Staat wil zich garant stellen voor leningen van de N.S. I m Meer zekerheid geëist door kapitaalverstrekkers Wanneer komt top van KVP bijeen? PTT in Eindhoven sneed de verkeerde kabel door Agenda voor Haarlem en de en bondig^) WEER VOORBIJ EISJES TOT MAXIMUM VAN 315 MILJOEN Soldaten rookten goedkoop Deventer moet woningbouw remmen Vraag na brief van 14 Alarmlijnen verbroken Auto tegen boom; drie doden Weer wat koeler Huis ten Bosch trekt kijkers WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 wm. Kanonnier stal rookwaar op oude Schiphol Onrendabele lijnen Stier in wei doodt man Wmm Ondertekenaars Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk DIJKSTRA LAMPEN LAMPEKAPPEN- ATELIER VRAAGT HANDIGE SPAARNE 65 DIJKSTRA LAMPEN e 3 Si 3? ss Een wat nonchalant ingepakte deken op de rug.sloffend naar het sta tionde vakantie zit er op. Twee maanden lang hebben vele solda ten van de 44ste afdeling veldartillerie in de legerplaats 't Harde op de Veluwe goedkoop kunnen roken. Zij kochten siga retten van een 20-jarige kanonnier, die op 15 juni en op 29 juli met een 17-jarige broer had ingebroken in het sigaretten- winkeltje op het oude Schiphol. De eerste keer bestond de buit uit voor 1000 gulden aan rookwaren, de tweede keer voor on geveer 10.000 gulden, alles gerekend tegen inkoopwaarde. De kanonnier bracht de sloffen sigaret ten, de pakjes shag en tabak in zijn au to naar de legerplaats en deed ze daar aan de soldaten tegen sterk gereduceerde prijzen van de hand. Daar veel militairen wisten, dat de sigaretten afkomstig waren van diefstal, gaat de Koninklijke Mare chaussee thans na wie van hen in aan merking komen voor bestraffing wegens heling. Met zijn jongere broer ging de kanon nier naar het oude Schiphol. Daar is het sigarettenwinkeltje na de verhuizing van de luchthaven in bedrijf gebleven, omdat nog allerlei firma's en veel KLM-perso neel op het oude Schiphol werken. De broers braken de deur open en laadden sloffen sigaretten in hun auto. Niemand lette er op. Anderhalve maand later trokken de beide broers opnieuw naar de luchtha ven, maar werden door de portier bij de oude hoofdingang niet toegelaten. Zij gin gen toen naar de uitgang van het oude Schiphol, lieten hun auto op het parkeer terrein staan, braken weer in bij het win keltje en droegen, heen en weer lopend tussen de winkel en het parkeerterrein, dozen vol rookwaar naar hun auto. Zij werden gestoord door een man, die uit de automaat een pakje sigaretten kwam halen. De beide jongens lieten zich plat op de vloer van het winkeltje vallen. De man keek naar binnen, zag het tweetal liggen, maar toonde geen spoor van ver bazing en ging weg. De onbekend ge bleven man heeft nooit iets aan de politie verteld. (Van onze correspondent) DEVENTER. De gemeente Deventer gaat op korte termijn de woningbouw afremmen wegens gebrek aan bouwgrond binnen de gemeentegrenzen. Het rijk heeft namelijk het jarenlang voorbereide plan voor een nieuw stadsdeel aan de overkant van de IJssel niet goedgekeurd. Een groot aantal bouwvakkers, 150 tot 200 man, zal waarschijnlijk werkloos worden. Voor ziekenhuis in Thailand. Nederland zal een bijdrage geven van 1.361.250,- voor de uitbreiding van het christelijk ziekenhuis te Manorom in Thailand. De Christian Leprosy Foundation draagt ruim een half miljoen bij. