de moeite. gWWW/WVWWWlfWWWWtn/WlAyVWWVWWWWVEAnW/WVWWVWl/WWWWWWWVirUVWl/WWVWW^'VWVWVWWWWI HONOLOELOE (Reuter en AP). De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, de democraat William Fulbright, heeft op de jaar vergadering van de Amerikaanse ad- vocatenvereniging in Honoloeloe ge zegd dat de Verenigde Staten niet aan de winnende hand zijn in de Vietna mese oorlog en in de strijd voor de burgerrechten van de negers in eigen land. Fulbright wees op het gevaar dat de geweldpleging in de Vietnamese oorlog kan uitoefenen bij het zoeken naar een oplossing voor de negerkwestie. „Als, zoals de minister van Buitenland se Zaken Rusk verklaard heeft, alleen het geweld van bommen Ho Tsji-Minh tot rede kan brengen, waarom zou dat zelfde beginsel dan niet op binnenlands gebied toegepast kunnen worden?", aldus Fulbright. Volgens de senator streven de V.S. met beide doelen naar de vereniging van twee rollen die in moreel opzicht onverenig baar zijn en ontbreekt voorts het geld om „beide oorlogen te winnen". Ook Gerald Ford uit Michigan, leider van de republikeinse fractie in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft gisteren het regeringsbeleid in de oorlog voering in Vietnam bekritiseerd. Ford is echter voorstander van de bom bardementen op Noord-Vietnam. Hij ver zette zich tegen de beperking van het aantal luchtdoelen en beweerde dat twee derde van de mogelijke doelen in het noorden nog nooit aangevallen was. Zo zou tot dusver negentig percent van de Honderden arenden hebben boven een vallei bij Tarsus in Turkije een verwoede veldslag van twee dagen te gen ooievaars verloren. De arenden zijn naar Cyprus gevlucht met achter lating van vijftig doden op de grond. Vissers hebben zeventien dode arenden en vijf dode ooievaars in zee gevon den. PORT LOUIS (Reuter) De verkiezin gen die op het eiland Mauritius in de In dische Oceaan zijn gehouden zijn gewon nen door de Onafhankelijkheidspartij van premier Seewoosagur Ramgoolam. Met de uitslagen van twee kiesdistricten nog niet bekend was de partij al zeker van 33 zetels in het 62 leden tellende parle ment. Verwacht wordt dat de meerderheid ongeveer tien zetels zal gaan bedragen. De Onafhankelijkheidspartij heeft ge pleit voor aanvaarding van het Britse aanbod voor onafhankelijkheid binnen zes maanden na de verkiezingen. De belang rijkste tegenstander van premier Ram- goolams partij, de Sociaal Democratische Partij, voerde als verkiezingsleuze „onaf hankelijkheid betekent de hongerdood". Twee blanke politie-agenten die ervan worden beschuldigd tijdens het oproer in Detroit twee negers te hebben vermoord zijn op borgstorting van vijfduizend dol lar elk in voorlopige vrijheid gesteld. De agenten worden ervan beschuldigd bij een inval in een motel in Detroit twee jonge negers te hebben mishandeld, en ze daarna te hebben doodgeschoten. De invrijheidstelling van de agenten geschiedde onder protest van de open bare aanklager, die erop wees dat krach tens de wetten van de staat Michigan geen vrijheid op borgsom kan worden toegestaan in gevallen van moord of ver raad als het bewijsmateriaal belastend is en een sterk vermoeden van schuld be staat. De twee politiemannen uit Detroit, Ronald W. August (links) en Ro bert N. Paille (rechts). NEW YORK (Reuter en A.P.) België heeft de Verenigde Naties formeel laten weten dat het direct of indirect niets te maken heeft met het werven van huurlin gen voor de strijd tegen de Kongolese re gering. In een brief aan secretaris-generaal Oe Thant herhaalt de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei dat het beleid van zijn regering is zich niet te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo. De brief, die gisteren werd bekendge maakt, was het antwoord op de beschul diging van de Kongolese regering dat de werving van huurlingen in België voort gaat ondanks de resolutie van de V.N. van 10 juli waarin een beroep op alle regeringen werd gedaan de werving tegen