VAN DAG TOT DAG Wereldraad van Kerken begint vergadering in gespannen sfeer Orthodoxe kerkleiders doen aanvallen op Israel «RAIFFEISENBANK Afrikaanse drama's Gouverneur Romney tegen uitbreiding oorlog in Vietnam Opmars van muizen en sprinkhanen in Bosnië k 3 commentaar op actuele zaken waar men véél meer doet dan sparen fel spaarbank en alle bankzaken Dr. A, L. Constandse: tei egrammen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 Ontwikkelingen Voorstel van Irak Suezk anaalplan Oogst wordt verwoest Het ziet er naar uit dat het Neder landse partijstelsel dit najaar drastisch op de helling komt. De enorme beweging, die thans in de vaderlandse politiek te constateren valt, gaat in de komende herfst een uitweg zoeken op politieke bij eenkomsten en partijcongressen. De vijf grote partijen, die in hun starheid zijn vastgelopen, proberen thans nog tijdig de bakens te verzetten, maar nieuwe poli tieke groeperingen roeren zich en zul len het partijpolitieke beeld bij de vol gende verkiezingen stellig niet ongewij zigd laten. Vooral de grootste partij in ons land, de KVP is in heftige beroering. Terwijl het partijbestuur officiële afgevaardigden zond naar de zogenaamde groep van achttien, waarin vertegenwoordigers van de drie confessionele partijen praten over een nieuwe christen-democratische par tijformatie, doet een groep radicaal-voor uitstrevende leden een greep naar de macht. Zij proberen de partij met een handtekeningenactie op de linkervleugel te krijgen. In het pan-christelijk gesprek van de groep van achttien wordt de KVP ver tegenwoordigd door de heren Aalberse, Horbach, Albering, Steenkamp, Gielen, Cals, Jurgens en Aarden. Het merkwaar dige doet zich nu voor dat de heren Cals Jurgens en Aarden ook de radicale groep- Bogaers steunen, hoewel die wezenlijk iets anders wil. Er hangt hun nu een schorsing als lid van de groep van acht tien boven het hoofd. Radicale christenen vindt men niet alleen in de KVP, maar ook in de ARP en de CHU. In de ARP zijn het de „spijt stemmers" uit de tijd dat AR-voorman mr. Biesheuvel trachtte een kabinet met de VVD te vormen. Zij zijn al eens boos door de AR-fractieleider toegesproken zoals ook CH-fractieleider Mellema nog onlangs zijn radicale jongeren heeft ge maand. De radicale jongeren uit de drie partijen hebben elkaar gevonden in de zogenaamde „Americain-groep", ge noemd naar de plaats waar men bijeen pleegt te komen, namelijk het Amster damse hotel Americain. De groep wil in november op een con gres te Seheveningen met een christe- Iijk-radicaal programma voor de dag ko men. Het komende najaar zal toch al een uiterst opwindend seizoen worden, want bijna alles wat zich met politiek bezig houdt gaat dan over de partijvorming confereren. Aan een nieuw gezicht werkt ook de VVD. Een commissie onder leiding van mr. W. J. Geertsema bestudeert daartoe de mogelijkheden. Ook in de PvdA bruist het van hervor mingsgedachten. Mannen als Vondeling, Thomassen en Kloos koersen duidelijk aan op een nieuwe progressieve volkspar tij, die links van het centrum zou moeten opereren. Ook D'66 congresseert dit najaar. Dan wordt van mr. Van Mierlo verwacht dat hij verantwoording aflegt voor zijn veel vuldige samenwerking met de PvdA en zal de gloednieuwe partij onder ogen moeten zien waar zij staat. De PvdA wil best samenwerken en de radicalen uit de KVP ook. Van Mierlo kijkt nog liever even de kat uit de boom en wil nog lang niet ontploffen. Het is trouwens zeer de vraag of D'66, nu zij eenmaal de smaak van de politiek te pakken heeft, ooit weer uit het politieke beeld zal ver dwijnen. Wat er ook met de andere par tijen mag gebeuren, niemand gelooft dat meer. In Zuid-Vietnam bestaat al sinds tien jaar een regime, dat er niet in is geslaagd de sympathie te winnen der bevolking, en dat door een half miljoen Amerikaan se militairen op de been moet worden gehouden. Nadat in 1963 de dictator' Ngo