VAN DAG TOT DAG Nieuwe golven van critiek in VS op Johnsons Vietnambeleid Luchtaanval nabij Burgers gedood in China Hanoi Lexington Aardschokken in Frankrijk KOSYGIN DREIGDE MET Russisch- Chinees BREUK incident na boze brief bijgelegd LEONARD LACHT WEER commentaar op actuele zaken Bergbeklimmers bij Mont Blanc door bliksem gedood teiegrammen MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 3 Beledigende pamfletten in Porto Ercole Weinig vrolijk een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. Optimistische Taylor Banaal Niet ten onrechte wordt er geklaagd over onduidelijkheid ten aanzien van het aantal werklozen, dat wij tegemoet kun nen zien. Er zijn optimisten en pessimis ten, wat de conjunctuur aangaat, dat wil dus zeggen betreffende de produktiviteit der nationale economie en de stand van het nationale inkomen in de nabije toe komst. Maar men vergeet één ding: het is zeer wel mogelijk, dat de totale voort brenging (en dus bij voorbeeld de export) toeneemt, maar dat de werkloosheid óók vermeerdert. Dit kan het gevolg zijn van zogenaamde structurele veranderingen, die dus „het bouwwerk" van onze economie wijzigen, en van de automatisering. Wat de voortgezette mechanisering aan gaat is iedereen op de hoogte van het feit, dat er steeds minder mensen nodig zijn om meer te produceren. Een kwart «euw geleden meende men, dat bij in vestering van elke tienduizend gulden één werknemer aan de slag kon gaan. Tegen woordig zijn er genoeg bedrijven, waarin een miljoen is belegd, maar waarin slechts tien mensen arbeid vinden. Voor al in de moderne chemische onderne mingen, in olieraffinaderijen, op enorme tankboten enzovoort is de verhouding van het geïnvesteerde kapitaal tot het aantal benodigde werknemers uitermate teleur stellend. Bij werk aan de lopende band (autos', koelkasten, radio- en televisietoe stellen enz.) zijn steeds minder arbeids krachten nodig. Dit proces valt niet te stuiten. Men zal wei zijn toevlucht moeten nemen tot ver korting van de arbeidstijd en vervroegde pensionering om plaats in te ruimen voor jongeren. Over één ding zijn alle waar nemers het namelijk eens: de jeugdwerk loosheid is beangstigend. Van elke zes jonge mensen, die van een middelbare of uloschool komen, of die inrichtingen voor technisch onderwijs verlaten, vindt er tot nu toe één geen betrekking. Om velerlei sociale en opvoedkundige rede nen is dit funest en men kan zich in dezen niet verlaten op „het vrije spel der economische krachten". Men heeft hier te doen met een politiek probleem van de eerste orde. Daarbij komen dan andere structurele veranderingen. Het is bekend, dat de ko lenmijnen, de textielindustrie en enige andere bedrijfstakken hun beste tijd ge had hebben. Zelfs staal ondervindt ern- ttige concurrentie ran kunststoffen, zoals plastics. De overschakeling op nieuwe bronnen van energie (olie en aardgas, «traks kernenergie) en op moderne in dustriële activiteiten vormt een pijnlijk proces. Aanzienlijke geïnvesteerde kapi talen moeten worden afgeschreven, zeer grote bedragen behoren gevonden te wor den voor rendabele ondernemingen van nieuwe aard. Deze jongste industriële re volutie gaat met allerlei schokken ge paard, die de maatschappij moet kunnen opvangen. Een van de structurele veranderingen betreft het krantenbedrijf. Ongeveer zes tig percent van het inkomen der uitge verijen van periodieken wordt geleverd door de adverteerders. De abonnees be talen eigenlijk maar veertig percen van hetgeen een krant kost. Maar die in komsten uit advertenties lopen automa tisch terug. Radio en televisie eisen een deel op van het reclame-budget. Boven dien is er minder vraag naar werknemers, die overwegend via de dag- en weekbla den worden aangezocht te solliciteren. Men kan zich de mogelijkheid voorstel len dat straks de adverteerders bij voor beeld nog slechts veertig percent betalen van de kosten van een krant of tijd schrift. De abonnees moeten dan zestig percent betalen, want kranten zijn on misbaar. Dit betekent, dat de abonne mentsprijzen aanzienlijk moeten stijgen. Tenslotte zullen de verbruikers hun uit gaven dus anders moeten verdelen. Som