S „Ik kan nog sneller op de mijl Kraay nam hockeyploeg stevig onder handen Jim Ryun loopt op Europese trip voor het eerst een 5 km. Westduitse atletiekbond betreurt de uitlatingen van Paulen Frans Sigmans weerde zich schitterend in België tegen wereldkampioen Friedrichs 0 Keino EERSTE TRAINING OP HET CIOS Eddie Beugels bedoelde het niet zo kwaad Eddy Merckx was weer ongenaakbaar Europees record bij jeugdstrijd van Sabine Steinbach UEFA-team gelijk tegen Suriname Dames atleten tegen Roemenië Beelen op 10 km in Beneluxploeg PATERNOTTE: yyik had graag gebleven Zuidamerikaans Cupduel onbeslist WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 13 Nederlands Babe Ruthteam in Rome uitgeschakeld dos—nec 2 dws—psv 2 gvavmvv i v 3 Keino uit Kenia, de grootste concurrent van Ryun, die echter regelmatig ruim ver- slagen wordt. Ook in |f Londen. De kernploeg van het Nederlands hockey-elftal is gisteravond op het CIOS in Overveen begonnen met de training ge richt op het grote internationale toernooi, dat 16 oktober in Londen begint. De her nieuwde kennismaking met conditietrainer Hans Kraay betekende voor de vijftien spelers Han Piet Fokker en Theo van Vroonhoven ontbraken een bijzonder inspannend uur. De Feijenoorder stuurde de ploeg namelijk de door de stromende regen zwaar geworden paden rond om het CIOS op. En dat was nog maar een rustig begin van een periode van acht weken want Kraay, die zondag een lichte her senschudding had opgelopen, kon niet meedoen en moest noodgedwongen zijn hockeyers min of meer hun eigen tempo laten bepalen. Maar Kraay krijgt nog kansen genoeg om de conditie van de zeventien geselecteerden op een hoger peil te brengen, het uitgestippelde programma van de kernploeg is namelijk zwaar Ryun is momenteel met de Ameri kaanse atletiekploeg op tournee door Europa. Zaterdag liep hij in Londen, vandaag en morgen is hij in Dusseldorf, waar West-Duitsland tegenstander is van de Amerikaanse ploeg. Italië wordt ook nog aan gedaan op deze trip. Jim Ryun is wereldrecordhouder op de mijl met 3.51.1. (Van een medewerker) Jim Ryun is een in de atletiek uitermate belangrijk persoon. Wereld recordhouder op de halve, hele en dubbele mijl, de 1500 meter en twin tig jaar oud. Een uitzonderlijk begaaf de hardloper kortom, wiens naam thuishoort in de rij van zeer groten als Haegg, Harbig, Nurmi, Zatopek, Elliot, Snell, Bannister, Clarke en wie nog meer, gedurende meestal korte perioden, glans hebben gegeven aan het geruime tijd achtereen in zeer ge zwinde pas voortbewegen over sintel- banen. Het uitzonderlijke van Jim Ryun is vooral, dat hij reeds bij de allerbesten aller tijden wordt ge rekend op een leeftijd, waarbij voor de meeste atleten nog niet eens dui delijk is of zij het ooit tot grote daden zullen brengen. De komst van deze Jim Ryun naar Lon den was een gebeurtenis voor de Britten, die in de dagbladen zelfs meer publiciteit kreeg dan testcricket. En dat is zo onge veer de hoogste eer, die in het gemene best valt uit te delen. Ryun evenwel, door de halve wereld opgewacht aan de vlieg tuigtrap, verdween abrupt uit de gezichts kring der al dan niet beroepsmatig nieuwsgierigen. Robert Geigengack erva ren ploegleider van Amerika's nationale team zei: „Ik weet helemaal niet waar Ryun is. Hij heeft van mij vrij gekregen en ik moet hem dus beschermen. Ik wil ook niet weten wat hij doet, want ik wens niet de kans te lopen, dat zijn ver trouwen in mij beschaamd wordt." Het duurde tot zaterdagmiddag, tien minuten over twee, voordat Ryun weer binnen de gezichtskring der massa verscheen met een zonnebril op liep hij wat losse passen langs de rand van de baan en kreeg een voorschot op de bijval van 35.000 die or delijk waren samengestroomd. Meer Brit ten waren gekomen voor dit evenement, dat in de dagbladen al was aangekondigd als „de wondermijl" en de „mijl van de eeuw", dan er de laatste tien jaren in Engeland voor atletiek bijeen waren ge weest. Gejuich ook voor een kleine, zwar te man in een erg