Zwaar gehavende „World Mermaid" liep haven van IJ muiden binnen Verenigingsnieuws uit de IJmond Benoemingen in het bisdom Haarlem NEDERLAND SCHRIJVENDELEZ ,:x: Verzending zeepost Roofoverval op Texel Havenberichten Aanrijdingen met letsel Uw leverancier voor KOLEN en OLIE r VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 5 J' elsen-IJmuiden Beverwijk Kapelaan B. v. d. Brink van Velsen-Noord pastoor in Vogelenzang MEUBEL Gelukkig begin! Huwelijksreis door alle meubellanden van Europa. Samen kijken wat Italië, Zwitserland, Denemarken, Engeland aan keuze brengt. Europa-Meubel heeft die keuze! Exclusieve modellen tegen prijzen die op zichzelf al een huwelijkscadeau zijn! Meubelen met de 3-voudige zekerheid: omdat niet alleen wijzelf, maar ook de fabrikant en de EM-organisatie er achter staan. Er ligt ook een katalogus voor u klaar. Jordaan Speliade '67 Harkness Fellowships kolen,olie, ga s? I Honderd jaar R.H.B.S. in Leeuwarden In Beverwijk ÉS»***"" Geëscorteerd door de nieuwste en sterk ste sleepboot van Canada is gistermid dag de zwaar gehavende Liberiaanse erts carrier „World Mermaid" IJmuiden bin nengelopen, om haar ijzeretslading voor Hoogovens te lossen. De „World Mermaid", die erts had geladen in Canada, kwam onderweg naar IJmuiden in aanvaring met het Italiaan se schip „Gisintha Metta". De Liberiaan (ongeveer 20.000 brt) overleefde de bot sing, de 11.000 brt. metende i Italiaan zonk. Er waren geen slachtoffers. De „World Mermaid" was echter dermate zwaar beschadigd, dat het schip naar Seven Islands terugkeerde. Na een noodreparatie is daarop de reis naar IJmuiden voortgezet, onder escorte van de „Irving Birch", Canada's sterk ste sleepboot met een motorvermogen van 3750 paardekrachten, die nog maar een half jaar in bedrijf is. Omdat het voorschip van de „World Mermaid" 39 voet diep stak, terwijl het water langs de ertskade van Hoogovens slechts 34 voet toeliet, werd met behulp van'een drijvende kraan 2000 ton ijzer erts .in lichters overgeladen. Het overi ge gedeelte van de lading zal aan de kade worden gelost De overtocht van Canada naar IJmui den duurde elf dagen. Gedurende deze reis bleef de „Irving Birch", onder com mando van captain Bowman, bij de erts carrier varen om in geval het mis zou dreigen te gaan in te grijpen. Er deden zich echter geen moeilijkheden voor. De „World Mermaid", die eigendom is van de Griekse reder Niarches, zal na lossing van haar ertslading in IJmuiden naar alle waarschijnlijkheid naar Scara manga in Griekenland gaan, om daar in het dok van Niarches te worden gere pareerd. De „Irving Birch" gaat over enkele dagen terug naar Sint John in New Brunswick, de thuishaven van de zeesle per. Maar zeker is dit niet, mocht er in tussen een ander klusje in de buurt zijn op te lossen, dan zal de Canadees er met de meeste spoed heen varen. De zwaar gehavende „World Mer maid" na aankomst in IJmuiden met een gfote lading ijzererts voor Hoogovens. De „Irving Birch", Canada's nieuw ste en sterkste zeesleepboot, aan de kade bij de grote bunkerin Umui- dens Haringhaven. VRIJDAG 11 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- len-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal gem. bi bliotheek en r.-k. bibliotheek Santpoort- Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13, 19 tot 21 uur. ZATERDAG 12 AUGUSTUS Bibliotheken: De gemeentelijke openba re bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 11 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk: Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17-30 u. en 19- 21 uur; jeugd 15.30-17.30 uur en 19-21 li.; Arendsweg 61, volw. 15-17-30 u. en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Am- «telstraat 44, volw. 19-21 u.; jeugd 15.30- 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw- 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15- 17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw- 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw. 