Mieke Sterk erkent verbaasd gepakt te zijn door gedachte aan uitzending naar Mexico Wat doe je met zin in wat hartigs? Danpakjezo'n lekker blikje vlees! anders dan andere Naar Sagitta Praten met de regering over vlaggekwestie Oost-Duitsland Engelse politierechter trad streng op tegen herriemakers tijdens voetbalwedstrijden Westphals wenk 400 meter of 80 meter horden Gemeentesubsidie voor Heerenveen Mulligan versloeg Wilhelm Bungert Ryun liep zijn eerste vijf km Uruguezen geven renners 40 korting Bart Zoet eerste in België Hornetzeilers hadden last van windstilte Janbroers snelste in Amsterdamse Hartjesdagronde Dr. van Dijk van de KNWU kreeg opdracht van het wielercongres; Prof-federatie gaat praten over doping Lykke en Eugen bij Caballero Finney leidt Ajax-Real 11 mmm, constante kwaliteit DINSDAG 22 AUGUSTUS 1967 (Van onze sportredactie) „Ik wilde me nooit door iets laten meesleuren. Ik dacht, dat het misschien een te grote plaats in mijn leven zou gaan innemen. En dan, als het wegvalt, ontstaat er een grote leemte. Sport, topsport, is toch maar iets voor hooguit een jaar of vijf". Dat was de instelling van Mieke Sterk, de 2I-jarige Haarlemse, die zich in de vier jaar dat zij atletiek beoefent ogenschijnlijk zonder al te grote inspanningen bij de nationale top schaarde. Zij bekent wat verbaasd over de verandering, dat zij nu wel gepakt is door de atletiek en dat zij er meer voor oyer heeft, dan zij zelf vermoedde. De reden is duide lijk: uitzending naar de Olympische Spelen in 1968 in Mexico lokt. Die uitzending is niet gegarandeerd zeker, maar de Haar lemse ,is wel een potentieel kanshebster. Als lid van de 4 x 100 meter estafetteploeg, als hordenloopster of als deelneem ster aan Nederlands favoriete nummer, de 400 meter. Bonds- trainer Wil Westphal zal een keus moeten maken. Het valt immers te betwijfelen of de training voor het hordennummer en de training voor de 400 meter zich zullen laten combineren. Op de 400 meter lijken de beste mo gelijkheden te liggen. „Voor uitzending op de 80 meter horden is het toch wel no dig om regelmatig 10.8 te lopen met uit schieters. (Mieke Sterk zit thans tegen 11 sec. aan) Het is bovendien een zenu wen nummer. Er is altijd wat. Je kan zo gemakkelijk tegen een horde trappen of schoppen. Maar voor de 400 meter lijkt me het trainen weer een doodse aange legenheid. Je moet iedere keer maar op tempo lopen. Als je dat ziet. Je moet er vreselijk fanatiek voor zijn. Ik geloof trouwens dat ik er wel de goeie mentali teit voor heb. Als een trainer zegt, dit of dat moet je doen, dan heb ik daar on voorwaardelijk vertrouwen in. Dan loop ik me wel kapot. Dat moet je ook hebben voor de 400 meter. Goed kunnen sprinten is een eerste vereiste. Als je dat kan, dan dring je vrij gauw door. Dat heb je aan mij gezien. Bij de Nederlandse kampioenschappen (tweede in dezelfde tijd als winnares Ciska Janssen) had ik geen flauw benul hoe ik moest lopen. Op een gegeven moment dacht ik, waar blij ven ze nou? Toen ze naast me kwamen wist ik tenminste dat ik harder moest Het resultaat was een sensatie, want het Atmodes-meisje plaatste zich tussen de Sagitta-sterren voor deze afstand. „Dat was de bedoeling. Het moest ineens opvallen. Meteen sensatie maken. Dat vind ik zalig." Mieke Sterk is nu bereid om hard te trainen. „Dat is al heel wat. Dat is West- phals werk. Ik wilde eerst helemaal niet zo hard trainen. Ik had trouwens nooit gedacht, dat ik er een eer in zou stellen uitgezonden te worden naar Mexico. Ik kijk nooit zo ver, ik vind het al heel wat, dat ik nu al naar volgend jaar kijk. Dit seizoen heb ik ook vrij regelmatig ge leefd voor mijn doen. Ik heb rustig aan gedaan hoor. Nou ja niet om negen uur naar bed, zoals die zwemsters doen. Dat is me te gek." Het trainen kost Mieke Sterk momen teel trouwens niet al te veel moeite. „Zo lang het prettig gaat, waarom niet? We hebben een leuke trainingsgroep daar in Amsterdam. Met Corrie Bakker, Greetje Hulst. „Veel moeilijker zijn voor zelfver zekerde Mieke Sterk de