rood trainingspak: Kipchoge Keino, uit Kenia. Tussen Ryun en hem zou het gaan. Toen te 3 uur, 23 minuten en 56 seconden Jim Ryun win nend de ironische tegenstelling tussen elektronische tijdmeting en bedaagde ju ryleden passeerde, liep hij vertragend en ontspannen uit in vacuüm van een 35.000 maal herhaalde teleurstelling: geen re cord, geen aangrijpend gevecht met Kei no, maar gewoon een snelle mijl in 3 minuten en 56 seconden. Dat Ryun niet De prof wielrenner Eddie Beugels, die na het Nederlands kampioenschap op de weg tegenover journalisten gezegd zou hebben, dat bij vorige wereldkampioen schappen en ook bij de Olympische Spe len de officials er weet van zouden heb ben gehad dat de amateurrenners bij die kampioenschappen doping kregen, is gis teravond op het bureau van de KNWU door de sportcommissie over deze affaire gehoord. Beugels ontkende daar niet de bedoelde uitlatingen gedaan te hebben, maar zei wel dat het niet zijn bedoeling was geweest om officials of begeleiders in een kwaad daglicht te stellen. Hij heeft ook nog een verklaring met een derge lijke strekking ondertekend. temin ovaties kreeg, was alleen omdat in zijn onthutsend gemakkelijke lopen, zijn moeiteloos versnellen ten opzichte van de wat hijgerige achtervolgers, toch de klas se te herkennen viel van het uitzonder lijke. Waarom liep Jim Ryun niet sneller dan de 3 minuten 51.1 seconden die zijn we reldrecord uitmaken? „Ik had erop gere kend, dat anderen wel voor een snellere eerste ronde zouden zorgen." Bij die an deren moest dan Keino hebben behoord, maar die zei, met een vage glimlach: „Ik ben gekomen om deel te nemen, niet om te winnen. Ryun: „De baan was goed, wat vochtig, maar goed. De wind hinderde mij niet. Mijn conditie was beter dan toen ik mijn wereldrecord liep, maar ik ben mis schien wat moe geweest van het reizen. Halverwege voelde ik mij wat loom en ik was er niet volledig „sharp". Ik ben niet teleurgesteld, ik ben ook niet uitge put." De Belgische coureur Eddy Merckx heeft gisteren de Ronde van Belgisch Brabant, een rit over 168 km waaraan 91 prof renners deelnamen, gewonnen. Merckx liet een tijd van 4 uur, 35 min., 5 sec. voor zich noteren. Zijn landgenoten De Bal en Donnie bezetten met resp. 15 sec. en 1.10 min. de tweede en derde plaats. De Nederlandse renners Bart Zoet, Jef Drummen en Hans de Hartog, finish ten met een achterstand van 2 min., 40 sec. resp. als zesde, tiende en elfde. Peter Post is gisteren in Antwerpen als tweede geëindigd in een profwegwed strijd over 208 km. Winnaar werd de Belg Ward Seis in een tijd van 4 uur, 55 minuten. Seis won de eindspurt vóór de Nederlander en zijn landgenoot Her man van Springel, Jos van der Vleuten bezette op 150 m de vijfde plaats. Jan Harrings (19), Wim Schepers (22), Leo van Dongen (29) en Cees Haast (30) finishten in het grote peloton met een achterstand van anderhalve minuut op de winnaar. Hoeveel sneller kan Jim Ryun nog lo pen op die mijl? „Dat is moeilijk te zeg gen en dat meen ik ernstig. Ik kan nog sneller, want ook na dat record kon ik nog samenhangend praten en was ik niet op van vermoeidheid. Maar dit jaar loop ik de mijl niet meer. Nog een keer 1500 meter in Dusseldorp en ik loop voor het eerst op 5000 meter in Viareggio in Ita lië. Daarna moet ik weer naar school." Dié school is de universiteit van Kansas in Lawrence, waar hij verblijft tussen 600 andere studenten. Om half zes 's mor gens begint voor hem de dag met tien kilometer hardlopen, ten dele op volle sprintsnelheid afgelegd. Na het ontbijt volgt hij de colleges in de ochtenduren. Van drie tot vijf uur weer training. Na het avondmaal studie onder toezicht van half acht tot tien uur. Zelden gaat hij voor elf uur naar< bed, maar niettemin legt hij per week 140 tot 170 kilometer hardlopend af. En zo is Jim Ryun, door keiharde oefening, in vijf jaar geworden van een eenvoudige jongen uit een zeer streng godsdienstig milieu, die veelbelo vend kon rennen, tot de atleet naar wie vol verbazing