Rellenbestrijding is werk voor speciaal opgeleide agenten ,Zo is het" krijgt op t.v. twee opvolgers WF DANSSCHOOL T. GRIEK „Moeilijkheden niet door tekort aan personeel, maar door teveel ongeschikten" fockink PROF. DR. W. BUIKHUISEN: Den Haag wil een actief kunstbeleid Cubaanse prijs voor Marcos Hondjes gered van vuilnisbelt NEGEN MUZEN Olifant uit India S^ortgens DINSDAG 22 AUGUSTUS 1967 7 Een nieuwe wereldburger? Zeg het met bloemen I oorkonten Gebrek aan discussie Generale repetities" Denk aan uw trouwdag! Zeg het met bloemen Een huwelijk? Zeg het met bloemen Op dit moment staat zijn hoofd echt niet naar WF) Het is een sport om met een tractor kaarsrechte voren te kunnen trekken. Logisch, dat dan niet aan Citroen brandewijn wordt gedacht. Zelfs niet als die van Wynand Fockink komt Want er is een tijd om voren open te trekken, maar ook is er. een tijd om een fles open te trekken. En als dat een l'WFl fles is met die verdraaid lekkere CITROENBRANDEWIJN FOCKINK dan mag de rest gerust stilte zijn. 4 D FOCKINK (Auto J679 Korporaal met nekkramp in ziekenhuis J ragen over deserties uit Amerikaanse leger De radio geeft woensdag T elevisie programma' s 3ank voor eten f De Groningse hoogleraar prof. dr. W. Buikhuisen, die enkele jaren ge leden in Utrecht promoveerde op een opzienbarend proefschrift over de achtergronden van het nozemgedrag waarin hij voor het eerst het woord „provo" gebruikte is voor stander van een soort relbrigade bij elk politiekorps dat geregeld met rel letjes te maken heeft. Bij de opleiding van de agent wordt vrijwel niets ge daan aan een betere benadering van de relsituatie. Een groep van hiertoe speciaal opgeleide agenten zal het bij een goede psychologische hantering als een erezaak beschouwen dat er geen ongeregeldheden uitbreken. Relbestrijding is geen eenvoudige zaak, aldus prof. Buikhuisen. Het vergt een grote kennis, een grote ervaring en een grote dosis vindingrijkheid. In politie kringen wijt men de moeilijkheden voor ADVERTENTIES rftWflWnd-i s n het ontwakende ,evefJ In Den Haag wordt onderzocht, hoe de gemeente meer actief en stimulerend kan optreden tegenover de beeldende kunste naars. De besturen van de plaatselijke kunstenaarsverenigingen worden hiertoe geraadpleegd. B. en W. overwegen, iedere Haagse kunstenaar periodiek werk te la ten inzenden. Een jury kan daaruit aan kopen doen en van de aangekochte wer ken een expositie organiseren. Ook zou de jury enkele van de exposanten kunnen aan wijzen, die voor een eenmanstentoonstel- ling in aanmerking zouden komen. De kosten van het plan worden geschat op honderdduizend gulden. al aan het personeelstekort. Prof. Buik huisen vindt dit geen juist argument. Wie, zo zegt hij, van nabij de relletjes heeft meegemaakt, weet dat rellen niet zozeer ontstaan doordat er te weinig agenten aanwezig zijn, maar doordat er te veel zijn die ongeschikt zijn voor dit werk. Hij is voorstander van een theoretische en praktische opleiding van speciale rel- brigades of gespecialiseerde agenten. Ook vestigt hij de aandacht op het belang van goede public-relations. Dit aspect wordt in politiekringen nog te amateuristisch gehanteerd. Dit noemt hij een gevaarlijke situatie, omdat het aantal normale con tacten tussen politie en burgerij steeds meer afneemt. De politie wordt steeds meer de vermanende en straffende in stantie. De kuierende wijkagent is ver dwenen, de contacten worden steeds on persoonlijker. In dit proces van vervreemding is een beter bespelen van de comrminicatieme- dia van groot belang. De politie zal er goed aan doen, deskundigen op dit ter rein in te schakelen. Elk type rel vraagt om een eigen aan pak bij de bestrijding, zo stelt hij voorts. Zij, die met de ordehandhaving zijn be last, moeten zo goed mogelijk geïnfor meerd zijn over de situatie waarvoor zij worden ingezet en over hetgeen aan de ongeregeldheden ten grondslag kan lig gen, wie erbij betrokken zijn en vooral wat