DE ZILVEREN HAMER Wsê'CA POLLE, PELLI EN PINGO KRAMMETJE FOK VANAVOND igestipt Off* vervolgverhaal Theater teach-in Schadevergoeding voor Lou van Burg PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT NEGEN MUZEN RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 6 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 M Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN De radio geeft dinsdag Televisie pro gr a m ma's Kees Stip. i 10) Verlang je er misschien naar Rann- veig Haralds-dochter hier op Bjarköy binnen te halen als ik vertrokken ben! Onbeheerst slingerde ze hem die vraag in het gezicht, maar het was er nog niet uit, of ze had er bitter spijt van. Met geen enkel woord was Tores liefje ooit tussen hen genoemd. De witte knokkels van Tores vuis ten, die het roer omknelden, verrie den zijn woede, maar zijn stem klonk rustig, toen hij antwoordde: Je kunt Rannveig hier beter buiten houden. Na een poosje vroeg hij: Wordt er over haar en mij gekletst? Iedereen weet, dat je met haar omgaat. Ze zeggen, dat haar vader haar ranselt als hij dronken is, omdat jij haar verleid hebt, maar tegen jou durft hij niets te beginnen, omdat je een machtig man bent. Tore gromde een serie verwensin gen, zo ruw, als ze zelfs door de knechts niet had horen gebruiken, en zijn gezicht was hard als graniet, toen hij haar toebeet: Rannveig zal nooit als mijn liefje hier op Bjarköy komen, daar hoef je in ieder geval niet bang voor te zijn. Ze is er veel te goed voor! Is ze dan minder je liefje, als ze bij haar vader thuis woont? liet Sigrid zich verbaasd ontvallen. Er zijn een heleboel dingen, waarvan jij geen verstand hebt, zei hij kortaf, van wie heb je dit over Rannveig en mij gehoord? O, zei ze ontwijkend, je weet hoe de mensen kletsen! Rannveig heeft het mij nooit verteld, zei hij, en ik heb er nooit aan gedacht dat het aan het licht zou komen. Sigrid dacht bij zichzelf: je hebt er nooit aan willen denken, maar ze zei het niet hardop. Ze had er al spijt van, dat ze zo'n gevoelige snaar bij haar broer had geraakt. Ik had er beter niet over kunnen beginnen, zei ze. Och, waarom niet, nu weet ik tenminste hoe de zaken staan, vond hij. Zeg Sigrid, ben je zo bits, omdat je met Olve gaat trouwen? Och Tore, ik weet 't zelf niet. Ze keek hem van opzij aan. Ze wist, dat ze zo iets niet behoorde te vragen maar ze kon het niet laten, de woor den kwamen vanzelf. Tore, houd je veel van Rann veig? Ben je gelukkig, als je met haar samen bent? Hij werd niet boos, en hij sloeg zijn arm om haar schouder. Ja, zei hij, we zijn samen heel gelukkig, ook al is niet alles zo als het behoorde te zijn. Hij haalde diep adem, voordat hij verder ging: Sigrid, je moet niet denken, dat de man die ik voor je gevonden heb, een ruwe kerel is. Je vraagt of hij erg te keer gaat, als hij dronken is. De keren, dat ik hem zo meegemaakt heb, en dat is niet vaak, was hij juist stiller dan gewoonlijk. Overigens is het heel verstandig als een vrouw haar man niet tegenspreekt, als hij dronken is, voegde hij er glimlachend aan toe. Maar ik geloof, dat Olve je wel zal bevallen. Naar wat ik van de zomer in Engeland heb meegemaakt heeft hij meer moeite, zich de meis jes van het lijf te houden, dan om ze te pakken te krijgen. Je moet je maar openhartig en eenvoudig gedragen, niet bang zijn en zo vriendelijk mogelijk, dan zal het zeker goed gaan. Je moet niet denken, dat ik je hier graag kwijt wil, maar je bent nu een maal volwassen en rijp voor het hu welijk. Ik heb er geen bezwaar te gen, wanneer onze naam met die van het geslacht Lade verbonden wordt, daar heb je gelijk in. Het kan voor een man alleen maar nuttig zijn om machtige verwanten te hebben. Maar dat is in deze kwestie niet van het hoogste belang. Voor een man betekent het huwelijk niet zoveel als voor een vrouw. Hij blijft nu een maal, die hij bij zijn geboorte was, ook al trouwt hij een vrouw van mindere afkomst. Maar voor een vrouw staan de zaken heel anders, dat