Oud-katholieke parochianen kwamen in IJmuiden bijeen in verband met aanstaande bisschopskeuze Verenigingsnieuws uit de IJmond raak Gans Mejuffrouw Tit neemt afscheid van de Julianaschool 7 WilmS floei I 79,50 Deventer heeft nog kans op dubbelstad Kleuter stak rijbaan over Noteringen van groenteveiling GARAGE BOEMERANG kom kijken en vragen bij Afscheid lijn Voor de slanke lets van U bij? DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 5 Beraad V elsen-l J muiden Beverwijk Bisschop herstellende Meedenken bij In Beverwijk Op en na 5 september V## Frappant BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Jan Minus de beste in klassementsrit Adrichem Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Oud-Katholieke Kerk van Neder land heeft zich de unieke gebeurtenis voorgedaan om, in verband met de verkiezing van een nieuwe bisschop van Haarlem op 5 september in de kathedrale kerk aan de Kinderhuissingel in Haarlem, aan het beraad en de voorbereiding van deze ver kiezing ook een flink aantal parochianen te laten deelnemen. Teneinde dit beraad overzichtelijk te kunnen houden, was door de beide kies gerechtigde pastoors J. C. M. Keman en A. J. Glazemaker uit de IJmond in het oud-katholiek verenigingsgebouw dinsdag avond een bijeenkomst belegd met de kerkbestuursleden van de narochies van de H. Adelbertus en de H. Engelmundus, de contactpersonen uit de zogenaamde kerkwijken en verenigingsbestuurders, waardoor de parochianen uit de IJmond met een aantal aangenomen leden van de kerk een ruime vertegenwoordiging kregen. Zoals bekend, zal mgr. Jacobus van der Oord. die reeds de hoge leeftijd van 85 jaar heeft bereikt, op 1 september 1967 zijn ambt neerleggen, waardoor een bisschopsverkiezing voor het bisdom Haarlem der Oud-katholieke Kerk van Nederland noodzakelijk wordt. Het beraad van de beide kiesgerechtig de pastoors in de IJmond, zoals ook in andere parochies van het bisdom Haar- ADVERTENTIE DE WINTER NADERT Geef nu de onderzijde van uw auto een beschermende laag. NO-RUST behandeling. Ook voor plaatschade uw adres. TEINIER CLAESZENSTRAAT 2 en 4 IJmuiden-O. Telefoon 1 46 50 DONDERDAG 17 AUGUSTUS Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 21.15 uur. VRIJDAG 18 AUGUSTUS Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30- 17.30 en 19-21 uur; filiaal r.k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 17 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk: Alle leeszalen geslo ten. VRIJDAG 18 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Biliotbeek Bever wijk-Heemskerk: Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arends- weg 61, volw.; 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstel- straat 44, volw.: 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la jeugd: 15.30-17.30 u. (Van onze correspondent) DEVENTER. De kansen voor Deven ter om aan de overkant van de IJssel een dubbelstad te bouwen zijn nog niet verkeken. De ministers Beernink en Schut, die gisteren deze kwestie nog eens met gemeentebesturen van Deventer en omliggende gemeenten en met het pro vinciaal bestuur bespraken, zullen de zaak nogeens bekijken, nadat rijksplano logen op zo kort mogelijke termijn advies hebben uitgebracht. Dan zal een officieel regeringsstandpunt inzake de omstreden uitbreidingsplannen worden ingenomen. Na afloop van de in Zwolle gehouden bespreking werd meegedeeld dat de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening op grond van de hem uit gebrachte adviezen destijds als zijn aan vankelijk oordeel uitgesproken had dat hij geen heil zag in de gedachte van de dubbelstad en daarvoor niet veel voelde. De ministers verweten gisteren in Zwolle het Deventer gemeentebestuur, de ver trouwelijke mededelingen die enige tijd geleden door hen waren verstrekt vol gens welke een dubbelstad op Gelders grondgebied altijd nog tot de mogelijk heden zou hebben behoord, verkeerd ge ïnterpreteerd te hebben. lem mogelijk is