Geen akkoord over olieboycot op de Nog deze Arabische conferentie maand topberaad Helft van Britse jongeren is bereid te emigreren Lexington Miljoen geroofd op vliegveld Orly Gevangenen door Oost-Duitsland vrijgelaten China laat eis op Hongkong horen Griekse ex-minister krijgt gratie Neef van Tsjombe uit ambassade in Parijs gevlucht Israel ontvangt steeds meer vluchtelingen 3 liliili! Brand in een olieopslagplaats ramrn MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 Ultimatum Explosie Israëliërs naar Oost-Afrika lisw Moordenaar gearresteerd Soekarno is minder goed De Chinese speldeprikken in het kwets bare Britse aanhangsel Hongkong heb ben, volgens politieke deskundigen die het zeggen te weten, niet de bedoeling de inleiding tot een inlijving van de Brit se kroonkolonie bij China te zijn Men betoogt trouwens ook dat het com munistische bewind in Peking zoveel zor gen heeft met de groeiende onrust in het land en de verschijnselen van plaatselijke burgeroorlogen dat het er niet aan zal denken, op dit moment de kwestie Hong kong tot een conflict op te blazen. Chinese persstemmen dringen al gerui me tijd aan op teruggeving van Hong kong aan China, maar de situatie in de politieke verhoudingen in China is zo on duidelijk dat men moeilijk kan nagaan of dit inderdaad een wezenlijk element van het Chinese buitenlandse beleid vormt, of dat andere stromingen erop uit zijn door de schepping van complicaties hun eigen koers tegen Peking te be vorderen. Ongeveer zes weken geleden is in Hongkong een bloedige actie begonnen, die lijkt op de methode waarmee inder tijd de Vietcong in Zuid-Vietnam en met name Saigon haar intimidatiepolitiek kracht bijzette, voordat er regelrechte veldslagen losbrandden: het is de metho de van de bomaanslagen, die een war© terreur vormen tegen het wettige gezag en bovendien veel slachtoffers onder de burgerbevolking veroorzaken. Het opzet ten van de burgers tegen het Britse ge zag gebeurde in Hongkong ook ijverig door de communistische pers, die in nor male omstandigheden de „Britse vrijheid" genoot en vrijelijk met anti-Engelse op hitsing kon werken. Die persvrijheid is inmiddels geëindigd. Drie grote dagbla den zijn sinds 17 augustus verboden, om dat zij opruiende artikelen hadden ge publiceerd. De Britten hebben uiteraard over deze „ondemocratische maatregel" heel wat te slikken gekregen; ook in de gelederen van het thuisfront is men niet gelukkig met deze manier van gezagsherstel. Het is een zeer impopulaire wijze van orde handhaving, die al gauw de tegenstander koren op zijn molen levert. Het verstik ken van de „stem des volks" in Hong kong is dan ook door de Chinese bladen uitgebreid verkondigd als het bewijs, dat de zich democratisch noemende Engelsen doodgewone kolonialisten zijn, die zo snel mogelijk ujjt Hongkong moeten wor den verdreven. De sociale omstandigheden in Hong kong, dat met zijn afschuwelijke woon toestanden en schrijnende achterstand op het gebied van hygiëne en medische ver zorging ten gevolge van overbevolking een broeinest van geconcentreerde narig heid vormt, zijn uiteraard ook een dank baar onderwerp voor de Chinese beschul digingen aan Brits adres. Intussen is ook op diplomatiek niveau de vijandigheid tot uiting gekomen. Een ultimatum van Pe king aan de Britse zaakgelastigde in Pe king dreigt met „maatregelen", indien de sluiting van de communistische dagbla den en de arrestatie van personeelsleden dezer kranten niet ongedaan worden ge maakt. Het lijkt er echter op dat de maatre gelen, die Peking in de zin had, niet tot uitvoering zullen kunnen komen vanwege