VELSEN: Baken en basis sinds vele mm m GYMNASTIEK Iff Sportschool „De Lange" WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 5 -14 CM V ondsten OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Man en vrouw hadden tegelijk hartaanval STOFZUIGERS DE VILDER Herleven Rijk Speculatie Heimwee Cri. Eeuwen voor Christus werd er in Veisen al ijzer gemaakt in met houtskool gestookte oventjes. Op de Spanjaardsberg in Sant poort vond men een ijzer slak (rechtsboven), een mes (rechtsonder) en een 'ploegschaar. De heer H. J. Calkoen nauwkeurige van onder vondsten. maakte een pentekening meer deze Bij Vermande Zonen n.v. ver scheen onlangs het boekwerk „Velsen grepen uit de historie van een oude woonplaats in Kennemerland", geschreven door de heer H. J. Calkoen uit Santpoort, die gedurende ruim veertig jaren met onnavolgbare energie en een prijzenswaardige vasthoudendheid het indruk wekkende feitenmateriaal ver zamelde dat in dit boek is ver werkt. Als amateur-archeoloog was de heer Calkoen nauw betrok ken bij de opgravingen in de laatste twintig jaren, die vaak een nieuw licht wierpen op de historie van Velsen omdat de bodemvondsten nieuwe feiten onthulden. Als tekenleraar maakte de heer Calkoen gedurende enkele tientallen jaren vele door hun fijnheid opvallende penteke ningen, niet zelden van objecten die inmiddels zijn verdwenen. Ook op die wijze droeg hij niet weinig bij tot het bewaren van het verleden. Vermande Zonen n.v., een zeer oude drukkerij-uitgeverij thans nog gevestigd in het hart van Oud-IJmuid.en die een belangrijke plaats innam in het IJmuiden van weleer, maar die nu meer nationaal is georiën teerd, heeft met de uitgave van dit boekwerk een daad willen stellen in het belang van Veisen- IJmuiden, ter gelegenheid van het feit, dat het nieuwe ge bouwencomplex van dit bedrijf bijna gereed is gekomen. Daar om werd niet in de eerste plaats gestreefd naar een commercieel verantwoorde uitgave en der halve kon aan de typografische en technische verzorging de grootst mogelijke zorg worden besteed. De grafisch ontwerper van het boek, dat tot stand kwam onder redactie van een der directeuren van Vermande Zonen n.v., de heer A. J. Allan jr., slaagde er in aan dit boekwerk een vorm te geven die in overeenstemming is met de kwaliteit en het ka rakter van de inhoud. Op deze pagina pogen wij een indruk te geven van die inhoud, die belangwekkend is voor een ieder die interesse heeft voor enig aspect van de historie van het sinds eeuwen voor Christus dynamische Velsen. Een waterput uit de tiende eeuw met rondom een staande vlechtwand voor de ontijzering van het water. DE GESCHIEDENIS van Velsen gaat terug tot 800 jaar voor Christus. In de eeuwen vóór het begin van de jaartelling werd hier al in met houtskool gestookte oventjes ijzer vervaardigd uit ijzeroer. De vrouwen weefden kleren die met plantensappen bruin of blauw konden worden geverfd en de mannen bereidden zout uit zeewater. Bodem vondsten hebben dit aangetoond. Zevenentwintighonderd jaren later in 1967 vervaardigt men in Velsen nog ijzer in ovens, wordt er nog met kunst zin geweven en staan op het Hoogoven terrein cilinders voor het bewerken van zeewater. As in urnen uit de tijd van vóór Christus werd gevonden vlak bij de plaats waar nu het crematorium staat. Er is niet zoveel veranderd. De maat schappij is alleen zo ontstellend veel in gewikkelder geworden. Na de Germaanse (Friese) nederzettin gen bouwden de Romeinen hier hun „castellum" en mogelijk zelfs een vloot- station. Toen al was Velsen een strate gisch punt, de noordelijke Rijnmond. In 690 kwamen Willibrord en Engel- mundus met hun Angelsaksische gezellen in ons land om het christendom te ver kondigen in deze heidense streek. Onder leiding van Engelmundus werd in Velsen een van de vijf moederkerken in Nedr- land gebouwd. Maar dan landen de Noormannen als piraten op de kust. Er is over de oudste geschiedenis van Velsen niet zoveel bekend dat wij ons een nauwkeurig beeld kunnen vormen van hoe de mensen hier in die tijd heb ben gewoond, .gewerkt, en geleefd, maar belangwekkende archéologische vondsten in de laatste