gemaakt, geschiedde op aansporing van de deken van het bis dom, mr. J. W. Key, pastoor in Haarlem, met instemming van de huidige bisschop, opdat de pastoors bij het uitbrengen van hun stem mede de stem van de gelovigen kunnen laten doorklinken. Naast de beide parochiepastoors was mede getuige van het beraad ir. J. Giskes uit Alkmaar, de enige-leek-gelovige, die medestemgerech tigd is en als zodanig voor zes jaar door de geestelijken werd benoemd. Voordat pastoor A. J. Glazenmaker zijn bezinnende inleiding hield over het beraad van de parochianen, sprak pa stoor J. C. M. Keman een kort begroe tingswoord. Hij deelde mede, dat de hoog bejaarde bisschop Van der Oord na zijn ziekte flink herstellende is en zelfs weer zelf auto heeft gereden, waaruit blijken mag, dat hij de levensmoed niet ver liest. Pastoor Glazemaker illustreerde in zijn inleiding omtrent het beraad de parochia nen te zien als meningsvormers tot steun aan de kiesgerechtigheden, waartoe de beide IJmuidense geestelijken mede beho ren. Hij stelde, dat verkiesbare geeste lijken uit de gehele Oud-Katholieke Kerk van Nederland, als voorgeschreven, ten minste 30 jaar oud moeten zijn, met ten minste vijf praktische dienstjaren. Uit voerig ging pastoor Glazemaker in op de vragen welke eisen aan de nieuwe bis schop gesteld kunnen en moeten worden, juist in deze tijd, terwijl leeftijd en kwa liteiten uiteraard mede van groot belang zijn bij de verkiezing. De te verkiezen bisschop zal moeten zijn als een goede directeur voor zijn priesters, maar ook voor de gelovigen Welke vragen en problemen zullen hem nu en in de toekomst wachten? Deze vra gen achtte pastoor Glazemaker belang rijk, juist omdat de bisschop van Haar lem een medebepalende stem heeft in het bredere Episcopaat van de Kerk in eigen land, doch ook in de Oud-katholieke Ker ken daarbuiten. Uitgebreid stond de inleider stil bij de mogelijke behoefte aan een nieuwe aan pak van de dingen of behoudendheid, de aspecten van de huidige tijd zowel binnen als buiten de eigen kerk. Hij zag de taak van de bisschop in de Katholieke Kerk als dé priester, dé herder, die zijn ambt delegeert aan de priesters in de paro chies („bij"kerken). De bisschop is de toeziener in het centrum van eenheid, die de parochies samen vormen.: Hij is de gids, de schipper, die de koers bepaalt, de herder, die de aan hem toevertrouw de schapen weidt en leidt. Bij de komende bisschopsverkiezing zal in de huidige tijd van de veranderende wereld en de in deze wereld mede veran derende, verhoudingen in en tussen de Kerken en geloofsrichtingen de vraag rij zen welke koers de Oud-katholieke Kerk zal dienen te varen. Het bisschopsambt is daarom weinig benij denswaardig. Hij heeft daarbij te waken voor een juiste vertolking van het Evangelie in deze tijd, de bediening van de sacramen ten met zorgen en verantwoordelijkheid voor onder andere de liturgie. De bis schop dient te zijn een venster naar bui ten. Bij dit alles dient een bisschop te zijn een krachtige figuur in zijn Kerk en naar buiten, niet alleen voor zijn prie sters maar ook voor de pastoorsgezinnen hij moet openstaan voor overleg. Tijdens deze bijeenkomst hebben de aanwezigen zich allen in het beraad kun pen mengen om op deze wijze een bijdra ge te leveren aan het „meedenken" van de drie aanwezige kiesgerechtigden. De gemiddelde leeftijd voor de te ver kiezen bisschbp werd gemeend rondom de vijftig jaar te liggen. De verkiezing veroorzaakt een verschuiving in de pas toorsbezetting van de parochies. Het bis- KADO: Fraaie SLEUTELHANGER Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven Een 5-jarig jongetje uit Beverwijk werd woensdagmiddag omstreeks vijf uur door een bromfiets aangereden. De kleuter moest met een hersenschudding in het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgenome Het ongeluk vond plaats op de Warande, nabij de Zonnebloemlaan, op het moment dat het slachtoffertje de rijbaan overstak. Beverwijk, 