mige posten zullen percentsgewijze min der gaan eisen, andere echter meer. Ge heel afgezien van de economische con junctuur behoort iedereen zich tijdig re kenschap te geven van zulke gevolgen der onstuimige industriële evolutie. Niet alleen de werkzoekende, maar elke bur ger is er bij betrokken. Ook de welvaart staat immers kent ontzaglijke problemen. CHAMONIX (AFP) Op de „Col de la Brenva", nabij de top van de Mont Blanc, heeft men de zwaar verminkte lijken gevonden van vier bergbeklimmers, die kennelijk in de nacht van 9 op 10 augustus in hun nylontenten door de blik sem zijn getroffen. Enkele jaren geleden zijn in hetzelfde berggebied vijf Spanjaarden door de blik sem gedood. Op de gletscher Blaitière, elders in het Mont Blanc-gebergte, heeft in het week einde een Britse bergbeklimmer door een val ernstige verwondingen opgelopen. PORTO ERCOLE (DPA) De burge meester van Porto Ercole heeft in een boodschap aan koningin Juliana, die daar vakantie houdt, zijn ongenoegen geuit over het gedrag van een of meer Ita liaanse provo's die gemeend gemeend of hebben pamfletten te moeten aanplak ken met voor de koningin beledigende teksten. Hoewel de pamfletten zijn onder tekend met het meervoudige „provo's" heeft de politie de indruk dat het hier werkbetreft van één man. (Van onze correspondent) WASHINGTON. President John sons Vietnam-beleid wordt met steeds zwaarder geschut onder vuur ge nomen. Voormalige voorstanders van dit beleid horen al evenzeer tot de sluipschutters als de oude vertrouwde Vietnam-critici en de president zit dan ook duidelijk in het nauw. Vorige week alleen al kreeg hij de wind van voren van de invloedrijke senator John Stennis en de republikeinse fractievoorzitter in het Huis van Af gevaardigden Gerald Ford aan de rechterkant van het politieke spec trum en van de senatoren Robert Kennedy, Jacob Javits, Clifford Case aan de linkerkant, terwijl in het mid den voormalige getrouwen als Stuart Symington en John Pastore veront rustende geluiden lieten horen. Over het weekeinde zei verder de steeds meer naar voren komende republikeinse senator Thruston Morton dat de republi keinen bij de verkiezingen van 1968 een eervolle aftocht uit Vietnam zouden moe ten voorstaan. De critiek is vooral losgebarsten naar aanleiding van drie punten. Ten eerste Johnsons besluit het Amerikaanse troepen tal te verhogen tot 525.000, verder de daarmee hand in hand gaande belasting verhoging en ten derde de voor drie sep tember aanstaande vastgestelde presi dentsverkiezingen in Zuid-Vietnam. De conservatieven zijn vooral somber over de eerste twee punten en zeggen dat het Amerikaanse volk dergelijke offers alleen kan brengen als de president ook alles op alles zet om de oorlog te win nen en dus ook toestaat dat alle moge lijke militaire doelen in Noord-Vietnam wordert gebombardeerd. De critici in het midden en links daarvan kijken meer met argusogen naar de verkiezingscam pagne in Zuid-Vietnam en zeggen: 12.000 Amerikanen sneuvelden tot nog toe in Vietnam voor het ideaal de Zuidvietna- mezen het recht te geven zonder geweld dadige inmenging over hun eigen lot te beschikken, worden de verkiezingen nu een farce en een groot bedrog waar het namelijk naar uitziet, dan is er geen ba sis meer voor verdere Amerikaanse in menging daar en zouden we ons moeten terugtrekken. Boven op deze voor de president wei nig vrolijke geluiden kwamen eind vorige week bovendien de jongste resultaten van de opiniepeilingen van Gallup en Harris, die een respectievelijke daling van de in stemming met Johnsons beleid van der tien en negentien percent lieten zien en beiden uitkwamen op een percentage van niet meer dan 39 van Amerikanen, die het presidentiële beleid goedkeuren. Dit is voor Johnson een diepterecord en vro ADVERTENTIE lijk zal de man in het Witte Huis, die zweert bij opiniepeilingen, daarover niet geweest zijn. Bovendien bleek uit Gallup en Harris dat er meer critiek op het Vietnam-be leid is dan ooit en dat nog maar 45 percent van de ondervraagden geloofden dat Johnson hard aan vrede werkt, een percentage dat in juni na de topconfe rentie in Glassboro nog 67 