Kees Verkerk stuurde ploeg mascotte Zilver voor Poglajen JONG TELSTAR - HAARLEM B Fransen overheersten strijd om Europese waterskititels Pijnlijke knie van Ada Bakker verijdelde grote aspiraties Softbalploeg naar Amerika HAARLEM - R.B.C. NICOLS - A.B.C. Ruime zege van UEFA-jeugd Ruime Hollandse zege in Sneekweek Zwemploeg voor Blackpool Jan Wienese in herkansingen Poloteam gelijk tegen Australië Haarlem Nicols- ABC lichtwedstrijd Nederlandse renners achteraan Resultaten van Scheveningen MARIJKE JANSEN NU TEMIDDEN VAN JONG TALENT VAN KNLTB IN HALVE FINALE Tom Okker weer op reis VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 13 Jan van Gemerden- toernooi van start SPORTPARK SCHOONENBERG TELSTAR—AJAX (20 augustus) Zege van Swart bij ourien op Bodenmeer In Isjechoslowakije Kasten VANAVOND 8.00 UUR Lichtwedstrijd HONKBALSTADION ORIONWEG v De nationale softbalselectie is vanmor gen naar de Verenigde Staten vertrokken. Bij de zestien speelsters zal zich in Ame rika voegen de vroegere werpster van OVVO, Diny de Bruin. Zjj verbljjft al enige jaren in de Verenigde Staten. De softbalploeg zal in Amerika enige wed strijden spelen en op 26 augustus in Ne derland terugkeren. Het team staat on der leiding van coach Ge Hoogenbos. Bij het vertrek op Schiphol kreeg de werpster van Onze Gezellen, Nel Huneker een taart met 21 kaarsjes aangeboden, om dat zij op de dag van het vertrek jarig was. Assistent -coach Toos van Galen ontving een beer, die wereldkampioen schaatsen Kees Verkerk als mascotte had gezonden. Kees Verkerk heeft de softbalploeg leren kennen tijdens een conditietraining, die hij enige weken geleden op uitnodiging van Hoogenbos in Haarlem heeft gegeven. Morgenavond speelt de softbalploeg de eerste wedstrijd tijdens de tournee. Het Nederlandse UEFA-elftal (16-18 jaar) hee't gisteravond in het jeugdvoet- baltoernooi in Hamburg met 5-1 gewon nen van Zwitserland. Onze landgenoten speelden een klasse beter dan dé Helve ten, die slechts via een strafschop tegen konden scoren-. Voor de oranje-doelpun ten zorgden de PSV-er Bish (2x), de Go Ahead speler Smid (lx) en de AFC-er Huesers (2x). In de algemene rangschik king staat Nederland op de tweede plaats. Op de laatste dag van de Sneekweek hebben de Friese regenboogzeilers nog geprobeerd hun grote nederlaag tegen Holland enigszins dragelijk te maken. Het leek bij de start te lukken. Maar de Rot terdammer Hofland nam bij de laatste ton revanche. Hij loefde koploper Alberda tot ver uit het wedstrijdveld omhoog en effende hiermede de weg voor Van Wijk, die nu gemakkelijk kon winnen. Hierdoor werd de eindoverwinning voor Holland op Friesland nog groter: 98,3 tegen 67 pun ten. De zege van de Friese Vrijheidszei lers op Holland (54-52,2) is een pleister op de wonde. Morgen maakt de afdeling Haarlem van de KNVB een begin met het befaam de Jan van Gemerden toernooi voor ad- spiranten. Niet minder dan 45 elftallen zullen aan de strijd deelnemen. Zij zijn verdeeld over 9 poules. De winnaars van elke poule komen een week later in de winnaarspoule, de nummers 2 in de ver liezersfinale. De wedstrijden worden als gewoonlijk gespeeld op de velden van het sportpark Schoonenberg en de vereniging Waterloo. De softbalploeg op Schiphol. Met verjaardagstaart Nel Huneker, met beer Toos van Galen. Door Martin Poglajen, de 24-jarige Lim burger van Joegoslavische afkomst, viel Nederland ook op de tweede dag van de wereldkampioenschappen judo in Salt La ke City in de prijzen. Poglajen bereikte gisteravond in de strijd om de midden- gewichttitel de finale, maar hij bleek niet in staat te herhalen wat Wim RuskaNvier- entwintig