VAN DAG TOT DAG Israel wil fout van 1957 niet herhalen Wat doe je met trek 's avonds laat? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Labourleden keren zich tegen uitbreiding Vietnam oorlog y Huurlingen melden grote successen in Kongo Jiien bijdrage tot vernieuwing Ondanks bemiddeling van Tito Kiesinger bij Johnson „China lijkt op Orwelliaanse nachtmerrie" Ontploffing op kruiser eist acht doden Arabische landen verdeeld over olieboycot Syrië groet Tito met spreekkoren „Intimidatie bij verkiezingen in Zuid-Vietnam" Ontwerper mobiele gaskamers voor de rechter Thalmann wordt VN-afgezant Mijnontploffing eist elf slachtoffers Leger van Biafra in offensief commentaar op actuele zaken ramm 4 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. Realistisch CBS-reporter Safer Geen stap verder Tsjechische grenswacht schoot op vluchtelingen: zeven gewonden Oud-premier Hoeong: Beide partijen melden opmars in Nigeria I oor Jeruzalem Sabotage in NAVO-basis Reeds lang botsen in de Katholieke Volkspartij de behoudende en de vooruit strevende vleugels tegen elkaar. Bij de laatste kabinetsformatie heeft de rechter zijde het gewonnen en een regering ge vormd zonder de Partij van de Arbeid, en zonder de democraten van D'66. Maar de oppositie zit niet stil. Zij verzamelt handtekeningen om op de komende ver gadering van de partijraad in december steun te verwerven voor een nieuw plan. Dit houdt in, dat de KVP „een krachtig vooruitstrevend beleid" zal nastreven met „wezenlijke hervormingen van de maat schappij". En dit niet alleen. De partij zou vóór de nieuwe verkiezingen moeten bepalen met wie zij samen wil regeren. Een coalitie van progressieve partijen zou zich tot de kiezers moeten wenden met een gemeenschappelijk ontwerp voor een regeringsprogramma, en zelfs met een lijst van kandidaat-ministers. Dezen zou den een kabinet kunnen vormen, als zij het vertrouwen van de kiezers blijken te hebben. Men herinnert zich dat D'66 voorstelt, behalve Kamerleden ook een eerste minis ter te doen kiezen met een duidelijk pro gramma, dat uitgevoerd zou moeten wor den. De opposante KVP-groep biedt daar van een variatie aan: de kiezers zullen zich uitspreken over een concentratie van partijen, die bij voorbaat een werk plan hebben opgesteld en een lijst van toekomstige ministers. Ook aldus komt men tegemoet aan de wensen van de stemgerechtigden, rechtstreeks invloed te hebben op de vorming van een nieuwe regering. En men hoopt voor zo'n voor uitstrevend programma een meerderheid te verwerven, als de Partij van de Arbeid en D'66 meedoen. De leiding der KVP keurt de actie af. Allereerst om formele redenen: het ver zamelen van handtekeningen zou niet overeenkomen met de partijreglementen. Maar dit kan geen hoofdzaak zijn. De KVP is namelijk bezig, te onderhandelen met de christelijk-historische en anti-revo lutionaire partij, om tot een confessio- neel „front te komen. Dit plan wordt doorkruist door de huidige actie om ook de PvdA en D'66 te betrekken bij een poging een meer linkse concentratie te vormen. De vooruitstrevende KVP-groep vreest, dat de drie confessionele partijen niet in staat zullen zijn een radicaal pro gramma op te stellen. Eerder zullen zij het centrum of zelfs „vaagheid en be houdzucht" vertegenwoordigen. Bovendien is het twijfelachtig of zulk een confessio neel blok een volstrekte meerderheid zou I kunnen verwerven. Inderdaad moet men aannemen, dat in een concentratie van KVP, CHU en ARP met D'66 en de ge ties de doorslag geven. Aangezien het vertrouwen in de democratische werk wijze der traditionele partijen