Wilde Westenop jamboree AMRO-LENING KNIPSELKRANT Fantasie werd werkelijkheid Barbecue voor 13.000 eters Binnenlands luchtnet boekte 50.000-ste passagier (als u in 18 maanden zou aflossen). Miljoenenwerken aanbesteed WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 99 Bisonvlees Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt ƒ2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Hartkwalen en kanker in Engeland vernaamste doodsoorzaken Meer vrijheid Geld en zenuwen Studentenflats Drie-kamerwoningen Parasieten Ontwikkelingshulp Oponthoud v v'v xv% y v - s s - s (Van een speciale verslaggever) CANVAS CITY. Het „Wilde Westen", bodemloos onderwerp voor romantische fantasieën, boeken en films voor jongens van over de gehele wereld en hun va ders, is dezer dagen voor één dag wer kelijkheid geworden voor de bijna hon derd Nederlandse padvinders en de dui zenden andere deelnemers aan de wereld jamboree in de staat Idaho in de Ver enigde Staten. Tijdens een sensationale rodeo in de nabijgelegen arena zagen zij hoe in vliegende vaart rijdende cow boys, er in slaagden in 13 seconden ren nende kalveren met een lasso te strik ken, om hen vervolgens in één handbe weging tot een onbeweeglijk pakketje te verpakken, door hun poten aan elkaar te binden terwijl ze nog op de grond lagen. Wil bokkende paarden werden bereden en oersterke stieren werden in een ge vecht van man tegen dier gedwongen in het zand te bijten. Wanneer het tenmin ste wilde lukken hun kop aan de horens om te draaien, waar lang niet elke cow boy in slaagde. Deze moesten dan on- Drie weken voordat de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij (NLM) het eerste proefjaar afsluit heeft zij gisteren haar 50.000ste passagier op het binnenlandse luchtnet vervoerd. Het was de 35-jarige verpleegster Mirjam Spitz uit Maastricht, die met haar verloofde Ton Hermans een dagje vrij had genomen om het nieuwe Schiphol te bezichtigen. NLM-directeur J. J. Abspoel verwelkomde haar met bloemen en bood haar een retourvlucht naar Parijs aan. Het was de eerste keer dat zij vloog. Directeur Abspoel verklaarde dat het eerste proefjaar van de NLM niet onbe vredigend verliep. In het bijzonder de vroege vluchten uit Groningen, Twente en Maastricht hebben een veel hogere be zettingsgraad (80 tot 100 percent) dan verwacht werd. Op de zuidelijke route hadden de vliegtuigen de eerste tien maanden gemiddeld een bezettingsgraad van 40,6, op de noordelijke route 49,3. De heer Abspoel was van mening dat indien de NLM de twee proefjaren op deze wijze volmaakt, er zeker een toekomst zal zijn voor het binnenlandse luchtverkeer, al is er, zoals de zaken thans staan, zelfs met volle vliegtuigen nog geen winst te maken. Overwogen wordt gedurende de komen de winter niet naar het Limburgse vlieg veld Beek te vliegen, aangezien de slecht- zicht-landingsapparatuur daar niet vóór februari volgend jaar zal zijn geïnstal leerd. De Limburgse verpleegster Mirjam Spitz was de 50.000ste passagier van dit jaar op het binnenlandse lucht net. Zij vloog met haar verloofde van Maastricht naar Schiphol. Twee Nederlandse verkenners, Rob Weijers en Frans Hey wagen zich aan boogschieten op de 12de Wereld jamboree in Indaho. verrichterzake verder naar de volgende rodeo, want deze cowboys die de rodeo tot hun beroep hebben gemaakt, zijn prijsvechters, die verdienen bij de gratie van hun hardhandige bekwaamheden. Bo- nanzajongens zo te zien, al is dat een televisieprogramma waarnaar zij zelf met rode oortjes zitten te kijken. Geheel nieuw voor de meeste buitenlan ders was wat op de rodeo de houtwerkers lieten zien. In razend tempo, met slechts een band om het middel, vlogen zij te gen de 20 meter hoge kale boomstammen op, om de top er om het snelst af te za gen. Het weer naar beneden komen had de meeste weg van vallen. Daarna waren er Indianen de pruiken wekten enige argwaan aan hun echtheid die ongeza delde paarden bereden en ook was er een spectaculaire show van een batman, die in dit geval twee paarden tegelijk be reed, als ging het op ski's. Alleen zijn verschijning al wekte grote bijval bij het internationale publiek: beroemde televisie figuren kennen geen grenzen. Het meeste enthousiasme brachten de- jongens op voor de paardenraces, voor rodeoprinsessen en andere