VAN DAG TOT DAG Tito in Cairo Tegenoffensief van Biafra in Ibo-provincie van Nigeria Luchtaanval op hoofdstad Lagos met één bommenwerper Terugslag voor toerisme in Spanje „Washington Post" critiseert uitlatingen van Fulbright Enquête viel ongunstig uit voor Franse president EXOTISCHE BEATLE HUISTOE ill commentaar op actuele zaken Nieuws uit China „Stern" mag niet Svetlana's verhaal publiceren Mongools protest tegen betoging van Chinezen Ongedekt Olievlek bedreigt Engelse zuidkust Dit jaar geen records verwacht Eiland Man legt geschil voor aan Gemenebest VS blijven uitvoer van wapens financieren Vanavond tv-rede ifffn :i iss 11 horloge MIELE WASAUTOMATEN eg amm DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 Man van 96 jaar schoot schoonzoon dood Als bemiddelaar zeer aanvaardbaar geacht Twee bommen Madagascar verbiedt mini UW Dankbare radio-Caroline draaide volkslied NIGERIA °1 A\M Ef Bevroren kratermeren DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP Ongetwijfeld is China ten prooi aan beroeringen, die het gevolg zijn van •chokkende tegenstellingen. Het valt ech ter uitermate moeilijk om de achtergron den daarvan te begrijpen. Er zijn nu weer enorme protestbijeenkomsten geor ganiseerd, waarop het aftreden is geëist van de president der republiek, Lioe Sjao-Tsji. Maar al sinds een jaar is dit aftreden verlangd op meetings van de Rode Garde (die moet meehelpen de „culturele revolutie" door te voeren) en door revolutionaire arbeiders, en deson danks bleef Lioe nog steeds staatshoofd. Wel zijn een aantal hoge partijfunctio narissen van hun macht beroofd en zijn er generaals vervangen. Dit is kennelijk in Woehan gepaard gegaan met ernstige botsingen, al moet men niet denken aan een echte „burgeroorlog". Dit woord wordt in de befaamde muurkranten ge bruikt voor „revolutie", en zo'n omwen teling is voornamelijk een politieke aan gelegenheid, een kwestie van verandering der leiding. Dit blijkt echter een moei zaam proces. In het geval van president Lioe is de hardnekkigheid, waarmee hij zich zo lang heeft gehandhaafd, opmerkelijk. Er zijn duidelijk verscheidene machtsgroepen, die elkaar op verscheidene gebieden in evenwicht houden. En al weet men dan niet alles, er is toch een aannemelijke verklaring voor dit verschijnsel. De oude kern van topleiders is namelijk gebleven: Mao Tse-Toeng als voorzitter der partij, Tsjoe-Teh als oudste maarschalk, Tsjou En-lai als leider van de regering, en maarschalk Lin Piao als de wilsuitvoer- der van Mao, wiens „wapenbroeder" hij is. Deze topleiding nu heeft de jongere generaties gemobiliseerd, om de mentali teit der revolutie levend te houden. Maar de jongeren zijn duidelijk uit de band gesprongen. In hun muurkranten hebben zij tal van gevestigde reputaties aangetast. Zij hebben het steeds over „een handvol lieden, die aan de macht zijn, en die de weg van het kapitalisme zijn opgegaan". Nu zijn volgens hen ook de leiders van de Sovjet-Unie verburger lijkt,' omdat deze „vredelievend samen leven" met kapitalistische landen voor staan en de vrede met de Verenigde Sta ten willen bewaren. Wie eens met Mos kou samenwerkte is verdacht. Inderdaad vreest China, dat het bij een conflict met de VS in de steek wordt ge laten door Moskou. En het is aan Chinese communisten niet meer veroorloofd HAMBURG (DPA) Een rechtbank ln Hamburg heeft een eerdere uitspraak bevestigd, waarbij het aan het Westduit- se geïllustreerde tijdschrift „Stern" ver boden was de memoires te publiceren vao Stalins dochter Svetlana. Het proces was aanhangig gemaakt door „Der Spiegel" dat voor 480.000 DM de rechten had gekocht om de gedenk schriften te publiceren, voordat deze in boekvorm verschijnen. „Stern" is al be gonnen met een vervolgverhaal, dat vol gens de redactie gebaseerd zou zijn op ge gevens uit de Sovjet-Unie. Het tijdschrift zal in beroep gaan. NACOGDOCHES (AP) Een 96-jari- ge man uit Texas wordt ervan be schuldigd zijn 73-jarige schoonzoon te hebben doodgeschoten. De schoonzoon werd door een salvo uit een geweer gedood na een ruzie, waarbij