RUSKA wereld kampioen in het zwaar gewicht Munoz komt zondag naar Ajax-Go Ahead Tom Okker werkte achterstand op de Mets even vlot weg i Sterke tijdrit van Den Hertog, Holst, Zoetemelk en Van Katwijk DERBY UP DRINK Weer nederlaag voor damploeg tegen Rusland op een nieuwe fiets m nu met gratis sleutel hanger ANQUETIL GESCHORST Klein verschil ten gunste van Amerika in Montreal drie clubs uit de eredivisie Grote nederlaag van Friese zeilers Coebergh denkt Hajer te kunnen verrassen Resultaten van Scheveningen Finale Europa Cup II in Rotterdam Pingeon start in Valkenswaard DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 13 Sectiebestuur betaald voetbal: Atletiekconcentratie in Rotterdam Den Hertog in twee zware tijdritten tintelend fris en lekker pittig Tesselaar bleef tweede De Amsterdammer Wim Ruska is vandaag in Salt Lake City wereld kampioen judo in het zwaargewicht geworden. Hij versloeg de Japanner Noboyoki Maejima door ippon in de 14de minuut van de finale. Nederland veroverde nog een bronzen medaille In het halfzwaargewicht door Ernst Eugster. Ruska in zijn partij met de Japanner Matsusaka (op de rug gezien). De derde plaats in het zwaargewicht was voor de Japanner Takeshi Matsusaka en de Rus Anzor Kiknadze. De titel in het halfzwaargewicht ging naar de Japanner Nobuyoki Sato, die zijn landgenoot Osamu Sato in de vijftiende minuut van de fi nale op beslissing scheidsrechter versloeg De derde plaats werd gedeeld door Ernst Eugster en de Westduitser Peter Her mann. De kansen van dé 26-jarige blonde Am- gterdammer Wim Ruska schenen gering Niet alleen dat de Japanners na het be sluit van Geesink zich uit de wedstrijd sport terug te trekken feller dan ooit op de zwaargewichttitel waren gebrand, maar ook de concurrentie uit Rusland en West-Duitsland leek een niet te overziene handicap. Alfred Meier en Anzor Kiknad ze waren gevreesde tegenstanders, maar Nederlands tweede man" behoefde te gen hen in de „hoofdstad" der mormonen niet in actie te komen. Meier verloor in de kwartfinales van Kiknadze, die op zijn beurt in de halve finales het hoofd moest buigen voor Nobuyuki Maejima. Ruska versloeg achtereenvolgens Eales (G.-B.), Glahn en Matsusaka (Jap.). (Van onze correspondent) Ook het derde treffen tussen de dam- teams van Rusland en Nederland eindig de in een nederlaag: met 12-8 toonden de gastheren in een over het algemeen teleurstellende wedstrijd zich gisteren op nieuw sterker. Het totaal-resultaat werd daardoor 40-20. Bijzonder interessant was het treffen tussen Roozenburg en Andreiko (remise). Het hoogtepunt ontstond na de zestiende zet van zwart, waarna de stand was: zwart (Andreiko): 1-5, 8, 9, 12-14, 16-19, 23 en 25; wit (Roozenburg): 26, 27, 30, 32-38, 42, 45, 47-50. Andreiko had als laatste zet 20-25 gespeeld, Roozenburg antwoordde met 33-28. Andreiko ging op de invitatie in 23-29, 24x23, 25x34, 37-31, 18x29, 27-21, 16x27, 31x11. Zwart poogde nu een schijfje te consumeren met 1-6 en toen Roozenburg, heel sterk: 42-37, 6x17, 37-31 met dreiging 38-33. Andreiko koos de beste voortzetting, waarschijnlijk de enige om gelijk spel te behouden, met 7-22, 28x17, 12x21, 26x17, 34-40, 45x23, 19x26 en nu wit 17-11. Omdat zwart met 8-12 een vangstelling heeft, is de positie gelijkwaardig. Overigens geniaal gespeeld van Roozenburg. Ton Sijbrands (aan bord 1) speelde tegen Koeperman een moeilijke „huis- vlijf'-variant, overigens met enkele tempi verschil. Over zijn zeventiende zet dacht Sijbrands ruim een uur na, waarna hij al 91 minuten bedenktijd had gebruikt tegen Koperman slechts ruim een half uur. Toen de Russische wereldkampioen het juiste antwoord gaf, besloten de spe lers tot ieders verwondering in een nog volle, compacte stelling, waarin Koeper man inmiddels de Ghestem-doorstoot had toegepast, tot remise. Vroegtijdig remise werd eveneens het duel van v.d. Sluis, Bronstring, Varke- visser en v.d. Staay. Nadat Weerheijm voor de derde maal in Tsjegolev zijn meerder had moeten erkennen enVan Leeuwen door Agafonav van het bord was gecombineerd, moest Bom tot de er kenning komen, dat de defensie van Korchov te sterk was om te kunnen win nen (remise dus). Vele uren vergde het duel tussen Wiersma en Kaplan. In een klassieke partij kreeg Ruslands vierde zpeler een licht overwicht. De defensie van Wiersma was voldoende solide om «en puntenverdeling te bewerkstelligen. ADVERTENTIE :-x rivx x x xx:" De trainer van Real Madrid Miguel Munoz, komt dit weekeinde naar Amster dam om bij Ajax-Go Ahead naar de te genstander van zijn ploeg in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker te komen kijken. Ajax sloot gisteravond ook zijn laatste oefenwedstrijd voor het begin van de nieuwe competitie met winst af. In 'n zeer aantrekkelijke maar harde ontmoeting versloegen de Amsterdammers met 3-0 Everton. Alleen in de eerste helft hebben de Britten, die onder meer Alan Ball uit de wereldkampioenschaps-ploeg had den opgesteld, hoop op een dragelijk re sultaat gehad. Doelman Gordon West kreeg toen al volop gelegenheid zijn gro te talenten te demonstreren. Hij hield zijn doel tot de rust schoon maar kreeg daarbij de hulp van het houtwerk on der meer bij schoten en kopballen van Henk Groot. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft woensdagavond tijdens een vergadering in Utrecht besloten de versterkte degradatie, waardoor drie clubs uit de eredivisie zul len degraderen, wel te handhaven. Het sectiebestuur was ook nu unaniem van mening, dat de argumenten van de ver enigingen niet op wegen tegen de beweeg redenen, die ertoe hebben geleid deze re geling in het algemeen voetbalbelang vast te stellen. De Friese regenboogzeilers hebben hun Waterloo gevonden op het Sneekermeer. De teamwedstrijd tegen de Hollanders eindigde voor Friesland in een van de grootste nederlagen in de vijftigjarige ge schiedenis van de Regenbogen. Het Hol landse team staat al op de voorlaatste dag voor met 67.1 tegen 43 punten, zodat de laatste wedstrijd, vandaag slechts een formaliteit betekent. De Friezen zagen zich in de start bovenwinds afgegrendeld door Van Wijk en Bakker, waardoor De Goederen en Hofland, gemakkelijk kon den ontvluchten. De groepswedstrijden in de Vrijheids klasse tussen Friesland en Holland, die dit jaar voor het eerst worden gehouden, eindigden gisteren in een 37,1-37 overwin ning van Holland. De jarige Bouw van Wijk (33) slaagde erin de individuele wedstrijd bij de Re genbogen niet in zijn positie te verster ken, waardoor Hofland bijna zeker met de eindoverwinning gaat strijken. Cees de Haas uit Breukelen, boekte de tweede overwinning in de Vrijheidsklasse. Bij de Finnjollen zullen Venekamp en De Jong het donderdag moeten uitvechten. Ook in de 162-klasse blijft de spanning er tot het laatst inzitten. De concentratie van