DE ZILVEREN HAMER cnnni!w JEUGD ROMANTIEK BLIJKT REMMENDE FACTOR IN ONTWIKKELING VAN MEISJESBOEKEN msm POLLE, PELLI EN PINGO Griezelig vliesje ïgestipt KRAMMETJE FOK imm f Ongestoorde doop voor prinsje PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT Gevaarlijk beroep RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER mm miss* Ons vervolgverhaal RflFKFN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 9 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN De schrijfsters van meisjesboeken willen wel iets anders, iets meer mo derns, meer van deze tijd, vandaar dat er wel eens het woord „Vietnam" valt, of „gastarbeider", en de „hij" niet meer op zo'n onwrikbaar voet stuk staat als in vroegere meisjes boeken. Maar in de uitwerking van de verhalen blijkt dat in nieuwe be woordingen, en nieuwe stijl de roman tiek van de (vaak) ongegronde ver wachting, nog net zo hard wordt aan gewakkerd als vroeger. Het meisje de weg te wijzen hoe zij met haar overgeërfde romantische verlangens (het kind kan het ook niet helpen!) een aanpassing vindt aan het sterk veranderde tijdsbeeld, blijkt voor de meeste auteurs een te zware opgaaf te zijn. Meisjes blijven meisjes Remke ten voeten uit Avontuur in viervoud - O POI,IE ÉN PIN60! ÉIJN JUUIÉ DAAR BENEDEN Daphne in de mode Een stuke van de hemel Miep Diekmann Kees Stip - "TT^-r _i i) Om de lezer enig inzicht te geven in de leefwijze en gebruiken der Noren omstreeks het jaar duizend, de tijd, waarin dit verhaal speelt, is enige toelichting nodig. De hoofdmannen waren de vrije boeren, grootgrondbezitters, die aan voerder waren op de vikingtochten. Boven hen stonden de jarls, dat waren de edelen, die uiteraard meer rechten hadden. In dit verhaal is sprake van de Lade-jarls, die in de Noorse geschie denis van deze tijd een grote rol ge speeld hebben. Myklagard is de Noorse naam voor Byzantium aan de Zwarte Zee. Toch ten der Zweden en Noren door Rus land waar tal van Noorse kolonies waren, waren geen rooftochten, doch dienden om belangrijke handelswegen te ontsluiten en te beveiligen. De Griekse keizer te Byzantium had een Noorse lijfgarde, de Vaeringer. Vikingtochten naar Engeland en Ierland waren wel degelijk plunder en moordtochten, deels ontstaan door de onvruchtbaarheid van eigen bodem die het zoeken naar ander gebied ge wenst maakte. Wijnland of Vinland was een kust strook in n.w. Amerika, vermoedelijk bij Nova Scotia. Daar zou het klimaat zo mild geweest zijn, dat er wijn stokken groeiden. Veel later werd hier ook goud gevonden. In feite werd op deze tochten reeds Amerika ontdekt! Godsdienst: de hardhandige wijze, waarop de reeds gekerstende Noorse koningen het christendom in hun land wilden vestigen, stuitte vaak op ern stig verzet van jarls en hoofdman nen. De eerste kerstening vond dan ook vrijwel uitsluitend onder dwang plaats en tegelijkertijd bleven vele heidense riten, o.a. de offerfeesten, in gebruik. Onder het bewind van koning Olav Haraldsson is het christendom ver sterkt. Er vloog een steen tegen de rots achtige zijkant van de helling, ge volgd door een kluit aarde, die naar alle kanten uiteen spatte. En op de heuvel tegenover de hui zen lag een jong meisje met een paar ogen, die fonkelden van woede. Die verschrikkelijke Tore! Het zou goed zijn, wanneer de goden hem meevoerden naar hun onderaardse rijk hij verdiende niet beter, dan voorgoed van hier verbannen te wor