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering zal zich tot en met 1969 garant stellen voor de aflossing van leningen die de Nederlandse Spoorwegen sluiten. Dit ge beurt omdat de N.S. niet meer op de gebruikelijke manier in hun geld middelen kunnen voorzien. De geldgevers verlangen namelijk meer zeker heid dat de spoorwegen, die met grote tekorten werken, de komende jaren hun financiële verplichtingen zullen nakomen. Volgens de Memorie van Toelichting bij een zojuist bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot het tijdelijk verlenen van financiële steun aan de N.S. zal de overheid leningen tot maximaal 315 miljoen gulden moeten garanderen. Ten gevolge van loonstijgingen, terug lopen van het reizigersvervoer en ver minderen van het kolentransport is de financiële positie van de N.S. thans der mate verslechterd, dat zonder bijzondere maatregelen het voortzetten van het be drijf in gevaar zou komen, aldus de Me morie van Toelichting. De garantie wordt verleend in afwach ting van het resultaat van een onderzoek, dat wordt ingesteld naar de grootste pro blemen van de Nederlandse Spoorwegen. Dat onderzoek richt zich met name op de zogenoemde „bedrijfvreemde lasten" (waaronder valt de verplichting van de spoorwegen om lijnen en activiteiten in stand te houden, waarmee een zuiver commerciële onderneming zich niet zou inlaten), het vraagstuk van de infrastruc- tuurkosten en de toekomstige functie van de spoorwegen. De efficiency, zo wordt in de Memorie van Toelichting gezegd, is de laatste ja ren al in belangrijke mate verbeterd. Hiervoor hebben de N.S. zich laten bij staan door een particulier efficiencybu- reau. De directie verwacht een verdere verbetering, maar deze is ilog niet con creet aan te geven. Al hebben de afgelo pen jaren meermalen tariefsverhogingen plaatsgevonden, toch blijft het nodig al het mogelijke te' doen om ook langs deze weg de verliezen zoveel mogelijk te ver minderen. In verband met de concurrentie is hierbij echter de nodige voorzichtig heid geboden. Onderzocht moet voorts worden of voor een aantal onrendabele lijnen andere mo gelijke kunnen worden gevonden. In dit verband worden onder meer genoemd de lijnen AlmeloMariënberg. Apeldoorn ZutphenWinterswijk, Den Dolder Baarn, GeldermalsenEist, GoudaAl phen aan de Rijn, GroningenNieuwer- schansRotterdam HofpleinDen Haag, De 69-jarige boerenknecht W. Caelen uit Hoensbroek is gisteren in de wei door een jonge stier aangevallen en daarbij zodanig aan het hoofd gewond dat hij ter plaatse overleed- Santpoort NoordIJmuiden, Sauwerd Roodeschool, ZevenaarWinterswijk en ZwolleWierden. Wanneer uit een on derzoek blijkt dat in deze gevallen het treinvervoer heel goed voor een vervoer per bus zou kunnen plaatsmaken, zal aldus de memorie tot sluiting van de reizigersdiensten kunnen worden beslo ten. Tenzij deze diensten met oog op re gionale industrialisatie en ruimtelijke ontwikkeling niet zouden kunnen worden gemist. Over de nog altijd verslechterende fi nanciële situatie wordt in de Memorie van Toelichting gezegd dat het totale ver lies per ultimo 1966 ruim 117,5 miljoen gulden beloopt. Voor de jaren 1967 tot en met 1969 worden verliezen geraamd die dit bedrag tot ruim 531 miljoen doen stijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de K.V.P.-top be staat onzekerheid over hetgeen te doen staat naar aanleiding van de uitgelekte brief van de 14 radicale K.V.P.-ers. Waar nemend voorzitter Horbach zei gister avond dat h(j gaarne het dagelijks bestuur zowel als het volledig partijbestuur zo snel mogelijk bijeen zou hebben, al zouden de vakanties wel eens roet in het eten kun nen gooien. Zo is op het ogenblik partij voorzitter mr. Aalberse afwezig. De woordvoerder van de partij, de heer Van der Sanden, had eerder verklaard dat het bestuur niet voor de tweede week van september bijeen zou komen. Kan men een redelijk aantal leden vin den, dan zullen de bijeenkomsten echter mogelijk al de volgende week plaatsvinden. PTT-technici hebben gis termiddag tijdens werk zaamheden op de Grote Berg in Eindhoven een verkeerde kabel doorge sneden, waardoor de brandweer enkele uren telefonisch onbereikbaar was en de alarmverbin dingen van banken en juwelierszaken met het po litiebureau verbroken wer den. De telefoonverbinding met de brandweer was na twee uur weer hersteld. De banken en juwelierszaken kregen een speciale be waking van de politie, tot dat de storing verholpen zou zijn. De brandweer stationeerde in de telefoon- loze periode veiligheids halve een mobilofoon wagen bij het politiebureau in de hoop, dat men bij brandalarm de politie zou bellen, wanneer men merkte dat de brandweer niet te bereiken was. In deze periode kwam echter geen enkel alarm tel efoon- tje bij de politie binnen. De K.V.P.