begrijp je best, als je goed na denkt, Sigrid. En een betere partij dan deze had je nooit kunnen doen. Ik was ook niet van plan, je zo maar zonder meer het nest uit te schop pen en je aan je lot over te laten. Ik zal je daarginds opzoeken, zo dikwijls als ik kan, en als je moei lijkheden hebt, moet je het me laten weten; ik zal je helpen, zoveel als in mijn vermogen ligt. Bovendien zal ik zorgen dat er zoveel bezittingen op jouw naam komen te staan, dat je nooit van iemand afhankelijk hoeft te worden. Dat zijn wij van Bjarköy niet gewend. Een warm en veilig gevoel door stroomde Sigrid. Nu was ze er zeker van, dat de band tussen hen beiden zou blijven, ook al zat zij op Egge in Trondheim en hij op Bjarköy. En zolang ze kon rekenen op de steun van Tore zou ze zich niet eenzaam en weerloos behoeven te voelen. Ze ving een glimp van hem op, toen hij aan land sprong; zijn blauwe mantel wapperde in de wind, het gevest van zijn zwaard schitterde stoutmoedig zag hij er zeker uit. Tore was met een paar knechts naar de haven gegaan om hem te ontvangen. En Sigrid in pronkge waad stond met de andere vrou wen en het huispersoneel op het erf te wachten. Ze droeg een zwarte rok, afgezet met kleurig band, en een wit linnen hemd. De grote bronzen gespen, waar mee de banden van haar rok op de schouders bevestigd zaten, waren prachtig versierd met vlechtwerk van zilverdraad. Om de hals droeg ze veelkleurige kralen kettingen en in de halsuitsnijding van het witte hemd prijkte Tores gouden sierspeld. Hild had haar geholpen met haar kapsel. Het zat onberispelijk in een wrong achterin de nek en was bedekt met een wollen net. Olve Grjotgardsson was met twee schepen aangekomen en nooit had ze zulke prachtige zijden zeilen gezien, als die waarmee het eerste schip uit gerust was. Een goed zeeman was hij ook, dat had ze vanaf de heuvel kunnen zien. Op de fjord had hij om het hardst gezeild met Sigurd, het was een prachtig gezicht geweest, maar helaas moest ze naar huis terug, voordat de wedstrijd afgelopen was. (Wordt vervolgd.) Nederland 1. Na de Minimolen en het journaal eerst een half uur voor de ge zamenlijke kerken. Henk Biersteker en André Truyman presenteren hun weke lijkse actualiteitenrubriek voor de kerken Kenmerk. De VARA gaat daarna nog eens naar Zeeuws-Vlaanderen, naar het stadje Oostburg. We krijgen niet alleen beelden van dit in de oorlog zo zwaar geteisterde plaatsje te zien, maar ook iets van het schieten met de krulbollen, waarmee we zaterdag kennis hebben kunnen maken. Henk van Stipriaan is ook in deze VARA Ra-Bloem-TV weer de gastheer. Na het journaal van acht uur Thom Keiling met het spelletje Tik tak tor. Daarna Herman Wigbold met Achter het Nieuws. Hij stelt het probleem van de verdovende middelen aan de orde. Knibbelen is de titel van het programma, dat het volgende half uurtje in beslag neemt. Het is genoemd naar een Japans spelletje, dat eigenlijk Mikado heet. Drie artiesten in de studio: de cabafetière Liselore Gerritsen (die samenwerkt met Paul van Vliet) de dich ter Cees Buddingh en de pianist-compo nist Mischa Mengelberg. Tot slot van de avond een herhaling. In het begin van dit jaar werd in het kader van de Onderwijs televisie een serie programmatjes uitge zonden over Protest en Jeugd. Aad Kosto was de presentator. De VARA gaat de drie afleveringen nu nog eens herhalen. Nederland 2. Het NCRV-programma be gint met de derde en laatste uitzending van de serie "Japan gezien door het beeld van zijn films". We hebben de plaats van de vrouw en het gezin zien ontleden, nu komt de verhouding van de Japanner tot zijn omgeving en met name de natuur aan de orde. Na een korte meditatie van Dr. Okke Jager volgt het Duitse televisiespel die Teepuppe, de Thee muts, naar een verhaal van Alfred Shaughnessy. De hoofdpersonen in deze comedie zijn twee typisch Engelse dames, Hilde en Sybil, die in Londen de scepter zwaaien in een restaurantje, dat de Thee muts wordt genoemd. Op zekere dag krij