te werken. President Kayibanda van Rwanda heeft gisteren in Parijs gezegd dat blanke huur lingen die trachten uit Kongo naar Rwanda uit te wijken geen toegang tot zijn land zullen krijgen. „Rwanda heeft zijn poorten voor burgervluchtelingen geopend maar we willen geen huurlingen. Als zij aan onze grenzen verschijnen, zul len zij worden teruggejaagd". Buitenlandse huurlingen waren gisteren met Kongolese legereenheden in gevecht gewikkeld om het bezit van de stad Boe kavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. De strijd laaide weer op nadat huur lingen, naar schatting meer dan 150 man, de nacht buiten de stad hadden doorge bracht. Een voorhoede van de huurlingen was de stad maandag binnengekomen, maar had zich later teruggetrokken. industrieproduktie, 75 percent van de olievoorraad en 60 percent van het ver- bindingsnet van Noord-Vietnam gespaard zijn gebleven. Ford sprak zich ook uit tegen uitbrei ding van de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam en eiste een herziening van het militair beleid in de oorlog, om een eind te maken aan wat hij „deze bloedige zaak" noemde. In antwoord op de kritiek van Ford heeft minister van Defensie Robert Mc- Namara verklaard dat het doel van de ATHENE (Reuter) Een militaire rechtbank in Athene heeft een advocaat, de 48-jarige George Tzimas, tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens bele diging van koning Konstantijn. Op dezelfde aanklacht en wegens gods lastering werd de 20-jarige soldaat Evan- gelos Nomikos tot één jaar en de 29-jarige belastinggaarder Lambros Sfkikas tot een half jaar veroordeeld. Van de ruim 6100 gearresteerde „Griek se communisten" hebben tot dusver onge veer 4300 een loyaliteitsverklaring gete kend. „Zij zijn daarna in vrijheid ge steld", aldus de Griekse minister van Openbare Orde, Totomis. De verklaring verplicht de onderteke naar de wet te eerbiedigen en zich te onthouden van „anti-nationale aktiviteit' Volgens minister Totomis bevinden zich op de eilanden Jaros en Leros nog onge veer 2300 politieke gevangenen. Het aan tal ondertekeningen van de verklaring zou volgens hem nog steeds stijgen. NEW YORK (AFP) Een drie jaar in New York wonende Bulgaarse, Penka Koneva heeft tegenover de politie ver klaard dat een onbekende haar 70.000 gul den had aangeboden als zij burgemees ter John Lindsay van New York zou vermoorden. Négen dagen geleden had dé onbeken de haar in Harlem een revolver, een doos met kogels en 350 gulden voorschot ver strekt. Op aanraden van een kennis had mevrouw Koneva de politie op de hoogte gebracht, die haar in hechtenis nam we gens het verborgen houden van wapens. Op haar aanwijzingen werd later de 38-jarige neger Robert Lacey aangehou den. Na diens arrestatie verklaarde de Bulgaarse dat Lacey haar eerst het pis tool verkocht had en vervolgens geld had aangeboden om Lindsay te doden. bombardementen niet het uitlokken van een nog heviger oorlog, maar intoming van de toevloed van mensen en materieel uit Noord-Vietnam naar het zuiden is. Ook worden volgens de minister door de beperking van de bombardementen onno dige vernietiging en verliezen onder de Noordvietnamese burgerbevolking voor komen. NEW YORK (AFP) Een woordvoer der van secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft dinsdag bevestigd dat de Indonesische regering beloofd heeft eind 1969 een volksstemming in West- Irian te houden over de toekomstige sta tus van het gebied. Oe Thant zal volgend jaar een VN-ver- tegenwoordiger aanwijzen die ter plaatse het referendum zal voorbereiden. HONGKONG (Reuter) In Hongkong zijn gisteren zeker tien mensen gewond toen de politie het vuur opende op een woedende menigte Peking-gezinde demon stranten. Het juiste aantal gewonden is niet bekend omdat mede-demonstranten de gewonden snel wegvoerden. De politie opende het vuur toen traan gas niet het verwachte resultaat had en de met stenen gooiende menigte steeds weer opdrong. Er werden