DE ZILVEREN HAMER n POLLE» PELLI EN PINGO "V" B1AMMETJE FOK M Fa. B. ENGELENBERG Q ngestipt I PANDA EN DE BOZE WARAPURLDIAMANT IJPlïl NEGEN MUZEN RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 1», li eenVllcddzeem V spons DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 9 Ons vervoigverhaai Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma's OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN mm Kees Stip. U zag het op TV Koop vandaag nog v.a. f 3.95 'f 7) Ben je daar zo zeker van? vroeg Tore, met een blik op Sigrid, die aan het andere eind van het ver trek aan haar weefgetouw zat. Het vuur uit de haard wierp een warme weerschijn over haar blonde haar en het bezielde gezichtje. Si grid was het gelukkigst aan haar weefgetouw en ze was werkelijk on gewoon bekwaam in de kunst van het weven. Zelfs de overbekende voorstellingen uit de godenwereld kregen een heel eigen karakter on der haar handen, vooral door de wonderlijke kleurmengingen, die ze zelf samenstelde. Sigurd sloeg haar peinzend gade. Er gleed een bittere trek over zijn gezicht, alsof hij aan iets onaange naams herinnerd werd, toen. knikte hij. Misschien zou het toch wel goed zijn, als hij haar eens zag, voor dat we over de bruidschat gaan on derhandelen, sprak>hij. Er volgde nu een drukke tijd voor Sigrid. Halldor koos reeds de volgen de dag zee om een boodschap aan Olve over te brengen. En Hild, die al met angst en beven de mogelijk heid onder ogen had gezien, Sigrid als meesteres op de eigen hoeve te krijgen, beijverde zich om haar al lerlei huishoudelijke zaken bij te brengen. Sigurd meende, dat het wel goed zou zijn, als zijn eigen vrouw, Sigrid van Trondarnes overkwam, om toe zicht op de gang van zaken te hou den. Laten we hopen, dat onze Si grid alleen de goede dingen van haar overneemt, zei hij, met een knipoog naar Tore. Sigrid Skalgsdochter en Tore moch ten elkaar helemaal niet, en die we derzijdse antipathie dateerde al van af hun eerste ontmoeting. En ook Sigrid Toresdochter kon weinig ge negenheid opbrengen voor haar schoonzuster, een grote, grove vrouw met een scherpe tong. Ze probeerde dan ook uit alle macht haar komst te verhinderen. Het is helemaal niet nodig, dat we haar lastig vallen, ik heb Hild immers, vond ze. Maar Sigrid luisterde niét en voor deze ene keer stond Tore niet naast haar. Ook hij vond, dat een vaste hand wel gewenst was in hun huis houding. Sigrid Skj algsdochter deed met veel drukte en deining haar intre de op Bjarköy in een schip beladen met eigen dienstmeisjes, met eten en drinken, potten en pnanen en sta pels wollen en linnen goed. En op het achterdek stond haar zoon As- jörn woedend te schreeuwen, omdat hij wilde sturen. Ze nam haar intrek op de hoeve met een voorkomen, dat duidelijk haar vastberadenheid orde op zaken te stellen, te kennen gaf. Sigrid Skalgsdochter was niet jong meer, toen ze indertijd aan Sigrid Toresson uitgehuwelijkt werd. Er werd verteld, dat haar broer Erling de bruidschat aanzienlijk had moeten verhogen, om Sigurd voor zijn zuster te interesseren. De jonge Sigrid herinnerde zich nog heel goed hoe dikwijls het jonge paar het aan de stok had, toen ze eenmaal ge trouwd, op Bjarköy ingetrokken wa ren. Haar leven lang zou ze zich de jammerkreten herinneren, die haar in die tijd op een nacht uit de slaap gewekt hadden. De dag daarop was de jonge vrouw in bed gebleven en toen' ze weer op was, droeg haar lichaam duidelijk de sporen van mishandeling. Hierna was ze haar man zeer onderdanig geworden, maar voor het huispersoneel en Hild was ze eenhelleveeg. Kort erop hadden de broers het vaderlijk erf deel gescheiden en waren Sigurd en zijn vrouw naar Trondarnes vertrok ken. Niemand had meer rust, sinds de oude Sigrid haar scepter zwaaide op de hoeve. Het kostte haar moeite, haar teleurstelling te