16 augustus. Aardbeien 72- 103; bloemkool 26-56; postelein 45-62; prei 24-37; sla 21-36; spinazie 45-78; groente kool 24-32; rode kool 6-13; andijvie 17-42; komkommer 15-39; sperziebonen 45-100; snijbonen 53-102; pronkbonen 40-68; toma ten 40-61; waspeen 13-36; rabarber 26-48; meloenen 80-185. schopsambt verenigt zich niet met een pastoraat was de mening van vrijwel al len, zodat ook dit aspect een moeilijkheid geeft. Ook de vraag, of er distantie tus sen gelovigen en bisschop moet zijn, of dat hij zich bij verschillende gelegenhe den in de diverse parochies tussen de parochianen moet en kan bevinden, on derging uitgebreide discussie. Nadat pastoor Glazemaker zijn inlei ding had beëindigd, was het pastoor Ke man, die hem namens de aanwezigen dankte voor de vele aspecten, die in de inleiding waren aangesneden en waaraan de vergaderden veel stof tot een ver scheidenheid van vragen en meningen vonden. Bij deze bisschopsverkiezing komen slechts in aanmerking de geestelijken uit het bisdom Haarlem, aangevuld met de enige leek-gelovige. Verkiesbaar zijn ove rigens alle dienstdoende priesters der Oud-Katholieke Kerk van Nederland. Dit maakt het voor de in dit geval tien stem- gerechtigen uiteraard bijzonder moeilijk hun keuze te bepalen. In dit verband kunnen deze stemge rechtigden. die behalve de leek-gelovige tevens verkiesbaar zijn, zich op 22 augus tus beraden en bezinnen op een aanvan kelijke keuzebepaling, die vooralsnog ui teraard geheim blijft en wellicht door de nuttige en prettige besprekingen in de on derscheidene parochies in het bisdom Haarlem zal leiden tot het noemen van enkele meest geschikt geachte kandida ten. De bisschopsverkiezing op 5 september in de kathedrale kerk in Haarlem wordt 's morgens geopend met de opdracht van de mis van de Heilige Geest, waaraan ook leken kunnen deelnemen. Daarna echter worden de deuren ge sloten en kunnen aangenomen leden der Oud-Katholieke Kerk va Nederland de belangrijke verkiezing bijwonen zonder enige inspraak. Na stemming en herhaling van stem ming totdat een meerderheid is verkre gen zal de gekozene gevraagd worden het bisschopsambt te aanvaarden. Ge woonlijk krijgt hij hiervoor een beraad van veertien dagen tot uiterlijk zes we ken na de verkiezing. Dan is de geko zene nog geen bisschop. Hij wordt het pas officieel op de dag van de wijding met handoplegging door de bisschoppen. De zeer unieke en voor de Oud-Katho lieke IJmond-parochianen ook uiterst be langrijke bijeenkomst werd door pastoor Keman gesloten met het lezen van I Ti- motheus 3, waarin de bisschop als de toeziener en herder worden beschreven. ADVERTENTIE Een rood badpak, blond haar, blauwe lucht. Een kleurige va kantieherinnering. Dat kunt U ook! Met een camera die U (des noods automatisch) bij de be lichting helpt. Maak zo, probleemloos, Uw kleurendia's of foto's. Spranke lend mooi en scherp. Probleemloos is de Agfa Isomat Rapid. Altijd goede opnamen door dat de belichting automatisch {wordt geregeld. Duidelijke zoe- J ker. Rood/groen signaal vertel; q wanneer afgedrukt kan worden. f Haarscherpe Color-Agnar lens. Beveiliging tegen dubbele foto's. Een camera die U helpt mooie dia's en foto's J te maken. Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 IIIHIHI'W Fotograferen, plaatjes draaien en mooie boeken lezen zijn de plezie rige ontspanningsmogelijkheden, waar mejuffrouw J. C. Tit uit Bloemen- daal zich van 1 september af voor een groot deel mee gaat bezighouden. Zij heeft dan namelijk inmiddels op 20 augustus de pensioengerechtigde leeftijd bereikt hetgeen men haar overigens stellig nog niet zou aan zien maar dat toch in ieder geval betekent dat zij thans haar laatste weken rondmaakt als onderwijzeres aan de Velsense Julianaschool. Na ongeveer vijfenveertig jaar als zodanig bij het christelijk onderwijs werkzaam te SijTi geweest,' wd5rvaïï*'de laatste 'kwart eeüw aan de Ju lianaschool. Strikt genomën zijn dit eigenlijk