is geschokt, komt men zo niet uit de malaisé. Gezien echter de kracht van de conser vatieve vleugels in de drie genoemde confessionele partijen, stevent de oppo santé KVP-groep af op iets, dat een veel verdere strekking heeft, namelijk op een samengaan van de linkse richtingen in KVP, CHU en ARP met D-66 en de ge matigde socialisten van de PvdA. Men neme namelijk eens aan, dat in de KVP de linkerzijde wint. Wie garandeert dan, dat de rechtervleugel in het parlement een vooruitstrevende regering steunt? Of dat zij zich niet afscheidt? De tegenstel lingen binnen de KVP en eventueel bin nen CHU en ARP blijven bestaan. Maar de KVP-oppositie is bereid het be ginsel prijs te geven, dat een vooruit strevende politiek alleen gebaseerd zou kunnen zijn op een christelijke belijdenis. In wezen streeft zij naar een niet-confes- sionele formatie en naar een volkomen herziening van het partijwezen, waarbij links en rechts duidelijk gescheiden zijn. De drang tot zulk een herziening is ge zond en redelijk. De kiezer staat dan voor een duidelijker keuze, zoals reeds lang bepleit is. Vandaar dat de actie binnen de KVP de grenzen van deze partij verre te buiten gaat en een bijdrage is tot de mogelijke herziening van ons verouderd politiek bestel. ,~"V«"~»V<»VVWWVWWVVWVW«#WWWV«WWWW1«WW* (Van onze correspondent) JERUZALEM. Israel houdt het erop dat president Tito van Joego slavië, die thans Egypte, Syrië en Irak bezoekt, erop uit is een formule te vinden waardoor de Arabieren en met name Tito's Egyptische vriend Nasser hun gezicht zullen redden. Tito zou met het voorstel rondreizen Israel zich te laten terugtrekken uit de bezette gebieden, terwijl de Ara bieren zouden moeten instemmen met een internationale garantie voor Is raels grenzen. Wanneer de Israëlische autoriteiten goed zijn ingelicht, wil Tito een overeen komst in etappes tot stand laten komen. Om te beginnen zouden de Israëlische troepen moeten worden teruggetrokken tot een frontlijn, dertig kilometer ten oosten van het Suezkanaal. Op hun beurt zouden de Egyptenaren in dit stadium het Suezkanaal voor alle scheepvaart, inclu sief de Israëlische, moeten openen. Tijdens de tweede etappe zou Israel zich geheel uit de Sinaiwoestijn moeten terug trekken in ruil voor Egyptische erkenning van Israel. Andere versies van Tito's plannen behelzen de Israëlische terug trekking in ruil voor vredesbesprekingen en de terugtrekking in ruil voor een internationale garantie tegen nieuwe Ara bische vijandelijkheden. 1 oorlog levend uit Syrische gevangenschap teruggekeerd. De andere krijgsgevange nen zijn gedood. De Syrische televisie heeft zelfs het ophangen van twee van hen laten zien. Het is bekend dat Syrië druk uitoefent op Egypte en Jordanië om tegenover Israel dezelfde onverzoenlijke houding aan te nemen als de regering in Damascus. De Israëlische hoop dat tenminste de Jordaanse regering tot andere gedachten zou zijn gekomen is ook al ijdel gebleken. Amman heeft, na eerst Israëlische initia tieven in dit verband te hebben tegen gewerkt, druk uitgeoefend op de twee honderdduizend vluchtelingen uit het ge bied aan de westelijke oever van de Jor- daan om naar het nu door Israel beheerste gebied terug te keren. Het heeft echter ook duidelijk laten weten dat die grote groep vluchtelingen als een machtige vijfde kolonne zal kunnen optreden. ADVERTENTIE I-rr-T^~wwvwvvwwwvvw"'W"wt'vvwwvvvv (Van onze correspondent) Al spreekt Jeruzalem niet tegen dat uit voorstellen van dit soort begrip voor de realiteit blijkt, toch beschouwt men Tito's optreden in de eerste plaats als een po