het tweetal op de vuist was gegaan. „vrienden van de Sovjet-Unie" te zijn. Maar iets anders is, dat de Rode Garde, de revolutionaire arbeiders en daarmee verwante groepen, zich aanmatigen „van onder op" de staatsleiding te veranderen. Dit gaat te ver. Zulke veranderingen in het hoogste kader moet de topleiding van partij en leger zelf doorvoeren. Telkens worden weliswaar „verburgerlijkte" of met de Sovjet-Unie sympathiserende hoge functionarissen afgezet, maar telkens ook worden de Rode Garde en haar aanhang aangemaand zich te onderwerpen aan de discipline. Ernstig wordt van hogerhand gewaarschuwd tegen „anarchisme", dus tegen ontkenning van het gezag. Er is dus wel sprake van een „cultu rele revolutie", dat wil zeggen van een nieuwe massale indoctrinatie met de oor spronkelijke beginselen van het commu nisme. En daarbij worden allerlei hoge functionarissen afgezet. Hulp van gemo biliseerde massa's is daarbij welkom, want de „conservatieve" functionarissen bieden weerstand. Maar de menigte mag ook weer niet menen, dat zij gezag kan uitoefenen. Zij mag zich wel uiten in de muurkranten. Dat deze de officiële poli tiek weergeven is echter niet juist. Zij bevatten zelfs sensationele, onjuiste be richten. Vandaar dat het nieuws over China, en zelfs dat uit Peking, met om zichtigheid moet worden gelezen. En er zijn geen aanwijzingen, dat het regime zelf ondermijnd zou zijn. VVVWVtAfWnniWUVVWVVVWVVWVVWWVtfWVWWUUVWWWVWVVV **»*WWWWWVWWVWWlWWWWW»W»WWWlfVWVl' CAIRO (AP) In Cairo wordt ver wacht dat de conferentie tussen de Joe goslavische president Tito en president Nasser, die vandaag is begonnen, zal lei den tot een aanvaardbare regeling van de explosieve crisis in het Nabije-Oosten. Volgens het hier verschijnende blad „Al Achram" heeft Tito een boodschap van de Amerikaanse president Lyndon Johnson ontvangen. Verder zou hij een eigen vre desplan meebrengen voor het conflict tus sen Arabieren en Israel. Tito wordt algemeen hier beschouwd als een „hoogst aanvaardbare vredesbemid- delaar" voor Nasser. Er zijn verder veel aanwijzingen dat de bemiddelingsrol van Tito goedgekeurd is door Moskou en Washington. De inhoud en de strekking van een boodschap van Johnson aan Tito is nooit bekendgemaakt. Volgens „Al Achram", dat dikwijls de spreekbuis van Nasser is, werd de boodschap door de Amerikaanse president gezonden toen het bekend werd dat Tito naar Cairo zou gaan. Volgens berichten uit Belgrado voorziet het vredesplan van Tito in de terugtrek king van Israel uit de pas bezette gebie den. In ruil zou Israel een internationale waarborg van zijn grenzen krijgen zoals deze waren voordat de oorlog in juni uit brak. MOSKOU (Reuter) De Mongoolse ambassade in Peking heeft bij de Chinese minister van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen het feit dat demonstran ten op grondgebied van de ambassade zijn doorgedrongen. Anti-Mongoolse leuzen werden op het gebouw gekalkt. Volgens het Tsjechische persbureau Ceteka had den Chinezen tevoren de auto van de Mon goolse ambassadeur in Peking in brand gestoken. De chauffeur zou zijn ont voerd. LAGOS (AFP en DPA). Voor het eerst sinds het uitbreken van de burgeroorlog tussen eenheden van de Nigeriaanse federale regering en het afgescheiden oostelijk deel Biafra is een groot offensief van de troepen van Biafra buiten hun grenzen gelukt. In een tot in de laatste details voorbe reide verrassingsaanval bezetten de soldaten van kolonel Ojoekwoe de hoofdstad van de provincie Midden- West, Benin. Militaire kringen in Lagos gaven woensdagavond toe dat Benin nu in han den is van de opstandelingen, nadat te gelijk met de verrassende aanval uit het oosten ook eenheden van de in Benin ge legerde troepen van het nationale leger onder hun Ibo-officieren aan het muiten geslagen waren en zich hadden aange sloten bij de „bevrijders" van Ojoekwoe. Radio-Benin maakte bekend dat voor het gehele gebied voor de nachtelijke uren een uitgaansverbod is uitgevaardigd. Voor zover bekend staken de soldaten van Biafra in de vroege ochtend de rivier