De wind kan niet lezen Tartaren kennen petroleum en nerts maar geen „biefstuk tartaar ojhiwiir PGLLE, PELLI EN PINGO KRAMMETJE FOK wn igestipt Op naar Kazanna vierhonderd jaar prozaïsche onderneming De zilveren hamer PANDA EN DE BOZE RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER U Ons vervolgverhaal 99 Zwart goud Zweedse parlementariërs gaan naar Griekenland Incident op Cyprus rTX -ru X'.Xr? AUGUSTUS 1967 x V - 115) „Maakt ze het goed?" „O ja, dat gaat wel". De man van de receptie kwam terug en grijnsde tegen ons. „Er is een kleine provisiekamer", zei hij. „Daar kunnen we een bed zetten". „Je moet meegaan naar onze ka mer", zei Dorcas. „Je ziet er ver schrikkelijk uit je kunt niet voor jezelf zorgen met die arm". „Ik red het best", zei ik. „Ik ga wel naar die provisiekamer". ..Hij gaat met ons mee", zei ze te gen de Indiër. „Het is jullie huwelijksreis. Ik slaap liever in de provisiekamer" „Jij doet niets van die aard", zei Mario. „We hebben een veldbed en een van ons kan in de badkamer slapen". Ik ging met hen mee naar hun kamer boven, omdat ik niet meer wilde protesteren. Het was een grote luchtige kamer en heel koel onder de fan. Ik ging in de leunstoel zit ten, terwijl Dorcas naar de badka mer liep en haar avondjapon ver wisselde voor een zijden peignoir. Mario begon het bed op te maken. Ze waren allebei heel flink, en pret tig om naar te kijken, en verschrik kelijk verliefd op elkaar. Ik kon dat zien aan de blikken die ze elkaar toewierpen en aan de manier waar op hun handen elkaar nu en dan Ze probeerden me in hun eigen grote bed te laten slapen, met zachte matras en het reusachtig wit te muskietennet. Ik moest me hevig verzetten eer ze me het veldbed in de badkamer afstonden. Maar ik wil de hen niet storen en ik wilde ook werkelijk in de badkamer slapen, omdat ik er een zekere afkeer van had, daar alleen onder die rui plooien van het muskietengaas in het grote bed te liggen, zoals ik ook een afkeer had gehad van de geur van die bloemen, die me zo'n pijn had ge daan. Het was beter, dat alles binnen in me dood bleef. Ik voelde me nog steeds dood en zwaar en ik wilde, dat ze zouden voortmaken en mii met rust laten op het veldbed in de badkamer. Ik vertelde hun niets over Sabby, want dan zou ik het onder woorden moeten brengen en ik was bang van woorden. En bovendien wilde ik hen niet bedroefd maken. Ik wilde dat ze zouden blijven glimlachen en van elkaar houden en van hun huwelijks reis genieten. Ik wilde alle droefheid voor mezelf bewaren al het andere moest gewoon doorgaan. Toen ze het bed hadden opgemaakt ging ik naar de badkamer. Mario hielp me mijn kleren uittrekken en trok me een van zijn eigen pyjama's aan. Het was een prachtige pyjama van zwarte zij, heel kostbaar en smaakvol, zoals alles wat Mario had. Toen ging ik op het bed ligger en Dorcas kwam binnen en sponsde mijn gezicht af en ze waste de vuile hand die uit het gipsverband stak. Ze waste mijn vingers zorgvuldig en droogde ze even zorgvuldig af met een handdoek. Mario zat op de rand van het bed en praatte opgewekt. „Je ziet er nu beter uit", zei hij. „Toen ik je het eerst zag, dacht ik dat je een uit het graf verrezen ge sneuvelde was". „We zullen je morgenochtend naar het hospitaal terugbrengen", zei Dor cas. Ze legde een laken over me heen en stopte het aan twee kanten in, en Mario bracht een tafeltje uit de an dere kamer en zette het naast mijn bed neer met een glas water en siga retten en zijn aansteker erop, omdat ik niet in staat was, lucifers te strij ken. Ze stonden samen in de deur opening, dicht naast elkaar, Mario donker en minzaam, en Dorcas met een zonverbrande huid, die prachtig uitkwam tegen haar weelde van blond haar en haar openhartige, in telligente ogen. „Waar zei je, dat je morgen naar toe ging?" vroeg ik. „We zullen eerst voor jou zorgen. Dan gaan we naar Kashmir". ,,'t Is heerlijk in Kashmir in