uur eerder had gedaan: in die eindstrijd een Japanner te verslaan. Slechts één minuut en 34 seconden heeft onze landgenoot tegen Eiji Maruki op de mat gestaan, toen veroverde de Japanner de eerste titel tijdens deze kampioenschap pen voor zijn land. Dat Poglajen de finale zou halen leek een bijzonder zware opgave. Reeds in de tweede ronde trof hij de Japanner Sini- schi Enshu, maar de Heerlense judoka nam deze hindernis: hij won op beslis sing van de scheidsrechter. In de kwart finales schakelde hij wederom op be slissing ,de Braziliaan Shiowaza uit, waarna hij de finale bereikte door de Koreaan Sam Park Chung te verslaan. De tweede Nederlander die donderdag avond op de mat kwam, Eddy van der Pol, was minder succesvol. Reeds in de eerste ronde verloor de Brabander van de Amerikaan Toshiyuki Seino, die de halve finales zou bereiken, doch daar van de Japanner Nakatani verloor. Op zijn beurt moest Nakatani in de eindstrijd zijn meerdere erkennen in zijn landge noot Minatoya winnaar van het zilver in Rio de Janeiro die na 5 minuten 7 seconden voor de tweede Japanse titel zorgde. Vanavond komen in Salt Lake City nog twee Nederlanders in actie: Wim Ruska en Peter Snijders. Zij zullen in de strijd om de titel alle categorieën onder meer de strijd aanbinden met de Japanners Matsunaga en Shinomaki. In de strijd om de lichtgewichttitel zijn de Nederlandse judoka's niet vertegenwoordigd. De Nederlandse zwemploeg voor de tweedaagse ontmoeting (25 en 26 augus tus) in Blackpool tegen Groot-Brittannië is als volgt samengesteld: dames, 100 me ter vrije slag Nel Bos, Corrie Mulder, 400 meter vrije slag Ada Kok, Dolly Maaneman, 100 meter vlinderslag Ada Kok, Nel Bos, 200 meter vlinderslag Ada Kok, Bettie Heukels, 100 meter rugslag Coby Buter, Coby Sikkens, 400 meter wisselslag persoonlijk Bettie Heukels, Els Hulsebos. De ploegen voor de estafettes zullen uit bovenstaande zwemsters plus Mirjam van Hemert en Bep Weeteling worden gekozen. Schoonspringen: Mariet- te Dommers en Eljo Kuiler. Heren, 100 meter vrije slag Bob Kam- meijer, Aad Oudt, 400 meter vrije slag meter vrije slag Dick Langerhorst, Jo- han Schans, 200 meter schoolslag Wieger Mensonides, Ben Sliphorst, 200 meter rugslag Bob Schoutsen, Rinus van Beek, 200 meter vlinderslag Elt Drenth, Paul van Daalen, 400 meter wisselslag per soonlijk Wim Mulder, Wim de Boer, schoonspringen Ton van Oudheusden, Hans Feis. ADVERTENTIE ZATERDAG A.S. AANVANG HALF DRIE Kaarten voor de wedstrijd zijn reeds bij de bekende voorverkoopadressen verkrijgbaar. De Nederlandse skiffeur Jan Wienese heeft zich tijdens de internationale Noord- amerikaanse roeikampioenschappen die in Sint Catharines worden gehouden niet rechtstreeks voor de finale kunnen plaat sen. De Amsterdammer werd in zijn heat tweede achter de Deen Niels Secher en zal zich nu via de herkansingen alsnog in de eindstrijd moeten zien te roeien. In de gestuurde twee kwamen Hans Suselbeek en Adriaan van Nes, met hun stuurman Rijnders, rechtstreeks in de finale. Zij wonnen hun serie met ruime voorsprong op de ploeg van de Verenigde Staten in de snelste serietijd. De uitslagen van de series van de twee met stuurman zijn: eerste serie: 1. Italië 8 minuten 13,03 seconden, 2. Denemarken 8.21,51. Tweede serie: 1. Nederland (Suselbeek/ Van Nes) 8.09,84, 2. Verenigde Staten 8123,'16. Het Nederlandse bondszevental heeft gisteravond in het zwembad „Nylan" te Leeuwarden met 2-2 gelijk gespeeld te gen Australië. Nadat de eerste periode met een 0-0 gelijke stand was afgesloten scoorde Hans Koster in de tweede perio de het eerste Nederlandse doelpunt. Pas in het vierde part