Wereldjamboree voorbij Nederlandse padvinders nu op excursie door Amerika Duits-Amerikaans gesprek over NAVO-troepental HATSJIE Leger van Biafra in opmars door West-Nigeria Belgisch protest bij Kongo Opstoppingen, ja, gezellig! Bezwarend getuigenis tegen agent in Detroit Kiesinger speelt slim argument uit Thant overweegt maatregelen tegen Ivoorkust Soeharto belooft vrije keuze voor West-Irian in '69 NEGEN MUZEN Heyboerexpositie in Den Haag KUNST RIJST The crimson pirate Kattenhuis" zet buurtbewoners in de stank Speedwaykoning in arrest wegens goudsmokkel Rendez-vous met Halley-komeet voorgesteld WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 9 Lid van VS-vredeskorps in Tanzanië vermist Gratie in Brazzaville Toestanden slecht in Zuidafrikaanse gevangenissen Andere hoek C. B. In Amsterdam-N oord De radio geeft donderdag T elevisie programma's (Van onze correspondent) SALT LAKE CITY. De twaalfde wereldjamboree in de staat Idaho in de Verenigde Staten is weer verleden tijd. De ruim 14.000 padvinders hebben in 23 verschillende talen afscheid van elkaar genomen, maar dat vormde geen beletsel om elkaar te begrijpen. De woorden die zij spraken waren immers „woorden van vriendschap". Dat was dan ook het motto van deze fantastisch georganiseerde wereldjamboree. Voor de bijna 99 Nederlandse deelne mers is het grote avontuur overigens nog niet voorbij. Zij maken nu een excursie door een van de mooiste delen van Ame rika, waar zij in verschillende plaatsen door de Amerikaanse padvinders gastvrij worden onthaald. Woensdag is het gezelschap na een be zoek aan Salt Lake City vertrokken voor een tocht van bijna 800 km, dwars door de woestijn naar Reno. Salt Lake City is een bijzondere stad een „heilige stad" voor de volgelingen van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, kortweg Mormonen genoemd. De Nederlandse jon gens die gastvrijheid genoten bij Mor- moonse padvindersgezinen, voegden zich naar de levenswijze van hun gulle gast heren. Dat betekende: niet roken, geen alcohol, geen koffie en geen thee. De ver kenners ontdekten dat er in deze stad vrij veel Nederlands wordt gesproken. Er wonen zo'n 5000 landgenoten, van wie de meesten Mormoon zijn. Men luistert naar radio-uitzendingen in het Nederlands en er is zelfs een Nederlands zangkoor. In totaal hebben 50.000* Nederlanders, sinds de stichting door de Mormonen 120 jaar geleden, de stad helpen maken tot wat het nu is: een welvarende en karak teristieke plaats, die vooral door de Mor moonse tempel en alles wat daarbij hoort LAGOS (AFP) De berichten over de strijd in Nigeria spreken elkaar volkomen tegen. Volgens het federale bewind in La gos zijn op 40 kilometer van Enoegoe, de hoofdstad van de afgescheiden staat Biaf ra, hevige gevechten gaande. Voorts wordt bericht dat federale troe pen uit het westen, noorden en zuiden de aan Biafra grenzende staat van het Mid den-Westen zijn binnengetrokken. In Enoegoe zijn echter berichten ont vangen, waarin wordt gezegd dat de troe pen van Biafra al West-Nigeria zijn bin nengetrokken en daar slag leveren bij de plaats Ore, die op honderd kilometer ten westen van Benin, de hoofdstad van het Midden-Westen is gelegen. Het federale bewind in Lagos krijgt wapenzendingen uit Europa. Uit Birming ham vertrok gisteren een chartervliegtuig met duizend geweren van Belgische ma kelij. Een ander Brits toestel haalde in Marseille munitie. Het Britse ministerie voor Gemenebestzaken deelde mee, dat deze zendingen buiten dit departement om gingen. De autoriteiten van Biafra hebben al eerder geprotesteerd tegen deze wa penleveranties. BRUSSEL (AFP en AP) België heeft scherp geprotesteerd bij de Kongolese re gering tegen het plunderen van de Bel gische ambassade in Kinsjasa op maan dag. In een verklaring aan de pers van minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmei wordt gesproken over het plunde ren van twee verdiepingen van het am bassadegebouw en het omverwerpen van een standbeeld van koning Albert I van België in Kinsjasa. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat een personeelslid van de Amerikaanse ambassade en diens echtge note maandag bij de relletjes in Kinsjasa zijn mishandeld. DAR ES SALAAM (AP) Het Ameri kaanse vredeskorps heeft een beloning van tien koeien uitgeloofd voor het opspo ren van de vermiste vrijwilliger Mark Raymaker, die sinds zes dagen wordt ver mist in het zuidelijk deel van Tanzanië. Rekening wordt gehouden met de mo gelijkheid dat de 22-jarige Amerikaan door nomadenstammen is gevonden nadat hij wellicht gewond is geraakt in het dichte oerwoud waar hij aan het jagen was. SEMUR-EN-AUXOIS (AP) De f ransen hebben van hun minister van Verkeer Jean Chamant niet veel hulp te verwachten bij de oplossing van de chronische verkeersknopen het land. Hjj vindt ze wel gezellig. Tijdens zijn vakantie in zijn geboor teplaats Semur-en-Auxois heeft hij in een interview verklaard: „Verkeersop stoppingen bieden een mooie kans te praten met vrienden die naast je staan °f rijden. Ik doe dat zelf ook en het heeft een geheel eigen bekoring". BRAZZAVILLE (A.P.) Negenen twintig politieke gevangenen, onder wie negentien ministers, hoge autoriteiten en functionarissen, hebben in Congo-Brazza ville gratie gekregen van president Al- phonse Messamba-Debat. De gratie valt samen met de vierde ver- Jaardag van de voormalige Franse ko lome. jaarlijks twee miljoen bezoekers trekt. Het bezoek aan Salt Lake City was zeker een belevenis voor de 16-jarige Rob Le- frandt uit Den Haag, de enige Mormoon uit het gezelschap. Na de sluiting van de jamboree met als sensationeel evenement een demon stratie van een vogelman, die met een straalmotortje op de rug onder oorver dovend lawaai het luchtruim koos be gon de excursie die eind van deze week in San Francisco zal eindigen. Een groot deel van de tocht leidt door de Rocky Mountains. Een ^oor de verkenners on vergetelijke gebeurtenis is het tweedaags bezoek aan het Yellow Stone Park ge weest, een afgesloten natuurgebied, niet zo heel veel kleiner dan heel Nederland. President Johnson in gesprek met de Westduitse kanselier Kiesinger tijdens hun ontmoeting in de tuin van het Witte Huis. De Nederlandse padvinders werden hier al gauw geconfronteerd met loslopende beren, die schijnbaar liftend langs de weg stonden of met hun' jongen in de bossen kuierden, ogenschijnlijk ongevaarlijk. Op 26 augustus komt definitief een ein de aan deze onvergetelijke reis, wanneer het chartervliegtüig van Schreiner Air ways vertrekt naar Nederland. DETROIT (AP) Een officier van de Nationale Garde heeft verklaard dat hij Ronald August, politieagent in Detroit, met een pistool de kamer heeft zien bin nengaan waar later twee negerjongens dood zijn gevonden gedurende de onge regeldheden van vorige maand. August is een van de twee blanke agen ten die worden beschuldigd van moord op jonge negers in een motel in het cen trum van Detroit. De dood van een 46-jarige neger heeft het dodencijfer van de onlusten in Detroit op 44 gebracht. (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Johnson heeft de Westduitse bonds kanselier Kiesinger gisteren gewaar schuwd dat de Verenigde Staten hun NEW YORK (Reuter en AP) Secre taris-generaal Oe Thant van de Verenig de Naties heeft de Veiligheidsraad