Griekse regering gelast „gewetensonderzoek" ZUIVERING ONDER AMBTENAREN HET WEER Dolman niet in wegploeg HOE HET GROEIDE De vangrail verkozen boven olifantsdraad Voorkomen beter en goedkoper dan genezen Elfhonderd ontslagen verwacht Elf doden bij explosie tankauto moms nij man GANGMAKER IN ARREST - - Nieuwe onlusten in New Haven REDDENDE VEILIGHEIDSGORDEL Sympathie voor Russell is al verdacht B ogaers-groep heeft elftal Kamerleden in het veld Wie trekt er aan het langste eind? Lijk van man gevonden in haven IJmuiden Man schoot op zijn vrouw in Hillegom Boekhouder van fraude verdacht Negen schilderijen gestolen van Brusselaar Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. G. van der Mije *j(P Meer zon Aan het strand Russell Zie verder pagina 2 Yr Gevaren Het woord is aan Bij Nijma-Nijmegen Spaanse familie uit Heemskerk omgekomen Zie verder pagina 3 Tachtig mille zoek CAMEL - TWEEDJASSEN neoninstallaties 52 e JAARGANG NUMMER 247 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning iJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Een neger, aangeduid als „Walter Jenkins", wordt gevankelijk wegge voerd. De politie verdenkt hem er van dat hij het startschot heeft ge lost voor de rassenonlusten in Baton Rouge. Zondag heeft Jenkins op de trappen van het stadhuis een vlam mend betoog voor „de zwarte revo lutie" gehouden, waarna een reeks van gewelddaden losbrak. NEW HAVEN, Connecticut (AP) Rondom New Haven hebben zich maan dagnacht rassenincidenten voorgedaan, terwijl in de stad zelf de noodtoestand in verband met brandstichtingen en plun deringen gehandhaafd bleef. Wegens or deverstoring werden vele mensen, voor namelijk negers, gearresteerd. De politie meldde 343 arrestaties sinds de ongeregeldheden zaterdagavond uit braken nadat de blanke eigenaar van een snackbar een Puertoricaan had neerge schoten. Gisteravond moest de politie soms gebruik maken van traangas om de brandweer in staat te stellen 33 branden waarbij vier grote te blussen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vis hal en op zee4 Uit stad en omgeving4, S Feuilleton6 Beeldverhalen6 Knipselkrant 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport 10, 11 Ferdinand12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en in het algemeen iets ho gere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De wolkenvelden lossen langzaam op zodat morgen flinke zonnige perioden verwacht mogen worden bij een zwakke oostenwind. Temperatuur 21 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Hogedrukgebied houdt stand, zodat het geleidelijk zonniger wordt. Minutenlang hing glazenwasser Peter Bobby in Minneapolis twaalf meter boven de grond aan zijn veiligheidsgordel te bengelen, nadat hij bij het verrichten van werkzaamheden op de richel vlak boven hem, was uitgegleden. Een brand weerman slaagde erin om de glazenwasser uit zijn benarde positie te verlossen. ATHENE (AFP) Het Griekse over heidspersoneel moet een lange vragen lijst invullen voor een onderzoek naar zijn houding tegenover het nieuwe bewind. Kernpunt van de loyaliteitsverklaring is de lange vraag: „Bent u het er mee eens, dat de Griekse communistische par tij en haar diverse organisaties door hun activiteit de nationale belangen hebben verraden en met alle middelen hebben gepoogd het sociale stelsel omver te wer pen, de macht te grijpen en te bewerk stelligen dat het land wordt verminkt en opgenomen in en onderworpen aan het Slavisch-communistische kamp, en het Sriekse volk te vervreemden van de Grieks-christelijke idealen, en daardoor de communisten het land grote schade hebben toegebracht en afschuwelijke misdaden tegen het volk hebben ge pleegd." De ruim 200.000 ambtenaren moeten ook precies opgeven, wie hun ouders, grootouders en overgrootouders waren en waar zij sinds 1945 hebben gewoond Voorts moeten zij opgeven of zij lid zijn of zijn geweest van de communistische partij, het „Comité voor de internationa le vrede en ontspanning" of het „Comité van Bertrand Russell". Andere vragen zijn: „Hebt u een fami lielid dat deel uitmaakt van een van deze organisaties of dat in een communistisch land woont?" „Hebt u ooit deelgenomen aan een „mars voor de vrede" of aan een openbare bijeenkomst, waarop anti nationale of communistische leuzen wer den gebruikt?" Onder degenen die deze vragenlijst moeten invullen bevinden zich ook hoog leraren en