-jongeren hadden gisteren te legrafisch om een spoedbij eenkomst van het partijbestuur gevrhagd om te spre ken over het recht op vrije meningsui ting in de partij. De jongeren betreuren het dat het bestuur de radicale aktie „on reglementair" had genoemd. De voorzit ter van de K.V.P.-jongeren, Harry Gie- len, waarschuwde gisteren, dat een lang uitstel van een -bestuursbijeenfeomst wel eens een chaos in de hand zou kunnen vlerken. Het dagelijks bestuur dient daar om zo snel mogelijk bijeen te komen, zo maande de heer Gielen, die bij de heer Horbach wel gehoor heeft gevon den. Inmiddels begint zich in Brabant een aktie te ontrollen voor bijval aan de ra dicalen. In een circulaire mede on dertekend door de Kamerleden mej. Kes- sel en drs. Westerterp wordt aange drongen op een Brabantse bijdrage voor heroriëntatie in de K.V.P. Ook deze actie kent zijn secretaris, in de persoon van mr. J. Jansen, oud-lid van de Tweede Kamer en mede-samen steller van de radicale brief die zo'n storm heeft verwekt. De andere onder tekenaars van die brief zijn de oud ministers Cals en Bogaers, oud-K.V.P.- voorzitter mr. Van Doorn, de Tweede- Kamerleden Mommersteeg en Aarden, het Eerste-Kamerlid mr. Siegman, voorts mr. Meeuwissen, lid van de Provincia le Staten van Noord-Holland, de par lementaire redacteur H. Faas van De Volkskrant, de Tilburgse hoogleraar Al- ting von Geusau, mr. E. C. M. Jurgens, voorzitter van de K.V.P.-afdeling Amster dam, drs. Van Eerd, dr. M. van Huiten en drs. R. Lubbers. Paleis Huis ten Bosch m Den Haag is weer opengesteld voor het pu bliek. Vele belangstellenden nemen graag deze kans te baat om een kijkje te nemen in deze historische en vorstelijke omgeving. Hier een kijkje in de Oranjezaal. Op de rijksweg Tilburg-Breda in de ge meente Gilze-Rijen is vanmorgen om streeks zes uur een personenauto door tot nu toe onbekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De drie inzittenden kwamen om het leven. Het zijn de 24-jarige F. M. F. A. van Schijndel en de 20-jarige R. H. P. Wil liams, beiden uit Tilburg en de 33-jarige A. J. de Kinderen uit Udenhout. In een ziekenhuis in Tiel is gistermiddag overleden ir. E. W. de Wilde de Ligny uit Driebergen. Hij werd zeer ernstig gewond, toen hij met zijn auto op een kruispunt in de Gelderse gemeente Bu ren in botsing kwam met een andere personenauto. De 19-jarige timmerman A. Laus uit Gel dermalsen is in Asch, gemeente Bu ren, in een bocht met zijn bromfiets in aanraking gekomen met een hem tege moetkomende vrachtauto met aanhang wagen. Hij viel en overleed enkele ogen blikken later. De 13-jarige J. G. G. Frenken uit Sint Odilienberg is op een kruispunt in zijn woonplaats aangereden door een bestel auto, aan welke hij als wielrijder geen voorrang had gegeven. Hij is in een zie kenhuis in Roermond overleden. De 36-jarige C. Zwiep uit Hollandsche- veld, is op een kruising in Nieuwlande verongelukt. Hij wilde met zijn fiets de autoweg oversteken en werd door een auto aangereden en 25 meter meege sleurd. Hij was op slag dood. De be stuurder van de auto, een inwoner van Ede, werd ernstig gewond. Grote Kerk, donderdag 15 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 20 u.: „West Side Story", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Een liefde voor twee we ken", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Lady L", 14 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Moeder, wat een broeder", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u „Triple Cross", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 «t.