Het KNMI geeft weersverwachtingen, beslist geen voorspellingen Een windhoos glipt wel eens tussen waarnemingen door HAAR JOURNAAL Groene make-up voor het jonge-meisjesgezicht KNIPSELKRANT m<?i J&s NIEUWE HOOFDDIRECTEUR VAN „DE BILT": 7 KENTERING IN MODE VOOR DE MAN WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 7 ropenervaring Geen „voorspellingen' Windhozen Niet volmaakt Postzegels van Israel en Egypte in het Postmuseum Kerkelijk nieuws Ook dan m I (Van onze correspondent) DE BILT. Tegenover een wereld kaart, die b(jna de hele wand van een betrekkelijk kleine kamer bedekt, zit de nieuwe hoofddirecteur van fret KNMI, dr. M. W. F. Schregardus, ach ter een indrukwekkend bureau, waar op ordelijk gerangschikte paperassen verwijzen naar een exacte geest graag relativerend met verkleinwoor den, die eigenlijk het tegendeel aan duiden. Zijn antwoord op onze vraag of hij zijn nieuwe functie als een zware opdracht beschouwt: „U weet niet hoe dicht u met uw vraag bij de waarheid zit. Het is zwaar. De voor uitgang gaat ontzettend hard. ook op het beperkte terrein van de meteo rologie". „Het duurt niet lang meer of we kun nen beschikken over een computer. Maar dat houdt in, dat we naar een snellere inzameling van de weerberichten toe moeten. Zoals het nu gaat, krijgen we hier via de telex van posten op alle mo gelijke plaatsen ter wereld in code weer gegevens binnen, waaruit wij de weers verwachting distilleren. Gaat de computer meespelen dan komen we niet meer uit met de doorgeefsnelheid van de telex, welke voor telexbegrippen te vergelijken is met een slakkegangetje Dr. Schregardus merkt lachend op, dat hij voor een uitweg moet zorgen in echt moeilijke puzzels. „Zo iemand moesten ze hier net hebben zitten. Nou, ik was de gek die ze voor deze baan hebben kun nen strikken." Ook hier bedoelt dr. Schregardus het tegendeel. Achter zijn woorden gaat een onverholen trots schuil op het KNMI en de functie die hij daar mag vervullen. Het KNMI heeft hem gastvrij ontvan gen toen hij terugkwam naar Nederland in 1960, na tien jaar werkzaam te zijn geweest in Nieuw-Guinea. Eerst een jaar als hoofd van de meteorologische dienst en daarna als directeur van Verkeer, Energie, Luchtvaart, PTT en Scheepvaart In die periode heeft hij een grote be «tuurlijke ervaring opgedaan. Zijn carrière begon, toen hij op 25-jari- ge leeftijd afstudeerde aan de rijksuniver siteit in Utrecht in wis- en natuurkunde. Onder professor Ornstein verrichtte hij lichtmetingen, resulterend in een proef schrift: „De Geigerteller en zijn bruik baarheid voor intensiteitsmetingen". Hij droomde al op de hbs in Amersfoort van een loopbaan als natuurkundige: een reële droom, want zijn eindlijst werd ge sierd door niet minder dan vijf tienen. Op de universiteit raakte hij bezeten van het fenomeen atoom, dat juist in die jaren de geesten fixeerde. „Voor ons stu denten was de atoomwetenschap pas wer kelijk de moeite waard", zegt dr. Schre gardus. „In die tijd dacht ik zelfs niet aan zo iets als meteorologie. Het is anders gelopen. Door de crisis van de jaren der tig zag ook voor mij de toekomst er niet zo rooskleurig uit. Ik ging naar het voor malige Nederlands-Indië om daar assis tent natuurkunde te worden op de ge neeskundige hogeschool in Djakarta. Mijn professor was tegelijk directeur van het Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium. Toen hij me vroeg voor een vacante plaats op het KNMI heb ik niet lang geaarzeld. Ik had er zin in. De tropische meteorologie stond toen nog in de kinderschoenen, zodat er ge noeg