„Nog dit jaar een nieuwe structuur bepalen..." Baron zou kapitaal van prins Karei hebben verduisterd moms h HET WEER Para-troepen naar Malang Geen paniek over kranen Moed houden kleintje... HOEZEE VOOR HOESSEIN Laatste wens van Max Tak nu vervuld Loonpolitieke onderhandelingen horen niet in Stichting thuis Luchtaanvallen bij Chinese grens „stom en gevaarlijk' Er zat (nazi)- rnuziek in Dodelijke val van betonwerker Andrews schuldig aan meineed Superslagerij De IJmond IR. BOSMA EN A. KLOOS EENSGEZIND Lelie is geen grafbloem meer pagina 5 Veel wind Aan het strand V ernieuwing Fulbright: Bestuurbaarheid In de IJmond Mee naar Mao Haarlemmer wint de Anne Frankprijs Nachtelijke zwemtocht eist leven Het woord is aan In Beverwijk REGENKLEDING ZANDBERGEN Uw slager 52e JAARGANG NUMMER 241 MAANDAG 14 AUGUSTUS 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Bosma: Tijd voor nieuwe structuur. Kloos: Samenstelling deugt niet. De verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek dient te liggen bij de onderhandelende partijen in de onder scheidene bedrijfstakken en onder nemingen en niet meer bij de Stich ting van de Arbeid. Zolang de Stichting belast is met de loonpoli tiek komen andere fundamentele vraagstukken als de planning op middellange termijn, de vermogens- en inkomensverdeling, de mobiliteit en opleiding van de werknemers, de werkgelegenheidspolitiek,' de pro- duktiestrüctuur in ons land en der gelijke niet van de grond. Dat is de mening van de voorzitter van de werkgevers in de Stichting, ir. J. Bos ma, en de werknemersvoorzitter A. Kloos. In een vraaggesprek met „Ruim Zicht", officiële uitgave van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, geven beiden te ken nen dat nog dit jaar de discussies over een nieuwe structuur voor het overleg in de Stichting moeten worden afgerond. Ir. Bosma en de heer Kloos achten de Stichting van de Arbeid in principe on verwoestbaar. De verkilling in de Stich ting tussen werknemers en werkgevers schrijven zij toe aan de overheersende rol, die de loonpolitiek de laatste jaren in het overleg heeft gespeeld. „Een ware volksoploop" zo kenschetst de heer Kloos de Stichting. Hij zegt dat de vakbeweging voorstellen zal indienen tot beperking van het aantal bestuursleden. Hij acht de re presentatie van werkgeverszijde veel te log omdat naast de grote werkgeversor ganisaties ook nog eens de drie boeren- en middenstandsbonden zijn vertegen woordigd. Ook is hij voorstander van een college, waarin de bespreking van de Weerraporten1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4,5, 8, 13 Kunst 6 Radio en tv 6 Feuilleton6 Beeldverhalenft Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs7 In de Vishal en op zee8 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van h^t K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond Veel bewolking met in de avond en nacht nog regen. Morgen over dag nu en dan buien. Matige tot krachtige, aanvankelijk enige tijd harde wind, in hoofdzaak uit zuid westelijke richting. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen door een actieve depressie boven de Noordzee regenbuien en een krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer: 16 tot 18 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Enkele dagen on bestendig. vraagstukken kan worden voorbereid, het geen de kans op gevaarlijke spanning binnen de Stichting sterk zou kunnen ver minderen. Ir. Bosman acht verniewing van de overlegstructuur momenteel belangrijker dan de vraag hoe die Stichting precies zal moeten worden samengesteld. Even als de heer Kloos is hij van mening dat er ten aanzien van de loonpolitiek toch wel een taak voor de Stichting overblijft. Zo zal ze bijvoorbeeld de globale richting kunnen aangeven voor de onderhande lingen in de verschillende bedrijfstakken. Een andere taak blijft het gesprek over de secundaire arbeidsvoorwaarden als arbeidsverkorting, vakantieverlenging, en verbetering van sociale wetten. Een belangrijk werkterrein is volgens de heer Kloos de rechtstreekse beïnvloe- .li WASHINGTON (AFF en Reuter) De voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie voor de Buitenlandse Betrek kingen, William Fulbright, heeft de bom bardementen in Noord-Vietnam op doe len bij de Chinese grens „gevaarlijk en stom" genoemd- Hij zei gisteravond tegen verslaggevers, dat hij de kwestie waarschijnlijk vandaag in de Senaat ter sprake zal brengen- Hanoi heeft de Amerikaanse luchtaan vallen op het noorden „een nieuwe en bijzondere ernstige vorm van uitbreiding van de oorlog" genoemd, „waartoe