DE ZILVEREN HAMER w - -- POLLE, PELLI EN PINGO Chinese scheepsoperette ^^igestipt BRAMMETJE FOK Afh- Veel branden door spelen met vuur tmmè. Ons vervolgverhaal Arrabal vrij op borgtocht PANDA EN DE BOZE WARAPUREDIAMANT illimi Bankemployé stal effecten Vervalste schilderijen op London Airport in beslag genomen RECHTER TIE EN HET mi Mv DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN W Aantal branden in Nederland mm wpwpi.,,,, S8 59 SÜ 6? 63 Si 65 66 - DireUte brandschade in Nederland - NibUMti Wm Onderwijzer ontdekt nova vanuit zijn ligstoel Kees Stip Onderzoek naar dood van 14-jarige jongen -.IS 5) En zo was Sigrid heel vrij opge groeid, gewend haar eigen zin te doen. Hild had allang geleden haar po gingen opgegeven, het meisje naar haar hand te zetten, want ondanks al haar goede zorgen bezat ze toch geen leidende positie in huis. Jong als hij was, bewees Tore zich heer en mees ter, en ze had zich neer te leggen bij zijn besluiten. Door dit alles was Sigrid eigenzin nig en trots geworden, en dartel als een jong veulen. Maar ze kon ook heel lief zijn en ze had er slag van iets goed te maken van alles, wat ze ondernam. En nu, na hetgeen gisteren ge beurd was Maar Hild was er de vrouw niet naar om genoegen te scheppen in haar eigen sombere voorspellingen. Ze keek naar het tweetal, dat daar opgewekt, en onbewust van de veel zeggende blikken die de bedienden op hen wierpen, kwam aanlopen en met een zucht van verlichting stelde ze vast, dat «het dan wel niet zo'n vaart zou lopen met Tores wraakge voelens. Die nacht was er storm geweest en nu stond er een frisse westenwind. In de ochtend liep er een schip de haven binnen, beladen met rendier huiden en andere handelswaren: ren dierhoorns, wolvehuiden, uit hout en been gesneden gebruiksvoorwerpen. In ruil hiervoor kwamen de kooplie den gedroogde vis en koren voor de aanstaande winter opdoen. Tore bezat aan de haven grote voorraadschuren, waar hij allerhan de waren opgeslagen had liggen met het doel, die te verhandelen. Nu stond hij wijdbeens en vol kri tische aandacht de voorraad huiden te monsteren, die aan land gesleept werden. Jullie moeten wel ver gezocht hebben, om zo'n armzalig zoodje beesten bij elkaar te brengen, zei hij ironisch. Als je niets beters aan te bieden hebt, kun je verderop va ren. De kooplui wisselden blikken van verstandhouding. Tore had de naam, een scherp zakenman te zijn, die goed uit zijn ogen keek. De huiden waren inderdaad niet van de beste soort, maar ze waren toch heel be hoorlijk en daarvan wist de woord voerder Tore te overtuigen. Na enig heen en weer gepraat werd men het eens over de prijs en kon de boot gelost worden. Tores dienstvolk droeg daarvoor in ruil stapels ge droogde vis en zakken koren aan boord en grote bedrijvigheid beheer ste een tijd lang het beeld in de haven. Midden in deze drukte kwam Sigri aan rennen, haar wijde rokken wap perend om haar benen, haar haar in lange lokken achter zich aan. Toen ze Tores afkeurende blik opving, bleef ze staan, maakte haar kapsel in orde, streek haar rokken glad en vervolgde waardig haar weg. Maar er glinsterden spotlichtjes in haar ogen toen ze voor haar broer bleef stilstaan. Waarde broeder, begon ze op overdreven plechtige toon er is een schip in het zicht. Ik breng je hierbij het bericht, dat onze broeder Sigurd hier gekomen is om ons te bezoeken, en dat Halldor Sveinson op de thuisreis is. Maar dan liet ze alle waardigheid varen, om uit te roepen: Sigurd