pionierswerk te doen viel. Het ple zier verdween met de komst van de Jap pen, die dr. Schregardus tot zijn bevrij ding in Singapore veroordeelden tot han denarbeid. Al gauw begon hij aan de wederopbouw van het KNMI, maar in 1950 vertrok hij naar Nieuw-Guinea. Van wetenschapsman ontwikkelde hij zich via pionierend meteoroloog tot een compe tent bestuurder, welke laatste kwaliteit vcforal hem voorbestemde tot directeur Algemene Dienst bij het KNMI, de springplank naar de functie, die hij nu heeft. Dr. Schregardus is een precies man, gevoelig voor kleine nuances. Hij greep onmiddellijk in toen wij het woord „weervoorspelling" in de mond durfden te nemen. „Het KNMI voorspelt niets", corrigeerde hij haastig. „Het spreekt al leen een verwachting uit." Hieruit zou men kunnen lezen, dat het KNMI slechts met heel veel slagen om de arm iets over een komend weerbeeld zou durven loslaten. Wie dat mocht nemen is er ver naast. Het weerbericht van het KNMI ontluikt uit een overvloed aan ge gevens Het materiaal, waaruit de weer verwachting wordt opgebouwd, komt van eigen stations in Den Helder, Schiphol, Zestienhoven, Zierikzee, Vlissingen, Eelde en Beek en vanuit posten overal ter we reld. Het zou veel te veel tijd in beslag ne- rnen wanneer zij de weerberichten uit binnen- en buitenland tot en met de punt komma naar De Bilt zouden moeten sei nen. Ter verkrijging van een maximale zendsnelheid wordt daarom een codering uitgedacht waarmee alle gewenste nuan ces kunnen worden aangeduid. De weer gegevens, die in code dag en nacht over de telex binnenstromen, worden „ver taald" en in kaart gebracht het vak jargon spreekt van plotten - waarna een meteoroloog de ingetekende kaart gaat analyseren. Dan is het nog niet klaar, want pas als op grond van de gegevens een prognose op een kaart is vastgelegd, dat wil zeggen een vermoedelijke drukver- deling voor de komende 24 uur, pas dan kan de meteoroloog een verwachting uit spreken. De weerman van de beeldbuis kan dan zijn praatje houden. Dr. Schregardus wijst naar een groot radarscherm op de toren. „Daarmee kun je wel regencomplexen zien, maar geen windhozen." En dan valt meteen de naam Tricht, het dorp dat op 25 juni getroffen werd door een ramp. „Kwam die windhoos volkomen onver wacht?" Dr. Schregardus: „Het weerbericht meldde die morgen dat er een windhoos zou kunnen komen. Meer konden we niet vertellen. Want als er een windhoos is, dan is het buitengewoon moeilijk om die aan te kondigen. De diameter is zo klein, dat hij gemakkelijk tussen de waarnemin gen doorglipt. Op de rampdag kwam ik met mijn vrouw uit het noorden. In de buurt van Meppel wees ik haar op de loodgrijze lucht. Ik ben lang in de tropen geweest zodat ik vermoeden had waarop het weer zou kunnen uitdraaien. Ik weet nog, dat ik toen tegen mijn vrouw heb gezegd: „Volgens het weerbericht van vanmorgen was er een kans op een wind hoos. Ik ben bang dat we die krijgen ook. Maar ook wanneer de weerman niet rept van windhozen of stormen met wind kracht twaalf dan nog kan de natuur voor onaangename verrassingen zorgen. Hoe goed en zorgvuldig je ook waarne mingen verricht, er blijft altijd een ele ment van onzekerheid meespelen. Er kan zich plotseling buiten de waarnemings- punten een storing ontwikkelen, welke een weerverwachting volkomen waarde loos kan maken." Waterdichte verwachtingen kan het KNMI nog niet geven. Dan zouden het trouwens geen verwachtingen meer zijn. Er blijft altijd een zekere marge, waarin de fouten en de oncontroleerbare veran deringen in het weer verscholen