VAN DAG TOT DAG GASTANK ONTPLOFTE IN DORP Peking beschuldigt Washington van „openlijke provocatie Groot-Brittannië weigert ultimatieve nota commentaar op actuele zaken Kans gemist Boekenkeuring in bezet Jordanië Bonn waarschuwt tegen reizen naar Oost-Duitsland Nazi-kransen bij Dieppe Daders van aanslag op ambassade in Londen gezocht Meisje vermist in Engeland insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. telegrammen DINSDAG 2 2 AUGUSTUS 1967 3 Overdreven'zegt SPD-er Drie Belgische toeristen in Kongo geëxecuteerd 99 Hanoi getroffen Brits protest Russisch protest Bosbranden in N.-Amerika De Nederlandse regering heeft de in I ballingschap overleden voorvechter van De intrede van dr. I. Samkalden in zijn een vreedzame gelijkberechtiging der functie als burgemeester van Amsterdam zwarte bevolking van Zuid-Afrika, Loe heeft zich voltrokken in een sfeer die niet thoeli, geen laatste eer bewezen. Drs anders dan veelbelovend kan worden ge- Voogd heeft de minister van Buitenlandse noemd. De ontvangst van de nieuwe bur- Zaken daarover geïnterpelleerd en een gemeester door de Amsterdamse raad, de bijzonder slap, formeel en ontwijkend ant belangstelling van de burgerij en de woord gekregen, avondreceptie in het Stedelijk Museum Loethoeli was Nobelprijswinnaar, een droegen het karakter van een demonstra- onderscheiding die niet voor niets ver tie, maar nu eens geen demonstratie van kregen wordt. Afgezien van deze interna- onbehagen en protest integendeel, van tionale erkenning van zijn grote verdien grote verwachtingen en opluchting. ste is het uit zijn levensloop ook wel af Het contact van burgemeester Samkal- ,e lezen, dat hij een man was die zijn den met de Amsterdamse burgerij is op Meven had gewijd aan zijn medemensen deze dag al dadelijk zeer intensief en al- Niet alleen aan zijn zwarte medemensen, gemeen geweest, omdat hij tijdens de re- zaë de eenzijdig gerichte Zuidafrikaan ceptie oog in oog kwam te staan met se regering zijn werk uitsluitend als een vertegenwoordigers uit alle groeperingen, gevaar voor de Zuidafrikaanse blanke or- rangen en standen, ook van die groepe- de. Loethoeli heeft immers zijn onver- ringen waarvan zijn voorganger de mees- moeide en heldhaftige activiteit niet in te last heeft gehad. Die kennismaking had dienst van het geweld tégen, maar van het aspect van een meting der krachten, het vrede sluiten mét de blanke bevol maar in een vriendschappelijke en sportie- hing van Zuid-Afrika gesteld. Zijn ideaal ve trant. De krachten van dr. Samkalden was integratie, dat wil zeggen inpassing zullen nog vaker worden gemeten, maar I van de top der zwarte bevolking in poli dat heeft hij vooruit geweten. De belof-1 üek, sociaal en cultureel opzicht in de ten die hij heeft uitgesproken en de hoofd- blanke maatschappij onder gelijkschake- stedelijke gebreken die hij heeft aange-1 hng van rechten en plichten, wezen vormen een pakket van werkzaam- ®ij zaë> hoe de toenemende afzondering heden voor jaren, waarbij duidelijk is aan-1 door de apartheid tenslotte op bittere gegeven dat slechts een ambitieus, krach- daat moest uitlopen en ontwikkelde het tig en vooruitstrevend man ze zal aan- denkbeeld dat voor de tot het "blanke" kunnen. I Ped var> beschaving geklommen zwarten Men verwacht, dat dr. Samkalden die de huidskleur geen hindernis mocht zijn man is en zijn persoonlijkheid heeft zich om a's volwaardig lid van de maatschap gisteren op een gelukkige manier weten 'e worden aanvaard, te presenteren. Openhartig heeft hij in Zijn denkbeelden zijn uitgelegd als po- zijn inauguratierede de reserves erkend, Singen tot een "sluipende" moord op de waarmee de Amsterdamse raad heeft ge- blanken en op de blanke rechtsstaat van worsteld tijdens het „vooronderzoek" van I Zuid-Afrika, maar minder bevooroordeel zijn eventuele geschiktheid voor het ambt. de deskundigen van culturele en sociale Die reserves waren vooral gewekt door I vraagstukken hebben hem geprezen als het feit, dat hij als minister van Justitie een verlicht leider en inspirator, wiens de vrijlating van de oorlogsmisdadiger 