april". „We verheugen ons erg op de ber gen". „Wacht maar tot ik je ze allemaal heb laten beklimmen", zei Mario. „Je kunt me naar boven dragen als je wilt. En anders ga ik aan de voet zitten en drink koele dranken. Vind je dat billijk, Michael?" „O ja", zei ik. „Je moet je niet door hem laten ringeloren." Toen ze weggingen, knipten ze het licht uit en deden de deur zachtjes achter zich dicht. Ik hoorde hun zachte stemmen vanuit de andere ka mer tot me doordringen. Er klonken twee zware bonzen, waarschijnlijk Mario's schoenen die op de grond vielen. Toen meende ik te horen, dat Dorcas haar haar schuierde. Ze schuierde een hele tijd door en later legde ze 'n paar dingen op de glazen plaat van de toilettafel. En kort daar na klikte er 'n elektrische knop en het enige licht onder de deur was het vaag oranje schijnsel van het bed lampje. Toen werd ook dat gedoofd. Ze bleven nog een poosje praten, maar nu met tussenpozen en met stemmen, die als een zacht gemur mel door de tussendeur tot me door drongen. De badkamer lag in donker, met uitzondering van de bleke bundels maanlicht, die door de jaloezie vie len. Ik staarde omhoog in de duister nis. En toen begon uit de dode leegte in mijn binnenste langzaam, heel langzaam een zwelling te groeien, die zich opwaarts drong en een uit weg zocht. Eerst zachtjes, en daarna mijn ge zicht stijf in het kussen verbergend om het geluid te smoren, begon ik te snikken. EINDE (Van onze correspondent) MOSKOU. „Op naar Kazan", luidde meer dan vierhonderd jaar ge leden de strijdkreet van tsaar Iwan de Verschrikkelijke, toen hij zich ge reed maakte om het Tartaarse rijk aan de Midden-Wolga te veroveren. Na een lange belegering gelukte het de Russische keizer om in 1552 de stad te heroveren, en daarmee was voor Rusland de Tartaarse bedreiging geheel geweken. „Op naar Kazan" was ook het parool waarmee onlangs Moskouse voorlichters een groep Na Gulbrandssen, de schrijver van de Noorse romantrilogie „De geschiedenis van het geslacht Björndal" treedt thans de in eigen land snel aan populariteit winnende schrijfster Vera Hen- driksen naar voren met het boek „De zilveren hamer", dat de lezer terugvoert naar het oude Noorwegen van de Vikin gen omstreeks het jaar duizend. Het is een bewogen tijd. De Vikingtochten zijn nog in volle gang, het overwegend heidense volk maakt kennis met het door brekende Christendom en de sterkste legeraanvoerders be twisten elkaar het koningsschap over de Noorse rijken. De lezer maakt kennis met Sigrid en haar broers Sigurd en Tore in hun harde, maar boeien de leven, waarin oude zeden op dramatische wijze botsen met nieuwe inzichten; de broers vechtend voor het voortbestaan op de aan eeuwenoude geslachten ontsproten familiebezittingen, het zusje worstelend met haar eigen leven naast een man, die haar reeds als huwelijkspartner was toegedacht lang voor zij hemzelf ooit had gezien. Krach tig en indringend weet Vera Hendriksen de hoofdpersonen in hun typische Noorse mentaliteit uit te beelden. Olve, Sigrids man, zijn moeder Tora, de pries ter Anund en Jarl Svein, de edelman die in de machtsstrijd zijn geloof laat prevaleren bo ven het oog om oog, tand om tand. De titel van het door me vrouw S. T. van der Nolle-Oom- kens vertaalde boek is ontleend aan het amulet, gewijd aan de Vikinggod Tors, dat Sigrid om de hals draagt totdat zij het een betere bestemming geeft. Morgen beginnen wij op deze pagina met de publikatie van „De zilveren hamer" als vervolgver haal. Een boekuitgave van deze roman is verschenen in de Cultuurserie van de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij te 's-Gravenhage. 