aantrekkelijke meisjes, die over aanmoedigingen van de duizenden jongens niet te klagen hadden. Dat het alles bijeen niet zomaar een op windend gekleurd spel is, werd duidelijk toen een cowboy het gevecht met een wil de stier moest bekopen met een gebroken been. Het hele stadion zweeg toen ook nog een fotograaf, die een al te exclusief plaatje in de arena wilde maken, door een stier onder de voet werd gelopen. Even bleef hij liggen; toen stond hij dui zelig op, zwaaide vervolgens met zijn pet om te laten zien dat hij nog wel degelijk leefde, om daarna onder enorm applaus ijlings de arena te verlaten. Terug in het jamboree-kamp werd de romantiek onverminderd voortgezet: er was een barbecue ingericht voor 13.000 grage eters. Een gebeuren dat was aan gekondigd als: de grootste barbecue ooit gehouden. Er kon gekozen worden uit bi sonvlees, dat vooral favoriet was bij ro mantici die nu zelf wel eens wilden proe ven hoe de Indianen en trappers van vroe ger aten, rosbief en zalm. Het was ge roosterd op open vuur, gestookt met ap pelbom ehout, om er een bijzondere smaak aan te geven. In totaal was er 2700 kilo vlees en 1000 kilo zalm voor handen. De rest van het menu bestond uit bonen, salade, brood, ijs en koffie. Het was een feest die duizenden jongens van zoveel nationaliteiten en zo verschillend van uiterlijk door elkaar te zien krioelen, op zoek naar een goed etensplekje. Er kan ook gevist worden in het zo mooi tussen hoge heuvels gelegen Pend Oreillemeer, een mogelijkheid waar ook de Nederlandse jongens wel oren naar hebben Met de werphengel en het blin kende vliegje wordt door sommigen een aardig maaltje uit het natte getrokken. De mogelijkheden voor allerlei andere activi teiten zijn zo groot, dat de jongens nog niet aan alles kunnen toekomen. Intussen is ook de belangstelling van de Amerikanen voor de jamboree steeds groeiende. Bij tienduizenden stromen zij het kamp binnen, om in één middag de hele wereld aan het werk te kunnen zien. ADVERTENTIE Aangeboden: voorf.152,62 in de maand LONDEN (Reuter) In Engeland en Wales overlijden twee van de vijf mensen aan een hartkwaal of kanker. Deze twee doodsoorzaken eisten in 1966 een record aantal slachtoffers, aldus een regeringsrap port. Aan hartkwalen bezweken vorig jaar 114.766 mensen, onder wie 69.547 mannen en 45.219 vrouwen. Aan kanker vielen 58.571 mannen en 49.587 vrouwen ten offer. Het aantal mensen dat aan longkanker overleed, steeg van 26.398 in 1965 tot 27.023. De Rijkswaterstaat in Den Haag heeft aanbesteed: de aanleg van de aardebaan van een gedeelte van rijksweg no. 6 (zui delijke randweg van Amsterdam), het maken van kunstwerken van beton met bijkomende werken in Amstelveen. Hier voor waren 14 gegadigden. De laagste in schrijving was van Brüil Arnhem N.V., met 3.445.000 (met verrekening van wij ziging in arbeidslonen en sociale lasten), en 3.470.000 zonder verrekening. Hoog ste was de N.V. Offringa in Den Haag met resp. 4.487.000 en 4.497.000. Ook werd aanbesteed de aanleg van de aardebaan van een gedeelte van de zui delijke randweg van Rotterdam met kunstwerken en verhardingen in Rotter dam, Rhoon en Barendrecht, in combina tie met werken voor een te stichten zand- winningsbedrijf. Zestien firma's schreven hiervoor in. Laagste was de combinatie D. Verstoep Nederland N.V. Den Haag en N.V. Baggermaatschappij Bos en Ka lis in Papendrecht voor 16.977.000. Hoog ste was J. G. Nelis en Zoon IJmuiden N.V. 22.480.000. Voorts is aanbesteed het bouwen van een brug en een viaduct in de weg Moer- dijk-Roosendaal met bijkomende werken in Klundert. Hiervoor kwamen 47 inschrij vingen birinen. De laagste was van de firma A. Verhagen in Breda voor 2.970.000 met verrekening of 2.995.000 zonder verrekening. Hoogste inschrijver was de N.V. Lodewicus' Bouwmaatschap pij in Raamsdonkveer voor res pectievelijk ƒ3.880.000 of ƒ3.910.000. TAL van kranten, weekbladen en tijdschriften hebben vorige week in hun commentaren de woningnood ter sprake gebracht. DE VOLKSKRANT haakte in op het bericht, dat 600 woningwetwoningen méér mogen worden gebouwd. Aan dat type bestaat nog altijd de grootste be hoefte, vooral in de Randstad Hol land. Toch is het extra-contingent niet voor dat deel van Nederland bestemd. Desondanks zullen de extra-woning wetwoningen