NIEUWE LAWINE VAN RECORDS IN DE VERENIGDE STATEN Ada Koks wereldrecord hield stand onder aanval van het Amerikaanse zwemgeweld Wat er poloteam kwam tegen de Belgen hoopvol voor de dag Nieuwe jeugdrecords voor Dick van Elsas en Yvonne van Kuilenburg Wilma v. nationale d. Berg evenaarde record 200 meter Resultaten van Groningen i I Hl «■Si W aterpolozevental naar Barcelona Haarlems succes bij zwemwedstrijd in Brussel Hongaarse zwom Europees record Onverwachte zege van Cagnotto bij het schoonspringen Belgen naar winst in tennisinterland In interland tegen Frankrijk zwom Bob Schout sen voortreffelijk Nederlandse zege op Roemenië in Groningen MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 11 WÜ I er Horst nationaal kampioen 200 m. horden HORDEN Ada Kok Jheeft de gelegenheid om tydens de Nederlandse kam pioenschappen haar wereldrecord op de 200 meter vlinderslag scherper te stellen terecht aangegrepen. De Amsterdamse wist de dreiging, die de recordjacht in Amerika betekende, zo even te ontlopen. Tijdens de Ameri kaanse kampioenschappen, het vervolg in de reeks evenementen, waar de zwemrecords bij bosjes sneuvelen, is die dreiging afgelopen weekeinde nog eens onderstreept. De vijftienjarige Toni Hewitt bleef namelijk met 2.23.9 onder de wereldrecordtijd van Ada Kok, zoals die twee weken geleden nog bestond. De Amsterdamse had 2.25.3 gezwommen, maar in Groningen tijdens de Nederlandse kampioenschappen is zij inmiddels al tot 2.22.5 ge komen. Dat is nog altijd 1.4 sec. onder de prestatie, waartoe Hewitt zater* dag in Philadelphia in staat bleek- Overigens hebben de Verenigde Staten weer een serie indrukwekkende prestaties geleverd. De lawine van recordverbete ringen hield aan. Claudia Kolb slaagde erin haar eigen wereldrecord op de 400 m wisselslag scherper te stellen. Met een tijd van 5.08.2 bleef de 17-jarige Amerikaanse 1,5 sec. onder de 5.09,7, die zij op 1 augustus tijdens de PAN-Amerikaanse spelen in Winnipeg voor zich liet noteren. Ook het met 4.03.8 sinds 15 oktober 964 staande record op de 4 x 100 m vrije slag, dat een team Amerikaanse zwemsters tijdens de olympische spelen in Tokio vestigde, moest het ontgelden. Het A-team van de Santa Clara Universiteit knabbelde 1.3 sec. van dit oude record af. De zwemsters waren: Linda Gustavson, Nancy Ryan Laura Fritz en Poley Watson. Ook op de 4 x 200 meter vrije slag estafette werd door de Santa Clara Swimming Club een wereldrecord geves tigd. Deze ploeg bestond uit Linda Gus tavson, Nancy Ryan, Poley Watson en Claudia Kolb. Zij kwamen tot een tijd van 8 min. 53 en bleven daarmede 2,4 sec. onder het oude record dat eveneens op naam stond van een ploeg van deze vereniging. Pamela Kruse verbeterde het Het Nederlands waterpolozevental dat van 25 tot en met 27 aug deelneemt aan het zeslandentóernooi, dat in Barcelona wordt gehouden, zal bestaan uit de vol gende spelers: Feike de Vries (Nept. A'foort), Hans Wouda (Meeuwen), Hans Nolting (DJK) Hans Hoogveld (Nept A' foort), F. van Dorp (AZPC), W. Herm- sen (De Robben), Nic van der Voet (Zian), Lout Geutjes (Nept A'foort), Bart Bongers (Esca), Tommy Schmidt (Meeu wen) en Joop Schmidt (Meeuwen). Carla Janssen van Njord won gisteren in Brussel een 3 km. langebaan zwem wedstrijd in 47 minuten. Bij de heren zegevierde ook al een Haarlemmer. Theo Schouten werd daar de winnaar met grote voorsprong. In Emmeloord won een andere Haar lemmer Van Lienden, van HVGB, een wedstrijd over 1 km. vrije slag. Hij no teerde 13 min. 36 seconden en bleef daarmee een seconde voor op Van Schijndel van SNA. Deze Van Schijndel won daarentegen de wedstrijd 2 km. vrije slag. Daarop bleef hij met zijn 28 min. 6 seconden tien seconden voor op Van Lienden. Tijdens een z weminterland