ging Nassers Egypte van een totale in eenstorting te redden en Nasser zelf het te besparen dat andere vooraanstaande neutralistische leiders als Nkroemah, Ben Bella en Soekarno heeft getroffen. NEW YORK (AP) In de handen van jeugdige rode gardisten is het bestuur over gehele Chinese steden gelegd, ver telt een correspondent van Columbia Broadcasting System (CBS) in een pro- gramma, dat in China is opgenomen. Het land wordt geregeerd door „gek geworden kinderen, een mengsel van her- rieschoppen en blind geloof", vervolgt Morley Safer in het programma, dat van avond op de televisieschermen komt. „Het China dat wij zagen was in een i slaat van voortdurende demonstratie, een schijnwereld, een Orwelliaanse nacht merrie". Jong en oud lezen in Peking bij de grote muur de gedachten van Mao Tse- Toeng, evenals in Yenan en Sion, in Kanton en Sjanghai. Zeker tweemaal per uag moet iedere Chinees de gedachten van Mao bestuderen en opzeggen. WASHINGTON Vandaag is de eer ste daS van het officiële bezoek van de Westduitse regeringsleider aan president Johnson. Kanselier Georg Kiesinger arri veerde weliswaar al zondag, maar de af gelopen dagen bezocht hij zijn getrouwde dochter, die in Washington woont en hield hij zich verre van de hoge Amerika nen, die hij nu vandaag en morgen zien zal. Met president Johnson zal Kiesin- I ger bij elkaar enige uren doorbrengen, verdeeld over twee dagen. Verder zal hij de vice-president Humphrey zien en de ministers van Buitenlandse Zaken. Defensie en Financiën, respectievelijke de heren Rusk, Mcnamara en Fowler te spreken krijgen. De afspraken wijzen al naar de thema's die besproken zullen wordeni de wereld- situatie inclusief Vietnam, de Oost-West situatie, de Noordatlantische verdragsor ganisatie en Amerika's zowel als West- Duitslands defensieplannen daarvoor, het verdrag over non-proliferatie van kernwa pens en tenslotte de internationale mone- taire situatie. In verband met Tito's reis is in Jeruza lem bevestigd dat Israel er niet aan denkt de fout van 1957 nogmaals te maken. Het stemde toen in met een terugtrekken van zijn troepen, na internationale beloften te hebben ontvangen die later niets waard bleken te zijn. President Tito zou er goed aan doen - zo zei men mij op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem zijn Arabische vrienden te vertellen dat slechts een vredesconferentie tussen beide partijen de rust in het Nabije Oosten kan herstellen en de deur kan openen voor een gezonde ontwikkeling m de Arabische landen. Inmiddels realiseert men zich in Israel met spijt dat een regeling van de con troverse nog geen stap dichterbij is ge komen dan onmiddellijk na de zesdaagse oorlog van juni het geval was. Al heeft Nasser het in eigen land economisch nog zo moeilijk, hij heeft zijn afkeer van een overeenkomst met Israel toch herhaald. Nog somberder is het vooruitzicht op ver andering in de betrekkingen met Syrië, het land dat militair minder van de oorlog heeft geleden dan Egypte en Jordanië en dat nog altijd een maximum aan geweld predikt. Slechts één Israëlische piloot is na de LONDEN (Reuter en AP).