Gaskraantjes in doofpot BESTEDINGEN OVERHEID NIET VERGROTEN Zeshonderd gezinnen in Arette dakloos HET WEER Vier gemeentebesturen maken bezwaar tegen aardgasleiding door Zuidkennemerduinen JOAN BAEZ WAS „DE DOCHTERS" DE BAAS morris nijman „Volle aarde" een strandbal Europese commissie over rijksbegroting „Grenzen van voor 5 juni bestaan niet meer" KVP-jongeren vragen extra vergadering van bestuur Drieduizend gulden voor aanwijzingen in roofmoord-zaak Demonstratieve zangavond in Washington Bouw werkt deze winter toch door Staking bij de kustvaart lijkt onvermijdelijk I E 52e JAARGANG NUMMER 2 4 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije BROOD MOGELIJK WEER DUURDER Minder koel Aan het strand In 1968 Het woord is aan Pop-chaos in Londen pagina 7 Vreemde sterfgevallen in Dordrecht GEZAMENLIJKE BRIEF AAN MINISTER CAMEL - TWEEDJASSEN neoninstallaties muider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KEN'NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 (Van onze correspondent) DEN HAAG Ofschoon zij wisten, dat in Weesp een gezin juist was ontkomen aan een gasexplosie door een defecte aardgaskraan, hebben de directeuren van een aantal grote gasbedrijven vorige week de waarschuwing aan het publiek voor de plastic bovenplaatjes van de kranen niet onmiddellijk doen uitgaan. De gasbedrijven hadden het advies om de plaatjes te vervangen vorige week maandag in huis. Pas vrijdagavond ver scheen een communiqué. In Weesp begaf op 2 augustus een plas tic kraanplaatje het. Aardgas stroomde een keuken in, waar een waakvlam brand de. Nog juist op tijd werd de gaslucht geroken. Dadelijk werd de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven ge waarschuwd, die een versnelling tot stand bracht van het reeds begonnen TNO-on- derzoek. Binnen enkele dagen waren voor lopige conclusies getrokken en het advies aan de gasbedrijven ging op de post. Be gin vorige week werden in Weesp alle 3000 kraandeksels verwisseld. Intussen benaderde de VEG de direc ties der grote gasbedrijven om ernst te maken met de zaak. Uit die kring kwam aanvankelijk weinig instemming met het plan tot waarschuwing van het publiek, totdat men bij het zien van een partij misvormde dekstels uit Weesp eindelijk in greep. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat daar «Inds maart geen plastic plaatsjes meer zijn gebruikt omdat bij een brand in Noord-Brabantwas gebleken, dat een plaatje van kunststof door vervorming gevaar opleverde. „Alles moet in het werk worden gesteld, dat de rijksbegroting de be stedingen van de overheid dit jaar niet zal gaan vergroten. Een der gelijke politiek zou de marge ver groten voor maatregelen die de inves teringen steunen. Ook zouden er meer middelen vrij komen voor een poli tiek, die een al te sterke toeneming van de regionale werkloosheid binnen Het is niet uitgesloten dat als gevolg van een stijging van de grondstof prijs voor tarwe het brood binnenkort weer duurder zal worden. Een tijdstip waarop de verhoging zal ingaan, is nog niet ge noemd. Zoals bekend is voor een verho ging van de broodprijs de toestemming nodig van de minister van Economische Zaken. ARETTE (Franse Pyreneeën) (Reuter) Ook in heel Japan werd een De aardbevingen, die het gebied van aardschok gevoeld, maar deze heeft ILe^?i!1 zo affav°nd en maandag - ernstige gevolgen gehad ochtend hebben getroffen, hebben elfhon ders mensen dakloos gemaakt. Meer dan zestig mensen hebben ver wondingen opgelopen. Een tachtigjarige vrouw in Arette werd gedood toen haar huis instortte. Van officiële zijde is meegedeeld dat de helft van de twaalfhonderd inwoners van Arette een nieuwe woning moet heb ben. Tachtig huizen in Arette zijn ver woest. De zeventiende-eeuwse klokketo- ren van het plaatsje is door de aardbe vingen gehalveerd. De schade in deze plaats alleen wordt op bijna vier miljoen gulden geraamd. Maandagochtend heeft een reeks zware aardschokken het onder Australisch be-1 stuur staande eiland New Britain bij Nieuw-Guinea getroffen. Over slachtof fers of schade