Groep in KVP wil bundeling van progressieve partijen Actie door de partijleiding scherp veroordeeld Meer dan twintig doden bij verkeersongelukken Britse tankboot vlot; oliegevaar geweken Kort en bondig V STEUN VAN CALS, BOGAERS EN VAN DOORN Geestelijk gestoorden melden zich bij politie OPLUCHTING IN VLISSINGEN Technische storing hielp overvallers op spaarbank Alleenwonende man in Heeswijk gedood Maastrichtenaar niet terug uit Bulgarije Regen en wind Mohammed Roem in ons land MAANDAG 14 AUGUSTUS 196? Steun van oud-ministers Niet exclusief christelijk Wagon uit de rails door windhoosje in Ommen Kerkelijk nieuws Politiewagens stoven verkeerde kant uit Justitie denkt aan roofmoord Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk - na hulp hij vlucht c 15| DEN HAAG. Een groep uit de Katholieke Volkspartij, die zich Christen-radicalen noemt, heeft een beroep op de leiding van de K.V.P. gedaan om als grootste partij een bijdrage te leveren aan de politieke ver nieuwing door met andere partijen en groepen die vooruitstrevend willen zijn te streven naar wezenlijke maatschappijhervormingen. De groep van Christen-radicalen wil dat voor de volgende Kamerverkiezingen een samenwerking tot stand komt, welke een meerderheid in het parlement kan behalen. Groepen als de Partij van de Arbeid en D'66 mogen niet worden uitgesloten. Het K.V.P.-bestuur heeft reeds ver klaard „met grote verbazing'' van de ac tie der Christen-radicalen in de K.V.P. te hebben kennisgenomen. Het noemt de actie onreglementair, omdat zij .buiten de lijn valt die het partijbestuur heeft vastgesteld om de vrije meningsvorming Twee geestelijk gestoorden, die zater dag uit de rijkspsychiatrische inrichting aan de Boschdijk in Eindhoven waren ge vlucht, hebben zich zondagavond bij de Haarlemse politie gemeld. De twee mannen, een 41-jarige Haar lemmer en een 25-jarige Eindhovenaar, kwamen het hoofdbureau van politie aan de Smedestraat binnenlopen. Het enige wat men uit het verwarde verhaal van de mannen kon opmaken was dat zij uit Eindhoven kwamen. Daar waren ze za terdag als vermist opgegeven. Het is niet bekend hoe de twee verpleegden uit Eindhoven in Haarlem terecht zijn geko men. Zondagnacht hebben twee verple gers van de Eindhovense inrichting het tweetal, dat als niet geheel ongevaarlijk bekend staat, naar Eindhoven terugge bracht. binnen de partij te bevorderen. Het par tijbestuur wijst contact met de P.v.d.A en D'66 af, „omdat deze steeds fel de bestaansgrond van christelijke partijen hebben bestreden." In het adres aan het K.V.P.-bestuur zegt de groep Christen-radicalen, waar toe o.a. de oud-ministers Cals en Bo- gaers en oud-K.V.P.- x KRO -voorzitter mr. Van Doorn, alsmede Eerste- en Tweede Kamerleden behoren, zegt zij on der meer dat de samenwerkende groepen zich bij de kiezers dienen te presenteren met een gemeenschappelijk ontwerp van een vooruitstrevend regeringsprogramma en met een lijst van kandidaat-ministers, die kunnen gaan regeren als zij het ver trouwen van de meeste kiezers blijken te hebben. Zo kunnen de kiezers invloed krijgij op het regeringsbeleid, wel ke in een democratie nodig is en kun nen langdurige kabinetsformaties wor den tegengegaan. Veel zal afhangen van de vraag in hoe verre elk van de deelnemende groepen bereid en in staat is zichzelf te hervor men. Het behoud van de eigen inspiratie bronnen behoeft daarbij niet belemmerd te werken. Het mag niet blijven bij een samenwerking van mensen, die nu ka tholiek of protestant zijn georganiseerd. De kans. dat een samenwerking van alléén katholieken en protestanten de meerderheid zou behalen is gering. Bo- Bij Meerkerk is