is over gegaan om het moreel van het Vietname se volk te breken". De opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in de Stille Oce aan, admiraal Grant Sharp, heeft intus sen in een televisie-vraaggesprek ver klaard dat een blokkade van de Noord- vietnamese haven van Haiphong „een uit stekende militaire beslissing" zou zijn. Bij de Amerikaanse basis Danang in Zuid-Vietnam zijn eenentwintig Ameri kaanse marinemannen gewond geraakt toen ze door eigen troepen per ongeluk met mortieren werden beschoten. Amerikaanse vliegtuigen hebben vandaag opnieuw tot zestien kilometer bij de Zuid- chinese grens Noordvietnamese doelen aangevallen langs de belangrijkste spoor lijn die van China naar Hanoi gaat. Een Amerikaanse woordvoerder sprak van „de grootste hoeveelheid spoorweg uitrusting die ooit op één dag tijdens de Vietnamese oorlog" is vernietigd. (Zie ook pagina 3). ding van de werkgelegenheid. Er zal een systeem moeten komen waarbij overheid en bedrijfsleven gemeenschappelijk komen tot het uitstippelen van beleids lijnen, zegt hij. Ir. Bosma acht het zeer nuttig als werkgevers en werknemers in de Stich ting gezamenlijk feitelijke gegevens gaan verzamelen, bijvoorbeeld over de bestaan de inkomens- en vermogensverdeling, de jeugdwerkloosheid, de minimumlonen, hetgeen tot een hechtere basis in de Stichting zou gaan leiden. De discussies zullen dan minder last hebben van spraakverwarring, omdat men het tenmin ste eens is over de uitgangspunten van het cijfermateriaal. De heer Kloos staat op het standpunt dat de bestuurbaarheid van de loonpoli tiek vanuit één punt een fictie is gewor den. Tot nu toe is in Nederland een loon politiek opgebouwd die weinig onderlinge verschillen tussen de bedrijfstakken mo gelijk maakte. Dit is niet langer vol te houden, aldus de heer Kloos, die hieraan toevoegt dat naar zijn mening de econo mische recessie waarin wij nu verkeren ook voor een deel te wijten is aan het loonpolitieke systeem. DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft valschermtroepen gezonden naar Malang en andere plaatsen op Oost- Ja va. Volgens betrouwbare bronnen zijn de parachutisten, die behoren tot een zeer Soeharto-getrouw regiment, tijdens het afgelopen weekeinde overgevlogen na ge ruchten, dat Soekarno-aanhangers op de Indonesische onafhankelijkheidsdag (17 augustus) ongeregeldheden in de zin zou den hebben. Oost-Java is al tientallen jaren een ge bied waar de communisten sterk verte genwoordigd zijn en waar Soekarno nog steeds veel aanhang heeft. MERANO (AP) In een kerkorgel in de Noorditaliaanse stad Merano zijn voor een bedrag van vijftig mil joen gulden valse Britse bankbiljet ten gevonden, die door de nazi's in de tweede wereldoorlog waren gedrukt. De bundeltjes valse bankbiljetten wa ren vermoedelijk in het geweldige or gel van de kerk van San Valentino verborgen toen het Duitse leger in Noord-Italië vluchtte. De vondst werd gedaan door orgelspecialisten die naar het jaartal van de bouw van het orgel zochten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Controleurs van het Haagse energiebedrijf hebben gedurende het weekeinde 27 gaskranen genoteerd, waarvan in het afsluitplaatje scheuren bleken te zitten. Van de zeshonderd tele fonische klachten die bij dit bedrijf wa ren binnengekomen na de berichten over de mogelijkheid van defecte gaskranen in ons land, bleek evenwel in 85 percent van de gevallen noch sprake van lekkage noch van zichtbare beschadiging van het plaatje. Overigens is men in de residentie al begonnen met het nemen van maatrege len om de plaatjes van kunststof door metalen plaatjes te vervangen. Zeker heidshalve zal men daarbij een huis aan huis controle instellen. Het hele werk zal, naar men vermoedt, een half jaar ver gen. In de IJmond hebben de verschillende gasbedrijven na de publikaties over de ondeugdelijke plaatjes aan aardgaskra nen vrijwel geen reacties van de zijde van het publiek vernomen. Er is geen sprake van paniek, is de algemene in druk. Niemand weet wie van deze twee het meest te verduren heeft: de vader die zijn kind ter verdere vor ming moet overdragen aan de juf frouw van de eerste klas, of de kleine meid die haar eerste stappen naar volwassenheid gaat zetten op deze eerste schooldag. (Van onze correspondent) PARIJS.Op de Middellandse Zee in een van de mooiste jachten van Cannes, vaart op het ogenblik een Belgische ba ron die ervan verdacht wordt een bedrag van veertig miljoen Franse francs te heb ben verduisterd van prins Karei, de oom van koning Boudewijn. Kort voor zijn vertrek met