twintig jaren hebben dien aangaande toch veel onthuld. Over het leven in Velsen in de vroege en late middeleeuwen met hun burchten en kastelen is al veel meer bekend. De Hoekse en Kabeljauwse twisten lie ten Velsen niet ongemoeid. Het is merk waardig hoeveel men in een boek over de geschiedenis van Velsen terugvindt van hetgeen in de geschiedenisboekjes op de lagere school niet tot leven kwam, omdat we ons zo moeilijk konden voorstellen, dat die school misschien wel op een plaats stond waar eens de Romeinen ruzie liepen te maken. De Ruïne van Brederode getuigt van een veelbewogen latere periode. We laten even de auteur H. J. Calkoen van het prachtige boek „Velsen grepen uit de geschiedenis van een oude woonplaats in Kennemerland" aan het woord. ..Brederode is mooi in alle jaargetijden! Of men het kasteel nu ziet op een stille maannacht, als een dunne laag sneeuw de dan haast zwarte, oeroude muurblokken bedekt, of op een zomeravond, als de warmgetinte baksteen schijnt te gloeien in de laatste zonnestralen, alijd weer treft ons de grootsheid van dit complex. Wij komen onder de indruk van dit zwij gend aanwezig zijn, in elke verbroken boog, in elke lege vensternis, in iedere uitgeslepen traptrede, van een plek waar onvoorstelbare dingen zijn gebeurd. Maar ook getuigen nog al die schouwen, die zitplaatsen in de brede vensterbanken en de vele lampnissen in de kamerwanden van tijden van voorspoed, toen de roem ruchte heren van Brederode, machtig als de graven van Holland, met hun vrouwen ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14880 Het onderzoek naar de dood van de 54-jarige heer K. van Agteren, portier bewaker te Dordrecht, en van zijn 64-ja- rige huishoudster, mej. M .H. Nuij, heeft uitgewezen dat er geen abnormale om standigheden in het spel zijn geweest. Uit de sectie is gebleken, dat beiden aan een hartaanval zijn overleden. Zowel bij de heer Van Agteren als bij mej. Nuij werden hartafwijkingen geconstateerd. Waarschijnlijk is na dë plotselinge dood van de heer Van Agteren mej. Nuij ge storven ten gevolge van de grote emotie. ADVERTENTIE Eleetrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg Velserduinweg 173 - Telefoon 12346 in kleurige stoeten ter jacht togen of zich opmaakten voor een verre en vaak ge vaarvolle krijgstocht." Maar hoe was nu het leven van alledag voor de gewone mensen in die tijd? Ook die laat de heer Calkoen herleven en in latere hoofdstukken vertelt hij over de schout, de schepenen, de baljuw, de chirurgijn, alsmede over de „schilp- lieden", die een broodwinning vonden in het vervoer van schelpen en zand naar de kalkbranderij. Dat er op het Wijkermeer ook visvangst werd uitgeoefend, spreekt welhaast van zelf en menig hert zal ten offer zijn ge vallen aan de jacht en de stroperij in het dichtbegroeide duinterrein. In de zeventiende en achttiende eeuw brachten de gefortuneerde Amsterdam mers, die hier hun fraaie buitens bewoon den in Velsen en omgeving een betrek kelijke welvaart. Talrijke hoveniers en tuinlieden waren er nodig om de prach tige tuinen met hun grasgazons, bloem perken en geschoren hagen in keurige staat te houden en bakkers, slagers, war- moezeniers, hoefsmeden enzovoorts kre gen er belangrijke klanten bij, waarvoor zij wel diep hun pet zullen hebben afge nomen. i Hotel „De Prins", in de dertiger jaren trefpunt van de Kennemer Kunstenaars Kring, gelegen ten noorden van het Noordzeekanaal bij de pont. Tijdens de wekelijkse bijeenkomsten kwamen hier bijeen onder meer de schilders H. F. Boot, Kees Verweij, Otto de Kat, Henk Henriët, Gerard Sluiter, Jan Sierhuys, de architect Chr. Bartels, schrijvers en dichters als Dirk Costermr. L. Ali Cohen en Han van Zijl, terwijl de muziekwereld was vertegen woordigd door onder meer Piet Halsema en de zangeres Annie Hermes. Rijk is de historie van elk van deze buitenhuizen in het zegepralend Kenne merland. De heer Calkoen wijdt er enkele hoofdstukken aan, waarin vele oude pren ten, tekeningen en foto's zijn opgenomen. Op het Wijkermeer vond een drukke scheepvaart plaats. Het dorp Velsen groeide rondom de oude Engelmundus- kerk. De schrijfster Anna