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd 15.30-17.30 uur. ZATERDAG 12 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9.30-10.15; 10.15-12 u.; 12.30- 13.45 en 14.15-15.30 u. Julianaplein Wijk aan Zee: Drumband ooncours. Kapelaan B. van de Brink van de St. Jozefparochie in Velsen-Noord is per 30 augustus benoemd tot pastoor van de r.-k. parochie van Vogelenzang. Hij volgt pastoor H. J. C. van de Burg op, die met emeritaat gaat. Kapelaan Van de Brink werd in 1945 tot priester gewijd. Na zijn wijding werd hij achtereenvolgens kapelaan in Den Hoorn, in Dordrecht, in Voorburg en in Amsterdam. Sinds 3 jaar is hij kapelaan aan de St. Jozef-parochie in Velsen- Noord. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Cap Palmas" (15-8); Australië: ms „Clan Maedonald" (14-8- en ss „Radja" (16-8; Brazilië: ms „Algorab" (17-8); Canada: ms .Tindefjell" 16-8 Chili: ms „Jytte Skou" (15-8); Kenya, Oeganda, en Tanzanië: ms „Mohasi" (18- 8); Ned. Antillen: ms „Mercurius" (15-8); Suriname: ms „Kreon" (15-8); Veretiigde Staten: ms „Gaasterdijk" (16-8) en ss „Rotterdam" (18-8); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Spaarnekerk (16-8). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Behalve de mutaties die, zoals wij dinsdag berichtten, bij de paters Fran ciscanen in het bisdom hebben plaats ge had of nog zullen plaats hebben, zijn thans in dit bisdom nog meer benoe mingen bekend geworden. In het priesterteam in Schalkwijk is opgenomen kapelaan M. Buter uit Be verwijk. Kapelaan A. Feenstra van de Petrus en Paulusparochie in Haarlem is per 1 september benoemd tot godsdienst leraar aan een lyceum in Hilversum. Ka pelaan A. Fritschy uit Heemskerk is be noemd tot moderator van het Amsterdam se meisjeslyceum Fons Vitae. De neomist P. Geraerdts is stagiaire geworden bij de Antoniusparochie in Haarlem, de neomist A. Heesterbeek stagiaire bij de Open Deur in Haarlem. De heer C. Hulspas is be noemd tot kapelaan in de Beverwijkse Apostelkerk. Mr. drs. K. van Kleef is benoemd tot leraar aan het Mendelcollege in Haarlem en dr. G. Meershoek, leraar aan het College Hageveld in Heemstede, tot kapelaan in de Amsterdamse Heilig Hartparochie. De heer G! Pronk, assis tent in Haarlem-Schalkwijk is benoemd tot kapelaan in Hoorn. Pater P. Reijer is kapelaan geworden in Umuiden-Oost. De neomist J. Spooren is kapelaan geworden van de Spaarne-parochie in Haarlem kapelaan A. Timmer uit Amsterdam is benoemd in de Petrus en Paulusparochie in Haarlem-Noord. De heer S. Tol, student in Amsterdam wordt leraar aan het Col lege Hageveld in Heemstede. De neomist H. Uylings treedt toe tot het priesterteam in Schalkwijk. Pater H. van Vught, aal moezenier in Australië is benoemd in het bedrijfsapostolaat in Beverwijk. De neo mist G. v. d. Wardt is benoemd tot ka pelaan in de parochie St. Joannes de Deo in Haarlem. Kapelaan J. Willems van de Agatha- parochie in Beverwijk is overgeplaatst naar de parochie van het Heilig Sacra ment in Uithoorn. Kapelaan J. IJdema uit Nibbixwoud volgt hem op. Op Texel is een roofoverval gepleegd op de alleenwonende 63-jarige bloembol lenkweker S. Ros, die in een afgelegen huis bij Den Burg woont. De daders ver dwenen met ongeveer 200. De heer Ros hoorde 's nachts gestommel in huis. Op het moment dat hij licht wilde aansteken kreeg hij slagen op het hoofd. Twee man nen grepen hem vast. bonden zijn han den op de rug met zijn stropdas en zijn voeten met een gordijnkoord. De over vallers haalden daarna het hele huis over hoop. De heer Ros wist na enige tijd zijn voeten vrij te maken en liet zich door een slaapkamerraam in de tuin vallen. Hij waarschuwde de buren die een paar honderd meter verder wonen. De politie is direct met een speurhond gaan zoeken, echter zonder resultaat. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Ignition, van Rochester, IJmuiden; Aurora, Berwick, Zaandam; Plover, Felixtowe; Simpele, Purfleet; Amstelstroom, Hull; Chief Awosika. Lissabon; Gazelle, Boston, Koog aan de Zaan; Tor Anglia, Immingham; Donata, Duinkerken. Vijfhuizen; Bruse, Oslo; Goetaland, Gent, IJmuiden; Ilse Matthiesen, Skoghall; Willmary. Londen. Zaan dam; Irving Birch. Noordzee. IJmuiden; World Mermaid, Seven Islands. IJmuiden; Gazelle, Londen. Maarssen; Alamak. Bremen; Nordland, Rotterdam; Aeneas, Rotterdam; Fenice, Mon rovia, IJmuiden. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Timo, naar Rocheford; Advent, Garlistan, IJmuiden; Els Teekman, Donsjoe, IJmuiden; Cranborne, Cork; Radja, Bremerhaven: IJstroom, Dagen ham; Plover, Felixtowe; Finnamore Meadow, Port Etiënne, IJmuiden; Ernst Friesecke, Lon den; Amstelstroom, Hull; Lena, Portsmouth, IJmuiden; Vega, Mantyluoto, Velsen; Heinrich- S., Manchester; Nerlandia, Rotterdam; Silva, Londen; Astrea, Rotterdam; Berkelstroom, Goole; Tor Anglia, Gothenburg; Strabo, Bilbao; Waverstroom, Par; Attis, Curagao; Kong Gut- torm, Mandal, IJmuiden; Alpha, Rotterdam. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Alster- kamp, van Caen, IJmuiden; Boreas, Hamburg; British Hawthorn, Genua; Wilhelm-S., Man chester. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Artemis, naar Rotterdam; Pennsylvania, Le Havre; De- ben, Ipswich; Ladon, Paramaribo; Boreas, Rot terdam. (Indien achter de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) ADVERTENTIE TROUWEN? DAN EERÜ QE KOUEKÏIE BEKIJKEN Womngtn richting Marktplein 29, IJmuiden, tel. 0 2550 - 10541 Wijkerbaan 1, Beverwijk, tel. 0 2510-30890 EUROPA MEUBEÜ WIELRENNEN. De Nederlander Jan Harings heeft de profronde van Grobben- donk (België) gewonnen. Hij reed de 139 kilometer in 3 uur en 10 minuten. De Belg Jan Boonen werd op 1 ronde tweede. Met wat de heer L. Blits in uw blad van 27 juli schrijft ben ik het helemaal eens: de Jordaan is nooit de jodenbuurt geweest. Ik ben in 1892 geboren in de Muiderstraat, het hartje van de joden buurt. Later heb ik gewoond in de Nieu we Kerkstraat tegenover de joodse vlees hal en daarna op de Nieuwe Herengracht. Van mijn geboorte tot mijn drieën vijftig ste jaar heb ik in Amsterdam gewoond. De jodenbuurt lag rond de Nieuwe Kerk straat, Weesperstraat-, Jonas Daniël Meijerplein (waar de joodse kerken wa ren; ook in de Amstelstraat waren ker ken, die de Duitsers hebben afgebroken), Nieuwe Herengracht, Nieuwe Achter gracht, Sarphatistraat, Rapenburgerstraat, Jodenbreestraat, St. Anthoniebreestraat, Zwanenburgwal en Oudeschans. Dat wa ren de joodse buurten. Niet de Jordaan. Mevrouw E. MANDENMAKER- DE VRIES, IJmuiden. Hierbij wil ik mijn verontwaardiging uiten over Speliade '67. Niet over het pro gramma, dat even goed was georganiseerd als vorig jaar, maar over de plaats waar het feest dit jaar gevierd moest worden. Was er werkelijk geen ander stuk grond te geven dan dit verafgelegen oord? Rond het voormalige HIN-gebouw liggen ge schikte terreinen: parkeerplaatsen achter het stadhuis, aan het Velserduin of de In deze rubriek worden eenma&l per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. speelplaatsen van diverse scholen. Als er markt wordt