kwamen beide ploe- ggn weer tot scoren. Uit strafworpen be paalden de Australiër Woods (2x) en Bart Bongers de eindstand op 2-2. Zater dag komt het Australische waterpoloze- vental in Nijkerk uit voor de officiële interlandwedstrijd tegen Nederland. Tom Okker, Evert Schneider en Jan Hajer, het drietal dat al jaren aan de top van het Nederlandse ten nis staat, hebben gisteren opnieuw de halve finales bereikt van de strijd om de nationale titel. Het drietal werd aangevuld met de gymnasium zesde- klasser Richard Kasten, die de „alleen maar" tennissende Jan Hordijk in vijf sets 75, 86, 06, 26, 64 uit schakelde. Bij de dames drongen drie nieuwelingen door tot de halve fi nales Tine Zwaan door een ruime zege op Herma Noordhoek Hegt (63, 61), Astrid Suurbeek 60, 64 tegen de tien jaar oudere Jenny Ridderhof en Lidy Jansen Venneboer 46, 75, 63 tegen Wimbledon- jeugdkampioene Judith Salome. Ma rijke Jansen die al vier jaar geleden de halve finales bereikte en toen ver loor van Trudy Groenman, kwam op nieuw bij de laatsste vier door een zege op Ada Bakker 64, 57, 8G. De 22-jarige Marijke Jansen die rechts serveert, maar bij de slagenwisselingen het racket zowel links als rechts vast houdt en zodoende over een dubbele forehand beschikt, wordt nu Jenny Ridderhof de drie kruisjes nadert het meest gevreesd door het talent dat onder de hoede van de KNLTB wordt opge kweekt. Ada Bakker speelde ver bene den haar normale; vorm. Een peesontste king in de linkerknie gevolg Van overtraining veroorzaakte zoveel pijn, dat dr. Van Dijk haar woensdag een pijnstillende injectie toediende. De huis arts had haar al eerder zes maanden rust voorgeschreven, maar Ada Bakker die dolgraag uitkomt op de studentenspelen in Tokio, wilde van geen opgeven weten. Ook niet nadat in de nacht van woens dag op donderdag de pijn bijna ondraag lijk was geworden. -Marijke Jansen wist dat de knie van haar tegenstandster niet in orde was. Maar zij speelde er niet op. „Dan had ik dropshots moeten geven en daar ben ik niet goed in", merkte zij na afloop op. Het gevolg was dat Ada Bak ker bij gebrek aan beter op haar beurt wel dropshots speelde en de partij een marathonkarakter kreeg. Met wederzijd se kansen. Na een gewonnen eerste set kwam Marijke Jansen in de tweede met Al op de eerste dag van de Europese waterskikampioenschappen op de Bosbaan hebben de Franse dames en heren hun visitekaartje afgegeven. Zowel bij de dames als bij de heren waren het Fransen die in de eerste ronde van de figuren de leiding namen, terwijl ook zij alleen op volle oorlogssterkte in de geselecteerde tweede ronde tevens finale zullen mogen aantreden. (Van onze sportredactie) De wedstrijd Haarlem Nicols-ABC, die vanavond als lichtwedstrijd in het Pim Muiier sportpark wordt gespeeld, had aan het begin van het honkbalseizoen een in teressante krachtmeting geleken. De Ni- cols hebben de strijd om de suprema tie in de hoofdklasse echter al moeten opgeven en ABC heeft geen enkele rol gespeeld. Kampioen is geworden Sparta, dat een uitwedstrijd tegen OVVO speelt. Schoten speelt tegen HCAW en degradant Ajax tegen Storks. In de eerste klasse hebben HHC en HCK nog kampioenskansen. HHC is bij winst op het zwakke Lijnden benieuwd naar het resultaat van RAP-Giants Diemen. Bij een zege van RAP komt er een beslis singswedstrijd tegen Giants om de kam pioenseer. HCK kan in zijn laatste wed strijd een zege behalen, maar moet dan afwachten hoe Celeritas, dat nog twee wedstrijden moet spelen, zal eindigen. Bij de wereldkampioenschappen zeilen in de Vaurien-klasse op het Bodenmeer in Duitsland heeft de Duitser Behrend na drie races de leiding