Bespuiting onkruid is ramp voor de natuur Elektrische snelheidsmeting Australische interesse voor ontwikkeling van West-Irian Canadese eenmansactie bij Internationale Gerechtshof Nu op weg naar Hoessein Nederland geen land voor aardbevingen MIDDEL BLIJKT ERGER TE ZIJN DAN DE KWAAL Eretitel Water uit Biesbosch voor Rotterdam ROY ARNOLD GEGREPEN DOOR PROBLEMEN IN MIDDEN OOSTEN Aberfan vervolgt Kolenraad niet Sovjet-Unie heeft „radio-vandalen" „Kruisberg"-comité biedt petitie aan Turken komen niet terug 'mm DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 Vogelmeppers Kweken Kattenbelasting Man dood door heiblok Indonesisch blad pleit voor openstelling Redelijk Brown Verbindingen (Van onze correspondent) AMERSFOORT Er dreigt in Neder land een ramp te gebeuren. Geen onheil, dat als een vloedgolf over ons heen slaat maar een ramp, die, gelijk aan kanker, ver der vreet tot er geen kruid meer is gewas sen om het in te dammen. Het kwaad waarvan hier sprake is, is de reddeloze verdwijning van de wilde flora langs plas sen, sloten en beken. Oorzaak van de lang zaam maar zekere vernietiging is de be- spuiting van onkruid. Op zich kan niemand daar bezwaren tegen hebben, maar het middel is erger dan de kwaal. De zware vergiften, die men tegen de woekerende gewassen in stelling brengt, worden op zo'n grote schaal gebruikt, dat mét het onkruid, ook allerlei soorten planten en bloemen worden vernietigd. Dr. A. F. M. Reijnders, bioloog in Amersfoort en lid van diverse natuurbe schermingsinstanties. ziet de toekomst heel somber in. „Als er aan de ongerem de bespuitingen niet gauw een eind komt, zal men over enkele tientallen jaren ver geefs zoeken naar mooie plekjes". Zijn medestander, de heer C. J. Ver meij, die onder het pseudoniem „Critatus1 talrijke artikelen over plant en dier op rijn naam heeft staan, komt superlatieven te kort om zijn verontwaardiging onder woorden te brengen. ,,Ja, ik kan me echt over de gang van zaken opwinden. Nu de besturen van wa terschappen, gemeenten en Waterstaat de kanten van allerlei waterlopen laten be spuiten, blijft er geen bloem meer over, zodat men genoodzaakt is op den duur naar het buitenland te gaan om nog te kunnen genieten van de bloemen, die vroe ger in zo'n overvloed rond bnze wateren te vinden waren. Kijk eens naar de kanten van het Gelders Valleikanaal en van de Lunterse Beek. Dat lijken wel pas gehooide weilanden, Dat geldt ook voor de stroken langs de Woudenbergse Grift en de sloten en we teringen in Hamersveld en Asschat. Dan zijn er nog mensen, die vragen of dat nou wel zo erg is. Weet u wel, dat onze na tuurlijke historie voor een belangrijk deel is geënt op de plantengroei rond deze waterlopen?" Cristatus maakt van zijn hart geen moordkuil als hij komt te praten over die instanties, die „om kil economische mo tieven" geen oog hebben voor de enorme schade, die zij met hun onbeheerste be spuitingen aanrichten onder bloemen en planten. Hij treurt om de fraaie gele lissen, de gele waterkers, het moerasver - geetmenietje, de valeriaan, de poelruit, de kruiskruiden, de lisdodden. Helaas, het leed blijft naar zijn mening niet beperkt tot de flora. Ook vlinders en zelfs vogels gaan ten onder aan het bespuitingsge- weld. Dr. Reijnders drukt zich iets gemati- ger uit maar zijn bezorgdheid is geen graad minder. Ook hij laat er geen twijfel aan be staan dat in Nederland iets vreselijks aan de gang is. Rustig stelt hij vast: „De situatie is heel erg en wel om een dubbele reden. Eerstens weet je nooit ln hoeverre bepaalde planten