was. Het belang van deze opiniepeilingen is verder groter dan men op het eerste ge zicht vermoedt. De president heeft al meer dan eens sterker en duidelijker ge reageerd op opinieonderzoek dan op al le wijze en gefundeerde adviezen van Azië-kenners en politici die hem dagelijks toestromen. Wellicht is de reactie er zelfs al: Het afgelopen weekeinde werd na melijk opeens door de Amerikanen ge bombardeerd binnen de 25 mijl brede strook langs de Noordvietnamese Chinese grens, die tot nu toe angstvallig gemeden werd om luchtincidenten met China te vermijden. Verder werden bommen geworpen op Hanoi en Haiphong waarbij volgens Ha noi honderd burgers zijn gedood. Het lijkt niet vergezocht aan te nemen dat Johnson besloot tot deze luchtacties om de wind uit de zeilen te nemen van de kritici, die beweren dan Noord-Vietnam nog te veel gespaard wordt. Ook kwam eind vorige week ondermi nister van Buitenlandse Zaken William Bundy opeens opdagen met een uitvoerig betoog, waaruit zou moeten blijken dat de verkiezingsstrijd in Vietnam eerljik en democratisch gebeurt. Gisteren versche nen Vietnam-adviseurs Maxwell Taylor en Clark Clifford die net langs de staten ge reisd zijn die de oorlog in Vietnam mili tair steunen, voor de televisie met een soortgelijk verhaal dat nog extra werd op geluisterd door optimisme over de verbe teringen in Vietnam en over de bij stand van de bondgenoten. Of dit veel te betekenen had kan wor den betwijfeld, want van Taylor is be kend dat hij in 1963 al optimistisch was en toen zei dat Amerika's militaire rol in Vietnam in 1965 beëindigd zou kunnen zijn en van de recente missie der beide heren wordt in Washington algemeen ge zegd dat zij faalde in haar belangrijkste oogmerk: het verkrijgen van meer troe pen van de bondgenoten. Tenslotte leek ook een onderdeel van Johnsons campagne om zijn kritici te verzoenen het lek te zijn, waaruit James Reston van de „New York Times" op- (Van onze correspondent) PARIJS In geheel Zuidwest-Frankrijk z(jn zondagavond lichte aardschokken ge voeld. Eén vrouw werd gedood en onge veer dertig mensen liepen verwondingen op. De schokken zijn ook aan de andere kant van de Pyreneeën, in Spanje, gevoeld. De seismografen hebben twee schokken geregistreerd. De bevingen gingen gepaard met een gerommel dat veel weg had van onweer. Er brak in alle dorpen en centra van toerisme een begin van paniek uit. De bewoners van de hoogste verdiepingen verlieten in allerijl in nachtgewaad hun woningen, na de kinderen in dekens te hebben gewikkeld en de meest waardevol le voorwerpen te hebben meegenomen. In Uau was de schrik het ergst. Daar wonen vele gerepatrieerden uit Noord-Afrika die de ernstige aardbeving van Agadir in 1960 hebben meegemaakt. Het dorpje Arette heeft het meest gele den. De helft van de kerk en twintig hui zen stortten in. Hier werd een vrouw van tachtig jaar gedood. Zij raakte onder haar ingestorte huis bedolven. stak dat de president opnieuw in de weer is met een heel geheime vredespoging. Een bericht dat samenvalt met aanhou dende geruchten dat Washington alleen maar wacht op de afloop van de Zuid- vietnamese verkiezingen om een nieuwe diep ernstige poging te lanceren tot vre de te komen. De New York Times beval gisteren in een uitvoerig hoofdartikel over Vietnam een dergelijke poging van harte aan en het lijkt geen wilde speculatie om aan te nemen dat het blad dit deed omdat het weet of vermoedt dat er ook binnen de Amerikaanse regering op zo'n koers wordt aangedrongen. (Van onze correspondent) MOSKOU. Na een protocollair hoogst ongebruikelijk ingrijpen van minister-president Kosygin is een nieuw Russisch-Chinees incident bij gelegd, waarbij voor het eerst het stopzetten van de handel tussen beide landen openlijk als mogelijke conse quentie was genoemd. Met dit laatste heeft Kosygin namelijk dit weekeinde gedreigd in een brief aan zijn collega. Tsjoe En-Lai. In de brief eiste hij dat het al dagen lang in de Chinese havenstad Dairen lig- gende Russische vrachtschip „Swirsk" on gehinderd zou mogen uitvaren. De Chi nese autoriteiten hebben het daarna toe stemming gegeven te vertrekken nadat de kapitein