wordt gekeken, waar hij ter wereld hij ook op de sintelbanen ver schijnt. Tijdens de Europese jeugdkampioen schappen zwemmen in Linköping heeft de 15-jarige Oostduitse zwemster Sabine Steinbach haar eigen Europese record op de 200 m. wisselslag verbeterd en ge bracht op 2 min. 32 seconden. Het oude record stond met 2.33.5 sinds maart van dit jaar op haar naam. IJvonne van Kuilenburg werd op de derde en laatste dag van deze kampioen schappen vierde op de 800 m. vrije slag. De Heemsteedse maakt een tijd van 10.19.7. Winnares werd de Zweedse Vera Koek in 10.13.1. In verband met uitlatingen, die ir. A. Paulen gedaan lieeft na de terugkeer van de Europese atltiekploeg uit Mon treal en die door hem zoals ze in en kele Westduitse kranten werden gepubli ceerd gedeeltelijk werden ontkend, heeft de Westduitse atletiekbond het vol gende standpunt bekendgemaakt: „De Westduitse atletiekbond betreurt buitengewoon de verklaring die de voor zitter van het Europese comité van de in ternationale atletiekfederatie (IAAF), de heer A. Paulen, aan het Nederlandse persbureau ANP gegeven heeft over de gebeurtenissen na de terugkeer van de Europese atletiekploeg uit Montreal. Het is een poging van de heer Paulen zich te verontschuldigen voor zijn door de pers en televisie bekritiseerde houding. Het is bovendien in feite onjuist. Het idee voor de wedstrijd tussen Ame rika en Europa was afkomstig van de voorzitter van de Westduitse atletiekbond, Max Danz. Dat deze naast de heer Pau len in de ploegleiding kwam was een lo gisch gevolg hiervan. De Westduitse at letiek bond heeft het grootste gedeelte van de gezamenlijke voorbereidingen van het Europese commité overgenomen en heeft daarmee op ondubbelzinnige wijze weer eens gezorgd voor een stap vooruit in de samenwerking in de Europese atle tiek. De, uit dit werken voor een geza menlijke zaak, getrokken conclusies van de heer Paulen met zijn ongemotiveer de bewering, dat de Westduitsers met Danz voorop steeds gedaan zouden heb ben alsof het voor alles een Westduitse atletiekploeg betrof, versterkt met deel nemers uit een paar andere landen, en dat zij door aanmatigend optreden de eenheid in de Europese ploeg verstoor den, wordt met klem van de hand ge wezen. De Westduitse atletiek bond laat met een gerust geweten het oordeel over zijn afvaardiging van de ploeg en zijn lei dinggevende medewerker over aan bui tenlandse atletiekvrienden. Door deze si tuatie heeft de Westduitse atletiek bond zich genoodzaakt gezien de uitnodiging voor de heer Paulen, om als jurylid op te treden bij de wedstrijd West-Duits- land-Verenigde Staten, in te trekken (de heer Paulen vertelde zelf bedankt te heb ben). Overigens verliep de reis en het ver blijf in Montreal zo harmonieus het geen door deelnemers, officials en ver tegenwoordigers van de pers bevestigd wordt dat deze wedstrijd tussen twee werelddelen beslist bijgedragen heeft tot de tot dusverre zo succesrijke samen werking in de Europese atletiek. En dit harmonieuze samenwerken zal de Westduitse atletiek bond in de toe komst ook voorstaan. Het verwacht van het Europese comité van de IAAF een verklaring met gelijke strekking". Voorlopig is er iedere dinsdag training op het CIOS en iedere donderdag in het Amstelveense Wagenerstadion. Over vier weken, als de avonden te kort worden, verhuist de ploeg naar het kunstlicht van het Olympisch stadion. Het blijft echter niet bij twee trainingen per week, de elf talcommissie verwacht zijn uitverkorenen ook nog iedere zaterdag. Eerst twee keer in het Wagenerstadion en daarna voor wedstrijden tegen Venlo, HDM, in Gronin gen. in Apeldoorn tegen De Batavieren en tegen Kampong, vóór op 7 oktober de voorlopig laatste test is in de interland tegen Japan. In de week. die daarop volgt zullen de laatste twee trainingen iets min der zwaar zijn, want de elftalcommissie wil niet dat op zaterdag 14 oktober een uitgebluste ploeg naar Londen vertrekt Bij de eerste technische training van zaterdag zal overigens niet