zondagmiddag een per sonenauto geslipt, door de middenberm geschoten en frontaal tegen een Duitse tegenligger gebotst. De Nederlandse be stuurder, de 48-jarige C. Voets uit Dordrecht en diens 3-jarig dochtertje waren op slag dood. Voorts kwamen de 38-jarige H. G. Gübbert en de 56 jarige E. Domrath en zijn 56-jarige vrouw, allen uit Bochum, kwamen eveneens om het leven. Op de E10-autoweg bij Edam is zaterdag een personenauto frontaal op een te genligger gebotst bij een mislukte in- haalpoging. Drie inzittenden van de in halende auto H. G. Westerhuis, 46 jaar, P. G. Smoorenburg, 27 jaar, en G. A Eijkelenkamp, 38 jaar, allen uit Am sterdam, kwamen om het leven. De beide inzittenden van de tegenligger, afkomstig uit Utrecht, werden ernstig gewond. Op de rijksweg ter hoogte van de kruit fabriek in Muiden hebben twee per sonen het leven verloren toen een auto bestuurd door de 25-jarige H. Hoeve uit Laren (N.-H.) bij het inhalen van eeen andere wagen slipte en op de lin kerweghelft tegen een auto botste, be stuurd door de 45-jarige heer C. H. Steketee. Beide bestuurders werden zwaar gewond en overleden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De echt genote van de heer Steketee werd zeei ernstig gewond. Zaterdagavond is op de rijksweg Harder wijk-Hoevelaken bij Hoogland eer personenauto bij het inhalen teger een paal gebotst. De bestuurder de 20-jarige J. Stoffers uit Paterswolde werd zwaar gewond. De 19-jarige mede- inzittende J. P. Dunnewind, eveneens uit Paterswolde, kwam om het leven. In Woudenberg is zaterdag de 39-jarige mevrouw Erkelens uit Voorburg om het leven gekomen toen de door haar man bestuurde auto tegen een boom botste. Hij en drie kinderen werden gewond. Zaterdagavond is in Apeldoorn de 45-ja- rige J. H. Benedictus uit Leeuwarden omgekomen toen hij met zijn perso nenauto tegen een bij een halte stil staande autubos reed. Een naast hem zittende 74-jarige dame werd levens gevaarlijk gewond. Op de Arnhemseweg in Beekbergen kwam de 63-jarige bromfietser J. W. Schut om het leven toen hij plotseling een voorrangsweg opreed en overreden werd door een personenauto. In Aagtekerke op Walcheren is de 46- jarige bromfietser M. Mol om het le ven gekomen toen hij op een krusing geen voorrang verleende aan een per sonenauto en aangereden werd. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd zwaar gewond. Op de rijksweg tussen Vries en De Punt is zondagmiddag een auto tijdens een regenbui geslipt doordat de bestuurder plotseling remde toen zijn uitzicht werd belemmerd door het door een tegenlig ger opgespatte water. De wagen botste tegen een boom, waarbij de echtgenote van de bestuurder, de 27-jarige me vrouw T. Tabak uit Groningen, om het leven kwam. In de nacht van zaterdag op zondag is in Hapert (Gr.) de 65-jarige bromfiet ser F. Kennis uit Hoogeloon tegen een auto gebotst, welke tijdens een hevige regenbui op het linkerweggedeelte was gekomen. Zondag is bij het oversteken van een weg in Grevenbicht de 66-jarige W. Eur- lings uit Oblicht aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. De 61-jarige mevrouw E. de Ligt-Zijlstra uit Delft is zaterdag om het leven ge komen bij een ongeluk in Heeswijk onder Lipschoten. Zij zat bij haar man op een bromfiets, welke werd ingehaald door een andere bromfietser. De heer De Ligt begon te slingeren en het echt paar viel eraf. De vrouw kreeg een schedelbasisfractuur. Haar man brak een been. Beiden werden naar een zie kenhuis in Oudewater gebracht, waar de vrouw bij eenkomst bleek te zijn overleden. In een ziekenhuis in Leiden overleed de W-jarige G. Knijnenburg uit Stomp- wijk, die een maand geleden