VAN DAG TOT DAG Conferentie in Havanna geëindigd Fidel Castro voorspelt grote negerrevolutie in de Y.S. Huurlingenleider stelt Moboetoe in Boekavoe ultimatum Olie op strand in Engeland Qtll stoutenbeek Dertien doden, honderden gewonden in Odense EISJES commentaar op actuele zaken Havanna houdt waarschuwing! in In 1966 werden in VS per dag dertig mensen vermoord Anders opmars naar Kinsjasa" Grens van Hongkong met China vrijwel geheel gesloten Republikeinen in VS willen Vietnam- volmacht van Johnson herzien Luchtaanval van Biafra op Lagos amm VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 3 Critiek op Moskou Monga Nederland ter sprake DIJKSTRA LAMPEN LAMPEKAPPEN- ATELIER VRAAGT HANDIGE SPAARNE 65 DIJKSTRA LAMPEN eksklusieve meubelen, van klassiek tot ultra-modern internationale kollektie vast tapijt en gordijnstoffen specialisten die u graag en vakkundig adviseren vlot-werkende ateliers en woningstoffeerderij Woninginrichting-Beverwijk -250modelkamers Verkiezingscampagne in Zuid-Vietnam gesaboteerd In Havana zijn revolutionaire groepen uit Latijns Amerika bijeengekomen om te beraadslagen over de beste methode om de strijd aan te binden tegen reactio naire dictaturen. Volgens hen zijn de „objectieve voorwaarden" voor omwente lingen in Midden- en Zuid-Amerika aan wezig. Opstandige negers uit Noord- Amerika, als Carmichael, hebben even eens hun sympathie uitgesproken met het bevorderen van een gewapende actie, een guerrilla, tegen contra-revolutionaire machthebbers. Aangezien vrijwel alle re gimes in Latijns Amerika de steun ge nieten van de Verenigde Staten, zou de revolutie ook gericht zijn tegen de .yankees". Wanneer de Latijnse re geringen worden verontrust door rebel len, zullen de Verenigde Staten hulp bieden aan de bevriende heersers; maar dan zullen zij worden verwikkeld in een burgeroorlog, zoals in Vietnam. „Schep meer Vietnams", zo werd er in Havana uitgeroepen. En Carmichael verkondigde zelfs, dat de negers „Vietnams" zouden maken van de Amerikaanse steden. De conferentie in de Cubaanse hoofdstad was kennelijk een demonstratie tegen het beleid van president Johnson. Maar daar bleef het niet bij. De meerderheid der deelnemers vond de houding van Moskou jegens de Verenigde Staten veel te toegevend en te slap. Dat niet alleen: de Sovjet-Unie onderhoudt normale betrekkingen met een aantal Zuidamerikaanse regimes, levert daaraan produkten op krediet en zelfs technische bijstand. En in de meeste landen van Latijns Amerika is de communistische partij tegen het organiseren van een guerrilla. Zij wil in samenwerking met radicaal-burgerlijke partijen en met vak bonden langs wettelijke weg democra tische regeringen vormen, die het groot grondbezit afschaffen en een nationale industrie opbouwen. Met andere woorden: in die landen (zoals in Venezuela, Bra zilië, Argentinië) zijn de communistische partijen tegen de propaganda van Fidel Castro en van Che Guevara, de profeet van de guerrilla, die een boodschap naar Havana zond, maar van wie niemand weet waar hij zich bevindt. Stellig hebben de semi-feodale, dicta toriale regimes in Latijns Amerika door het grootgrondbezit en het gebrek aan industrialisatie, de armoe en de werkloos heid der massa's doen voortbestaan of vermeerderd. Daarom zijn er „objectief bezien" voorwaarden aanwezig voor revoluties, zoals op Cuba in de periode vóór 1959. Maar dit betekent nog niet, dat zulke omwentelingen ook uitbreken. Er woeden weliswaar guerrilla's in be paalde provincies van Guatemala, Vene zuela, Columbia, Peru, Bolivia en Noord- Brazilië, maar zij blijven beperkt en het is voorbarig te zeggen, dat de opstande lingen de daadwerkelijke steun zullen krijgen van de bevolking. In Havana is reeds gebleken, dat er onder de deelnemers aan de conferentie ernstige meningsverschillen bestonden over de strijdmethode. De links-extremis tische groep overheerste. Maar heeft zij de miljoenen achter zich, die zij nodig zou hebben? Thans zeker nog niet. Haar