nog eens van nut kunnen zijn voor de wetenschap en vervolgens gaat tegelijk met de ver scheidenheid aan gewassen ook een be langrijk cultuurgoed verloren. Denk daar niet te licht over. De mensen hebben nog steeds behoefte aan de rustgevende natuur. Een behoefte, die eerder toe- dan afneemt. Ach, kijk toch eens wat voor maat schappij we hebben. Worden we niet ge leefd in plaats van dat we zelf een be staan ontwerpen? Jazeker we hebben de sport, maar hoeveel staan er niet langs de kant toe te kijken? Dat noem ik niet creatief bezig zijn. En juist dat creatie ve, daar gaat het om. Wie op stap gaat in de natuur is tegelijk op stap naar een evenwichtige ontwikkeling van zichzelf omdat de natuur appelleert aan het scheppend vermogen van de mens. Daar kan ik voorbeelden genoeg van noemen. Er zeggen wel eens mensen tegen me: als ik de natuur niet had gehad zou ik echt niet weten wat er van mijn leven terecht was gekomen." Dat wil toch wel wat zeggen, dacht ik zo. De systematische moord op de wilde flora houdt hem veel meer bezig dan het probleem van de vogelstand in ons land, waarover weer anderen zich het hoofd breken. Een vogelliefhebber probeerde ons ervan te overtuigen, dat de overheid de praktijken van vogelmeppers diende te bevorderen in plaats van te bestraf fen. „Willen we nog vogels overhouden", zo doceerde hij, „dan moeten we hoognodig onze verouderde Vogelwet veranderen. En wel zo, dat de vogelmeppers ongehinderd hun gang kunnen gaan. Want zij zijn het die ons de vogeltjes moeten leveren voor de volières, de enige plaats waar ze nog eens aan de katten en aan het snelver keer. Duizenden vogels, die door deze twee het leven er bij inschieten. Nog maals, de overheid moet de meppers vrij baan geven. Ik durf te beweren, dat de kanaries en andere tropische vogels dank Op tiet eerste gezicht een idijllisch plekje. Maar kijkt men nauw keuriger naar de slootkant, dan blijkt, dat van natuurschoon niet veel sprake meer is. Bespuitingen ruimen echt niet alleen het onkruid op. zij deze figuren een eeuwig leven hebben gekregen. Moet dat soms ook niet ge beuren met de vogels van eigen bodem?" De zienswijze van deze liefhebber gaat dr. Reijnders toch wat te ver. Een wij ziging van de wet zoals de vogelmepper- vriend zich voorstelt kan volgens hem alleen maar betekenen, dat de overheid de controle op de vogelstand verliest. „Waarom zouden we een wilde jacht op de vogels moeten openen als het veel eenvoudiger kan? Als het de lief hebbers werkelijk om het voortbestaan van de vogels te doen is, is het kweken van een paar exemplaren van een soort, dat best gedijen kan in een volière, de beste oplossing van het probleem. Als je maar intensief genoeg kweekt komen de aantallen vanzelf wel. Nee, alstublieft geen geknoei aan de Vogelwet, daar wordt de situatie alleen maar slechter van. Wel kan ik het helemaal eens zijn met wat die man over de katten be weert. Die beesten doen verschrikkelijk veel kwaad, met name in de steden. De mensen zijn zo sentimenteel. De meesten denken er niet bij na, dat bij voorbeeld een kip zich stuk legt terwil- le van hun eitje aan het ontbijt. Maar kom niet aan de katten, die arme die ren. Uitroeien dan maar? Dat is na tuurlijk onzin. Ik keer me alleen tegen het verstoorde evenwicht. Er worden op enorme schaal katten geïmporteerd en dat gaat ten koste van de juiste balans". De vogelliefhebber-in-kwestie ziet in de kat een heel wat grotere boosdoener dan de vogelmepper. Wat moet de over heid dus doen? Een kattenbelasting hef fen. „Waarom wel voor