Ir. A. Paulen veroorzaakte rumoer in West-Duitsland ■Kt'. Kaagzeiler Hoppe bleef net buiten schot van Kirkenier Schoonspringers dingen ook naar een Europa-cup 'iaiferRi Voetballers met das om KWAAD OMDAT DUITSERS NIET HEM, MAAR MAX DANZ VRAGEN STELDE „Zoek voor mij maar een ander voor de jury in Dusseldorp" Cees Stam nu in selectie voor achtervolging mm Klaas Balk zvinnaar in Hoofddorp Amerika behield Wightman-cup Felicitaties voor Judobond van minister Veringa Bob Anderson verongelukt Jan Brooymans ernstig gewond Weer werkte tegen op slotdag van de Alkmaardermeer-week MEESTAL EEN WAT VERGETEN GROEPJE SPORTLIEDEN W*%'& Italië klopte Nederlands team Marjan Janus op vierde plaats bij Europese strijd i wêêè m:SimXÊÊÊÊiiM II DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 11 "fc Leverancier tV Geen prognoses t 1 -- Babe Ruth kampioenschap Twee Duitse boulevardbladen, „Bild" en „Morgenpost" uit Hamburg hebben gisteren een felle aanval ge lanceerd op ir. A. Paulen, die als chef de mission met de Europese atletiek- ploeg is meegeweest naar Montreal. Het Westduitse persbureau DPA ci teert „Bild", dat schreef over een uit barsting van woede van de Neder landse atletiekfunctionaris, nadat de Europese ploeg met een chartervlucht uit Montreal op het vliegveld van Frankfort was aangekomen. Volgens „Bild" had de heer Paulen zich kwaad gemaakt dat Duitse verslag gevers voor inlichtingen over de tocht naar Amerika vragen stelden aan de heer Max Danz, de voorzitter van de Westduitse atletiekfederatie. „Bild" schrijft dat Paulen daarna heeft ge- zegd: „Dat is toch volstrekt onhoud baar. Het is aldoor weer Danz, Danz en nog eens Danz. Het was toch een Europees team. Als men wat wil we ten, had men mij de vragen moeten stellen Volgens de krant zou Paulen tegen de Oostduitse atlete Karin Ill- gen gezegd hebben: „Met jullie heb ben wjj deze moeilijkheden tenminste niet". Verder zou de heer Paulen hebben ver klaard: „Zo ver is het dus al weer geko men: Deutschland, Deutschland über al les" Bild-verslaggever Jürgen Eilers voegt eraan toe: „Heer Paulen, u gaat te ver, bij ons in het vrije West-Duitsland kan een journalist spreken met wie en waar hij wil. Het is jammer dat ik u dit als Duit ser moet zeggen. Het is jammer dat func tionnarissen voor schandalen zorgen, ter wijl de sportslieden goed met elkaar om gaan." Morgenpost schrijft dat de heer Pau len zou hebben geprobeerd een radio verslaggever, die met Max Danz wilde praten de microfoon uit de hand te ruk ken met de woorden: „Het zijn altijd weer de Duitsers." De heer Paulen gaf gisteren het vol gende commentaar: „De heer Danz, die de reis als belangstellende meemaakte, heeft binnen de ploeg voortdurend weer standen opgewekt door zijn aanmatigende optreden. Hij heeft willen doen voorko men alsof een Duitse atletiekploeg, ver sterkt met deelnemers van een paar ande re nationaliteiten tegen de Amerikaanse ploeg is uitgekomen. Ik zeg dit niet als Paulen, ik zeg dit als chef de mission van de Europese ploeg. Ik heb inderdaad op het vliegveld ge steld, dat men voor inlichtingen beter bij mij terecht kon dan bij de heer Danz, die eigenlijk alleen maar als supporter is meegeweest, ook al is hij dan voorzitter van de Westduitse atletiekbond. Het is waar dat de journalisten naar Danz zijn toegekomen en dat ik toen heb gereageerd op de manier, die de Duitse kranten schrijven. Het is natuurlijk typisch Duits om er het meisje Illgen bij te halen. Dat is per se niet waar. Zij maken er een politieke zaak van. Mijn bezwaren en niet al leen de mijne, ook die van de heer Tacac uit Joegoslavië, die manager van het team was zijn dat de Duitsers met Danz voorop steeds hebben willen doen voor komen of het voor alles een Duitse ploeg was. De uitlating over „Deutschland, Deutschland über alles" is zonder meer een vals