is nog niets bekend. lichte geen Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws J Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton Beeldverhalen(j A angestipt f, Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport li Ferdinand 12 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met regen. Zwakke tot ma t'ge uit uiteenlopende richtingen. Morgen overdag veranderlijke be wolking met enkele buien en ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Hogere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Storingen van de oceaan kunnen ook morgen buien veroorzaken. Ondanks opklaringen zal het door een vrij krachtige westenwind koel zijn: 16 tot 18 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Koel door zeewind, maar na morgen meer opklaringen. 77" - m De gehalveerde toren van het Pyreneeëndorp Arette. ile perken houdt Tot deze conclusie komt de Commissie van de Europese Gemeenschap en in een vandaag ver schenen overzicht over de economi sche toestand in Nederland. Voor de uitvoer wordt in de komende maanden een zeer dynamische ontwikke ling verwacht, in het bijzonder voor wat betreft de uitvoer naar landen buiten de EEG. Binnen de EEG zal veel afhangen van de situatie in West-Duitsland. De vermindering van de investeringen door bedrijven, waarvoor duidelijke aan wijzingen voorhanden zijn, zou gepaard kunnen gaan met een gelijk gerichte, zij het minder uitgesproken, ontwikkeling voor bedrijfsgebouwen. De invloed hier van zal vermoedelijk slechts ten dele wor den gecompenseerd door de uitwerking van de onlangs getroffen maatregelen tot steun aan investeringen in bepaalde ge bieden van het land. Voor 1968 kan een sterkere stijging van de bedrijvigheid worden verwacht. Het gunstige effect van een verbetering van de vraag uit een aantal belangrijke afzet landen zou kunnen worden versterkt door het nevenverschijnsel van een versnelde stijging van de overheidsinvesteringen en een eventueel herstel van de investering door het particuliere bedrijfsleven. De kleine verhoging van het reële groeitempo van het brutonationaal pro- dukt, dat thans volgens de eerste raming ten opzichte van 1967 ongeveer 3,5 pet. zou bedragen, sluit echter een verdere ge ringe toeneming van de werkloosheid niet uit. Dit zou aldus de Europese Commissie tot enige kalmering van de loonkosten- en prijsstijgingen leiden. Abba Eban op persconferentie JERUZALEM (AP) Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, heeft op een persconferentie gezegd rlat de Arabische landen alleen door recht streeks onderhandelen het huidige be stand kunnen omzetten in een echte vre de. Het was zijn eerste persconferentie na i de oorlog in het Nabije Oosten. Hij waarschuwde de Arabische landen dat er slechts twee alternatieven zijn rechtstreeks onderhandelen met Israel of aanvaarden van de huidige bestandslij nen. Een derde alternatief bestaat er met de grenzen van voor 5 juni be staan niet meer." Israel geeft er de voorkeur aan met elk van de Arabische landen afzonder lijk te onderhandelen omdat elk van de betrokken landen zijn eigen specifieke problemen heeft. De „Lunar Orbiter V" heeft op een afstand van bijna 350.000 kilometer de eerste foto van de „volle aarde" gemaakt. Op het eerste gezicht lijkt onze planeet op een gestreepte strandbal. Bij nauwkeuriger toezien ontdekt men links Afrika met de Rode Zee, het Arabische schier eiland, Italië en de Balkan. L og au Om zonder zorgen te leven zorgt men steeds voor zoveel mogelijk geld en goed; dit brengt de zorgen in het leven. In een telegram aan de secretaris van het KVP-bestuur, schrijft de dagelijkse leiding van de KVP-jongerengroepen het te betreuren dat de indruk is gewekt dat het partijbestuur het adres van de pro gressieve concentratie onreglementair heeft genoemd. „Wij ontkennen dat een dergelijke actie zou behoren tot de mid delen welke buiten de lijnen vallen van de KVP. Wij betreuren het dat ook na radio- en tv-verklaring deze indruk is blijven voortbestaan. Wij constateren dat er nu onduidelijkheid