Werf kan het werk niet meer aan Verolme zoekt 2000 arbeiders HET WEER Russen pompen wapens in Nigeria i Ernstige rassenonlusten in New Haven ontbrand MAAN VAN ACHTEREN Tweedehands markt door Duitse kneus bedreigd Mosterdgas kost man het leven morris copex Psychopaat na diefstallen gepakt Meer investeringen in vaste activa in eerste kwartaal „Oost-Borneo" praat met Indonesië over nikkelerts (vijftig jaar oud) Al te solidaire Italiaan in de kluisters Drie mensen dood bij autobotsing Superslagerij De IJmond Ook jeugdwerklozen Droog en zonnig Aan het strand NOODTOESTAND AFGEKONDIGD hm -$ mm v.- t:*}i Import nam weer toe Geen inbeslagneming van „Het beste uit Provo" Het woord is aan Fatale inhaalpoging ZANDBERGEN Uw slager |J REGENKLEDING I A T A 52 e JAARGANG NUMMER 246 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Ter. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije 'V; De Rotterdamse scheepsbouwer C. Verolme heeft op korte termijn tweeduizend man extra nodig voor de bouw van twee Esso-mammoettan- kers van 240.000 ton elk en voor de uitvoering van nog een aantal belang rijke opdrachten, waarvoor volgende week de orders worden getekend Ook het bedrijf van Verolme Elektra in het aan de andere kant van de Nieuwe Waterweg gelegen Maassluis zal sterk worden uitgebreid, waarvoor eveneens personeel nodig is. Dit bedrijf levert de elektrische apparatuur voor de tankers. Perschef Gert van der Hoest zei van morgen: „Verolme wordt op het ogenblik overrompeld door opdrachten. Om de concurrenten niet wakker te schudden, kan ik nu nog niet zeggen waar de or ders vandaan komen." De bouw van de eerste mammoettanker begint eind dit jaar. Verolme heeft dus nog slechts enke le maanden om zijn personeelsbestand uit te breiden. De directie heeft goede hoop, dat zij voldoende werknemers kan aan trekken om de opdrachten zonder vertra ging te kunnen uitvoeren. Het concern heeft in de eerste plaats behoefte aan geschoolde vakmensen. Het heeft echter ook plaats voor ongeschoold personeel en jeugdige werklozen, die op de bedrijfsschool een vak willen leren. Bij de Verolme-bedrijven in ons land werken thans ongeveer vijfduizend man. (Van onze correspondent) SNEEK De politie in Sneek heeft een 24-jarige jongeman aangehouden die op 28 juni was ontvlucht uit de Dr. van der Hoeven-kliniek in Utrecht. Hij had op 10 augustus een portemonnee met 80 gulden gestolen uit een handtas van een serveer ster van een koffiehuis in Heerenveen. De jongeman heeft ook bekend dat hij heeft ingebroken in de stationsrestauraties van tal van plaatsen. Weerrapporten J, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Kunstb Radio en tvb Feuilleton b Beeldverhalenb Aangestipt b Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs7 Sport 9.13 Ferdinand14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaal uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond Droog en overwegend zonnig weer. Weinig wind en iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen droog en zonnig met een middagtemperatuur van 20 graden, leewater 19 graden. Vooruitzichten: Zolang het hoge- irukgebied in de buurt blijft zal het vrij goed strandweer zijn. De wervingscampagne is gisteren be gonnen. Boven het waterweggebied cir kelde geruime tijd een reclamevliegtuigje met de uitnodiging: „Verolme heeft ook werk voor u". Het toestel was enkele ma len boven het Feijenoord-stadion te zien, waar zestigduizend voetbalsupporters de derby FeijenoordSparta bijwoonden. De scheepswerf verwacht vandaag en mor gen de eerste reacties op haar „adverten tie". Begin juni kondigde de scheepsbou wer de constructie van een gigantisch dok van een miljoen ton deadweight aan. Dat was de eerste mededeling die erop wees, dat het concern een overvloed aan werk verwacht. LAGOS (Reuter, DPA, AFP) De Sov jet-Unie en andere communistische lan den hebben het oog op de burgeroorlog in Nigeria gericht en zijn begonnen de regering in Lagos met omvangrijke wa penleveranties te steunen. Er zijn al vijf tien Russische transportvliegtuigen, volge laden met oorlogsmaterieel, op de Noord- nigeriaan.se luchthaven Kano geland. Der tien toestellen zouden straaljagers van het type MIG-15 hebben aangevoerd. De centrale regering hield zaterdag groots militair vertoon met haar pasver- worven bezit. Acht uit Tsjechoslowakije afkomstige L-29 straaljagers gierden over de hoofdstad. Ook Polen heeft militaire uitrustingstukken ter beschikking gesteld. Om de Nigerianen met het moderne ma terieel vertrouwd te maken neeft de Sov jet-Unie een honderdtal technici naar La gos gestuurd. Na de militaire successen van het af gescheiden Biafra hoopt de centrale rege ring nu, dat zij de strijd door een over wicht in de