„Robbeneiland" in Zuid-Afrika poel van menselijke ellende f HET WEER Vrees voor scheuring in de KVP Pompe-kliniek: doorgangshuis MITTERRAND LAAKT DE GAULLE West-Nigeria eveneens afvallig Nieuw drink plezier 11 uit itj morris Gevoelige afstraffing Defence and Aid Fund" vult Rode Kruis-rapport aan: Droogdok verkocht Oud-premiers: Verdeelde aanhang verzwakt positie van kabinet" Beschamende uitlating in Quebec Bliksem treft twee broers in Zandvoort Vliegtuigdief in ziekenhuis te i 52e JAARGANG NUMMER 244 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije 'j - - W- Jm. giy BBSSIStelliy:J: Morgen droog Aan het strand Mishandeling MR. MARIJNEN Geen direct gevaar Jongeren Zie verder pagina 2 Het woord is aan Radio-Biafra: ZWIER SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk de groene tingeling frisdrank Dode en zwaar gewonde SATÉ per portie 2,— MAX KOELEMIJ REGENKLEDING lekteesttaat (bij Komng*pie»a) fefefooa (820) 223596 IJmuider Courant (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Zuidafrikaanse gevangenissen zijn vorig jaar bevolkt geweest met gemiddeld ongeveer 74.000 personen. Onder hen waren duizenden politieke gevangenen. Be gin dit jaar heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie verklaard dat er, afgezien van de op Robbeneiland (voor de kust van Kaapstad) ge vangen gehouden Robert Soboekwe, in zyn land geen politieke gevangenen zijn. De „ernstige misdrijven" waarvoor Zuidafrikaanse gevangenen zijn veroor deeld, bestaan echter heel dikwijls uit het lidmaatschap van een verboden organisa tie, het bijwonen van een bijeenkomst, het verspreiden van pamfletten of het op een muur schilderen van een leuze. Bovenstaande beschuldigingen worden geuit in een vandaag in Nederland be kendgemaakt rapport van het „Interna tional Defence and Aid Fund". In mei 1964 heeft het Internationale Rode Kruis een onderzoek ingesteld naar de toestan den in de Zuidafrikaanse gevangenissen. Dat rapport is door de regering in Pre toria pas eind 1966 voor publikatie vrij gegeven. Omdat het Defence and Aid Fund van mening is dat een onderzoek, waarvan de Zuidafrikaanse regering lang van tevoren op de hoogte is geweest, een niet geheel juist beeld van de situatie kan opleveren, heeft het de conclusies van het Rode Kruis gepubliceerd met daaraan toegevoegd eigen bevindingen en verklaringen van voormalige politieke gevangenen. Het rapport is vanochtend vrijgegeven tijdens een persconferentie op Schiphol Weerrapporten 2, 2 Vit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en om geving ....4,3, 7 Kennemer Kruimels 3 In de Vishal en op zee7 Radio en tv9 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs11 Ferdinand 12 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, Aanvankelijk nog enkele buien, maar morgen meer zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind tussen zuidwest en zuid. Koude nacht, maar morgen iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen overwegend droog met meer opklaringen en een afnemende zuid westelijke wind. Middagtemper atuur 17 tot 19 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Tegen het week einde wat aangenamer weer en een kleine stijging van temperatuur. Een lid van de nationale garde van Louisiana (V.S.) arresteert op hard handige manier een blanke die gis teren met nog 75 anderen een groep van 25 negers molesteerde. De negers demonstreerden voor gelijke burgerrechten. Hedenmiddag is het drijvend droogdok in IJmuiden verkocht aan de n.v. J. M. Rijsdijk Azn., Scheepssloperij Dordrecht, voor f 31.601. in aanwezigheid van Dennis Brutus, een der voornaamste getuigen van het De fence and Aid Fund, een Zuidafrikaan die thans als politieke balling in Engeland woont. Naar de mening van het Defence and Aid Fund is de beoordeling door het Rode Kruis