laten weten dat hij nieuwe maatregelen in overweging zal nemen in verband met de gevangenhouding in Ivoorkust van Gui- nee's minister van Buitenlandse Zaken als de regering van Ivoorkust de minis ter niet in vrijheid stelt. Thant is van mening dat Ivoorkust door de arrestatie en opsluiting van de minister de princi pes van de diplomatieke onschendbaar heid heeft geschonden. In Guinee worden vastgehouden Fran cois Kamano, directeur van het kinder bijslagfonds van Ivoorkust, vier perso neelsleden van de KLM en 22 vissers. In een schriftelijke mededeling aan de raad meldt Thant dat de regeringen van Guinee en Ivoorkust zijn voorstel van 26 juli hebben afgewezen. Daarin stond dat Ivoorkust de gevangenen zou vrijla ten welk voorbeeld binnen 48 uur door Guinee gevolgd zou worden. DJAKARTA (ANP) Indonesië zal zorgen voor een vrije keuze van West- Irian in 1969 zoals overeengekomen. Dit heeft de waarnemende president van In donesië Soeharto in het parlement ge zegd. Hij voegde hieraan toe dat hij „het volk van West-Irian zou helpen bij de verwezenlijking van zijn besluit, zoals herhaaldelijk in verklaringen is beves tigd, deel te blijven uitmaken van de Indonesische natie, onafscheidelijk van het gebied van de republiek Indonesië." Voorts zei de generaal dat de „veilig heidsoperaties in West-Irian zijn \«oltooid. Ze waren erop gericht „gewapende ben den weg te vagen die de terugkeer van het kolonialisme wensten". Soeharto's toespraak week geheel af van de onafhankelijkheidsdagtoespraken die president Soekarno placht te houden. Soekarno hield zijn jaarlijkse toespraak op massabijeenkomsten, zij waren altijd doorspekt met revolutionaire kreten en grootse idealen. Soeharto daarentegen sprak het parlement toe. Zijn rede was een lang, maar zakelijk verslag van de toestand in het land. Soeharto noemde de verslechterde economische toestand het moeilijkste vraagstuk, waarvoor de Indonesische regering zich gesteld ziet. Sprinkhaan- Een menigte van meer dan tienduizend mensen heeft gisteren de onthulling op een plein in het centrum van Chicago bijgewoond van een vijf tien meter hoog beeldhouwwerk van Pablo Picasso. Het werk, waarvan de vervaardiging 300.000 dollar heeft ge kost, heeft nog geen naam en in Chi cago woedt een controverse over de vraag wat het zou moeten voorstellen. Het beeldhouwwerk, gemaakt van sta len platen en stangen, is door de Chi cago Tribune een „roofsprinkhaan" genoemd. Anderen zien er een vrou wenhoofd in. s VN-commissie oordeelt: GENÈVE (Reuter) Een VN-groep van vijf man, die dinsdag haar rapport over omstandigheden in Zuidafrikaanse gevangenissen heeft voltooid, is eenparig van oordeel dat beweringen over slechte mishandelingen in die gevangenissen in de kern waar zijn. De groep, die is gevormd door de VN- commissie voor de rechten van de mens heeft ook eenparigheid bereikt in haar aanbevelingen aan de commissie, aldus heeft een lid van de groep, de Tanzaniaan Waldo Waldron-Ramsy gezegd. Van 7 oktober tot 26 november wordt in het Haagse gemeentemuseum de eerste grote overzichtstentoonstelling gehouden van werk van Anton Heyboer, een van de belangrijke Nederlandse grafici van na de oorlog. Sinds 1957 exposeerde Heyboer op talrijke plaatsen in binnen- en buiten land, onder meer in Keulen, Ulm en Lau sanne, op de eerste jeugdbiennale in Pa rijs en de biennale in Venetië, waar hij in 1964 de hoofdprijs won. Van zijn werk zal dit najaar een tentoonstelling worden gehouden in galerie-Lefèvre in New York. De expositie in Den Haag zal ongeveer tweehonderd prenten omvatten en is daar mee te omvangrijk voor het prentenkabi net. De werken zullen