van Gogh- Kaulbach, dochter van de dorpsdokter; zou er later haar herinneringen aan dit nu nog unieke dorp optekenen. Toen ruim honderd jaar geleden op de Breesaperhof de eerste spade iri de grond ging voor het graven van het Noordzee kanaal in de duinen, begon voor Velsen een nieuwe periode in de sociale geschie denis. Het leven op „De Hei" van de pol derjongens die daar in armoedige keten woonden, is van een onbeschrijfelijke rauwheid. Aan de monding van het ka naal ontstond IJmuiden waar de scheep vaart en de visserij talrijke bedrijven aantrokken. Ook langs het kanaal vestig den zich belangrijke industrieën. Een collectebus uit de zeventiende eeuw met het wapen van Velsen en het opschrift: „Gedenck den armen van Velsen". Onder: Hotel „Willem Barendzop de hoek van de Kanaalstraat met op het dak de toren van waaruit de „afhalers" de schepen op zee konden zien aankomen (houtgravure uit de Katholieke Illustratie 1880). Uit alle delen van Nederland kwamen echter ook de gelukzoekers en de specu lanten. Het oude IJmuiden werd uit de grond gestampt, maar dat verliep natuur lijk niet zonder „brokken" en in de finan ciële wereld had IJmuiden toen niet zo'n beste naam. Fabelachtige winsten werden er gemaakt in de oorlogsjaren 1914-1918. Mensen, die niets bezaten, schaften zich van de ene dag op de andere een eigen - ü®1 Vi «wnv equipage aan, waarin zij zich voor de ogen van hun verbaasde plaatsgenoten door de straten van IJmuiden lieten rij den. Onder oude IJmuidenaren schijnt nog het verhaal de ronde te doen van een bekend viskoper, die zich in drie rijtui gen naar Amsterdam liet rijden; in het ene lag zijn hoed, in het andere zijn stok en in het derde zat hij zelf. Als het ver haal niet waar is, kan men in het boek van de heer Calkoen lezen, hoe de plaat selijke toestanden in die dagen aanleiding gaven tot dergelijke verhalen. Daar floreerden ook de muziekschool, de operettevereniging en de amateur toneelverenigingen. Het oude IJmuiden was om zijn gezelligheid vermaard in de wijde omgeving. Toen de ontwikkelingen een bestendi ger verloop kregen, ontstond het IJmui den waar het heimwee van vele oude IJmuidenaren nu nog haar uitgaat. Dat was het intieme oud-IJmuiden met het winkel- en vermaakcentrum rond het Willemsplein, met de bomen, de muziek- P CI'S pCCticf tent en de pomp. In de straten eromheen talrijke cafés waar de vissers, de zeelie den en de handelaren elkaar hun sterke verhalen vertelden. ISIS Maar de crisisjaren zouden na 1930 de belangrijke doorvoer naar het achterland lamleggen en de visserij met de neven industrieën werd zwaar getroffen. Er is in die jaren in IJjnuiden bittere armoede geleden. Vele huizen kwamen leeg te staan omdat de bewoners de huur niet meer konden betalen. In de Tweede Wereldoorlog werd Vel sen de zwaarst getroffen gemeente in Ne derland. IJmuiden veranderde in een ruïnestad. Na de oorlog ontstond op spectaculaire wijze een geheel niëuw IJmuiden met een wereldwijd perspectief. ..Het pleintje van Bresser" met de Wïlhelminaboom in Oud-V eisen. In de middeleeuwen en wellicht nog eerder was dit een knooppunt van belangrijke wegen. Geheel rechts de oude schoutswoning: het huis van schilder Bresser. Al sinds véle eeuwen zijn in dezelfde huizen tot op de huidige dag de slager, de wagenmaker, de bakker en de smid gevestigd. Alleen de smederij werd in de tweede wereldoorlog op last van de Duitsers afgebroken. De Romeinen hadden al bekeken, dat Velsen op een strategisch zeer gunstige plaats in Nederland ligt. Daarom is hier door de eeuwen heen geschiedenis gemaakt; een geschiedenis waarvan men door het boek van de heer Calkoen voor het eerst een duidelijk to taalbeeld krijgt. In het verleden ligt de grondslag van de toekomst waarin Velsen als toegangs poort van het Noordzeekanaalgebied op nieuw een belangrijke rol zal spelen. ADVERTENTIE Het Willemsplein in IJmuiden met de muziektent in het begin van de jaren dertig. (zonder toestellen) DAMES overdag en 'savonds HEREN conditie KLEUTERS spec. gymn. Wijk aan Duinerweg 171-173 BEVERWIJK - TEL. 02510 - 26570

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5