en vier andere gearresteerde be manningsleden aan boord waren terugge keerd. Vrijdagavond had het Russische mini sterie van Buitenlandse Zaken al scherp tegen de gebeurtenissen in Dairen gepro- De vijftienjarige Leonard Boyce uit Lenore in de Amerikaanse staat West- Virginia kan weer lachen, al gaat het hog niet van harte. Zaterdag raakte hij in een diepe grot beklemd. Gisteren wisten reddingsploegen hem te bevrijden. Hij ligt nu in een ziekenhuis, maar volgens de artsen zal hij geen nadelige ge volgen van zijn escapade overhouden. testeerd. Er hadden zich bij de „Swirsk" ernstige incidenten voorgedaan. Volgens Russische kranteberichten waren duizen den rode gardisten het schip binnenge drongen, waar grote vernielingen zouden zijn aangericht. Ook zouden de beman ningsleden bedreigd zijn. Enkele matrozen waren volgens deze Russische berichten ontvoerd. De kapi tein van het schip, Korschov, werd vrij dag gearresteerd toen hij bij de haven autoriteiten het vertrek van de „Swirsk", die zout had geladen en al sinds 22 juli in Dairen had gelegen, wilde laten re gistreren. Later zou de kapitein gebon den en wel voor de ogen van zijn be manningsleden zijn geslagen en bespot. Volgens de Russische berichten ligt de oorzaak van het voorval, dat de Chinezen met zorg voorbereid zouden hebben in het verzoek om uitlevering van een Rus sische matroos, Ivanov, die „de Chinese souvereiniteit" zou hebben geschonden. Ivanovs vergrijp zou zijn geweest dat hij had geweigerd een speldje met de beelte nis van Mao Tse-Toeng op zijn uniform te bevestigen, hetgeen havenautoriteiten van hem hadden verlangd. Dit, op zich banale, voorval leek voor de Russisch-Chinese betrekkingen ver strekkende gevolgen te zullen krijgen. Na de protestnota van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de persoonlijke brief van Kosygin zijn in de Russische havensteden Leningrad, Odessa, Riga en Vladivostok protestvergaderingen gehou den. Andere demonstraties zouden zijn gevolg, wanneer het incident niet weer vrij snel was opgelost. De ernst van de toestand bleek uit het feit dat de Russische regeringsleider per soonlijk ingreep. Het feit dat dit is gepu bliceerd is een novum in de steeds slech ter wordende betrekkingen tussen da twee communistische landen. Weliswaar heeft Kosygin al eens eerder dit jaar (toen in januari de belegering van de Russische ambassade in Peking haar hoogtepunt bereikte en vrouwen en kin deren van het ambassadepersoneel spoor slags naar de Sovjet-Unie moesten wor den teruggebracht) direct aan Tsjoe En- Lai geschreven, maar officieel is van die ongebruikelijke stap toen geen melding gemaakt. De mededeling dat nu een brief was geschreven, waarin met verbreking van de handelsbetrekkingen was ge bruikt, tekent dan ook de grote spanning tussen Moskou en Peking. De Russische reactie versterkt waar nemers in Moskou in hun geloof dat de onlangs uit Peking gemelde grensinciden ten, waarbij eenheden van de eerste Rus sische cavaleriedivisie zware verliezen zouden hebben geleden, niet uit de lucht gegrepen waren. Onofficieel is dit laatste bericht in Moskou weliswaar ontkend, maar algemeen is men er toch wel van overtuigd dat zich in ieder geval nieuwe incidenten in het grensgebied hebben voorgedaan. J Dertig miljoen. Zaterdag, 107 dagen na de opening, heeft de wereldtentoonstel ling in Montreal, de Expo '67, haar dertigmiljoenste bezoeker ontvangen. Marx. Een plaquette met als tekst „Karl Marx 1818-1883 heeft hier gewoond van 1851-1856" is onthuld aan een huis in het Londense Soho-district, waar nu het Italiaanse restaurant „Quo Vadis" is gevestigd. Autobusongeluk. Bij een botsing tussen twee autobussen in Pentre Felas in het noorden van Wales zijn 48 mensen gewond geraakt. Busongeluk. Bij een botsging tussen twee autobussen bij Yazd in Midden-Perzië zijn 38 mensen omgekomen en 38 ern stig gewond. Gratis. De „Philadelphia Bulletin" heeft aangekondigd dat er bestrijding van de werkloosheid in de Amerikaanse stad gratis advertenties zullen worden ge plaatst voor werklozen die dit niet zelf kunnen betalen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3