Spectaculair doelverdedigen van keeper Van der Meeren verraste Ajax i i mL* Go Ahead had geert problemen met NAC Moulijn vierde zijn jubileum met een royale zege op Sparta lal CRUYFF: „Gezellig middagje voetbal" ANDRE: „Dat is geen lolletje" v. d. MEEREN: „Ik had eerst de zenuwen SUPPORTER Hadden we maar pinchhitter Telstar hield landskampioen op „slechts" 0-3 i TSr" Rechtlijnig voetbal van Volendam had groot succes Ontevredenheid over Jos Coler PSV verzuimde grote zege op DWS te noteren Bond geselecteerd voor Jong Oranje MAANDAG 21 AUGUSTUS 196 7 9 Niet op tenen -5 1 iif m EF tt ff- ff (Van onze sportredacteur) Handen werden uitgestoken naar doelman Paul van der Meeren in de kleedkamer van Telstar. Hij werd gecomplimenteerd met zijn spectaeu- onnL°Ptreden- Terecht' want b« "J" debuut op Schoonenberg voor 20.000 toeschouwers had hij de volledige Ajax-schutterij eerst tot ver bazing en vervolgens tot bewondering gebracht. „Een voortreffelijke doel man, die hoe heet hij ook al weer o, ja, Van der Meeren" was het commentaar na afloop bij Ajax. Verscheidene malen had Van der Meeren oog in oog gestaan met befaamde kanonniers als Cruyff, Keizer en Swart en hij bleef dan door een razendsnelle reactie de baas. 03 werd het uit eindelijk voor Ajax. „Gezellig middagje voetbal", zei Cruyff. „Het had niet gehoeven zei Kort. „Ik had eerst de zenuwen", zei Van der Meeren. „Dat is geen lolletje", zuchtte Cruyff-bewaker André transpirerend. „Toch "niet gek, 0—3, tegen een elftal van wereldklasse", mompelde Telstar-trainer De Visser. „Hadden we maar een pinchhitter gehad", riep een Velsense supporter. Van der Meeren stopt een schot voordat Swart bij de bal kan komen. Links Swarts bewaker Van Son. Voorzitter Zwikstra was om meer dan één reden tevreden, ook al had Telstar dan verloren: Schoonenberg was bomvol geweest met zijn 20.000 man én alles was ordelijk verlopen, zodat de dreigen de voorwaardelijke straf van een wed strijd zonder publiek nu wel is overge waaid. De twee „rebellen" van de Tel star-Ajax-editie 1966-'67, twee dwaze sup porters, die toen het veld opliepen en met de bal aan de voet op Bals afstorm den, waren er ook nu weer. Ze hielden zich rustig, riepen alleen bij de rust bij de kleedkamer „hé Bals," alsof ze het tegen een oude makker hadden. Bals riep hoy terug. „Jammer, hij herkende ons niet", zei het duo wat teleurgesteld tegen elkaar. Telstar had de strijd zeer pessimistisch tegemoet gezien. Tegen Ajax spelen is altijd al een zwaar kar wei en omdat dan nog te moeten doen met een gehavend team_ brengt nog ex tra problemen méé'! Vari ÏTgmond'""kon ook niet met een dubbele portie pennicili- ne op de vóêtbalbeeij gebhacht ^öFcleh. Zijn angina won het. Clement kijkt nog elke avond bij het uittrekken van de schoen tegen een gehavende teen aan. Geestman kreeg een dijbeenblessure tij dens de training en Jonker was ook al niet fit. André vierde daardoor zijn co- me back, Van Son en Van Straaten kregen hun kans. Vooral André had het moeilijk, want hij was als de speciale bewaker van Cruyff neergezet in het tactische strijd plan (waarin ook Tjeerd Kort met 9 op de rug een belangrijke plaats innam als Ausputzer). „Wat heb ik moeten lopen. Die Cruyff is niet te remmen. Een moeilijke kans om weer in het team te spelen", aldus André, „maar ik heb toch wel lekker gevoetbald". Telstar trof het dat de Ajacieden niet op hun tenen gingen staan om eens te laten zien, dat zij tot het Europese top voetbal behoren. Ajax gaf de indruk zich niet al te veel in te spannen. Nu moes ten de Amsterdammers er voor de pau ze wel behoorlijk aan trekken, louter en alleen, omdat Telstar een geweldige in zet demonstreerde. Iedereen was bereid om alle reserves aan te spreken. „Dat was wel nodig ook", verklaarde Van Essen, die nu een plaats op het midden veld toebedeeld had gekregen, samen met Hassie van Wijk. „Tegen zo'n ploeg loop je je een ongeluk". In het begin van de strijd kreeg