verbergen toen ze Hilds beleid in de huishouding onberispelijk in orde bevond. Ner gens viel iets aan te merken. Doch dit belette haar niet, zich overal mee te bemoeien en iedereen lastig te vallen, zodat de dagelijkse bezighe den wel verdubbeld leken. Het meest legde ze zich toe op de opvoe ding van haar schoonzuster. De gehele dag klonken haar be velen door het huis: Sigrid, kom hier, Sigrid, kom eens kijken! Si grid, je luiert weer! En de arme Si grid draafde maar van de kelder naar de zolder, van de hal naar het kookhuis. Hild liep in zichzelf te mopperen terwijl ze zo kalm mogelijk haar gang ging temidden van de drykte. Jarenlang had ze gewerkt aan Si- grids uitzet, zodat de grote kisten op de bergzolder nu helemaal vol waren met geweven stoffen. Er was meer dan genoeg van alles, alleen moesten de stoffen nog geknipt en genaaid worden. Maar dat zou gauw genoeg gebeurd zijn met al het per soneel dat nu op Bjarköy huisde. Ook de voorraadkasten waren goed gevuld. Bier en mede stonden in ton nen klaar en er was volk genoeg om te helpen bij de slacht. Aan niets zou gebrek zijn, wanneer men op Bjarköy een gastmaal gaf. De bijgebouwen van de hoeve la gen dicht bij elkaar, sommige wa ren tegen elkaar aan gebouwd. Een eind verderop lagen de gebouwen waar de lijfeigenen huisden, en meer oostwaarts, op een verhoging rond een erf, waren de slaapplaat sen van de knechts. Tore had nooit minder dan tachtig vrijen op zijn hoeve wonen, dikwijlsmeer,' zodat er met het dienstvolk en de lijfeige nen meegerekend een aanzienlijke huishouding te verzorgen viel. In evenredigheid met het aantal bewoners stonden er voorraadschu ren en opslagplaatsen op het erf ver spreid, waardoor Bjaröy de aanblik van een uitgestrekte bezitting bood. De meeste gebouwen waren uit steen en aarde opgetrokken en had den een plaggendak, dat op houten palen rustte. Maar het gebouw, waar.. beide Sigrids en de kleine Asbjörn sliepen, was geheel van hout. 's Avonds, in het veilig duister van het bed, voelde de oude Sigrid zich verplicht, haar schoonzuster deel genote te maken van haar huwe lijkservaringen. (Wordt vervolgd.) HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Orkestmu ziek. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Gramm muziek, 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub. 8.45 Gramm.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke balletmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramm.muziek. 12.00 Lichte muziek. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Klassieke gramm.muziek. 13.45 Jazz. 14.05 Voordracht. 14.25 Amusementsmuziek. 15.00 Operette. 15.30 Klassieke en moderne muziek, 16.00 In 't zilver. 17.00 Gramm.muziek. 17.30 Kerkor gelconcert. 18.00 Met band en plaat vopr u paraat. 18.55 Op het woord af. 19.10 Radio krant. 19.30 Erts en Arend (wereldbeschou wing). 20.00 Grenspost. 22.25 Humanistisch Verbond. 22.30 Nws. 22.40 Skopje Festival van Joegoslavische volksmuziek. 23.20 Mini- magazine. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Gramm.muziek. (7.30-7.35 Van de voorpagi na). 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gramm. muziek. 9.00 Klassieke muziek. 9.20 Strijk kwartet. 9.45 Stereo Moderne pianomuziek (gr). 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nws. 11.02 Liedjes. 11.30 Pro Organo-Con- cours 1967. 11.55 Beursberichten. 12.00 Licht orkest. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Schakeringen 14.20 Slotakkoord. 14.50 Hou je aan je woord. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke en moderne muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten 18.00 Nws.-, 18.15 Amerika in termijnen (le zing). 18.20 Licht kwartet. 18.30 Jazz. 19.00 Gramm.muziek. 19.30 Lezen en schrijven. 20.00 Nws. 20.05 Amsterdams Studenten Ka merorkest. 21.00 Klassieke muziek. 