moet al voorbij de landtong zijn, kijk, daar komt hij! Tore schudde het hoofd, maar hij had moeite, om zijn ernst te bewa ren. Sigrid toch, je moest je met nuttiger zaken bezighouden en niet de gehele dag buiten de tijd verbeuze len en bovendien had ik je verboden, je vandaag hier te vertonen! Maar Sigrid schenk geen aandacht aan zijn woorden. Het was een mooi schip, dat met Sigurd aan boord de haven binnen voer, rank van bouw, met fier oprij zende drakekop aan de boegzijde, die moest dienen om de landgeesten te bezweren. Halldor, die een zwaarder vaartuig had, was ver achtergeble ven. Sigurds mannen roeiden, gelijkma tig en onberispelijk, ze hadden te genwind gekregen zodra ze om de landtong gevaren waren en nu waren een stuk of drie, vier mannen bezig, de ra te vieren en de zeilen op te rollen. De riemen werden ingehaald, de boot aan land getrokken. Alles ging rustig en handig in zijn werk, men kon zien dat het ervaren zeelieden waren. Sigurd sprong aan land met een behendigheid, die men niet zou ver wachten van zo'n grote forse man. Hij was blootshoofds, zijn lange brui ne mantel hing los over zijn schou ders en zijn broek sloot nauw om de kuiten, zoals gebruikelijk was voor iemand die per schip reisde. De broe ders Hund hielden er niet van om buitenlandse kleedwijze na te 'apen, zoals sommige hoofdmannen in zui delijker streken wel deden. Ze von den het pronkzuchtig en dreven er de spot mee, wanneer ze een man ge kleed in zijden en met gouddraad doorweven stoffen zagen. Het enige sieraad, dat Sigurd zich veroorloofde, was een speld van zeer bijzonder smeedwerk, waarmee zijn mantel op de schouder bijeengehouden werd. Sigrid was altijd een beetje bang voor deze broer. Hij had de gewoon te haar op neerbuigende toon toe te spreken, alsof ze een hoogst onbe langrijk schepsel was. Heimelijk hoopte ze altijd, dat er nog eens een tijd zou komen, dat hij haar wel de moeite waard vond! Maar vandaag sloeg hij totaal geen acht op haar, hij wendde zich recht streeks tot Tore, die hij op gedempte toon iets toefluisterde. Toen Tore het hoofd schudde, leek het, alsof hij nog iets wilde zeggen, maar hij bedacht zich blijkbaar. Het vreemde handelschip was in middels klaar met laden en een der scheepslieden riep naar de wal: Jullie baas heeft gezegd, dat we een knecht van hier mee aan boord moesten nemen! Ja, hij komt er al aan, riep een van Tores mannen terug. Sigrid meende wel te weten, wie hij bedoelde, maar ze wilde zich niet omdraaien om te kijken. (Wordt vervolgd.) Volgens het jaarverslag over 1965 van de Inspectie voor het Brand weerwezen hebben in dat jaar voor zover bekend eenenvijftig mensen bij brand het leven verloren, tegen zesenvijftig het jaar daarvoor. Het aantal gewonden bedroeg 615 (1965: 597), onder wie 181 brand weerlieden (179). De directe brandschade, die in 1966 door 13.800 branden werd ver oorzaakt, bedroeg 120 miljoen gul denof 16 percent minder dan in het jaar daarvoor. In het verslag wordt opgemerkt, dat de brandschadecijfers van de eerste maanden van dit jaar een verontrustende stijging te zien geven vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar. i De belangrijkste Ltumdaarzaak was in 1966. spelen met vuur. yt m - -» m O. ig De Spaanse toneelschrijver Fernando Arrabal, die op 22 juli in Zuid-Spanje werd aangehouden, is gistermiddag voor lopig op vrije voeten gesteld tegen stor ting van een borgsom van drieduizend gulden. Waarschijnlijk moet hij in de herfst