rechters. Als de antwoorden niet bevredigend worden geacht, worden de betrokkenen ontslagen met 2 maan den salaris. Zij behouden wel het recht op pensioen. De sportcommissie van de KNWU heeft in overleg met wegcoach Joop Middelink de Nederlandse wegploegen voor het we reldkampioenschap wielrennen op de weg als volgt samengesteld: profs: Jan Jans sen, Peter Post, Jos van der Vleuten, Har ry Steevens, Wim Schepers, Gerben Kars tens, Arie den Hartog en Jo de Roo. Re serves: Harm Ottenbros, Jan Harings en Gerard Vianen. Nationale kampioen Dol man is er dus niet bij. Amateurs (individueel): Wagtmans, Piet Tesselaar, Pijnen, Duindam, Nieuw- kamp en Ger Harings. Reserves: Harrie Jansen en Du Bois. 100 km-ploegentijdrit: Bongers, Wagt mans, Piet Tesselaar en Zoetemelk. Re serves: Du Bois en Holst. Oud-premier Cals verscheen gisteren op de receptie van Amsterdams nieuwe burgemeester, prof. Sam- kalden, met een markant snorretje dat zijn gelaat een radicaal andere uitdrukking gaf. Politiek Den Haag vraagt zich af of de snor het sym bool van de christen-radicale politi cus wordt? Behalve mr. Cals, dragen ook de radicalen Mommersteeg, Van Doorn en Jurgens er een, evenals Henri Faas, parlementair redacteur van de Volkskrant, en gangmaker der radicalen. De grote man van de groep, drs. Bogaers, bezit er echter nog geen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De groep christen-radi calen in de K.V.P. groeit hard. Zeven le den van de Tweede Kamer en vier van de Eerste Kamer hebben zich bij de radi cale groep aangesloten. De groep-Bogaers heeft daardoor in de Tweede Kamer een even grote vertegenwoordiging gekregen als D'66. De Tweede-Kamerleden die het adres van de groep Bogaers hebben onderte kend, zijn: mejuffrouw Kessel en de he ren Aarden, Van Doorn, P. J. Jansen, Mommersteeg, Van Schaik en Wester terp. In de Senaat gaat het om de heren Middelhuis, Siegmann, Van der Maden en pater Stokman. Volgens de secretaris van de groep radicalen, drs. Van Eerd, zijn nog niet alle Kamerleden benaderd, omdat sommigen nog met vakantie zijn. Wel heeft de groep een lijst van namen gepubliceerd, waaruit blijkt dat de aan hang zich tot alle delen van het land heeft uitgebreid. Er zijn honderden reac ties binnengekomen, veel meer dan de groep radicalen op grond van het aantal uitgezette exemplaren van het adres kon verwachten. Samenwerking tussen mens en dier aan de waterkanteen hengelaar die zijn mannetje staat en een kat die niet voor de poes is. Vanmorgen is in de zeehaven van Hoogovens in IJmuiden het lijk gevonden van een nog onbekende man. De rijkspo litie te water heeft het lichaam naar het hoofdbureau van politie in Velsen over gebracht. Vermoedelijk betreft het hier het stof felijk overschot van een bemanningslid van een ertstanker die vorige week IJmuiden heeft verlaten. Bij vertrek van het schip werd namelijk een van de op varenden als vermist opgegeven. (Van onze correspondent) Op rijksweg 12, Utrecht-Den Haag, (E-36) wordt ten oosten van de brug over de Gouwe de uit olifantsdraad bestaande middenbermbeveiliging vervangen door stalen vangrail. Dit gebeurt, aldus Rijkswaterstaat, om dat de middenbermbeveiliging ter plaat se „toch aan vervanging toe was" en omdat inmiddels gebleken is dat vang rail beter voldoet dan olifantsdraad. Het is de bedoeling te zijner tijd ook op an dere autosnelwegen het olifantsdraad te vervangen door vangrail. Het gevlochten olifantsdraad heeft onder andere toepas sing gevonden op gedeelten van de auto snelwegen Utrecht-'s-Hertogenbosch en Utrecht-Amsterdam. De middenbermbeveiliging die nu ge acht wordt aan vervanging toe te zijn is langs de weg Oudenrijn-Gouda ge plaatst omstreeks 1964, dus drie jaar geleden. JERUZALEM (ANP). Dank zij het inenten van vrijwel alle Nederlandse babys met de bekende „cocktail" is het jaarlijkse aantal gevallen van difte rie sinds 1947 teruggelopen van ongeveer 6.000 tot 1, terwijl er vorig jaar nog maar 8 gevallen van teta nus en 10 gevallen (alle in een niet-gevaccineerde groep) van polio werden geregistreerd. Het aantal nieuwe gevallen van tuber culose daalde van bijna 16.000 tot 3.500. Volgens een ruwe schatting heeft het verzorgen en genezen van de mensen die aan een van deze vier ziekten leden in de afgelopen twintig jaar in totaal 2.000 miljoen gulden gekost. Met de jaarlijkse vaccinatiecam pagne is nog geen tien mil joen gulden