'deaal een oplossing voor de Zuidafri- Willy Lages heeft bewerkstelligd een haanse situatie zou leveren zonder de vrijlating die hem nu achteraf wellicht hans op bloedige ontknopingen, en zonder nog zwaar drukt, omdat wel gebleken is een reS'me van de haat van de ene partij dat de analyse van Lages' gezondheids- hoven de andere. toestand en dus de argumentatie tot vrij- I Toch zijn zijn verdiensten in Den Haag lating sterk geflatteerd is geweest. Sroot genoeg gebleken om hem bij Maar in Amsterdam kniest men blijk-1zijn dood een Nederlandse officiële laat- baar niet verder over dit punt. Men is s^e Sroet te bezorgen. Minister Luns heeft kennelijk in het algemeen zeer wel be-1 misschien nooit de tijd gehad zich te ver- reid tot een nieuw begin van samenwer- d'epen 'n de argumenten, die Loethoeli king, onder de indruk van de praktische, indertijd de Nobelprijs bezorgden. Hij duidelijke selectie die Samkalden 'heeft I heeft daardoor de kans gemist, een gemaakt ten aanzien «n de punten waar Sroot man te eren. Dat sommige Kamer- de hoofdstad aan drastische sanering toe 'eden da' betreuren, bewijst dat zij ook is: het politiebeleid, de jeugdzorg, de 'n de Politiek het element van persoon recreatie, de verkeerssituatie, het wonen, üjhe karaktervastheid en waardigheid de krotopruiming en de restauratie van wensen te blijven signaleren, bij de zeld- karakteristiek-Amsterdamse bouwwerken zame gelegenheden waarbij dat element en buurten. Maar ook onder de indruk z*cd voordoet. JERUZALEM (Reuter) De Israeli sche bezettingsautoriteiten hebben het plan laten varen om volgende maand, wanneer de scholen in het bezette deel van Jordanië weer beginnen, leerboeken te laten gebruiken die in de plaats moes ten komen van de Arabische, waarin sterke anti-Israelische tendenzen waren aangetroffen. De nieuwe boeken zijn al gedrukt maar enige honderden Jordaan se onderwijzers hebben gedreigd geen les te gaan geven wanneer zij de oude boe ken niet mogen gebruiken. Als compro mis zullen de betrokken bladzijden en passages uit de boeken gescheurd wor den of worden zwart gemaakt. AMMAN (Jordanië) (AP) De wes terse autoriteiten die betrokken zijn bij het probleem van de Jordaanse vluch telingen, hebben verklaard dat Israel zich niet tot het uiterste inspant om de repatriëring van de vluchtelingen te be spoedigen. Van de 170.000 vluchtelingen die voor 31 augustus de Jordaan willen oversteken, zijn sinds de repatriëring vrij dag op gang kwam, slechts 4.000 terug gekeerd. Sinds de oorlog in juni zijn in totaal 235.000 Jordaniërs naar de weste lijke oever gevlucht. (van onze correspondent) BONN De voorzitter van de sociaal democratische fractie in de Bondsdag, Helmuth Schmidt, heeft kritiek geoefend op de waarschuwingen van de regering aan bepaalde YVestduitsers die naar Oost europa Willen reizen. Het gaat hier om een verklaring waarin „met zekere zorg voor de opeenhoping van arrestaties in enige landen in het oostblok wordt ge waarschuwd". De SPD-fractie-voorzitter Schmidt is van mening, dat het officiële getal van 56 arrestaties "verschrikkelijk overdreven was". Volgens de regeringswoordvoerder moesten vooral voormalige Oostduitsers oppassen, die in de DDR politiek ver zet hadden gepleegd, leidende functies be kleed of deel van de "Volksarmee" uit gemaakt. Volgens Helmuth Schmidt zitten de Westduitsers in Oosteuropese gevange nissen meestal wegens smokkel, spionage of hulp aan vluchtelingen. „Oof wij moreel anders denken over de vraag of bepaal de van deze handelingen strafbaar zouden moeten zijn, in die landen zijn zij het nu eenmaal", aldus Schmidt. De fractie leider verklaarde het te betreuren dat door het "opblazen van de affaire zeer veel schade zal kunnen ontstaan". In een regeringsverklaring in antwoord op de uitlatingen van Schmidt is opnieuw op de ernst van de situatie gewezen en hield men vast aan het oorspronkelijk op gegeven getal van 56 arrestaties. van Samkaldens duidelijke voorkeur voor I 'vwvyvwaw~wi~™v'»wvvvvvvv»«vwvvvvv> ^^"lvwwvvvwwwwwwwvwvwwwwww het samenspreken van raadsfracties en hogere bestuurscolleges