honden en niet voor katten?" vraagt hij zich verwon derd af. „Is dat soms geen prachtig middel om de kattenvloed te weren?" In de republiek Litauen is de titel ere-kolchoswerkeringesteld. Deze wordt toegekend aan de leden van de landbouwcollectieven die bij de arbeid de beste resultaten hebben behaald. Voor de eerste maal is deze titel toe gekend aan de melkster A. Sabutene en de dierenarts I. Lazauskas die wer ken op één van de collectieve bedrij ven van het Silale-district in Litouwen. Aan de erekolchoswerkers wordt een verhoogd ouderdomspensioen toege kend., terwijl zij ook het recht krijgen gratis gebruik te maken van de elek triciteit, brandstof en het automobiel- vervoer van de kolchos. Rotterdam en Noord-Brabant zijn het eens geworden over de oprichting van de n.v. Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch, die in Biesbosch grote spaar bekkens gaat aanleggen voor het opvan gen van water uit de Maas. Er is tot dus ver nog vrijwel geen grond aangekocht door een tekort aan financieringsmidde len, maar B. en W. van Rotterdam ver wachten dat de produktie in 1973 kan be ginnen. Rotterdam zal dan naar schat ting 120 miljoen kubieke meter per jaar uit de Biesbosch afnemen. De n.v. zal zo nodig ook water leveren aan de water leidingsbedrijven in Noord-Brabant. De vennootschap krijgt een maatschap pelijk kapitaal van 100.000,en zal gro tendeels een beroep moeten doen op de kapitaalmarkt. Noord-Brabant en Rotter dam krijgen ieder 40 percent van de aandelen. Acht aandelen van ƒ2.500,- zijn gereserveerd voor anderen bijv. de pro vincies Zeeland en Zuid-Holland. De directie zal berusten bij ir. P. L. Knoppert, adjunct-directeur vim de Rot terdamse Drinkwaterleiding. De 59-jarige heer L. Blom uit Zwolle is in Leeuwarden om het leven gekomen toen een heiblok van 400 kilo op zijn schouder terecht kwam. De heer Blom was op een dekschuit samen met een collega bezig met heiwerkzaamheden voor een walbeschoeiing. Maximumsnelheden wor den voorgeschreven in het belang van de veiligheid van het verkeer. Het is droevig om te zien, hoe vaak maximumsnelheden worden overschreden. He laas wordt slechts een zeer klein gedeelte van deze snelheidsmaniakken ge snapt en strafrechtelijk vervolgd. De politie kan met be hulp van een elektronische snelheidsmeter de snelheid van een auto nauwkeurig vaststellen. Bij de elektronische snelheidsmeter behoren twee draden, die met een tussenruimte van twee me ter dwars over de weg worden gelegd. De tijd, welke ligt tussen de aan raking van de eerste en de tweede draad door een daarover rijdende auto wordt elektronisch ge meten en omgerekend in de afstand per uur. De apparatuur kan zo worden ingesteld dat zij pas begint te werken als een auto een bepaalde snelheid overschrijdt. Wan neer ter plaatse een maxi mumsnelheid geldt van 70 km per uur, kan de ap paratuur worden ingesteld op een snelheidslimiet van bijvoorbeeld 77 km per uur. Passeert er nu een auto met grotere snelheid dan 77 km per uur, dan wordt die auto automa tisch gefotografeerd. Op de foto wordt tevens de exac te snelheid van de auto vastgelegd, alsmede het tijdstip van de overtreding. Een zwak punt van deze apparatuur is, dat zij alleen goed bruikbaar is, wan neer slechts één auto de draden passeert. Als één auto het eerst over de eer ste draad rijdt en een snel lere inhalende auto het eerst de tweede draad aan raakt, zal de apparatuur een snelheid registreren, die groter is dan die van de ingehaalde auto, doch kleiner dan die van de in halende auto. Ook is het