4 Mr. Cals trekt zich terug uit de groep van achttien VVD oppert plan voor brede centrumpartij Gruijters in commissie Van Mierlo: morris HET WEER Koffiedik Prinselijk paar in de branding Prijsbewuste VAR A-quiz „Eén is te weinig Zandvoorter acht zich beledigd „WIENER HEEFT MIJ BEDOELD!" CURIE AMBTEN VOORTAAN TIJDELIJK Nog twee trawlers aangehouden in Engeland N.V. Auto-Shop Haarlem „In verband met voorzitterschap staatscommissie" ir Terughoudend tegenover groep van christen radicalen RADICALISME IS TROEF Ruim twee mille voor goede kolom Toestand van renner Den Hertog is zeer kritiek PLAN VOOR HEROPENING SUEZ-KANAAL Relatie tussen kindertal en milieu verschuift Macht gebroken? Woonkunst Zie verder pagina 13 Wisselvallig Aan het strand Links van het centrum Fractieberaad Reactie drs. Bogaers Het woord is aan PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE CAMEL - TWEEDJASSEN hazenberg Alles voor uw Auto 52e JAARGANG NUMMER 245 VRTJDAG 18 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije MR. CALS .stoute schoenen aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Oud-premier Cals zal zich terugtrekken als gcsprcks partner van de K V.P. in de „Groep van 18". Hij acht het lidmaatschap van deze groep, waarin K.V.P., A.R.P. en C.H.U. besprekingen voeren over een nieuwe christen-democrati sche samenwerking, niet verenigbaar Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De actie van de radica le K.V.P.-ers roept reactie op bij hun politieke tegenvoeters. In een artikel in het liberale partijblad „Vrijheid en De mocratie" van deze week zet mr. F. Kort hals Altes, algemeen secretaris van de V.V.D., uiteen, dat de V.V.D. openstaat voor initiatieven, die kunnen leiden tot eprichting van een centrumpartij op bre- dt basis. „Er is in dit land", zo schrijft ons mr. Korthals Altes, „nog steeds een meerder heid te vinden voor een politiek als die van de kabinetten-De Jong, -De Quay en -Marijnen. Een politiek waarbij wij ons als V.V.D. steeds wel hebben gevoeld, even als grote delen van de A.R.. de C.H.U. en de K.V.P. Hij herinnert eraan dat de liberale fractieleider in de Tweede Kamer, mr. E. H. Toxopeus, in de verkiezingstijd in het begin van dit jaar heeft laten weten dat de V.V.D. voelt voor een partij formatie, waarbij grote delen van de confessionele partijen kleur gaan bekennen. „Nu dat aan de linkerkant gebeurt, wil len wij onze visie daartegenover stellen", aldus mr. Korthals Altes. De V.V.D wil bij de totstandkoming van zo'n grote centrumpartij niet te hard Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Medische verzorging4 Uit stad en omgeving 4, S, 7 Films4, 9 In de Vishal en op zee7 Schrijvende lezers 7 Kunst 9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Feuilleton11 Reeldverhalen 11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. In het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen weinig of geen regen, wel enkele opklaringen. Matige zuidweste lijke wind. Temperatuur 19 tot 20 gra den. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Tijdens weekeinde wat onstabiel maar redelijk strand weer. van stapel lopen, omdat men op de nieu we formatie niet het stempel liberaal wil drukken. „Het woord liberaal is in chris telijke kring te geladen", zegt hij. Mr. Korthals Altes spreekt zelfs van een groep die links van het centrum zou moeten staan, vooral op het gebied van de geestelijke vrijheid. „Het imago van de V.V.D. moet wat opschuiven naar links, zodat er een visie komt waarop meer mensen elkaar kun nen vinden. Dat hoeft voor de V.V.D. geen reuzezwaai te worden. Wij zijn al veel verder in die richting dan ons ima go". De politiek gelijkgezinden moeten het eens worden over de grote politieke ver banden, vindt mr. Korthals Altes. „Als dat niet lukt, komen we helemaal in een politieke versnippering terecht." Binnen de V.V.D. is het beraad over partij vernieuwing in volle gang. Het overleg spitst zich toe op drie vra