tien arrestaties verricht. Een uur nadat de relletjes uitbraken, was het weer rustig. De demonstranten hadden zich verza meld bij de havenkantoren van de Chine se scheepvaartmaatschappij. Vandaar trokken zij naar het eindpunt van een tram en begonnen trams met stenen te bekogelen. Eerder hadden Chinezen vanuit China een Britse officier bekogeld toen deze trachtte in het dorp Sja Taoe Kok een voorwerp te verwijderen, waarvan men dacht dat het een bom was. Chinezen militairen vormden een haag om de massa ervan te weerhouden de grens te overschrijden. ADVERTENTIE IN HOIIAND SMEBiUUIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. V..Ü. ,1.-.» ADEN (AFP) Het Nationale Bevrij dingsfront van de Zuidarabische Federa tie heeft opgeroepen tot een algemene staking op vrijdag en zaterdag in Aden. Het wil hiermee protesteren tegen de komende bijeenkomst in Genève van de missie voor Aden van de Verenigde Na ties en vertegenwoordigers van de fede rale regering. In vlugschriften spoort het front zijn aanhangers aan de aanslagen tijdens de stakingsperiode te verveelvuldigen. LAKE CHARLES, (Reuter) In een olieraffinaderij in Lake Charles in de Amerikaanse staat Louisiana heeft zich een reeks ontploffingen voorgedaan. Zes arbeiders worden vermist en veertien hebben verwondingen opgelopen. Wat kreeg overgrootmoeder voor haar 75ste verjaardag? Twee loopings en een stuntvlucht! Me vrouw Sof ie Weber, die nog nooit had gevlogen, kreeg het verjaar dagscadeautje van neefje Gerd Brumm (l.), een kampioen stunt- vliegen en vlieginstructeur. Over- oma's reactie? „Als ik jonger was, zou ik er ook nog mee beginnen!" ADVERTENTIE Heerlijk met alle beleg.Verrijkt ontbijt en lunch.J 3 Waarnemingsstations. De Verenigde Sta ten en Noorwegen zijn van plan een reeks seismische waarnemingsstations in Noorwegen te bouwen om aard bevingen en ondergrondse explosies te ontdekken. Dit heeft William Foster, leider van de Amerikaanse delegatie bij de Geneefse ontwapeningsconferentie, bekend gemaakt. Uitnodiging. De Russische minister van Defensie maarschalk Andrei Gretsko heeft een uitnodiging aangenomen om binnenkort Irak te bezoeken. Storm. Drie mensen zijn om het leven ge komen en velen worden nog vermist nadat er twee dagen een hevige storm heeft gewoed over Finland. De ma teriële schade is groot. „Braille". Aan het technologisch instituut van de staat Massachusetts is een brailleschrijver „Brailler" ontwikkeld, die 190 woorden per minuut in braille kan afdrukken en die bediend kan wor den door middel van een ponsband, die op een telexmachine kan worden ver vaardigd. De ponsbanden kunnen wor den gemaakt door iemand die geen braille kent. Kinderziekenhuis. Een ziekenhuis speciaal uitgerust voor plastische chirurgie wordt komende herfst in Saigon ge bouwd voor de behandeling van bij de oorlogshandelingen verminkte kinderen. Het ziekenhuis kost 7,2 miljoen gulden. Asielrecht. Haïti heeft officieel de alge mene commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) op de hoog te gesteld van het besluit, niet langer de inter-Amerikaanse overeenkomsten be treffende de verlenging van politiek, diplomatiek en territoriaal asielrecht te erkennen. Gezamenlijk. Een groep Zuidamerikaanse landen, onder leiding van Argentinië en Brazilië, voert onderhandelingen over een overeenkomst voor gezamen lijk militair optreden tegen commu nistische guerrillastrijders. Zwarte lijst. Het Griekse ministerie van Voorlichting heeft een bericht in het Amerikaanse tijdschrift „Time" tegen gesproken dat de werken van de Ame rikaanse senator William Fulbright in Griekenland verboden zijn en dat ook „Who's Who" op de zwarte lijst is ge zet. Kosmos. Voor de derde maal in de afge lopen drie weken heeft de Sovjet-Unie een onbemande kunstmaan in een lage baan om de aarde gebracht. De Kosmos- 171 verricht volgens de officiële bekend making „algemeen ruimte-onderzoek".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3