citaat. Dat heb ik niet gezegd en ik heb ook bepaald niet geprobeerd een radioverslaggever zijn werk onmogelijk te maken. Ik heb die man alleen op de schouder getikt en gezegd: het is beter om mij de vragen te stellen dan de heer Danz. Ik deed dit omdat Danz de man was, die door zijn aanmatigende optreden de een heid in de Europese ploeg doorkruiste. Onder deze omstandigheden bedank Ik ervoor om als gast van de Duitse atletiek bond woensdag en donderdag in Dussel dorp te zijn om jury d'appel te spelen bij de wedstrijd DuitslandVerenigde Sta ten. Op het vliegveld van Frankfort heb ik al gezegd: zoek voor mij maar een ander." De Zaankanter Cees Stam die tot de ge selecteerde amateurstayers voor de we reldkampioenschappen behoorde maar daarin, na de definitieve keuze van De Wit, Groenewegen en Helsloot niet 'meer voorkwam, is nu door de sportcommissie aangewezen als een „mogelijke" voor de achtervolgingsploeg op de baan. Daar door namelijk heeft de Hilversummer Albert van Midden inmiddels bedankt. De gegadigden voor de vier plaatsen in de achtervolgingsploeg zijn nu: Klaas Balk (Badhoevedorp), Gert Bongers (voorst), Harrie Jansen (Westzaan), Henk Nieuwkamp (Borne), Marcel Pen- nings (Nieuw-Vennep), Harrie van Piere (Uithoorn), Frans van de Ruit (Amster dam) en Cees Stam (Koog aan de Zaan). 'MMMm Ir. Paulen kwaad op Westduitsers. (Van onze wielermedewerker) De Badhoevedorper Klaas Balk, natio naal kampioen tijdrit over 1 km. en reeds aangewezen voor deelname aan het we reldkampioenschap, heeft maandagavond op overtuigende wijze de ronde van Hoofddorp in zijn voordeel beslist. Hij zegevierde met een volle lengte verschil in de eindsprint van een zeven man ster ke kopgroep. Eerder in de strijd had Balk zich ook al bij de vele premiesprints laten gelden. Er is in deze ronde van Hoofddorp, die voor de tiende keer door de Halfweg- se wielerclub „De Bataaf" in samenwer king met het sportuitwisselingscomité Haarlemmermeer-Caterham (Engeland) op het snelle parcours aan de Ter Veen- laan werd gehouden, volop strijd gele verd. De renners 34 profs met ama teurs en 19 nieuwelingen bleken fel belust op de vele premies. Aan ontsnap pen viel daardoor aanvankelijk niet te denken. Pas zestien ronden voor het ein de konden Jan Peetoom, Gerard Wesse- lius en Wim Jansen zich van het pelo ton afzonderen. Zij namen een paar hon derd meter voorsprong en werden na dat de nieuwelingen hun koers erop had den zitten twee ronden voor het einde door Klaas Balk, Aldert en Melle Jong kind met Jan Jonker achterhaald. In de eindsprint van het leidende zevental bleek Balk onbetwist de rapste. De uitslag was: 1. K. Balk, Badhoeve dorp, de 48 km. in 1.12.18; 2. J. Peetoom, Vijfhuizen: 3. J. Jonker, A'dam; 4. M. Jongkind, Aalsmeer; 5. G. Wesselius, Oude Wetering; 6. W. Jansen, Nes a.d. Amstel; 7. A. Jongkind, Aalsmeer; 8. G. Zantingh. Aalsmeer; 9. H. Schreurer, A'dam; 10. P. v.d. Voort, A'dam. Uitslag nieuwelingen: 1. P. de Vos, Aalsmeer, de 42 km. in 1.04.08; 2. M. vd Meulen, Aalsmeer; 3. G. Fens, A'dam; 4. H. Jacobs, A'dam; 5. W. Luppers, Purmerend. Het Nederlandse team, dat op 3 sep tember in Markelo zal deelnemen aan de „Motocross des Nations", bestaat uit de volgende coureurs: Jan Dirkx (Eindho ven) op CZ, Jan Keizer ('s-Heerenberg) op Husqvarna, Pierre Karsmakers (Aalst) op CZ, Frans Sigmans (Bakel) op Husq varna en Frits Selling (Amsterdam) op Greeves. Het Amerikaanse dames tennisteam heeft gisteren in Cleveland (Ohio) een beslissende 4-1 voorsprong genomen op Groot-Brittannië in het toernooi om de Wightman-cup. Na de 3-1 voorsprong in de eerste dagen, zorgde Nancy Richey voor het winnende punt door de Britse Virginia Wade in de openings single van maandag met 3-6, 8-6, 6-2 te verslaan. Het Amerikaanse team dat verleden jaar reeds beslag legde op de Wightman-cup, blijft dus in het bezit van deze trofee. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ad interim, prof. dr. G. H Veringa, heeft aan de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond in Utrecht een telegram gezonden met de volgende in houd: „Van harte gelukgewenst met pres tatie Nederlandse ploeg Salt Lake City waarmede Nederlands vooraanstaande plaats in judosport werd gehandhaafd Gaarne overbrenging felicitaties aan gou den, zilveren en bronzen winnaars Ruska. Poglajen en Eugster". De 30-jarige Britse autocoureur en vroe gere motorrenner Bob Anderson is gisteren in een ziekenhuis in Northampton overle den aan verwondingen, die hij opliep tij dens een trainingsrit op het circuit van Silverstone. Anderson, getrouwd en vader van twee kinderen, trainde voor de Grote Prijs van Canada voor formule 1 vjagens, die volgende week wordt gehouden. Hij slipte met zijn Brabham op het door de regen nat geworden circuit en botste tegen een betonnen paal. Jan Brooymans, de aanvoerder van de Tilburgse eerste divisie club Willem II is gisteren tijdens zijn werk op een machine fabriek in Rijen aan de dood ontsnapt. Brooymans raakte beklemd in een machine maar door snel ingrijpen van een collega werd deze tijdig stilgezet. De Willem II aanvoerder moest met een gebroken arm en inwendige kneuzingen in een zieken huis in Breda worden opgenomen. Zondag is Willem II in Tilburg de tegenstander van Haarlem. De laatste zeildag van de tweeëntwin tigste Alkmaardermeerweek was zonder enige twijfel de minst geslaagde van de vier. Van de eerste start om tien uur in de morgen tot en met de laatste om half drie in de middag stond er een harde wind, die bovendien regelmatig verge zeld ging van veel regen. Voor de bijna 400 deelnemers was daardoor het verblijf op de plas verre van aangenaam. Daar bij sloegen nog vele boten om of moesten met averij de wal opzoeken. Voor de volgsehepen betekende dit handenvol werk. In de Valkenklasse heeft de Alkmaar der Kirkenier het grote duel met Kaag zeiler Ed Hoppe verloren. Ook in de slot- race leverden deze twee hoofdprijsfavo rieten een verbeten duel, dat tenslotte in een zege voor Hoppe eindigde. Op de tweede plaats volgde Kirkenier. Het pun tentotaal kwam hierdoor voor beide zei lers op 4651. Hoppe had echter meer eerste plaatsen bereikt dan zijn Alkmaar- se concurrent en kwam daardoor in het bezit van de hoofdprijs. Een tweetal zei lers bleef op deze geslaagde Alkmaarder meerweek ongeslagen: Nat in de OK-jol- len en Vrolijk in de Sternklasse. In de sterk bezette Vrijheidsklasse is de hoofdprijs buiten bereik van de Aals meerders Bol en Spaargaren gebleven Spaargaren won weliswaar de laatste race, maar Ritman, die na drie wedstrij den eerste stond, werd tweede en kwam met de score 2-3-5-2 als trotse overwin naar uit de bus. Bij de Sharpies ver scheen Guldemond maandag niet aan de start. Door zijn drie eerste plaatsen in de voorgaande races kwam hij toch in het bezit van de hoofdprijs. De uitslagen luiden: Jeugdklasse: 1. Bakker, 2. Kaars Sij- pesteijn, hoofdprijs: Bakker. 12-voetsjollenklasse: 1. Ten Berg, 2. Da niels, hoofdprijs: Ten Berg. Valkenklasse A: 1. Hoppe, 2. Kirkenier, hoofdprijs Hoppe. OK-jollenklasse: 1. Nat., 2. Hagoort, hoofdprijs: Nat. Pampusklasse: 1. Van Dijken, 2. Biesot, hoofdprijs: Van Dijken. Drakenklasse: 1. mevr. Van der Meu- len-Van Latum, 2. Bakker, hoofdprijs: mevr. Van der Meulen-Van Latum. Flying juniorklasse: 1. Majoor, 2. Hei- neke, hoofdprijs: Majoor. Vrijheidsklasse A: 1. Spaargaren, 2. Ritman, hoofdprijs: Ritman. Finnjollenklasse: 1. Keyzer, 2. Aafjes, hoofdprijs: Keyzer. Sternklasse a: 1. Vrolijk, 2. Oude, hoofdprijs: Vrolijk. Vaurienklasse a: 1. Grapendaal, 2. Ho nig jr., hoofdprijs: Grapendaal. Soloklasse: 1. Bakker, 2. De Weers, hoofdprijs: Bakker. Spanker klasse: 1. Dubbeldam, 2. Kui per, hoofdprijs: Kuiper. 