agitatie is echter wel een waarschuwing. Komen er in Latijns Amerika geen grondige economische en sociale hervor mingen tot stand, dan zal de aanhang der extremisten stellig groeien. Dit nu kan de betekenis zijn van de conferentie. Als de leidende kringen in dit gebied de tekenen des tijds verstaan en ook de Verenigde Staten, die zoveel invloed hebben in Midden- en Zuid-Amerika dan zullen zij ernst maken met politieke democratisering, afschaffing van het middeleeuwse grootgrondbezit en het scheppen van veel meer werkgelegenheid. Dit laatste is alleen mogelijk door een veel meer intensieve en vruchtbare land bouw en veeteelt, doeltreffende exploi tatie van alle hulpbronnen en sterke uit breiding der nijverheid. Aldus zou men guerrilla's kunnen voorkomen of liqui deren. Dit is nu nog mogelijk. Volhardt men echter bij het oude, dan zouden inderdaad in Latijns Amerika meerdere „Vietnams" kunnen ontstaan. WASHINGTON, (Reuter) Het aantal misdrijven is de Verenigde Staten is vorig jaar sterk gestegen. Per dag werden bij voorbeeld in 1966 dertig mensen vermoord. Het aantal gevallen van moord, ver krachting, roof en geweldpleging steeg met elf percent. Het aantal ernstige mis drijven bedroeg vorig jaar 3,25 miljoen, een ongekend hoog aantal. De verhouding voor verkrachting was 25 op de honderd duizend vrouwen. Het aantal autodiefstal len bedroeg meer dan één auto per minuut. HAVANNA (AFP en Reuter) De Latijns-Amerikaanse solidariteits- conferentie in Havanna is vandaag geëindigd na een toespraak van de Cubaanse premier Castro, die voor spelde dat de strijd van de negers in de VS uiteindelijk tot een revolutie zal leiden. Hij deed een beroep op alle revolutionairen in de wereld de ze strijd te steunen. De militante negerleider Stokely Car michael, voorstander van de „Zwarte Macht" in de VS, zat tijdens de rede van Castro op het podium. Hij werd onder geestdriftige toejuichingen van de afge vaardigden begroet als „kameraad Stoke ly Carmichael". De Cubaanse premier verklaarde dat de onderdrukte negers zich nu door mid del van de strijd verdedigen. De revolu tionaire beweging in de VS zal uit hun gelederen voortkomen. Castro leverde voorts langdurig felle critiek op de acti viteit die naar zijn zeggen de Amerikaan se inlichtingendienst (CIA) en andere .imperialistische" organisaties in Cuba ontplooien. Hij verwees hierbij onder meer naar de gemelde landing van een groep Cubanen die het plan zouden heb ben gehad de Cubaanse leiders te ver moorden en een opstand te ontketenen. „Wij beschuldigen president Johnson en stellen hem verantwoordelijk. Een plan om leiders van dit land te vermoor den werd van het grondgebied der VS uit georganiseerd. Is er iemand in de wereld die niet- kan geloven dat de CIA een ongelofelijk misdadige en geweten loze organisatie is?" aldus Castro. De Cubaanse premier deed voorts een aanval op die communistische partijen dié naar zijn zeggen niet de wapens willen opnemen om de strijd te beslissen maar met zogenaamde wettige middelen op vreedzame wijze de macht willen over nemen. Maar, aldus Castro, alleen revo lutionaire middelen kunnen de revolutie doen slagen, in de eerste plaats de guer rilla. Vooral de Venezolaanse communis tische partij moest het bij Castro ontgel den. Hij beschuldigde deze ervan in feite een vijand van de revolutie te zijn ge worden, „een instrument van de Venezo laanse oligarchie". De conferentie stelde op haar slotzit ting vast dat er één Latijns-Amerikaan se natie is en benoemde de Cubaanse guerrillaleider Ernesto Che Guevara tot eerste „Latijns-Amerikaanse burger". Guevara bevindt zich, naar men aan neemt, ergens in Latijns Amerika om guerrilla-bewegingen te organiseren. In het definitieve conferentierapport, waaraan heftige discussies tussen de „echte revolutionairen" en Moskou-gezin de communisten waren voorafgegaan, wordt de gewapende strijd aangeprezen als middel om de macht in het merendeel van de Latijns-Amerikaanse landen te veroveren. De door