is ontstaan over het recht van vrije meningsuiting binnen de KVP en over de positie van diegenen, die de bewuste brief hebben ondertekend. Om deze onduidelijkheid weg te nemen dringen wij erop aan het partijbestuur bijeen te roepen." De politie in Utrecht heeft een beloning van 3000,uitgeloofd voor degene die aanwijzingen of inlichtingen kan geven die leiden tot de aanhouding van de dader of daders van de roofmoord op de 80- jarige heer J. J. A. Donse, eigenaar van het feestartikelenmagazijn „Cupido" aan de Laan van Nieuw Guinea in Utrecht. De moord werd op 31 mei gepleegd. De dader heeft ongeveer 25.000 geroofd. In Dordrecht hebben zich maandag avond twee sterfgevallen voorgedaan, die medici en de politie voor een raadsel stel len. In de Koldeweijstraat zagen buren op een gegeven ogenblik de 64-jarige huis houdster van een 54-jarige man de straat oprennen. Vlak voor de deur van een der buren zakte zij ineen. Artsen constateerden de dood. Later trof men in de keuken van zijn huis ook de man dood aan. De politie heeft eet- en drinkwaren naar het gerech telijk laboratorium gestuurd. Omdat ook koolmonoxydevergiftiging niet wordt uit gesloten, is tevens een bloedproef geno- (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een menigte van tienduizenden voornamelijk jonge Amerikanen dromde gisteravond naar het openluchttheater en de eromheen liggende hellingen achter het Wash ington monument in Amerika's hoofd stad om te luisteren naar de zangeres Joan Baez. Daarmee demonstreerden zij hun afkeer voor de ultraconservatieve „Dochters van de Amerikaanse revolutie", die Washingtons concertzaal Constitution Hall niet voor een optreden van Joan Baez wilden afstaan. De organisatie van de „Daughters", die de concertzaal bezit, deed dit omdat zij de zangeres onpatriottisch vond wegens haar scherpe kritiek op presi dent Johnsons Vietnam-beleid, waar de „Dochters" pal achter staan. Voor al was het hun een doorn in het oog dat Joan Baez, die tegen elke vorm van gewelddadigheid is en in de plaats Carmel in California een school voor Joan Baez tijdens haar optreden in de open lucht. geweldloosheid financiert en ten dele leidt, in de afgelopen jaren conse quent geweigerd heeft de zestig per cent belasting van haar aanzienlijke inkomen te betalen, omdat het geld toch maar voor militaire uitgaven gebruikt zou worden. Na de weigering van de „Dochters" be sloot Joan Baez in de openlucht een gratis concert te geven. Daarmee trad zij in de voetsporen van dè neger zangeres Marian Anderson die (in 1939) weigerde in „Constitution Hall" te zingen voor een gesegregeerd pu bliek. De „Dochters" hielden er des tijds aan vast, dat het publiek lelie blank zou blijven. President Roose velt greep toen in en nodigde Marian Anderson uit op de trappen van het Lincoln Memorial te zingen, wat toen ook gebeurd is. Het was ditmaal bepaald niet op uit nodiging van president Johnson, dat Joan Baez in de openlucht optrad. Want het was maar al te duidelijk, dat de duizenden die waren samen gestroomd en die bijna allemaal tus- den de twintig en dertig waren, met hun aanwezigheid, applaus en kreten van instemming wilden tonen, dat het emotionele humanisme van Joan Baez hun na aan het hart ligt. De colleges van B. en W. van Bloe- mendaal, Haarlem, Velsen en Zandvoort hebben als resultaat van een gisteren ge houden vergadering gezamenlijk in een brief aan de minister van Economische Zaken hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het nieuwe tracé dat ten behoeve van door de N.V. Nederlandse Gasunie te maken aardgashoofdtransportleiding van Driehuis naar Voorschoten gekozen zou zijn door het Zuidkennemer duinge bied. Dit tracé zou in de plaats gekomen zijn van het door de planologische dien sten van Noord- en Zuid-Holland gepro jecteerde leidingtracé door de Haarlem mermeer. „Als gemeentebesturen en belangheb benden bij de waterwinning in het ge noemde gebied zien wij ons genoodzaakt u in kennis te stellen van de ernstige verontrusting welke dit voornemen bij ons heeft gewekt. Wij