zitten. „Toch zijn we er niet zó vaak naast", vindt dr. Schregardus. „Het is helemaal niet zo moeilijk om een altijd kloppend weerbericht te geven. We kunnen bij voorbeeld zeggen, dat er de volgende dag een temperatuur zal heersen tussen de nul en de veertig graden. Zo iets is na tuurlijk belachelijk. Aan een dergelijke „weerverwachting" heeft niemand iets. Wij proberen daarom de marge zoveel mogelijk te drukken. De betrouwbaarheid van het weerbericht wordt voortdurend groter. Met rekenapparaten kunnen we nu al vrij nauwkeurig vaststellen hoe op bepaalde niveaus in de bovenlucht de stroomlijnen zijn en wel tot 72 uur in de toekomst." Dr. Schregardus erkent ruiterlijk dat „De Bilt" niet volmaakt is. Maar er zijn altijd lieden, die het KNMI niet met de menselijke maat willen meten. Voor die mensen is het weerbericht onaantastbaar en daarom worden zij boos als het eën keer niet klopt. „Het komt een enkele keer voor, dat we een heel boze brief krijgen. Daar ben (Van een medewerker) DEN HAAG In het Postmuseum (Zeestraat, 's-Gravenhage) zijn postzegels tentoongesteld van de belangrijkste strij dende partijen in het Nabije Oosten. In tien kaders worden alle tot dusver verschenen zegels van de staat Israel vertoond; eenentwintig kaders zijn ge wijd aan de postzegels van Egypte, van de Verenigde Arabische Republiek en van de Gazastrook. Uitvoerige bijschriften verklaren de af beeldingen en maken duidelijk waarom de zegels werden uitgegeven. De ten toonstelling, die in de postzegelgalerij van het museum is opgesteld, duurt tot 1 december 1967. ik wel gevoelig voor. De meeste brieven we krijgen er veel zijn gelukkig heel plezierig. Zoals die brief van een confectiebedrijf ergens in Gelderland. Het personeel schreef ons hoe sympathiek de weerman van de televisie hun was ge worden. Ze hadden graag een kostuum voor hem gemaakt, maar er kwam nooit meer op het scherm dan een arm. Nu hoopten ze maar, dat de weerman met een mouw tevreden zou zijn. „Zo iets kan ik bijzonder waarderen", zegt de top man van het KNMI. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijhe (toez.) P. Landweer te Nigtevecht; - te Waddinxveen (vac. J. Verwelius) (toez.) C. Vos te Gouda en t.e Woudenberg (2e pred. pl. toez.) Geref. Gemeenten. Beroepen te Oud-Beijerland A. W. Ver hoef te Barneveld. Bapt. Gemeenten. Beroepen te Heerenveen H. Bijleveld te 2e Exloërmond. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Valburg-Homoet J. G. Ab- bringh te Arnemuiden - te Woudenberg (2e pred. pl.) (toez.) (2e maal) C. Vos te Gouda. Aangenomen naar Tiel G. J. F. Ver- steegh te Oudwoude-Westergeest. Bedankt voor Zevenhoven (toez.) J. H. de Vree te Sleeuwijk. Geref. kerken Benoemd tot lerend ouderling te Lange- slag D. Tigchelaar te Sexbierum. Beroepen te Oenkerk A. Groenewegen te Ulrum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Meppel J. Verhage, kand. te Leidschendam- Geref. kerken vrijgemaakt Bedankt voor Enumatil R. Timmerman te Bunschoten-Spakenburg. Geref. gemeenten Beroepen te Clifton (New Jersey) (USA) J. v. Haaren te Amersfoort. Vrije Evang. gemeenten Aangenomen naar Amersfoort (tevens als rector van de Theol. School) F. E. v. Staveren te Oude Bildtzijl. Parijs maakt zich niet alleen druk om wat we aan moeten trekken, op ons hoofd moeten zetten en aan onze Toe ten doen. Ook kapsel en make-up, of om in Parijs te blijven maquillage, staan in de volle belangstelling. Het „Institut Jeanne Gatineau" brengt groen als voorgeschreven tint om op het gezicht aan te brengen. Een echte herfstkleur die vooral een gebruinde