een militaire opstand in het grensgebied van Hongkong, in de provincie Kanton. Wellicht had deze militaire concentratie de opdracht, nieuwe grensincidenten uit te lokken en het dreigement van Peking kracht bij te zetten door een demonstra tieve verschijning van troepen aan de grens tussen China en Hongkong. Dat het tot een invasie in Hongkong zou komen, wordt zeer onwaarschijnlijk geacht Ook in dat opzicht levert Vietnam een voor beeld van de manier, waarop Peking het anderen lastig probeert te maken zonder zelf direct in de strijd betrokken te worden. (Van onze correspondent) PARIJS Op het vliegveld van Orly hebben drie mannen goudstaven en bank biljetten ter waarde van ongeveer 1 mil joen franc gestolen. De nachtwaker, een man van zestig jaar, amateurbokser en al vijftien jaar in dienst van Air France, werd over meesterd en gebonden. Het drietal open de de brandkast met een snijbrander, wat bij elkaar een uur duurde. De dieven verdwenen na de telefoonverbindingen te hebben doorgesneden. WIESBADEN (Reuter) Oost-Duits land heeft na onderhandelingen 37 ge vangenen naar West-Duitsland laten gaan. Het zijn 20 Oostduitsers én 17 West duitsers die tot gevangenisstraffen tot zeven jaar waren veroordeeld wegens overtreding van de paspoortwetten of voor hulp aan Oostduitsers die naar het Westen wilden. Er zijn veertien vrouwen onder de vrijgelatenen, die bij Herles- hausen in Hessen over de grens kwamen. Welingelichte kringen in West-Berlijn zeiden dat uitwisselingen van politieke gevangenen op kleine schaal herhaalde lijk voorkomen onder officiële geheim houding. CAÏRO (AP) De Arabische confe rentie voor de economische oorlogvoering is zondagavond geëindigd zonder dat overeenstemming is bereikt over het in gewikkelde voorstel om de Arabische olieleveranties aan Europa te staken. Volgens het semi-officiële persbureau voor het Midden-Oosten heeft de Saoedi- Arabische gedelegeerde op de slotzitting HONGKONG (Reuter en AFP) Het Pekingse „Volksdagblad" schrijft dat Hongkong een deel van China is en dat Chinese boeren van de aangrenzende volkscommunes het recht hebben er bin nen te gaan indien zij dit wensen. „Het is ondenkbaar dat Hongkong altijd onder Britse overheersing kan blijven. Dit ge bied is een onvervreemdbaar deel van China en moet tot het moederland terug keren", aldus het blad naar aanleiding van de jongste incidenten bij de grens van de Britse kroonkolonie. „Het lot van Hongkong wordt beslist door de daar wonende Chinezen die zich bewust zijn van de steun van het Chinese volk", aldus het „Volksdagblad". China heeft in een ultimatum Groot- Brittannië achtenveertig uur de tijd ge geven om de schorsing van drie pro- communistische dagbladen in Hongkong, die op 17 augustus is opgelegd, ongedaan te maken. Het ultimatum zegt dat boven dien 53 in Hongkong gearresteerde man nen binnen 48 uur moeten worden vrij gelaten. Wanneer dit niet gebeurt zal En geland „verantwoordelijk gesteld worden voor alle ernstige gevolgen die daaruit voortvloeien". Een jongen en een meisje zijn om het leven gekomen door een ontploffing in Hongkong. Zij speelden met een bom. De explosie deed het oostelijke deel van Hongkong op zijn grondvesten schudden. In een lift van het Hilton-hotel in Hong kong werd een zelfgemaakte bom bijtijds ontdekt en onschadelijk gemaakt. van de conferentie verzocht de kwestie over het staken van de olieleveranties over te laten aan een speciale conferen tie, waaraan uitsluitend door vertegen woordigers van de Arabische olieprodu cerende staten wordt deelgenomen. De gedelegeerde van Koeweit bepleitte staken van de