Julianascholen geweest, want de alwéér véat oudefF Vélsenaren zullen zich ongetwijfeld het oor spronkelijke schoolgebouw aan de Engelmundusweg nog herinneren, dat tegen het einde van de tweede wereldoorlog eveneens op last van de bezetters moest wordèn afgebroken. Mejuffrouw Tit heeft een hele tijd nodig gehad om dit te verwerken, want deze school lag haar bijzonder nauw aan het hart. Zij kan het zich dan ook heel goed voorstellen dat oud-burgemeester Kwint jaren lang geen Duits meer heeft willen spreken, want het lijkt haar inderdaad een bijzonder hard gelag voor een burgemeester machteloos te moeten toezien, hoe zijn gemeente moedwillig door vandalen wordt vernield. Mejuffrouw Tit voor haar laatste klas in de Julianaschool. „De scheurkalender gaat echter door" en zo zal mejuffrouw Tit dan woensdag 30 augustus in het gymnas tieklokaal van de Julianaschool van haar leerlingen afscheid nemen. De volgende dag, des avonds om kwart voor negen is er dan nog een bijeen komst in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, waar het school bestuur, collega's en ouders van leer lingen van hun waardering voor me juffrouw Tit kunnen getuigen. En weer een dag later is zij dan eindelijk aan haar boeken en platen toe. Mejuffrouw Tit is Bloemendaalse van geboorte, zodat zij in Haarlem de kweekschool heeft bezocht. Na het be halen van haar diploma stond zij in 1923 eerst een jaar voor de klas in het Overijselse Den Ham, welke plaats zij vervolgens voor Wormer verwisselde. Na zes jaar werd mejuffrouw Tit als onderwijzeres benoemd bij de Velsen se Julianaschool, welke school zij dus ruim een kwart eeuw is trouw geble ven. Tijd genoeg om tijdens haar loop baan telkens weer leerlingetjes te ont moeten, wier ouders Zij vroeger ook al lezen, schrijven en rekenen heeft ge leerd. „Het is frappant te ervaren dat je bij vele kinderen dezelfde eigenschap pen ontmoet, welke destijds ook al bij hun ouders zijn opgevallen", vertelt mejuffrouw Tit, die daarbij van me ning is dat de huidige scholen „sanato ria" zijn, vergeleken met de omstan digheden, waaronder: vroeger les moest worden gegeven. Nog niet eens zo lang geleden waren klassen van vijftig leer lingen en meer immers geen uitzonde ring en ook het lesmateriaal is inmid dels beduidend verbéterd. Onze vraag of de kinderen sinds dien eveneens in het oog lopend zijn veranderd, wil de scheidende onder wijzeres niet onmiddellijk bevestigend beantwoorden. „Vergeet u niet dat de gehele maatschappij ingrijpend is ge wijzigd, zij is technischer geworden en de kinderen hebben zich hierbij moe ten aanpassen. Wellicht dat hierdoor lun prestatievermogen op school enigs zins is achteruitgegaan, maar zij leven ook onder grotere spanningen. Op weg naar school en huis eist het huidige snelverkeer al hun aandacht op en wat het luisteren betreft, mag ook niet worden vergeten, dat er in vele huis kamers een groot deel van de dag via de radio en de televisie een stem kan worden beluisterd, dikwijls door maal tijden en gesprekken heen, die men op den duur nauwelijks meer hoort. De kinderen wordeji hierdoor evenmin tot luisteren gestimuleerd, waardoor het eigenlijk logisch is dat hun aandacht ook op school verslapt." Dit alles neemt niet weg dat mejuf frouw Tit haar taak als onderwijzeres altijd bijzonder serieus heeft opgevat, ook al omdat zij het een „heerlijk be roep" vindt, dat steeds met plezier en enthousiasme door haar werd uitge oefend. De waardering van de over heid is hiervoor niet uitgebleven, zo dat zij nog dit jaar werd onderschei den met de gouden medaille'in de orde van Oranje-Nassau. „De hoogste me daille van de laagste onderscheiding" zegt zij glimlachend. De onlangs door de automobielver eniging „De Rijmonders" georgani seerde „loop-slanke lijnrit" is bij de le den zodanig in de smaak gevallen, dat het bestuur heeft besloten deze zondag 27 augustus te herhalen. De lengte van de rit is weer 5 km, waarvoor de eerste deelnemer des middags om twee uur bij paviljoen „Schoonenberg" aan de Minister van Houtenlaan zal star ten. Van half twee af kan men zich hier ook voor deze rit laten inschrij ven. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: autostep, bankbiljet, militaire baret, sandaal, autowieldop, plastic tas zonnebril, bril, zakkam, dameshorloge, herenarmbandhorloge, ring met drie sleutels, oorbel, kleine radio, twee paar zwarte kinderschoenen, twee ro de kinderslippers en twee groene sok jes, portemonnee, paraplu, halskettink je, boekje met AH-spaarzegels, canvas- tas, handschoenen, zwembroek met handdoek, sjaal. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. innnnniwnnjuu GEBOREN: Carolina M. M. d. v. N. C. Fatels en C. E. Beentjes, Heemskerk; Pau- lus F. B. z.vP. A. Bart en J. B. Kerssens, Heemskerk; Robert W. z. v. J. Fatels en A. Beentjes, Heemskerk; Anna M. d. v. E. Kabalt en M. van Lieshout, Beverwijk; Jaap E. z. v. J. N. Mostert en R. Grebe, Castri- cum; Peter z. v. H. Barkey en H. H. I. Thijs, Beverwijk; Maria C. d. v. M. A. J. Post en M. G. van der Steen, Heemskerk; Maria C. d. v. P. J. C. van Vuuren en A. M. C. Duin, Heemskerk; Carlo M. z. v. B. Plozner en M. T. Petriachi, Heemskerk; Gerardus J. A. z. v. G. J. Veldhuijs en A. G. L. Jansen. Heemskerk; Johannes E. z. v. A. P. Adrichem en C. C. P. Luttikhuizen, Beverwijk; Cornelia T. d. v. C. T. M. Bak- kumm en M. H. Peekei, Heemskerk; Carla d. v .J. Feuerstein en E. A. Ie Mair, Bever wijk; Dirkje E. d. v. G. Kruizinga en K. Pulkerman, Heemskerk; Remco H. z. v. H. H. Vos en T. Atema, Heemskerk; Daniël C. z. v. C. P. Borsje en A. Greuter, Assendelft; Saverio z. v. S. A. Deriu en G. Marche, Heemskerk; Theodorus B. F. z. v. F. H. Stenden en E. Eeerens, Velsen; Jakob z. v. A. D. Bellinga en G .F. N. van Berkom, Heemskerk; Cornelia M. d. v. A. G. van I'unen en C. A. J. Rijs, Heemskerk; Jaco bus M. z. v. N. G. Spanjaard en A. M. Heijne, Heemskerk; Pauline A. d. v. G. Merle en A. E. Smit. Velsen; Dieuwke d. v. C. J. Meilink en D. Nauta, Heemskerk; Virna A. L. d. v. A. B. W. Harjadi en L. M. Schüperoort, Heemskerk; Johanna F. d. v. J. Huisman en I. F, van Lit, Heemskerk; Petrönella A. M. d. v. W. H. Putter en M. P. van Bohemen, Uitgeest; Ingrid J. d. v. J. H. B. Steen en E. Klomp, Heemskerk; Richard A. J. z. v. A. A. Bakker en E. V. M. Niesten, Beverwijk; Bartholomeus z. v. F. N. Res en G. M. Valkering, Egmond-bin- ONDERTRÖUWD: B. Engelsman en D. van Rijn; H. N. M. Polhuis en J. E. M. Sinnige; G. H. Albus en Th. J. Roof. GETROUWD: P. C. T. Kabel en E. G. Baltus. OVERLEDEN: M. C. Piepers, 58 jaar, e. v. van J. Dam; R. van der Werf, 80 jaar e. v. C. Kniest. Op het kleine rondje in het sportpark „Adrichem" hield de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" woensdag avond een klassementswedstrijd en die leverde Jan Minus de volle winst op. Hij won door een solovlucht drie van de acht klassementen en daarbij gaf zijn zege in het dubbel tellende slotklassement de doorslag. Lies de Vries had namelijk vier klassementen gewonnen en Cor Durge één klassement. De uitslag was: 1. J. Minus 14 pnt., 2. L. de Vries 12 pnt., 3. C. Durge 9 pnt., 4. N. Laan 8 pnt., 5. C. de Koe 5 pnt. Jeugd: 1. Blomvliet, 2. M. Kiekens. Op verzoek van het comité „Toer de Waard" organiseert „Kennemerland" op zondag 17 september de Ronde van Keer- hugowaard voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten. De favorieten Piet de Wit en Piet Tesselaar hebben reeds toegezegd aan deze ronde te zullen meedoen. De actieve rennersclub onderneemt ook ADVERTENTIE s PORT met PORTARTIKELEN van PORTHUIS BREESTRAAT 158 - BEVERWIJK Camping-afdeling BREESTRAAT 115 - Tel. 2 60 43 een bustocht naar de wereldkampioen schappen op de weg in Heerlen. Het ver trek is bepaald op zaterdagmorgen 2 sep tember 's morgens om half zes uit Bever wijk, waar men zondagavond laat weer terugkomt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5