— Acht La bourleden van liet Britse Lagerhuis heb ben premier Wilson van Groot-Brittannië die met vakantie op de <ScilIy-eilanden is, een telegram gezonden met het dringende verzoek op korte termijn te verklaren dat Groot-Brittannië gekant is tegen de uitbreiding van de oorlog in Vietnam. Zij beloofden voorts de Amerikaanse senator J. William Fulbright, hun steun in zijn verzet tegen de oorlogsuitbreiding. De democratische fractievoorzitter in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, noemde het bombarderen van doelen op zestien kilometer afstand van China een hoogst gevaarlijke uitbreiding van de oor log. De Amerikaanse luchtaanval op de Doumerbrug bij Hanoi heeft de vraag weer eens aan de orde gesteld waar de grenzen van de Noordvietnamese hoofd stad precies liggen. Volgens een kaart van Noord-Vietnam uit 1965 die het mini sterie van Defensie gebruikt, ligt de ge bombardeerde Doumerbrug vlak buiten het stuk dat de Noordvietnamezen „Ha- WENEN (AFP) Aan de grens tussen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk heeft zich gisteren een ernstig incident voor gedaan. Acht Tsjechen kwamen bij de Tsjechische grenspost Ceske Velenice aan. Zij passeerden op een gegeven ogen blik de grens en begonnen hard te lopen in de richting van de Oostenrijkse grens post Gmündböhmzeile die maar op een afstand van zeventig meter van de Tsjechische grenspost ligt. Een Tsjechische grenswacht begon met zijn machinepistool op de vluchtelingen te schieten, hoewel de meesten al op Oostenrijks grondgebied waren. Zeven vluchtelingen werden door kogels getrof fen. Ze zijn zwaar gewond naar een Oos tenrijks ziekenhuis gebracht. De achtste werd door de Tsjechische grenswachten gegrepen. RIO DE JANEIRO (AP) Acht man Braziliaans marinepersoneel, waaronder twee officieren, zijn maan dag om het leven gekomen toen een oververhitte stoomleiding barstte aan boord van de kruiser Barroso. De krui ser voer voor de kust bij Bahia. Drie anderen zijn gewond, aldus een mede deling van de Braziliaanse marine. noi-stad" noemen. Maar „Hanoi-stad ligt binnen een gebied dat wellicht twin tig maal zo groot is en „groter Hanoi genoemd wordt. Volgens zegslieden is het slechts enke le maanden geleden tot het ministerie van Defensie in Washington doorgedron gen dat er zoiets als een „groter Hanoi" bestaat. „Daarvoor begrepen we er niets van als de Noordvietnamezen beweerden dat we Hanoi bombardeerden en onze kaart zei dat we buiten Hanoi bleven," zei een functionaris. „Het blijkt waar achtig dat ze gelijk hadden." Irak wil stop van drie maanden BAGDAD (Reuter) Volgens Arabi sche persberichten zal Irak vandaag op een bijeenkomst van Arabische ministers van Financiën, Economische Zaken en Olievoorziening in Bagdad volledige stop zetting van de olieleveranties aan alle landen voor drie maanden voorstellen met het doel de voorraden in Europa op te doen drogen. Na afloop van die perio de zouden de leveranties aan „bevriende landen" zoals Frankrijk worden hervat. Het Iraakse plan heeft naar verluidt verdeeldheid gewekt in het Arabische kamp. Terwijl een aantal landen de olie als politiek wapen wil gebruiken in de strijd tegen Israel bepleiten belangrijke olie-producerende landen als Saoedi-Ara- bië. Koeweit en Libië een „praktischer politiek". De boycot zal volgens hen op de lange duur de Arabische wereld meer treffen dan de landen waartegen hij ge richt is. Men taxeert in scheepvaartkringen dat de sluiting van het Suezkanaal de Neder landse rederijen al op een schade van 2 miljoen is komen te staan. DAMASCUS, (AP) President Tito is bij zijn aankomst in de Syrische hoofd stad Damascus begroet met spreekkoren „geen vrede met Israel". Het vliegveld was versierd met leuzen als: „Wij zullen tegen de agressors vechten", „Wij zullen niet onze rechten prijsgeven" en „Geen vrede in het Nabije Oosten zolang Israel bestaat". 