gen zij bezoek van een heer, die vertelt, dat hij de komst van een paartje ver wacht. Hij wil graag op de hoogte worden Liselore Gerritsen treedt op in „Knibbelen". gesteld, als de jongen en het meisje bin nen komen. Of de dames maar even wil len waarschuwen. Zo en zo zien de twee jongelui eruit en hier is het telefoonnum mer. Inderdaad komt het paartje en de dames gaan zich vreemde denkbeelden in het hoofd halen. Ze bellen het bewuste nummer en als ze ontdekken, dat dit van de geheime dienst is, zijn ze er heilig van overtuigd, dat ze belangrijke schakels zijn in een spionagezaak. De zaken lig gen echter anders: de vader van het meisje is niet gesteld op haar geliefde en wil proberen een stokje voor hun verhou ding te steken. Dat hij bij de geheime dienst werkt is zuiver toeval. Onder het motto „de vergrijzing van het theaterleven in Nederland" zal op zaterdag 2 september in de stadsschouw burg Casinoin Den Bosch een „theater teach-in" worden gehouden. De initiatief nemer van de teach-in, de directeur van de stadsschouwburg Casino, Luc van Gent, hoopt dat tijdens de teach-in de meningen over de huidige stand van za ken in de Nederlandse theaterwereld zul len loskomen en dat zowel de overheid als de mensen „uit het vak" hieruit hun lering zullen kunnen trekken. (Van onze correspondent) BONN De door het tweede West duitse televisienet op staande voet ont slagen quizmaster Lou van Burg krijgt een schadevergoeding van 120.000 mark. Terwijl de weekendpers zijn lezers al alle mogelijke details opdiste over Van Burgs opvolger, Vico Torriani, kwam het be richt van de schadevergoeding voor de Van Burg-fans als een verrassing. De Nederlander Lou van Burg, die een groot deel van zijn charme ontleende aan zijn Nederlands-Duitse brabbeltaal en de onverholen ijver, waarmee hij vrouwelij ke deelnemers aan zijn quiz bij iedere voorkomende gelegenheid op beide wan gen kuste, had zeker evenveel tegenstan ders. ADVERTENTIE Van donderdag 24 augustus t/m zaterdag 2 september - behalve zondag 27 augustus - iedere dag om 21.00 uur. Kaarten bij de V.V.V.'s te Amsterdam, Delft, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Leiden, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bij alle andere V.V.V.'s bestelkaarten! Prijzen der plaatsen: 2.10 - 3.15 - 4.20 5.20 - 6.25 - 8.35 - 10.40 HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte gramm.muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muziek. 8.30 Nws 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte gramm.mu ziek. 10.00 Aubade. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette-orkest en zangsoliste. 12.18 Markt berichten voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Licht en semble. 13.30 Musiësta 14.00 Simba's ster ven niet (hoorspel). 14.50 Licht vocaal en semblè. 15.00 Pizzicato. 17.00 Overheidsvoor lichting. 17.10 Voor de jeugd. 17.50 Het we reldkampioenschap wielrennen 1967. 18.00 Licht gevarieerd muziekprogramma. 18.40 Musicerende dilettanten. 19.00 Nws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 Gevarieerd muzielprogram ma. 20.00 Klassieke en moderne muziek. 21.00 Voordracht. 21.15 Moderne muziek. 21.40 Ou de liederen. 22.00 De zingende kerk. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Dag, land! 23.15 Lichte gramm.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwe len. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen. 11.55 Beurs. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.10 Actuali teiten. 13.30 Fidelio, opera van Beethoven. 15.35 Buitengewoon Lager Onderwijs. 16.00 Nws. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gram muziek voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.30 Ontspanningsmuziek. 19.00 Muziek Mozaiek. 20.00 Nws. 20.05 Operette 20.35 Gevarieerd programma. 21.50 Jazz spec trum. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Klassieke en moderne muziek. 