zijn jacht zei de baron Koning Hoessein van Jordanië en president Aref van Irak maakten een ware zegetocht door de straten van Amman, waar de twee Arabi sche leiders een conferentie zullen hebben over de situatie in het Na bije Oosten. De leiders omarmden elkaar hartelijk bij de begroeting op het vliegveld. wiens naam niet genoemd wordt dat hij bij geruchte gehoord had van een aan klacht die 27 mei van dit jaar in Brus sel was ingediend. „Ik heb", zei hij, „een zeer beleefde brief ontvangen van de procureur in Brus sel, waarin mij gevraagd werd alle bij zonderheden te willen verstrekken over het vermogen van prins Karei. Die brief heb ik vanzelfsprekend beantwoord en daarna heb ik van de hele zaak niets meer gehoord. Ik heb de prins erg goed gekend. Gedurende tien jaar is hij mijn medewerker geweest, maar een jaar of drie, vier geleden zijn wij uit elkaar ge gaan. Op 23 augustus ben ik in Cannes terug en als men mij dan nog nodig heeft, moet men mij maar opbellen". De Belgische baron schijnt schatrijk te zijn, maar zijn zaken liggen volkomen in het duister. Men zegt dat hij de clandes tiene vermogens van staatshoofden en staatslieden beheert, onder meer dat van Tsjombe. Hij is zestig jaar drie jaar jonger dan prins Karei. Hij was de grote vriend van wijlen koningin Elisabeth van België, wier politieke overtuigingen hij deelde. Hij vergezelde haar op haar 86- jarige leeftijd, toen zij in 1961 een bezoek bracht aan Mao Tse Tung. De baron schijnt alle gelden te hebben beheerd van prins Karei, die belegd wa ren in onroerende goederen in België, op Corsica en in de Alpes-Maritimes. De goederen waren zogenaamd het eigendom van naamloze vennootschappen met als zetel Zwitserland. Een groot deel van de aandelen is, zegt men, door de baron ver duisterd. DEN HAAG. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé heeft de Anne Frank prijs 1966, bestemd voor verdienstelijke jonge prozaschrijvers, toegekend aan Raoui Chapkis uit Amsterdam en de Haarlemmer Henk van Kerkwijk. Een onder het genot van drank opgevat plan, een nachtelijke zwemwedstrijd te houden in het 50 meter brede water van een jachthaven in Nieuw Loosdrecht, heeft de afgelopen nacht een tragisch einde ge kregen. Een 44-jarige veehouder uit Maars- sen, één van de vijf mannen die aan deze prestatiewedstrijd deelnamen, bleek hele maal niet te kunnen zwemmen en verdronk nog voor hij enkel meters van de kant af was. Joh. Scherr: Geen enkele regeringsvorm als zodanig is bevorderlijk of schadelijk voor de beschaving. De 21-jarige ongehuwde betonwerker Wiebe Oldenburger uit Heemskerk is vrijdagmiddag omstreeks 17.45 uur bij een bedrijfsongeval om het leven geko men. Als werknemer van de firma Hoch- tief was hij werkzaam op het noordelijk industrieterrein van Hoogovens in de ge meente Beverwijk. Door onbekende oor zaak is de man in een in aanbouw zijnde kelder gevallen; die zeven meter diep was. Het slachtoffer overleed ter plaatse. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Nederlandse en Amerikaanse vlaggen hingen vanmorgen halfstok van het Concertgebouw. Amster dam nam afscheid van Max Tak, de vo rige week maandag op 75-jarige leeftijd in New York overleden radiospreker, journalist, componist, musicus en diri gent. Frits Schiller, de grote oude man van het Rembrandtsplein, Alex de Haas en Heintje Davids waren enkelen uit een lange rij vrienden en bekenden die langs de baar defileerden. Eén van Max Taks laatste wensen 1„Het laatste bedrijf moet in Amsterdam spelen" werd zo vervuld. Het stoffelijk overschot is op de Joodse begraafplaats in Muiderberg ter aarde besteld. De 44-jarige Dean Andrews, een Amerikaanse advocaat die destijds ook voor Lee Harvey Oswald optrad, is in New Orleans schuldig bevonden aan meineed. Andrews, op de foto voor het gerechtsgebouw, had ge weigerd de 54-jarige Clay Shaw in het onderzoek van de officier van Justitie Garrison aan te wijzen als de „mysterieuze man" die Oswald had moeten verdedigen na de moord op president Kennedy. Andrews, die in hoger beroep gaat, is de eerste veroordeelde in het onderzoek van Garrison. (Telefoto). ADVERTENTIES Tot en met donderdag 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE 2.48 500 gram SAUCIJZEN 1.78 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden BartoljorUstraat Haarlem - TeL 1SHS leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 U - 'ESTE Dinsdag-aanbieding 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 4 hamburgers of gel- derse schijven 98 ct. KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1