in Zoeter- woude op zijn bromfiets in botsing kwam met een andere bromfietser. Deze, de 27-jarige B. Zandbergen, over leed een week na het ongeval. Op een niet-beveiligd overpad in een bos tussen Hilversum en Baarn is de 83- jarige mejuffrouw M. Buchner onder een trein gekomen. Zij was op slag dood. vendien is er het ernstige gevaar dat een exclusief-christelijke samenwerking in het midden van het politieke krachten veld zou vervallen tot vaagheid of zelfs behoudzucht. De groep wenst geen overdreven eer bied voor gevestigde machten, voor ver ouderde eigendomsverhoudingen, voor tradities, taboes en andere remmen op de vernieuwing, maar wel strijd tegen de zelfzucht en de bereidheid om eigen dommen, vrijheden, rechten en symbo len te beperken of prijs te geven voor vrijheden, eigendommen en rechten van anderen of van de gemeenschap. Bij het uitwerken van een radicaal- vooruitstrevende politiek in christelijke zin zal hopelijk blijken, dat anderen, die zich niet of niet alleen willen laten leiden door christelijke inspiratie, tot soortge lijke conclusies komen, zodat een ge meenschappelijke basis voor een vooruit strevende concentratie kan worden ge legd, aldus het adres. In zijn reactie zegt het K.V.P.-bestuur: „Wij hebben er geen enkele moeite mee te erkennen dat er binnen de K.V.P. verschillend wordt gedacht over de toe komst van het partijwezen in Nederland. Wij verlangen echter dat de menings- worden besproken. Evenmin als het be stuur van de partij kunnen individuele leden de reglementen van de partij opzij schuiven als hun dat toevallig beter uit komt". De Indonesische oud-minister Mo hammed Roem, die in de eerste na oorlogse jaren met Soekarno een grote rol speelde bij de realisering van de onafhankelijkheid, maar die in 1962 door Soekarno gevangen werd gezet, is zaterdag op Schiphol aangekomen. Hij komt in Nederland en de Verenigde Staten materiaal vergaren voor een boek over In donesië tussen 1945 en 1950. Het Prins Bernhardfonds heeft daarvoor een subsidie verleend. „Soekarno is definitief van de baan, al zijn er nog irrationele men sen die op zijn terugkeer hopen", zo verklaarde de heer Roem op een persconferentie op Schiphol onder meer. Hij zei ook, de komende twee jaar geen actieve politiek te zullen bedrijven. (Van onze speciale verslaggever) GOES Dankzij de stormachtige wes tenwind is Vlissingen gespaard gebleven voor het kilometers grote olieveld uit de zaterdagochtend op de Westerschelde ge zonken binnenvaarttanker „Odila". De stroom dreef de olielaag zaterdagavond angstig dicht in de richting van het Vlis- singse badstrand. Mensen die op de bou levard stonden, zagen de driehoekige vlek tot op enkele tientallen meters na deren. Maar precies op dat moment stuurden getij enwind de olie terug. De tanker die alle misère op de Wester schelde veroorzaakte, de „British Lan tern", is zaterdagavond vlotgetrokken. Ruim 12.000 p.k.'s sleurden de BP-tan- ker van de zandplaat waarop het schip sinds vrijdagochtend vier uur vast zat. Met de simpele opmerking via de „ma rifoon": „Hij is los", bevrijdden de sle pers alle bezorgde Zeeuwen van hun ob sessie, dat de „British Lantern" zou bre ken en vele tonnen crude (ruwe olie) naar de Zeeuwse kust zou drijven. Lang zaam sleepten de bergers de tanker eerst naar de rede van Vlissingen om de scha de te bekijken en vervolgens naar Ant werpen. Die schade is niet noemens waard, volgens de Belgische deskundige aan boord van een van de sleepboten. De oorzaak van het ongeluk wordt ge noemd: „In de mist uit zijn roer gelo pen", maar dat is de standaardformu lering voor: „Wacht maar af wat de Raad voor de Scheepvaart