de Niger over, die de grens tussen het midden-oosten en het oosten van de fede ratie Nigeria vormt. Tegelijkertijd sloegen de eenheden in Benin aan het muiten onder leiding van enige officieren van de Ibo-stam, die ook in het oostelijk deel het De privé-striptease die een barjuf frouw onlangs in de Westduitse stad Saarbrücken voor een 39-jarige klant uitvoerde moest 150 mark kosten. De man betaalde, in stijl blijvend, met een ongedekte cheque. De juffrouw kon daar het grappige niet van inzien en stapte naar de rechter, waar ze opnieuw bot ving. Deze vond de over eenkomst onzedelijk, en niet rechts geldig. grootste deel van de bevolking uitmaakt. Verscheidene uren woedden hevige straatgevechten in Benin tussen opstan dige en regeringsgetrouwe militairen. Intussen is elke verbinding tussen La gos en Benin verbroken. De provincie Midden-West ligt tussen de westelijke provincie en Biafra. Zij telt ongeveer 2,5 miljoen inwoners, onder wie talrijke Ibo's. In Benin wonen ongeveer 75.000 mensen. Biafraanse troepen zouden ook de universiteitsstad Nsoekka en daarmee een belangrijke toegangsweg tot de hoofd stad Enoegoe weer in handen hebben. Dit werd gisteren in Londen uit betrouwbare kringen vernomen. De federale troepen hebben zich weer uit de omgeving van Nsoekka moeten terugtrekken. Een bommenwerper van het type B-26, vermoedelijk van de Biafraanse lucht macht, heeft gistermiddag boven de in- LONDEN (Reuter) Ter hoogte van de plaatsen Eastbourne, Hastings en Shoreham aan de Engelse zuidkust drijft een massa olie van vijftien kilometer lengte en 50 meter breedte. Er werden gisteren voorbereidingen getroffen om de olie te bestrijden, als deze op de kust zou komen. TANANARIVE (AP) Minirokken mo gen voortaan op het Afrikaanse eiland van Madagascar niet meer gedragen wor den. Het wordt in strijd geacht met de open bare zedelijkheid en met de landsgebrui ken. Overtreders van het verbod kunnen een boete en tien dagen gevangenisstraf krijgen. MADRID, (AP) Het toerisme in Spanje ondervindt dit jaar een terug slag. De toevloed van vakantiegangers blijft ver beneden de vroeger geboekte recordcijfers en de toeristen die wel ko men geven minder uit dan voorheen. De laatste jaren bracht elk seizoen nieuwe recordcijfers, maar dit jaar zullen geen records worden gevestigd, zo luidt de voor spelling hoewel augustus in de regel de topmaand vormt. De bedrijfsleider van een van de groot ste reisbureaus ter wereld heeft meege deeld dat de hotels zich nu al met de bureaus in verbinding stellen. Hij acht dit een teken dat ze ver beneden hun bezettingscapaciteit blijven. In Alicante waar het buitenlandse toe risme in Spanje een aantal jaren geleden Is begonnen melden de hotels dat niet meer dan zestig percent van de kamers in gebruik is en dat de veertig percent die dit jaar niet gekomen is juist de categorie vormt die het meeste uitgeeft. Uit alle vakantiegebieden komen soort gelijke berichten. Uit Zaragoza wordt ge meld dat de inkomsten uit het toerisme dit jaar vijftien percent lager zijn. De „Oosta Blanca" (Alicante), de „Costa Fiera" de Costa Azahar" (Valencia) en de Costa del sol" (Malaga) melden alle dat men daar nog volop hotelkamers of appartementen vrij heeft. De Costa Brava is getroffen door zwa re bosbranden bij San Feliu die ook al niet bevorderlijk werkten op het toeris me. Het toerisme is uitgegroeid tot de voor naamste industrie van Spanje. De terug val komt dus hard aan. Men had gere kend op zeker achttien miljoen toeristen nadat er in 1966 het recordaantal van 1TU miljoen was geweest. Het toerisme bracht Spanje vórig jaar 4200 miljoen gulden op tegen 3850 mil joen dollar in 1965. ADVERTENTIE lp Éi "V! i UW JUWEUER/HORLOGER TOONT U GAARNE DE GEHELE INDUS-COLLECTIE HET HUIS MET HET CARILLON. GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEFOON 20049 Beatle George Harrison en zijn vrouw vormden een kleurrijk paar, toen zij vandaag aankwamen op Kennedy Airport. De exotisch ge klede George en zijn even exotisch geklede echtgenote stonden op het punt terug te keren