de atletiekclubs in Rotterdam heeft zich verder doorgezet. De damesvereniging Victoria heeft zich woensdag aangesloten bij de Pro Patria- ALO-combinatie (PAC), die in maart op de sintelbaan aan het Lange Pad werd gevormd. In nog geen halfjaar tijd is het aantal atletiekverenigingen in Rotter dam, dat oorspronkelijk acht bedroeg, teruggebracht tot vier. Fedor den Hertog zal op 23 september deelnemen aan de Grand Prix des Nations voor amateurs. Samen met Joop Zoete melk zal Den Hertog op 4 november ook rijden om de trofeo Baracchi in Italië. Na de rust begon de periode Cruijff, die ook al daarvoor veruit de gevaar lijkste man bij Ajax was geweest en dan ook voortdurend onder strenge bewaking had gestaan. Na een kwartier in de twee de helft rondde Cruijff met een weerga loze hakbal een voorzet van Suurbier af (1-0). De Cup-sfeer, die van het begin af onder de 17.000 toeschouwers had ge woekerd, steeg tot het hoogtepunt toen hun lieverdje negen minuten later alleen doorbrak en door de wanhopige Hurst en Wilson in het strafschopgebied ten val werd gebracht. Henk Groot was onver biddelijk: 2-0. Toen Cruijff even later tijdens een solo op weer onnavolgbare wijze de gehele Engelse achterhoede weg lokte en de stand op 3-0 bracht, werd het een feest of Ajax zojuist de Europese beker had veroverd. Fejjenoord heeft woensdag in Neurenberg een- voetbalwedstrijd tegen de club van die naam met 1-0 gewonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 0-0. Boskamp scoorde na 67 minuten het enige doel punt. 12.000 toeschouwers hadden daar voor een iets sterker FC Nürnburg ge zien, dat echter niet in staat was de uit stekende Eddy Pieters Graafland te pas seren. Bij de Rotterdammers speelden Is rael, Haak en Kindvall eveneens een voortreffelijke partij. De uitslagen van andere vriendschap pelijke wedstrijden: Militair elftalSpar ta 0-2 (in Den Helder gespeeld); MVV SV Basweiler 1-0; Den BoschDOS 2-3. Er was woensdag goed nieuws voor de tennisliefhebbers. Tom Okker was per vliegtuig uit Hamburg gearriveerd en maakte zijn opwachting op de derde dag van de nationale titelstrijd. Vrijwel de gehele dag heeft men de Nederlandse kampioen aan het werk kunnen zien. Eerst in twee enkelspelen (6-0, 6-0, 6-2 tegen Rien van Blerk en 6-0, 6-3, 6-2 tegen Hans Hartog), daarna in twee he- rendubbels aan de zijde van Piet van Eysden en tenslotte rond zes uur in het gemengd dubbel met Lidy Jansen Venne- boer. In die laatste partij verloor hij zo waar nog een set, zodat zijn score van de dag bedroeg 13 sets gewonnen tegen een verloren met de gamecijfers 83-26. De geselecteerde jeugd van bondstrai- ner Tinus Buytelaar, die de voorgaande dagen hoofdzakelijk verkrampt over de banen had gelopen uit angst, door de een of andere „krabber" te worden uit geschakeld, revancheerde zich in lichte mate. Jan Hordijk, Fred Hemmes en Pe ter Soeters durfden voluit te spelen om dat verliezen van Peter Scholtz, Ron van Gelder en Eddy Knol tenslotte geen schande betekent. Het ging hen goed af. Twee stootten zelfs door naar de laatste acht: Peter Soeters met een heel gemak kelijke zege op Eddy Knol (6-0, 6-0, 6-4) en Jan Hordijk veel beter bewegend dan vorig jaar door een zege over de als zesde geplaatste Peter Scholtz, die de marathon-partij tegen Huizinga van de dag tevoren nog in de benen had (6-2, 6-2, 4-6, 8-6). De tegenstander van Hemmes, Ron van Gelder, die