men ermee hoopt te bereiken. Maar allereerst moet worden nagegaan of het niet mogelijk is de noodzaak tot provoce ren weg te nemen of, wanneer dit niet meteen kan of niet mogelijk is, een op-1 lossing in het vooruitzicht te stellen. Veel van de in Amsterdam heersende spanningen hadden weggenomen kunnen worden als de overheid in discussie had willen treden met provo, vindt hij. De geringe bereidheid daartoe vormde voor provo een bevestiging van haar opvat ting dat het gezag op een ondemocrati sche manier wordt uitgeoefend. Onderzoek naar de oorzaken van no- zemrellen heeft volgens', pr.of.Buikhuisen aangetoond, dat men herrie schopt van wege het ontbreken van alternatieve mo gelijkheden om zich te vermaken. De ongeregeldheden in de stationshal in Am sterdam schrijft hij toe aan het ontbre ken van voor dit type jongeren aantrek kelijke ontmoetingscentra. Prof. Buikhuisen acht het gewenst dat men zo mogelijk vooraf contact zoekt met formele en informele leiders van de groe peringen die medeverantwoordelijk kun nen zijn voor het uitbreken van ongere geldheden. De onlusten in Amsterdam op 13 en 14 juni 1966 hadden volgens hem mogelijk voorkomen kunnen worden door de leiding van de bouwvakkers te berich- ten dat een onpartijdige commissie een onderzoek zou instellen naar de doodsoor zaak van de overleden bouwvakker en dat in geval van schuld maatregelen zou den worden genomen. Men had zelfs aan de bouwvakkers kunnen vragen een arts voor deze commissie voor te dragen. Om onbegrijpelijke redenen werd evenwel niets gedaan, hoewel het aan de voor avond van de onlusten aan insiders be kend was dat de volgende morgen de bom I zou barsten. Prof. Buikhuisen pleit voorts voor het benutten van de gelegenheden die als „generale repetitie" dienst kunnen doen. Wanneer bijvoorbeeld bij het bezoek van een staatshoofd of het optreden van een beatband in Amsterdam orfgeregeldheden worden verwacht, is het van belang dat een delegatie van de Haagse politie in Amsterdam gaat kijken hoe het bezoek of het optreden van de band verloopt. Afgesproken moet worden of men bij ardeverstoringen soepel zal zijn of streng zal optreden. Iedere schijn van willekeur moet hierbij worden vermeden. Situaties als in Amsterdam, waarbij de ene week het roepen van „Johnson molenaar" wèl aanleiding geeft tot arrestaties en men de week daarop net doet of men niets hoort, zijn in dit opzicht fnuikend, aldus prof. Buikhuisen. ADVERTENTIE ten henr'° een belofte tegelijk. erv ADVERTENTIE Dubbel dankbaar De Argentijnse graficus Marcos een der exposanten op de momenteel in Ga- lerie-T in Haarlem gehouden tentoonstel ling heeft de eerste prijs voor grafiek gewonnen in Havana op Cuba. In de maanden juni en juli is daar een festival gehouden, waarvan een enorme tentoon stelling van beeldende kunst een onder deel was. Deze expositie was bedoeld als een representatieve gelegenheid voor de beeldende kunstenaars uit alle Latijns- Amerikaanse landen. Genodigden uit de gehele wereld, on der wie mr. E. de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam en de Nederlandse schilder Corneille, woon den de manifestaties bij. Marcos won zijn eerste prijs, waar voor hij drie bladen had mogen inzen den, met „Dans le Métro", de litho waar van wij destijds een reproduktie bij de recensie van de nu in Galerie-T gehou den expositie hebben geplaatst. (Van onze correspondent) VENLO Op een stortplaats in Venlo zijn maandagavond drie hondjes van een dag of acht oud van de vuurdood gered. Een wandelaar hoorde angstig gepiep en ging zoeken waar het geluid vandaan kwam. De stortplaats was in brand ge stoken. Vlakbij de vuurhaard vond hij de dieren in een jutezak. Hij bracht de hondjes naar de dierenbescherming. Daar slaagde men er onmiddellijk in, een moe derhond voor de beestjes te vinden. ADVERTENTIE Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. CITROENBRANDF.WTJN FOCKINK 8,80 hele liter. JONGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERTINE. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „Zo is het" het satiri sche televisieprogramma dat wee jaar ge leden abrupt uit de ether is verdwenen, krijgt het komende winterseizoen twee opvolgers, te presenteren door twee om roepen, de VARA en de VPRO. „Brandpunt"-presentator Frits van der Poel (35) heeft een aanbieding gekregen van de VARA om te beginnen in oktober samen met Herman Wigbold een nieuw kritisch programma op de t.v.-schermen te brengen, waarbij de satire een rol zal spelen. Van der Poel heeft nog geen be slissing genomen. Deze zal afhangen van eventuele tegenvoorstellen van zijn hui dige werkgever, de KRO. Het VPRO-bestuur zal dezer dagen be slissen over het voorstel dat een actueel, slagvaardig en satirisch programma be helst, waarin de teksten zullen worden geschreven door Joop van Tijn, Rinus Ferdinandusse en Jan Blokker, allen oud medewerkers van „Zo is het". Het ligt echter niet in de bedoeling dit drietal op het scherm te brengen. De presentatie zal geschieden door oud-KRO-man Henk Ter- lingen. diens rechterhand Henk I Bongaards en oud-nieuwslezer Fred Em mer. Voor de regie is Bob Ris voorgedra gen, terwijl de oud-nieuwslezers Bouke I Poelstra en Henk Teeuw de eindredactie I zullen verzorgen. De VPRO wil een programma, dat vol komen verschilt van de „Zo is het"-for- mule. Rinus Ferdinandusse zei echter gis- I teren te hopen dat het niet minder hard zal worden dan het VARA-programma van weleer. „Hoe het precies gaat wor den, weten we nog niet. In april zijn wij voor het eerst benaderd en vorige week donderdag is de eerste bespreking over de opzet geweest. We kunnen nog alle kanten uit. Ik vind het bijzonder plezie rig dat het de VPRO zelf is geweest die het initiatief hierin heeft genomen." In het gemeentelijk ziekenhuis in Arn hem is 'n 20-jarige reserve-korporaal op genomen die lijdt aan nekkramp. Volgens de artsen is zijn toestand redelijk goed. Het is het derde geval van nekkramp bij de landmacht dit jaar. De korporaal behoort tot het twaalfde pantserinfanteriebataljou, gelegerd in Schaarsbergen. Bij dit onderdeel zijn de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen geno men. Vanaf 25 augustus wordt in het Am sterdamse Stedelijk Museum een tentoonstelling gehouden van werk van Niki de St. Phalle. Daar zullen haar Nana's te zien zijn, waarvan er één in gezelschap van een kikker de tuin siert. Is het waar, dat de Nederlandse rege ring verplicht is om Amerikaanse deser teurs die in Nederland worden aange troffen uit te leveren aan de Amerikaan se autoriteiten en, zo ja, op welke wette lijke grondslag geschiedt zulks? Acht de regering het uitleveren van Amerikaanse deserteurs niet in strijd met het beginsel van het asielrecht, dat op deserteurs uit de communistische landen pleegt te wor den toegepast? zo vraag het Eerste-Ka- merlid Van Wijk (P.S.P.) de minister van Defensie. ADVERTENTIE GfOud - 2,/foer - rlogtó - 3£eltumCPleet Gr. Houtstraat 6, Haarlam, Tal. 02500 -10616 Science fiction. Hugo Gernsback, de uit vinder, schrijver, journalist en uitgever die wel de vader van de science fiction werd genoemd is zaterdag in het Roo sevelt ziekenhuis in New York overle den. Hij is 83 jaar geworden. Gerns back financierde in 1928 de eerste tele visie-uitzendingen in New York. Bij zijn dood had hij tachtig wetenschap pelijke patenten op zijn naam staan ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 MAANDAG 28 AUG. is de dag waarop de inschrijving begint voor uw DANSLES Gezellige clubs voor beginners en gevorderden - Alle leeftijden. Speciale clubs voor scholieren Dagel. geopend van 3—5 en 7—9 uur I HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassiek vioolconcert. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte orkestmuziek. 8.00 Nws. 8.10 Ge wijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte orkestmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Licht pianospel I en vocaal trio. 10.10 Klassieke muziek. 