naar Engeland, na een bezoek aan de Verenigde Staten. DOUGLAS (Reuter en AP) Het par lement van het Britse eiland Man heeft met zestien tegen acht stemmen besloten het geschil met Engeland voor te leggen aan het secretariaat van het Gemenebest, niet aan de Verenigde Naties zoals men eerst van plan was. Het eilandje in de Ierse zee met zijn 50.000 inwoners is een zelfbesturend deel van Groot-Brittannië. Het maakt zijn ei gen wetten, met uitzondering van die, welke het Britse parlement aanneemt met de vermelding „ook geldend voor Man". Dat laatste is gebeurd met de wet die de piratenzenders het werken onmo gelijk wil maken. Man vindt dit echter een kwestie die het zelf moet regelen. Tijdens het debat zond Radio-Caroline north vleiende berichten uit over „een heldhaftig eiland". De gebruikelijke beat- muziek werd regelmatig afgewisseld met het volkslied van Man. Kooefo tkffloda Mail Azare° Potefcoera Gorobe pniagoro KAOQENA woewfi BlfifRA j:S: insEE: XIr ;$sjf .2; L''pdpn-53s£a •iirWN-i dustriewijk van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos twee bommen laten vallen die dicht bij olie-installaties neerkwamen. Daarbij zou een persoon gewond zijn. De schade schijnt gering te zijn. 's Avonds werd opnieuw luchtalarm ge geven, waarbij het luchtdoelgeschut in actie kwam. Het is niet bekend of op nieuw gebombardeerd werd. De politie van Lagos heeft de bevolking aangeraden zich 's nachts niet op straat te begeven en de verduistering van wo ningen en voertuigen gelast. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se Senaat heeft geweigerd verdere fi nanciering door de Export-Import Bank van wapenleveranties aan arme landen te verbieden. Met 48 tegen 40 stemmen werd een amendement verworpen van de democra tische senator Allen J. Ellender op een wetsontwerp dat de credietfaciliteiten van de bank voor vijf jaar verlengde. De uitslag betekende een overwinning voor de regering, die krachtig stelling had genomen tegen het amendement. De pleitbezorgers van de regering voeren aan dat het amendement de president zou beroven van de benodigde soepel heid ten opzichte van bevriende, minder ontwikkelde landen die behoefte hebben aan militaire uitrusting. „Ik was geschokt", aldus Senator Brew ster (Maryland), die voor het amendement stemde, „toen ik hoorde dat bijna 36 per cent van alle Export-Import-leningen dit jaar bestemd waren voor de aan koop van Amerikaanse wapens. Veertien ontwikkelingslanden hebben dit jaar ge heime, niet nader omschreven leningen ter waarde van 591 miljoen dollar ont vangen. Wat zo ontstellend is bij deze leningen, is dat zelfs de bankdirecteur niet weet waar het geld terecht komt." PASADENA (AFP) Amerikaanse geleerden maken op uit foto's van de maansatelliet „Lunar Orbiter V" dat op de bodem van de kraters in de poolstre ken van de maan zich vermoedelijk be vroren vloeistoffen bevinden. In het binnenste Van de kraters heer sen buitengewoon lage temperaturen. De kraters zelf doen wat de vorm betreft denken aan de kraters die op de aarde in de buurt van de evenaar worden aan getroffen. WASHINGTON (Reuter) Het gezag hebbende Amerikaanse blad „Washington Post" heeft vandaag een felle aanval ge daan op de democratische senator Wil liam Fulbright van Arkansas, die beweerd heeft dat de rassenonlusten in de Verenig de Staten beïnvloed zijn door het gebruik van geweld in Vietnam. Volgens het blad is de oorzaak van de rassenonlusten niet in Vietnam gelegen, maar in een langdurig verzet tegen de rassenintegratie, waarin juist senator Ful bright een belangrijk aandeel heeft. Het blad herinnert eraan dat Fulbright te boek staat als een van de meest nega tieve senatoren wat betreft wetgeving voor gelijke burgerrechten en zich onder andere verzet heeft tegen de integratie op scholen in Little Rock en in 1964 tégen de wet op de burgerrechten gestemd heeft. „De onlusten in de noordelijke steden 'zijn niet ln of door Zuid-Vietnam begon nen", aldus de Washington Post, „zij be gonnen in de zuidelijke staten, waar door de lang verwaarloosde armoede op