het vorig jaar werd uitge schakeld door Hordijk, was ook deze woensdag bepaald niet op dreef. Tot op luchting van de Amsterdamse Amerikaan buitte Hemmes dat niet uit. Hij bleef de raillies lang houden. Van Gelder herstel de zich en won in vier sets 7-5, 1-6, 6-3, 7-5. De als nummer zeven geplaatste Piet van Eysden verloor in drie sets (3-6, 2-6, 3-6) van de 25-jarige Zwitserse Neder lander Jan Coebergh. Jan Hajer, inge deeld in de zwakke onderste helft van het schema had zich al zorgen gemaakt, dat hij zonder enige kans om zich in te spelen, het zondag zou moeten opnemen tegen Tom Okker. Hij kan gerust zijn. Jan Coebergh, die als één van de aller laatste Nederlanders Tom Okker een ne derlaag toebracht in de finale van het oudere jeugdkampioenschap van 1960, heeft in Zwitserland een degelijk spel ontwikkeld. Hij staat zelfs zesde op de Zwitserse ranglijst en geldt bij velen als favoriet voor de titel van dat land. Voor de tweede maal sinds 1963 neemt hij ook deel aan de Nederlandse kampioenschap pen. „Het spelpeil in Zwitserland is ge middeld hoger dan hier. Met uitzondering van Tom Okker natuurlijk. Maar tegen een speler als Jan Hajer geef ik mij morgen wel een kans", was het optimis tisch commentaar van de student in de machinebouw uit Zürich. Bij de dames bleven woensdag de ver rassingen uit. Naast Herma Noordhoek Hegt en Lidy Jansen Venneboer, die dinsdag al tot de laatste acht waren door gedrongen, kwalificeerden zich woensdag alleen geplaatste spelers. Het waren alle tweesetsoverwinningen. De grootste zege was voor Jenny Ridderhof (6-1, 6-2 tegen Patricia Went van der Heuvel), de mees te moeite hadden Judith Salomé (7-5, 6-2 tegen Anja Ybema-Lepoutreen Ada Bakker (6-3, 7-5 tegen Ineke Aalbers). Heren enkelspel, 2e ronde: OkkerVan Blerk 6-0, 6-0, 6-2. Achtste finales: Okker—Hartog 6-0, 6-3, 6-2. SoetersKnol 6-1, 6-2, 9-7. SchneiderAdema van Scheltema 6-1, 6-3, 6-3. KastenVan 't Hoff 7-5, 6-1, 8-6. Dames enkelspel, achtste finales: Tine ZwaanHettie Taphoorn-Baas 6-3, 6-4. Astrid SuurbeekMadeleine Kieboom 6-4, 6-2. Judith SalomeAnja Ybema-Lepoutre 7-5, 6-2. Marijke JansenAnnemieke Blom 6-2, 6-3. Jenny Rid derhofPatricia Went van der Heuvel 6-1, 6-2. Ada BakkerIneke Aalbers 6-3, 7-5. Heren dubbelspel, achtste finales: Okker/ Van Eysden—Van der Broek/Lagedaal 6-0, 6-0. Kwartfinales: Okker/Van EysdenMunch/ Pufkus 7-5, 6-2, 6-2. Kasten/SoetersBlaas/ Welschen 9-7, 8-6, 7-5. Hajer/SchneiderArends/ Coebergh 6-1, 6-0, 6-0. Fleury/Van Gelder Hemmes/Hordijk 11-9, 6-3, 6-1. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Lidy Jansen Venneboer/OkkerAnnemarie Blom/ Lagendaal 6-2, 4-6, 6-2. Ineke Aalbers/Van 't HoffMadeleine Kieboom/Haks 6-4. 7-9. 7-5. Els Veentjer/Van GelderrHerma Noordhoek Hegt/Luyk 6-1, 6-2. Ada Bakker/FleuryJoyce Sluyter/Van der Broek 6-1, 9-7. Marijke Jansen/ Veentjermevr. Verschuren/Thijsse 6-3, 6-3. Jenny Ridderhof/ArendsTrudy Klop/Rutgers 6-0, 6-2. Tine Zwaan/Hemmes-*-Judith Salome/ Scholtz 6-4, 7-9, 7-5. Dames dubbelspel, halve finales: Ada Bakker/ Astrid SuurbeekAnja Ybema/Hilda van Loon 6-2, 6-2. Judith Salome/Tine ZwaanJenny Ridderhof/Els Veentjer 5-7, 8-6, 6-2. De finalewedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zal op Hemelvaartsdag 23 mei 1968 in het Feijenoordstadion in Rotterdam wor den gespeeld. Mocht deze ontmoeting in een onbeslist eindigen, dan zal ook de tweede