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Can-Can' 14 j. Van donderdag af 14.30 u.: „Batman en Robin", (deel 1), a.l.; 20 u.: „Vuur doop op de Yangtse Kiang", 14 j. Rembrandt vandaag 16.15, 19 en 21.15 u.: „De Saint contra a.l. Van donder dag af, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Fanto- mas Scotland Yard", 14 j. Roxy, vandaag 19, en 21.15 u.: „Het teken van Zorro", a.l. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Postkoets naar Cheyenne", 14 j. s Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „De verloedering van de Swieps", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr- Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Tot en met 2 sep tember ook op zaterdag van 20.30 tot 22.30 u. Vleeshal (Grote Markt): „Foto inter nationaal", foto's uit Frankrijk, Oos tenrijk, Tsjechoslowakije en Haarlem. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 27 augustus. Vishal (Grote Markt). Fototentoonstel ling van Sanne Sannes. Dagelijks van 10 u. tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 28 augustus. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u- en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht 67): Tot 27 augustus expositie van werk van tien Franse en Nederlandse kunstenaars. Da gelijks van 11-17 u. Zondags van 13 tot 17 u. en woensdags van 20-22 uur- Museum Van Looy (hoek KI. Houtweg- Kamperlaan): Werk van Jacobus van Looy. Dagelijks van 10-17 uur. 's Zondags van af 14 uur. Tot 4 september. Cruquius Museum (Cruquiusweg Heemste de): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feestda gen gesloten. Ruïne van Brederode (Santpoort): Ex positie van plastiek van Rob Claus. Da gelijks van 9 tot 20 u. en van 21 tot 23 u. Tot 3 september. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Exposi tie van werk van Wim Steijn en Kees Verkade. Dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Tot 24 augustus. De Waag (Spaarne-Damstraat)Expo sitie van „Libra". Dagelijks van 13 tot 17 u. Tot 1 september. Sociëteit Duysterghast (Boulevard P. Loot, Zandvoort): zaterdag en zondag van 14 tot 16 u.: werk van Tony Mafia. Tot 28 augustus. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot en met oktober: openluchttentoonsteling van voorjaars- en zomerbloemen. Raadhuis Bloemendaal, donderdag 20.30 u.: Gemeenteraadsvergadering. Kunstcentrum De Ark (Nw. Heilig land): vandaag 20 u.: Ellen van Eyk met internationale folksongs. WOENSDAG 16 AUGUSTUS City, 20 uur: „Hombre". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-18 u. en 20-22 u.: Expositie grafiek van Rob Claus; tentoonstelling beeldhouwwerken van Nederlandse kunstenaars. DONDERDAG 17 AUGUSTUS City, 20 uur: „Het huwelijksbed". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-18 u. en 20-22 u.: Expositie grafiek van Rob Claus; tentoonstelling beeldhouwwerken van Nederlandse kunstenaars. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-oost, 16-18 u.: Tentoonstelling Communicatie van de Werkschuit Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Rififi in Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De hete zon". Galerie Boumans, Breestraat 122. Col lectie Grafieken van Noordhollandse kunstenaars, geopend van 9-12.30 u. en 13.30-18 uur. Grote Kerk, Kerkstraat, 20 uur: Orgel concert m.m.v. Theo Valk. DONDERDAG 17 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Johny Yuma". Luxar Theater, 19 en 21.15 uur: „Sabo tage Complot nr. 7". Galerie Boumans, Breestraat 122. Col lectie Grafieken van Noordhollandse kunstenaars, geopend van 9-12.30 u. en 13.30-18 uur. Straf voor oplichter. De rechtbank in Den Haag heeft een 30-jarige Hagenaar ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschikking stelling. Bij diverse bankinstellingen diende hij ter betaling rekeningen in voor