den. Doch hier stokten haar verwensin gen Woorden kunnen toverkracht be zitten, zo had Hild immers ernstig gewaarschuwd, en natuurlijk wenste ze haar broer niet echt zo'n treurig lot toe. Maar wel vond zij Tore onnozel. Hij kende haar toch goed genoeg, om haar niet meteen van het ergste te hoeven verdenken! Natuurlijk was hij die keer dronken geweest. Ze zag hem weer vóór zich, hoe hij in toorn verrees uit zijn hoge zetel, en met de vuist op tafel sloeg, zijn beker met mede omstotend, om haar en Eirik ter verantwoording te roepen. Zijn stem was schor en de beschul digend uitgestoken vinger trilde De gedachte aan zijn mislukte waardigheid deed haar opeens in de lach schieten. Mar Eirik opnieuw kwam de boosheid in haar omhoog. Weliswaar had hij ook te veel gedronken, maar dat was toch nog geen reden, om zich op een dergelijke manier tegen over haar te gedragen. Ze gaf graag toe, dat ze hem in de afgelopen zomer meer dan eens met welgevallen bekeken had, en ze had best zijn verwarring opgemerkt, wanneer hij in haar buurt kwam. Ze herinnerde zich nog zo goed die keer, dat hij in de voorhof plotseling haar hand beetpakte en haar snel en hard tegen zich aandrukte kort maar, doch voordat hij haar losliet, had hij haar fluisterend zijn liefde bekend en gevraagd, of zij ook van hem hield. Ze had hem lachend weggeduwd: Dat begrijp je best, had ze gezegd, maar ze had zich niet al te afwerend getoond, want er lag een vreemde gloed in zijn ogen, die haar tegelijk bang maakte en aantrok. Hij zag er goed uit, Eirik, een grote, forse man en met heldere, vrolijke ogen. En onder de meiden op de boerderij waren er heel wat, die hem verlangend nakeken, als hij zich op het erf vertoonde. Hij had ook geen slavenbloed in de aderen, van vaders, noch van moeders zijde. En al was het bedrijf van zijn vader dan niet groot, hij kon het in elk geval zijn eigendom noemen. Doodsbleek was hij gisteren gewor den bij het horen van de som, die Tore eiste als schadeloosstelling, om dat Eirik het gewaagd had, hand tastelijk jegens zijn zuster te worden. Het was een schrikbarend groot be drag, groter dan hij ooit als zijn vaderlijk erfdeel te wachten had, hij zou zich diep in de schuld moeten steken, om deze som gelds op te kun nen brengen. Sigrid schopte opnieuw steentjes en stukken aarde omlaag, terwijl ze zich de pijnlijke geschiedenis weer voor de geest haalde. Wat was Eirik een verwaande dwaas, om zich te ver beelden, dat er ooit sprake kon zijn van een verbintenis met haar, de dochter van een aanzienlijke hoofd man! En hoe haalde hij het in zijn hoofd, haar in zijn armen te nemen ten aanschouwe van al het dienst volk in de voorhof en, wat nog het ergste was voor de ogen van Tore, die juist van een lange reis huis waarts keerde! Daarbij had hij nog de brutaliteit gehad te beweren,. da.t zij zijn bruid zou worden! Het was wel uitgelekt, dat de an dere knechts hem met zijn verliefd heid geplaagd hadden en zich afvroe gen hoe het mogelijk was, dat hij, die een oogje had op Sigrid Tores- dochter, zo mak als een lammetje werd, zodra haar broer thuisgekomen was! Sigrid vloog ineens overeind. Ze hoorde stemmen, die uit de rich ting van de haven kwamen. Dat be tekende dat er een schip zeilklaar gemaakt werd. Vreemd! Ze wist niet dat er iemand zou uitvaren vandaag. Men zou denken, dat de mannen de dag wel nodig zouden hebben om hun roes uit te slapen na de wilde thuis