s DUIZENDEN TAKKEN OP DE BEVER'WIJKSE VEILINGKARREN v»;y LELIE IS GEEN GRAFBLOEM MEER Akersloot dynamisch centrum Magische kracht koerslijn op kaart werd „Melissa" noodlottig y—X t Hf m mmmgm. 1 C a MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 t K# H R Bij de foto's: Tegenslagen Samenwerking Mode Goedkoop „Wild" Grond Injecties Përspectief *1 XSI Kassen Kapitein en stuurman gestraft voor stoten »- 7 A -w v.. A'-R ipF BEVERWIJK is de enige plaats ter wereld waar elke middag om twee uur een speciale lelieveiling wordt gehouden. Die lelieveiling is er al enkele jaren. De omzet vertoont de laatste twee jaren een opvallend grote stijging. De aanvoer van lelietakken nam toe van 259.935 in 1965 tot 675.273 stuks in 1966. Meer dan een verdubbeling dus van de aanvoer in één jaar tijd. Verwacht wordt, dat de aanvoer dit jaar nog aanzienlijk groter zal zijn. Was de omzet in guldens in 1965 f 113.378, in 1966 werd in Beverwijk een bedrag van f 265.606 aan leliebloemen besteed. Wat is er aan de hand in Akersloot en omgeving van oudsher het centrum van de leliecultuur? Was vroeger de bol hoofdzaak, thans richten vele kwekers alle aandacht op de bloem en dat heeft een ommekeer in de leliecultuur teweeggebracht, die voor de kwekers een nieuwe toekomst inluidt. Waarom heeft de leliecultuur zich spe ciaal in Akersloot en omgeving gecon centreerd? Akersloot was in vroegere eeuwen een moeras, maar door dit moeras liepen «en paar hoge zandruggen, welke be groeid waren met eikenbossen. Het bestaan van deze bossen heeft de grond op den duur uiterst geschikt gemaakt voor de le- iiecultuur. Het gebladerte en de eikels van de bomen hebben een vruchtbare humuslaag gevormd die speciaal geschikt it voor de teelt van Lilium Speciosum. Deze leliesoort gedijt namelijk voortref felijk op een zure, of kalkarme grond. Uit oude boeken is bekend dat er omstreeks het jaar 1600 al enkele soorten lelies wer den gekweekt in Akersloot. De belang rijkste soorten die in Nederland in cultuur 's Middags om twee uur passeren ettelijke karren met lelies de vei- lingklok op de Beverwijkse bloe menveiling ,,'t Centrum". Er wordt altijd een goede prijs voor afgedrukt en vrijwel nooit draait er een partij door. De lelie is een bijzonder fraaie bloem en een enkele tak is al vol doende voor een decoratief bloem- stukje. Nu de bloem belangrijker is gewor den dan de bol verrijzen er in Aker sloot, Heemskerk en Assendelft steeds meer kassen om de lelies in bloei te trekken. Zodra de bloemen in knop staan worden deze afge sneden, want een open bloem is vrij wel onverkoopbaar. De bloemen „smetten" gauw en kunnen dus niet verpakt en vervoerd worden. Daar om ziet men nooit een kas lelies in volle bloei. zijn komen uit Japan en China- De Spe- ciosumsoorten, die we voornamelijk aan treffen in Akersloot, Assendelft, Bever wijk en Heemskerk, komen uit Japan en zijn voor het eerst ingevoerd door Von Siebold in 1830. De Lilium Regale, die voornamelijk in Andijk en omstreken wordt geteeld, is van jongere datum. Die bloeide voor het eerst in 1906 in Engeland en komt oorspronkelijk uit China. Aanvankelijk werd de lelieteelt in Akersloot uitgeoefend door veehouders, maar later gingen enkele kwekers zich speciaal toeleggen op de lelieteelt. Er is altijd een goede vraag geweest naar lelies, maar het is uiterst moeilijk gebleken om met een goed produkt aan de markt te komen. Veel van de oogst ging verloren door ziekten. De vele tegenslagen hebben de kwekers niet zelden ernstig gedupeerd en velen moesten een andere broodwin ning zoeken De beste kwekers hielden het hoofd boven water en maakten voor goede produkten goede prijzen, maar bepaalde ziekten in het gewas kregen ook zij niet onder de knie. Na de crisisjaren en de tweede wereld oorlog hebben de kwekers in Akersloot begrepen, dat wat één kweker nooit voor elkaar zou krijgen door samenwerking misschien wel bereikt zou kunnen wor den. Zo ontstond in 1946 de plaatselijke vereniging van leliekwekers met het doel gezamenlijk de leliecultuur te ver beteren. Dankzij deze samenwerking konden proefvelden worden aangelegd, kon het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse op grote schaal ontsmettings-, bemestings- en bewaringsproeven toepas sen en