over burgemees- Op te merken valt echter nog dat het door de sociaal-democratische voorzitter Willy Brandt geleide ministerie van Bui tenlandse Zaken het afgelopen weekeind op de vraag van een journalist antwoord de dat "iedere maand in Zwitserland meer Westduitsers gevangen genomen worden dan in een jaar in alle Oosteuro pese landen tezamen". De foto's geven een indruk van de geweldige ravage welke ontstond bij de explosie in Martelange. In de buurt van de brug waar de tank wagen omsloeg en ontplofte, raakten twaalf huizen in brand. De over zichtsfoto geeft een indruk van de blus- en reddingsoperaties in het Ardennendorp. tersbenoemingen. Want dit laatste demon streert het verlangen van de nieuwe bur- I gemeester, zeker te zijn van solidariteits- gevoelens tussen stedelijk bestuur en bur-1 gerij. In dat opzicht geeft hij ongetwij feld nieuwe stof tot overdenking aan de I volksvertegenwoordiging en de gemeente raden, die de regering nog steeds niet hebben kunnen overtuigen van de nood zaak, de procedure van een burgemees-1 tersbenoeming te moderniseren volgens voorbeeld van de wijze, waarop Samkal-1 den burgemeester van Amsterdam is ge worden. VWWWWWVWWWWWWWWVWWWWVWVWW I *Y*WVWtfWWWWWWVWW\/WWV\/\/VWW\/WWW\/\* I DIEPPE (Reuter). Kransen met linten in de kleuren van de Nazi-Wehr- macht, met het opschrift „Voor de dap peren", blijken neergelegd te zijn op de gedenktekens voor de Canadese en Brit se gesneuvelden van de overval op Diep pe 25 jaar geleden. Vermoed wordt dat leden van het 302de infanterie-regiment van de Wehrmacht, die dit gebied toen verdedigden, de kransen in de nacht van zondag op maandag hebben neerge legd. Tijdens het weekeinde waren er met grote belangstelling gehouden her denkingsplechtigheden voor de 900 Cana dezen en 230 Engelsen die bij deze mis lukte aanval op Hitiers Atlantikwall wa ren gesneuveld. De Duitse veteranen mo gen niet bij de officiële geallieerde plechtigheid aanwezig zijn. BRUSSEL (Reuter/AFP). Drie Belgische toeristen zijn door het Kongo lese leger geëxecuteerd nadat zij per vergissing de grens tussen Roeanda en Kongo hadden overschreden. Volgens het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken werden de drie Belgen vo rige week woensdag gearresteerd en overgebracht naar een legerkamp, waar zij enkele uren later werden terechtge steld. De Kongolese autoriteiten hebben toegezegd te zullen onderzoeken wie hiervoor verantwoordelijk is en dat de schuldigen zullen worden gestraft. HONGKONG (Reuter) China heeft de schending van het Chinese luchtruim door twee Amerikaanse vliegtuigen een daad van „openlijke provocatie" van het Chinese volk genoemd. In een artikel in het „Volksdagblad" dat door Radio-Pe- king werd aangehaald, staat da „de Chi nezen bereid zijn te vechten tot het ein de als de Amerikanen het Chinese volk oorlog willen opdringen". Volgens het Amerikaans departement van Defensie zouden twee Amerikaanse jachtbommenwerpers onopzettelijk de grens tussen Noord-Vietnam en China hebben geschonden. De toestellen zouden de Chinese grens zijn overgevlogen toen zij aan achtervolgende Mig's trachtten te ontkomen na een aanval ten noorden van Hanoi. „Nieuw China meldde later dat boven de provincie Kwangsi twee Ame rikaanse toestellen waren neergeschoten en dat een vlieger gevangen was geno men. Een duizendtal rooms-katholieken heb ben gisteren in Hanoi een protestbijeen komst gehouden tegen „Amerikaanse bombardementen van dichtbevolkte wij ken van Hanoi", aldus meldt het Noord- vietnamese persbureau. Een ziekenhuis dicht bij de kathedraal van Hanoi werd door een bom getroffen. Een dokter en een ziekenverpleger werden gedood, drie anderen werden gewond. Er bevonden zich geen zieken in. Aan het gebouw werd ADVERTENTIE aanzienlijke schade aangericht. Jacht bommenwerpers hebben gisteren de gro te elektriciteitscentrale op 1800 meter van het centrum van Hanoi aangevallen. De Britse regering heeft de Chinese zaakgelastigde Sjen Ping ontboden om hem eraan te herinneringen, dat de au toriteiten in Peking verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de