Tel star beste kansen en met wat betere schutterscapaciteiten zouden Van Straa ten en Bond de Velsenaren zeker de leiding hebben kunnen geven. Vrij on verwacht eigenlijk nog nam Ajax de leiding. Swart gaf een voorzet. Van der Meeren kon niet in de buurt van Cruyff komen, die feilloos inkopte, 0-1. Drie minuten later bracht technicus Bond („wie is dat in hemelsnaam", vroeg een Amsterdamse supporter angstig) Pronk zodanig in verwarring, dat de Ajacied keihard tegen de eigen lat schoot. Daar na kreeg Van Straaten nog een goede kans, maar weer werd het niets. Ajax vond het welletjes en drong nu stevig op. Van der Meeren kon nu zijn nervo siteit wegspelen en hij deed dat schitte rend. Keiharde kopballen van Nuninga en Cruyff sloeg hij snel reagerend weg. Groot imponeerde v.d. Meeren evenmin. Het zag er dus niet zo slecht uit voor v v*. ■F Telstar. Maar onmiddellijk na de rust trok Ajax de scheidslijn, die er tussen de Amsterdammers en Velsenaren nu eenmaal moet bestaan, aldus de Ajacie Cruyff heeft een rake kopstoot ge plaatst. Tevergeefs valt Van der Meeren uit. André kijkt met open mond toe naar deze snelle actie van zijn bewakingsobject Cruyff. Het was het eerste doelpunt van Ajax. Go Ahead heeft met NAC heel weinig problemen gehad. De Bredase ploeg, die Frans Bouwmeester weer en Ivan Plnta- rec voor het eerst had opgesteld, pro beerde met technisch verantwoord, maar uiterst langzaam voetbal, de verdediging van Go Ahead in moeilijkheden te bren gen. Het kostte Go Ahead echter nauwe lijks inspanning om de offensieve acties van NAC op te vangen. De Deventer ploeg drong NAC al heel spoedig een (te) hoog tempo op. De enige man, die de Deventenaren op hun eigen niveau partij kon geven was Peter van der Merwe, die ondanks zes doelpunten tegen een voor treffelijke wedstrijd speelde. Trainer Fadhronc van Go Ahead maak te ook nu weer gebruik van de mogelijk heid om een niet gewonde speler te ver vangen. Na rust debuteerde Jan Veenstra (overgenomen van Vitesse), die de plaats innam van Knoeff. De doelpunten kwa men voor rust van Wüstefeld, Wietze Veenstra en Somer (voor rust) en Ni- chaus, Wüstefeld en Veenstra (na rust). DOS en NEC hebben in Utrecht geen hoogstaande, maar wel een spannende wedstrijd gespeeld, waarin de krachten elkaar vrijwel niet ontliepen. Een misver stand in de DOS-defensie gaf de Nijme- genaren een voorsprong, toen Hoogeveen een schot van Geutjes niet onder controle kon krijgen. De mee naar voren gekomen Werts kon toen gemakkelijk scoren. Toen Donners vijf minuten voor de rust Wery in het strafschopgebied ongeoorloofd ten val bracht, kostte dit NEC een strafschop, die door Wery zelf werd benut: 1-1. Na rust begon DOS goed. Nadat De Bree al direct in actie moest komen bij een hard schot van Block, was het Wery, die na tien minuten DOS de leiding gaf: 2-1. NEC kwam echter terug en zeven mi nuten later scoorde Venneker de gelijk maker: 2-2. GVAV en MVV hebben in Groningen een teleurstellende partij voetbal laten zien. Voor de Groningers die dankzij enige goede reddingen van doelman Van Leeu wen in de eerste vijf minuten aan groot gevaar ontsnapten, zag het er na een kwartier spelen zonnig uit. Toen scoorde linksbuiten Beuvink een luid bejubeld doelpunt. Door rechtsbuiten Willems kwam MVV echter twee minuten later aan de gelijkmaker. De zelfde speler gaf zijn club negen minuten voor de rust een 1-2 voorsprong. Na de hervatting liet GVAV zich van een meer offensieve kant zien, hetgeen achttien minuten voor het einde in een doelpunt van Koeman resulteerde Invaller-doelman Van Dongen, die vori ge week door een blessure van doelman Vogels bij Sittardia debuteerde met zes doelpunten tegen in de derby tegen MVV, is in de wedstrijd tegen FC Twente de held van de dag geworden. Hoewel Sit tardia bij de rust door doelpunten van Dormans en Mares met 2-0 leidde, was FC Twente in het veld toch overwegend sterker. Het enige tegenpunt van FC Twente, dat ook