wedstrijd, twee dagen later op 25 mei, in het Feijenoordstadion worden gespeeld. De commissie van de U.E.F.A., die de bekertoernooien organiseert, heeft voor gesteld dat de finale van het bekertoer nooi voor landskampioenen in het Lon- dense Wembley stadion op 29 mei zal worden gehouden. Over de aanbeve ling zal beslist worden op de volgende be stuursvergadering van de UEFA die 23 oktober in Madrid wordt gehouden. (Van onze wielermedewerker) Langs de Hoofdvaart in de Haarlem mermeer hield de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" woensdagmiddag in samen werking met KNWU-bondscoach Joop Middelink een nationale ploegentijdrit. Aan deze wedren met de tijd, die als selectie en ter voorbereiding op het ko mende wereldkampioenschap gold, na men verschillende favoriete amateurs deel. Het kwartet Fedor den Hertog, Daan Holst, Jan van Katwijk en Joop Zoetemelk toonde zich in deze ploegen- strijd superieur en bleef met 27 seconden verschil aan de winnende hand. Het was jammer dat de Haarlemmer Cor Baars en de Amsterdammers Nico Vermeulen en Frokke Kooi het in één ploeg met zijn drieën moesten stellen, omdat er geen vierde man voorhanden bleek. Ondanks deze handicap kwamen de drie amateurs zeer goed voor de dag en bij het ingaan van de laatste ronde vier keer moest het 25 kilometer lange traject langs beide kanten van de Hoofd vaart gereden worden kregen zij zelfs redelijk uitzicht op een vierde plaats. Helaas moest captain Cor Baars toen door een aflopende band de strijd staken en daarmee was het ook voor Vermeu len en Kooi verkeken, want de tijd van de derde aankomende renner was beslis send. De eerste ronde werd met een tijd van 30 minuten 26 seconden het snelst afge legd door den Hertog. De drie Vredestein- rijders Piet Tesselaar, Rini Wagtmans en kampioen Gert Bongers hadden er vier seconden langer over gedaan. Zij moesten het toen reeds zonder de steun van Wim Dubois stellen. Hij kon al na vijf kilo meter het hoge tempo van zijn makkers niet meer volgen. Dat gemis aan man kracht deed zich voelen en bij het ingaan van de laatste ronde konden Den Hertog Zoetemelk, Van Katwijk en Holst op een voorsprong van 53 seconden bogen. Hun triomf tekende zich toen reeds duidelijk af. Met inspanning van al hun krachten wisten Tesselaar, Wagtmans en Bongers het verschil toch nog tot 27 seconden te rug te brengen. De uitslag was: 1. Amstel (Den Her tog, Zoetemelk, Holst en Van Katwijk), de 100 kilometer in 2.04.19,8; 2. Vrede- stein (Tesselaar, Wagtmans en Bongers) Roger Pingeon, de winnaar van de Tour de France van dit jaar, zal zater dag 19 augustus in Nederland starten. Hij komt uit in een criterium in Valkens waard. ADVERTENTIE in 2.04.46,8; 3. Kalmthout en Van Niel (Koeken, Krekels, Hoekstra en Oosterhof) in 2.09.50,4. De Haarlemmer Jan Alder- hof legde met Bennie Groen en Rink Cornelisse in 2.12.49,9 beslag op de zesde plaats. Zij moesten het in de laatste ron de zonder de verdere steun van de Be- verwijker Gé v.d.Winden stellert, die voor het eerst na zijn val op de Alk- maarse wielerbaan weer in actie kwam. De Franse wielerfederatie heeft Jacques Anquetil verboden mee te doen aan het Franse wielerkampioen schap op de weg voor professionals, dat aan het einde van deze week zal worden gehouden. De vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk zal ook niet worden ingeschreven voor het wereldkampioenschap, dat