Britse missie aldaar en de Britse onderdanen in com munistisch China. Met name gaat het om de Reutercorrespondent in Peking, An thony Grey, die huisarrest heeft gekre gen als represaille voor de aanhouding van Chinese journalisten in Hongkong. Ongeveer tweeduizend Chinese journa listen van meer dan twintig persorgani saties hebben maandag een protestmars gehouden naar het kantoor van de Brit se zaakgelastigde in Peking. Zij demon streerden tegen „vervolging van patriot tische Chinese journalisten en journalis tiek" door de Britse autoriteiten in Hongkong. Groot-Brittannië heeft geweigerd de ul timatieve Chinese nota in ontvangst te nemen waarin geprotesteerd wordt tegen de behandeling van drie verboden Pe- kinggezinde dagbladen en Pekinggezin- de journalisten in Hongkong. De Britse zaakgelastigde in Peking, Hopson, heeft de nota geweigerd toen hij gisteren op het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken werd ontboden omdat zij in niet diplomatieke taal was gesteld. MOSKOU De Russische regering heeft in een protestnota opnieuw gedreigd de handels- en scheepvaartovereenkom sten met China te verbreken als dit land doorgaat met het lastigvallen van de Rus sische schepen, zo meldt onze correspon dent. Aanleiding tot deze nieuwe protest nota waren de moeilijkheden die twee Russische schepen, de Toerkestan en de Kamtschaskles, een week geleden in de haven van Dairen ondervonden. Beide schepen verlieten op 15 augustus Dairen zonder lading aan boord te hebben geno men. Het is duidelijk dat in Moskou de maat langzamerhand vol is, want alle inciden ten van de laatste tijd worden nog eens uit de doeken gedaan, niet allen het voorval met de Swirk, maar ook nog het incident met de Syorsk, die vorig jaar de cember twintig dagen werd vastgehou den. Van Russische zijde worden de voor vallen als provocaties door de Chinese leiders aangeduid. (Van onze correspondent) LONDEN. Tientallen rechercheurs hebben gisteravond in Londen huiszoe kingen verricht en invallen gedaan om op het spoor te komen van de mannen die zondag een gewapende overval op de Amerikaanse ambassade in Londen hebben uitgevoerd. Zij bezochten extre mistische organisaties, de woningen van verdachte personen en clubs die ge bruikt worden door tegenstanders van de oorlog in Vietnam. Men vond een briefje op het trottoir met de volgende inhoud: „Staak de mis dadige moorden door het Amerikaanse leger. Solidariteit met alle mensen die vechten tegen yankeefascisme in de he le wereld. Racisme-vrijheid voor de Amerikaanse negers". De ondertekening luidde „Revolutionaire solidariteitsbewe ging". BOISE (Idaho) (AFP) Reusachtige oeboste gebieden van de Amerikaanse staten Idaho, Oregon en Montana zijn sinds maandag een prooi van de vlammen. Er zijn al meer dan 400 brandhaarden ge teld. In de betrokken gebieden is sedert twee maanden geen regen gevallen en het is er zeer warm. (Van onze correspondent) BRUSSEL. „Ik zat naar de ker mis te kijken vanuit mijn huis op de heuvel. Plotseling hoorde ik een ge weldige ontploffing en het volgende moment zag ik een vuurbal omlaag suizen die de huizen in brand zette. Ook vloog er een vuurbal over de weg. Het huis van de dokter en dat van de kruidenier en de meubel maker en het oude tramstation. Alles vloog in brand". De bejaarde en gepensioneerde onder wijzer Graffe trilde nog van schrik toen hij vertelde van de ramp die het 1600 in woners tellende Belgische grensstadje Martelange gisteren omstreeks het mid daguur heeft getroffen, toen een tank auto, die veertigduizend liter vloeibaar propaangas van Rotterdam naar Metz in Frankrijk vervoerde kantelde en ontplof te en de omgeving in brand zette. Elf mensgn onder wie een Spaanse familie bestaande uit man, vrouw, zoon en schoonzuster afkomstig uit Heemskerk bij Beverwijk, kwamen bij dit ongeluk om het leven. Twee en dertig mensen werden gewond naar ziekenhuizen in de omgeving van Martelange overgebracht, acht zwaar gewonden zijn met een le gervliegtuig naar Brussel vervoerd. Vijf van hen verkeren nog in levensgevaar. De stoffelijke resten van de Spaanse