voorkomen, omdat hij zich in een geschreven opdracht in één van werken obsceen, heiligschennend en anti-patriot tisch" zou hebben uitgelaten. De schrijver, die in Parijs woont, was voor vakantie naar zuid-Spanje gekomen. Op een boe kenmarkt in een Madrileens warenhuis had hij de gewraakte opdracht geschreven Hij mag Spanje niet verlaten. Arrabal is één van de leiders van een zeer mo derne richting in de Spaanse kunstenaars wereld, bekend als „El panice" (de pa niek). •I L r RJliNTV HH-9k HARTtM TOONO» 44. „We gaan niet bij de pakkens neerzitten!" ver klaarde Pat O'Nozzle, terwijl hij achter de beide schur ken aan begon te lopen. „Ik ga de Warapuri-diamant met een enorme list terugkrijgen! Let maar op!" Op dat moment kregen de twee onverlaten echter in de gaten dat ze werden gevolgd, en ze keerden zich al lopend naar de detective en Panda. „Geen stap ver der!" riep Henkie dreigend. „Anders schiet ik een blauwe boon!" „En laten we niet zien, dat jullie ons achterna zitten!" voegde Aal daar aan toe. „Want dan zullen we Het zou echter nooit duidelijk worden, waarmee hij dreigde, want op dat moment stapten ze alletwee van de kant van de weg, en verdwenen in de diepte. „Begorrah!" prevelde Pat, zodra hij van de verbazing was bekomen. „Zie je wel, Panda? Met een list heb ik hun aandachtens afgeleid!" „Maar de dia mant hebben we nog niet terug!" zei Panda. „En ik zie niet, hoe we die te pakken kunnen krijgen!" Ze zijn op een lopende band terecht gekomen, zie je wel? En wie-weet waar ze nu heengaan!" DUIZEND MAAlA DANK, POLLE, MAAR WACHT EVEN 0, JE HEBT JE SLABBETJE GCHAAlD', NEE, DAT IS EEN VER BAND WANNEERJEJE PERRONGELUK OPJE VIN GER SLAAT' IKHELPJEJE NOTEN TE KRAKEN, EEKHOORNTJE Op het hoofdkantoor van de Algemene Bank Nederland in Amsterdam is begin van deze maand bij een periodieke con trole geconstateerd dat vier Nederlandse stukken ter waarde van circa 35 mille, waarvan de nummers bekend waren, ont braken. Er werd aangifte bij de politie ge daan, die een 40-jarige employé van de bank arresteerde. De man had de vier stukken weggenomen en te gelde gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN. Rechercheurs van Scot land Yard hebben op London Airport een aantal vervalste schilderijen in beslag genomen en daarbij een ernstige slag toegebracht aan een internationale bende kunstvervalsers. Er werden negen schilderijen, die een bedrag van V-k miljoen gulden moesten opbrengen, in beslag genomen. Er was een knappe vervalsing bij van een Picas so en één van een Matisse. Het betrof een groep van acht uit Europa afkomstige personen, die in Frankrijk en Duitsland opereren. De zaak werd aan het rollen gebracht, toen be kend werd dat er in Californië met een lijst van de schilderijen werd geleurd waarop alleen al voor dertien miljoen dollar aan Rembrandts voorkwamen. Een van deze Rembrandts was een portret van Saskia. Het ofiginedl daarvan werd 29 jaar geleden uit het kasteel Chilhan in Kent gestolen. LONDEN (AP) Het Britse koninklij ke observatorium Greenwich heeft beves tigd dat een onderwijzer in Huntingdon een nieuwe exploderende ster een zo genoemde nova heeft ontdekt m het sterrenbeeld Delphinius. De nova heeft de de naam „Nova Alcock" gekregen naar de ontdekker, de 55-jarige George Alcock. Alcock heeft de afgelopen zes jaar acht honderd uur doorgebracht in een ligstoel in zijn achtertuin om, de sterren te ob serveren met een telescoop. De woordvoerder van het observato rium noemde Alcock een