er van zegt". Het lichaam van de 29-jarige matroos uit Gent, die tijdens het bergingswerk om het leven kwam, is in het vooronder Ommen is gistermiddag getroffen door een kleine windhoos. Hierdoor werd het station licht beschadigd en een wagon uit de rails getild. Enkele dakpannen kwamen naar beneden en een rijwielstal ling ging omver. Niemand werd gewond. van de Belgische lichter „Odila" aan getroffen. De „Odila" was één van de in allerijl naar de „British Lantern" geroepen (maar pas na 12 uur gearriveerde) bin nenvaartschepen, die een paar duizend ton stookolie uit de Britse tanker moes ten overnemen. Het schip zou daardoor wat minder diep steken en gemakkelijk van de zandplaat kunnen worden ge haald. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ysselsteun (toez.) H. Har- kema, zendingsdirector van de Geref. Zen dingsbond, te Zeist - te St. Philipsland (toez.) M. v. d. Linden, kand. te Utrecht; - te Moerdijk J. Krüger, laatstelijk pred. der Evang. Broedergemeente te Parama ribo, te Zeist. Aangenomen naar Steenbergen C. Evert, leraar Atheneum te Lochem laatstelijk pred. te Oldemarkt. Beroepen te Pernis (vac. C. den Engel se) (toez.) K- v. d. Sluys te Herwijnen; te Giessendam - Neder - Hardinxveld C. Baart te Putten; te Twello (vac. J. B Cats) (toez.) H. C. v. Itterzon te Rhoon; te Varsseveld (vac. J. M. de Meij) (toez.) M. Fokkema te Fokkema te Nieuwleusen. Aangenomen naar Huizum (vac. J. Terpstra) R. K. de Jong te Goutum: naar Deventer (vac G. D. H. Dingemans) J. v. Hartingsveld te Luttelgeest-Kraggen- burg. Geref. Kerken Aangenomen naar Haarde (vac. A. A. Klapwijk) E. Boswijk te Jutrijp-Hom- merts, die bedankte voor Roermond. Aangenomen naar Rotterdam-Yssel- monde (vac. P. v. d. Spek) (2e beroep) D. Bouwknegt te 's Gravenhage-Moerwijk. Geref kerken vrijgemaakt Bedankt voor Orangeville (Ontario Canada) (Ref. Church) J. Faber te Schie- broek-Hillegersberg. Baps. gemeenten Bedankt voor Veendam R. J. Vóórhaar te Hengelo (O.) Het onderzoek naar de daders van de gewapende overval op de Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft nog geen resul taten opgeleverd. Inspecteur H. J. Ter- haar, die de leiding van het onderzoek heeft, acht de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de mannen zich reeds lang in het buitenland bevinden. „Uit alles blijkt dat het een goed voorbereide actie is geweest van lieden, hoogstwaarschiinlijk Italianen of Spanjaarden, die het klappen van de zweep kennen", aldus de heer Terhaar. Hij deelde mee dat enkele kost bare minuten verloren zijn gegaan door een technische storing in de stil-alarm- verbinding tussen de spaarbank en het hoofdbureau van politie. Nadat de kas sier op de alarmknop had gedrukt ging bij de inspecteur van dienst een num mer branden, dat correspondeert met het spaarbankfiliaal op de Middenweg in Amsterdam-Oost. Aanvankelijk werden de politiewagens daarheen gedirigeerd en pas enkele minuten later, toen het hoofdkantoor belde dat daar een overval was gepleegd, konden de wagens wor den teruggeroepen en naar het Singel worden gezonden. „Had de storing zich niet voorgedaan dan bestaat de kans dat aanstormende wagens de vluchtende Ci troen hadden gezien", zo meent de heer Terhaar. (Van onze correspondent) UTRECHT. Zaterdagavond is de 47-ja- rige alleenwonende, ongetrouwde veehou der R. J. de Bruin gedood. Hij werd zon dagochtend gevonden in de huiskamer van zijn boerderij in Heeswijk, enkele honderden meters van Montfoort. Een overbuurman ontdekte het lichaam onder de tafel. De moordenaar had het slacht offer met een voorwerp op het hoofd ge slagen en daarna met een broodmes ge stoken. Het mes lag naast het slachtoffer. De Utrechtse officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, die het onderzoek leidt, gelooft met een roofmoord te make ken te hebben. Of er geld in het huis was, wordt overigens betwijfeld. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor. De rust in het landelijke Heeswijk was zondagochtend totaal zoek. Velen groep ten samen voor de verveloze hoeve, waar zaterdagnacht de luikn niet waren ge sloten. Dat was voor degenen die de ge woonten van De Bruin kenden, een teken dat er iets niet in de haak was. Gistermorgen gingen de twaalf koeien van het slachtoffer op het land achter zijn boerderij geweldig tekeer; de die ren hadden om zes uur al gemolken moe ten worden. De overbuurman ging daar op polshoogte nemen en ontdekte de moord. Sinds de dood van zijn vader, vijf jaar geleden, woonde de ongetrouwde veehou der alleen in de boerderij. Hij leefde zeer eenzaam. In meel geslikt. In Ulicoten (N.-B.) is het 12-jarige zoontje van een graan handelaar in een silo met meel geval len. Hulp was spoedig aanwezig, maar toen men de jongen onder het meel vandaan haalde, bleek hij reeds gestikt te zijn. W. H. Meijburg overleden. In Naarden is op 69-jarige leeftijd overleden de heer W. H. Meijburg, lid van het hoofd bestuur van de Bond van Diaconessen- huizen in Nederland en nationaal en internationaal bekend als belastingdes kundige. Oorspronkelijk was hij inspec teur van de belastingen in het voorma lige Nederlandsch Oost-Indië. In 1939 richtte hij in Amsterdam een bureau voor belastingzaken op. Boerderijbranden. In Dalfsen heeft een felle brand een 150 jaar oude boerderij, twee hooibergen en een varkensschuur in de as gelegd. Ook de inboedel ging grotendeels verloren. De brand is ont staan door kortsluiting in de motor van een hooiblazer. In Ooster-Blokker is vermoedelijk door hooibroei de boerde rij van A. Groot afgebrand. De inven taris en een auto gingen verloren. Schipbreuk. De hoge golven die een te snel varend Amerikaans vrachtschip op de Westerschelde veroorzaakte, hebben bij een binnenschip de Duitse „St. An tonio" (1630 ton) een breuk in de romp veroorzaakt, waarna het snel water maakte. Op eigen kracht kon het nog de haven van Hansweert bereiken. De politie heeft contact opgenomen met de kapitein van het Amerikaanse schip. Zaterdagavond kreeg het slachtoffer bij uitzondering bezoek. Er reed volgens de verklaringen van verschillende buren een witte Mercedes het erf op. Dat was rond acht uur. De luiken waren nog open en het licht brandde nog niet. Om onge veer negen uur moet de bezoeker weer zijn vertrokken. Een adjudant van de politie verklaarde: „Dat moet de dader zijn geweest". De moordenaar heeft de dove boer in de rug aangevallen. Hij doorzocht onder meer een kast met een groot aantal pa pieren. In de kamer ontstond een grote wanorde. Grote Kerk, (Grote Markt): dinsdag 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The West Side Story", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Lady L", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Triple Cross", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Minerva, 14.30 u.: „De vierpotige ka meraad", a.l.; 20.15 u.: „Can-Can", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: ,De Saint contra a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het teken van Zorro", a.l. Studio, 10.30 en 14.15 u.:-„Merlin de to maar", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Tot en met. 2 sep tember ook op zaterdag van 20.30 tot 22.30 u. Vleeshal (Grote Markt): „Foto inter nationaal", foto's uit Frankrijk, Oos tenrijk. Tsjechoslowakije en Haarlem. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 27 augustus. Vishal (Grote Markt). Fototentoonstel ling van Sanne Sannes. Dagelijks van 10 u. tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 28 augustus. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u- en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht 67): Tot 27 augustus expositie van werk van tien Franse en Nederlandse kunstenaars. Da gelijks van 11-17 u. Zondags van 13 tot 17 u. en woensdags van 20-22 uur Museum Van Looy (hoek KL Houtweg- Kamperlaan) Werk van Jacobus van Looy Dagelijks van 10-17 uur. 's Zondags van af 14 uur. Tot 4 september. Cruquius Museum (Cruquiusweg Heemste de): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feestda gen gesloten Ruïne van Brederode (Santpoort): Ex positie van plastiek van Rob Claus. Da gelijks van 9 tot 20 u. en van 21 tot 23 u. Tot 3 september. Brederodestraat 148, Zandvoort: Tot en met 15 augustus expositie van ceramiek van Babs van Elsdingen en plastieken van Hans van Dinteren. Dagelijks van 19-21 u- en op zaterdag en zondag van 14-18 en 19-21 uur. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Exposi tie van werk van Wim Steijn en Kees Verkade. Dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Tot 24 augustus. De Waag (Spaarne-Damstraat)Expo sitie van „Libra", Dagelijks van 13 tot 17 u. Tot 1 september. Sociëteit Duysterghast (Boulevard P. Loot, Zandvoort): zaterdag en zondag van 14 tot 16 u.: werk van Tony Mafia. Tot 28 augustus. DIVERSEN Circus Roberti, (Orionweg-Delftlaan): vandaag en dinsdag voorstellingen om 16.30 uur. Linnaeushof (Bennebroek). Tot en met oktober: openluchttentoonsteling van voorjaars- en zomerbloemen. MAANDAG 14 AUGUSTUS City, 20 uur: „Hombre". Ruïne van Brederode: Rob Claus expo seert kleurgrafiek, die dagelijks (tot 3 sep tember) te zien is van 9 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. Gedurende het hele seizoen wordt beldhouwwerk van Janneke Ducro, Louk van Meurs, Nico Betjes, Paul van Crimpen, Geert Jan van Meurs, David J. van de Kop en Frits Vanén tentoongesteld. Felison, Heidestraat 45. IJmuiden-oost, 14 uur: opening tentoonstelling „Communi- tie" van De Werkschuit Velsen. De ex positie is zaterdag en zondag van 14 tot 18 uur en maandag tot en met donderdag van 16 tot 18 uur geopend. De tentoonstelling duurt tot en met 17 augustus. DINSDAG 15 AUGUSTUS City, 20 u.: „Hombre". Ruïne van Brederode: Rob Claus expo seert kleurgrafiek, die dagelijks (tot 3 sep tember) te zien is van 9 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. Gedurende het hele seizoen wordt beldhouwwerk van Janneke Ducro, Louk van Meurs, Nico Betjes, Paul van Crimpen, Geert Jan van Meurs, David J. van de Kop en Frits Vanén tentoongesteld. Pieter Vermeulenmuseum, Cutureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-oost, 14 uur: opening tentoonstelling „Communi- tie" van De Werkschuit Velsen. De ex positie is zaterdag en zondag van 14 tot 18 uur en maandag tot en met donderdag van 16 tot 18 uur geopend. De tentoonstelling duurt tot en met 17 augustus. uur: MAANDAG 14 AUGUSTUS Kennemer Tl eater, 19 en 21.15 „Rififi in Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 „De hete zon". W.B. Theater, 20 uur: „Soldaten in de regen". DINSDAG 15 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Rififi in Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De hete zon". Galerie Boumans, Breestraat 122, Col lectie Grafieken van Noordhollandse kunstenaars, te bezichtigen van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De 30-jarige Maas trichtse machinebouwkundige Anthony Van den Boorn is niet