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten. 22.55 Gevarieerd platen- programma. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak! (10.00 Nws). 10.02 Arbeidsvita minen. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Gevarieerd platen- programma. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buiten landse pers. 14.05 2 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02. Licht muziekprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Oud Plaatwerk. 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Pop-Party. BRUSSEL 342 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.48 Lich te muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Amusementsmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Ca sinoconcert. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Volks muziek uit Argentinië. 17.45 Koormuz. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde- sport. 18.30 Tips voor automobilisten. 18.45 Lichte muziek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm.muziek. 19.00 Nws. 19.30 Volksmu ziek uit de gehele wereld. 21.00 Cabaret. 22.00 22.15 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.55 Dan O'brien (TV-film). 22.25 Fiesta Gitana. 22.45-23.00 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Geen beter leven dan buitenleven (TV-film). 20.30 Mo zart in Haarlem. 21.15 Jeroen aan het woord. 21.18 De ontdekking van de zee (do cumentaire). 21.45 Sport. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30-23.00 Film over het leven van Franciscus van Assisi. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Finale Kinderzangfestival. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Naar de grote school (film). 20.50 Bo nanza (TV-film). 21.40 Brandpunt 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Onaantast baar (TV-film). 20.50 Beestje kijken. 21.15 What shall we do with a drunken sailor? 21.40 Programma rond Thurgood Marshall procureur-generaal van de Verenigde Staten' 22.10 Reclame. 22.15-22.30 Journaal. Nederland I. Eerst de Verrekijker, het gewestelijk journaal, Mensen in de Sport en de toeristische tips van de ANVV. Na het journaal gaat de VARA verder met Achter het Nieuws en een verhaal van Simon Carmiggelt. Hoofdschotel van de avond is een dubbele aflevering van de serie Dan O'Brien, de slimme advocaat, gespeeld door Peter Falk. Dan is, als deze aflevering (Een hoge inzet getiteld) begint, juist van plan te hertrouwen met zijn ex-vrouw, Katie, die hij nooit heeft kunnen vergeten. Die trouwpartij gaat bijna niet door, want Dan krijgt bezoek van een oude vriend, die bij een buiten landse ambassade werkt. Een van de mooiste kunstwerken van zijn land is gestolen en hij zou er graag voor willen zorgen, dat dit terug komt. Hij roept de hulp in van O'Brien, die achtereenvolgens bezoek krijgt van verschillende mensen, die beweren dat ze meer van de zaak weten. Doen ze dat ook of zijn ze alleen maar uit op de hoge beloning, die de verstrekker van inlichtingen in het voor uitzicht is gesteld? Anderhalf uur met Dan O'Brien; daarna nemen we nog even een kijkje in Spanje: Fiesta Gitana Nederland 2. Ook de NCRV begint het donderdagavondprogramma met een bui tenlandse serie en wel met Geen beter leven dan een Buitenleven. Oliver Dou glas trekt ten strijde. Hij heeft de grote stad verlaten teneinde in de provincie vapu dei vrijheid, te kunne», .genieten. Nu komen mahnen uit de buurt hem dé voorschrijven wel en wat ruj met op zijn land mag verbouwen. Dat neemt Oliver niet en hij organiseert een protestbijeenkomst, die overigens niet zo vlot verloopt als hij wel gewenst had. Godfried Bomans is een van de medewerkenden aan het volgen de programma Mozart in Haarlem" Twee eeuwen geleden heeft de grote com Ze willen uitmak*n-wafabrj.