wedstrijd tussen Oost-Duitsland en Hongarije in Boedapest heeft de 20-jarige Hongaarse Judith Turocsy het Europese record op de 100 m vrije slag verbeterd en ge bracht op 60.8 sec. Het oude record stond met 1.01.2 op naam van de Oostduitse Martina Grunert, die deze tijd op 22 augustus 1966 voor zich liet noteren tij dens de Europese kampioenschappen in Utrecht. wereldrecord op de 200 m vrije slag en bracht het op 2.09.7. Het oude record stond sinds 22 augustus 1966 (Lincoln) op naam van haar landgenote Pokey Watson met een tijd van 2.10. Pam Kru se die als tweede eindigde, bleef met haar tijd van 2.10.4 eveneens onder het oude record. Catie Ball verbeterde haar eigen wereldrecord op de 100 m schoolslag met 0,2 sec. en bracht dit op 1.14.6. Op 31 juli van dit jaar nam zij in Winnipeg met een tijd van 1.4.8 het record op deze afstand over van de Russische Galina Prozumentschikova. Ook Catie Ball ver beterde nog een wereldrecord, dat zij reeds in haar bezit had. Zij zwom de 200 meter schoolslag in 2 minuten 39,5 secon den. Haar oudere wereldrecord was pre cies een seconde minder. Catie Ball, eveneens een 15-jarig school meisje, verbeterde kort na de prestatie van Debbie Meyer een tweede wereldre cord door de 200 meter schoolslag in 2.39.5 te zwemmen. Catie Ball verbeterde eerder al het wereldrecord op de 100 me ter schoolslag. MOTORCROSS. De Oostduitser Paul Friedrichs heeft gisteren voor 26.000 toe schouwers in het Zwitserse Wohlen de twaalfde en laatste race voor het we reldkampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse gewonnen. De Oostduitser, die dit seizoen acht races won, was reeds zeker van prolongatie van zijn wereld titel in deze klasse. Yvonne van Kuilenburg (voor grond) met naast zich de Frangaise Anne Claude Triffon tijdens de 800 meter vrije slag. De HPC- zwemster zou winnen in 10.29.6, tegen de Frangaise 10.35.8. Later zou Yvonne van Kuilenburg het 400 me ter jeugdrecord verbeteren. Na de verrassende overwinning van de Tsjechische Milena Duchkova vrijdag in het torenspringen van het toernooi om de Europese beker in Helsinki, heeft za terdag de finale van het schoon springen voor heren een onver wachte overwinning opgeleverd voor de Italiaan Giorgio Cagnotto. Met 441,03 pun ten behaalde hij een nipte zege op de Noor Roar Leken (437,93 punt). De Italiaan Klaus Dibiasi was de sterk ste torenspringer. Hij vergaarde 504.21 punten. De Oostduitse Ingrid Kramer-Gulbin was de beste schoonspringster (429.33 pun ten). Mariette Dommers en Eljo Kuiler werden respectievelijk tiende en elfde met 358.38 en 358.26. Tijdens de dameslandenwedstrijd Ne derlandRoemenië in Groningen werd het Nederlands kampioenschap 200 meter horden heren gehouden. Winnaar werd Ter Horst (Ciko) in 25.7 seconden. Een 3000 meterloop leverde een overwinning op voor Deelstra, die de goede tijd van 8.20.2 noteerde. Wim van Gerven van De Spartaan, finishte in dezelfde tijd als tweede. f Ml De Amerikaanse Hewitt, die een be dreiging vormt voor Ada Kok. Tot aan de laatste partijen, twee ge mengd dubbels, heeft Nederland nog kans gehad om de nederlaag in de tennisinter land tegen België, die zaterdag met een achterstand van 7-11 al dreigde, te ontlo pen. Met een achterstand van 15-17 kwa men Astrid Suurbeek-Peter Scholtz en Ti ne Zwaan-Ron van Gelder op de baan te gen respectievelijk Monique van Haver Goethals en Ingrid Loeys-De Gronckel De combinatie Suurbeek-Scholtz won, maar Tine Zwaan en Ron van Gelder slaagden er niet in het punt dat de stand gelijk zou maken, voor Nederland binnen te halen. In de Nederlandse ploeg bleven in deze twee-daagse wedstrijd alleen Tom Okker, met twee gewonnen enkelspelen en twee gewonnen dubbels en mevr. Ridderhof- Se ven (twee gewonnen