gen: Wat is er mis aan de partijstructuur? Wat is de beste structuur voor de toekomst? Welke rol kan de V.V.D. spelen bij de structuurveranderingen? De cijfers van sporttoto 1 van het af gelopen weekeinde luiden: aantal deel nemers: 423.378; totale inleg: f 566.785.80; prijzenbedrag: f 187.035,71; eerste prijs: f 102.871,62 (43 meldingen, bruto f 2.392,36 per kolom); tweede prijs: f 56.111,79 (828 meldingen, bruto f 67,12 per kolom); derde prijs: f 28.055,90 (722 meldingen, bruto f 38,27 per kolom). De Indonesische autoriteiten gaan krachtiger optreden tegen mystici en toekomstvoorspellers. De procureur- generaal in Djakarta zal zelfs gaan optreden tegen bladen en tijd schriften die artikelen over mystiek publiceren en astrologische voorspel lingen doen. met het voorzitterschap van de staats commissie voor de herziening van het kiesrecht, waarmee hij zal worden belast. Mr. Cals wil ook zijn deel neming aan de openbare discussie in de Christen-radicale K.V.P.-groep staken, zo mag worden afgeleid uit een verklaring die hij gisteravond na zijn terugkeer van vakantie in Den Haag heeft uitgegeven. Mr. Cals meent, dat het voorzitterschap van de staatscommissie van hem een stringente terughoudendheid op het ge bied van de partijpolitieke hervormingen verlangt. Hij zegt in zijn verklaring dat de partijvoorzitter volledig op de hoogte was van zijn contacten met de groep christen-radicalen en dat hij juist als re presentant van die groep gevraagd is aan de besprekingen van de „Groep van 18" deel te nemen. De oud-premier, die is verweten dat hij twee ijzers in het vuur wil houden, her innert eraan dat hem sinds vorig jaar oktober van vele kanten is gevraagd ini tiatieven te nemen voor acties op het gebied van de partijvernieuwing. Dat heeft hij consequent geweigerd, omdat daardoor de verwarring alleen maar gro ter zou worden. De actie van de groep radicalen ziet mr. Cals echter als een positieve bijdrage aan de discussie bin nen de partij, omdat hun adres de pro blemen rond de partijstructuur in de kern raakt. Hoewel hii aan de opstelling van de definitieve tekst van het adres niet heeft kunnen meewerken, (hij miste namelijk de laatste twee vergaderingen wegens vakantie) schaart mr. Cals zich toch geheel achter de doelstellingen van deze oproep tot politieke vernieuwing. Al leen zou hij persoonlijk enkele onderde len anders hebben geformuleerd. De actie van de christen-redicalen blijft ook na de verklaring van mr. Cals de K.V.P. beroeren. De Tweede-Kamerfrac tie komt op 29 augustus bijeen. Onder de jongerengroepen in de K.V.P. is onenig heid ontstaan over de vraag of de actie reglementair toelaatbaar is. De Christe lijk-Historische jongeren hebben haar als voorbarig en eenzijdig veroordeeld. Het bestuur van de Statenkring Heer len heeft haar als „opportunistisch" even eens van de hand gewezen. Drs. Bogaers, een van de vooraanstaan de figuren in de groep K.V.P.-radicalen, beschouwt het terugtreden van mr. Cals uit het strijdperk van de politieke ver nieuwing allerminst als een tegenvaller. Hij is er juist mee ingenomen, dat iemand, die instemt met de gedachte van de K.V.P.-radicalen, voorzitter wordt van de staatscommissie voor de herziening van de kieswet. „Daarom", zo zei hij ons „ben ik er persoonlijk niet bedroefd om". Het onlangs getrouwde Deense prinselijke echtpaar, prinses Mar- grethe en prins Henrik nemen een verfrissend bad in de Noordzee, tijdens een verblijf in Blokhus, 20 km ten noorden van Aarhus. (Van onze sportredactie) De toestand van de Nederlandse wiel renner Fedor den Hertog, die gisteren zwaar gewond werd tijdens een wielerwed strijd in België, is zeer kritiek. Na een lichte verbetering is zijn toestand nu weer slechter geworden. Den Hertog liep een zware hersenschudding op en fracturen aan een kaak, been en arm. Voor de toedracht van het ongeval verwijzen wij naar de sportpagina. BEIROET, LIBANON (AP) Een groep vooraanstaande zeevarende mo gendheden