39. Het valt te begrijpen dat het losgeraakte zijspan moeilijk te besturen viel. Het had slechts een wiel en dat was nog wel aan de zijkant geplaatst. Hoe Henkie dan ook probeerde, om het voertuigje op de weg te houden, het lukte hem niet. „Ga weg met die motorfiets!" kreet hij toen hij in de richting van Aal de Glibber zwalkte. „Stop dat ding! Hou 'm tegen!" De beide slingerende rijtuigen lieten een duidelijk bandenspoor na en het viel Pat O'Nozzle dan ook niet zwaar om een deductie te maken. „De motorfiets is kapot!" verklaarde hij, de afdrukken volgend. „Ik stel vast dat we een mishap kunnen verwachten!" Hij was nauwelijks uitgesproken, of in de verte viel een ernstig ongeluk waar te nemen. Henkie en Aal waren elkaar uiteindelijk voor de wielen gereden. Tk KAM JE NAAR DEOI/êRXANT BRENGÉN, DE VOtóENDE KEER MOET WEI MET 16 ONTBIJT WACHTEN, DAN 8EN JE ZO ZW/AAR JOEPIE -06 BENT GEWEDDI6, PEM-g; iimnnjiiini buitenlandse journalisten om zich heen verzamelden om het vaderland der Tartaren sinds 1920 in de Sovjet-Unie opgenomen als Tartaarse autonome socalistische Sovjet-repu bliek in ogenschouw te nemen. Een onderneming met exotische trekjes, herinnering aan de geschiedenisboeken komen boven. Boogschietende, spleet ogige krijgers op kleine paardjes, die in de dertiende eeuw door Oost-Europa draaf den en zwaarbewapende, onbeweeglijke Europese ridderlegers versloegen. Eens moet het avondland voor de Tartaren hebben gesidderd. Als een soort zoen offer hebben ze voor ons de biefstuk tar- tare nagelaten en het thee slurpen, een gewoonte die de Russen hebben overge nomen van hun vroegere Tartaarse heer sers. In Kazan een naam die ketel be tekent gingen onmiddellijk enkele il lusies in rook op. Natuurlijk had ik niet meer verwacht galopperende Tartaren aan te treffen, maar het was toch wel een schok toen bleek dat de Tartaren hun eigen biefstuk niet meer bleken te ken nen. Of dat geweten moet worden aan de algemene vleessituatie in de Sovjet-Unie of dat de Tartaren zelf het eten van rauw vlees als een barbaarse gewoonte be schouwen viel niet vast te stellen. Anderhalf miljoen Tartaren leven met evenveel Russen in de Tartaarse repu bliek. De hoofdstad Kazan telt acht honderdduizend inwoners, maar doet op zijn best denken aan een derderangs pro vinciestad. De stad is vooral beroemd om liet feit, dat Lenin hier in 1887 enkele maanden heeft gestudeerd. Het was de enige universiteit die de latere beroeps revolutionair zou bezoeken. Hij nam deel aan een studentenbetoging voor het recht op vergadering en werd van de universi teit gestuurd. Herinneringen aan zijn kort verblijf, worden levend gehouden in twee zalen van het klassicistische universiteitsge bouw. De weinige vreemdelingen worden uitvoerig geleid langs de details die aan Lenins jeugd herinneren. Men kan lezen Hoe zijn leraar Kerenski pleit om Lenin tot de universiteit toe te laten. De be roemde zoon van Kerenski zou in 1917 als minister-president door diezelfde Lenin ten val worden gebracht. Voorts is er een grote hoeveelheid fan- tasieprodukten, waarvoor zich vele Rus sische kunstenaars hebben ingespannen: Lenin roept de studenten tot de opstand op, Lenin wandelt met zijn ouders in het bos, Lenins arrestatie. In Lenins tijd zal er slechts een hand vol Tartaren gestudeerd hebben aan de universiteit. Tegenwoordig studeren er in Ka^an 9.500 mensen, waarvan drieduizend Tartaren. De helft daarvan bestaat uit verrukkelijk uitziende meisjes. Tartaarse academici vindt men bij elk bezoek aan de Tartaarse olievelden en aan de raffinaderijen. Hoewel dat in het Wes ten niet bekend is, is het „zwarte goud" van de Tartaarse republiek veel belang ijker dan de beroemde petroleumvelden van Bakoe. De eerste bronnen in het Tar taarse land zijn in 1943 ontdekt en nu levert het gebied met een jaarlijkse pro- duktie van 90 miljoen ton aardolie al een derde van de Russische produktie. Het centrum van de industrie is Al- metjetsjewsk. In 1953 werd de eerste steen gelegd, nu wonen er 75.000 mensen. Zeven kilometer verderop ligt een voor Oost-Europa historische plek: daar begint de oliepijpleiding „Vriendschap". Langs een route van vierduizend