dubbels) ongesla gen. In de enkelspelen wonnen ook Ju dith Salome en Peter Scholz hun twee partijen- In de singles heeft Nederland echter een achterstand opgelopen, die niet meer in te lopen bleek. Kampioene Astrid Suurbeek. Lidy Jansen Venneboer, Jan Hajer, Fred Hemmes en Richard Kas ten verloren ieder twee keer. Langzamerhand gloeit nieuwe hoop in de Nederlandse waterpoloharten. Mexico City is wellicht toch niet zo onbereikbaar voor het nationale zevental als aanvanke lijk werd gevreesd. Het gelijkspel tegen Hongarije zorgde voor het eerste vlam metje, de niet-alles zeggende overwinning op Australië stookte het vuurtje aan en zondag laaiden de vlammen hoog op bij de 7-1 zege op de Belgen, de aartsrivalen van het Nederlandse waterpolo, die sinds I960 niet meer met zulke cijfers waren geklopt. Het was de "wedstrijd van de waarheid" tussen de nummer acht van de EurQpese titelstrijd (Nederland) en België, dat als tiende eindigde en volgens de oorspronkelijke regeling juist buiten de kwalificatie voor Mexico zou zijn geble ven. Het waren de Belgen, die succesvol itreefden naar het houden van een kwa- lificatie-tournooi, waarvoor inmiddels al negen Europese hebben. landen belangstelling Naar de cijfers (0-0, 2-0, 3-1 en 2-0) werd het een glorieuze overwinning voor het team van Jansen/Van Feggelen, waar in geen enkele speler vier perioden ge handhaafd bleef. Het vertoonde spel bleef daar echter enigszins bij achter. Te wei nig zochten Fred van Dorp c.s. de vrije ruimte. Pas toen Nederland frisse jonge krachten inzette Bongers en Nolting werd het van het begin aanwezige ver schil aan klasse ook duidelijk in doelpun ten uitgedrukt. Bongers scoorde driemaal en werd daarmee topscorer. Lou Geutjes maakte twee doelpunten, waarvan ëën uit een strafworp wegens drie overtredingen. Het enige doelpunt van de Belgen kwam eveneens uit een strafworp, veroorzaakt door Hans Wouda. Het Nederlandse jeugdwaterpoloteam versloeg België met 11-2. Het Nederlandse jeugdzwemmen heeft dit weekeinde in Utrecht een landenwedstrijd verloren, maar een perspectief gewonnen. Frankrijk na de debacle van de Olympische Spelen van 1960 gestart met een am bitieus trainingsprogramma voor de allerjongsten, won weliswaar met 9984 punten. Maar zoals afgun stige Franse officials opmerkten de werkelijke toppers zaten bij het Nederlands team, terwijl Frankrijk alleen maar kon bogen op een goed gemiddelde van alle zwemmers en zwemsters Na de eerste dag toen in de stromen de regen voor het merendeel meisjes nummers werden gezwommen leidde de ploeg van Louis Vol en HPC-trainer Wim Geurtsen (coach Kerkhoven was in het trainingskamp voor de oudere lichting in Den Haag) zelfs met 50-43. De jongens konden deze voorsprong niet vasthouden. Voor Frankrijk kwamen stevige knapen van vijftien, zestien jaar aan de start, terwijl Nederland waar het jeugd zwemmen later op gang is gekomen veelal de kampioenen van de onder de veertien groep moest opstellen. Slechts 1 Nederlandse jongen kwam tot een over- Wilma van de Berg, die een week gele den tijdens de nationale kampioenschap pen imponeerde met titels op de honderd en tweehonderd meter maar Nederlandse records zag weggeblazen door een te ster ke rugwind, heeft zondag toch nog ge deeltelijk haar zin gekregen. Het Brabantse sprinttalent evenaarde in het Groningse Stadspark, waar de Ne derlandse damesploeg het interlandsei zoen afsloot met een overwinning (60-57) op Roemenië, dan slechts het record op de tweehonderd meter, maar twee factoren beïnvloedden haar 23.9 seconden nadelig. Niet alleen werd zij gehinderd door een tegenwind van meer dan een meter per seconde maar bovendien ontbrak door het niet starten van de geblesseerde Truus Ilennipman de