kon gezamenlijk propaganda wor den gemaakt voor de lelie. De vereniging nam ook het initiatief tot de jaarlijkse, unieke, lelietentoonstelling, die onder de naam „Liliade" wereldbekendheid heeft gekregen. Die tentoonstelling heeft er veel toe bijgedragen, dat de belangstelling voor de leliebloem en voor de bijzondere moge lijkheden van deze bloem is vergroot. De moderne bloemsierkunst is aan mo de onderhevig en ook heeft elke bloem een eigen „sfeer". Die sfeer van de lelies lag aanvankelijk niet gunstig, omdat er vooral veel witte lelies op de markt kwa men die bij voorkeur werden gebruikt voor grafwerk. Om die reden wilden vele mensen de witte lelie niet in huis hebben. Men vond het zonder meer een „graf bloem"- Toen men er in slaagde meer soorten lelies op de markt te brengen in velerlei kleuren, werd de bloem meer ge bruikt voor gewoon bloemwerk. De zogenoemde Japanse bloemsierkunst maakte opgang. Deze kenmerkt zich door het gebruik van enkele bloemen op bij voorbeeld de rand van een schaal, of slechts enkele bloemen in een vaas in plaats van een boeket. Deze „bloemen mode" deed en doet het uitstekend in het moderne interieur, hoewel die mode eigenlijk in elk interieur is toe te passen. Voor de toepassing van de Japanse bloem sierkunst leent de lelie zich uitstekend. De huisvrouw is er achter gekomen, dat de lelie eigenlijk niet duur is. De bloem op zichzelf is wel duur, maar in tegenstelling tot bij voorbeeld anjers of rozen, heeft men voor een fraai bloem- stukje maar een enkele tak nodig, die vaak goedkoper is dan een heel boeket andere bloemen Men brengt bovendien „iets bijzonders" in huis en dan heeft de lelie nog het voordeel dat deze bloem niet na enkele dagen al lelijk wordt, maar veertien dagen of soms zelfs drie weken mooi blijft. Al deze factoren deden de vraag naar leliebloemen aanzienlijk toenemen. De kwekers konden nauwelijks aan de vraag voldoen, omdat zij nog veel moeilijkhe den en tegenslagen ondervonden bij het kweken vaneen goed produkt. Een van de grootste problemen was het zogenoem de „wild", oorzaak van mislukte oogsten, die het op hun beurt onmogelijk maak ten om veel geld in de teelt te investeren. kassencomplex groeit, want de bloem is nu belangrijker dan de bol- In het begin van dit artikel hebben we verteld, dat de aanvoer van leliebloemen op de Beverwijkse bloemenveiling 't Centrum" in één jaar tijd ruim is verdub beld. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de verdubbelde aanvoer beslist niet het gevolg is van een verdubbeling van de voor de lelieteelt benutte grondopper- vlakte. Met andere woorden, er is nog geen sprake van een aanzienlijke areaal uitbreiding. Ook het aantal kwekers neemt niet in belangrijke mate toe, want de lelieteelt is zo'n ingewikkelde affaire geworden en vergt zulke grote investe ringen, dat het geen eenvoudige zaak is om bij voorbeeld als groentekweker op de lelieteelt over te stappen. Dit houdt in, dat dezelfde kwekers dezelfde grond veel intensiever benutten. Dat brengt het probleem mee om de grond kwalitatief op peil te houden, dat wil zeggen om geen „roofbouw" te ple gen en de grond uit te mergelen. Een andere kwestie is het kiemvrij houden van de grond- Ook op die problemen is de kweker bedacht. Er wordt in Akersloot nog veel gewerkt met stalmest, die wordt geprefereerd boven de kunstmestsoorten. Men heeft het natuurlijke voordeel, dat de humuslaag dik is en dat men dus steeds verse grond naar boven kan bren gen. Om de grond zuiver te houden wordt een merkwaardige methode toegepast, namelijk het injecteren van de grond. In bloemencentra als Aalsmeer wordt om hetzelfde doel te bereiken de vruchtbare humuslaag gestoomd via buizen in de grond. In Akersloot past men met succes een eenvoudiger methode toe. In Akersloot en omgeving is de grond nogal korrelig van structuur. Men irri- geert de grond met een vloeibaar ont smettingsmiddel. De vloeistof verdampt en stijgt in gasvormen door de bovenste grondlaag en zuivert aldus intensief de grond- In Aalsmeer en Andijk bij voor beeld wordt deze methode niet toegepast, omdat de structuur van de grond zich er niet voor leent. De leliecultuur in Akersloot heeft de laatste jaren duidelijk een geheel ander karakter gekregen. Er zal