olieleveranties voor onbe paalde tijd „totdat de consequenties van de agressie weggenomen zijn" en niet voor drie maanden zoals Irak oorspron kelijk heeft voorgesteld. In een communiqué, dat zondagavond na zes dagen van verhitte debatten werd uitgegeven, werd gezegd, dat de confe rentie met algemene stemmen besloten had de aanbevelingen voor overleg voor te leggen aan de vergadering van de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken, die op 26 augustus *e Khartoem begint. Deze conferentie zal op haar beurt ver slag uitbrengen aan de topconferentie van Arabische koningen en staatshoofden, die op 29 augustus te Khartoem zal begin nen. De conferentie te Bagdad werd bijge woond door de ministers voor de olie industrie, Financiën en Economie van dertien Arabische staten. De conferentie had de taak methoden van economische oorlogvoering tegen Israel en zijn weste lijke aanhang te bestuderen teneinde de gevolgen van agressie weg te nemen. Volgens vroegere berichten is het voor naamste struikelblok een voorstel van Irak geweest om de olieleveranties aan Europa drie maanden te staken. Dit voor stel, dat de steun genoot van Syrië en Algerije, werd fel bestreden door Saoedi- Arabië en Libië. Een andere moeilijkheid was de metho ATHENE (AP) De voormalige Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Evangelos Averoff-Tossizza, tot vijf jaar veroordeeld wegens het niet opvolgen van een militair bevel, is vandaag uit de ge vangenis ontslagen. Averoff-Tossizza, werd afgelopen woensdag veroordeeld om dat hij een bijeenkomst van meer dan vijf personen bijwoonde. Premier Kollias had gezegd, dat de re gering had besloten koning Constantijn gratie voor Averoff te vragen opdat het vonnis tegen hem niet als wapen tegen de regering zou kunnen worden gebruikt, (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens een opinie-on derzoek zou de helft van de Britse jon geren tussen 18 en 20 jaar in totaal tweeëneenhalf miljoen indien zii vrij ADVERTENTIE .:S\' "\|§sP®S een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. waren zulks te doen willen emigreren. Onder jonge mannen bedroeg dit aantal 52 en onder de jonge vrouwen 48 percent van de ondervraagden. Van hen die op de universiteit zijn wil zelfs 59 percent het land verlaten. De wens om te emigreren is niets bijzonders, maar nu Groot-Brittannië zijn bijna chro nische economische crisis nog steeds niet te boven is gekomen wordt de drang om weg te trekken groter. In 1963, toen de Conservatieven aan de macht waren, antwoordde bij een derge lijke peiling 41 percent dat zij zich in het buitenland zouden willen vestigen. Australië blijft de populairse keuze (dertien percent). Daaiop volgen Canada (elf percent), Nieuw Zeeland (acht per cent) en de VS (8 percent). Naar Zuid- Afrika of naar het Europese vasteland wil 2 percent. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs heeft zich een ge heimzinnig' geval van ontvluchting voor gedaan, waarvan de hoofdpersoon een ze kere Emmanuel Muteba is, een neef van Tsjombe en 25 jaar oud, woonachtig in de Franse hoofdstad. Hij beweert op de Kongolese ambassade met de dood be dreigd te zijn, maar wist bijtijds te ont snappen naar een commissariaat van po litie op de Champs Elysée, waar hij be scherming heeft gevraagd. Er zijn van deze ontvluchting twee le zingen: de eerste van de ambassade zelf en de tweede van het slachtoffer, dat ter verpleging is opgenomen in een zieken huis. De ambassade geeft de volgende le zing: Emmanuel meldde zich vrijdagmid dag in het ambassadegebouw aan voor verlenging van zijn paspoort. Men ver