30.000 toeschouwers bejubelden dubbele zege op de 800 meter: Duitse atletiekformatie het Amerikanen flink maakt lastig Flamingo's goed op dreef tegen Free Foresters Ir. A. Paulen brengt optreden van Danz ter discussie in de vergadering Europa-commissie Nederlands softbalteam had sen sationele start in de VS ZEGE OP STERKE AMERIKAANSE CLUB KEMPER EN ADAMS VERRASTEN CARR EN BELL Europees record 200 m. vrije slag voor Dorleans Nederlands team op 3 x 800 m derde in Duitsland VVV weert pers Ortiz behield titel royaal Timman in finale jeugdschaaktitel Nasleep van affaire Beugels ■mma DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 13 tV Nog een dubbel "fr Verrassing Ihü - Italiaanse wielerploegen Wim Schepers vierde in wegwedstrijd Turnhout Koersen Duindigt De eerste dag van het atletiek- treffen tussen de herenploegen van West-Duitsland en de Verenigde Sta ten heeft ondanks de bijzondere sfeer in het Rheinstadion van Dusseldorp niet die reeks topprestaties opge leverd waarop de ruim 30.000 toe schouwers hadden gerekend- De enige topper die er werkelijk uitkwam was de race op de 800 meter waar de Amerikanen Wade Bell en Denis Carr, dit seizoen de snelsten ter wereld op de 800 meter, moesten buigen voor de sublieme tactiek van de Duitsers. Frans-Josef Kemper zegevierde na een imponerende eindspurt in 1 mi nuut en 46.2 sec., de snelste Europese seizoentijd. De Amerikanen, die in totaal zeven nummers wonnen, ver speelden kostbare punten door het uitvallen van wereldrecordhouder Earl McCullouch op de 110 meter horden. Ook een ..zeker" nummer als het discuswerpen eindigde in een Duitse zege. Overigens hebben de Amerikanen na de eerste dag toch al een voorsprong van zeven punten: 56—49. Franz-Josef Kemper en Walter Adams liepen op de 800 meter een tactisch zeer goed bekeken race. Adams, die de eerste ronde het tempo naar 53,5 seconden had getrokken, liet zijn landgenoot op 300 meter voor het einde passeren. Wade Bell, de Amerikaanse kampioen, dit jaar goed voor 1.45, zette bij het ingaan van de laatste bocht zijn aanval in, maar de beide Duitsers volgden op de voet. Bij het uitkomen van de laatste bocht spurt te Kemper op zijn beurt weg, Adams meetrekkend. Denis Carr, de tweede Amerikaan, was toen al te ver weg om een rol van betekenis te spelen. In de laatste zestig meter slaagde Adams, die met 1.46,9 de snelste tijd uit zijn carriè re liep, nog voorbij Bell te komen, die gedesillusioneerd Carr nog voor liet gaan. Ook op de 5000 meter kwamen de Duit sers tot een onverwachte „dubbel". Ha- rald Norpoth, de Europese recordhouder op dit nummer, spurtte op 500 meter van de finish bij zijn concurrenten weg en zegevierde onbedreigd in 13.41.2. De Ame rikanen Van Nelson en Scott betaalden de tol voor de inspanningen die zij in het begin van de race hadden geleverd. On danks de lichte motregen had het Ameri kaanse duo de eerste drie kilometer af gelegd in 8 min. en 17,8 sec. Toen Nor poth zijn tussensprint inzette, brak eerst het verzet van Scott. Achter Norpoth vochten Gerlach, fanatiek aangemoedigd door zijn landgenoten, en Van Nelson om de tweede plaats. Pas op de laatste meters gaf de Amerikaan zich gewonnen. Ger lach liet 13.42.6 afdrukken. Wereldrecordhouder Earl McCullouch, de grote favoriet voor de 110 meter hor den, kwam niet over de finish en ver speelde daarmee kostbare punten. De Amerikaan raakte een van de eerste hor den, verloor toen zijn balans