23.55 Nws. I COf. HARTEN TOONDER V/77/77// lillllllllit. \l|| lllr 49. Er klonken wat rommelende en schuivende ge luiden in de cementmolen boven Panda en Pat en daarop schoof een lading brij over hen heen. „Bloeb!" riep de detective woedend. „Blab! Blat is een bl.-schul- ken-stleèk! Wacht maal! Blieb! Als ik hiel eenmaal uitkom, zal ik jullie moles leien". Maar het viel helemaal niet mee om uit de treinwagon te klim men. De cementmassa kleefde aan zijn kleding en plakte aan zijn schoenen en tijn soppende bewegingen werden hoe langer hoe moeizamer. Tenslotte was het helemaal onmogelijk om zijn voeten los te krijgen; het spul verhardde zienderogen. „H-het komt allemaal door die diamant.prevelde Aal de Glibber moede loos. „Daar rust een vloek op. We hadden dat ding nooit moeten stelen! Het is jouw schuld, Henkie! Je hebt me op het slechte pad gebracht!" Voordat zijn makker kon antwoorden, begon de laadbak van hun wagon opzij te kiepen, en de twee boeven schoven in hun cementblok op een lopende band, gevolgd door Pat en Panda. f OMDAT IK HIER WOON - DE MENSEN KUNNEN HIER TOCH NIET STOPPEN EN ZODOENDE MIJN HUIS DEUR VERSPERREN WAT 6EK - WAAROM M06EM WE HIER NIET STOPPEN BETEKENT STOPPEN HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.10 Vakantie- tips. 9.13 Platen. 10.00 Nws. 10.02 Kwink. 12.00 Nws. 12.02 Ekspres. 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplaten. 15.00 Nws. 15.02 Mix. 1700 17.00 Nws. 17.02 5555en en 6666en. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Pianomuziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 Symfonische muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 16.30 Program ma voor ouderé luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Spiritualsen gosneLpnes. 17.45 Kamermuziek 18.00 Nws. 18.03 Voor cfe soldaten. 18.28 Faar- desport. 18.30 Franse les. 18.32 Serenade. 18.52 Taalwenken. 18.55 Zang. 19.00 Nwg. 19.30 Japanse lichte muziek. 19.50 Syndica le kroniek. 28.00 Hand in hand met Neder land. 20.30 Hoorspel. 21.38 Amusementsmu ziek. 22.00 Nws. Beatlezoon. Beatles-drummer Ringo Starr heeft zaterdag een tweede zoon gekre gen. De baby, Jason, weegt zeven pond en dieëneenhalf ons. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Kenmerk. 19.30 Vara-Ra- Boem-TV. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Tik. Tak,Tor. 20.50 Achter het nieuws. 21.35 Knibbelen. 22.05 Protest en jeugd (documentair programma) 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De Japan ner in zijn omgeving, (film) 20.45 Avond sluiting. 20.50 De 'heemuts, komische thril ler. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Spaanse filmimpressie. 19.10 Batman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Een winstgevende be trekking TV-spel. 21.55 Klassieke muziek. 22.25 Epiloog. 22.30 Teieac. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Een man uit Bengalen, portret van de Indiase filmre gisseur Satyajit Ray. 20.30 Aparajito, speel film. 22.00 Reclame. 22.05 JournaaL Mag ik u Enquêtientje voorstellen? Een schattig wezentje, blond, vergeet- menietjesblauwe ogen en een bijpas send zomerjurkje. Op hippe hakjes stapt ze op dit moment door het Utrechtse Moreelsepark en neemt plaats op een bank naast een teleur gesteld uitziend zakenman. Als hij haar verkeerd mocht begrijpen zal hij er nog teleurgestelder uitzien. „Dag, meneer", zegt Enquêtientje, „mag ik u enkele vragen stellen in verband met een enquête?" Dat mag van meneer. „Waar komt u vandaan?" „Uit Den Haag" „En hoe komt u hier terechf" „Dat is een heel verhaal", zegt de meneer. „Ik had om drie uur een af spraak met een zakenrelatie in een hotel aan het Vreeburg. Om twee uur reed ik weg. Maar er was nogal wat vertraging op rijksweg 12 en toen ik om kwart over drie in Utrecht aan kwam moest ik nog twintig minuten rondrijden voor ik hier in de buurt een plaatsje vond voor mijn auto. Toen ik naar het hotel was gewan deld, hoorde ik dat de relatie juist vertrokken was. En nu zit ik hier even uit te blazen voor de sprong te