nog heel wat geëxperimenteerd moeten worden, maar zeker is dat er nog spectaculaire ontwik kelingen te verwachten zijn. V- N -- IPR -wmaixv.s „Wild" is een verzamelnaam voor het verschijnsel dat uit de bol veelvuldig „wilde" spruiten te voorschijn komen waardoor de ontwikkeling van de eigen lijke groeitop ernstig werd geremd. Het was een zaak vaii levensbelang voor de leliecultuur de oorzaak van dit „wild" te ontdekken. Enkele jaren gele den lukte dat. Het laboratorium in Lisse wees het stengelaaltje als de grote boos doener aan, die de leliecultuur tot onder gang leek te doemen. Een volkomen nieu we ontwikkeling begon. Het stengelaaltje is een klein, in de bol wroetend wormpje, oorzaak van de wildvorming. Toen men dat eenmaal wist was het bestrijdingsmiddel gauw gevon den en kon er een aanzienlijk groter per centage gezonde bollen worden geteeld. Het proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer werd ingeschakeld om verschil lende bewaarmethoden te testen, te speu ren naar afwijkingen in groei, bloei en bloemvorm, forceermethoden te toetsen, enzovoort. Dankzij de successsen van het onderzoek floreerde de lelieteelt weer en gingen de kwekers zelf experimenteren met nieuwe soorten om een grotere ver scheidenheid te kunnen aanbieden. Kon men voorheen slechts gedurende enkele weken leliebloemen naar de vei ling brengen, thans is men al zover, dat er leliebloemen kunnen worden aangebo den van februari tot november en men hoopt in de nabije toekomst al vóór Kerst mis met de nieuwe oogst lelies te kunnen verschijnen. De prijzen liggen in de kerst week bijzonder hoog. Het feit dat men er bijna in geslaagd is tot een zogenoemde jaarrondcultuur te komen, maakt de bouw van trekkassen aanlokkelijk Nu al staan er vele rolkas- sen in Akersloot. Men rolt de kas op rails van het ene stuk land naar het andere, om achteenvolgens de vroege en de late bloeiers in opeenvolgende perioden te kunnen snijden Geëxperimenteerd wordt er ook met het kweken van korte, gedrongen plan ten, die eventueel als potplanten in de handel kunnen worden gebracht. Men importeert de laatste jaren nog al wat soorten uit Amerika. In totaal zijn er meer dan honderd soorten lelies in veler lei kleuren en bloemvormen. De tijd dat de lelie „grafbloem" was is definitief voorbij. Men gebruikt de leliebloemen nu al veelvuldig voor bruidsboeketten. In Akersloot en omgeving blijft de Rubrum echter het belangrijkste produkt. De vraag naar lelies blijft toenemen en in Akersloot vaart men er wel bij. Het De kapitein en de tweede stuurman van het motortankschip „Melissa" 499,47 brt.), dat vorig jaar, op 27 mei, voor de oostkust van Afrika aan de grond stootte, zijn door de Raad voor de Scheepvaart gestraft. De kapitein mag twee maanden niet als zodanig varen, de tweede stuur man is de bevoegdheid om als stuurman op een zeeschip te varen ontnomen voor de tijd van twee weken. Hier is weer sprake geweest van de ma gische kracht van een in kaart staande koerslijn; kritiekloos werd verondersteld, dat het schip zich ook werkelijk op die koerslijn bevond. En dit terwijl uit een eenvoudige controle met behulp van de bekende gegevens het tegendeel zou zijn gebleken. Dit ernstige verwijt is vervat in de be schouwing die de raad geeft over de ge beurtenissen welke het stoten van de „Me lissa" bij prachtig weer bij Pta. Leste zijn voorafgegaan. De kapitein heeft niet alleen een fout bestek aan de stuurman overgegeven, maar ook heeft hij de stuurman onvoldoende in lichtingen en instructies verstrekt. Maar de stuurman, ofschoon jong en on ervaren, heeft ook schuld. Van hem mocht toch in ieder geval worden verwacht, dat hij de nautische situatie ook zelfstandig kritisch zou bezien. Toen hij op een ge geven moment het vuur van Timbus zag, had hij moeten beseffen dat hij fout zat. Hij schonk geen aandacht aan de waar schuwingen van de matroos uitkijk en heeft de kapitein niet gewaarschuwd. Kortom: deze stuurman heeft zich te ze ker gevoeld en hij heeft te weinig zelfkri tiek gehad. Een geluk bij het ongeluk was, dat het schip met pal laagwater op zandbanken strandde. Bij droogzetting van de „Melis- sa" bleek, dat het schip geen schade had opgelopen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5