- Je r' hij niet op zijn land mag zee dienstbaar te'ïnaken aan de voedsel voorziening en er woonruimte in (onder of op) te scheppen. In Attentie voor Sport richt Bruin Noordam vervolgens de schijnwerper (en de camera's) op de meest Engelse aller sporten, cricket. Na het laatste journaal in een uitzending van de kerken nog het laatste deel van de filmserie over het leven van Franciscus van Assisi. ADVERTENTIE Doelstraat - Haarlem - Tel. 1S2J2 REDUCEERVENTIELEN GOP. MARTEN TOONDER J! I /I 46. De grijper boog zich over Aal de Glibber en Hen- kie, en pakte hen samen met een hoeveelheid zand op. Daardoor verdwenen ze uit het gezicht, voordat Pat O'Nozzle en Panda bij de zandberg aankwamen. „Be- japers!" kreet de detective verbijsterd, terwijl hij van de wegkant op het topje van de berg sprong. „De boe- vens hebben zich verstopt! Maar als ze denken, dat ze mij ontsnappen kunnen, hebben ze het mis! Wacht maar even!" „M-maar als we wachten, raken ze steeds verder weg!" riep Panda ongerust. „Zouden we ze niet gaan zoeken?" „Stil!" sprak de speurder. „Je stoort m'n gedachtens! Luister! We moeten ze gaan zoeken! Kom, Panda! Haast je! Schiet op!" „W-waar mee?" vroeg Panda bnzeker. „W-igat moet ik doen?" „Graven, natuurlijk!" riep Pat, het voorbeeld gevend. „De boeven zitten hieronder in het zand. Dat heb ik daarnet vastgesteld." VANDAA6 HE88ÉN WE 6ELEERD IN 6ANZENPAS TE LOPEN, ZO DAT WE NIET ZULLEN V6RDWA LEN EN M0R6EN LEREN WE OM OP TIJD TE REMMEN HALLO, POLLE; MARCHE REN WIJ NIET MOOI?MAM: HEEFT 61 STÈREN LEERD ©PIB 2*24 Godfried Bomans ponist, toen nog maar een wonderkind, een bezoek gebracht aan Haarlem. Bo mans vertelt over Mozarts humor, zijn relaas wordt geïllustreerd met muziek. Geza Frid aan de Mozartvleugel, een blaasensemble, het Trazomkoor van J. H. Moolenijzer en de jonge violiste Vera Beths zorgen daarvoor. Het volgende pro gramma is het tweede deel van de Duitse documentaire over de Ontdekking van de Zee. De wereldbevolking breidt zich zo snel uit, dat er jainne» afzienbare, JUd niet 'vohiaetttlB vdedsel en niet voldoende ruim- De mens probeert de Expokunst. Van 19 augustus tot 3 oktober zullen ongeveer vijftig werken van zestien Nederlandse beeldende kunste naars worden geëxposeerd in het Ne derlands paviljoen op de wereldten toonstelling in Montreal. Er worden werken gehangen van Armando, Theo Blom, Kees van Bohemen, Bonies, Ad Dekkers, Pieter Engels, Jacques van der Heijden, Sipke Huismans, Hans Koet sier, Reinier Lucassen, Henk Peeters, Martin Rous, J. J. Schoonhoven, Ray Staakman, Peter Struycken en Gerard Verdijk. Taalbespeler. Toon Hermans krijgt van de Nederlandse vereniging voor logope die en foniatrie (spraak- en stemverbe tering) de gouden ere-penning, omdat „hij als geen ander de Nederlandse taal bespeelt tot verhoging van de levens vreugde van ons allen". De uitreiking van de penning aan de „feestelijke held van de dag" gebeurt op 9 september in het Kurhaus in Scheveningen, wanneer de Nederlandse vereniging voor logope die en foniatrie daar haar veertig-jarig bestaan viert. Wie het dichtst bij aardgas zit, warmt zich het laatst en het best. Daarvan profiteren de inwoners van Haren, de parel waarmee Groningens gouden rand zich om zijn pronkjuweel sluit. Het sluitstuk van de gaskranen die daar worden gemonteerd, bestaat uit een plaatje van messing. Dit is veel goedkoper dan goud, maar slechts en kele centen duurder dan de kunststof- plaatjes in andere kranen. De paar centen kunnen de kosten van een heel huis uitsparen, want als de plastic plaatjes scheuren, is er maar een vlam metje nodig om er opeens een half huis van te maken. Van de kunststof plaatjes, die nu in het hele land vervangen moeten wor den, kan met de kwaadste wil van de wereld niet worden gezegd dat ze licht zinnig in de kranen zijn gezet. Alle denkbare proeven zijn verricht om ze