rug." „Wat avontuurlijk", zegt Enquêtien tje. „En nu een vraag over uw auto. Hoeveel hebt u er?" „Een", zegt de zakenman. „En een kleintje voor mijn vrouw". „Juist, zegt Enquêtientje. „Zou u voor uzelf een tweede auto erbij wil len hebben voor de langere afstan den?" „Wat zou ik nu aan twee auto's hebben als ik met één auto al bijna niet kan parkeren!" roept de zaken man. „Ik bedoel", zegt Enquêtientje, als u de garantie zou hebben dat die tweede auto altijd in het centrum van de stad van bestemming kon par keren?" „Hoor eens, juffrouw", zegt de za kenman, „als de hemel naar beneden zou vallen zaten we samen onder een blauw mutsje". Daar is het te warm voor" zegt Enquêtientje, terwijl zij een klein stukje opzijschuift. „Wilt u een tioeede auto hebben met parkeergarantie, die bovendien altijd over een voorrangs- weg kan rijden met een snelheid van honderd kilometer per uur?" „U noemt nogal wat", zegt de za kenman. „Dus ja", zegt Enquêtientje. Ze zet een klein kruisje in een klein boekje. „En stelt u er prijs op over een chauf feur te beschikken, zodat u tijdens de rit kunt werken of lezen of gezellig naast uw vrouw zitten?" Nu krijgt de zakenman die onbegre pen blik in de ogen die het risico schijnt te zijn van het zakendoen. „Ach juffrouw," zegt hij, zijn arm achteloos op de leuning achter Enquê tientje leggend, „ik ben al zo lanq ge trouwd". Enquêtientje staat op. „Dank u wel" zegt ze. „Nu u deze vragen positief hebt beantwoord mag ik zeker wel aannemen dat u ook positief staat te genover het voornemen van de rege ring om een garantie van 315 miljoen gulden te geven aan de instelling die de zojuist beschreven wijze van ver voer verzorgt: de Nederlandse Spoor- wegen't. 19. Rechter Tie is gaan zitten en valt met smaak aan op het rijkelijke maal. Misschien hebben de rovers Tai Min vermoord juist omdat hij geen geld bij zich had. Uit woede", zegt Rechter Tie. „Misschien wisten ze dat hij kassier was, en hebben ze hein overvallen in de ver wachting dat hij een grote som bij zich zou hebben. Je was dus erg bevriend met hem?" „Ja, maar begrijpt u me niet ver keerd", zegt Violet. Hij nam me alleen mee uit vissen omdat ik goed met een boot kan omgaan. Verder vond hij me veel te jong. Hij was verliefd op mijn tante. „Rechter Tie verbergt zijn ver bazing niet. „Was die niet wat oud voor hem?" vraagt hij. „Ja, ze was tien jaar ouder dan Tai Min", zegt Violet, „maar ze had een slecht leven bij mijn oom. Een paar weken geleden is ze van hem weggelopen. Waar ze nu is, weet ik niet, maar ze heeft het er stellig beter dan bij mijn oom Wei". Rechter Tie denkt aan de kaart, waarop Tai Min de route naar Tienmijlsdorp rood had aangegeven. Hoopte hij daar mevrouw Wei terug te vinden „Bent u hier voor een patient?" vraagt Violet als de Rechter blijft zwij gen. „Nee, voor vakantie", zegt Rechter Tie. „Ik was eigenlijk van plan wat forel len te vissen". „Maar dan kan ik met u meegaan", roept het meisje spontaan uit. „Ik weet waar de beste plekjes zijn". 913. Aarde en slijk spatte op in Brams gezicht, toen hij neerdook in de ruimte onder het luik. Het duurde even, voordat hij zijn ogen had vrijgemaakt en om zich heen kon zien. Van het Boormannetje was geen spoor meer te ontdekken. Maar verderop hoorde Bram een gesnuif en geritsel dat hem nieuwsgierig maakte. Door de onderaardse gang liep hij zon der vrees verder. Zó betrad hij de vreemdste dierentuin, die ooit iemand heeft gezien. Hier stonden de fabeldieren uit menig sprookje: de nachtmerrie naast de een hoorn, de Gevederde Eland naast de Drie koppige Hond. En daarnaast. Brams r mond viel open en zijn hart klopte eensklaps tweemaal zo snel. Daar stond de Bullestier, die hij herkende uit de oude verhalen; het verschrikkelijke monster, dat voor de orkaan uitliep om huizen omver te werpen. En dat afzichte lijke dier droeg een neusring, die Bram meteen herkende. „De geluksring.dat moet 'm wezen".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6