vrezen namelijk dat een aardgasleiding door dit water wingebied grote moeilijkheden voor de winning zal veroorzaken. Zo zou het be trokken duintracé op één plaats langs de winningsmiddelen van het Haarlemse wa terleidingbedrijf en op een andere plaats langs dat van Velsen lopen", aldus de vier colleges van B. en W. Voorts staat volgens hen vast dat dit tracé de in de naaste toekomst in dit gebied gedachte infiltratiewerken in hoge mate zal belemmeren, zo niet ten dele onmogelijk maken. Het duingebied heeft onvervangbare waarde voor de water winning, de recreatie en het natuurbe houd. Daarom verzoeken de colleges de minister dringend te bevorderen dat van het bovengenoemde duintracé wordt af gezien en gekozen wordt voor het tracé dat door de planologische diensten van Noord- en Zuid-Holland is aangegeven. Een kopie van deze brief aan de minis ter van Economische Zaken is gezonden aan de bewindvoerders van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening en van Soaciale Zaken en Volksgezondheid. Inmiddels had het gemeentebestuur van Velsen reeds een telegram gezonden naar de minister van Economische Zaken, (Van onze correspondent) DEN HAAG. Aannemers, die deze winter met kunst- en vliegwerk willen doorwerken, ondanks vorst, regen en dui sternis, krijgen hiervoor opnieuw bijdra gen ter stimulering van dit doorwerken, i De Stichting Verletbestrijding Bouwnij verheid zal eind volgende week de nieuwe verletbestrijdingsregeling bekend maken. Tegen een nieuwe doorwerkactie zijn, gezien de grote werkloosheid, nogal wat bezwaren gerezen. Het doorwerken in de winter, waartoe in de jaren van de stijgende woningbouw programma's een stimulans is gegeven door de toenmalige minister Bogaers, is vooral een kwestie van financiering. Het rijk gaf de eerste jaren de garanties; het vorig jaar kwam die garantietoezegging op het laatste moment pas af. De hogere kosten voor de winter-werkvoorzieningen worden gedragen door de bouwbedrijven zelf, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en het rijk. 1 waarin het verzocht het tracé van de aardgasleiding niet vast te stellen zonder overleg met Provinciale en Gedeputeerde Staten. Daarnaast heeft het Velsense col lege een brief naar Gedeputeerde Staten gestuurd, waarin verschillende bezwaren naar voren gebracht zijn. Ook een af schrift van het telegram aan de minister is naar Gedeputeerde Staten gezonden. Ook het gemeentebestuur van Zand voort is verontrust over de plannen van de Gasunie om de nieuwe aardgasleiding aan te leggen in het duingebied tussen Driehuis en Voorschoten. Vanavond, tij dens de openbare raadsvergadering, zal dit onderwerp ter sprake komen. Het college van B. en W. is van mening dat door de aanleg van de leiding een vooral voor de waterwinning uiterst be langrijk gebied ernstig, wellicht onher stelbaar zal worden beschadigd. Tot dusver hebben verschillende instan ties geprotesteerd tegen de aanleg van de leiding. De gemeente Bloemendaal teken de protest aan tegen de aanleg van de leiding in de Kennemerduinen, het Twee de-Kamerlid Baeten (KVP) heeft de re gering schriftelijke vragen gesteld en de Contact-Commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming heeft bij Gedeputeer de Staten ernstig bezwaar gemaakt. De bij het NVV aangesloten Algemene Vereniging van Zeevarenden (AVZ) heeft vandaag aan alle opvarenden van de Ne derlandse kustvaarders een pamflet ver- zonden in verband met de dreigende con- thctsituatie in de kustvaart. Gesteld wordt onder meer dat een staking onver mijdelijk zal zijn, tenzij de reders alsnog breidt zijn aan de looneisen te voldoen. „De zeevarenden zijn beslist niet uit op strijd, maar zij zullen die als het moet niet uit de weg gaan", zo wordt verder geconstateerd. De AVZ verzoekt de be manningen dringend wilde acties achter wege te laten. Bij de AVZ zijn 4.000 van de 7.000 bemanningsleden van de kust vaart aangesloten. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 90 - Amsterdam SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1