en liep te gen de volgende hindernis op. Ontmoe digd staakte hij daarop de strijd. Willie Davenport (13.6) werd niet bedreigd. Trzmiel (Dtsld) werd tweede in 13.9. Een verrassing was ook de nederlaag van de Amerikanen bij het discuswer pen. Hein Direck Neu, dit jaar tweemaal over de zestig meter, wierp bij zijn twee de poging 58.08 meter, hetgeen uiteinde- h.ik voldoende bleek voor de overwinning voor Carlsen (V.S.) in 57.28. De Amerikanen, die door deze tegen vallers een lichte achterstand hadden op gelopen, kwamen door een dubbele over winning bij het verspringen weer op ge lijke hoogte: 38.38. Ondanks de eerste en tweede plaats hadden de Yanks pech dat Boston zich blesseerde toen hij op de rand van de verspringplank terechtkwam. Overigens waren de wereldrecordhouder en zijn 17-jarige landgenoot Jerry Proc tor onbereikbaar voor de Duitsers. De 400 meter leverde de1 verwachte dubbele overwinning op voor de Ameri kanen. Vince Matthews en Lee Evans, dit seizoen achter wereldrecordhouder Tommie Smith de snelste 400-meterlo-, pers ter wereld, waren onbereikbaar voor de Duitsers, die kennelijk toch meer hin der ondervonden van de wat zware baan in het Rheinstadion. Wereldrecordhouder Willie Turner maakte in 10.2 met een finish a la Bobby Hayes resoluut een einde aan de Duitse hoop op een overwinning op de 100 meter. De donkergekleurde Amerikaan, die tot halverwege de wedstrijd in derde positie lag achter de Duitsers Wilke en Metz, liep in de laatste twintig meter ruim een meter van zijn concurrenten weg. Wilke werd tweede in 10.3. Jerry Bright ver drong Metz nog van de derde plaats. Ed Burke, dit jaar met 71,91 meter de beste kogelslingeraar ter wereld, slaagde pas in zijn laatste poging om langs Uwe Beyer te komen. De polsstokhoogsprin gers leverden onder het schijnwerperslicht Metz (links) feliciteert Turner met zijn zege op de 100 meter. In het midden Wilke en Bright. een verbeten duel dat uiteindelijk met 5,00 meter gewonnen werd door Dick Railsback. De volgorde van de overige deelnemers, die allen over 4,90 m spron gen, werd bepaald naar het aantal spron gen. Klaus Lehnertz, de Duitse aanvoer der, dieMl., zijn vijftigste interlandwed strijd uitkwam, bezette de tweede plaats. Door twee slechte wissels op de 4 x 100 meter verspeelden de Duitsers de kans om achter de snelle Amerikanen tot een tijd van formaat te komen. De Ameri kaanse ploeg zegevierde in 39,3 secon den. Bill Toomey, de ex-wereldrecordhouder op de tienkamp, heeft na de eerste dag de leiding met 4171 punten. Hans Joachim Walde, die bij het hoogspringen impo neerde met 2,01 meter, bezet met ruim honderd punten achterstand de tweede plaats. De twintigjarige Hans Nerlich kwam ook nog boven de vierduizend pun ten: 4033. Nerlich maakte vooral op de 100 en 400 meter indruk met respectieve lijk 10.6 en 47.3 sec. Toch moest de Duit ser op de 400 m Toomey voor laten gaan. De Amerikaan liet 47.1 seconden afdruk ken. De Fran?aise Danielle Dorleans heeft gisteren in Marseille het Europese record op de 200 m vrije slag scherper gesteld en gebracht op 2 min. 15 sec. Het oude record was sinds 13 augustus 1966 (Bor deaux) met een tijd van 2.15,5 in het bezit van haar landgenote Claude Mandonnaud Tijdens de atletiekwedstrijd West- DuitslandVerenigde Staten in Dussel dorp heeft een Duitse 3 x 800 meter ploeg een vergeefse aanval gedaan op het wereldrecord. Karin Kassier, Antje Gleichfeld en Anita Rottmüller