Dinh Diem door zijn eigen generaals is vermoord, hebben deze militaire leiders elkaar de macht betwist. De huidige ster ke man Cao Ky is al de tiende opvolger van de geliquideerde Diem. De Verenigde Staten hebben er nu op aangedrongen, dat generaal Ky, die formeel eerste mi nister der regering is, in september een verkiezing zal doen houden naar Ameri kaans model. Er moet dus een president worden gekozen, met een vice-president, die dan de nieuwe regering zullen sa menstellen. Maar het staat nu al vast, dat die ver kiezingen een misplaatste grap zullen zijn. De heer Ky heeft zich geassocieerd met de huidige president der republiek, Van Thieu. En dit tweemanschap heeft alle macht om te zorgen voor een klin kende overwinning. In alle dictatoriaal geregeerde landen verstaat men de tech niek om stembusoverwinningen te beha len, en dit is de ploeg Thieu-Ky wel toevertrouwd. Om te beginnen hebben zij alle kandidaten uitgeschakeld, die hun concurrentie konden aandoen. Er was namelijk een commissie die de mededin gers vooraf moest keuren, en die een aan tal van hen uitsloot. Daarna heeft het zogenoemde parlement dit aantal uitge schakelde kandidaten nog vermeerderd. Dit ging op de volgende wijze. Op 25 juli werden de afgevaardigden onver wacht opgeroepen, en desnoods met mi litaire auto's uit hun huis gehaald, om te bepalen, welke gegadigden uitgebannen moesten worden. Dat waren al degenen die aan de club Thieu-Ky onwelgevallig waren. De chef van de politieke politie vertoonde zich met zwaarbewapende agenten in het gebouw der Kamer om te noteren, wie zich opstandig of onwillig zou gedragen. Nu, het waren er niet veel die hun leven durfden wagen. En onder bedreiging van de Zuidvietnamese Gesta po liet de meerderheid zich overhalen iedereen als kandidaat af te wijzen, die niet de goedkeuring had van de heren Thieu en Ky. Om welke redenen werden ernstige mededingers uitgeschakeld? Wegens „pro communisme" en „neutralisme", of om dat zij voor onderhandelingen waren met de Vietcong of voor een staken van het vuren. Er waren er ook, die wensten dat de Amerikanen het bombarderen van Noord-Vietnam zouden beëindigen, maar dit werd toegelaten, mits werd geëist dat Noord-Vietnam in ruil daarvoor zijn steun aan de Vietcong zou staken. Men kan opmerken, dat het programma van Thieu en Ky overeenkwam met dat van de Amerikaanse president Johnson. Wie ook als president gekozen zou worden, hij zou altijd het beleid van Johnson ondersteunen. Aanvankelijk verwekte de „uitdun ning" van het aantal gegadigden weinig gerucht. Maar er waren twee redenen, waardoor de kwestie een Amerikaanse aangelegenheid werd. In de eerste plaats liet de ploeg Thieu-Ky ook de overge bleven kandidaten niet eens rustig spre ken en schrijven. Voor hun transport waren dezen volkomen afhankelijk van het leger, en dit saboteerde op alle ma nieren het optreden der mededingers van de huidige machthebbers. De slachtoffers beklaagden zich daarover en dit drong door tot de Amerikaanse pers. Ten twee de heeft Johnson nu zoveel tegenstan ders, dat zijn critici graag gebruik maak ten van de gelegenheid, hem te verwij ten dat hij toeliet dat de verkiezing een komedie werd. De president was nu genoodzaakt, aan te dringen op „een eerlijke stemming". Maar ook dit is een slag in de lucht. Want de kandidaten, die het zogenoemde par lement heeft uitgeschakeld, blijven uit gesloten. Er zal geen president komen, die zich kan verzetten tegen het beleid van de regering der Verenigde Staten. En zolang de Amerikanen vechten zal de oorlog voortduren. De jaarvergadering van de Wereld raad van Kerken is in Iraklion (Kre ta) in een wat gespannen sfeer ge opend als gevolg van meningsver schillen over het Nabije Oosten. Leiders van verscheidene orthodoxe kerken verschenen op de twintigste jaarvergadering met verklaringen, die Israel veroordeelden wegens de be zetting van het oude Jeruzalem en