1 Tijdens zijn bezoek zal Tito spreken met het Syrische staatshoofd dr. Noered- din Atassi en andere kopstukken van de socialistische Baath-partij. SAIGON (Reuter) De Zuidvietname- se oud-premier Tran Van Hoeong heeft de militaire leiders beschuldigd van inti midatie van de kiezers. Hij heeft gedreigd zich uit de verkiezingscampagne terug te trekken als daar geen einde aan komt. De ex-premier wordt als de grootste ri vaal gezien van het staatshoofd, luitenant- generaal Ngoejen Van Thieu, bij de pre sidentsverkiezingen van 3 september. Hij verklaarde op een persconferentie dat zijn medewerkers in de provincie „aan zware druk en intimidatie bloot staan". Hoeong behoorde tot de acht bur gerkandidaten die vorige week al de cam pagne boycotten. De oud-premier zei voorts dat de 300.000 soldaten van de Zuidvietnamese strijd krachten twee stembiljetten zullen ontvan gen, een voor hun leger- en een voor hun woonplaats. Op plaatsen waar de pers aanwezig was zou echter maar één biliet worden verstrekt. <AP-Heuter) Federale troepen trekken op drie fronten op naar de hoofdstad Henin City van de midden westelijke oliestaat. die ze aan de greep van Biafra willen ont rukken, zo heeft de Nigeriaanse militaire regering meegedeeld. Radio-Biafra heeft gemeld dat Biafraan- se troepen in opmars zijn naar de belang rijkste noordelijke Nigeriaanse stad Lokoja. Okene en Ilashe, twee steden die 32 kilo meter van de grens liggen, zouden zijn in genomen. Vluchtelingen uit Benin, hoofdstad van de middengewestelijke Nigeriaanse pro vincie, hebben gezegd dat Biafraanse mili tairen, leden van de Hausa-stam hebben doodgegschoten, nadat zij de stad hadden ingenomen. STUTTGART (Reuter) De man, die mobiele gaskamers van de nazi's vrolijk opgeschilderde omgebouwde vrachtwagens zou hebben ontworpen, staat vandaag in Stuttgart terecht. Het is de voormalige SS-majoor Al- bert Widmann, die hoofd-chemicus was aan het instituut voor criminologie van de te Berlijn gevestigde hoofdzetel van - Duitse veiligheidsdienst. Widmann zou ook het „doeltreffendste" gasmengsel voor de gaskamers, waarin duizenden jo- S Jood vonden, hebben uitgekozen. Het bevel om de mobiele gaskamers .^werpen zou van SS-leider Hein- rich Himmler zijn uitgegaan, nadat Him- oi een massa-executie had bijgewoond aoor een vuurpeloton, waarvan hij onpas selijk was geworden. SU... «I Kongolezen, die gehoord hebben dat de huurlingen in aantocht zijn, vluchten over de brug Roeanda binnen. De blanke huurlingen, die de Oostkon- golese stad Boekavoe hebben bezet, heb ben overwinningen gemeld op Kongolese troepen uit Goma en Oevira, die uit twee richtingen naar Boekavoe oprukten. Ra- dio-Kinsjasa heeft gezegd dat de Kongole se regering versterkingen heeft gestuurd voor het leveren van een veldslag tegen de huurlingen. De versterkingen worden per vliegtuig overgebracht naar Boeroen- di. Volgens de Kongolese radio staan nu vijftienduizend Kongolese soldaten klaar om het huurlingenleger van duizend man, dat onder bevel staat van Jean Schram- me, uit Boekavoe te verjagen. Schramme heeft in een gesprek met journalisten verklaard: „We zullen tien dagen wachten op antwoord van generaal Moboetoe op ons aanbod tot onderhande lingen. Als hij niet reageert zal hij ver antwoordelijk zijn voor de gevolgen". Schramme schatte dat er duizend Kon golezen zijn gesneuveld in gevechten met zijn mannen in de laatste dagen. Zelf zou hij 21 man verloren hebben. In Kinsjasa is de Belgische ambassade geplunderd tijdens een massala betoging. De politie trad niet op, president Moboe toe heeft beloofd dergelijke gebeurtenis sen voortaan te zullen voorkomen. De Sabena heeft haar vluchten op Kinsjasa tot nader order gestaakt. V.N., NEW YORK, (Reuter) V.N.