noteer den een tijd van 6 min. en 21 seconden, waarmee zij 1.8 seconde achterbleven op de recordprestatie van Rusland. Achter de Duitse formatie legde Enge land in 6.21.2 beslag op de tweede plaats, terwijl een Nederlandse ploeg bestaande uit Ans Lenferink, Tinke van Wonderen en Maria Gommers met 6.29.6 derde werd. Nederland kent op dit nummer geen record voor nationale ploegen. Het record voor verenigingen is met 6.53.1 sedert 21 juli 1963 in handen van De Bataven (Gerda en Wil Kraan, Ton Homan). Het bestuur van de eerste divisievoet balvereniging FC VVV in Venlo heeft besloten dit seizoen slechts perskaarten te verstrekken aan drie dagbladen en aan de Regionale Omroep Zuid. Sportjournalisten van andere bladen moeten voor hun persplaats betalen. In verband hiermee heeft het bestuur van de Nederlandse sportpers het volgende telegram aan de FC VVV gezonden: „Protesteren met klem tegen besluit pers kaarten voor de FC WV alleen tegen betaling te verstrekken. Protesteren bo vendien tegen discriminatie door toewij ziging gratis perskaarten aan dagblad voor Noord-Limburg, Nieuwe Limburger, Volkskrant en de Regionale Omroep Zuid. Vragen dringend om onaanvaardbaar be sluit te herzien". TAFELTENNIS .In de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker heeft de Nederlandse kampioensploeg Scylla uit Leiden geloot tegen de Zweedse titel houder Solverborgs BTK. De Engelsman Willard aan bat tegen de Flamingo's. mt w - j (Van onze cricketmedewerker) Een elftal van de Flamingo's heeft op de eerste dag van de tweedaagse cricket ontmoeting met de Free Foresters de Britse gasten aantrekkelijk partij gege ven. De Free Foresters hadden drieëneen half uur nodig om een totaal van 189 te produceren, waarna de Flamingo's door aanvallend spel van Kooistra en Van Laer na twee uur ten koste van zeven wickets de dag met een totaal van 149 konden afsluiten. De aanval der Flamingo's was bij Le Noble (3 voor 60) en Hooft Graafland (3 voor 19) in uitstekende handen, waar door de Free Foresters ondanks goede bijdragen van Silcock (31), Willard (39) aanvoerder Ainsworth (21) en Sproule, die met 49 de topscore leverde, wel enige moeite hadden om een totaal van 189 te vergaren. Ook Van Weelde (1 voor 32), Van den Bosch (1 voor 50) en Glerum (1 voor 14) wisten de Free Foresters on der de duim te houden. De Flamingo's begonnen op hun beurt weinig hoopvol, want op 12 waren reeds twee wickets gesneuveld, doch Kooistra en Van Laer namen de aanval van de Naar aanleiding van het standpunt, dat de Westduitse atletiekbond heeft ingeno men en wereldkundig gemaakt in de „kwestie Paulen-Danz", heeft ir. A. Pau len, voorzitter van het Europa-comité van de IAAF, het volgende commentaar gegeven: „Nu uit een persbericht uit Kas sei blijkt, dat de Westduitse atletiekbond het conflict tussen zijn voorzitter, de heer Max Danz, en mij tot het zijne maakt, lijkt het mij juist mijn bezwaren tegen het aanmatigende optreden van de heer Danz met feiten te staven. Niet Danz is de initiatiefnemer van de (Van onze softbalmedewerker) Wat insiders voor onmogelijk hielden, is in de eerste wedstrijd in Amerika toch gebeurd. Van de New Yersey Arians, die vierde werden in de afdeling van de Ray- bestos Brakettes, werd door een Neder landse ploeg in Amerika gewonnen. Grote troeven waren in deze wedstrijd: het wer pen van Mary Boekhout, het goede Ne derlandse veldspel en een geweldige con ditie, die het