wedstrijden. „Ik ben vreselijk nerveus voor de start. Dan mg W- Mieke Sterk, 21 jaar oud, is natio naal kampioene op de 80 meter hor den. Zij werd bij de nationale kam pioenschappen tweede op de 400 meter en vierde op de 100 meter. Zij maakt deel uit van de nationale estafette ploeg voor de 4 x 100 meter. Boven dien is zij een van de beste vijfkamp- sters van Nederland. Mieke Sterk be oefent de atletieksport vanaf haar ze ventiende jaar. Na successen bij strandwedstrijden werd zij lid van de Haarlemse vereniging Atmodes. Om dat zij voornamelijk in Amsterdam verblijft denkt zij er over om van ver eniging te veranderen. Sagitta, de ver zamelplaats van atletiektalent bij de dames, wordt dan haar nieuwe club. Mieke Sterk was ook als korfbalster (bij Animo Ready) en als basketbal ster (White Stars) een uitblinkster. Beide teamsporten beoefent zij in de komende wintermaanden niet meer. De kans op blessures is te groot. De uitzending naar Mexico, de kans daar op althans, is te belangrijk. De gemeenteraad van Heerenveen heeft maandagavond na een discussie van een u.ur. ?en voorstel aangenomen de tweede- divisieclub Heerenveen een subsidie van 40.000 gulden te verlenen. Dit bedrag vormt het exploitatietekort van het sei zoen 1966-1967. Een voorstel de vereniging gedurende vijf achtereenvolgende jaren een subsidie van 30.000 gulden jaarlijks uit te keren, werd verworpen. De Australiër Martin Mulligan heeft gisteren het herenenkelspel van de inter nationale Oostenrijkse tenniskampioen schappen die in Kitzbühel zijn gehouden gewonnen. De in Italië wonende Australiër versloeg in de finale de Westduitse Wim- bledonfinalist Wilhelm Bungert met 8-6 6-2. Bij de dames ging de titel naar Fran chise Dür, die de Australische Gail Sher iff in de finale met 6-3 6-3 versloeg. heb ik het niet meer. Als ik er voor sta, dan wil ik winnen. Als nou Marjan Tho mas ook meedoet, dan gaat het wel. Dan lachen we altijd. Dan gaan we tenminste lekker ontspannen weg". Blijft dan voor Mieke Sterk dikwijls nog over het ontvangen van prijzen. „Ik schaam me rot als ik op een schavotje moet staan. Dan verwachten ze dat je gaat zwaaien en gaat glimlachen, ik schaam me ook zo bij het spelen van het volkslied. Het schijnt er bij te horen. V ooral in het buitenland maken ze er wel een hele ceremonie van." De Amerikaanse atletiekploeg, die een bezoek aan Europa brengt, heeft Italië en Spanje in een tweedaagse wedstrijd ver slagen. De Amerikaanse ploeg won met 133-90 van Italië en met 136-76 van Spanje. Italië versloeg Spanje met 159-76. Jim Ryun, wereldrecordhouder op de mijl, liep in Viareggio zijn eerste 5.000 meter. De overwinning ging naar zijn landgenoot Tracy Smith (13.41.0), maar Ryun werd onbedreigd tweede: 13.47.8. Het staat vrijwel vast dat in de ko mende twee jaar de wereldkampioen schappen wielrennen gescheiden zullen worden gehouden: dat wil zeggen, de ama teurs en de dames enerzijds en de profs anderzijds. Zeker is dat in 1968 de profs kampioenschappen in Italië zullen uit vechten, terwijl na de Olympische Spelen van Mexico de amateurs naar Urugay gaan. De Uruguezen zullen de titelstrijd van 16 tot en met 23 november in Mon- levideo houden en hebben toegezegd dat de deelnemende naties op de vliegprijzen een korting van 40 percent zullen krijgen om maar zoveel mogelijk landen te trek ken. Voor 1969 zijn Tsjechoslowakije (ama teurs en dames) en bij de profs Zwitser land en België kandidaat. De keuze van Tsjechoslowakije staat haast wel vast, want de Tsjechen hebben de steun van de prof- en de amateurorganisatie in de UCI. België wordt gesteund door de prof federatie, zodat dit land in 1969 wel weer aan de beurt zal komen. Voor 1970 en de volgende twee jaar heeft Australië nu zijn kandidatuur gesteld voor de amateur- en profkampioenschappen. Een en ander moet echter bevestigd worden op het con gres van de UCI. De Nederlandse beroepsrenner Bart Zoet heeft gisteren in het Belgische Bor- gerhout een criterium over 110 kilome ter gewonnen. Zoet versloeg in de eind sprint