op hun scheurvastheid te beproeven. Er wordt gemompeld dat ze op de neu zen van twee vechtende neushoorns zijn gemonteerd en op de buffers van twee botsende locomotieven. Neus hoorns en locomotieven waren onher stelbaar beschadigd, maar de plaatjes hadden geen krasje. De plaatjes van kunststof zijn inder daad zo sterk, dat niemand ze kapot kan krijgen, behalve de Nederlandse huisvrouw. Het wetenschappelijk on derzoek heeft gefaald doordat men verzuimd heeft zich af te vragen wat zij met haar keukenkranen doet. Ze doet er hetzelfde mee als met de hele keuken: vetmaken en schoonsopppen. Met behulp van de braadwalm van braadworsten, speklappen, reuzelplak- ken. fricandellen en vetkanen overtrekt ze alles met een vetlaagje, dat ze daar na met een synthetisch wasmiddel te lijf gaat. Deze bewerking levert soms een gunstig effect op. Zo is er een ge val bekend van een mevrouw die in de eet hoek van haar keuken een schilde rij had hangen dat zij voor een valse Degas hield, maar dat na herhaalde reiniging een echte Van Meegeren bleek te zijn. Op kunststof werkt zo'n mengsel van vet en anti-vet echter minder gunstig dan op kunst. Het schilderij van Degas ging erop voor uit, maar het plaatje van de Gasunie bezwijkt eronder. Het siert de aardgasmannen dat ze het euvel hebben onderkend en alles in het werk stellen om het op te heffen. Als messing nu maar bestand is tegen de lucht van spinazie of amandeltjes pudding. ADVERTENTIE i ,7|| ,i IUM .1): 16. Na het verkwikkende hete bad laat Rechter Tie zich door de badknecht af drogen en in een huisgewaad van de her berg helpen. Maar terug in de kleedka mer ziet hij tot zijn genoegen, dat zijn zadeltassen al op hem staan te wachten, hij kan zich dus in zijn eigen schone kleren steken. Rechter Tie wil een schoon gewaad tevoorschijn halen en ontdekt dan tot zijn ontsteltenis dat iemand in zijn bagage gesnuffeld heeft. Tsjiao Tai, die zijn zadeltassen gisteren heeft ingepakt, doet zulke dingen altijd heel ordelijk en secuur, en nu ligt alles in de grootste wanorde door elkaar. In de korte tijd, die er verlopen is tussen het brengen van de zadeltassen en zijn terugkeer uit het bad heeft iemand dus kans gezien zijn bagage te doorzoeken. Maar wie heeft daar belang bij? Wie weet er trou wens, behalve de klerk, dat hij hier zijn intrek heeft genomen? Alleen de zijde handelaar Lang, die zich met zijn man nen vijf minuten eerder dan de Rechter naar de kleedkamer terugtrok! Snel pakt Rechter Tie het brocaten mapje met zijn geld en papieren, dat hij onder zijn stapel kleren had gelegd. Gelukkig, er ont breekt niets, maar wel merkt hij dat zijn nieuwe identiteitsbewijs, op naam van dokter Liang Moe, beduimeld is op een plaats waar het dat tevoren niet was! Kennelijk heeft kapitein Sioe niet over dreven toen hij waarschuwde voor geraf fineerde misdadigers in Rivierstad! 910. Het scheelde niet veel of Bram had zich door een schreeuw verraden. Terwijl de Boormannetjes de heg ver plaatsten tilden zij de losse wortels over een glanzend voorwerp heen, dat door Bram meteen werd herkend. Hét was de kroon, waarnaar alle prin sen in de doolhof op zoek waren! De eer ste opdracht was het meebrengen van de kroon, de tweede het gevangennemen van een Boormannetjeen hier wa ren ze allebei. Misschien was net verstandiger geweest als Bram zich even bedacht had, maar deze kans leek hem te mooi om te laten lopen. Hij kwam uit het groene gebladerte te voorschijn en stortte zich op de kroonmaar nu bleek, dat de slim me aardmannetjes zelfs daaop hadden ge rekend! Zoals kinderen een portemonnee aan ee n touwtje wegtrekken, zo trok één der Boormannetjes aan een draadje, waar door de kroon voor Brums grijpende han den Wegglipe. En dat deed de Boorman netjes weer daveren van plezierI

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9