de heilige plaatsen. Andere kerkelijke leiders uit West-Europa en Amerika namen stelling tegen dergelijke be rispingen. Zij bepleitten Arabisch Israëlische onderhandelingen en vroe gen om overweging van een inter nationalisatie van Jeruzalem. De secretaris-generaal, dr. Carson Blake, verklaarde bij de opening dat hij in de komende dagen moeilijke discussies verwacht. De positie, die de Wereldraad moet innemen in het conflict in het Na bije Oosten zal ongetwijfeld tot felle tegenstellingen leiden, zei dr. Blake. „Al hebben wij volledig begrip en sym pathie voor de kerken die onder velerlei soorten druk staan zichzelf totaal te ver eenzelvigen met een van de partijen in het conflict, de Wereldraad zal toch on mogelijk zijn oecumenische taak kunnen vervullen wanneer hij zich moet uit spreken voor absolute steun aan een van de partijen in het conflict. Het centrale comité moet onderscheid maken tussen standpunten die afwijken van de positie van de regeringen in de landen waaruit de afgevaardigden afkom stig zijn en standpunten die de officiële lijn volledig volgen", aldus Blake. Inmiddels zijn uit het Nabije Oosten weer nieuwe ontwikkelingen te melden: De Zwitser Ernest A. Thalmann is gis teren door secretaris-generaal Oe Thant officieel aangewezen als zijn Dr. Carson Blake persoonlijke vertegenwoordiger in Jeruzalem. Op de door Tito bijgewoonde openings vergadering van de conferentie van Arabische ministers van Economische en oliezaken in Bagdad heeft presi dent Aref van Irak aangedrongen op een meedogenloze economische oorlog. Koning Hoessein is in het kader van een rondreis langs acht Arabische lan den naar Koeweit vertrokken. President Tito van Joegoslavië zal president Johnson en de leiders van de Sovjet-Unie, andere communistische landen en een aantal niet-gebonden staten op de hoogte brengen van het standpunt van de Arabische leiders in de crisis in het Nabije Oosten. De groot-rabbi van het Israëlische leger, Schlomo Goren, heeft het ver langen geuit de tempel van Salomo herbouwd te zien op het grote plein voor de moskee Al Aqsa in Jeruzalem. Syrische commando's zouden een waar nemingspost op de bijbelse berg Her- mon op de Israëliërs hebben veroverd, waarbij zij slechts van messen zouden hebben gebruikgemaakt, meldt de krant „Al Moharrer". Het voorstel van Irak voor een econo misch offensief omvat drie punten: een embargo van drie maanden op Arabische LANSING (Reuter en AFP) Gou verneur Romney van de Amerikaanse staat Michigan, de mar die de meeste kans maakt door de republikeinen kan didaat gesteld te worden voor de presi dentsverkiezingen van het volgend jaar, heeft zich gekant tegen de intensivering van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Over de jongste uitbreiding vap dë, QQr- log in Vietnam schrijft het Russische regeringsblad „Izvestia" dat de actie van de „Haviken" de 'voorstahdërs 'ih 'de V.S. van een harder optreden in Viet nam om de publieke opinie in de we reld te negeren succes heeft gehad. In Amerikaanse regeringskringen al dus het blad, tracht men het conflict in Vietnam te internationaliseren. Maar Johnsons afgezanten die naar diverse Aziatische landen zijn geweest hebben moeten toegeven dat de Aziatische „bond genoten" van de V.S. nu niet direct ge neigd zijn om meer troepen naar Vietnam te zenden. olieleveranties, de oprichting van een spe ciaal Arabisch fonds om de moeilijkheden op te vangen, die door gebrek aan buiten landse valuta zijn ontstaan en de oprich ting van een Arabisch fonds voor de economische ontwikkeling. Groot-Brittannië is van plan in de Veiligheidsraad een initiatief te onder nemen om het sinds het begin van de Israelisch-Arabische oorlog gesloten Suez- kanaal voor de internationale scheepvaart geopend te krijgen. Volgens bevoegde Britse bron zou de stap spoedig en zeker voor de opening op 19 september van de nieuwe zitting der algemene vergadering te