alleen worden geprobeerd de spelers nog iets bij te leren, het gaat er voornamelijk om hen wat af te leren. Bij het toernooi in Londen zal de sticks-regel namelijk in zijn meest strenge vorm worden toegepast en dat is voor Nederland een nieuwigheid, die aan passing vraagt. In de oefenwedstrijd van zaterdag zullen de spelers moeten wennen aan de „Engelse damesstijl" en dat is misschien een nog grotere omschakeling dan die van de zomerrust naar het straffe regiem van Kraay, die overigens vandaag zelf weer met zijn voetbaltraining hoopt te kunnen beginnen. Het Nederlandse jeugdhonkbalteam is in Rome uitgeschakeld voor het Europese kampioenschap van Babe Ruth teams De Nederlanders verloren gisteren van een Amerikaanse legerploeg uit Sevilla met 92. Op de eedste dag hadden zij al hun meerdere in Italië moeten bekennen De Italiaanse jeugdploeg staat ongeslagen bovenaan. Met een voetbalwedstrijd tussen de jeugdploegen van Suriname en Neder land, die in een 3-3 gelijkspel eindigde zijn gisteravond in het RIF-station te Willemstad de Koninkrijkspelen van de Stichting Koninkrijkssportliga begonnen Nadat waarnemend minister-president C Kroon van de Ned. Antillen een kort openingswoord gehouden had, verklaarde Prins Claus de spelen voor geopend en verrichtte de aftrap voor de voetbalont- moetfng' Nederland-Suriname. De Nederlandse damesatletiekploeg, die zondag 20 augustus in Groningen tegen Roemenië uitkomt, is als volgt samenge steld: 100 meter: Truus Hennipman en Wilma van de Berg; 200 meter: Truus Hennipman en Wilma van de Berg; 400 meter: Lia Louer-Hinten en Ciska Jan sen; 800 meter: Mia Gommers en Tineke van Wonderen; 80 meter horden: Rita van Slooten en Mieke Sterk; hoogsprim gen: Catrien Kruk en Marjan Thomas; verspringen: Corrie Bakker en Marga Mombers; discuswerpen: Anneke de Bruin en Jet van der Giessen; speerwer pen: Greet Versterre en Henny de Bruin; kogelstoten: Els van Noorduyn en Cor rie Wissenburg; 4 x 100 meter: Wilma van de Berg, Corrie Bakker, Truus Hen nipman en Mieke Sterk. Na de Nederlandse atletiekkampioen- schappen zijn enkele wijzigingen aange bracht in de Beneluxploeg, die op 22 en 23 augustus in Oslo tegen Noorwegen uit komt. Ad de Jong, Ben Lesterhuis en Jan van Heek zullen de nog open plaatsen op resp. ver- en hoogspringen en speerwer pen innemen. Piet Beelen (Spartaan) start voor No op den Oordt op de 10 km, terwijl Rob Miltenburg op de 110 meter horden voor Pieter Dellensen loopt. Rob Mahieu en Haverhoek vervangen Vellin- ga en Mooy in de 4 x 100 en de 4 x 400 meter. Te midden van de elite van de Europese motorcrossers heeft de Nederlander Frans Sigmans zich gisteren tijdens een inter nationale motorcross voor 500 cc motoren in het Belgische Balen schitterend ge weerd. Hij had na de twee manches, die werden verreden op het circuit op de Keiheuvel een gelijk aantal punten als de Oostduitser Paul Friedrichs, maar moest met de tweede plaats genoegen nemen omdat Friedrichs, wereldkampioen in deze klasse 2,8 sec minder nodig had over beide manches. De Belg Sylvain Geboers, die het par cours op zijn duimpje kent en die de eerste manche met groot vertoon van macht won, leek regelrecht op de over winning af te gaan, vooral nadat hij in de tweede manche uit een kansloze 22e positie indrukwekkend doorstoomde naar de tweede plaats achter Sigmans. Hij had echter teveel van zijn motor gevergd en moest met pech opgeven. Sigmans had toen de totaalzege binnen bereik, maar werd eerst voorbijgestreefd door de Belg Teeuwissen en vervolgens nog in een van de laatste ronden door de Engelsman Eastwood, wat hem net de eerste plaats in het eindklassement kostte. De uitslagen luiden: lste manche: 1. Sylvain Geboers (Belg), op CZ, 40 min 50,2 sec., 2. Paul Friedrichs (O-Dld), op CZ 41.51,4., 3. Frans Sigmans (Ned) op Husqvarna 41.52,4., 4. Pierre Karsma- kers (Ned), op CZ, 42.07,3. Tweede manche: 1. Jos Teeuwissen (Belg), op CZ 42.32,5 2. Victor Eastwood (Eng) op BSA 43.31,2, 3. Frans Sigmans (Ned), op Husqvarna 43.33,4, 4. Paul Friedrichs (O-Dld) op CZ 43.35,2, 5. Pierre Karsmakers (Ned), op CZ 44.23,5. Eindklassement: 1. Paul Friedrichs (O-Dld) 6 pnt, totaal- tijd 1 uur 25 min 23 sec., 2. Frans Sig mans (Ned) 6 punten 1.25.25.8, 3. Victor Eastwood (Eng) 7 pnt., 4. Pierre Kars makers (Ned) 9 pnt. De felle strijd tussen Sigmans (66) en Friedrichs in de 500 cc klasse in beeld. ;/r w (Van onze sportredactie) „Ik ben niet weggegaan omdat ik bang was voor Ronnie Boomgaard" tegt joviale oud-Haarlem-doelman Piet Paternotte. Tot verbazing van ve len verdween hij op het einde van de transferperiode van de spelerslijst bij Haarlem. Blauw Wit werd de nieuwe werkgever van Amsterdammer Pater notte. Juist het feit dat de man, die in het kampioensjaar het Haarlemse doel verdedigde in de hoofdstad woonde, was de oorzaak van enkele moeiljk- heden toen het verlengen van zijn con tract ter sprake kwam. In plaats van de tot dan gebruikelijke reiskostenver goeding bood Haarlem zijn „forenzen de" contractspelers dit jaar een trein abonnement aan. Paternotte was daar over niet tevreden. Van Haarlem kreeg hij een dag bedenktijd. Dezelfde avond contracteerde Haarlem Ronnie Boomgaard. Dat vond ik nog wel te begrijpen. Een goede keeper kan een club altijd gebruiken en ik durfde de concurren tiestrijd wel aan. Maar ik zou een oe fenwedstrijd moeten spelen tegen DWS of Volendam. Ik mocht zelf kiezen. Vo rig seizoen heb ik nota bene veertig proefwedstrijden gespeeld, als dat nog niet genoeg is. Ik wilde zwart op wit hebben dat ik het komende seizoen de eerste twee wedstrijden in het eer ste zou staan. Dat werd geweigerd. Nou, toen voelde ik wel dat het de bedoeling was dat ik in het tweede zou spelen. Vorig jaar zei men tegen Piet Nieuwenhuizen en mij ook dat we gelijk waren. Wie op een gegeven moment de beste was kwam in het eerste, maar toen ik halverwege een inzinking kreeg stond ik even goed op gesteld. Dit seizoen zou mij het omge keerde met Ronnie Boomgaard wel kunnen gebeuren. Daar voel ik niets voor. En in het tweede elftal spelen van een club waarmee je het jaar daarvoor kampioen bent geworden, daar begin ik helemaal nooit aan." Blauw Wit wilde de Haarlem-doel man graag hebben. Vooral toen Haar lems vraagprijs zakte van vijftig tot dertienduizend gulden. Die eerste wedstrijd bij Blauw Wit heeft Pater notte intussen al achter de brede rug Het werd een 3-0 zege op Eindhoven. Paternotte speelde een prima wed strijd. „We hebben een goed elftal. Erg jong", verklaart hij tevreden maar toch: „Ik had graag bij Haar lem gebleven. In dat ene jaar heb ik nergens zo veel vrienden gemaakt. We hadden zo'n gezellige ploeg onder el kaar". Geen rancunes dus bij Piet Pater notte, wel bij Haarlems reservedoel man van het vorig seizoen Piet Nieu wenhuizen, die nog steeds geen con tract op zak heeft. En bij de eerste competitiewedstrijd aan het loket moest betalen om zijn vroegere collega's aan het werk te zien. Nieuwenhuizen. die we bij Paternotte troffen, heeft het bij Haarlem zo verbruid, dat zijn aan wezigheid op de training van Haard lems semi-profs door oefenmeester Peeman niet meer op prijs gesteld wordt. Op de training van de Haarlem amateurs een avond in de week mag hij wel komen De toto-prognoses van deze week van Blauw Wit doelman Piet Pater notte zijn: ADOFortuna '54 1 Go AheadNAS1 TelstarAjax 3 FeijenoordSparta 1 VolendamDHC/Xerxes 1 SittardiaTwente 3 EindhovenCambuur 2 VolewijckersVelox3 RBC—Elinkwijk2 EDORoda JC 2 Voor ruim 70.000 toeschouwers is het eerste treffen tussen Racing Buenos Aires en Nacional Montevidéo in de finale van het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbalbeker gisteren in Buenos Aires in een doelpuntloos gelijk spel geëindigd. De returnwedstrijd wordt op 25 augus tus in Montevideo gespeeld. De winnaar heeft hei recht met de Europese beker winnaar Celtic Glasgow om het officieuze wereldkampioenschap voor clubs te spe len.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13