in de tweede helft do mineerde, werd gescoord uit een straf schop. Jef Brüll bracht rechtsbuiten Van Dijk in het strafschopgebied ten val en Van Dijk zelf benutte de enige kans om Van Dongen te passeren. ADO heeft zondag in het Zuiderpark zijn supporters een zware teleurstelling bezorgd door het tegen een enthousiast spelend Fortuna 54 niet verder te bren gen dan 0-0. Tien minuten voor tijd leek Fischer de Limburgers dan toch de over winning te bezorgen, maar zijn uit een moeilijke hoek geschoten bal kwam tegen de paal, Volendam heeft in zijn eerste thuis wedstrijd in de eredivisie het eigen pu bliek getoond dat het met zijn rechtlij nige voetbal waarschijnlijk in de eredi visie best zal kunnen meekomen. De thuisclub had daarbij echter het geluk, dat de verdediging van Xerxes/DHC bepaald niet in haar beste vorm was- Doelman Treytel vooral was niet be- vrijwel voortdurend uitoefende. Hij had stand tegen de druk die Volendam schuld aan twee van de vier doelpunten Kras maakte het eerste doelpunt door een cross-pass van Sier op de enig juis te manier te gebruiken. In de tweede helft bleef Volendam veel sterker. Müh- ren maakte er 2-0 van nadat eerst een doelpunt van hem was afgekeurd we gens buitenspel. Daarna vergrootte Sier met twee uitstekende doelpunten het ver schil tot vier treffers. Tien minuten voor het einde kwam Xerxes/DHC op enigs zins gelukkige wijze aan zijn tegendoel p^pnt. De toen nonchalant spelende ach terhoede van Volendam liet Hanegem volkomen ongedekt en de Delftse mid denveldspeler greep de hem geboden kans met graagte. Er waren 9.000 toe schouwers. Er broeit iets tegen Jos Coler, de voor zitter van de sectie betaald voetbal, die nu nog onwetend in de west ver toeft. Waren de eredivisieclubs al niet gelukkig met de versterkte degradatie vrijdagavond zijn de rayonbesturen van west, zuid, noord en oost bij elkaar ge weest om het besluit te nemen op 23 sep tember vergaderingen te schrijven, waar in de houding van het sectiebestuur en met name die van de voorzitter, aan de orde wordt gesteld. Men is met be paalde uitlatingen van Coler niet geluk kig. den. Er was amper een halve minuut gespeeld of Cruyff joeg de bal ontstel lend hard in het doel, 0-2 en twee minu ten later rende Pronk met de bal aan de voet naar voren en gaf het. voorzetje waaruit Swart raak schoot, 0-3. Dat was ook eigenlijk het einde van de wedstrijd als goéd kijkspel. Ajax spande zich niét al te veel meer in. Keizer deed het -r-: voor het eerst weer opgesteld" lijn ribblessure kalm aan en ook de ande ren kregen niet de vonk van de inspira tie. Alleen Cruyff vertoonde weer zijn mag nifieke balbeheersing, die Telstar vaak tot wantoop en Kort een maal tot shirt je trekken bracht. Cruyff omspeelde na dat getrek, iedereen en schoot de bal vermanend tussen de palen. Maar er was al gefloten en de vrije trap leverde niets op. Cruyff en Ajax treurden er niet om. Telstar hoopte nog door uitval len wat van de achterstand af te knab belen, maar dat stond Bals niet toe. Ajax oordeelde 0-3 voldoende. En Tel star vond het in feite ook best. „Het is toch een topploeg" zei De Visser, en hij ging wat dromerig tegen zijn voorzitter verder: „als ik zulk materiaal had, zat ik heel wat rustiger op mijn bankje". PSV heeft verzuimd om al in de eerste helft tegen DWS een grote voorsprong te nemen. PSV kwam toen al wel op 2-0 door doelpunten van Senders. Na twee minuten schoof Senders de bal tussen de benen van Jongbloed door naar het net. In de achtentwintigste minuut scoorde hij weer. Jongbloed kwam toen te laat uit zijn doel. Verder miste vooral Van der Kuylen vele kansen. DWS, dat in de eerste helft een kansje had gehad toen Kruiver uit een door Geurtsen genomen indirecte trap net over kopte, pakte na rust de zaken energieker aan. Toen Kruiver uit een voorzet van Van der Berg de achterstand tot 1-2 te rugbracht, had de wedstrijd een aantrek kelijker karakter kunnen krijgen. Maar inmiddels