heeft een plan opgesteld om het Suezkanaal tijdelijk te openen onder toezicht van de Verenigde Naties, zo be richt de Libanese krant Al Hayat. Uit diplomatieke bron wordt vernomen dat dit plan aan Egypte en Israel zal worden voorgelegd. De heropening van het kanaal, die zou geschieden op kosten van de landen die dit plan indienden, zou echter niet gelden voor Israel, volgens Al Hayat. Een internationale commissie zou het kanaal beheren en de opbrengst- op naam van Egypte bij een bank storten. De lan den die hier naar streven voeren aan dat de sluitin van het kanaal de belangen van alle betrokken partijen schaadt. Egypte heeft verklaard dat het de her opening van het kanaal niet toestaat, zo lang de Israëlische troepen Arabisch grondgebied bezetten. Israel is bereid de kwestie rechtstreeks te bespreken met Egypte op voorwaarde dat de Israëlische vaarrechten in het kanaal gewaarborgd worden. HILVERSUM De VARA zal een quiz gaan uitzenden, waarmee 5000,- te win nen zal zijn. De quiz zal worden geleid door Joop Simons, hoofd van de afdeling amusement van de VARA-TV en zal „Wij zer per seconde" heten. Volgens de wet telijke bepalingen mag de prijs niet hoger zijn dan 1000,-. De 5000,- kan dan ook pas worden bereikt, als de kandidaat vijf ronden heeft meegedaan en daarbij elke keer heeft gewonnen. De eerste keer krijgt hij dan 360,-, de volgende keren wordt dit bedrag telkens verdubbeld. ,Er zijn sterke aanwijzingen dat zich een verschuiving voltrekt in de relatie tussen kindertal en sociaal milieu; hoe hoger de sociale status, hoe hoger ook het kindertal. Dit is een van de conclusies waartoe drs. H. J Heeren, docent in de sociologie van de bevolkingsvraagstukken aan de rijksuniversiteit in Utrecht, en drs. H. G. Moors, medewerker van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, komen in een rapport over de resultaten van een onderzoek in Utrecht dat zij in het voorjaar van 1966 instelden en waaraan 92 in 1960 gehuwde vrouwen deelnamen. Het gemiddelde gewenste kindertal was 3. Er waren nauwelijks verschillen in het gemiddeld gewenste kindertal en in de toepassing van geboortenregeling tussen katholieken, hervormden en onkerkelij- ken, maar wel in de keuze van de midde len. Honoré de Balzac: De meest natuurlijke gevoelens zijn tevens die, waarvoor men het moei lijkst uitkomt. >9 (Van onze parlementaire '•edactie) DEN HAAG, Minister Beernink heeft de samenstelling van de staatscommis sie voor de herziening van de grond- en kieswet rond. D'66 krijgt er één zetel in. Deze is toegewezen aan drs. J. Gruij ters. De fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, heeft vanochtend op een perscon ferentie krachtig stelling genomen tegen de toekenning van slechts één zetel aan zijn partij. Volgens mr. Van Mierlo wordt in de beide kamers van de commissie een on derwerp bestudeerd, dat D'66 bij de ver kiezingen centraal onder de aandacht heeft gebracht. Met name de herziening van het kiesstelsel en de wens om in de Grondwet de mogelijkheid te openen voor (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De heer C. J. Limmen uit Zandvoort heeft een kort geding aangespannen tegen de schrijver Lodewijk-Henri Wiener en uitgeverij Meulenhoff in Amsterdam. Hij eist op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag stopzetting van de verkoop van de verhalenbundel „Seizoenarbeid", waarmee de heer Wiener dit jaar bij Meulenhoff debuteerde. Onze criticus, de heer Dinaux, oordeelde onlangs zeer gunstig over dit debuut. De heer Limmen is eigenaar van het restaurant „De Uitzichttoren" in Zandvoort. Hij meent zichzelf te herkennen in de figuur van de restauranthouder Jansen, die in een van de verhalen van de heer Wiener voorkomt. In dit verhaal beschrijft de ik-figuur, hoe hij Jansen in een compromitterende situatie met een van zijn serveersters aantrof en hoe hij hem daarna chanteerde. De Jansen uit het verhaal heeft een restaurant in een toren aan de kust. De