10.30 Godsdienstige uitzending. 11.00 Lichte gram- muziek. 12.27 Meded. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Opera-fragmenten. 14.00 Lichte orkestmu ziek. 14.20 Lichte gramm.muziek. 15.05 Klas sieke muziek 15.30 Moderne liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gramm.muziek. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Koorzang. 18.30 Lichte orkest- en gitaarmuziek 19.00 Nws 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Le ger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Licht instrumentaal kwintet. 20.05 Praags Lentefestival 1967: Moderne muziek. 21.30 Zeevaart, lezing. 21.45 Lichte orkestmuziek 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. 22.40 Klassieke liederen. 23.00 Ontmoetingen op Kreta. 23.15 Lichte gramm.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.10 Lichte gramm.muziek. 9.00 Klassieke gram. muziek. 9.40 Klassieke gewijde muziek.10.00 Lichte gramm.muziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Klassieke liederen. 11.55 Lichte gramm.mu ziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Me- I ded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango rumba orkest met zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Caba ret. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Klassieke muziek. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gramm.muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansor kest en solisten. 18.00 Nws. 18.15 Actualitei ten. 18.30 Licht ensemble met zangsolist 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord 20 40 Spreekt 'maar.21.15 Gesprekken. 22.00 Accent: 22.15 Lichte gramm.muziek. 22 20 Wereldkamp. wielrennen op de baan te Amsterdam. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidos- coop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13 02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op! 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek voor een Hollands pu bliek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rythm and Blues 17.35 Country en Western. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten landspersoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 14.30 Koorzang. 14.30 Het eeuwige Rusland. 14.50 Gemengd koor. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Dagdromen. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filoso fie. 18.50 Lichte orgelmuziek. 18.55 Taalwen- ken. 19.00 Nws. 19.30 Zigeunermuziek. 20.00 Operette. 21.20 Gevarieerde muziek. 22.00 Nws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Spaanse filmimpressie. 19.10 Batman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Een winstgevende be trekking TV-spel. 21.55 Klassieke muziek. 22.25 Epiloog. 22.30 Teleac. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Een man uit Bengalen, portret van de Indiase filmre gisseur Satyajit Ray. 20.30 Aparajito, speel film. 22.00 Reclame. 22.05 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.30 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Recla me. 19.00 Er was eens De Chinese nach tegaal. 19.52 Stichting Socutera. 19.56 Recla- me.20.00 Journaal en weeroverzicht. 2016 Reclame. 20.20 Bottles. 20.30 Three secrets, speelfilm. 22.00 Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. 23.00 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Kompas. 20.15 Voyage to the bottom of the sea. VA RA: 21.05 Achter het nws. 21.30 Coronation Street. 21.55 Bloemeneters in het land der Maya's. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. Nederland 1. De KRO begint met een Spaanse film en stapt dan direct over naar de wonderwereld van Batman. Er zal een standbeeld van de grote held worden onthuld, maar als het zover is, komt de raadselman onder het laken vandaan. Werk aan de winkel dus voor Batman en z'n vriendje Robin. Na het journaal een Bavaria produktie. Het is een stuk dat wordt uitgezonden in het kader van het KRO-zomertheater, van de Rus Alexander Ostrowsky. Zondagavond zagen we van hem Talent en Bewonde raars, nu „Een Winstgevende Betrekking". Net als zondagavond heeft Hans Dieter Schwarze voor de bewerking zorggedra gen en voert hij ook de regie. Deze keer is de hoofdpersoon een kleine ambtenaartje, dat wars is van alle omkoperij en bureau cratie, die hij in zijn omgeving ziet. Hij probeert zich als eerlijk mens en goed ambtenaar staande te houden, maar dat valt niet mee, want iedereen probeert hem beentje te lichten. Al zijn gemorali- seer brengt hem alleen maar achteruit. De t opkomst belppft jiietygql, vgor hem, want om wat te bereiken in de wereld moet je kruiwagens hebben en zelf ook wel eens een fooitje geven en dat stuit de idealistische Jadow tegen de borst. Slechts zijn invloedrijke oom Wischnew- sky houdt hem overeind. Als hij niet ver der komt, gaat zijn vrouw hem bittere verwijten maken. Hij komt daardoor voor de vraag te staan of hij zich moet aanslui ten bij de handelwijze van zijn vrouw, zijn familie en zijn collega's of dat hij de consequente idealist moet blijven. Als hij uiteindelijk een beslissing denkt te nemen, is die alweer door de feiten achterhaald Na deze satire nog een Duits programma en wel een concert van „I Musici di Ro ma", die met als solist Lucio Buccarella werken van Handel en Capuzzi spelen. Na de epiloog van pater Meyer tot slot de eerste Teleac-uitzending van dit sei zoen: informatie over de cursussen, die spoedig gaan beginnen, waaronder een cursus Russisch. Nederland 2. De NTS heeft eigenlijk de gehele avond gewijd aan de Indische film Aparajito. die zo'n jaar of tien geleden in Venetië bij het filmfestival de hoogste onderscheiding te beurt viel. Direct na het journaal gaan we kijken naar Ein Mann aus Bengalen, een Duitse documentaire over de Indische schilderijcineast Satyajit Ray, die Aparajito regisseerde. Aanslui tend de hoofdfilm. Het is een levend stuk India, voornamelijk tot stand gekomen dank zij de hulp van vele amateurs, die Ray liet figureren. Hij volgde daarmee het neo-realisme van de Italiaanse cine asten, voor wier werk hij grote bewonde ring had. In Aparajito maken we kennis met een kleine jongen, Apu, wiens vader naar de grote stad is getrokken en die samenwoont met zijn moeder, nadat zijn grootvader is overleden. Samen met zijn moeder gaat Apu zijn vader zoeken. Ze vinden hem in de heilige stad Benares, waar hij als priester rondzwerft. Hij is een idealist, een dromer en zijn zoon heeft diepe bewondering voor hem. De vader, die onder de laagsten van het volk verkeert, loopt evenwel een besmetting op en komt te overlijden. Apu en z'n moeder nemen dan hun intrek bij een oom op het platteland. De zoon wil in de voet sporen van zijn vader treden. Hij gaat te rug naar de stad om er te studeren. Uit dankbaarheid voor de actie „Eten voor India" schenkt het Indiase gouver nement uit naam van de Indiase kinde ren een olifantje aan de Nederlandse jeugd. Het dier zal in de Amsterdamse Artis onderdak krijgen. Het is op het ogenblik samen met een verzorger, Shri Nair, naar Nederland onderweg met het Duitse schip „Neidenfels", dat op 28 augustus in Rotterdam wordt verwacht. Het ongeveer vijf jaar oude olifantje heet Suseela. Dr. E. F. Jacobi, directeur van Artis, die vorig jaar een reis maakte door Ceylon en India, heeft toen reeds met Suseela kennisgemaakt. De Indische ver zorger, die mee naar Nederland komt, zal ongeveer vijf weken in Amsterdam blij ven. Suseela zal de eerste tijd in een eigen verblijf in Artis worden gehuis vest. Pas wanneer zij zich helemaal thuis voelt, zal zij mogen kennismaken met Barbara en haar toekomstige echtgenoot Murugan. Murugan is een geschenk van de vroegere premier van India, Pandit Nehroe, aan de Amsterdamse jeugd en verblijft al vele jaren in Artis.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7