onze landgenoot Jos van der Vleu ten, die tweede werd, en de Belgen Rob ben en Poppe. Jo de Roo werd zesde De uitslag luidt: 1. Bart Zoet (Ned) de 110 km. in 2 uur 40 minuten; 2. Jos van der Vleuten (Ned) z.t., 3. Robben (Belg) z.t., 4. Poppe (Belg) z.t., 5. Roelants (Belg); 6. Jo de Roo (Ned). GEWICHTHEFFEN. Tijdens de Japanse gewichthefkampioenschappen in Esashi heeft Hitoshi Ohuchi het wereld record tweehandig trekken in de licht- zwaargewichtklasse met één kilogram verbeterd. Het oude record stond met 148 kg sinds 31 oktober 1965 (Warschau) op naam van de Pool Worbert Ozimek. De strijd om de wereldtitel in de inter nationale Hornetklasse, die deze week op het IJsselmeer voor Muiden wordt gehou den, is gisteren moeizaam op gang geko men. Op het tijdstip van de eerste start stond er zo weinig wind, dat de organi satoren besloten de race een half uur uit te stellen. Maar ook op dat moment liet de wind verstek gaan. Het wedstrijdcomi té verplaatste daarna de strijd naar half drie in de middag. Veel wind stond er op dat moment nog niet, de windmeter gaf niet meer aan dan een tot twee me ter per seconde. Na het eerste kruisrak zeilde de En gelsman Darney op kop, maar na drie rakken viel hij terug naar de vierde plaats. De leiding was toen over genomen door zijn landgenoot Bishop, op de twee de plaats gevolgd door de Pool Sliwinsky. De beste Nederlander was Pauli, die als vijfde binnenkwam, direct gevolgd door Kuiper. (Van onze wielermedewerker) Op een snel parcours in de Amsterdam se Dapperbuurt werd maandagavond voor de veertiende keer de Hartjesdagronde ge reden en daarvoor bestond zeer veel belangstelling. Duizenden kijkers hadden zich langs de route geschaard en zagen Ben Janbroers tenslotte het beslissende spurtje winnen van Marcel Pennings. Zij waren samen uit een negen man sterke kopgroep ontsnapt, toen deze door het pe loton dreigde ingelopen té worden. De twee demarranten kwamen tot meer dan een halve minuut voorsprong en moesten daarvan in de slotfase van de strijd weer iets prijsgeven aan elf achtervolgers. De uitslag was: 1. B. Janbroers, Am sterdam; 2. M. Pennings, Nieuw Vennep; 3. A. Jongkind, Aalsmeer; 4. J. Peetoom, Vijfhuizen: 5. G. Janmaat, Amsterdam; 6. P. v. d. Voort, Sloten; 7. B. van Leeu wen, Sassenheim; 8. S. Kamp, Diemen; 9. C. Stroombergen, Lisse; 10. F. Zomer, Zwanenburg. De Haarlemmer Henny van Leeuwen won de sprint van het peloton om de 15e plaats. Aan .Marcel Pennings werd de prestatieprijs toegekend. Het congres van de FIAC, de amateur organisatie in de internationale wieier unie, heeft bij acclamatie besloten een beroep te doen op dr. P. van Dijk bij de wereldkampioenschappen de reglementen van de UCI na te leven. Dit betekent dat het congres wil, dat de voorzitter van de KNWU naar de Nederlandse regering gaat en vraagt of een eventuele Oostduit- se wereldkampioen toch met volkslied en vlag mag worden gehuldigd bij de wed strijden die morgen in Amsterdam be ginnen. Dit was het belangrijkste resultaat van de gistermiddag in Amsterdam gehouden vergadering, waarin soms stormachtig langs elkaar heen werd gepraat, de poli tieke moeilijkheden om Oost-Duitsland en ook Noord-Korea herhaaldelijk in dis cussie kwamen, maar waarin ook de Oost duitsers niet er op stonden dat de Oostduitsers dezelfde rechten als de an dere deelnemers zouden moeten hebben. Voorzitter Rodoni had duidelijk moeite zijn koers te bepalen in de verschillende stromingen, die het congres veroorzaakte. Na ruim een uur riep hij uit: „Het is moeilijk en gemakkelijk voor ons. U wilt zowel de reglementen naleven (die zeg gen dat voor wereldkampioenen het volkslied gespeeld moet worden en de nationale vlag gehesen) en u wilt zich tegelijkertijd neerleggen bij de omstan digheden in Nederland, die dr. Van Dijk ook niet kan veranderen. Wanneer wij de reglementen moeten naleven dienen wij hier weg te gaan naar een ander land of de kampioenschappen van arhateurs af te gelasten" Dat wilde de vergadering niet en da^rorr) besloot men tot de zeer voor zichtige motie aan dr. Van Dijk. Van daag in het „grote" congres van de com plete UCI zal de zaak Oost-Duitsland zonder twijfel nog een punt van bespre king uitmaken. ADVERTENTIE Vleet! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. De Engelse politierechters zijn begon nen met het uitdelen van fikse geldboe tes aan toeschouwers bij voetbalwedstrij den die zich aan ordeverstoringen op tribunes schuldig maken. De supporters zijn gewaarschuwd dat er in de toekomst gevangenisstraffen zullen worden gege ven. De rechters traden op tegen supporters die waren gearresteerd bij vijf verschil lende wedstrijden op zaterdag, de eerste dag van de Engelse competitie. Drie tie ners kregen in Londen geldboetes van 30 pont (300 gulden) voor dreigend gedrag en beledigingen bij de wedstrijd West Ham Sheffield Wednesday. In het ver leden bedroegen de boetes in de regel een of twee pond, maar de voetballeague heeft verklaard dat dit te weinig is om afschrikkend te werken. Zeven bezoekers van de wedstrijd Man chester City Liverpool kregen boetes van tien en vijf pond elk. Een 17-jarige militair kreeg twee pond boete voor schelden op de politie bij Fulham De Denen Palle Lyjj£,en Freddy,Eugen zijn door Caballero gecontracteerd. Zij zullen voornamelijk op de winterbanen en zomers ook in criteria rijden. Hun debuut voor dit merk maken de Denen op 18 september in de zesdaagse van Londen. Wolverhampton. Hij was kwaad gewor den op de politie, toen deze een suppor ter van Wolverhampton uit het veld joeg. Zeven jongens uit Blackburn die zijn ge arresteerd bij de wedstrijd in de tweede divisie tussen Millwall en Blackburn in Londen, zijn door de rechter voor 14 da gen naar een tuchtschool gezonden. Na dat ze uit het stadion waren gezet, zou den ze voorbijgangers bedreigd hebben. De vijfde wedstrijd was die tussen Everton en Manchester United. Vijf per sonen zijn beschuldigd van wangedrag en daarna op borgstelling vrijgelaten. De eerste wedstrijd tussen Ajax en Real Madrid in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen, woens dag 20 september in Amsterdam, zal wor den geleid door de Engelse scheidsrech ter Finney. Hij zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Roper en Bond. GOLF. Joyce de Witt Puyt heeft in Huis ter Heide de Round Robin voor da mes gewonnen. In deze wedstrijd kwa men negen speelsters uit, die een halve competitie speelden. TENNIS. Arie van Leeuwen heeft zon dag in Voorburg het herenenkelspel van de nationale kampioenschappen voor ten- nisleraren gewonnen. Van Leeuwen ver sloeg in de finale Dekkers in vijf sets. ADVERTENTIE caballero Het comité directeur van de FICP, de proffederatie in de UCI, heeft besloten voor het eind van dit jaar een ronde tafelconferentie te houden over de pro blemen van de doping. Voor deze confe rentie zullen, vertegenwoordigers van de UCI, van de federatie zelf, van de or ganisatie van baandirecteuren, de extra- sportieve groeperingen, beroepsrenners, de sportpers, medici en juristen worden uitgenodigd. De bedoeling van de confe rentie is een nieuw reglement ten aan zien van de doping voor beroepsrenners op te stellen. Dit werd maandag meege deeld op de vergadering van de FICP in Amsterdam, die was begonnen met een minuut stilte ter nagedachtenis van Tom my Simpson. De vergadering liet ook een alarmkreet horen aan het advies van de regeringen om zonder dralen een strenge controle in te stellen op de verkoop en het ge bruik van stimulerende middelen. Op aandrang van een gedelegeerde werd voorts besloten aan het congres van de UCI vandaag voor te stellen een wereldkampioen bij de profs die op do ping wordt betrapt, niet alleen te straf fen met de volgens het UCI-reglement bestaande boete van 2000 frank (onge veer 1500 gulden) maar hem tevens zijn wereldtitel te ontnemen. Want „voor een boete van 2000 frank alleen zullen de profs alles riskeren" zo werd er gezegd. Toneelspeler en TV-acteur Hein Boel» 25 STUKS f 1.50-EEN.LAURENS PRODUKT

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11