verwachten zijn. Britse experts geloven dat het kanaal binnen drie maanden vrij van versper ringen zou kunnen worden gemaakt. SERAJEWO (AP) Muizen en sprink hanen rukken over een vijftien kilometer breed front op door de Joegoslavische deelstaat Bosnië, nadat ze in acht dorpen in het district Kalinovik reeds de gehele oogst hebben verwoest. De muizen zouden negentig percent van de tarwe, bonen, aardappels en zelfs van het gras hebben opgegeten. Ze worden op de voet gevolgd door miljoenen sprinkhanen, die het restant verorberen. Zelfs gedroogd hooi zou door het ongedierte zijn verslonden in de zeer arme streek. De dorpsbewoners zijn wan hopig. De muizen- en sprinkhanen zijn nog slechts 25 kilometer verwijderd van Sera- jewo, de hoofdstad van Bosnië-Herzego- wina. ADVERTENTIE IN N01UND STUT MIS De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u r»»i m iiiiiiiiii'itfiü'f UMUUUUWinillinniin<uljlJWU>ll,Mli|<M,|,|||||,M|,||i|>w>|i,>,i|>i>iii>,iii,iw>>,>^^ De Kongolese politicus Moïse Tsjombe, de ge vangene van de Algerijnse regering, wacht nog op het vonnis, dat er over hem zal worden geveld. Zijn lot is daarom zo opzienbarend, omdat in een concreet ge val een groot aantal inter nationale problemen aan de orde zijn gekomen. Daar is allereerst de ont voering van Tsjombe. In een speciaal door hem zelf ge huurd vliegtuig, dat hem van het Spaanse vasteland naar de Balearen moest brengen, zaten slechts veronderstelde vrienden, en bovendien twee agenten van de Spaanse vei ligheidsdienst, Men zegt dat één „verrader" de piloten ge dwongen zou hebben, naar Algerije te vliegen, maar die verklaring is weinig bevredi gend. Hoe het zij, de vijanden van de Kongolese politicus hebben met succes een me thode toegepast, die steeds meer in zwang komt. In 1956 onderschepten de Fransen het vliegtuig, dat de Algerijnse nationalist Ben Bella en zijn vrienden van Marokko naar Tunesië moest brengen. De Israeli's „kidnapten" in Zuid- Amerika de Duitse jodenver volger Eichmann. Nog dit jaar ontvoerde de Zuidkoreaanse regering enige tientallen stu denten uit West-Duitsland. Hoe men er tegenover staat is afhankelijk van sympathie of antipathie jegens de ont voerde. Maar terecht is in zake dit punt een heftige juridische strijd ontbrand. De Algerijnse regering heeft, nadat Tsjombe in haar han den was, het hoogste rechts college in het land geraad pleegd, wat met deze ge vangene te doen. Het ex-Bel gische Kongo eiste hem na melijk op wegens politieke en gewone misdaden. Tsjombe was in maart van dit jaar in Kongo bij verstek ter dood veroordeeld. Het Algerijnse hof besliste nu op 21 juli dat Tsjombe uitgeleverd kon wor den wegens een drietal in Kongo begane „gewone moor den". Maar hierbij deed zich een ander probleem voor. Wat aan de Kongolese politi cus stellig ten laste kan wor den gelegd is, dat hij eerst als „president" van de provincie Katanga (van 1960 tot 1963) en daarna als premier van geheel Kongo (van juni 1964 tot oktober 1965) illegale terechtstellingen heeft doen voltrekken en strafexpedities heeft laten organiseren, in strijd met de Kongolese grondwet. Zijn dit gewone of politieke misdaden? In elk geval zijn zij door Tsjombe verordend of gewild in zijn functie van hoogste regerings leider. Men zou ook, in ver band met de burgeroorlogen die telkens in Kongo woeden, kunnen spreken van „oorlogs misdaden". Daartoe behoort zijn medeplichtigheid aan het doden van de nationalistische leider Loemoemba, al heeft Tsjombe de schuld voor diens „liquidatie" natuurlijk ont kend. In het algemeen vindt geen uitlevering plaats wegens wandaden van politieke aard. Maar men kan van die ge dragslijn ook afwijken. Het bekendste voorbeeld daarvan is het proces, dat na de oorlog in Neurenberg is gevoerd tegen de leiders der Duitse nationaal-socialisten. Er is toen een speciaal wetboek ontworpen en een internatio naal tribunaal gevormd, om hen te veroordelen. Aan