zomertint lang blijft flatteren, aldus de vervaar dig ster van deze nieuwe op maak. Natuurlijk is er verschil tussen groen en groen, wat de make-up be treft is het alleen maar een waasje in de richting van groen. Daaroverheen wordt dan beige poeder aangebracht. Maar met het groene tintje heeft de In de mode voor de man is een kentering gekomen: er is een splitsing te zien tussen senioren en junioren waarbij de ouderen duidelijk de lei ding hebben overgenomen. De mode voor 1968 is echter niet conservatief maar wel meer draagbaar: het colbert is langer geworden, de heuplijn van de broek verhoogd en de schouders zijn zo natuurlijk mogelijk aangesloten. Dit is de mening van de Vereniging Nederlandse Herenmodebeurs, die op 4, 5 en 6 september in het RAI-ge- bouw in Amsterdam een herenmode- beurs houdt en waarbij genoemde ten- denzen tot uiting worden gebracht. Volgens de vereniging is de revolutie in de mannenmode, die de tiener van enkele jaren geleden veroorzaakte, op weinig uitgelopen: „die tiener is vol wassen geworden, studeert of werd in het arbeidsproces opgenomen en volgt nu het beeld van zijn vader, bij voor keur nog van zijn grootvader. Zijn op volger, de tiener van vandaag, wenst blijkbaar niet zijn eens opstandige oudere broer te volgen. Er is een dui delijke kentering in smaak en draag- gewoonte. Het wordt rustiger en ge woner, maar wel degelijk bewust en maquillage ook een jong accent ge kregen. Een echt onschuldig-meisies- uiterlijk waarin vooral de ogen over heersen onder ronde wenkbrauwen. De mond wordt een beetje pruilerig en toch ,£ophistiqué" doordacht. De „MOD"-mode, aan het Londense Carnaby Street ontleend, doch door de Amerikaanse kledingin dustrie tot een werkelijke gebeurtenis gemaakt, is in New York tot een uit was van dolle dagen verklaard, tot een schadelijke „happening" en niet meer dan dat. Statistici verklaren, dat een ver schuiving van de grootste bevolkings dichtheid naar leeftijd in 1970 de groe pering van 20 tot 29 bereikt zal heb ben. Een „veroudering" derhalve. Het is een logische ontwikkeling, die even wel volstrekt niet inhoudt, dat de mode-van-morgen (1968) conservatief wordt. Er is eerder sprake van een aantal correcties om het silhouet terug te brengen in het patroon van „draag baarheid". MMMWUMMUIMMMMiy In de Verenigde Staten dreigt een volledige burgeroorlog tussen blank en zwart te ontstaan. Tal van hoofdartikelen zijn aan het probleem gewijd. De politici heb ben er veel over gepraat, maar de resultaten zijn nog niet indrukwek kend. „We zijn verbijsterd dat de politici vioolspelen, terwijl Detroit brandt" schreef de CHRISTIAN SCIENCE MONITOR. Het blad verweet verschillende po litici dat zij munt proberen te slaan uit de situatie. Goedkope politiek werd het zenden van troepen door Johnson genoemd onder het mom van het fa len van gouverneur Romney. Maar ook hekelde het blad het verwijt, dat het republikeinse coördinerende comité heeft uitgebracht aan het adres van Johnson, die de Amerikaanse burgers niet zou hebben beschermd. De HERALD TRIBUNE zegt dat er onder president Johnson vele goede wetten zijn. gekomen, die de gelijkheid van rechten moeten beschermen. „Maar zij hebben toch niet kunnen beletten wat de president terecht heeft genoemd „een week zoals geen natie zou moeten doorleven; een tijd van geweld en tragedie". Er is meer no dig om bestaande wetten werkelijk een leven van betekenis te geven. Be staande programma's moeten ivorden gerealiseerd en nieuwe dramatische opgesteld. Maar het nukkige tempera ment van het congres, de