komstfeesten van de vorige avond. (Wordt vervolgd.) De beste vergelijking met de tegen woordige meisjesroman krijgen we wel door de unieke verzameling die Wim Hora Adema bijeenbracht uit boeken van elf befaamde schrijfsters tussen 1876 en 1935. Van ieder van hen koos ze als fragment een afgerond probleem uit, en daar zijn er enkele bij die nog altijd opgeld doen. Waarschijnlijk zullen de moeders met rode oren in dit heerlijke boek duiken; waarschijnlijk zullen ook de meisjes van 13-15, die door de ouderwetse, gezwol len taal en stijl heenkijken, uren van Duur romantisch genot beleven. En laten we hopen dat de meisjes die bij het lezen van een moderne gemiddelde meisjes roman altijd het gevoel hebben dat er iets te zoetelijk met hen omgesprongen wordt via deze bloemlezing inzien dat thema's als sterfbedden, standsverschil, het opbouwen van een carrière nog steeds aan de orde moeten komen. Want niet tegenstaande uiterlijk modern vertoon blijkt de jonge mens in veel opvattingen hopeloos „ouderwets". Door een slordige stijl, en hier en daar gefilosofeer dat weinig spontaan aandoet is het overigens pittige verhaal over Remke, met haar voorliefde voor paarden en haar vriendschap voor de oude dierenarts, niet geworden wat het had kunnen zijn. Voor oudere meisjes zal het slot ook onbevredigend zijn: Remke heeft een serieuze huwelijkskan didaat nogal onbeheerst afgewezen, en komt later op die beslissing terug. Hoe motiveert zij tegenover Sytze die twee beslissingen, hoe is haar gedrag als mens tegenover hem en niet alleen als vrouw? En juist dit belangrijke sluitstuk ont breekt. Veel van de ouderwetse meisjesroman is terug te vinden in dit boek over Repi sn Jennifer, die „naar de grote stad trekken", daar interessante mannen ont moeten en merkwaardige toestanden meemaken. De stijl is wat gestroomlijnd Cissy van Marxveldt. Van Marjolein de Vos hadden we op dit thema een minder fluttig, minder goedkoop aangezet ver haal verwacht, waarin de helden niet zo robotachtig aandoen. De Rijksluchtvaartdienst heeft vandaag het volgende bekendgemaakt: „In verband met de doop van prins Willem-Alexander op 2 september 1967 is het uitoefenen van de burgerlucht vaart boven de gemeente 's-Gravenhage op die datum van 0900-1200 gmt ver boden". COP. MARTEN TOONDER 40. Door de kracht waarmee het zijspan tegen de motorfiets was gereden, werden de beide berijders hoog de lucht in geslingerd. „Pas op!" waarschuwde Pat O'Nozzle. „Ik voorspel dat die schurkens neer zullen vallen.' En dan kunnen wij met rappe beweging de Warapuri-diamant van hen afpakken!"" Maar dat viel tegen. Want toen Henkie op de grond plofte, en de kordate detective dreigend op zich af zag komen, barstte hij in schreien uit. „Doe me niets baas!" jam merde hij. „Ik heb het niet gedaan! Het is Aal! Hij heeft me op het slechte pad gebracht! Ik heb die flonkersteen niet- heus! Aal heeft hem!" „Bejapers!" prevelde Pat O'Nozzle teleurgesteld. „Ik stel in de eerste plaats vast, dat die andere schurk Aal heet, in de tweede plaats dat hij de diamant heeft, derdens dat hij op de trein daar is gevallen en vierdens dat hij van ons wegrijdt!" WE HEBBEN Al LEEM EVEN E6N WOORDENBOEK 66HAAID HEB ■06 6EROEPEN ■ZEEROB? JA, GRAVEN OULI/16 MAAR EEN MEP 6AT, TOT JUDGE BIJ DE CHINEZEN UITKOMEN. IK DOE Z01AN6 EEN DUTJE.' IK 6EL00F DAT IK 6ES1A PEN HEB - WAAR ZIJN lUHKUÏ Een apart boek over een apart onder werp, op