die mogelijkheid heeft ook de Al gerijnse regering gedacht. De aanklagers moesten dan de landen zijn, die zijn georgani seerd in de Unie van Afri kaanse Eenheid. Wegens mis daden jegens „Afrika in het algemeen" zou Tsjombe te recht moeten staan. Het mo tief was dat hij had gepro beerd, de provincie Katanga af te scheiden van Kongo (in de periode van 1960 tot 1963) ten bate van de Belgische mijnmaatschappij Union Mi- nière, die niet onder controle wilde komen van de toen maals fel-nationalistische cen trale regering in Leopoldstad (nu Kinsjasa) en dat hij in Katanga gruwelijke vervol gingen heeft georganiseerd. Voorts heeft hij door het vor men van een legertje van blanke huurlingen de „kolo nisatie" van een Afrikaans ge bied bevorderd. Dit moge nu allemaal wel waar zijn, maar de huidige Kongolese machthebber Mo- boetoe heeft in 1964 heel an ders over Tsjombe gedacht. Door het ingrijpen van de Verenigde Naties is in 1963 de provincie Katanga weer bij Kongo gevoegd. Daarna trok ken de „blauwhelmen" der V.N. terug, want Kongo was weer een eenheid. Wat ge beurde er evenwel kort daar na? Tsjombe werd in 1964 teruggeroepen, en nu als pre mier van geheel Kongo, met de instemming van gene raal Moboetoe! Men veronder stelde, dat deze gewonnen was voor een goede samenwerking met het buitenlandse kapitaal en daarom Tsjombe wel kon gebruiken. Er kwamen weer veertigduizend Belgen in Kongolese dienst, terwijl het tweemanschap Moboetoe- Tsjombe kon rekenen op doel treffende Amerikaanse steun. Er is daarna ruzie ontstaan tussen de generaal en de pre mier, en Tsjombe heeft in ok tober 1965 weer het veld moe ten ruimen. Hij is daarna op beschuldiging van Moboetoe (die ook niet zuinig omspringt met mensenlevensbij verstek ter dood veroordeeld. Maar welke waarde heeft zo'n von nis? De Engelse links-radi cale filosoof Bertrand Russell, die in beginsel ook tegen alle ontvoeringen is, betwistte het recht van Moboetoe zijn vroe gere vriend ter dood te bren gen. Inderdaad kan men zeg gen, dat bij uitlevering van Tsjombe, schuldig aan poli tieke moorden, weer een politieke moord zou worden gepleegd. De een is niet beter dan de ander. Men ziet voor welke juridische vraagstuk ken de Algerijnse regering staat. Maar ook voor haar spelen wet en recht een onderge schikte rol. Politieke belangen zijn ook voor Algiers door slaggevend. Aan welke kant staat de dictator Moboetoe? Hij onderhoudt uitnemende betrekkingen met Israel, dat hem technische hulp verleen de en hem onder andere vijf tig instructeurs zond voor zijn krijgsmacht. Bovendien heeft hij de daadwerkelijke onder steuning behouden van de Verenigde Staten, die hem van vliegtuigen voorzien om zijn gezag in het gehele land te handhaven. Deze steun van Israel en de Verenigde Stalen is het Arabische Algerije een doorn in het oog. De Ameri kanen staan immers achter Israel, en dit heeft Arabisch grondgebied bezet. Men moge dan in Algiers weinig sym pathie hebben voor Tsjombe, tegenover Moboetoe staat men bijna even onvriendelijk. Als deze nu zijn Israëlische deskundigen naar huis zond en zich losser zou maken van de Verenigde Staten, zou er nog te praten zijn over uit levering van de gevangen Tsjombe. Anders is daar wei nig kans op, zo zegt men. Wel heeft Moboetoe be zworen, dat hij „niemands knecht" is en geenszins een vazal van de Amerikanen. Toen Tsjombe werd verhoord, heeft ook deze echter niet na gelaten te betogen, dat hij. anti-Amerikaans was. (Dat hij pro-Belgisch was geweest kon hij moeilijk ontkennen). Tsjombe zei. dat de Ameri kanen tot doel hadden, Europese kapitalisten Afrika te verdringen, voor namelijk de Belgische en Franse ondernemingen de uit om hun plaats in te nemen. Maar hij, Tsjombe, had daaraan niet meegedaan en de haat op zich geladen van de Amerikaanse CIA, de geheime dienst die vooral buiten de Verenigde Staten werkzaam is. Hij zei: „Ik ben driemaal ontvangen