op 3 september in Heerlen plaats vindt. Het Franse wieleridool heeft deze uit sluitingen te danken aan enige kranten artikelen van zijn hand, waarin hij toegaf meer dan eens van doping gebruik te hebben gemaakt. Ook heeft Anquetil in deze opzienbarende artikelen toegegeven, dat hij in zijn loopbaan verscheidene keren renners, of groepen van renners, heeft omgekocht. De vierde etappe van de Ronde van Tsjechoslowakije een rit over 158 km is gewonnen door de Tsjech Jiri Mainus. De eerste Nederlander was Jan Hesse, die als vijfde over de eindstreep ging. Cees Zoontjes klasseerde zich als zevende, Hans Tesselaar als vijftiende en Leo van Scha len als tweeëndertigste. In de algemene rangschikking behoudt Milos Hrazdira (Tsjech) de leiding, terwijl Hans Tesse laar op de tweede plaats staat met slechts 23 sekonden achterstand. Op klasseringen van de overige Nederlanders zijn: 7. Cees Zoontjens op 3.21, 15 Jan Hesse op 6.27 en 20. Leo van Schalen op 11.12. De Fransman Bambuck wint de 100 meter voor de Europese ploeg. Na de eerste dag van de athletiekwedstrijd tussen de dames- en herenploegen van Amerika en Europa, die in Montreal wordt gehouden, is de stand 79-74 in het voordeel van Amerika. Bij de dames leidt Europa met 27-22, terwijl bij de heren Amerika met 57-47 voorstaat. Uitslagen bij de heren: 100 meter: 1. Bambuck (E) 10.2: 2. Turner (A) 10.3; 3. Bright (A) 10.5; 4. Maniak (E) 10.8. 400 meter: 1. Matthews (A) 45.0; 2. Evan» (A) 45.1; 3. Badenski (E) 46.1; 4. Werner (E) 46.6. 1500 meter: 1. Van Ruden (A) 3.41.0; 2. Wadoux (E) 3.42.3; 3. Blair (A) 3.42.4; 4. Kvalheim (E) 3.45.0. 10.000 meter: 1. Haase (E) 29.05.4; 2. Martinez (Al 29.32.4; 3. Clark (A) 30.03.4; 4. Kiss (E) 30.10.8. Vèrspringen: 1. Beamon (A) 8.04; 2. Daviei (E) 8.01; 3. Boston (A) 7.92; 4. Klauss (E) 7.27. Hoogspringen: 1. Burrel (A) 2.13; 2. Schil- kowski (El 2.11; 3. Dahlgren (E) 2.09; 4. Tho mas (A) 2.09. 110 meter horden: 1. Davenport (A) 13.6- 2 McCullough (A) 13.7; 3. Ottoz (Ei 13 8' 4 Trzmiel (E) 14.0. Kogelstoten: 1. Matson (A) 20.46; 2. Stein- hauer (A) 19.63; 3. Varju (E) 18.75; 4. Próllius (El 18.51. Speerwerpen: 1. Kulcsar (E) 81.26; 2. Nemeth (E) 80.68; 3. Covelli (A) 77.80; 4. Stenlund (A) 76.16. 4 x 100 meter; 1. Europa (Berger, Delecour Piquemal, Bambuck) 39.1 sec.; 2. Amerika (McCullough, Bright, Copeland, Turner) ge diskwalificeerd. De uitslagen bij de dames: 100 meter: 1. Wyomia Tyus (A) 11.3; 2. Irena Kiszenstein (E) 11.3; 3. Barbara Terrell (A) 11.4; 4. Eva Lehocka (E) 11.9. 400 meter: 1. Karin Waligren (E) 53.7; 2. Una Morris (A) 54.0: 3. Lilian Board (Ei 54 6' 4. Jane Burnett (A) 56.5. Vèrspringen: 1. Ingrid Becker (E) 6.41; 2 Mary Rand (E) 6.23; 3. Willy White (Al 5.94; 4. Vidal Barreto (A) 5.86. Discuswerpen: 1. Liesl Westerman (E) 56.77; 2 Karin Illgen (E) 52.12; 3. Carol Monseque (A) 47.48; 4. Carol Martin (A) 44.50. 4 x 100 meter: 1. Amerika (Barbara Ferrell, Irehe Piotrowski, Wyomia Tyus. Vilma Charl ton) 44.4 sec.; 2. Europa (Elzbieta Bednarek Eva Lehocka, Miroslava Saiacinska, Ursula Styranka) gediskwalificeerd. WIELRENNEN. Valeer van Sweevelt is de nieuwe Belgische kampioen op de weg bij amateurs. In de rit over 200 km, die zondag bij Nieuwerkerken in de buurt van Aalst werd verreden, had hij na 4 uur 43 sec. een minimale voorsprong op de grote groep.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13