teruggekeerd van een reis naar Bulgarije. Hij was daar op 29 juli met zijn zwager, P. Lehmann uit Solingen en een vriend, W. Kadur uit Remscheidt-Lennep heengereisd om zijn schoonzuster de 28-jarige Gudrun Lehmann uit Kiesselbach in Oost-Duits- land naar het Westen te smokkelen. In middels is bekend geworden, dat de Oost- duitse tijdens een vakantie in Bulgarije om het leven is gekomen. Haar dood en het niet tijdig terugkeren van het drietal mannen doen vermoeden, dat er iets mis is gegaan en dat de mannen in handen van de Bulgaarse staatspolitie zijn ge vallen. Gudrun Lehmann bleef in 1956 in Oost- Duitsland achter, toen haar vader arts in Chmnitz, het huidige Karl-Marxstadt met zoon Peter en dochter Brigitte naar het Westen vluchtte. De heer Lehmann en Brigitte vestigden zich later in Maas tricht. Ook een stiefzuster van Gudrun, Margot Lehmann, bleef in Oost-Duitsland achter. Tijdens een ontmoeting in Oost-Berlijn in oktober vorig jaar tussen Gudrun en Peter Lehmann waren de plannen ge smeed om de vrouw naar het Westen te helpen ontkomen. Dat zou gebeuren tij dens een vakantie aan de Zwarte Zee in Bulgarije. Over de plannen is geen brief wisseling gevoerd. „Ik reken er op, dat ik mijn man de eerste jaren niet terugzie", aldus zei ons mevrouw Van den Boorn zaterdag in Maastricht. ^WWWWWWIVWWHWWWWWMVWVVVWWWWWVWia Het KNMI deelt mee: Tijdens het weekeinde trok een depres sie van het midden van de Noordzee naar Denemarken. Hieromheen werd onstabiele lucht aangevoerd, waarin talrijke buien tot ontwikkeling kwamen. In het binnen land viel plaatselijk meer dan 20 mm. neerslag. Zondagmiddag breidde een zwakke rug van hoge druk zich over ons land uit, zodat opklaringen de overhand kregen. Er heerst op de oceaan een levendige depressieactiviteit. Eén van de depressies is over Ierland naar het noordoosten ge trokken en zal het weer in de komende 24 uur bij ons beïnvloeden. Er wordt on bestendig en koel weer verwacht met regen, weinig opklaringen en vrij veel wind. WEERRAPPORTEN no Maximum- en minimum CU) «M (TJ temperaturen V# ■5u j a ct B d BB <U 3 binnen- en buitenland BS BS CN Den Helder regenbui z 19 13 5 Ypenburg mist zzw 18 12 5 Vlissingen zw. bew. z 17 12 2 Eelde zw. bew. zzw 18 10 13 De Bilt zw. bew. z 18 11 5 Twente zw. bew. zzw 17 11 2 Eindhoven zw. bew. z 18 10 5 Z.-Limburg zw. bew. z 19 10 0.1 Helsinki geh. bew. z 2i 14 0.2 Stockholm half bew. zw 23 15 3 Oslo zw. bew. zo 18 13 12 Kopenhagen licht bew. wzw 16 14 9 Aberdeen geh. bew. ozo 15 10 0 Londen regen zzo 19 13 1 Amsterdam zw. bew. z 18 11 4 Brussel geh. bew. z 18 10 0.1 Luxemburg mist z 15 9 6 Parijs regen z 19 13 1 Bordeaux zw. bew. z 22 12 1 Grenoble zw. bew. windstil 20 8 0 Nice onbewolkt nnw 27 17 0 Berlijn half bew. zw 18 12 0.0 Frankfort zw. bew. z 18 11 7 München onbewolkt zw 18 8 1 Zürich licht bew. windstil 16 7 0.2 Genève zw. bew. wzw 19 7 0.2 Locarno onbewolkt windstil 25 10 0 Wenen zw. bew. wnw 18 11 2 Innsbruck zw. bew. windstil 18 9 0 Belgrado licht bew. n 30 13 0 Athene onbewolkt nw 33 25 0 Rome zw. bew. z 28 19 3 Barcelona onbewolkt nnw 20 15 9 Madrid onbewolkt windstil 29 15 0 MaJlorca onbewolkt windstil 26 13 8 Lissabon onbewolkt n 15 0 Dinsdag 15 augustus Zon op 5.23 uur; onder 20.05 uur. Maan op 17.51 uur; onder uur. Volle maan Laatste kwartier Maanstanden 20 28 augustus augustus 3.27 6.35 uur. uur. Hoog en laag water ih IJmuiden Hoog Laag Hoog Laag Maandag 14 augustus water 9.52 uur en 22.26 water 5.20 uur en 17 46 Dinsdag 15 augustus water 11.08 uur en 23.48 water 6.31 uur en 19.09 uur. uur. uur. uur. Het hoog en jaag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2