te soepel uitgevallen. Dit laatste wordt voornamelijk geweten aan de Zuidafrikaanse regering, die het Rode- Kruis-verslag zo zou hebben gehanteerd dat schokkende ontdekkingen onvoldoen de tot uiting komen. In dit verband noemt het rapport: Aan tbc lijdende gevangenen wer den in overvolle cellen op de vloer liggend aangetroffen. Drie van de zeven ondervraagden op Robbeneiland waren geslagen door hun bewakers. Vijf van de zes in Kroonstad spraken van mishandeling. Er was een groot aantal klachten over koude, gebrek aan frisse lucht, bewegingsvrijheid, ontspanning en studiefaciliteiten en bovendien over slecht en onvoldoende voedsel. Een speciale aanvulling van het Rode- Kruisonderzoek meent het Defence and Aid Fund te kunnen leveren op het punt van apartheid in de gevangenissen. Ook hier zou namelijk, hetgeen door het Rode Kruis niet is gesignaleerd, een duidelijk verschil in behandeling bestaan tussen blank en niet-blank, een onderscheid dat zich uit in voedsel, kleding en bijvoorbeeld in bepaalde voorrechten, zoals roken. Bij een bespreking van de toestanden in de verschillende gevangenissen, die volgens de getuigen van het Defence and Aid Fund in de praktijk zelden overeen komen met de bevindingen van het Rode Kruis, wordt onder meer melding ge maakt van het bestaan van vier benden onder de gevangenen op Robbeneiland, die een ware terreur zouden bedrijven. Bijzondere aandacht wordt in het rap port geschonken aan de voormalige leider van het verboden Panafrikaanse Congres, Robert Soboekwe. Er is een bijzondere wetgeving nodig om Soboekwe gevangen te houden op Robbeneiland hoewel hij zijn tijd al royaal heeft uitgezeten. Bij zondere maatregelen zijn getroffen om de fysische omstandigheden voor Soboekwe te verbeteren, maar aldus het rapport dat is geen compensatie voor het effect van eenzame opsluiting. Mevrouw Helen Suzman, het laatste Zuidafrikaanse parle mentslid dat nog strijdt voor rasseninte gratie, heeft na een bezoek aan Soboekwe verklaard, dat de geprolongeerde afschei ding „effect begint te krijgen op de heer Soboekwe". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De oud-premiers Marij nen en De Qua achten een scheuring in de KVP onvermijdelijk als de groep KVP radicalen doorgaat met het voeren van actie. Waarnemers beginnen voorts te vrezen dat deze handtekeningenactie de stabiliteit van het kabinet-De Jong, die in de Kamer steunt op een geringe meerder heid aantast. Het partijbestuur van de KVP komt op 26 augustus in Baarn bijeen om de situa tie te bespreken. De groep radicalen heeft gisteravond besloten haar actie met voort varendheid binnen de partij voort te zet ten. Zij heeft inmiddels de steun gekregen van tal van vooraanstaande KVP'ers. De groep zal contacten leggen met de Bra bantse groep radicalen. „Wanneer de christen-radicalen hun actie voortzetten, zullen zij zeker een te genoffensief oproepen, waarmee de split sing dan een feit is geworden", is de mening van prof. De Quay. „Ik kan mij niet voorstellen dat een grote meerder heid in de K.V.P. een partijconcentratie wil, die te allen tijde met de P.v.d.A, moet samenwerken". Volgens mr. Marij nen kunnen de ge volgen voor Ie huidige regeringscoalitie niet uitblijven wanneer de christen-ra dicalen de zaak op de spits drijven en een koerswijziging binnen de K.V.P. we ten tot stand te brengen. „Iedere actie roept een reactie op", zei hij ons van morgen, „die een splitsing van de partij tot gevolg krijgt". Drs. Bogaers reageerde namens de ra dicalen vanochtend als volgt: „Ik denk helemaal niet aan een splitsing, maar aan een omvorming van de K.V.P. Wij vinden het onjuist dat buitenstaanders het begrip scheuring introduceren voor het proces dat nu op gang komt. We moeten ophou den met doorhollen. Het gaat ons om andere partijstructuren en