gehouden, circus of fancy- fair, dan is alleen het Marktplein goed ge noeg. Nu het echter gaat om de jongste in woners van de gemeente, die toch al niet op het afleggen van afstanden zijn inge steld, worden die haast buiten de gemeen tegrenzen gestuurd. Ik hoop dat er een fatsoenlijke standplaats binnen de bebouw de kom gevonden wordt als het feest vol gend jaar weer wordt georganiseerd. In het tegenovergestelde geval lijkt mij dat een lofwaardig initiatief als de Speliade tot verdwijnen gedoemd zal zijn. Mevrouw J. HEILIG, IJmuiden. De Commonwealth Fund, een particu liere Amerikaanse Fundatie in New York, biedt drie tot vijf „Harkness Fellowships" aan Nederlanders aan voor een studiepe riode in de Verenigde Staten van 12 tot 21 maanden, ingaande september 1968. Met uitzondering van de medische, na tuur- en exacte wetenschappen, komen alle mogelijke studiegebieden in aan merking, dus ook die, waarin in Neder land geen universitaire opleiding mogelijk is, zoals schone kunsten en journalistiek. Wel wordt verwacht, dat men in die vak ken, evenals het geval is met universi taire opleidingen, de daarvoor bestaande hogere opleiding heeft voltooid. Hoge ei sen worden gesteld wat betreft deskun dige kennis en persoonlijke capaciteiten; leeftijd ongeveer van 25 tot 30 jaar. Zij, die naar deze beurzen willen solli citeren, kunnen zich, onder opgave van leeftijd, opleiding, eventuele huidige werk kring, tot 30 oktober 1967 vooj nadere in lichtingen en formulieren wenden tot: Het Nederland-Amerika Instituut Museumplein 4, Amsterdam ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kennemerlaan 150, telefoon 10745. ijmuiden In september 1967 bestaat de R.H.B.S. te Leeuwarden 100 jaar. Veel moeite is al gedaan om de adressen van oud-leerlin gen op te sporen, maar er zijn nog velen, over het hele land verspreid, van wie wij de adressen niet kennen. Er staat een feestelijke reünie van oud-leerlingen op het programma van de R.H.B.S. te Leeu warden op vrijdag 15 september en za terdag 16 september 1967. Voor het laatst jubileert de school als H.B.S. want de mammoetwet zal een einde maken aan het bestaan van de H.B.S. als zodanig Door een „sneeuwbalsysteem" zijn 1700 adressen van oud-leerlingen achterhaald, maar er moeten nog een 4000 leerlingen in leven zijn. Als u zelf op de R.H.B.S. Leeuwarden geweest bent, of als u iemand mocht kennen met wie dit het geval is laat hij of zij zich spoedig melden. Adres: Reünie 100 jaar R.H.B.S. Zaailand 104, Leeuwarden. Namens de Jubileum-Commissie: Dr. H. Ferwerda, oud-leerling, ere voorzitter, directeur R.H.B.S. Leeu warden; Dr. J. Visser, oud-leerling, voorzitter jubileum-commissie; Mevrouw M. D. v. d. Hoef-Witte- veen, oud-leerling, secretaresse; Klaas W. Houwen, oud-leerling, penningmeester. In Beverwijk hebben zich donderdag twee aanrijdingen voorgedaan, waarbij enkele personen zodanig werden gewond dat zij voor nadere behandeling naar een ziekenhuis werden overgebracht. Op de kruising Grote Houtweg-Heemskerkerweg Burgerhartstraat kwamen een bromfiets en een personenauto met elkaar in botsing omdat de bestuurder van de tweewieler, een 17-jarige jongen uit Velsen, verzuim de voorrang te geven. Het vehikel van de knaap werd volkomen vernield, terwijl hij zelf hoofdletsel opliep. Op de Laan der Nederlanden, ter hoogte van de Bleriotlaan, zwenkte een 7-jarige jongen plotseling naar links, hetgeen- tot gevolg had dat hij in botsing kwam met een personenauto. Dit slachtoffer kreeg een lichte hersenschudding en schaaf wonden. ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88. Tel. 1 46 27 Vraag naar onze spaarregeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5