door generaal De Gaulle en dit heeft de Amerikanen zo mishaagd, dat zij me daarom te gronde willen richten". Men kan nu zeggen: „Mo boetoe of Tsjombe, dat is lood om oud ijzer". Niemand is on schuldig. Waar is desondanks, dat Kongo (en vele andere delen van Afrika) het voor werp is van een strijd tussen internationale belangen. De blanke huurlingen die eens Tsjombe hebben gediend, zijn in 1963 grotendeels overge nomen door Moboetoe. Maar zij ziji\ nu weer in Oost- Kongo tegen hem in opstand gekomen, samen met zwarte Katangese soldaten, die Tsjombe trouw zijn gebleven. Zij hebben in de stad Boeka- voe (zoals Tsjombe eens in Katanga) een „regering" ge vormd en hopen, ook Katanga weer in handen te krijgen, waar de Union Minière nog altijd zeer machtig is. Zodra de burgeroorlog in Kongo op nieuw oplaaide, stegen de aandelen van de Union Mi nière op de Brusselse beurs. Europese huurlingen (uit België, Frankrijk en Spanje) snellen weer naar Kongo. Zij ontvangen hoge lonen, pre mies voor gevechten en hun deel van de buit. Een van hen verklaarde, dat hij binnen een jaar 60.000 gulden had ver diend. Jonge nationalisten in Kon go stellen de „internationale haute finance" verantwoorde lijk voor de voortdurende burger oorlogen, die de cen trale regering machteloos moeten maken. Dit aspect is veel belangrijker dan de kwestie-Tsjombe. En het is een treurig verschijnsel, hoe duister dan ook de achter gronden zijn van hetgeen er in Afrika gebeurt. wwifiiwwifwwwwwuwwwwiniififwiiiiiiifwiiwifiiiiiii MMWMMHIMIWWIIIWimWWinwVWVWVVVWVIIWWWWVWWIflIV' 3 Robijn. De negenjarige Steve Michael Parsons uit West-Palm Beach, Florida, heeft een dieprode robijn gevonden van 170 karaat ongeveer zo groot als een walnoot in een mijn in de omgeving van Franklin. De waarde wordt geschat op ongeveer 35.000 gulden. Instorting. Als gevolg van een gasontplof fing is in het Spaanse dorp Guijuelo, in de provincie Salamanca, een huis in gestort, waardoor tien personen om het leven kwamen en twintig werden ge wond. Overstromingen. De overstromingen in de stad Fairbanks in Alaska, inwonertal 30.000, hebben een schade aangericht van naar schatting zevenhonderd mil joen gulden. Op sommige plaatsen in het centrum staat het water twee meter hoog. Er is slechts één, onbevestigd verdrinkingsgeval gemeld, maar veel mensen zijn naar hoger gelegen gron den gevlucht of wachten op hun daken op hulp. Gezin gedood. Op een boerderij bij Shell Lake in de Canadese provincie Saskat- chewan is dinsdag een echtpaar met zeven van zijn acht kinderen dood aan getroffen. De slachtoffers waren dood geschoten. Een vierjarig kind, dat bij twee van de gedode kinderen in bed lag, was ongedeerd. Arette. Het kleine toeristische Franse Pyreneeëndorp Arette, dat in de nacht van zaterdag op zondag door aardschok ken is geteisterd, zal met de grond ge lijk gemaakt en daarna weer opge bouwd worden, aldus is bekendge maakt. De kosten van de herbouw zul len volledig door de Franse regering gedekt worden. Biddend de dood in. Doordat een aan hangwagen losbrak van een passerende vrachtwagen zijn dinsdag in het Egyp tische district Menia zeven personen gedood en vieri levensgevaarlijk ge wond. De aanhangwagen reed met gro te snelheid in op een aantal biddende moslims, die met de wagen in een meer verdwenen. Geen Tsjech meer. Ladislav Mnacko, een van de bekendste schrijvers van Tsje- choslowakije, is van zijn Tsjechische staatsburgerschap beroofd en uit de communistische partij gezet. De maat regelen zijn kennelijk een gevolg van Mnacko's reis naar Israel om te pro testeren tegen de steun van zijn re gering aan de Arabieren in het conflict in het Nabije Oosten. Overleden. Luitenant-generaal Alexander Perepelitsyn, vice-voorzitter van de staatsveiligheidscommissie van de Sov jet-Unie, is na een lange en ernstige ziekte op 54-jarige leeftijd overleden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3