daar is veel tijd voor nodig". In politieke kringen gelooft men overi gens niet dat er voor het kabinet-De Jong onmiddellijk gevaar dreigt. Er zijn bij de strijd binnen de K.V.P. geen actueel-politieke zaken in het geding. Minister-president De Jong beschikt in de Tweede Kamer over een meerderheid (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Sedert de opening van de Pompe-kliniek voor geestelijk gestoorde delinquenten op 27 september vorig jaar in Nijmegen hebben zich 66 gevallen van ontvluchting uit deze kliniek voorgedaan. Er worden op het ogenblik 34 patiënten verpleegd. De administratieve sterkte zou 46 moeten bedragen, doch elf verpleeg den zijn ontvlucht en na hun aanhouding opgesloten in huizen van bewaring elders in het land, waar zij nu nog afwachten wat over hen zal worden beslist Eén delin quent is nog voortvluchtig. Deze cijfers heeft de burgemeester van Nijmegen tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering bekendgemaakt in antwoord op vragen uit de raad. Burgemeester Hustinx deelde mee dat het niet gaat om 66 vluchtelingen. Immers 27 ontvluchtelingen kwamen op naam van slechts zes verpleegden. Dezen kwamen in 20 van de 27 gevallen eigener beweging terug. De Pompe-kliniek valt onder het beheer van het ministerie van Justitie. In ver band met het grote aantal ontvluchtingen zijn in juni jl. interne beveiligingsmaat regelen getroffen, hetgeen een gunstig resultaat heeft gehad. Verdere beveiligings maatregelen zijn in voorbereiding. Meegedeeld werd dat de aansprakelijkheid voor toegebrachte schade zich in eerste instantie beperkt tot de delinquent zelf. f* (Van onze correspondent) PARIJS In een persconferentie heeft de leider van de Democratische Socialis tische Federatie, Mitterrand, kritiek uit geoefend op de houding van De Gaulle. Daarentegen heeft hij de Amerikaanse bombardementen in Vietnam scherp ver oordeeld en er geen twijfel over laten bestaan dat een regering van links de verslechtering van de sociale verzekering ongedaan zal maken. Wat Canada betreft, zei Mitterrand, dat er geprivilegieerde banden bestaan tussen Frankrijk en de Franse Canadezen van Quebec. De Franse gemeenschap van Ca nadezen heeft het recht gelijkheid te eisen met de Engels-sprekende Canadezen. Maar hoe zij voor die eisen zullen opko men, is hun zaak en niet de zaak van Frankrijk. De manier waarop De Gaulle „Leve het vrije Quebec" heeft uitgeroe pen, is beschamend, want men moet zich voorstellen hoe De Gaulle zou hebben ge- Frangois Mitterrand reageerd wanneer een buitenlandse per soonlijkheid naar Straatsburg zou komen omdaar openlijk zijn mening te zeggen over de structuur van het Franse volk. Wat de verhouding tot de communisten betreft, zei Mitterrand, dat er in de lin kerzijde van Frankrijk twee grote stro mingen bestaan. De communisten zijn vertegenwoordigd door vijf miljoen kie zers en 73 parlementsleden, de democra- tisch-socialistische federatie door 4,5 mil joen kiezers en 116 afgevaardigden plus vijf kamerleden, die zich bij de federatie hebben aangesloten. De eenheid tussen deze beide stromingen, zei Mitterrand, moet bewaard blijven. Over Vietnam zei Mitterrand, dat de federatie niet gewacht heeft op het bom barderen van de Doumairbrug om van haar verzet en zelfs van haar opstand te gen de bombardementen te getuigen. „Met het Amerikaanse volk hopen wij voldoende druk te kunnen oefenen op de Amerikaanse regering teneinde haar te doen begrijpen, dat oorlog noch in het belang is van de wereldvrede noch in het politiek, materieel en moreel belang van de Verenigde Staten zelf. De taal van de vriendschap, al is die soms geïrriteerd en streng, is altijd nog beter dan wat De Gaulle doet: beledigen, wraaknemen en stelselmatig oppositie voeren." van elf leden. Tot dusver hebben zich nog slechts vijf K.V.P.'ers tot de „groep van 14" bekend. Ook als enige Anti-Re volutionairen en Christelijk-Historischen „uit de boot" zouden vallen, kan de pre mier op critieke momenten altijd nog re kenen op de steun van zeven Boeren, drie S.G.P.'ers en de heer Jongeling, sa men eveneens elf man. Iets anders is, dat de heer De Jong aan de oppositie in zijn eigen partij wel eens politieke consequen ties zou kunnen verbinden, die hem bij een meningsverschil over een belangrij ke kwestie tot aftreden nopen. Intussen heeft de K.V.P.