mogelijk, dat door een samenspel van twee auto's een ongekend hoge snelheid van bijvoor beeld 250 km per uur wordt geregistreerd. Dit kan gebeuren als de appa ratuur reageert, doordat de achterste auto over de eer ste draad rijdt en onmid dellijk daarop de voorste auto de tweede draad aan raakt. Bij verkeer over twee rijbanen in dezelfde rij richting is de bruikbaar heid van de elektronische snelheidsmeter derhalve omgekeerd evenredig aan de verkeersdrukte. In de praktijk valt de bruikbaarheid echter erg mee. De politie kan aan een zoemer en een lichtje mer ken, op welk moment de apparatuur reageert. Als twee auto's kort achter el kaar rijden, kan de politie dus vaststellen op welke auto de apparatuur heeft gereageerd. Als er nog een tweede auto op de foto staat, zal de verdachte dan kunnen volhouden, dat niet be wezen is, dat zijn auto te hard gereden heeft? Een automobilist werd strafrechtelijk vervolgd, omdat hij op de rijksstraat weg in Wassenaar met een snelheid had gereden van ongeveer 91 km per uur, althans met een grotere snelheid dan de ter plaatse voorgeschreven maximum snelheid van 70 km per uur. De kantonrechter ver oordeelde deze automobi list tot een boete van f 150 met ontzegging van de rij bevoegdheid voor drie maanden. Dit vonnis werd door de rechtbank beves tigd. De automobilist ging in cassatie bij de Hoge Raad. Hij citeerde het volgende de politie: „Uit de bij dit procesverbaal gevoegde foto blijkt, dat op boven genoemde datum en op het tijdstip op de foto aflees baar twee voertuigen over de rijksstraatweg hebben gereden in de richting van Amsterdam. Door mij, ver balisant, werd daarbij waargenomen, dat de ap paratuur reageerde en fotografeerde, toen de links rijdende personen auto de over het wegdek gespannen signaalkabels passeerde". De automobilist betoog de, dat deze verklaring een tegenstrijdigheid inhield. Wanneer twee voertuigen op hetzelfde tijdstip ter plaatse hebben gereden, kan niet onderscheiden worden of de apparatuur heeft gereageerd op het éne dan wel op het andere. Eén van de twee is slechts mogelijk: öf de verbalisant kan niet hebben waarge nomen hetgeen hij mede deelt óf de beide voertui gen hebben niet op het zelfde tijdstip ter plaatse gereden, aldus de automo bilist. Maar de advocaat-gene raal wees er op, dat de foto niets vertoont waaruit ge concludeerd kan worden, dat de beide auto's óf ge lijktijdig óf zo kort na el kaar de signaalkabels moe ten hebben gepasseerd, dat niet te onderscheiden kan zijn geweest, dat de in een registratie van 91 km per uur resulterende impuls door de auto van de ver dachte is veroorzaakt. Overeenkomstig de con clusie van de advocaat- generaal werd het beroep van de automobilist ver worpen. Met de aandui ding „rijksstraatweg" irv het procesverbaal is ken nelijk bedoeld de gehele weg, voor zover op de foto afgebeeld, en niet enkel het gedeelte tussen de ka bels, aldus de Hoge Raad. uit het proces-verbaal van Mr. C. A. baron Bentinck (Van onze correspondent) DJARKARTA Australië zou bereid zijn Djakarta te helpen bij de ontwikke ling van West-Irian. Dit is althans ver kiaard door de Australische journalist Pe ter Hastings, die onlangs in Djakarta over de kwestie-Irian-Barat van gedach ten heeft gewisseld met Soeharto's twee de man. generaal-majoor Alamsjah. De Australische regering is volgens deze journalist bezorgd over een groot ver schil in levensstandaard dat in de toe (Van onze correspondent) DEN HAAG Toen Roy Arnold deze maand in Den Haag arriveerde, bezat hij naast de kleding die hij