mogelijk maakte de geboden kansen uit te buiten. Deze eerste wedstrijd, gespeeld bij kunstlicht, op een binnenveld van zand heeft de vele Amerikanen op de tribunes verbaasd doen staan van het Nederland se spel. In één opzicht echter waren de Arians het Nederlands negental de baas. Aanvallend waren zij beter opgewassen tegen Mary Boekhout dan de Nederland se ploeg tegen de werpsters Elis en Meyer. Deze beide werpsters gooiden voor Ne derlandse begrippen bijzonder snel en waren praktisch onbespeelbaar. In tegen stelling tot Mary Boekhout bleek de controle echter aanmerkelijk minder. In de eerste inning reeds leken de Ame rikanen een 1-0 voorsprong te gaan ne men, toen Linda Otten via een infieldrhit en een gestolen honk kon doordringen tot het tweede honk. Catcher Mata, die toen aan slag kwam, joeg de bal ver het verre veld in, waar Saskia de Jong, na een running-catch van zeker veertig me ter de Amerikaanse ploeg toch nog van scoren afhield. Gesteund door dit succes wist Betty Veenstra in de tweede slagbeurt een vrije loop te forceren. Snel stal zij het tweede honk om na een foutje van de catcher door te dringen tot op het derde. Snel honklopen op een doorgeschoten bal deed Betty Veenstra vervolgens de openings run scoren. Fel kwamen de Arians terug. De uiterst geconcentreerd werpende Mary Boekhout begon met een fout en zag vervolgens de Werpster Mary Boekhout was voor treffelijk. Arians met 2-1 aan de leiding. Vangbal- len van Saskia de Jong en Ludy Hand- graaf deden het getij echter snel keren. In de vierde slagbeurt sloeg Nederland opnieuw toe. Maureen Hoyer en Pien Immer kregen vier wijd. Een prachtige stootslag-honkslag van Saskia de Jong bracht daardoor Maureen in scoringspo- sitie. Betty Veenstra deed haar plicht. Met een korte tik zorgde zij voor de gelijk maker en tot verbazing van al wat Ame rikaan is, scoorde Pien Immer na zeer gedurfd honklopen de derde run. Het Nederlands team, spelend in de winning mood, was niet meer te klop pen. Een schitterende running-catch van Els Ter Meulen besloot de vijfde inning. In de zesde inning liep Nederland ver der uit. Pien Immer met vier wijd op de honken gekomen, stal het tweede en werd door Betty Veenstra naar het derde ge bracht. Wel sneuvelde Dinie Zwaneveld zelf op haar klap, doch Pien Immer bracht de stand op 4-2. In de gelijkmakende slagbeurt bereik ten geen Amerikanen de honken en toen volgde de zenuwslopende laatste inning. De Amerikanen begonnen met pinch- hinter Benkoski, die met drie slag terug keerde naar de dug-out. Hueston kwam niet verder dan Betty Veenstra en de spanning was gebroken toen Pien Immer Specht na een aangooi op het eerste honk kansloos liet. Scoreverloop: Arians0200000 2 Nederland 0102010 4 Voor Nederland wierp Mary Boekhout 3x3 slag, 3x4 wijd en kreeg 1 honk- slag tegen. Grote uitblinksters aan Ne derlandse zijde, de verdediging Mary Boekhout, Janke Nijdam en de veldsters Saskia de Jong en Betty Veenstra. Hoe groot de verrassing wel mag zijn, blijkt uit het feit, dat de Amerikanen geen ogenblik rekening hadden gehouden met een nederlaag en enige uren nodig hadden om over deze teleurstelling heen te komen. Waardering was inmiddels uit gesproken voor het goede, snelle en ge concentreerde softbal, dat het Neder lands negental speelt. wedstrijd Amerika-Europa, maar de chef-redacteur van het Franse sportdag blad L'Equipe, Gaston Meyer. Overigens is dit een minder belangrijke