bekende en sys tematische waarnemer, die ook reeds een komeet heeft ontdekt. Hij zei dat ama teurs een betere kans hebben op dit soort ontdekkingen dan de beroepsastronomen, die zich concentreren op bekende punten, terwijl de amateurs altijd zoekende zijn. GENUA (AP). Het Chinese vrachtschip Li ming ligt nog steeds in de haven van Genua. De be manning van het schip heeft demonstratief drie ankers neergelaten en ge weigerd een bevel de haven te verlaten op te volgen. De havendienst van Genua heeft als re presaille de telefoonver binding van het schip op geheven, het schip met een politiewacht omgeven en aan de regering gevraagd wat er verder zal moeten gebeuren. De Liming kwam zondag de haven binnen met het volgende citaat uit de wer ken van Mao Tse-Toeng op een bord: „Als ze een steen willen optillen, gooien ze hem op hun voet. Met ait spreekwoord omschrijft het Chinese volk het gedrag van krankzinnigen. Reac- tioneren in alle landen zijn krankzinnigen van dit soort". Luigi Gatti,-.waarnemend hoofd van de havendienst VafV GeTiua, stéld? de kb)&-" tein van het 8.076 ton me tende schip voor de keus de leus te verwijderen of uit de haven te verdwijnen, omdat buitenlanders in Italië geen politieke propa ganda mogen maken. Kapi tein Koe Foe-Sjan weiger de toe te geven en de vol gende morgen stonden op het achterschip nieuwe borden met teksten in Chi nees en Italiaans, waarin de havendienst werd be schuldigd van ernstige po litieke vijandigheid tegen het Chinese volk. Dit was nog slechts het begin. Korte tijd later stel den de vijftig bemannings leden zich aan dek op voor het roepen van leuzen in het Chinees, waarbij mej Eët.i-ode boekje van Mao werd gezwaaid. Twee ma trozen lieten een klein an ker zakken. De bemanning verdween benedendeks, maar kwam een kwartier later weer te voorschijn voor een nieuwe serie leu zen, aangevuld met zes lie deren met accordeonbege leiding. Daarna werd een tafeltennisdemonstratie ge geven op het dek. Waar ook ter wereld de NAVO- vloot aan het oefenen is, overal duikt onverwachts een Russische vissersvloot op, waarvan de bemanning met. grote verrekijkers iedereen op de vingers kijkt. Terugkijken schenkt weinig vol doening, want er zijn daar alleen kerels aan boord. Hun gegluur werkt zo nadelig op de navigatiespieren dat er al enkele kleine aanvarinkjes heb ben plaatsgehad. Om daar een eind aan te maken heeft de leiding van de NAVO niets beter kunnen bedenken dan een vlooteenheid samen te stellen die op haar beurt de Russen gaat be- koekeloeren. De eenvoud van dit plan heeft tot voordeel dat er slechts een geringe fantasie voor nodig is om zich voor te stellen hoe dat in zijn werk gaat. Men ziet het Nederlandse fregat, dat als een soort commis-voyeur aan deze visuele missie deelneemt, al uitvaren. En het kielzog bij Den Helder is nog niet opgedroogd of het seint al dat het twaalf mijl noord van Rottum een Rus sisch vissersvaartuig heeft waarge nomen. Het schip is over de radio can- geroepen, maar heeft boe noch ba ge zegd, wat trouwens heel ongepast zou zijn. Zeer verdacht is het feit dat er geen verrekijkers te zien zijn, xvat wijst op een verborgen kijkgelegenheid. Door de eigen verrekijkers wordt ge constateerd dat er met schroeve- draaiers aan elektronische apparatuur wordt gesleuteld. Naar aanleiding van dit bericht be sluit het vlootcommando nog een fre gat en twee jagers naar de opgegeven plaats te sturen. Maar voordat die er zijn komt de melding binnen dat