de VS gesteunde „alliantie voor de vooruitgang" wordt be stempeld als „alliantie voor de achteruit gang". De conferentie betuigt haar solida riteit met de Arabische volkeren en ver oordeelt Israel, dat een werktuig van de de Amerikaanse en de Britse imperialis ten wordt genoemd. Slechts vaer van de vijftig resoluties die op de werkbijeenkomsten waren aan genomen werden op de slotzitting voor gelezen. De conferentie heeft uiteindelijk, nadat tien dagen lang heftige discussies waren gevoerd, een grote overwinning voor de „castristen", de op Cuba ge oriënteerde revolutionairen, opgeleverd. Ernstige critiek is ook geuit op de Rus sische handelspolitiek ten aanzien van bepaalde Latijns-Amerikaanse landen. De secretaris-generaal van de conferentie las op de slotzitting een motie van solidari teit met de Russische oktober-revolutie voor. Hierin komt echter voornamelijk de a - BOEKAVOE (Reuter en AP) Majoor Jean Schramm, de in België geboren commandant van de huur soldaten in Kongo, heeft verklaard dat hij president Joseph Moboetoe tien dagen de tijd zal geven om met hem over de toekomst van Kongo te spreken. Anders, zo vertelde hij aan verslaggevers, zal hij een opmars van zijn huursoldaten naar de Kon golese hoofdstad, Kinsjasa, overwe gen. „Het is nu aan Moboetoe om kontakt met ons te leggen, om de eerste stappen te doen", aldus Schram in zijn hoofdkwartier in een hotel in Boekavoe dat is veroverd door de huurlingen. De Kongolese regering heeft gisteren de mogelijkheid van onderhandelingen met de opstandige huurtroepen die Boekavoe bezet houden categorisch van de hand ge wezen. In een commentaar voor radio- Kinsjasa werd gezegd dat president Mo boetoe „zich nooit zou verlagen tot be sprekingen met buitenlandse misdadigers die trachten hun wil op te leggen aan een soevereine staat". Radio-Kongo viel het Britse persbureau „Reuter" aan dat een vraaggesprek met HONGKONG (Reuter) De grens tus- ■en Hongkong en China is gesloten met uitzondering van één doorlaatpost. De maatregel werd genomen nadat Chinezen een aanval hadden gedaan op een grens post, waar zij verscheidene Britse func tionarissen gedurende de nacht gevangen hielden. Dit had tot gevolg, dat een grote Britse troepenmacht het gebied omsingelde. Vol gens een woordvoerder werd het incident zonder bloedvergieten gesloten, nadat de Chinezen, arbeiders van over de grens, de buitgemaakte wapens hadden terugge geven. Zij hadden de officieren in de grenspost onder bedreiging een document laten tekenen, waarin onder andere stond dat een prikkeldraadversperring bij de grenspost zou worden weggehaald, scha devergoeding zou worden betaald aan een Chinees, die woensdag bij de versperring een ongeluk had gekregen hetgeen volgens de Britten „gespeeld" was en dat een eerder gesloten overeenkomst zou worden nageleefd, waarin stond, dat de Chinese arbeiders liederen mochten zin gen zonder daarin gestoord te worden. Een Britse woordvoerder zei later, dat het document niet geldig is omdat het onder dwang was getekend. de commandant van de huurlingen had ge publiceerd. „Kan een serieus persbureau werkelijk geloven in de dagdromen van een man die klaarblijkelijk het gevoel voor rede heeft verloren?", aldus de radio, eraan toegevoed dat onderhande len met de huurlingen gelijk zou staan aan onderhandelingen „tussen een groep bandieten die Schotland hadden geroofd en premier Wilson". Een bij de blanke huurtroepen dienende Kongolese kolonel heeft in Boekavoe een „regering van publieke veiligheid" uitge roepen en president Moboetoe gelast af té treden. Kolonel Leonard Monga, vorig jaar door oud-premier Tsjombe benoemd tot stafchef in ballingschap, zei dat de beëindiging van de burgeroorlog in Kongo het doel van zijn regering is. Boekavoe, dat woensdag in handen van de huur troepen viel, zal de voorlopige zetel van de opstandelingenregering zijn. We zullen alle Kongolese provincies bevrijden, aldus Monga. In Boekavoe waren de winkels gisteren gesloten, maar