was ook bij PSV het tempo verdwenen en kreeg DWS een overwicht. Doelman Doesburg kreeg het druk maar stond geen gelijk spel toe. Hij werd een maal nog door Geurtsen gepasseerd, maar toen redde Schalks op de lijn. (Van onze sportredactie) Dick Bond van Telstar is door Kessler geselecteerd voor Jong Oranje. Op 6 sep tember speelt Jong Oranje in Maagden burg een uitwedstrijd tegen het Olympi sche Oostduitse elftal. Woensdag is in Zeist een eerste training van de geselec teerde groep, waartoe behalve de 23-jari- ge Bond ook behoren: Doel: Van Beveren (Sparta) en Thie (ADO), Achter- Van de Burch (ADO), Hulshoff (Ajax), Kem per (PSV), Mansveld (ADO) en Reijn- ders (NAC). Midden: Jansen (Feije- noord), Schrfeider (GorAhead) en Veen stra (Go Ahead). Voor: Houwaart (ADO), Kleinjan (DFC), Pahlplatz (FC Twente) en Rensenbrink (DWS). Kemper is ouder dan 23 jaar, maar is in de selectie opgenomen omdat bonds coach Kessler hem nog eens wil testen. (Van onze sportredactie) Coen Moulijn speelde zijn vijf honderdste wedstrijd voor Feijenoord. Hij heeft het geweten. Het bomvolle Feijenoordstadion bejubelde zijn kleine grote held en niet alleen de Feijenoord-fans. Ook de Sparta-aan- hang was voor de wedstrijd bereid om de handen op elkaar te brengen voor de linksbuiten, die een merk waardige voetballoopbaan heeft opge bouwd. Moulijn nu eens briljant, on grijpbaar, dé linksbuiten van het Europese continent genoemd, dan weer vergeten en verguisd, lusteloos spelend in het tweede team van Feijenoord. Maar iedere Rotterdam mer en ook vele niet-Rotterdanuners hebben toch altijd wel een zwak plek je in het hart bewaard voor Koen. Welaan dan, deze Moulijn was er mede de oorzaak van, dat Feijenoord een duidelijke (althans nat de cijfers betreft) overwinning behaalde op Sparta. Dat Sparta speelde wel een bijzonder ongelukkige derby, want twee van de drie Fejjenoord-doel- punten kwamen op lucratieve wijze tot stand- Sparta had de strijd niet bepaald met optimisme tegemoetgezien. Er waren ver ontrustende berichten over geblesseerde spelers. Daar was o.a. een Eykenbroek, die als geblesseerd was „aangekondigd". Dat was waarschijnlijk een tactisch trucje want de lange international was wel degelijk van de partij. Sparta moest het wel zonder Madsen en Verdonk stellen. Daar stond tegenover dat Feijenoord zijn veelbesproken Joegoslaaf Samardzic (we gens een blessure) niet kon opstellen. Het tempo lag in de eerste twintig mi nuten erg laag en de kwaliteit van het spel was dan ook niet om van de Rotter damse daken te roepen. Ineens echter kwam er het eerste Feijenoord-doelpunt. Kemper liet een door Eykenbroek weg- gekopte bal van het lichaam afstuiten tot voor de voeten van Kindvall en de Zweed had geen enkele moeite om het net te vinden, 1-0. Het misfortuin van Sparta was nog niet op. Een minuut later name lijk gaf Geels een goede voorzet. Ter Horst sprong omhoog en kopte, keihard in eigen doel, 2t0. De Spartanen lieten de moed zakken en Feijenoord kreeg alle ruimte om aanvallen op te bouwen. Kindvall kopte tegen de lat en Bentzon moest een keer redding brengen op de ;v Coen Moulijn, dribbelend in zijn 500ste wedstrijd voor Feijenoords eerste elftal. Het lijkt alsof Eyken broek hem met dit jubileum felici teert. doellijn. Voor de rust kwam er in de stand geen verandering meer. In de twee de Helft lagen de krachtsverhoudingen met ver uiteen en de bal was dan ook meestal op het middenveld te vinden. In de Spartaanse aanval speelden voor al Pijs en Vermolen onder de maat. Feijenoords voorhoede kwam met snelle uitvallen vaak dicht bij doelpunten, maar het duurde tot tien minuten voor tijd, alvorens Feijenoord de voorsprong kon vergroten. Een fraai schot van de goed- spelende Jansen was Van Beveren te machtig (3-0). Sparta kwam toch nog aan een tegenpunt door een misverstand tussen Pieters Graafland en Romeyn, waarvan Heyerman profiteerde.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9