verdienste, die voor iemand zeker geen aanleiding mag zijn zich op de voorgrond te dringen. Mijn bezwaren gelden niet de Westduit se atletiekploeg, waarvan de leden zich zeer goed hebben gedragen, noch de me dewerking van het apparaat van de Westduitse atletiekbond, maar alleen het optreden van de heer Danz, dat zich heeft gekenmerkt door een te grote interesse voor de Westduitsers ten opzichte van de andere leden van de ploeg, waardoor de eenheid in de ploeg dreigde verstoord te worden. En hiertegen had ik bezwaren. Reeds in Montreal werd hem hierop ge wezen door de leiding van de ploeg, be staande uit de Joegoslaaf Takac en de Hongaar Sir, toen de heer Danz zich te gen de afspraak in ging bemoeien met de aanwijzing van de atleten, die in de wedstrijden zouden uitkomen. Deze aan wijzing was voorbehouden aan de zeven coaches, die de ploeg begeleidden en alleszins competent waren dit te doen Hoewel de heer Danz zich telkens in zaken mengde, die de ploegleiding waren voorbehouden, bleek hij de juiste opvat ting van een leidersrol bij een Europese ploeg te missen. Dit blijkt onder meer uit zijn regelmatige contact met verslag gevers tegen de wil van de leiding in zijn afwezigheid op het door het orga nisatiecomité aangeboden slotbanket de heer Danz ging met de Westduitse deel nemers naar het Duitse paviljoen op de wereldtentoonstelling en zijn bezoek an de Niagara-watervallen, waarvoor hij vrijdagmorgen vertrok en waarvan hij zaterdag twee uur voor het vertrek van het vliegtuig terugkeerde. De enkele Westduitse deelnemers, die wel aan de slotmaaltijd aanzaten, bleken een beter begrip voor ploeggeest en voor fatsoens normen te hebben. Toen bij de terugkomst in Frankfort de heer Danz, tegen de afspraak en in strijd met de in Montreal gegeven belofte om niet opnieuw als woordvoerder van de leiding op te treden, wederom meende zich te moeten laten horen, was de maat vol. Zondag reeds heb ik mij bij de secre taris van het DLV, Beuermann, afgemeld voor het jurylidmaatschap in Dusseldorp bij de wedstrijd West-Duitsland-Verenigde Staten. De volgende morgen heb ik dit per telegram bevestigd. Tevens heb ik in dit telegram meegedeeld, dat het aan matigende optreden van de heer Danz op de volgende vergadering van de Europa commissie ter discussie zal komen." Gisteren is in Rome de Italiaanse ploeg aangewezen voor het wereldkampioen schap op de weg, dat op 3 september in Heerlen wordt gehouden. De samenstel ling van de prof ploeg: Adorni, Basso, Bal- mamion, Dancelli, Gimondi, Motta, Zan- degu en De Pra. Reserves zijn: Zancana- ro, Carletto, Bitossi en Passuello. De amateurploeg tijdrit: Bosisio, Mar- celli, Martini en Pigato. Wegwedstrijd: Balasso, Bianco, Bra- mucci, Conti, Giaccone en Pecchielan. Free Foresters terstond flink onder han den en voerden in een vlot tempo de score tot 117 op, voordat Van Laer na een goede 48, die zes vieren bevatte, door Woodhouse op eigen bowlen werd uit- gevangen. Even later kwam ook aan het optreden van Kooistra, die met 67 (waar onder een zes en zes vieren) topscorer werd, een einde, toen Willard hem op 132 bowlde. De eerste speeldag werd ten slotte bij een stand van 149 voor 7 afge sloten. De Portorikeinse bokser Carlos Ortiz heeft gisteravond in New York voor 18.000 toeschouwers voor de vijfde maal zijn wereldtitel in het lichtgewicht met succes verdedigd. De 30-jarige Ortiz be haalde een ruime overwinning op punten op zijn