met 8 punten. Hij ging in zowel de eerste als de derde wed strijd winnend over de aankomstlijn. De tweede race eindigde in een overwinning voor de Nederlander Swart, die in het algemeen klassement echter niet bij de eerste drie voorkomt. Bij de dames was de Frangaise Dany Duflot een klasse apart. Zij was de enige in het veld van zeven dames de Neder landse Conny Dane moest wegens griep verstek laten gaan die met een punten totaal van 3742,674 het Amerikaanse niveau benaderde. Dit puntentotaal kwam tot stand door 3280 punten toegekend voor haar afgelegde parcours en een extra waardering voor haar uitmuntende stijl. In dit onderdeel kan de titel Dany Duflot al bijna niet meer ontgaan ,want haar voorsprong op nummer twee, de Zwitser se Eliane Borter, bedraagt al bijna 600 punten. Bij de heren was het overwicht van de Fransman Christian Raisin op de jonge Zwitser Michel Finsterwald minder groot Raisin heeft de leiding, maar staat slechts zeventig punten op de Helveet voor. Op merkelijk was echter dat ook de drie andere Franse deelnemers zich bij de eerste zeven plaatsten. Uiteraard nam Frankrijk de leiding in het landenklasse- ment waarvoor de resultaten zowel bij de heren als bij de dames meetellen. Van de Nederlandse heren slaagde alleen Pim Braskamp erin zich bij de eerste twaalf te plaatsen, toch nog een verrassend re sultaat. De Tsjechische renner Jan Svorada heeft de vijfde etappe van de ronde van Tsjechoslowakije gewonnen. Na de rit van Rimavska Sobota naar Zvolen over 147 km won Svorada de eindsprint van een kopgroep van negen landgenoten bij wie de aanvoerder van het klassement Milos Hrazdira. Jan Hesse (20ste) Cees Zoonjes (21ste) en Hans Tesselaar (33ste) ver speelden ruim zeven minuten op de kop groep. De stand in het algemeen klassement is 1. Hrazdira (Tsj.Sl.) 20 uur 42 min. 53 sec.; 2. Hava (Tsj.-Sl.) op 1 min. 35 sec.; 3. Wenzel (Tsj.-Sl.) op 1.40; 4. Konesny (Tsj.-Sl.) op 2.09; 8. Hans Tesselaar op 7.33; 14. Cees Zoontjes op 12.31; 18. Jan Hesse op 13.37. 5-2 voor en miste bij 5-4 drie match points. Ada Bakker op haar beurt kreeg een matchpoint bij 5-4 in de derde. Na ruim twee uur besliste Marijke Jansen de partij tenslotte op het vijfde match point. Marijke Jansen nauwelijks voorbe reid na een vakantie van vijf weken in Italië en een vermoeiende week als leid ster in een jeugdkamp hoopte op Lidy Jansen Venneboer als tegenstandster in de halve finales: „Daar heb ik tenminste bij het Roomburg-toernooi al van ge wonnen". Haar hoop ging verscheidene uren later in vervulling. De kwartfinale Lidy Jansen VenneboerJudith Salomé werd laat op de middag gehouden, omdat het Doetinchemse meisje er niet voor voelde op de middelste baan van het centre-court te spelen en de heren de buitenbanen langdurig bezet hielden. Het besef van het favoriet zijn drukte zwaar op deze vertegenwoordigster van de „tweede lichting", die geacht wordt over meer ervaring te beschikken dan een Tine Zwaan. Astrid Suurbeek en speciaal Ju dith Salomé. Maar Judith had juist deze dag uitgekozen om de twijfelaars te laten zien, dat zij niet alleen slim is, maar bovendien beschikt over een behoorlijke dosis techniek. De linkse forehand scheer de keihard over het net en de backhand uitschieters doken naast de verbijsterde Lidy naar de zijlijnen. Eén set hield Ju dith Salomé dit spel vol. Toen begon het te regenen. Het leek of de nervositeit van de tegenstandster ook haar te pak ken nam. Het spelpeil daalde en nadat Judith Salomé met een uiterste krachts inspanning in de tweede set van 2-5 op 5-5 was gekomen, verloor zij in drie. Al met al is de bezetting van de halve