prettige, klare wijze zonder mis leidende poespas gebracht. Het leven van een jonge mannequin en een veel belovend ontwerpstertje, verbonden aan een bekend Londens modehuis, is zo kundig beschreven, dat meisjes er een heel wat reëlere kijk op zullen krijgen; behalve de glamour krijgen ze ook de harde uitputtende strijd om het opbou wen van een carrière, dwars tegen ja loezie en intriges, voorgezet. Door gebrek aan „vakkennis" is Gré de Reus er jammer genoeg niet in ge slaagd de goede en exclusieve opzet van haar verhaal waar te maken. Ze laat de jonge Sacha de lijn doortrekken tus sen haar eigen liefde en de gestrande liefde van haar ouders (een thema dat te zeldzaam aan bod komt). Maar dan vervalt ze met haar argumentatie te veel in een afgesleten patroon, en ook de nieuwe partnerkeuze van Sacha is te chichéachtig benaderd. Hier wreekt zich het genre boeken: want de wezenlijke Meisjes blijven meisjes verzameld door Wim Hora Adema. Uitgave Arbeiderspers. 8.90 Remke ten voeten uit door Max van Amstel. Uitgave Van Goor. 6.90 Avontuur in Viervoud door Marjolein Vos. Uitgave Arbeiderspers. 4.90 Daphne in de mode door Marjorie Gayier. Uitgave Van Goor. 4.90 Een stukje van de hemel door Gré de Reus. Uitgave West-Friesland- 5.91 oorzaken van het mislukken van een liefde mógen nu eenmaal nog niet in het meisjesboek openlijk worden behan deld. Peter Landecker, een geleerde van de Cornelluniversiteit in Amerika, heeft een plastic lens vervaardigd die een even sterke vergroting geeft als een geslepen lens van 30 centi meter dik. Hier kijkt de uitvinder door zijn vliesdunne vinding de wereld in. Misschien bent u juist van vakantie terug uit een exotisch land waar u het heerlijk gehad zou hebben als u er niet zoveel mensen had gezien die het ellendig hadden. In dat geval hebt u zich voorgenomen u over niets meer op te winden dat zich binnen de gren zen van onze welvaartsstaat afspeelt. Maar reeds dadelijk duwt de bovenste krant van de stapel die in de gang op u ligt te wachten de nieuwe invalidi- teitsregeling onder uw neus. Voordat u het weet danst u in uw voortuintje de Tarantella. Niet uit vreugde dat u over voldoende valide ledematen beschikt om deze moeilijke dans, oorspronkelijk voorbehouden aan patiënten van een bijzonder gemene spin, uit te voeren, maar omdat u gebeten bent op de re gering, die weer iets met uw belas tinggeld heeft gedaan wat u er als rechtvaardig mens nooit mee zou doen. Nadat u bent uitgehijgd en de post hebt gesorteerd, waaronder zich, naar wij nu vooral hopen, geen nieuwe be lastingaanslagen bevinden, leest u het allemaal iets rustiger na. De regering heeft een datumgrens ingesteld voor de trekkers van invaliditeitsrente. Wie na 1 juli invalide wordt krijgt tachtig tot honderd percent van het inkomen dat hij op dat ogenblik heeft. Wie het vóór die tijd al was, krijgt een overeenkom stig percentage van het dagloon van een ongeschoolde arbeider. Op grond van de verstrekte getallen maakt u een ruwe berekening, die uitmondt in een ruw woord. Hoewel u voor een drie dubbel salaris niet invalide zou willen zijn, komt u tot de conclusie dat u, wanneer u het vóór 1 juli geweest zou zijn, na die datum nog maar een der de deel van uw invaliditeitsrente zou beuren. U leest daarbij ook de verkla ring van een man die, na door drie hartaanvallen te zijn getroffen, nu ook nog door deze regeling getroffen wordt, en die schrijft: „Dan