familie werden verkoold in een totaal uitgebrande auto teruggevonden. Het zijn de 45-jarige Fr. Caldas Montana, zijn 46-jarige echtgenote E. Caldas Queralt, zijn 15-jarige zoon Fr. Caldas Queralt, alsmede een inwonende zuster van de vrouw, de 51-jarige R. Queralt Pico. Se dert enige jaren woonde dit Spaanse gezin in Nederland. De man, de vrouw en haar zuster werkten bij Hoogovens in IJmuiden. Ze kwamen terug van va kantie in Spanje. De ontploffing deed zich, zoals in een deel van onze edities kon worden ge meld, gisteren omstreeks het middag (Van onze correspondent) LONDEN. -Dicht bij de plek waar al eerder twee kinderen zijn vermoord is gisteren een kledingstuk gevonden van de zevenjarige Christine Darby uit Wals all in Staffordshire, die sinds zaterdag middag spoorloos is. Evenals de twee eerder vermoorde meisjes moet Christine in een auto meegelokt zijn. De omgeving wordt thans intensief uit gekamd door 400 politiemannen met 50 honden, bijgestaan door 250 militairen. Er schijnt geen twijfel aan dat de dader dezelfde is als degene die de twee andere kinderen heeft vermoord. In december 1965 bij het eerste geval van ontvoe ring werd een vijfjarig meisje uit Bloxwich vermoord. Het andere kind was een tienjarig meisje uit Birmingham dat in augustus van vorig jaar verdween. uur voor. Het was om die tijd druk in Martelange dat tussen Aarlen en Luxem burg vlak bij de Belgisch-Luxemburgse grens ligt, want de jaarlijkse processie werd gehouden en de kermis was juist begonnen. Volgens de burgemeester van Marte lange rijdt iedere dag een Franse tank- naar Frankrijk door het stadje. De auto met vloeibaar gas van Nederland chauffeur van de auto van agisteren bots te met zijn auto tegen de borstwering van de brug over de Sure, het riviertje waaraan Martelange ligt. Met een slag die de bewoners deed denken dat er een vliegtuig was neergestort sprong de tankauto uit elkaar. De tank werd enige honderden meters verder op een garage teruggevonden. De cabine kwam terecht in een nabij benzinestation. Onmiddel lijk ontstonden op verscheidene plaatsen felle branden. De brandweer kreeg ver sterking uit omliggende steden en uit de hoofdstad Luxemburg. Een geluk bij een ongeluk was dat de rivier genoeg water kon leveren voor de spuiten. Het station, het postkantoor en vijftien hui zen zijn tot de grond toe afgebrand. Ook vele geparkeerd staande auto's, in to taal een vijftigtal, zijn onherstelbaar vernield. Het stoffelijk overschot van de chauf feur van de tankauto vond men in de cabine. De baby van de eigenaar van het benzinestation en een jongeman wer den ernstig gewond. In de getroffen wijk ontstond paniek. In een café, gevestigd in een pand dat vlam vatte, waren een kleine zeventig mensen aanwezig. Zij sprongen door de gebarsten vensters naar buiten om aan het vuur te ontkomen. Er is daar geen slachtoffer gevallen. De schade wordt op ongeveer vier miljoen gulden geschat. J Opgehangen. Een vrouw en haar vriend zijn in Irak terechtgesteld door ophan ging. Ze waren ter dood veroordeeld om dat ze vier jaar geleden de echtgenoot van de vrouw hadden vermoord. De vrouw was moeder van vijf kinderen. Onklaar. De Benguelaspoorweg, de voor naamste verbinding tussen de kopermij nen in Zambia en Kongo en de haven Lobito aan de Atlantische Oceaan, is door sabotage onklaar geraakt. Het her stelwerk zou een week duren. De sabo tage zou het werk zijn van Angolese nationalisten. Schadevergoeding. Een Parijs automobi list heeft zijn eis tegen de Mercedes au tomobielfabrieken om schadevergoeding wegens te hoog benzineverbruik van z'n auto toegewezen gekregen. De man had 3500 gulden geëist omdat zijn dure Mer cedes 36 percent meer benzine verbruik te dan in een reclamefolder was opge geven. Uitnodiging. De Noorse minister van De fensie Otto Grieg Tidemand gaat op uitnodiging van zijn Russische collega Andrei Grejsko op bezoek in Moskou. Tidemand is gisteren in Parijs aangeko men voor een vierdaags bezoek aan Frankrijk op uitnodiging van zijn Fran se collega Pierre Messmer.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3