concurrente, die haar had kunnen inspireren tot een nog snellere tijd. Desondanks stapte Wilma in Groningen tevreden van de sintelbaan. En terecht, want een dubbele overwinning op de 100 en 200 meter, waarin zij haar tegenstan ders volledig overklaste en een sterk ge lopen aandeel in de estafette zijn presta ties waarop zij trots kan zijn. Door de kracht op de loopnummers en een mee valler bij het speerwerpen kon Neder land de Roemeense dames, die vorige maand in een halve finalewedstrijd om de Europese beker eveneens op de derde plaats eindigden, juist voorblijven. Toch moesten onze landgenoten tot het laatste nummer, de 4 x 100 meter, wachten voor dat de overwinning vaststond. Toen tegen half vijf het laatste startschot klonk, was de stand nog gelijk: 55-55. Alleen door diskwalificatie zou Nederland de eindzege kunnen ontgaan want eerder op de mid dag was al gebleken, dat de Roemeense sprintsters onze estafetteploeg, die dan wel moest aantreden met een invalster, niet zou kunnen bedreigen. Om de risico factor klein te houden en het ritme in de ploeg zoveel mogelijk te handhaven, was Mieke Sterk, de vaste vierde loopster, naar de derde plaats gebracht, zodat Lidy Makkinje alleen maar het stokje ovër de eindstreep hoefde te brengen. De opzet lukte uitstekend. Niet alleen won Neder land met ruim verschil maar met 45.6 seconden evenaarde het kwartet Van de Berg, Bakker, Sterk, Makkinje de snelste tijd van dit seizoen. Lia Louer, vorige week in Rotterdam afwezig vanwege haar keuze in de Euro pese atletiekploeg, maakte nog eens dui delijk dat zij de sterkste 400 meter loop ster van Nederland is. De Tilburgse ver trok in de buitenbaan zo snel, dat haar tegenstandsters na tweehonderd meter al kansloos waren, ook Ciska Jansen, die op haar beurt de Roemeense dames moeite loos voorbleef. De nationale kampioene moest met 46.4 sec. zij mist nog duide lijk ervaring op dit zware nummer bijna twee seconden prijsgeven. Mia Gommers en Tineke van Wonderen gaan zich steeds meer tot loopsters van internationale klasse ontwikkelen. Welis waar moest het Nederlandse duo evenals twee weken geleden in Frankrijk de eer ste plaats laten aan een buitenlandse maar de moed waarmee het tweetal ach ter de favoriete aangaat, is hartverwar mend. De beloning blijft in zo'n geval dan meestal niet uit. Mia Gommers liep met 2.06.6 een van de snelste tijden uit haar carrière, Terwijl Tineke van Wonde ren haar persoonlijk record omlaag bracht tot 2.07.4 De Roemeense Elena Silai, die met 58.9 sec. voor een ideale eerste ronde had gezorgd en ook daarna op kop was blijven lopen, verbeterde haar nationale record met 0.1 seconde. Mieke Sterk bleef voor de derde maal in evenveel weken haar „angst"-rivale Rita van Slooten de baas. De Haarlemse zegevierde ook nu weer door een furieuze finish. Op de voorlaatste horde kwam zij langs de snel gestarte Bufanu en won in 11.1 seconden. Op de technische nummers vielen de prestaties tegen. Vooral de Roemeense dames bleven ver onder hun kunnen. Mihaela Penes, de olympische kampioene speerwerpen, dit jaar reeds goed voor 56,70 meter, kwam niet verder dan 49,02 m, terwijl Ia Manoliu, die in Tokio brons bij het discuswerpen veroverde, ook niet over de vijftig meter kwam. Nederland had bij het speerwerpen bepaald geluk 100 m: 1. Van der Berg 11.7; 2. Petrescu 12.3; 3. Makkinje 12.4; 4. Nourescu 12.5. Kogelstoten: 1. Salagean 15.53 m; 2. Elic 14.65; 3. Wissenburg 12.90, 4. Rangelrooy 12.48. 80 meter horden: 1. Sterk 11.1: 2. Bumanu (Roem.) 11.1; 2. Van Slooten 11.2; 4. Viscopolanu (Roem.) 11.3. Speer werpen: 1. Penes 49.02 m; 2. Versterre 42.71 3 De Bruyn 40.69; 4. Ciurea 38.78. 