worden tentoon gesteld in een van de grote zalen van het museum. Van 15 december tot 21 ja nuari 1968 is de expositie te zien in het stedelijk Van Abbe-museum in Eindhoven. troepensterkte in Europa verder zul len reduceren als Bonn uit bezuini ging het bondsleger verkleint, zo was vannacht in Washington te horen. Kiesinger van zijn kant stelde ver nuftig dat Amerika's eigen strategi sche denken het onnodig maakt dat zoveel troepen onder de wapenen zijn. Hij redeneerde dat de Amerikanen zelf sinds hun door generaal Taylor en minis ter McNamara unilateraal uitgedokterde strategie van de „flexible response" er van uitgaan dat er geen plotselinge mas sale Russische aanval op West-Europa te verwachten is, maar dat er hoogstens een onduidelijk geschermutsel zou kunnen plaatsvinden en deze onklare militaire situatie zal volgens de Amerikaanse theo rie lang genoeg duren, niet alleen om wellicht afglijden naar een kernoorlog te vermijden, maar ook om conventionele strijdmachten eventueel van Amerika over de Oceaan naar Europa te vliegen. Kiesinger wees zijn Amerikaanse ge sprekspartners erop dat dit uitgangspunt (waarmee ook het besluit 35.000 Ameri kaanse manschappen uit Europa terug te trekken gefundeerd werd) voor de West duitsers inhoudt dat zij hun parate troe pen kunnen reduceren en kunnen ver trouwen op de 1.2 miljoen reservisten die er in de Bondsrepubliek zijn en van wie er een paar honderdduizednn binnen vijf dagen gevechtsklaar zouden kunnen zijn. Hiermee speelde de Westduitse Bonds kanselier heel slim Amerikaanse argu menten waarmee de Westeuropese NAVO -bondgenoten de afgelopen jaren zoet ge houden werden tegen Washington uit, en er was geen twijfel mogelijk dat Johnson en zijn mannen het geen goede grap vonden. Ook het verdrag tot tegengaan van ver breiding van kernwapens werd gisteren beSPjvkejp d.Qpr de .Duitsers en Amerika nen. Maar hier leken minder controver sen te liggen dan werd verwacht,„.want de Duitsers zijn wel tevreden met het ontwerpverdrag zoals dat door Washing ton en Moskou is uitgedokterd en zij zou den hebben laten weten te vinden dat hun levensbelangen gerespecteerd zijn. De grote problemen voor het verdrag ko men eerder uit een andere hoek, zo kon men vannacht in Westduits kring horen zeggen, namelijk van landen als India en Japan. Het Britse ministerie van Transport heeft hooikoortslijders, die een auto be sturen, gewaarschuwd dat ze kans lopen gestraft te worden met vier maanden ge vangenisstraf of een boete van duizend gulden. Eén keer niezen veroorzaakt in een onderdeel van een seconde verlies van controle over het voertuig, aldus het ministerie. Een zegsman van het deoartement ver klaarde dat men niet zo ver wil gaan dat al degenen die aan hooikoorts lijden een rijverbod krijgen opgelegd, want „de meeste mensen hebben maar ongeveer twee weken last van hooikoofts". Volgens het Britse blad „Drive" is een autobestuurder die 110 kilometer per uur rijdt na één maal niezen 300 meter half blind. Waarnemend president generaal Soe harto Van Indonesië heeft op kunstmatige wijze bereide rijst gekeurd en gezegd te hopen dat het „op het ogenblik rijst in voerende Indonesië weer een rijst expor terend land zal worden". De rijstkorrels worden gemaakt van graan, tapioca en bonen. Het meest opvallende aan de piraten- film die vanavond op het tv.