de Russen dat al hebben gedaan. Om aan de overmacht het hoofd te bieden zendt het NAVO-commando drie fregatten en een kleine kruiser, wat door de Russen wordt beantwoord met twee grote kruisers en een klein vliegdekschip. De NAVO is daardoor genoodzaakt meteen een groot vliegdekschip uit te sturen, waarop de Russen twee even grote exemplaren op zicht zenden. Nu de grote maten zijn uitverkocht moe ten de aantallen de doorslag geven. Het duurt dan ook niet lang of de volledige vloten van Oost en West liggen over zichtelijk rond het vissersvaartuig ge groepeerd. Dat is het moment waarop de schip per van het mysterieschip de radio stilte verbreekt met de woorden: „Hallo schippers, hallo schippers, dit is de Neeltje III. We hebben de radio gefikst en als de heren nu zo goed willen zijn ergens anders te gaan oefe nen, dan kunnen we eindelijk gaan vissen". Uit de Prinsengracht in Amsterdam is gisternacht het lichaam opgedregd van een 14-jarige jongen. Hij was omstreeks één uur door nog onopgehelderde oorzaak van zijn ouderlijke woonboot in het wa ter gevallen. Het staat nog niet vast of het slachtoffer door verdrinking om het leven is gekomen. De politie onderzoekt of misdrijf in het spel is. 14. Rechter Tie betreedt de Ijsvogel Herberg. De hal is vrij donker, maar het schijnsel van enkele kaarsen is voldoen de om te zien dat er een sfeer van rus tige welstand heerst, en dat alles goed onderhouden is. Rechter Tie richt zich tot de bediende achter een kleine houten ta fel bij de ingang en vraagt of er een ka mer beschikbaar is. „Alle grote suites zijn bezet, heer", zegt de jonge klerk die blijkbaar voor lopig de plaats van de vermoorde kassier heeft ingenomen. „Maar we hebben een mooie kleine kamer voor u aan de ach terzijde, op de tweede verdieping. „Dat is prachtig", zegt de Rechter, en hij schrijft zijn nieuwe naam in het register dat de klerk tevoorschijn heeft gehaald: Dokter Liang Moe, uit de hoofdstad. „Ik zou graag een bad nemen voor ik naar mijn kamer ga", vervolgt de Rechter, „maar allereerst heb ik hier een paar din gen die toebehoorden aan uw zo onge lukkig omgekomen kassier. Kapitein Sioe verzocht me zijn persoonlijke bezittingen bij u af te geven .Het gaat om een tel- raam, een landkaart, wat kopergeld en enkele visitekaarten. Kunt u er verder voor zorgen, dat mijn bagage gehaald wordt bij de smid achter de Vismarkt?" „Dat komt in orde, dokter", zegt de klerk, „en hartelijk bedankt voor uw moeite. Als u mij wilt volgen, breng ik u naar het gemeenschappelijke bad". -f 908. Zonder zich te storen aan de duide lijke afwijzing van de prinsen zocht Bram in de doolhof naar het kroontje van de koning. Urenlang liep hij rond. Hij werd vermoeid, hongerig en wanhopig. Het scheen hem toe, dat hij elk plekje van de ingewikkelde doolhof al dertig keer had doorzocht, maar hij had nog niets gevon den. Moedeloos keek Bram in het rond. en toen bleef hij plotseling stokstijf staan. Niet omdat hij een kroontje had gevon den. maar omdat hij eensklaps een af druk in de rulle aarde zag van zijn eigen blote voet. Die afdruk wees in de richting van de heg. Maar Bram wist zeker, dat hij niet door een heg was gegaan.en daar kon maar één verklaring voor zijn. Geen wonder, dacht Bram, dat niemand iets kon vinden en dat je haast niet uit de doolhof kon komen. Het stond voor hem vast, dat de een of ander een grap uithaalde. De heggen werden steeds verplaatstl

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6