smeulende ressentimenten in blank Amerika, de woorden en daden van Zwart Amerika, die de kiem van brandstichting in zich dragen, laten maar al te duidelijk zien dat dit alles niet kan worden be reikt zonder een levend besef in de gehele natie van de absolute nood zaak om te handelen, en snel te han delen, in het algemeen belang." De BALTIMORE SUN veroordeelt zwart radicalisme, dat sterk lijkt op dat van de blanke racisten, die jaren lang de blanke suprematie hebben ge predikt. „Nu zien we een minderheid van negers in het noorden de rassenkwes tie exploiteren en de gematigde ne gers overschreeuwen, die door hun ei gen daden hebben getoond dat er een manier is om uit het ghetto te komen en die dit anderen willen tonen". Ghetto Maar willen de negers wel uit het ghetto? In het Duitse weekblad DIE ZEIT betoogt Nathan Hara, een zwar te professor, leermeester van Stokely Carmichael, dat de zwarte Amerika nen steeds duidelijker inzien, dat een integratie niet realiseerbaar is en dat het zelfs niet wenselijk is in een cor rupte maatschappij op te gaan. De hoogleraar in de sociologie aan de Howard-universiteit in Washington wijst er op dat de rassenscheiding in de woningen nu nog sterker is dan in 1940. Tweevijfde van de zwarte bevol king is in de twaalf grote steden in ghetto's met meer dan negentig per cent negers opgesloten. „Het zijn zwarte centra, omgeven door satellietachtige blanke kringen van voorsteden. De zwarten staan voor het feit dat de blanke man zich in hun nabijheid begeeft om hen eco nomisch uit te buiten en 's nachts met zwarte vrouwen omgaat, hoewel hij overdag vasthoudt aan de rassenschei ding. Daarom schijnen de zwarten nu vastbesloten te zijn de blanken met vuur uit hun nabijheid te verdrijven". Hara wijst op de oorlog in Vietnam, voor de negers een. onbegrijpelijke zaak. De neger Oliver heeft de Con gressional Medal of Honour gekregen, (de hoogste Amerikaanse onderschei ding voor dapperheid) omdat hij zich op een handgranaat zou hebben ge gooid teneinde zijn blanke kameraad te redden. Het is de eerste maal dat een zwarte deze onderscheiding krijgt, maar Hara zegt d&t de negers ervan overtuigd zijn dat Oliver gewoon strui kelend op de granaat is gevallen „Als het wel waar is dat hij zich op de granaat heeft geworpen had men hem beter de congresmedalje van de onwetendheid kunnen geven". Hara stelt ook nog dat een reeks negers heeft ontdekt dat het streven naar integratie het beeld dat de zwarte van zichzelf heeft, verstoort. Het kweekt een soort mensen op, dat een zwart gezicht heeft en een blanke ziel". Radicale verandering Terug naar de Amerikaanse pers. Uitspraken De PITTSBURGH POST-GAZETTE: platgebrand stellen de exponenten van het wondermiddel van de grote samen leving voor dat er meer zal worden uitgegeven voor huizen, huursubsidies en anti-armoedebijdragen van allerlei soort." THE MILWAUKEE JOURNAL; „De harde waarheid blijft dat hgt blank probleem, dat om een oplossing vraagt is, dat er een grote onderdruk te negerminderheid in de VS is. Het is de blanke meerderheid die de last van rassendiscriminatie en verpaupe ring op deze minderheid heeft gelegd, en het is de witte gemeenschap, die de macht heeft besluiten tot verande ring te nemen. De meeste negers be grijpen dit of voelen dit aan. Maar het aantal blanken, dat dit begrijpt, is onvoldoende." De CHICAGO DAILY NEWS wijst er op dat een neger in Chicago, die alle ongelijke kansen heeft overwon nen en een graad in de medische of juridische wetenschappen heeft be haald, zal merken dat de moeilijkhe