-scherm ver schijnt, is de naam van de regisseur die ditmaal niet een van de handige Holly- wood-specialisten is, aan wie meestal dit soort routinewerkjes wordt opgedragen, maar een ervaren en gerespecteerde kracht die al heel wat opmerkelijke films op zijn naam had staan. Robert Siodmak heet die regisseur en hoewel geboren in Amerika was hij Duitser van nationaliteit tot Hit- Ier aan het bewind kwam en hij naar Frankrijk uitweek. Siodmak was toen al een bewonderde figuur in de filmwereld, die opvallend gedebuteerd had met „Men- schen am Sonntag" (waaraan Billy Wilder als scenarioschrijver had meegewerkt) en vervolgens met „Abschied" en „Vorunter- suchung" de hoop van de Duitse geluids film was geworden. Aan die verwachtin gen maakte hij echter snel een einde toen hij kort voor zijn vertrek uit Duitsland de mislukte tragi-comedie „Quick" met Hans Albers maakte. In Frankrijk, waar hij ver volgens werkte, werd „Pièges" met Mau rice Chevalier zijn meest opvallende film, maar de oorlog verdreef hem ook uit dat land en in '41 maakte' Siodmak zijn Holly- wood-debuut met „Westpoint widow". Van zijn omvangrijk werk, dat daar in de daaropvolgende jaren ontstond, zijn „The suspect" met Charles Laughton, „The spiral staircase" en vooral „The killers", naar Hemingway en met Burt Lancaster in de herinnering gebleven. Pas tegen het einde van zijn verblijf in zijn geboorteland kwam „The crimson Pirate" tot stand, weer met Lancaster in de hoofdrol, ditmaal als on verschrokken boekanier die het recht in het Caraïbische gebied tracht te herstellen. Siodmak's terugkeer naar Europa, waar hij eerst in Frankrijk, later ook weer in Duits land werkte, heeft tenslotte weinig luister toegevoegd aan een carrière, die zo schit terend begonnen was. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het Amsterdamse raadslid G. Keja heeft aan B. en W. vra gen gesteld over een situatie die de be woners van de Meidoornlaan in Amster dam-Noord al jarenlang een doorn in het oog is. Een echtpaar in deze laan houdt er al meer dan tien jaar 30 tot 40 katten op na. De buurtbewoners moeten steeds ramen gesloten houden wegens de enor me stank die het „kattenhuis" vooral bij warm weer, verspreidt. In de tuin van het huis zijn een groot aantal katten en honden begraven. De buurt klaagt ook over een vlooienplaag. De bewoner van het „kattenhuis" is een 52-jarige man, die met zijn vrouw al vijf tien jaar leeft van 70 per week, welke hem verstrekt worden door Sociale Za ken. Hij is volgens psychiaters geestelijk niet geheel normaal. De man geeft toe dat de katten weinig te eten krijgen. „Maar", ze zegt hij, y,i'k houdvan mijn dieren. Mijn vrouw en ik moeten ons het eten uit de mond sparen.' Waarom krijg ik geen geld om die beesten te vreten te ge ven? Ze willen de dieren weg komen ha len, maar al komen ze met 600.000 solda ten, ik sla ze eruit." De woningen in de Meidoornlaan zijn eigendom van de gemeente. In 1956 heeft een buurtbewoonster al geklaagd bij de Gemeentelijke Woningdienst. Zij kreeg toen te horen, dat er wel eens maatrege len zouden worden genomen. Hoewel ook anderen zich bij de woningdienst en bij de politie hebben beklaagd, is er tot nu toe niets gebeurd. Regelmatig liggen er dode katten dagenlang in de tuin, voordat zij begraven worden. Het raadslid Keja heeft nu aan B. en W. gevraagd een einde aan deze onhoudbare toestand te maken. (Van onze correspondent LONDEN De vroegere speedway-ko ning „Split" Waterman en zijn verloofde, de knappe blonde Avril Beatrice Priston zijn dinsdag voor de lagere rechter in Lewes in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot het smokkelen van goud naar het buitenland. Er is opk sprake van dat zij vuurwapens en clichés voor het vervalsen van bank biljetten uit Engeland hebben laten ver dwijnen. Hierbij zouden zij de nationale veiligheid in gevaar hebben gebracht. De politie vermoedt een internationale groep goudsmokkelaars op het spoor te zijn, die de operaties van de communis tische Chinezen in Hongkong financiert. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Gram.muziek. (8,30-7.32 Nws.) 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Grammuziek. (935 Waterstanden). 10.00 Aubade. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Kamermuziek. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie. 12,45 De aarde en haar volheid. 13.00 Gram.muziek. 13,45 Voor de vrouw. 14.15 Klassieke muziek. 14.45 Boemm! 15.05 Actualiteiten. 15.10 Klassieke gram.mu ziek. 15.25 Sphinx. 15.45 Mysiciana. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Moderne muziek', 17.05 Gram.muziek. 17.30 Orkestmuziek. 17.50 Meisjeskoor. 18.10 Sport.. 18.30 Halte. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal ensem ble. 20.00 Gram.muziek. 20.30 Zomeravond mozaïek. 22.15 Wijd als de wereld. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Haarlemse Orgelmaand 1967, 23.15 Muzikale lezing. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gram.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Gram.muziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke muziek. 9.30 Gram.muziek 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Dansorkest. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 13,00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Muzikale toeristenroute. 14.30 Cabaret. 14.45 Oude madrigalen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Canta Ame rica. 16.30 Die Fledermays (operette). 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Ensemble. 19.00 Moderne muziek. 19.30 Inleiding op de vesperdienst. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. 20.00 Kunst. 20.40 Klassieke muziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Grammplaten. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte muziek. 10.00 Nws. 10.02 Langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Geva rieerd programma. 13.00 Nws. 13.02 Top Der tig. (14.00 Nws.). 14.30 Lagelanders. 15.00 Nws. 15.02-18.00 Muziekprogramma. (16.00 en 17.00 Nws). BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.48 Film muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.03 Klassieke muziek.' 15.35 Kamermuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.20 Internationale koorwedstrijd. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm.muz. 19.00 Nws. 19.30 Amusements muziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 In ternationale wedstrijd Koning Elisabeth van België voor viool 1967. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.45 De Mi- nimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Aladdin en de wonderlamp (tekenfilm). 19.25 Internationaal agrarisch nws. 19.51 So- cutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 20.16 Reclame. 20.20 De rode Kaperka pitein. (speelfilm). 22.00 De Gouden Roos van Montreux. 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De Barry Sisters (liedjes). 20.35 Kleren maken de man. 21.20 Het geheimzinnige kasteel (tv- filml. 22.10 Reclame. 22.15-22.30 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20 00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.55 Dan O'brien (TV-film). 22.25 Fiesta Gitana. 22.45-23.00 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Geen beter leven dan buitenleven (TV-film). 20.30 Mo zart in Haarlem. 21.15 Jeroen aan het woord. 21.18 De ontdekking van de zee (do cumentaire). 21.45 Sport. 22.10 Reclame. 22 15 Journaal. 