- kringen verwachten de benoeming' van de 53-jarige Zwitserse diplomaat Ernst Thal mann tot speciaal afgezant van secretaris generaal Oe Thant voor Jeruzalem. Zijn taak zal velgens deze kringen beperkt zijn tot beoordeling van de toestand in de heilige stad, die door Israel na de zesdaagse oorlog is herenigd. MIERES, SPANJE (AP). Bij een mijngasontploffing in Spanje zijn gisteren elf mijnwerkers om het leven gekomen. Eén werd gewond. De twaalf mijnwerkers waren juist af gedaald tot een diepte van meer dan hon derd meter om aan het werk te gaan, toen de ontploffing zich voordeed. LAGOS (Reuter en AFP) Biafraan se troepen rukken volgens radio-Biafra vanuit het vorige week woensdag door hen veroverde midden-westen van Nige- °P naar Je belangrijke noordelijke stad Lokoja, een federaal bolwerk aan de samenloop van de Niger en de Benue. Drie steden in Noord-Nigeria zouden al zijn genomen: Okene, Attami en Ilosji De berichten van federale zijde over de „totale oorlog" zijn summier'. Zaterdag avond werd in Lagos melding gemaakt van luchtaanvallen op Enoegoe, de hoofd stad van Biafra, en andere centra in de afgescheiden staat. LONDEN Reuter) Een saboteur heeft een ontploffing teweeggebracht in een geheime radarbasis van de NAVO bij Londen. Hij verschafte zich toegang tot de basisi door het prikkeldraad erom heen stuk te knippen. Na een onderzoek bleek, dat de ontplof fing, die zondag gebeurde, een gat in de schutting heeft geslagen. Er werd evenwel geen schade toegebracht aan de radar-reflectoren, aldus de officiële Brit se mededeling. Overleden. De oud-president van Peru Manuel Prado is aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hij was 78 jaar. Advertentie. De premier van het Brits- Antilliaanse eiland Anguilla, Ronald Webster, heeft een hele advertentiepa gina van de „New York Times" kos ten 17.500 gulden gebruikt om een beroep te doen op de vrijgevigheid van de Amerikanen ten behoeve van de on- afhankelijkheid van zijn eiland. Explosie. Een ketelontploffing in de ma chinekamer van de Braziliaanse kruiser „Almirante Barroso" heeft van twee officieren en negen matrozen het leven geëist. Tientallen bemanningsleden raakten gewond. Onderricht. Meer dan de helft van de leerlingen van een nieuwe middelbare meisjesschool in Zambia verliet in het laatste trimester de school wegens zwangerschap. De minister van onder wijs, John Mwanakatwe heeft een be roep op de ouders gedaan beter toezicht te houden op hun dochters. I Opgeheven. Het onafhankelijke Indone- I sische dagblad „Revolusioner" is opge heven. omdat de financiële middelen ontoereikend zijn. Enkele weken geleden verdween om dezelfde reden het onaf hankelijke blad „Merdeka". Botsing. Achttien mensen zijn in Turkije nabij Istanboel gedood en 42 gewond bij een botsing tussen een tankauto, een autobus en een door een paard getrok ken hooiwagen. Corruptie. De Indonesische autoriteiten houden zich bezig met het vooronder zoek in een groot aantal gevallen waar- bij het vermoeden van corruptie be- staat. Deze zaken gaan gezamenlijk om een bedrag van meer dan 281 miljoen gulden. Jeugddelegatie. Een delegatie van 277 Japanse jongeren is per Russisch vlieg tuig uit de haven Niigata, in Noord- Japan, naar de Sovjet-Unie vertrokken om deel te nemen aan het Russisch- Japanse vriendschapsfestival dat van 17-22 augustus in Kazan wordt ge houden. Muur-memorie. Zes jaar na de bouw weet slechts dertig percent van de Westduit- sers het jaar waarin de Berlijnse muur tot stand kwam. Dit blijkt uit een onder zoek van een Westduits bureau voor publieke opinie.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3