den pas beginnen. „Hij heeft zich afgezonderd van zijn negerkameraden zonder door de blan ke gemeenschap werkelijk geaccep teerd te worden. Hij zal teleurstel lingen ondervinden als hij een prak tijk wil opbouwen, als hij een goede plaats zoekt om te wonen, een school voor zijn kinderen, een club voor zich zelf. Zijn woede zal net zo groot zijn als die van een neger, die nog aan het begin van de ladder staat. De ne gerdokter of -advocaat zal niet aan rellen deelnemen, maar zijn kinderen wel en door hun betere onderwijsmo gelijkheden zouden zij wel ofwel een „respectabele" carrière kunnen op bouwen ofwel een leidersrol in de pro testbeweging kunnen gaan spelen." -,>v - .1 'wi1 '(STi „Zoals de president zegt, baby, het is tijd om te bidden" (Tekening uit de Christian Science Monitor). Amerika? Het heeft geprobeerd de Amerikaanse democratie aan andere landen te leren. Maar geloof de schijn heiligen in Washington niet. De erfe nis van de grote presidenten, van Jef ferson en Lincoln, is langgeleden be graven in het moderne Amerika. Zij is bedekt met bloed en vuil, zij is ver trapt door de schoenen van de mari niers. Slechts spottend kan met het Woord „vrij" nog toepassen op een maat schappij, die geen redelijke levens voorwaarden en democratische rech ten kan verschaffen aan een belang rijk deel van haar bevolking". „Hoe nutteloos of betreurenswaardig het ghetto-geweld ook mag zijn, het zal niet worden opgelost met wapens. De ongeregeldheden kunnen slechts eindigen als er een radicale verande ring komt in de condities, die ertoe hebben geleid betere behuizingen voor de negers, betere onderwijsmoge lijkheden, betere werkgelegenheid." Maar de CHICAGO TRIBUNE zegt het heel anders: „Een dwaze manie heeft zich mees ter gemaakt van een groot deel van onze stedelijke civilisatie Samen met het plunderen en het schieten komt nu ook de dreiging dat we door een sen timentele sociologische brei worden overstroomdAls winkels ivorden Twee uitspraken verraden twee ver schillende werelden. Vice-president Humphrey zei: „Hoor hen. die tot nu toe on gehoord hebben geleefd". En de Britse leider van de zwarte moslims, Michael de Freitas: „Doden is een vreemde zaak. Voor ik de eerste maal doodde, had ik het moeilijk met mijn geweten. Maar daarna sliep ik toch goed. En nu heb ik geen angst meer". Het Russische blad IVESTIA zegt dat de rijkste macht van de kapita listische wereld de ruwste politieman en de meest kwaadaardige is van hen die de vrijheid knevelen. „Wie heeft niet gehoord van vrij Statt Karten Nach kurzum, schwerem Leiden verschied am 30 Juli 1967 ALFRIED KRUPP VON BOHLEN UND HALBACH Am 13. August ware er 60 Jahre alt geworden. Sein Leben stand irn Dienste der Firma und der Sorge urn seine Mitarbeiter. Dieses Leben war schwersten Priifungen unterworfen. Keine von ihnen beugte seine Haltung. Als letzter 11 agei des Namens Krupp fühlte er sich seiner Familie, seiner Belegschaft, riem Bestand seines über 150 Jahre alten Unternehmens und seinem V'aterland ver- pflichtet. Wir verlieren in ihm mehr als einen Vater oder nahen Angehörigen: Wir verlieren in ihm ein Vorbild. In tiefer Trauer für die Familie ARNDT VON BOHLEN UND HALBACH Een overlijdensadvertentie in het HANDELSBLATT. In een andere, van het personeel, werd gezegd: „In die tijd speelden zich de vernietiging en wederopbouw van zijn bedrijven af onderbroken door zes :aar gedwongen werkloosheid. Zijn gehele arbeidskracht gold het welzijn vari de firmazijn zorg al zijn mede-arbeiders".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7