lucht in haar voordeel kan be slissen. De Nigeriaanse luchtmacht heeft dit weekeinde al drie doelen in Biafra ge bombardeerd. Van Westerse zijde heeft Nigeria niet veel militaire steun kunnen krijgen. Groot- Brittannië en de Verenigde Staten hebben totnogtoe verzoeken om wapenhulp afge wezen. Londen stond slechts de levering van wat luchtafweergeschut en geweren toe. Waar Biafra militair materieel van daan haalt is niet bekend. Biafraanse strijdkrachten hebben het Vliegveld Kano aangevallen, aldus meldt radio-Biafra. Verscheidene federale toe stellen zouden zijn beschadigd. De totale bruto-investeringen in vaste activa in het eerste kwartaal 1967 belie pen volgens het CBS ƒ4750 min tegen 4128 min in het eerste kwartaal 1966. In het vierde kwartaal 1966 waren de bruto-investeringen aanzienlijk hoger, te weten 5108 min. NEW HAVEN (Connecticut) (AFP Reu ter) i— De burgemeester van de Ameri kaanse stad New Haren heeft gisteren voor <te negerwijtr de"oodtoestand afge kondigd en een avondklok (20 uur) inge steld nadat zich voor de tweede achter eenvolgende dag rassenrelletjes voor de den. Zwaar bewapende politiepatrouilles sur veilleren door de stad. De bewoners van de wijk, woedend vanwege de politie-inva- sie, riepen beledigingen en veroorzaakten opzettelijk incidenten om de politieman nen aan het werk te houden. Bij de on geregeldheden werden 12 mensen gewond en 150 gearresteerd. Een honderdtal negers, tien dagen ge leden uit Bogalusa vertrokken is aange komen in Baton Rouge, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Louisiana. Een toe spraak die de leider van de „zwarte De Oost-Borneo Maatschappij heeft blij kens het verslag over 1966 besprekingen gevoerd met de Indonesische autoriteiten over haar vroegere nikkelertsbelangen in Z.O. Celebes. Hoewel deze besprekingen enige verwachting voor de toekomst wet tigen, zijn er nog geen definitieve resul taten geboekt. In 1967 zijn opnieuw vor deringen gemaakt met betrekking tot de belangen betrokken bij een koperertsvoor- komen in Nieuw-Guinea. Van de uitslag van een detailonderzoek tezamen met een andere onderneming zal afhangen of Oost- Borneo uit dien hoofde in de toekomst op meer permanente baten zal mogen re kenen. De aanvankelijke ervaringen met de wet op de buitenlandse investeringen in Indonesië zijn bemoedigend. macht" Rap Brown zou houden kon niet doorgaan omdat de militante voorman in New York gevangen zit. Hij deed vanuit zijn cel via zijn advocaat een oproep tot de negers zich te bewapenen. Brown was gearresteerd omdat hij een karabijn bij zich had toen hij van New Orleans naar New York reisde. De or ganisaties die gewoonlijk in een dergelijk geval het grootste deel van de borgtocht storten weigerden ditmaal hun medewer king en het gelukte Browns advocaat niet vermindering van de borgsom te verkrij gen. In verband met de hoogte van het bedrag (25000 dollar) sprak hij van een „politieke misdaad". Volgens militante negerleiders had men Brown slechts on der een voorwendsel gearresteerd om te verhinderen dat hij in Baton Rouge zou spreken. FOTO'S: Boven: Deelnemers aan de vrijheids mars nemen leider Billy Brooks op de schouders. Onder: Dominee Fowler, één der lei ders van de Ku Klux Klan spreekt zijn volgelingen in Baton Rouge toe. „Rangers", leden van de nationale garde, waken tegen incidenten. Het „achterhoofd" van het man netje op de maan raakt langzamer hand op aarde bekend. Deze maan- kaart is samengesteld op basis van gegevens die vergaard zijn door Amerikaanse en Russische maan- satellieten, die de geduldige hemel- wachter aan de achterzijde zijn ge passeerd. I §i if f H t\\.\ ".kv.-u-R'y.w.v, .vik „Het is te wijten aan pure onwil van het ministerie van Financiën dat nog altijd geen paal en perk is gesteld aan de jaarlijkse invoer van tienduizenden autokneuzen uit het buitenland, met na me van onze oosterburen. Deze gang van zaken berokkent de Ne derlandse autohandel bijzonder veel scha de". Aldus de reactie van de heer S. de Jong, perschef van de RAI in Amster dam, op het feit, dat er in de verkopen van gebruikte automobielen in ons land al geruime tijd "de klad" zit. Eén van de oorzaken van deze gerin gere afzet is volgens de heer De Jong de kneuzenimport, die in de eerste helft van dit jaar in verhouding tot 1966 weer met 2.000 stuks is toegenomen tot 30.000. De verkopen van nieuwe auto's hebben de laatste maanden weer een topniveau bereikt, maar, aldus de heer De jong, de tweedehands markt ondervindt veel con currentie van de ingevoerde "kneusjes". Hij heeft sterk de indruk, dat vooral de kneuzenhandel het prijsbederf van de bin nenlandse gebruikte automobielen (eerste halfjaar 1967 bijna 300.000 stuks) veroor zaakt. Van de totale