16 m2-streepklasse: 1. Koenst, 2. Spaar garen, hoofdprijs: Koenst. Schakelklasse a: 1. Kruit, 2. Osborne, hoofdprijs: Kruit. Scow Tempoklasse: 1. Van Oosten,geen hoofdprijs. Sharpieklasse: 1' Mulderij, 2. Keitel, hoofdprijs: Guldemond. De zeilers van de Vrijheidsklasse in actie. li Meestal een wat vergeten, vaak ook afzijdig groepje sportlieden. Maar wel bij iedere zweminterland gehuld in het oranje en door de Koninklijke Neder landse Zwem Bond uitverkoren ons land te vertegenwoordigen. Hun pres taties kunnen doorslaggevend zijn voor de einduitslag van een landenwed- strijd. Maar Nederland kent ze niet zoals het Ada Kok of Dick Langer- horst kent. Toch tellen ze internatio naal mee in een sport die alleen in een zwembad kan worden bedreven, maar die met zwemmen eigenlijk zo weinig te maken heeft: schoonsprin- gen. Het schoonspringen krijgt niet altijd de waardering die het toch wel verdient. Het is in een zwemwedstrijd een intermezzo dat door velen wordt be nut om even de benen te strekken of koffie te gaan drinken. En als Ma rietta Dommers of Ton van Oudheus- den een sprong met een hoge moei lijkheidsfactor tot een goed einde heeft gebracht, is het gejuich aanzien lijk minder dan wanneer een meisje uit Amsterdam honderd meter razend snel heeft „gevlinderd". Het schoonspringen is een sport die in Nederland door de publiciteitsme dia stiefmoederlijk wordt bedeeld. En dat verdriet de mensen op en onder de springplank zeer. „Want", zegt Joop Braamzeel, trainer van de Ne derlandse selectieploeg, ,we doen het lang niet slecht. Door de vooruitgang die de laatste jaren is geboekt, kun nen we ons onder de acht sterkste landen van Europa scharen. Een meis je als Mariette Dommers mag gezien het puntentotaal waarmee ze in Gro ningen Nederlands kampioene werd bij de allerbeste Europese springsters worden gerekend. Ze "behoort zelfs tot de wereldtop". Joop Braamzaal (43 jaar), docent (zwemmen) aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding, vroeger zelf een talentvolle springer, is ook de grote man van de springclub Joop Stotijn, op één uitzondering na leve rancier van alle Nederlandse interna tionals, die vandaag naar Helsinki zijn vertrokken om deel te nemen aan het toernooi om de Europa-Cup, dat vrij dag, zaterdag en zondag plaats heeft. Het is een louter Haags gezelschap, dat in de Finse hoofdstad de selecties sijs! Eljo Kuiler in actie. van de andere Europese landen ont moet. Bondstrainer Braamzeel heeft namelijk onder zijn hoede: Mariette Dommers, Eljo Kuiler, Anita Smith, Ton van Oudheusden en Hans Feis. Met uitzondering van Anita Smith, die haar geluk bij het torenspringen gaat beproeven, allemaal leden van Joop Stotijn. Officieel behoort het meisje dat sinds kort redelijke successen boekt bij het springen van tien meter hoogte tot de GDZ (Groningen), maar zij woont al geruime tijd in Den Haag. In Helsinki zal dan moeten blijken of het optimisme in de Nederlandse schoonspringwereld gerechtvaardigd is en de vertegenwoordigers van landen als Rusland, de DDR en Engeland, in onze landgenoten (en dat zullen dan voornamelijk Mariette Dommers en Eljo Kuiler zijn) concurrenten van be tekenis krijgen. Prognoses zijn in deze tak van sport bijzonder moeilijk te doen. Een vol komen mislukte poging kan zelfs een uitgesproken favoriet tot een figurant degraderen, want de cijfers voor de sprongen (vijf verplichte en vijf vrije) wegen zeer zwaar. Vandaar dat een wedstrijd van een springer het uiterste vraagt. Mariette Dommers (19 jaar), verschillende ma len Nederlands beste, zegt daarover: „Je moet je enorm concentreren en een sprong in feite geestelijk doorleven. Want als het mis gaat is alles ver keken". De pupil van Joop Braamzeel, derdejaars' leerlinge aan de academie waar haar trainer les geeft, is als