kilo meter pompt een noordelijke arm Tar taarse olie naar Polen en de DDR. Een zuidelijke aftakking gaat naar Tsjecho- ilowakije en Hongarije. Er staat een bord met een schets van het verloop van de leidingen en de vlag gen van de verbonden landen. Vlak daar bij enkele buizen, een paar aansluitingen en enkele pompen. Het ziet er nogal pro zaïsch uit, maar toch mag de cameraman van de Oostduitse televisie geen „shotje" maken. Bij wijze van uitzondering mag hij foto graferen, maar dat schijnt hem zorgen te baren, want op de Duitse vlag op de „vriendschapstabel" ontbreekt het Oost duitse wapen. Voor de nieuwsgierige jour nalisten zijn er meer opvallende gebre ken, te wijten aan een pas op gang ko mend gevoel voor public relations. Er zijn bijvoorbeeld geen concrete getallen voor handen over hoeveelheid en prijs van de geleverde olie. Ik bezocht ook een sowchose (staats boerderij) waar nertsen geteeld worden. Enkele maanden lang worden de pelsdie- ren hier zorgvuldig opgefokt om dan voor hun kostbare pelzen het leven te laten. In de sowchose heeft men enkele duizen den dieren, die zo aan het leven hangen, dat zij zelfs een stroom van meer dan 350 volt kunnen verdragen. Daarom wor den zij tegenwoordig gedood met de uit laatgassen van de vrachtwagens waarin zij vervoerd worden. Als je dat soort dingen hoort bekruipt je de twijfel of men nog wel bont kan dragen. STOCKHOLM (AP) Vier Zweedse parlementaiërs zullen van 14 tot 20 au gustus Griekenland bezoeken om daar het politieke klimaat na de militaire staats greep van april te bestuderen. Zij gaan op voorstel van de „commissie voor Griekse Democratie" waarin verscheide ne Zweedse politieke partijen vertegen woordigd zijn. Denemarken, Noorwegen en Finland zullen ook vertegenwoordigers meesturen. Het is de bedoeling dat ook nagegaan zal worden hoe de politieke gevangenen die op Griekse eilanden gevangen worden ge houden er aan toe zijn. NICOSIA (AFP) Gisteravond heb ben Turkse Cyprioten en Grieken op Cy prus in Larnaca op elkaar geschoten. Dit werd van de zijde van de Verenigde Na ties meegedeeld. Het incident duurde twee uur. Er waren geen slachtoffers. Zweed se leden van het VN-leger op Cyprus heb ben zich naar Larnaca begeven om ver dere incidenten te voorkomen. Vandaag komt de Griekse minister Papadopoulos naar Nicosia voor een officieel bezoek. Hij zal president Makarios en generaal Grivas ontmoeten. In het Groninger zwembad „De Pa piermolen" vielen de records aan de zwemmende band. Hoe komt dat? De oplossing van het raadsel kan in twee richtingen worden gezocht: Bij de zwemmers, en bij het zwembad. Laten we eerst de zwemmers eens onder de loep nemen. De loep die daarvoor nodig is hoeft slechts zwak te vergroten, want zwem mers en ook zwemsters zijn over het algemeen kloek gebouwd. Die kloek heid is, voor zover het de zwemsters betreft, ongetwijfeld een overblijfsel uit de tijd dat de zwemmeisjes die zoveel glorie in ons zwemwater deden werden opgeleid door zwemmoeders. Het waren sterke, kloekachtige vrou wen, die met zachte vleugel bij hun kuikens de ijzeren wil trachtten te ontwikkelen die naar de top leidt, voor zover men bij iets zo horizontaals als water van een top kan spreken. In die ijzeren wil schijnt tegenwoor dig wat roest te zijn gekomen. In plaats van zich de zwemkunst in alle perfectie te laten bijbrengen stort het jongste broedsel zich onbekommerd onder moeders vleugelen vandaan in het water om zich daarna zo snel mo gelijk zwemmend te redden. Om dit pluimveepraatje in het menselijke vlak terug te brengen: de start van de 200 meter vlinderslag wekt de indruk dat er een aantal de zwemkunst onmach tige proefpersonen in het water zijn geworpen die de komst van hun red ders niet wensen af te wachten. Ze geven het stoute water verschrikkelij ke klappen en als het daarvoor niet op de vlucht slaat raken ze in paniek en slaan zelf cp de vlucht. Het