droeg alleen een extra overhemd, een tweede paar sokken en wat toiletgerei. Een maand eerder, nadat zijn huwelijk op een mislukking was uitgelopen, had hij in Vancouver zijn schoenwinkel verkocht en een vliegtuigticket genomen naar Israel. Negentien dagen reisde hij per vliegtuig, bus en toen de oorlog volop was ont brand zelfs per tank door het Midden- Oosten en zag, naar hij zelf gelooft, meer van de strijd dan enig ander waarnemer. Daarna verkocht hij zijn scheerapparaat en zijn transistorradio om voldoende ka pitaal te vergaren voor een reis naar Eu ropa. Hij was vastbesloten een bijdrage te leveren aan de oplossing van de mid- denoostelijke problemen. Een dag na zijn aankomst in Den Haag stapte de idealistische Canadees het Vre despaleis binnen met het plan het Jor- daans-Israelische geschil over Jeruzalem voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. „Het was 't proberen waard", zei hij later. „Ik vroeg me af of een parti culier een zaak bij het Internationale Hof aanhangig zou kunnen maken". Men heeft het een origineel idee gevonden, maar de mogelijkheid bestaat niet. Daarom treft Roy Arnold, een tanige 52-jarige man, nu voorbereidingen voor zijn tweede bezoek aan Jordanië. Uitgerust met brieven van de Jordaanse consul-generaal in Den Haag aan twee van diens persoonlijke kennissen (de lijfarts en de hofmaarschalk van koning Hoessein) twijfelt hij er niet aan dat hij zijn plan voor de Jordaanse vorst persoonlijk zal kunnen ontvouwen. Roy Arnold praatte met autoriteiten van het Hof, van het Hoge Com missariaat voor de vluchtelingen en van bijvoorbeeld de Landscommanderij van de Ridderorde van het Heilige Graf. En over één ding zijn al dege nen die hem ontmoetten het eens: de zwervende Canadees is niet gek. Hij heeft het onderwerp voorbereid. Hij heeft mis schien zelfs wel gelijk wanneer hij be- Roy Arnold weert dat het Internationale Hof de eni ge instelling is die een oplossing kan be reiken zonder dat een van de partijen het gezicht verliest. En er is zegt Roy Ar nold zelf een precedent: zeven jaar ge leden berechtte het Hof een Thailands- Cambodjaans geschil over een tempel ruïne in het grensgebied tussen de twee landen. De uitspraak van het Hof beëin digde inderdaad de ruzie. Maar wat kan een enkeling beginnen? Roy Arnold vindt dat hij tenminste kan proberen de zaak op te lossen. Israel en Jordanië erkennen elkaar weliswaar niet, maar beide erkennen de jurisdictie van het Hof. En Hoessein vindt hij de rede lijkste Arabische leider. Daarom is de kwestie-Jeruzalem gekozen voor een eer ste actie. Jeruzalem moet een internatio nale stad worden zoals indertijd ook Dan zig dat was. Er staat meer op zijn programma. Na het onderhoud met Hoessein denkt hij een paar weken onder te duiken in een Ara bisch vluchtelingenkamp om te onder vinden of zijn gevoel, dat de hulpverle ning allerminst effectief is, hem al dan niet bedriegt. In Den Haag praat hij trou wens even druk over die hulpverlening als over zijn bemiddelingsplannen. Hij heeft ideeën, maar nogal zot vaak. Een kleine Nederlandse organisatie heeft de kens klaarliggen voor Arabië. Zij mist echter het geld voor de overtocht. Roy Arnold zou het zo gek niet vinden de KLM toestemming te vragen om reizigers naar Libanon op Schiphol een deken te mogen meegeven, die 's nachts de gebrui kelijke vliegtuigdeken zou kunnen ver vangen en die in Libanon zou kunnen worden afgegeven aan een contactman. Zo regelt men gratis transport! „Ik praat", zegt Roy Arnold, „met ie dereen; wanneer je iemand de mening kunt inpraten dat jouw idee het zijne is, heb je al veel gewonnen. Ik heb gepraat met George BroWn. 