uitdager, de Panamees Ismael Laguna. De Nederlander Timman heeft zich ge plaatst voor de finalegroep A, in het negende wereldkampioenschap jeugd- schaak dat in Jeruzalem gehouden wordt. De negen finalisten zijn: Day (Canada), Keene (Engeland), As- plund (Zweden), Hübner (W. Did.), Bal- shan (Israel), Timman (Ned.), Kaplan (Rush) Ghizdavu (Roemenië) en Wide (Noorwegen). De affaire Beugels krijgt nog een staart je. Zoals bekend werd deze Limburgse profrenner door het dagelijks bestuur van de KNWU gehoord naar aanleiding van uitlatingen van Beugels na het wegkam- pioenschap in Beek. Beugels zou toen tegen journalisten gezegd hebben, dat bij voorgaande wereldkampioenschappen en Olympische Spelen officials ervan op de hoogte waren, dat de Nederlandse ama teurs stimulerende middelen kregen. In de bijeenkomst met het dagelijks bestuur heeft Beugels verklaard nimmer de bedoeling te hebben gehad officials van de KNWU en met name wegcoach Joop Middelink te hebben willen beschuldigen van het verstrekken of doen verstrekken van stimulerende middelen. Hij zei ook, dat deze officials er niets van af hebben geweten, wanneer er stimulerende mid delen verstrekt zijn. Naar aanleiding van deze laatste opmerking nu zal de KNWU na de wereldkampioenschappen gaan uit zoeken of er destijds stimulerende midde len zijn verstrekt en zo ja, door wie. De 23-jarige profrenner uit Stein, Wim Schepers, is gisteren in Turnhout in een wegwedstrijd voor beroepsrenners over een afstand van 125 km met een achter stand van 150 m op de winnaar, de Belg Jos Spruyt, op de vierde plaats geëindigd. Spruyt liet een tijd van 3 uur 6 min. voor zich noteren. Zijn landgenoten Wil- lekens en Boucquet finishten in dezelfde tijd als Schepers respectievelijk als tweede en derde. De Nederlanders Van Espen en Zoet bezetten met een achterstand van 200 meter de elfde en zestiende plaats. De uitslagen van de gisteren gehouden dra verijen en rennen te Duindigt luiden: Zuleika-prijs: 1. Edelreiger S <M. Vergay), 2. Dagmar, 3. Elma Kinley. Win. 6.70. pl. 2230 2.kop. 14.90, cov. 6.60, trio 387.70. Zippora-prijs: 1. Flicka v. d. Lente (M. v. d. Togt), 2. Epona, 3. Flevo Akerendam. Win. 1.90, pl. 1.70. 3.10, 5.20. kop. 8.20, cov. 4 20 Zurkoon-prijs: 1. Gitte Norton (J. Hof), 2. Ghia, 3. Gusstaaf. Win. 3.50, pl. 1.30 1 40 1 30 kop. 10.60. cov. 5.70. Zefa-prijs: 1. Christiaan de Wet (L. Schoon hoven Jr.). 2 Blauwe Reiger S. ,3 Bov van Quick. Win. 16.50, pl. 4.80, 2.90, 2.70, kop. 15.40 cov. 5.40. Zypani-prijs: 1. Ballerina (S. van Leeuwen) 2. Brown Bomber, 3 Double v. d. Lente. Win. 5.90, pl. 3.10, 4.2.30. kop. 12.10, cov. 17 20 trio 1.078,90. Zoritha-prijs: 1. Fernanda D, (A. Knijnen- burg), 2. Ecce van Akerendam, 3. Darius Nor ton. Win. 2.10, pl. 1 50. 1.90, 2.10, kop. 6 20 cov. 7. Zus Scotch-prijs: 1. Eronica W (J. Wagenaar Jr.), 2. Dougalls Stern S, 3. Donna Fez Win 5.90, pl. 2.20, 3.20 3.10, kop 6.20, cov. 6.80, trio 335.30. Zilverfazant S-prijs: 1. Epouvante P (E. Lee- man), 2. Finiopile, 3. Edoublaise. Win. 5.60 pl. 1.80, 1.70, 2.50, kop. 10.90, cov. 4.10. RENNEN Sir Edward-prijs: 1. Double Dutch (G. Gier), 2. Golden Tudor, 3. Flanagan. Win. 1.90, pl. 1 20 1.40, 1.40, kop. 2.30. cov. 4.40, trio 18.10. Karina II-prijs: 1. Just in Time S (P Per kins), 2. Toumando, 3. Flagrant. Win. 1,70 Dl '.20, 1.60, kop. 3.70. cov 3.10. 9 Totalisator-omzet 199.722,50

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13