200 meter: 1. v. d. Berg 23.9 (even. Ned. record); 2. Bakker 24.4; 3. Petrescu 25.2; 4. Nourescu 25.6; 400 meter: 1 Louer 54.6; 2. Jansen 56.4; 3. Badescu 58.1; 4. Vitalios 58.4. Verspringen; 1. Viscopoleanu 6 12' 2. Bakker 5.95; 3. Vintila 5.75; 4. Mombers 5 52 Hoogspringen :1. Bonci 1.72: 2. Thomas 1.60; 3. Kruk 1.60; 4. Popescu 1.55. Discuswerpen' 1 Manoliu 49.62; 2. Catarama 47.84; 3. De Bruin- 4. Van der Giessen 44.88. 800 meter: 1. Silai 2.05.6 (nieuw Roem. record); 2. Gommers 2 06 6' 3. Van Wonderen 2.07.4; Baciu 2.10.6. 4 x 100 me ter: 1 Nederland (v. d. Berg, Bakker. Sterk, Vonk) 45.6; 2 Roemenië (Enescu, Bufanu Pe trescu, Nourescu) 48.8. De eindstand: 1. Neder land 60 pnt. 2. Roemenië 57 pnt. dat Marilena Ciurea ver onder haar top bleef. De 19-jarige Roemeense, die dit sei zoen bijna vijfenvijftig meter haalde, faalde hopeloos. Greet Versterre en Hen- ny de Bruin wonnen daardoor onver wacht een plaats. Dat Els van Noorduyn in ons land bij het kogelstoten van eenzame klasse is, kwam wat schrijnend tot uitdrukking. De Amsterdamse, die wegens een knieblessu re niet kon stoten, had het duo Salagean/ Elic waarschijnlijk wel van meer repliek kunnen dienen. Corrie Wissenburg en Mieke Rangelrooy werden met mini-af standen derde en vierde. Bij het verspringen joegen Corrie Bak ker en Viorica Viscopoleanu, twee atletes Wilma van de Berg gaat als eerste over de streep op de 100 meter. winning. Maar dat was meteen een top per, die de schittering van alle Franse zegepralen wegvaagde. Bob Schoutsen de 15-jarige Dolfijn-zwemmer won met een majesteitelijke overmacht de 200 meter tugslag en bleef met 2.16.6 slechts 0,1 seconden boven zijn Nederlandse record van Oldenzaal. Bob Schoutsen zelf zei laconiek: „Ach ik weet eigenlijk nog zo weinig van baan- verdeling af. Maar het ging lekker". Za terdag reeds had de Amsterdammer een voorproefje gegeven door als startzwem mer van de 4 x 100 meter wisselslag zijn twee banen af te razen in 1.03.3 Drie Fransen hadden daarna de grootste moei te het gat te dichten. Al bleef dan Bob Schoutsen buiten de records, twee anderen (leden van HPC) vijzelden de Nederlandse aspirantenre cords weer wat op. Dick van Elsas fi nishte op de 400 meter wisselslag als twee de in 5.22.9 en Yvonne van Kuilenburg kwam zondag op de 400 meter vrije slag voor het eerst onder de vijf minuten: 4.56.8 het Haarlemse meisje, dat op de eerste dag de 800 meter had gewonnen in 10.29.6 zwom ook op de 400 on bedreigd naar de zege met als tussentij den 1.08.5-2.23.4 en 3.41.1. De laatste twee jaar is in Nederland alleen Ada Kok regelmatig onder de vijf minuten gebleven. Marjan Janus, een ander HPC-talent, zwom de 200 meter schoolslag als winna res. Zij finishte in 2.55.6 ruim voor de anderen. Irene Aarens werd op de 100 me ter rugslag derde in 1.15.4 Op de 4 x 100 meter wisselslag Irene Aarens, Marjan Janus, Ellen van Rheenen en Elly van Leuven werd Nederland eerste in 4.56.8, maaf de ploeg werd gediskwalificeerd. De 4 x 100 meter vrije slag werd een Neder landse zege in 4.28.1 Yvonne van Kuilen- burg behoorde tot de formatie. Dick van Elsas werd nog vierde op de 200 meter rugslag in 2.41.2. regelmatig goed voor sprongen over 6,30 m, elkaar niet op tot schokkende presta ties. De Roemeense kwam eenmaal over de zes meter (6,12), Corrie er een keer dichtbij (5,95). Marjan Thomas, die veer tien dagen geleden in Fourmies bij het hoogspringen haar oude vorm scheen te rug te hebben, zij sprong toen in twee dagen 1,70 en 1,71 m, maakte een matte indruk. De Beverwijkse haalde de 1,60 m nog wel, maar daarna was het afgelopen. Dank zij een minder aantal foutsprongen bleef zij Catrien Kruk juist voor. De overwinning was voor Virginia Bonci, voor wie de 1,74 dit keer nog net te veel bleek.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11