's Avonds bleek in het Lagerhuis dat Brown zijn standpunt over Jeruzalem had gecorrigeerd". Een gevolg van Arnold's betoog? Zover gaat hij niet, maar aan de andere kant: waarom niet? En als George Brown naar hem luistert, waarom Hoessein dan niet. Bij het Internationale Hof erkent men, dat nooit eerder iemand met het idee is geko men de zaak voor het Hof te brengen. ABERFAN (AP) De inwoners van het mijnstadje Aberfan, die 144 kinderen en andere verwanten verloren bij de ramp met de schuivende sintelberg van vorig jaar oktober, hebben besloten geen gerechtelijke vervolging in te stellen te gen functionarissen van de Britse Kolen- raad, die verantwoordelijk zijn gesteld voor de tragedie. Lord Robens, voorzitter van de Kolen- raad, heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen nadat een tribunaal op grond van een langdurig onderzoek uit spraak had gedaan. Hij diende zijn ont slag in maar van vele kanten is hem dringend verzocht in functie te blijven. komst zou kunnen gaan ontstaan tussen het oostelijke (Australische) deel van Nieuw-Guinea en het westelijke. De opbouw van „Papua New Guinea door de Australiërs krachtig ter hand ge nomen. Zij zouden van plan zijn het ge bied in 1990 onafhankelijkheid te verle nen. een tijdstip dat volgens Peter Has tings echter tot 1980 zou kunnen worden vervroegd. Generaal-majoor Alamsjah zou zich in het gesprek met Hastings niet afkering hebben getoond van Australische hulp aan het Indonesische gebied dat voor ziji eerste levensbehoeften geheel is aange wezen op de import van rijst, zout, sui ker, textiel en tabak. De Nederlandse regering heeft vroeger voor dit doel ja renlang ruim honderd miljoen gulden be schikbaar gesteld. Na overdracht van het bestuur aan Indonesië bleef hetzelfde be drag beschikbaar via het V.N.-fonds dat echter werd bevroren toen Indonesië de Verenigde Naties verliet. Het invoeren /an de Indonesische roepiah voor West- Iian heeft later geleid tot het praktisch leegroven van het gebied. De Australische regering steekt jaar lijks (in samenwerking met de Verenig- de Naties) meer dan vierhonderd miljoen gulden in oostelijk Nieuw-Guinea. Dit deel van het eiland profiteert bovendien van het feit dat de verbindingen met het moederland Australië heel wat beter zijn dan die van West-Irian met de rest van de Indonesische republiek. De Australi sche interesse voor hulp aan het weste lijk deel van het eiland is een gevolg van het feit dat men in de toekomst span ningen vreest, als er een groot verschil in ontwikkeling tussen oost en west ont staat. Het Indonesische blad „Business News' heeft er een dezer dagen op gewezen dat Nieuw-Guinea economisch een geheel vormt en dat samenwerking met de Au straliërs, wanneer daar een scheepvaart contact tussen beide delen van het eiland door ontstaat, op zichzelf al een stoot lot grotere economische bedrijvigheid in het westen zou kunnen geven. Het blad schrijft dat bovendien de ver- verschepingskosten vanuit Australië naar Nieuw-Guinea lager zijn dan vanuit Java en dat dus ook de import maar beter uit Australië zou kunnen komen. Het pleit voor het openstellen van West-Irian voor Australische investeringen en scheep vaartmaatschappijen. MOSKOU (AP) Niet alleen West- Europa heeft te kampen met piratenzen ders, ook in de Sovjet-Unie moet tegen clandestiene radiostations worden op treden. In Bakoe aan de Kaspische Zee zijn radio-amateurs gearresteerd die popmu ziek