werken, die door hem zouden zijn uitgevoerd voor een rekeninghouder bij de bank, wiens handtekening hij had nagemaakt. Op deze wijze werd hem to taal ongeveer 6000,- uitbetaald. Kraandrijver omgekomen. Bij de bouw van de nieuwe brug over het kanaal Gent-Terneuzen is in Sas van Gent de 36 meter hoge rijdende hijskraan door onbekende oorzaak van de loopbrug af in het water gevallen. Het stoffelijk overschot van de 49-jarige kraanmachi nist H. Cranendonk uit 's Gravendeel is later uit het water opgehaald. Wraakzuchtige schoonmaker. De recht bank in Utrecht heeft een 52-jarige schoonmaker uit Doorn veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden en drie dagen, waarvan twee maanden voorwaardelijk wegens het schrijven van dreigbrieven aan een arts in Zeist, die hem naar zijn mening ten onrechte had goedgekeurd. Hij stopte ook zakjes met een stankverspreidende vloeistof in de brievenbus, ook bij de Raad van Ar beid in Utrecht en bij een krant, die zijn ingezonden stuk niet had willen op nemen. De vloeistof had hij gestolen bij het bedrijf waar hij werkte. Techniek faalde niet. Gebleken is, dat de alarmverbinding tussen de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, waar vrijdag een gewapende roofoverval werd ge pleegd, en het hoofdbureau van politie niet heeft gefaald. De politiewagens gin gen aanvankelijk naar een bijkantoor van de bank in Amsterdam-Oost. Men meende dat een technische storing de oorzaak van het misverstand was. De politie heeft nu bekend, dat een politie man op het hoofdbureau een vergissing had gemaakt. ADVERTENTIE goed loon goede sociale voorzieningen eventueel ook halve dagen AANMELDEN: Of na 18 uur: Telefoon 62442 Haarlem, Tel. 18580 mej. Holster, H'lem P. C. Boutensstr. 70 Het KNMI deelt mee: Een storing, die gisteren bij de ingang van het Kanaal lag, koerste op ons land af met de ermee samenhangende regenzone. De regenhoe- veelheden waren in het midden en zuiden van het land het grootst. Het komende etmaal wordt boven West- Europa een zuidwestelijke stroming in stand gehouden door een depressie bij Schotland en een gebied van relatief ho ge barometerstanden boven Oost-Europa. Het weer blijft wisselvallig, waarbij de kans op buien toeneemt en de tempera turen in het algemeen weer iets lager zullen worden. WEERRAPPORTEN SI <8 Maximum- en minimum tl T3 j d d temperaturen 2 2 binnen- en buitenland iu SS Den Helder zw. bew. Z 18 14 5 Ypenburg zw. bew. ZW 18 15 9 Vlissingen zw. bew. wzw 19 16 19 Eelde mist zzw 19 11 4 De Bilt mist windst. 19 14 14 Twente motregen zw 19 14 18 Eindhoven motregen zzw 20 16 22 Z.-Limburg zw. bew. zzw 22 18 0.1 Helsinki mist o 20 10 3 Stockholm regenbui z 22 15 4 Oslo regen z 19 14 21 Kopenhagen regen zw 19 13 3 Aberdeen zw. bew. wzw 15 6 2 Londen zw. bew. z 15 11 5 Amsterdam regenbui zw 17 14 9 Brussel lichte regen zzw 22 17 2 Luxemburg half bew. z 21 14 4 Parijs licht bew. ZZW 24 17 0 Bordeaux mist zzw 31 16 0.5 Grenoble licht bew. no 30 17 0.2 Nice geh. bew. nnw 26 19 0 Berlijn zw. bew. zzw 22 15 4 Frankfort zw. bew. zzw 23 17 0 Miinchen half bew. z 21 14 1 Zürich licht bew. zzo 25 15 0 Genève licht bew. w 27 14 0 Locarno geh. bew. O 26 14 0 Innsbruck onbewolkt o 21 11 0.1 Belgrado onbewolkt windst. 24 14 0 Athene onbewolkt nnw 32 26 0 Rome onbewolkt windst. 27 17 0 Barcelona half bew. windst. 20 0 Madrid half bew. windst. 36 19 0 Mallorca half bew. ono 32 16 0 Lissabon licht bew. nnw 28 17 0 Donderdag 17 augustus Zon op 5.26 uur; onder 20.01 uur. Maan op 19.30 uur; onder 1.29 uur. Maanstanden Volle maan 20 augustus 3.27 uur. Laatste kwartier 28 augustus 6.35 uur. Hoog en laag water ln IJmuiden Woensdag 16 augustus Hoog water 12.35 uur en uur. Laag water 8.01 uur en 20.35 uur. Donderdag 17 augustus Hoog water 1.15 uur en 13.56 uur. Laag water 9.20 uur en 21.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2