buiten de Randstad toch nog wel van pas komen. „Dat geldt zeker voor zover het extra contingent op de eerste plaats bedoeld is als een bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid die buiten de Randstad al geruime tijd een onrustbarende omvang heeft. Tegen die achtergrond bekeken is de maatregel echter maar van zeer be scheiden aard. Er zal een bedrag van ongeveer achttien miljoen mee gemoeid zijn en zeshonderd woningen meer betekent slechts werk voor driehonderd bouwvakarbeiders. Vol gens de laatste cijfers heeft Neder land in totaal al bijna negentigdui zend werklozen. De maatregel is weer typerend voor de bestrijding van de werkloos heid sinds het vorige kabinet- Zijlstra. „Het gaat allemaal te moeizaam, te brokkelig, te karig; het ademt al lemaal de geest van eigenlijk is er geen geld om iets te doen. Wij blij ven in dit beleid de van visie ge tuigende, grootscheepse aanpak mis sen". BOUWBELANGEN, het officiële or gaan van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, wijdt een commentaar aan de vrijlating van de huren in 345 gemeen ten per 1 oktober. Pessimisten kunnen nu wel stellen dat dit niet veel zal uithalen omdat in de desbetreffende gemeenten het kwantitatieve woning tekort al was ingelopen aldus Bouw- belangen „maar wij geloven, dat men met name het psychologisch aspect van het onderhavige maatregelencom plex niet mag onderschatten. Voor het eerst is er na de oorlog een zeer duidelijke stap gezet in de richting van een vrije (re) woningmarkt. Voor het eerst na de oorlog is er een stuk afgeknaagd van de groep reglemen ten, die een vrije ontplooiing van de woningbouw fixeerde en verstarde. Direct na de oorlog was dat nood zakelijk; nu is het dat niet meer, menen wij. Dat betekent geenszins, dat de nieuwe regeling geen nadelen zou hebben. Ze zullen zich wel voor doen en ze zullen door de tegenstan ders van nieuwverworven vrijheid breed worden uitgemeten. Niettemin is de maatregel waard, genomen te worden. Minister Schut verdient lof voor de moed, die hij als jong minister hiermee heeft ge toond; zijn voorgangers verdienen het voor de wijze waarop zij de weg hiertoe voor hem hebben geëffend. En als de proef slaagt wij twij felen er niet aan is het wachten op méér. Aan de bouwnijverheid zal het niet liggen". DE GROENE bekijkt de kwestie uit een iets andere hoek. Het kwantitatieve woningtekort in de desbetreffende stre ken mag dan zijn opgeheven, het kwa litatieve tekort bestaat nog. Maar ons kabinet is „geobsedeerd door de ge dachte dat beheersing van markten in strijd is met fundamentele beginselen ook vorige regeringen leden aan die kwaal". „Een van de gevolgen daarvan zal zijn dat verhuurders en huurders, naar het eufemistisch heet, „vrijelijk de voorwaarden voor een huurover eenkomst kunnen bepalen". Vrijheid is niet slecht. Als huurder en verhuurder geen overeenstemming kunnen berei ken over bijv. de wijziging van een lopend contract, dan kan de huisbaas uitruiming vorderen. De huurder mag na de aanzegging twee maanden blij ven zitten, en hij kan zich op de kan tonrechter beroepen. Die mag een jaar uitstel geven, voor een tweede keer zelfs tot twee jaar. De bepaling lijkt een mooie garan tie tegen willekeur. Maar zij is het niet. Want alleen iemand die geld en zenuwen genoeg heeft om een gerech telijke twist van lange adem uit te zin gen, zal van de gegeven rechtsbescher ming kunnen profiteren. De vrijheid van de huisbaas stelt hem in staat het een ongewenste huurder onnoemelijk zuur te maken. Dat maakt die zinsnede over het „vrijelijk" bepalen van voor waarden enzovoort tot een aanfluiting. Iedereen zal kunnen begrijpen dat, gegeven de kwalitatieve verschillen in de woningvoorraad, er een opwaartse beweging in de prijzen van goede hui zen zal ontstaan. Veel mensen die in de bevoorrechte sector onderdak zijn ge komen. zullen zo'n ontwikkeling finan cieel niet kunnen bijbenen. Zij kun nen nu door huisbazen vrij gemakke lijk onder druk worden gezet, met het gevolg dat zij een goed heenkomen moeten zoeken in een woning die al licht kwalitatief lager staat genoteerd dan het huis waarin ze nu wonen. Men kan nog tal van andere ongenoeglijk- heden bedenken, maar belangrijker is het te beseffen dat hier principieel foute maatregelen zijn genomen." In „ONGEHUWDENBELANGEN", het maandblad van de Nederlandse Vrijgezellenbond, wordt ingegaan op een onlangs gepubliceerd rapport van de Nederlandse Studenten Raad over de huisvesting van de Nederlandse student. Het onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat ruim tweederde deel van de studenten niet in een studen tenflat wil wonen. „Bij ons rijst de vraag of, wanneer er bij de studenten dan zo weinig en thousiasme voor die studentenflats be staat, deze dan niet beter voor wer kende ongehuwden, vooral voor wer kers met lagere inkomens, beschikbaar zouden kunnen worden gesteld". In MENS EN MAATSCHAPPIJ doet drs. F. Grunfeld van de Universiteit van Amsterdam verslag van een on derzoek op grond van 2000(!) brieven van woningzoekenden, die bij de Ge meentelijke Woningdienst binnenkwa men op een in 1965 geplaatste adver tentie, waarin te Purmerend 40 eenge zinswoningen met vier kamers en cv voor 140 per maand werden aangebo den. Zijn conclusie: „Het bouwen in grote aantallen van driekamerwoningen moet on juist worden geacht. Dit woningtype meestal met één tweebeds- en één eenbedsslaapkamer is niet geschikt voor toewijzing aan jonge gezinnen". Het P.S.P.-weekblad RADIKAAL heeft enkele (Amsterdamse) woning bureaus op de korrel genomen. Het zijn de bureaus die in de rubrieken met kleine advertenties elke dag aan biedingen doen in de trant van: „Onge meubileerde woonruimte met keuken aangeboden". Het blad geeft een paar voorbeelden van mensen die hoge bedragen aan inschrijfgeld betaal den, en er in feite niets voor terug kregen. „Dag in, dag uit zijn tientallen, misschien honderdtallen Amsterdam mers het slachtoffer van deze parasie ten van de woningnood. Want, de he ren zijn zo slim". Zo heeft een man op diverse punten van de stad wo ningbureaus. „In wanhoop laten vele woning zoekenden zich bij meerdere bureaus inschrijven en leggen daarvoor elke keer 50, 60, 200 gulden neer. Al zijn bureaus hebben echter maar één gezamenlijke voorraad en als men via één bureau een ruimte krijgt, heeft men geen recht op res titutie van het inschrijfgeld van de andere bureaus. Een simpele kamer, of een etage komt op deze manier, alleen aan „inschrijfgeld" al heel gemakkelijk op vele honderden gul dens. En dan komt het hoofdstuk van de zogenaamde „overnamekos ten". Er is een heleboel gereglemen teerd in onze maatschappij soms zelfs te veel, ben je wel eens geneigd te zeggen maar dit stukje parti culier initiatief" is niet aangetast en wroet verder. Het huisvestingsbeleid is een zaak die al sinds jaar en dag gerekend wordt tot de zaken die door de overheid geregeld moeten worden waarom zou men dat eigenlijk ook niet doen met de be middeling bij het verhuren van woonruimte? Het lijkt de enige me thode om woningzoekenden te be schermen tegen de kwalijke praktij ken van vele misschien niet alle woningbureaus. RADIKAAL publiceert ook de vol gende ontboezeming: STRAFVERVOLGING MINISTER UDINK? Artikel 450 Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij die, getuige van het ogenblik kelijk levensgevaar, waarin een an der verkeert, nalaat deze die hulp te verschaffen die hij hem zonder gevaar voor zichzelf of anderen re delijkerwijs te kunnen duchten, ver lenen of verschaffen kan, indien de dood van de hulpbehoevende volgt, wordt gestraft. Naar verluidt is de Amsterdamse officier van justitie, mr. Hartsuiker, voornemens om op grond van dit ar tikel van het Wetboek van Strafrecht een vervolging te gelasten van de Minister van Ontwikkelingshulp, de heer Udink, zijn collega's uit het ka binet-De Jong en de overgrote meer derheid van de Leden der Tweede en Eerste Kamer van de Staten-Gene- raal. Hangende deze zaak zullen wij ons van commentaar, c.q. het uiten van ons enthousiasme, onthouden." De HAAGSCHE POST heeft een in terview geplaatst met de 40-jarige Duitser Charly Kühnelli, die op de ker mis zijn vlees doorboort met een brei pen en verder onder meer met behulp van vleeshaken, die hij in zijn borst hangt, twee emmers water draagt. Waarom werkt hij op de kermis? „Dat ik niet in een circus werk heeft ook weer een oorzaak. Ik heb het gehad dat bij een circusvoorstel ling met 3000 mensen er 500 onwel werden. U begrijpt dat dit ontzettend ophoudt."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9