wees hem naar de wachtkamer. Daar kwam Emmanuel tot het besef dat hij zeer vriendschappelijke relaties onder hield met de huurlingen en met de zoge naamde regering in Boekavoe. Hij nam de vlucht door een dakraam van een ho gere verdieping. Wij zouden, aldus de ambassade, van het geval geen nota heb ben genomen wanneer Emmanuel niet in een openlijke verklaring ons had beklad. Emmanuel is belust op sensatie. Emmanuel Muteba stelt het geheel an ders voor. Hij zegt bij de ambassade te zijn ontboden voor verlenging van zijn paspoort. Hij werd er hoogst onbehoor lijk ontvangen en hoorde leden van de ambassade in dialect tegen elkaar zeg gen dat hij nog diezelfde avond om negen uur zou worden vermoord, en dat men er voor diende te zorgen dat de moord geen sporen naliet. In de wachtkamer dwong men hem zijn kunstbeen af te doen, dat hij sedert zijn jeugd droeg als gevolg van kinderverlamming. Daarna bracht men hem naar een kamertje boven de wachtkamer, met twee dakramen. Hier uit vluchtte hij via het dak. De politie van Parijs geeft over het gebeurde geen nadere inlichtingen. de van uitvoering van een voorstel van Koeweit om een Panarabisch fonds van 100 miljoen pond te vormen voor de strijd tegen Israel en de hulpverlening aan de Arabische vluchtelingen. JERUZALEM (AP) Zeven Israëli sche economische topdeskundigen zullen volgende week naar Oost-Afrika vertrek ken ter bevordering van een vrachtroute over land als alternatief voor het versper de Suezkanaal. De missie zal zich in hoofdzaak bezig houden met middelen om Kenya, Oegan da, Tanzania en Zambia een andere route naar Europa te verschaffen voor hun uit voer. Maar zij zal tevens proberen de Israëlische uitvoer te bevorderen. Israel is van mening dat de Oostafri- kaanse landen het goedkoper zullen vin den de haven van Eilat aan de Rode Zee te gebruiken voor transport over land naar Haifa of Asjdod. Het is de eerste grote Israëlische missie van deze soort die naar Oostafrika ge zonden wordt. JERICHO (AFP) Ongeveer 2.500 Jordaanse vluchtelingen zijn zondag naar het bezette westelijke deel van hun land teruggekeerd, aanmerkelijk meer dan de vorige dagen. Volgens Jordaanse klach ten zouden voornamelijk oude mannen, vrouwen en kinderen zijn die naar huis en haard mogen terugkeren. Er zijn 170.000 aanvragen. De repatriëringster mijn loopt op 31 augustus af. In El Arisj hebben Egyptenaren die op hun repatriëring wachten, zaterdag weg versperringen opgeworpen en de *Egypti- sche vlag gehesen uit protest tegen het Israëlische bewind. Israëlische militairen hebben de wegversperringen en de vlag weggehaald. Om nieuwe moeilijkheden te voorkomen is een uitgaansverbod inge steld. NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal Thant van de V.N. heeft in een verslag verklaard dat er tijdens de oor logshandelingen in het Nabije Oosten on geveer 325.000 Arabieren uit de door Is raël bezette gebieden zijn gevlucht. Hij waarschuwt dat de regelingen waarin voorzieningen voor deze vluchtelingen zijn getroffen nog niet afdoende zijn. De U.N.R.W.A., de organisatie van de V.N., die voor de Palestijnse vluchtelin gen zorgt, had nog eens tien miljoen dol lar nodig om nieuwe problemen tot een oplossing te kunnen brengen. De organi satie kampt dit jaar al met een tekort van vier miljoen dollar. NORTH BATTLEFORD (Canada) (Reu- ter/DPA) De Canadese politie heeft een 21-jarige man gearresteerd, die er van wordt beschuldigd in de afgelopen week op een afgelegen boerderij in Shell Lake negen leden van een gezin ver moord te hebben. Slechts een vierjarig meisje kwam er levend af. De man, die