het platteland horden vluchtelingen uit het zuiden zijn verdreven die nu sloppen in noordelijke steden bevolken. Het lot van deze mensen werd lang verwaarloosd door senator Fulbright en zijn collega's en daarna werd het evenzeer verwaar loosd door de politici in het noorden". „De senator treft hierin niet veel meer PARIJS Vlak voor president De Gaulles rede voor radio en televisie hij spreekt vanavond om acht uur heeft het Franse instituut voor publieke opinie-onderzoek onder de Franse man nen en vrouwen een enquête gehouden over sociale hervormingen in Frankrijk en over de reis van De Gaulle naar Cana da en zijn uitroep: „Leve het vrije Que bec". Wat de nieuwe sociale verzekering betreft luidt het oordeel bepaald on gunstig: 40 percent meent dat de aan gekondigde hervorming onrechtvaar dig is. Tegenover het delen in de winst door de arbeiders staat 51 percent onver schillig en 41 percent geïnteresseerd. Het onderzoek over de Canadese reis is voor De Gaulle zeer ongunstig uit gevallen: 45 percent is tegen, slechts 18 percent is voor. Een speciaal on derzoek is gehouden onder de Gaul listische kiezers: 30 percent is voor, 32 percent is tegen. schuld dan de meeste andere openbare figuren, maar treft, gezien zijn conduite staat in stemmingen, zeker niet minder schuld", aldus de „Washington Post." ADVERTENTIE met ln ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJÊSTRAAT 43 - TEL. 52760 Kosmos. De Russen hebben weer een sa telliet van de Kosmos-serie gelanceerd. Tass meldt dat men met de Kosmos-172 het onderzoek van de ruimte wil voort zetten. Overwegen. In de Westduitse Bondsrepu bliek zijn vorig jaar 168 mensen op spooroverwegen omgekomen. Het jaar tevoren waren het er 172. Van de 32.698 overwegen in West-Duitsland zijn er nog 18.326 onbeveiligd. Chinese muur. De Chinese ambassade in Djakarta heeft laten weten, dat zij de vier meter hoge muur om het ambas sadeterrein niet zal laten verlagen, voor dat de schade is hersteld die vorige week bij een betoging werd aangericht. Volgens een verordening mogen hei ningen langs de openbare weg niet ho gen dan anderhalve meter zijn. Guerrilla-strijd. In juli zijn bij militaire operaties tegen verzetsstrijders in Mo zambique vijftien Portugese soldaten gesneuveld, aldus een Portugees mili tair communiqué. Aan de zijde van de verzetsstrijders zouden 127 doden zijn gevallen. Mislukt. Volgens welingelichte Vaticaanse kringen zijn de onderhandelingen tussen het Vaticaan en de Tsjechische regering over de normalisering van de betrek king tussen de r.k. kerk en Tsjecho- Slowakije mislukt. Priessie. Drie Libanese politieke leider* onder wie oud-president Camil Cha- moun, hebben er bij president Charles Helou op aangedrongen de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten weer op het oude niveau te brengen. Instrument. Russische geleerden hebben een instrument gemaakt dat vulkani sche uitbarstingen kan voorspellen door het optekenen van veranderingen in het magnetisch veld van de aardkorst. Het Russische persbureau Tass zegt dat „het nieuwe instrument uitbarstingen veel eerder kan voorspellen dan seismische meetapparatuur. Bod. Volgens het Egyptische dagblad „Al Achram" heeft Roemenië Egypte aan geboden 100.000 ton graan en 10.000 ton suiker te leveren. Kredietmisbruiken. Tijdens een bespre king met de raad voor economische sta bilisatie heeft de waarnemend president van Indonesië, generaal Soeharto, ge zegd dat krachtige maatregelen moeten worden genomen tegen misbruiken bij het verstrekken van bankkredieten. Zuinig. Indonesië heeft zijn ambassades in negen landen waaronder Denemarken en Tunesië gesloten overeenkomstig de bezuinigingspolitiek. Kwetsend. De Spaanse autoriteiten heb ben een actie gelanceerd die ten doel heeft alle uitdrukkingen die voor de joden kwetsend kunnen zijn uit de Spaanse schoolboeken te verwijderen. Ruim honderdvijftig leerboeken zijn al gezuiverd van uitdrukkingen als „het volk dat God vermoord heeft" en „het ondankbare joodse volk".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3