22.30-23.00 Film over het leven van Franoisous van Assist. Het wrekersduo in het Spookkasteel. Nederland 1. Na de Minimolen, het eerste nieuws en de reclame een teken filmpje met Popeye the Sailorman. het agrarisch nieuws en een Socuterafilmpje over het vakantiecentrum van hulpbehoe vende kinderen in het Drentse Roden. Daarna gaat de NTS verder met het journaal en de hoofdfilm. Dat is de Rode Kaperkapitein, oftewel the Crimson Pi rate, een stokoude avonturenfilm van Warner Bros. In de hoofdrollen Burt Lancaster, Nick Gravat, Torin Tacher, Eva Bartok, James Hayter en Leslie Bradley. Robert Siadmak voerde de re gie. Het is een ouderwetse piratenfilm over een zeeroverkapitein (Burt Lanca ster), die de regering wel wil dienen, maar die aan de wapensmokkel toch ook nog wel iets wil overhouden. Hij wordt gevangen genomen door de rebellen, maakt dan dat hij goede maatjes wordt met de beeldschone dochter van de re- bellenhoofdman, neemt de benen en zint op wraak na de beeldschone dochter te hebben gegeven wat ze van hem ver wacht. Tien uur is het dan. Nog drie kwartier resten de NTS. Ze worden ge bruikt voor het programma, waarmee de Franse televisie dit jaar meedong naar de Gouden Roos van Montreux, Bienvenu Guy Beart. De Franse tandarts-zanger ontvangt een aantal gasten, van wie de belangrijkste zijn Marie Laforet, de mi- mespeler Marcel Marceau, de jeugdige Dario Moreno en Raymond Devos. Sa men brengen ze een liedjesprogramma, dat niet van tevoren werd gerepeteerd. Nederland 2. Het KRO-programma van het tweede net bestaat weer geheel uit van buitenlandse stations gekochte onder delen. Dat begint al direct na het kort- journaal, als twee Amerikaanse meisjes voor de Duitse camera's liedjes gaan zingen. Het zijn Claire en Merna Barry, beter bekend als de Barry-Sisters, die al een hele reeks grammofoonplaten hebben gemaakt. Vooral hun langspeelplaat met Joodse liedjes, opgenomen in Israel, heeft hoge verkoopcijfers gehaald. De zusjes brengen evenwel niet alleen Joods reper toire, ook Amerikaanse liedjes van vroe ger en nu (I left my heart in San Fran cisco). Overigens zond de KRO ook vorig jaar al eens zo'n Duits showtje van de Barry-Sisters uit. Het tweede programma onderdeel is een Engelse documentaire, getiteld Kleren maken de Man of in het Engels a Tale of two Streets (een ver haal van twee straten). Die straten zijn dan Carnaby Street en Savile Row, waar de Engelse herenmode „gemaakt" wordt. Toen de mannen van de Engelse com merciële TV deze documentaire maakten, was Soho nog „in". Ze stelden nieuw en oud tegenover elkaar, d.w.z. de talor» van Savile Row tegenover de tieners van Carnaby Street. Tot slot van de avond een belevenis van de Wrekers. Het geheim zinnige kasteel is de ondertitel en inder daad speelt het verhaal zich af op een kasteel in Schotland. HUNTSV ILLE, ALABAMA (Reuter) De Amerikaanse raketgeleerde dr. Her man Michielsen heeft het spectaculaire denkbeeld geopperd van een rendez-vous van een ruimteschip met de Halley-ko meet, die om de 76 jaar door ons zonne stelsel suist. Ook wil hij de mogelijkheid van een landing op de komeet bestudeerd zien. Zijn voorstel zal aan de orde komen op een door het Amerikaanse instituut voor lucht- en ruimtevaart belegde bijeen komst in Huntsville, Alabama. De bewuste komeet, genoemd naar de Engelse astronoom Edmund Halley, die haar in 1682 ontdekte, is het laatst waar genomen in 1910 en moet omstreeks 1985- 86 terugkeren. Veel geleerden menen dat de structuur van kometen gelijkenis ver toont met die van de aarde in haar vroegste ontwikkelingsstadia. Volgens hen zou een nauwkeurig onderzoek van een ervan belangrijke inlichtingen verschaf fen over de evolutie van de aarde en an dere planeten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9