-jongerenorga nisatie in Den Haag vandaag een tele gram gestuurd aan de landelijke jonge renorganisatie van de K.V.P., waarin ver ontrusting wordt uitgesproken over de houding van het dagelijks bestuur tegen over de K.V.P.-radicalen. Aangedrongen wordt op bijeenroepen van het voltallige jongerenhoofdbestuur op zo kort moge lijke termijn. John Stuart Mill: In tijden van crisis moet men zowel domme veranderingen als dom verzet tegen veranderingen vermijden. DOEALA (Kameroen) (Reuter) Ra dio-Biafra het radiostation van het van overig Nigeria afgescheiden oosten heeft gemeld dat de bevolking van Iba- dan, de hoofdstad van de westelijke Nige- riaanse provincie, in opstand is gekomen tegen het federale bewind in Lagos ter wijl Biafraanse troepen naar het westen oprukken. Ibadan ligt ongeveer honderd kilometer van Lagos en heeft zeshonderdduizend in woners, in hoofdzaak Yoroeba's. Brigade generaal Banjo, die gisteren in het mid den-westen de macht aan zich trok, is ook een Yoroeba. Overigens wordt uit Lagos gemeld dat honderd man van Biafra zijn gesneuveld in een veldslag met federale troepen. De eenheid was op weg naar Ibadan. Biafra heeft woensdagavond de crisis „een zaak voor zwart Afrika" genoemd en gezegd dat de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) hierin moet tonen wat zij waard is. Volgende maand houdt de organisatie in Kongo een topconferen tie, maar functionarissen van het federa le bewind in Lagos hebben al gezegd dat Nigeria de crisis als een binnelandse aangelegenheid beschouwt en er zich te gen zal verzetten, dat ze op de agenda wordt geplaatst. Radio-Biafra waarschuwde de OAE zich niet aan haar verantwoordelijkheid te ont trekken. Het radiostation verweet de fe derale leider, generaal Gowon, bemidde lingspogingen van drie OAE-leden Ethi opië, Liberia en Kongo-Kinsjasa te heb ben afgewezen, maar wel genegen te zijn tot Europese interventie. Britse wapens voor de Nigeriaanse Federale regering. Een gisteren ge nomen foto van het vrachtschip „Egori", toen het in Tilbury Docks een lading wapens aan boord nam, bestemd voor de Federale regering in Nigeria. Tot de zending behoren zestien luchtafw eerkanonnen. De wapens zullen worden gebruikt in de strijd tegen het rebellerende Biafra. ADVERTENTIES Bloemstraat 34 officia) dealer IJmuiden - Tel. 14208 Vanmorgen om tien voor elf zijn in het Zandvoorts duingebied de 20-jarige onge huwde Arie Kerkman en zijn 33-jarige gehuwde broer Jacob, beiden uit Zand voort, bij het bramen zoeken door de bliksem getroffen. Arie Kerkman kwam hierbij onmiddellijk om het leven. Zijn broer, die zwaar gewond werd, was nog in staat een duintop te bereiken en de bewoners van de nabij gelegen Keesom- straat te alarmeren. De slachtoffers zijn naar het St. Elisabeth Gasthuis in Haar lem overgebracht. De toestand van Jacob Kerkman is uiterst zorgwekkend. MÜNCHEN (AP). Een zeventien jarige jongen heeft vannacht op een don ker vliegveld een toestel gestolen, is neer gestort en met vele verwondingen in een ziekenhuis beland. Het vliegtuig moet als verloren worden beschouwd. ADVERTENTIES DIVERSE BELEGDE BROODJES Kennemer Automatiek VELSERDUINPLEIN 6 IJMUIDEN-O. Telefon 14.000 Ptfl)ori«itfaat - Haarlem - Tel. 15SS2

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1