uitzonden, waaronder Westerse lied jes die op de band waren overgenomen van de Amerikaanse zender „Voice of America". De stations droegen namen als Gorny kot" („zwarte kat") en „Leta- oesjtsji Skelet („Vliegend skelet"). De plaatselijke krant „Bakinski Ra- bochy" („Arbeider van Bakoe") meldde dat enige piraten zijn vervolgd omdat ze Ach niet hadden laten inschrijven bij het ministerie van Communicatie en bestaan de golflengten stoorden. De krant gaf te kennen dat de beklaagden veroordeeld waren, maar repte niet over de vonnissen. Volgens het bericht waren de amateurs, die „radio-vandalen" werden genoemd, in een dorpje in het geheim samen gekomen om een comité van geheime zenders te vormen. „Het is vrijwel onmogelijk, dat ons land getroffen kan worden door aardbevingen zoals deze zich hebben voorgedaan in Turkije, Columbia en Venuzuela", aldus dr. A. R. Ritsema, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het K.N.M.I. in De Bilt. De lichte aardschokken, die eind april in Zuid-Limburg werden gevoeld, zijn, aldus seismograaf Ritsema, niet schok kend te noemen. „Wij weten, dat zich in dit gebied onderaardse breuken bevin den". Aardbevingen ontstaan, wanneer zich die in de aardbodem (vaak 30 kilometer onder de oppervlakte) verschuivingen voordoen, waardoor een spanningsveld ontstaat. De vrijgekomen energie'uit zich in trillingen en vormt een zogenaamd hypocentrum. Loodrecht boven dit cen trum ligt de plaats op aarde, die dit span- ningengebied het dichtst "benadert: het epi-centrum. In het algemeen kan worden gezegd, dat gebieden waar zich hoge bergen en diepe zeeën bevinden, de meeste kans op aard bevingen maken. De aanwezigheid van de bergen geeft al een indicatie, dat zich hier vroeger aardschokken en -verschui vingen hebben voorgedaan. Nederland heeft nooit in zijn geschiedenis noemens waardige aardbevingen meegemaakt. Al leen in 1932 kon in Noord-Brabant bij Uden van een lichte aardbeving worden gesproken. Er werden toen enkele huizen beschadigd. In Turkije zijn aardschokken bijna een dagelijkse aangelegenheid. Gemiddeld worden in dit bergachtige gebied 300 tot 400 aardbevingen per jaar gevoeld. DOETINCHEM. Het actiecomité .Kruisberg veilig voor Doetinchem" heeft in het departement van Justitie in Den Haag een petitie overhandigd waarin bij de minister wordt aangedrongen op het nemen van meer veiligheidsmaatre gelen bij het rijksasiel voor psychopaten, in Doetinchem. De petitie ging verge zeld van ongeveer 6000 adhesiebetui gingen, voor het merendeel afkomstig van ingezetenen van Doetinchem en om geving. Het comité zegt onder meer dat, nu twee keer binnen een half jaar door een verpleegde van De Kruisberg een moord is gepleegd, er fouten moeten zijn ge maakt bij de selectie, welke fouten na plaatsing in De Kruisberg niet zijn ont dekt. Het comité meent, dat de selectie zodanig moet worden gewijzigd, dat in de open inrichtingen uitsluitend gedetineer den worden geplaatst die geen agressieve misdrijven hebben gepleegd. 47 Turkse arbeiders, die bij de Neder landse kabeifabrieken te Delft te werk waren gesteld, keren niet van verlof te rug. Dit heeft de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Delft verteld. Hij voegde eraan toe dat niet een vermin derde werkgelegenheid bij het bedrijf de oorzaak is doch dat de Turken eenvou dig niet wensen terug te keren. De Ne derlandse kabeifabrieken willen nu in de vacatures voorzien door te trachten Ne derlandse werknemers van buiten Delft aan te trekken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6