gemoeid. Dr. J. Spaander, direc teur-generaal voor de Volksgezondheid en direc teur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, gebruikte deze cijfers van daag in Israel om aan te tonen, dat voorkomen vaak heel wat goedkoper is dan genezen. Hij sprak tijdens een internationale confe rentie die deze week in Jeruzalem wordt gehouden en die als onderwerp de gezondheidsproblemen in de ontwikkelingslanden heeft. Inmiddels hebben proefnemingen op de vlasakkers in Amersfoort meer inzicht gegeven in de voor- en nadelen van verschillende beveiligingssystemen. Die proefnemingen zijn uitgevoerd door de stichting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid. Beter dan bij een min of meer haastig ingevoerde middenbermbe veiliging het geval zou zijn geweest, is nu bekend welke beveiliging het beste voldoet. Bij de plaatsing van geleiderails blijken intussen gevaarlijke fouten te zijn ge maakt. Speciaal de beginpunten zijn soms riskant, omdat zij als een speerpunt kun nen werken als een auto uit de koers raakt. De Stichting wetenschappelijk onder zoek Verkeersveiligheid wijst 'erop, dat vangrails ook wel eens verkeerd worden geplaatst, zoals op de rijksweg Den Haag- Amsterdam, waar zij in de buurt van Schiphol vrijwel haaks om een in de middenberm staande, houten keet zijn heengebouwd. Korte stukjes vangrail kunnen meer gevaren opleveren dan zij bedoelen weg te nemen, zo besluit de stichting in een rapport. Clarence Darrow: De eerste helft van ons leven wordt bedorven door onze ouders, de tweede helft door onze kinderen. De kans is groot, dat na Deventer en Enschede nu Nijmegen getroffen gaat worden door een sociaal drama. Gisteren is namelijk laat in de middag bekend geworden, dat de kunstzijdespinnerij Ny- ma in Nijmegen wegens de situatie op de textielmarkt had besloten tot de aanvraag van surséance van betaling. Als het door de directie verwachte her stel in de markt niet intreedt, lijkt ver volgens liquidatie van het bedrijf onver mijdelijk. Hierdoor zou 1100 man op straat komen, waarvan ongeveer de helft boven de 50 jaar. Vakbondsbestuurders noemen de ontwikkeling zorgelijk. Meer over de gang van zaken bij dit Nijmeeg se bedrijf op de pagina economie en financiën. BRUSSEL (AFP) Een tankauto vol propaangas, die uit de koers raakte, om sloeg en met een oorverdovende klap explodeerde, heeft gisteren het dorpje Martelange, aan de Belgisch-Luxemburg se grens in rouw gedompeld. Elf men sen kwamen om het leven, onder hen vier inzittenden van een Nederlandse auto, een in Heemskerk woonachtige Spaanse familie, die al enige jaren in Nederland verbleef. Tweeëndertig mensen liepen verwondingen op. De gevolgen van de ontploffing waren ontzettend. De tankauto werd letterlijk in de lucht geblazen. De Nederlandse auto, waarachter een bagagewagentje was ge koppeld, werd door het brandende gaf omhuld. Later haalde men er de verkool de lijken van vier inzittenden uit. Een 30-jarige los-werkman uit Hillegom is door de politie gearresteerd, nadat hij met een windbuks op zijn vrouw had ge schoten. De vrouw liep hierbij lichte ver wondingen op aan het bovenbeen. Reeds geruime tijd waren er moeilijk heden in het gezin van de los-werkman, die vader is van zes kinderen. Dikwijls ontstond ruzie, wanneer de vader onder invloed van sterke drank thuiskwam. Woensdag 23 augustus zal de man voor de officier van Justitie in Haarlem wor den geleid. (Van onze correspondent) In de debiteurenadministratie van een groot Haags automobielbedrijf is een te kort ontdekt van tachtig mille. De chef van de afdeling is door de politie ge arresteerd. Hij ontkent het geld te heb ben verduisterd maar geeft wel toe vier maal geld te hebben geïncasseerd en in eigen zak te hebben gestoken, tot een totaal van drie mille. Bij een periodiek accountantsonderzoek kwam aan liet licht dat hij tegen de tijd dat de boeken gecontroleerd zouden wor den, valse debiteurenkaarten uitschreef en zo de boekhouding kloppend maakte. BRUSSEL (AP) Negen schilderijen, waaronder twee Breughels, een Memlinc een Clouet en een van Orley, zijn zon dag uit een particuliere woning in Brus sel gestolen. De schilderijen waren verzekerd voor 3.5 miljoen frank. De dieven namen ook porselein, dat voor 100.000 franken ver zekerd was, en zilver mee. De eigenaar, ir. Philippe Notte, was met vakantie. ADVERTEA TIES Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1