waag ik nog lie ver mijn leven en ga tegen dokters advies weer ergens werken om op nieuw invalide te worden verklaard volgens de nieuwe regeling". Uw lust tot een nieuwe Tarantella is nu geheel vergaan. Voorzichtig drinkt u de gelukkig niet al te sterke koffie die uw vrouw als opkikkertje voor u heeft klaargemaakt en u bla dert in uw oude schoolatlas. U herin nert u dat er ook over de aarde een datumgrens moet lopen. Daar hebt u hem. Hij passeert het oostelijkste punt je van Siberië ter hoogte van de Pool cirkel. De aanblik werkt verkoelend op uw verhitte gemoed. Het lijkt een rustig punt om er na te denken over een nieuwe invaliditeitsrenteregeling. U wenst er de regering een aange naam verblijf toe. Een staking van een week van 25.000 man telefoonpersoneel in New York is geëindigd nadat zij de toestemming had den gekregen dat zij in wijken met een hoge criminaliteit betere bescherming zullen krijgen. De staking was uitgebroken nadat een man, die het geld van munttelefoons moest ophalen, was neergeschoten. De mannen zullen voorlopig geëscorteerd worden. 'muui 10. „De Opper eunuch is verantwoorde lijk voor de Prinses en haar hofdames", legt kapitein Sioe uit. „De Opperkamer heer gaat over het talrijke personeel en mijn chef, kolonel Kang, onze comman dant van de Garde, is verantwoordelijk voor de veiligheid in het paleis en de rest van deze militaire zone. Hij zelf neemt het paleis voor zijn rekening, en ik zorg voor de stad. Nu is Rivierstad een paradijs voor allerlei louche indivi duen „Merkwaardig", zegt Rechter Tie, „ik dacht juist dat het in een mili taire zone altijd heel rustig was. De zware straffen zullen de meeste misdadi gers toch wel afschrikken?" Als kapitein Sioe en de Rechter weer zijn gaan zitten, antwoordt de kapitein bedachtzaam: Ze schrikken de kleine boeven af, dat wel. Maar niet de grote misdadigers, de ben deleiders. Juist de kopstukken van de onderwereld zijn hier betrekkelijk veilig voor aanslagen van concurrerende bendes of persoonlijke vijanden. Nu blijkt het uitermate moeilijk om deze misdadigers te vinden tussen de honderden eerlijke toeristen di ehier hun vakantie doorbren gen. Ze houden de schijn op, dat ze zaken lieden zijn en hun papieren zijn altijd geheel in orde". „Ik begrijp wat uw pro bleem is", zegt Rechter Tie, „maar ik vraag me af waarmee ik u kan helpen". 904. „De tweede opdracht", ging de schoenmaker verder, „is heel belangrijk. We hebben hier veel last van aardman netjes dat zijn echte plaaggeesten. Ze zijn zo snel, dat we niet eens goed weten, hoe ze er uit ziendaarom hebben we er maar een getekend, zoals we denken dat hij eruit ziet. Jij moet zo'n aardmannetje te pakken krijgen en te roeten komen, waarom ze ons zo pla gen". „Anders niet?" vroeg Bram nijdig. „En die derde opdracht, is dat ook zoiets leuks?" „De geluksring", zei de schoenmaker ernstig. „Je moet de geluksring vinden, dat is beslist noodzakelijk, anders kan ik de dochter van de koning niet trouwen. En als ik dat niet kan, brengen de laar zen jou niet meer terug naar je eigen tijd". „Veel keus heb ik niet", zei Bram neer slachtig. „Je hebt helemaal geen keus", zei de schoenmaker. „En als ik jou was, zou ik maar gauw gaan, want er zijn minstens twintig prinsen aan het proberen om die opdrachten uit te voeren. Ze willen alle maal de dochter van de koning trouwen, zie je".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9