het was rustig in de stad. Het Kongolese nieuwsbureau drong er gisteren nog op aan, dat premier Boeme- dienne van Algerije haast maakt met de uitlevering van oud-premier Tsjombe aan Kongo. Het persbureau vestigde in dit verband de aandacht op de verklaring van de leider van de huurtroepen, majoor Schramm, die zei dat Tsjombe vrijge laten moest worden en een plaats in de Kongolese regering diende te krijgen. Bij het spoorwegongeluk in de om geving van Odense in Denemarken zijn dertien mensen om het leven gekomen en 200 gewond. Er zijn on geveer veertig ernstig gewonden. De treinbestuurder van de Nordjyden- sneltrein was op het station van Odense gewaarschuwd dat hij voor zichtig moest rijden omdat een automatisch alarmsignaal te kennen had gegeven dat er op het traject iets aan de hand was. Ondanks de waarschuwing botste de expresse- trein met zo'n vaart tegen de stil staande sneltrein dat de locomotief onder de laatste wagon schoof. idee van gewapende strijd van de bolsje wistische revolutionairen naar voren. Ook Nederland is op de conferentie ter sprake gekomen. De afgevaardigden achtten het hun „plicht" een einde te maken aan de „koloniale overheersing" van sommige gebieden op het westelijk halfdrond door Fransen, Britten, Neder landers en de Verenigde Staten. De delegatie uit de Dominicaanse Repu bliek, die de Latijns-Amerikaanse OLAS- conferentie in Havanna bijwoont, mag het land niet meer binnen. Dit is in Santo Domingo officieel bekendgemaakt. Het Russische persbureau Tass ging in zijn verslag over de slotbijeenkomst voor bij aan de critiek op de Sovjet-Unie. Wel werd onder meer gezegd dat de conferen tie een boodschap aan het Sovjetvolk goedkeurde ter gelegenheid van de ko mende 50ste jaardag van de „grote socia listische oktober-revolutie". ADVERTENTIE goed loon goede sociale voorzieningen eventueel ook halve dagen AANMELDEN: Of na 18 uur: Telefoon 62442 Haarlem, Tel. 18580 mej. Holster, H'lem P. C. Boutensstr. 70 WASHINGTON (Reuter) Eenen twintig republikeinse leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heb ben een ontwerpresolutie ingediend waarin zij herziening eisen van de in 1964 door het Congres aangenomen Golf van Tonkin-resolutie, waarin president Johnson alle volmachten kreeg om de strijd in Vietnam voort te zetten. Johnson kreeg deze volmachten toen Noordvietnamese torpedojagers in de Golf van Tonkin Amerikaanse oorlogs schepen aanvielen. Volgens de republi- LONDEN (AP) Ruim zesduizend Engelse badgasten zijn het slachtoffer ge worden van een enorme hoeveelheid ruwe olie die vermoedelijk uit een tanker in het Engelse kanaal is gevloeid. De bagdasten, onder wie vele kinderen, moesten naar speciale behandelingscentra worden gebracht, waar de vette massa uit hun haren en van hun lichamen werd verwijderd. De stank van de olielaag, die 30 kilo meter strand totaal vervuilde, was zo erg, dat duizenden strandbezoekers een toe vlucht zochten in hun auto's, in hotels en restaurants. Het zwaarst getroffen werd Bexhill, waar 3.000 strandbezoekers moesten wor den behandeld. In Eastbourne werd de olie door groepen arbeiders weggepompt en in Hastings werd de olie met oplos middelen bestreden. „Het is afschuwelijk. Ik geloof niet dat iemand de eerstkomende week hier nog zal kunnen zwemmen of baden", zei een strandinspecteur. KADOENA (AP en Reuter) Een Biafraans vliegtuig heeft vandaag het hoofdkwartier van de Nigeriaanse lucht macht in Kadoene gebombardeerd. Ver scheidene gebouwen zijn beschadigd en zeker drie mensen werden gewond. Het toestel werd door luchtdoelgeschut onder vuur genomen maar het werd niet geraakt. Twee bommen vielen op enkele tientallen meters van geparkeerde fede rale vliegtuigen. Het was de tweede maal in twee dagen dat de Biafraanse lucht macht aanvallen op Nigeriaans gebied uitvoerde. Gisteren vielen bommen op de hoofdstad. De Sovjet-Unie zal binnen enkele da gen ongeveer vijftig adviseurs en instruc teurs naar de Federatie Nigeria sturen, zo meldt de „Financial Times". Uit het midden-westen van Nigeria, dat door troepen uit Biafra is veroverd, zijn 82 buitenlanders, onder wie ook Neder landers, per schip naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos overgebracht. ADVERTENTIE Breestraat 82 Volop parkeerruimte Maandag gesloten Zaterdag geopend keinen is de stroom van voorraden van het noorden naar het zuiden in Vietnam het afgelopen jaar verdrievoudigd en wijst niets erop dat de Amerikaanse mili taire operaties sinds 1964 het vraagstuk ook maar enigszins dichter bij een oplos sing hebben gebracht. SAIGON (AFP) De campagne voor de presidentsverkiezingen in Zuid-Viet nam is begonnen met ernstige moeilijk heden. Zeven van de tien burgerkandidaten, onder wie de belangrijkste rivalen voor de generaals Thieu en Ky, Tran Van Hwnog en Phan Khac, hebben bekendge maakt dat zij hun campagne pas zullen voortzetten wanneer de regering veront schuldigingen heeft aangeboden voor een incident van zondag. Voorts eisen zij, dat de verzekering wordt gegeven dat de „propagandareizen" niet meer zullen worden „gesaboteerd". Hun toestel landde zondag in Dong in plaats van in Quang Tri, waar de kandi daten, de generaals Thieu en Ky uitge zonderd, een bijeenkomst zouden houden. Wraak. In de Pakisaanse stad Karatsji is een autobus op een groep havenarbei ders ingereden. Er werden zes mensen gedood en èen tiental gewond. Woeden de havenarbeiders hielden daarop vier autobussen aan, ze lieten de inzittende uitstappen en staken de voertuigen in brand. Protest. China heeft een officieel protest ingediend bij de Zwitserse regering over de aanwezigheid in Zwitserland van meer dan vijfhonderd Tibetaanse vluch telingen. Zwitserland wordt ervan be schuldigd „imperialistische bandieten en contra-revolutionairen" gastvrijheid te verlenen. Provocerend. De patriarch van Venetië, Giovanni kardinaal Urbani, heeft scher pe critiek geleverd op de „losbandigheid van de mode". Hij toonde zich zeer ont stemd over de minirok en andere „schaamteloze en provocerende kleding stukken". Onderzoek. Voor het einde van dit jaar zullen 120.000 tot 200.000 leden van de Poolse communistische partij aan de tand worden gevoeld over hun politieke inzichten en partijdiscipline. Uitgewezen. China heeft Mongolië in een protestnota meegedeeld dat een lid van het Mongolese ambassadepersoneel in Peking zal worden uitgewezen wegens belediging van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng. Handgranaat. Vier Joegoslavische jongens zijn om het leven gekomen toen een oude handgranaat die ze hadden gere pareerd ontplofte. Hongeroproep. Meer dan duizend uitge hongerde demonstranten hebben van daag het voedseldistributiekantoor in de healige stad van de hindoe's Nabad- wip in India verbrand. In de staat West-Bengalen heerst grote rijst-schaar- ste. Hinderlaag. Drie Amerikaanse soldaten zijn om het leven gekomen en zeven tien Amerikanen en Zuidkoreanen lie pen verwondingen op toen de vracht auto waarin zij zaten, vlak ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam in een door Noordkoreanen gelegde hinderlaag liep. Geld terug. De Algerijnse regering heeft een civiele procedure aangespannen in Genève tegen de aldaar gevestigde Arabische handelsbank met het doel de tien miljoen gulden die door de oud secretaris van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront, NLF, generaal Mo hammed Khider zijn verduisterd en naar Zwitserland overgebracht, terug te krijgen. Proper. Een 27-jarige man in Bari is het slachtoffer geworden van de properheid van de vrouw van een caféhouder. De glazen deur was zo goed gezeemd dat hij ten onrechte dacht dat de deur open stond. Met ernstige snij wonden moest hij worden opgenomen in een zieken huis waar hij kort nadien overleed. Kemproef. De Amerikaanse commis sie van kernenergie heeft bekendge maakt dat gisteren op het proefterrein in de staat Nevada een ondergrondse kernproef is genomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3