jaarlijkse verkopen van tweedehands auto's in Nederland neemt de kneuzenhandel zeker tien per cent voor zijn rekening. De fiscale bevoorrechting speelt echter °°k een rol in het prijsbederf. Het is duidelijk, aldus de heer De Jong, dat de overheid veel minder belasting opstrijkt van de veelal waardeloze kneuzen (ge middelde waarde f 700) dan van de nieu we automobielen, die een gemiddelde invoerwaarde vertegenwoordigen van f4.000. Deze "taktiek" getuigt volgens de heer De Jong dan ook een groot gebrek aan inzicht op het ministerie van Finan ciën. SAINT QUENTIN (AP). De kreet .mosterdgas", wel de meest afschrikwek kende in de eerste wereldoorlog, heeft gedurende 24 uur het dorpje Brancourt Ie Grand, bij Saint Quentin, in zijn ban gehouden. Het gas ontsnapte uit een vijftig jaar oude cilinder die de dertigjarige schroot- handelaar Claude Thomas met een hamer bewerkte. Hij dacht dat het „een oude pomp was". Twee broers van Thomas vluchtten weg toen de giftige wolk zich verspreidde. Thomas' ogen waren rood; zijn neus en keel brandden. Hij ging naar de politie, die hem aanraadde een dokter te raad plegen. In het ziekenhuis overleed hij nog dezelfde dag onder helse pijnen. In de eerste wereldoorlog hebben 'tiendui zenden soldaten eenzelfde verschrikke lijke dood gevonden. Met gasmaskers uitgeruste politie agenten hebben met witkalk de besmette plaatsen, waar het gas laag boven de grond hing, besproeid. De hond van Tho mas lag dood op het erf. Heggen en strui ken in de omgeving waren ontbladerd. De buurtbewoners zijn voor medisch onder zoek opgeroepen om te controleren of zij geen gas ingeademd hebben. „Het ding lag er al toen ik deze boer derij twee jaar geleden kocht", zei boer Nicolas Robert. „Ik heb het zeker tien keer verlegd en mijn kinderen hebben er wel mee gespeeld". Het hoofd van het Amsterdamse arron dissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker zal niet voldoen aan het verzoek van de ex-provo Rob Stolk om de oplage van het al in de handel zijnde boek „Het beste uit Provo" in beslag te nemen. Dit bevat onder meer de „subversieve brief" uit Provo no. 7, waarvan de rechtbank en het gerechtshof indertijd hebben vastge steld dat deze een opruiend karakter had. S. W. F. Margadant: Het grootste probleem van een leraar is, de zaken tot de grootst mogelijke eenvoud terug te brengen. FLORENCE Reuter) De politie in Florence heeft gisteren een 23-jarige Ita liaan gearresteerd, die in een brief aan de burgemeester van Porto Ercole, de vakantieverblijfplaats van de Nederland se koninklijke familie, gedreigd had LSD aan de watervoorziening van het plaatsje toe te voegen als koningin Juliana niet vóór zaterdag uit Italië zou worden ge zet. De jongeman, Gerardo Cammarota, hier gefotografeerd bij zijn arrestatie, heeft verklaard, dat hij deze bedreiging had geuit op aandringen van een Neder landse „provo" wiens naam hij niet wilde zeggen. „Ik deed het uit solidariteit met de Nederlandse provo's", zei hij. De brief, die hij de burgemeester stuur de droeg de ondertekening „De provo'» van Italië" en moest een protest vormen tegen de verontschuldiging die de burger vader van Porto Ercole tegenover ko ningin Juliana had gemaakt over aan plakbiljetten in het dorp, waarin zij werd aangevallen. De gearresteerde Italiaan heeft bekend, dat ook deze geschriften van zijn hand waren. (Van onze correspondent) BARNEVELD. Op de rijksweg Apel- doorn-Amersfoort, tussen Hoevelaken en Terschuur zijn vanmorgen om negen uur bij een autobotsing drie mensen om het leven gekomen. Twee personen werden zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre. De 35-jarige heer A. Koe- lewijn wilde met zijn auto een andere wagen passeren op het moment dat uit de tegengestelde richting een auto op korte afstand naderde. Beide auto's reden met grote snelheid op elkaar in. De heer Koe- lewijn was op slag dood, evenals de be stuurder van de tegenligger, de 30-jarige heer J. E. Pater uit Lunteren, en een van zijn passagiers. Twee andere inzittenden werden in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Amersfoort overge bracht. ADVERTENTIES I E DT ESTE Dinsdag-aanbieding 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 4 hamburgers of gel- derse schijven 98 ct. KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Bartelforiartsaat - Haarlem - Tel. 15352 leidseslraat (bij Koningsplein) Telefoon (028) 2235 96 - UW LUCHTVRACHT-EXPEDITEUR VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Wagenweg 21, Haarlem Telefoon (023) 1 88 80 Telex 41126 Agenten over de gehele wereld Tot en met donderdag 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE 2.48 500 gram SAUCIJZEN 1.78 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1