het ware opgegroeid met het schoonsprin gen. Geïnspireerd door haar vader be gon zij op twaalfjarige leeftijd serieus met een gedegen training en heeft na zeven jaar hard werken een interna tionaal niveau bereikt. Want schoon springen is niet iets wat in een vloek en een zucht te leren is. Joop Braamzeel: „Van springers wordt alles geëist. Zij moeten in de eerste plaats goede bewegingsmoge lijkheden hebben. Verder: durf, gevoel voor gratie en natuurlijk een goed fi guur. En dan een groot doorzettings vermogen, want goed springen ver langt zeker in de zomermaanden, een training van vier tot vijf uur per dag. Jaar in, jaar uit, want de weg naar succes is heel lang". TENNIS. De Australiër Tony Roche heeft zondag in de Belgische badplaats Knokke het herenenkelspel van het internationale tennistoernooi „Het Zoute" gewonnen Roche behaalde in de finale een gemak kelijke 6-1, 6-2 overwinning op Wimble- don-kampioen John Newcombe. 8 I Iedereen, die voor het eerst het elftal van de Ierse voetbalclub „Portland Rovers het veld op ziet komen, verbaast zich over hun wat ongewone voetbal kleding. Waarschijnlijk zijn zij dan ook de enige voetballers ter wereld, die zich voor het begin van een wedstrijd afvragen: „Zit mijn dasje goed?" Een keurig gestrikte das behoort tot liet normale speltenue van deze spelers Een kapitaalkrachtige supporter heeft hen in letterlijke zin de das omgedaan Hij schonk namelijk bij zijn overlijden de club een zeer aanzienlijk bedrag, maar onder voorwaarde dat bij alle wedstrijden „zijn" spelers een shirt plus een das zouden dragen. Volgens de reglementen van de Ierse voetbalbond was dit niet toegestaan, maar het bestuur van deze bond voldeed aan het verzoek van de club een afwijkend tenue te mogen dragen. Kennelijk achtte men de financiële voordelen belangrijker dan reglementaire bepalingen. Uit praktische overwegingen gaf men de club de wijze raad shirts te laten vervaardigen met een keurig geknoopte „schijndas" eróp vastgenaaid, waardoor de spelers niet al te zeer tijdens hun spel door dit extra kledingstuk zouden worden gehinderd, terwijl toch aan de voorwaarde van de erflater zou zijn voldaan. Het Nederlandse jeugdhonkbal team heeft de eerste wedstrijd van het toernooi om het Europese Babe Ruth kampioen schap, dat in Rome wordt gehouden, ver loren. De Nederlandse junioren moesten na een nerveus gespeelde wedstrijd met 11-6 hun meerdere erkennen in Italië. De Russische zwemmers en zwemsters hebben de derde dag van de Europese zwemkampioenschappen voor junioren beheerst. Zowel bij de meisjes als bij de jongens werden twee gouden medailles behaald. De Nederlandse Marjan Janus eindigde op de vierde plaats op de 200 meter schoolslag in een tijd van 2 min. 56.3 sec. Zij bleef ver achter op de win nares, de Russische Irina Akova die in de uitstekende tijd van 2 min. 47.0 sec. finishte. Gerda Lassooy reikte op de 200 meter rugslag niet verder dan een achtste plaats. De uitslagen: jongens: 100 m vrije slag: 1. Igor Grivennikov (Rusl.) 56.3; 2. Gun- ter Jung (O.-Did.) 56.4; 200 m schoolslag: 1. Bertram Türpe (O.-Dld.) 2.37.6; 2. Ser gei Ivanoff (Rusl.) 2.39.4; 200 m rugslag: 1. Gigori Davydoff (Rusl.) 2.16.2; 2. Sal- tiago Esteva (Sp.) 2.20.7. Meisjes: 100 m vrije slag: 1. Lidia Gre- dets (Rusl.) 1.02.6; 2. Vera Koek (Zwe) 1.03.7; 200 m rugslag: 1. Britt-Marie Ham- marsten (Zwe) 2.34.4; 2. Yvonne Toernq- vist (Zwe) 2.35.9; 8. Gerda Lassooy (Ned.) 2.40.9; 200 m schoolslag: 1. Irina Akova (Rusl.) 2.47.0; 2. Valentina Shamkina (Rusl.) 2.52.2; 4. Marjan Janus (Ned.) 2.56.3; 200 m vlinderslag: 1. Sabina Stin- bach (O.-Dld) 2.31.0; 2. Christine Strü- bing (O.-Dld.) 2.38.0; Schoonspringen 3- meter plank: 1. Ilena Dushkova (Tsj.sl.) 305.40 pnt.; 2. Alia Serina (Rusl.) 293.25 pnt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11