heer Limmen stelt, dat hij de enige is die een dergelijk restaurant heeft, zodat hij bedoeld moet zijn. Het korte geding dient op 21 augustus voor de rechtbank in Haarlem. De Zandvoortse auteur Lodewijk-Henri Wiener. v, r iP üil DRS. J. P. A. GRUIJTERS .welkom, vreemdeling. een verkiezing van de minister-president hebben de kiezers sterk aangesproken. (Een enquête van de Vrije Universiteit heeft uitgewezen dat 50 percent van de ondervraagden de gedachte van de geko zen minister-president sympathie toe droeg) D'66 heeft nu het morele recht ge- claimed om in de beide kamers vertegen woordigd te zijn, aldus mr. Van Mierlo. De partij heeft medewerking aan de commissie in de huidige situatie niet wil len weigeren, omdat zij zich dan aan een fundamenteel stuk verantwoordelijkheid zou hebben onttrokken. Mr. Van Mierlo deelde mee, dat de regering aanvankelijk D'66 een keuze wil de laten doen tussen de hoogleraren Glas tra van Loon en Brinkhorst maar dat de partij de heer Gruijters naar voren heeft geschoven. De heer Glastra van Loon, die geen lid van D'66 was, werd door de partij niet als voldoende geënga geerd beschouwd en professor Brinkhorst voelde zich niet in staat om D'66 in de beide kamers te vertegenwoordigen. Tegen drs. Gruijters had minister Beer nink bezwaar omdat hij geen jurist is. Voor D'66 is aanvaarding van drs. Gruijters echter zonder meer voorwaar de geweest voor verdere medewerking. De KVP en de PvdA hebben elk vier zetels toegewezen gekregen, de VVD 3, de CHU en de ARP elk 2, D'66 1 en het Gereformeerd Politiek Verbond als re presentant van de overige kleine parijen ook 1 zetel. Voorzitter van de kamer voor de herziening van het kiesrecht wordt mr. J. M. Th. Cals, en voorzitter van de kamer voor de herziening van de Grond wet professor dr. H. Donner. Het kabinet heeft deze samenstelling goedgekeurd. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft een einde gemaakt aan de vier eeu wen oude greep van de curie op alle as pecten van het katholieke kerkelijke le ven. Functies in de curie worden voortaan niet meer voor het leven aan kardinalen en hun ondergeschikten toegewezen, zo dat deze machthebbers niet langer de onwrikbare positie en steeds groeiende invloed uit het verleden zullen hebben. Hun ambtstermijn is bepaald op vijf jaar, op aanwijzing van de paus te verlengen. Alle curie-kardinalen treden automa tisch af bij de dood van een paus, zodat de nieuwe plaatsbekleder zijn eigen staf kan benoemen. De taakverdeling binnen de curie zal van hoog tot laag worden gereorgani seerd, terwijl een kabinet-systeem met vergaderingen en overleg wordt inge steld. Het traditionale Italiaanse overwicht in de curie zal verdwijnen zodat het lichaam werkelijk de universele kerk vertegen woordigt. Weinig mensen hadden een lo veel om vattende hervorming verwacht. Behalve dat de aanstelling voor het leven tot het verleden behoort zijn twee van de twaalf heilige congregaties de afdelingen van de curie geheel opgeheven, terwijl een derde in een andere afdeling zal opgaan. De overige negen zullen worden gere organiseerd, waarbij sommige andere namen krijgen. Alle andere secretaria- ren, tribunalen en instellingen zullen wor den hervormd. De hervorming gaat op 1 januari 1968 officieel in. Twee trawlers, uit Vlaardingen en uit Katwijk, de VL73 en de KW32, zijn door een Britse poltiiekruiser opgebracht naar North Shields. Zij zouden in de zo ge noemde beschermde zone hebben gevist. ADVERTENTIES INTERIEÜRS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15SSJ leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 Amsterdam HAZELNOOTTAART ƒ3.- MOCCA-ROOMTAART 3.- VRUCHTENTAART ƒ4.- U snijdr er 8 flinke punten uit! F ij n e Vruchtenpunten Aardbeienpunten Yoghuripunten Sinaasappelpunten Dus naar mmm heerlijk Tel. 16479 Geopend dagelijks van 8.30 uur tol 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) - vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1