finales van de dames de jongste sinds jaren: drie meisjes van twintig en één van tweeëntwintig jaar. Bij de heren is dat anders. De enige jongere is Richard Kasten, die voorna melijk zover kwam, omdat in zijn helft de als derde geplaatste Niek Fleury ver stek liet gaan door een enkelblessure. De zeventienjarige Jan Hordijk startte tegen Kasten volgens zijn gewoonte traag. In de tweede set had hij echter al drie set- points. Hij benutte ze niet. Maar in de derde en vierde set was hij overweldi gend op dreef. De vijfde set was echter net iets te veel na de slopende partijen Lidy Jansen Venneboer van de voorgaande dagen tegen Huub Weyerman en Peter Scholtz. Ook Kasten zakte na drie uur en tien minuten spelen bijna door de knieën. In de halve finales van vrijdag moet hij het opnemen tegen een speler, die net zo lang op de baan heeft moeten staan: Jan Hajer. De Eindhovense sportleraar kreeg meer training dan hem liefwas tegen Jan Coebergh. De Zwitserse Nederlander speelde bekeken tennis Hajer was in het geheel niet op dreef. „Wat was ik slecht vandaag", verzuchtte hij na afloop, „maar ja, als je tegen half elf aan zo'n partij begint, is de baan drijfnat. Als je even wegglijdt, ontstaat er een voor en aan het eind ervan een heuveltje. Na een half uurtje is het gewoon Berg en Dal. Pro beer dan maar eens je slagen onder con trole te houden". Het eindigde ermee dat Hajer angst vallig alle drives halfhoog hield en op liep, als dat nauwelijks verantwoord was. Coebergh strafte dat enkele malen vak kundig af, maar miste toch de klasse om Hajer in de beslissende fase de voet dwars te zetten. Evert Schneider, die de voorbereiding voor de nationale kampioenschappen dit maal zeer serieus heeft opgevat stuitte ook al op hevig verweer van een emi grant. Ron van Gelder greep zelfs de eer ste set en Evert Schneider had zeven matchpoints nodig eer hij de Amster damse Amerika-ganger de toegang tot de halve eindstrijden had ontzegd. De Haag se jurist verwierf daarmee de twijfel achtige eer het eens te mogen proberen tegen Tom Okker, die donderdag slechts korte tijd op de banen te zien was. Heren: Jan HajerJan Coebergh 6-2 4-6 6-4 4-6 6-2; Richard KastenJan Hordijk 7-5 8-6 0-6 2-6 6-4; Tom Okker—Peter Soeters 6-1 6-1 6-1: Evert SchneiderRon van Gelder 2-6 6-2 6-i Dames: Astrid SuurbeekJenny Ridderhof 6-0 6-4; Mijrijke JansenAda Bakker 6-4 5-7 8-fi: Lidy Jansen Venneboer—Judith Salome 4-6 7-5 6-3. Heren-dubbelspelhalve finales: Van Eysden/ OkkerKasten/Soeters 6-3 6-2 6-1- Haler/ Schneider—Fleur/Van Gelder 6-4 8-6 6-4. Gemengd dubbelspel: tweede ronde: Lidy Jansen Venneboer/Okker—Hetty Taphoorn/Har- tog 6-1 6-3. ADVERTENTIE Tom Okker zal over enige weken weer op tennistournee gaan. Eerst gaat hij samen met Piet van Eysden aan het eind van deze maand naar Perzië en Roemenië en vervolgens zal Tom alleen naar Zuid-Amerika gaan om daar waarschijnlijk aan een lange toernooienreeks te beginnen, die hem nog wel naar andere werelddelen zal voeren. ADVERTENTIE Het spel gaat beginnen Zondagmiddag om half drie wordt de- competitie in de le divisie geopend met de wedstrijd Het belooft een interessant seizoen te worden omdat vele oude rivalen tegen elkaar zullen uitkomen en duizenden voetballiefhebbers in Haarlem en omstreken zullen dan ook benieuwd zijn naar de verrichtingen van de roodbroeken in hun nieuwe omgeving. Als u die regelmatig wilt volgen, neem dan een seizoenkaart. Dat is niet alleen voordeliger, maar bovendien hebt u dan tevens toegang tot de wed strijden van het B-elftal. Ze zijn van 11 uur af aan de kassa's verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13