gedrag van de kampioenen onderscheidt zich alleen van dat van de drenkelingen door het ontbreken van het hulpge roep. Deze manier van zwemmen ver klaart weliswaar dat er tegenwoordig hard gezwommen wordt, maar niet waarom er in Groningen harder ge zwommen wordt dan ergens anders. Het zal dus toch aan het zwembad liggen. Zou het misschien gevuld zijn met een vluchtiger vloeistof dan wa ter, vloeibaar aardgas bij voorbeeld? Want hoe dunner het medium waar door men zich voortbeweegt, hoe gro ter de snelheid. De snelste zwemster aller tijden is nog altijd mevrouw Fanny Blankers-Koen, die zich over de bodem van een stadionvormig kuip bad voortspoedde in een tempo dat alleen te bereiken viel doordat het water geheel was vervangen door lucht. Maar de Groningers zijn te eerlijk om water te verdunnen, zelfs met wa ter. De enige verklaring voor het feit dat ze in Groningen allemaal zwem men alsof ze een klap van de papier molen hebben gehad ligt in de veron derstelling dat iemand briefjes op de binnenkant van de kleedkamerdeuren prikt met het opschrift: Men wordt dringend verzocht de haaien niet te voederen'". Kees Stip Prijsverhogingen. De Syrische regering heeft een prijsverhoging met 7,5 percent van de benzine afgekondigd als gevolg van de Arabische-Israelische oorlog. De afgelopen weken zijn al rijst, suiker, en sigaretten met tien tot 12.5 percent in prijs verhoogd. ft 1 A!\'i, fe 9. Kapitein Sioe heelt de luitenant ge roepen, hij geeft hem Rechter Tie's papie ren en zegt: „Mak zo snel mogelijk een nieuw identiteitsbewijs voor de Rechter, op naam van dokter Liang Moe uit de hoofd stad. En zorg ervoor dat de papieren er niet al te nieuw uitzien! Hij is een expert op dit gebied, vervolgt kapitein Sioe als de luitenant vertrokken is. „Maar laat ik terzake komen." Hij staat op en loopt naar een grote wandkaart links van zijn schrijftafel. Het is een nauwkeurige kaart van de stad en de onmiddellijke omstre ken, ziet de Rechter. Een grote witte plek langs de rivier trekt zijn aandacht. In kleine karakters staat er „Waterpaleis" bij. Natuurlijk, kaarten die de ligging van keizerlijke paleizen laten zien, zijn om veiligheidsredenen niet toegestaan. „Ik zit met een lastige zaak," zegt kapitein Sioe, „en uw incognito zou mij van groot nut kunnen zijn. U weet natuurlijk, dat het Waterpaleis de zomerresidentie is van de Derde Prinses, de favoriete dochter van de keizer. Daarom is deze stad met het omliggende gebied een militaire zone" Rechter Tie weet het inderdaad. De Derde Prinses schijnt bijzonder mooi te zijn en grote belangstelling te hebben voor kunst en wetenschap. Er zijn geruchten geweest over een huwelijk met een vooraanstaand jong hoveling, maar de keizer heeft haar nog steeds niet laten trouwen. .•■.'J 903. Bram nam het allemaal niet zo ern stig op. „Ik kan me best begrijpen, dat je boos op die voorvader van me bent", zei hij tegen de schoenmaker. „Hij had je best even die dienst kunnen bewijzen.en natuurlijk zal ik het graag overnemen. Wat moet ik doen? Moet er iets getim merd worden? Of moet ik houtjes hak ken? Zeg het maar, en ik zal ervoor zor gen". „Nee, ik wil met de dochter van de ko ning trouwen", zei de schoenmaker en dat deed Bram haast van zijn krukje rol len. „Hoor eens even.zei hij onge makkelijk, maar de schoenmaker ging on verstoorbaar voort: „Het lastige is, dat de koning zijn dochter alleen maar wil laten trouwen met iemand, die drie da den verricht. En die moet jij voor me' doen, anders kom je nooit meer in je eigen tijd terug". Hij lette niet op Brams protesten en wees op een vergeelde kaart aan de muur. „Eerste opdracht", zei hij. De koning verloor zijn kroontje in de doolhof van de paleistuin. Die kroon moet worden terug gevonden". „Dat lijkt me niet zo moeilijk", zei Bram. Maar hij keek al argwanend naar de andere plaatjes.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6