Ernest Hoffmann heet, is vandaag voor geleid. Het moordwapen, een geweer, is in beslag genomen. De vierjarige Phyllis Peterson dankt haar leven aan het feit, dat zij slapend tussen twee van haar zus jes, geheel onder de dekens lag, waar door de moordenaar haar niet opmerkte. De politie heeft nog niet kunnen vast stellen wat het motief van Hoffmann, een vrijgezel, is geweest. Toen hij werd ge arresteerd bevond hij zich in een 96 km van Shell Lake verwijderde plaats. Een brandweerman in Montreal pro beert een breuk te repareren in een brandslang tijdens een omvangrijke brand in een petroleumopslagplaats buiten Montreal. (Télejoto). DJAKARTA (Reuter) De gezond heidstoestand van de afgezette Indonesi sche president Soekarno gaat achteruit, aldus zijn lijfarts volgens het christelijke blad Sinar Harapan. Soekarno, die een nierkwaal heeft en depressief is, zou ner veus zijn en zich dikwijls opwinden. De Indonesische minister van Gezond heid, dr. Siwabessy, heeft verklaard, dat de Indonesische regering twee specialis ten zoekt om Soekarno in Djakarta te behandelen. Vol. De toevloed van mensen naar Cali- fornië is het vorig jaar iets afgenomen, ofschoon het aantal inwoners van de dichtbevolkte staat der V.S. toch toe nam met bijna 400.000. Californië heeft naar schatting 19.535.000 inwoners, bij na evenveel als Joegoslavië. Verwacht wordt dat over een jaar hezt aanatal in woners van Californië de 20 miljoen zal passeren. Ontnuchtering. In de Poolse stad Rzeszov heeft de politie een ontnuchteringssta tion ingericht. De ochtend na de nacht van dronkenschap, wordt mensen die beschonken zijn geweest een band voor gespeeld waarop zij hun eigen dronke- mansgelal kunnen horen. Zeldzaam. Rechter Charles Harris, een bridger, zegt, dat hem iets ongeloof lijks is verkomen bij het uitdelen van de kaarten: hij heeft dertien kaarten van dezelfde kleur uitgedeeld aan ie der van vier spelers, met inbegrip van zichzelf. Men heeft berekend, dat een dergelijk toeval bij bridgen een op de 2.235.197.406-895.366.368.301-559.999 keer kan voorkomen. Elektrocutie. Drie arbeiders zijn in Brunswijk geëlektrocuteerd toen bij het laden van een graafmachine op een vrachtwagen de graafarm een hoog spanningskabel raakte. Twee van hen waren op slag dood. De derde man viel dood neer toen hij probeerde zijn twee collega's te helpen. Bekentenis. De dertigjarige voormalige helikoptervlieger David Hoskins uit St. Cloud in de Amerikaanse staat Minne sota heeft bekend dat hij zijn vrouw en vier kinderen vermoord heeft. Hoskins verklaarde dat hij eerst zijn vrouw had doodgeschoten en daarna zijn boer derij, waarin zich zijn vier kinderen bevonden, in brand had gestoken. Ver volgens had hij zichzelf verwond en vastgebonden aan een paal. Te kort. De sergeant van politie Jack Fannan in Lewixton (V.S.) in twee weken geschorst, omdat hij weigerde zijn haar, dat zijn superieuren te kort vonden, te laten groeien. Zijn directe chef, commissaris William Silver, ver klaarde dat zijn huidige kapsel hem deed lijken op 'een lid van de Gestapo. Watersnood. Het water van de rivier de Djoemna in India, die door dagenlange stortregens buiten haar oevers is ge treden, heeft meer dan 70 dorpen rond om de Indische hoofdstad bereikt. Naar schatting 40.000 mensen zijn door de overstromingen getroffen. Vierling. In een ziekenhuis in Iliolo, Philippijnen, is een vrouw bevallen van een vierling. De vier meisjes, die elk ongeveer 1.3 kg wegen, kwamen met tussenpozen van twee tot drie mi nuten. Zij maken het, evenals de moe der, goed.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3