Spanning in de kwestie-Peking Wilson en Brown met spoed van vakantie teruggeroepen M( u)ysterie HET WEER Kongolese bevelhebber streeft naar de dood van Schramme Rotterdamse metro had eerste botsing Steekpartij in Haarlem morris Niet tegen een muur „Goedhartje" K noppen Nog geen extra overheidssteun voor N.-Nederland Journalisten naar Zuid-Vietnam Radionieuws op andere tijden TWEEMAAL WARM ONTHAAL Vervolging van Sold atenzeitung in overweging w '-t K-n\ .7 MAATREGELEN TEGEN AUTO KERKHOVEN Chef op herhaling: personeel krijgt 38 dagen vrij BEROEPEN ONGEGROND Amsterdamse agent wordt niet vervolgd 52e JAARGANG NUMMER 248 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Kamercommissie verwerpt PvdA-motie Meer bewolking Aan het strand Bestorming Huurlingen zijn in Boekavoe omsingeld ■*v v> N V v. i if»* Minister Schut: Het woord is aan Uitbreiding Schiphol Fotograaf geslagen Bankstellen. SUEDE - NAPPA JASJES van alphen IJmuider Courant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Pas In de begroting- 1969 is er extra overheidssteun voor de ontwikkeling van Noord-Nederland te ver wachten. De eind 1967 uit te brengen no ta over Noord-Nederland zal wel een uitwerking van het nieuwe beleid bevat ten maar nog geen concrete maatrege len en financieringsplannen. Een motie van de heer Wierenga (P. v.d. A.) waarin de regering werd ge vraagd om reeds in de Nota-Noorden des Lands concrete maatregelen op te 'ne men, is vanmorgen in de Tweede Ka mer-commissie voor de ruimtelijke orde ning met 5 tegen 10 stemmen verworpen Alleen de P.v.d.A., D'66, de P.S.P. en de C.P.N. stemden voor de motie. Minister De Block verklaarde dat het huidige beleid zal worden voortgezet tot en met 1968. In de begroting voor 1969 zal de regering het beleid voor de jaren tot en met 1971 uiteenzetten. Daarom achtte de minister het onjuist als de Ka mer de regering nu al zou dwingen tot een nieuw beleid. Bovendien wil de re gering liever afwachten wat het oordeel is van de Tweede Kamer over de No ta-Noorden des Lands, die uiterlijk op 1 januari 1968 bij de Kamer zal worden ingediend. PRIBO NA LIMU (AP) Miljoenen muizen, die de oogst van een deel van Bosnië-Herzegowina in Joegoslavië heb ben opgegetenzetten hun offensief voort tn het oosten van deze republiek en zijn de aangrenzende republiek Servië bin nengerukt. Pogingen van boeren de die ren met vergif te verdelgen zijn mislukt door de ongelofelijke weerstand van de gele muizen. Boeren hebben gezien hoe ze het vergif inslikken en dan vrolijk verder gaan met de oogst. „Help! We zullen niet alleen zonder voedsel zitten, maar wij zullen zelf ook verslonden worden!" zo luidde een beroep van de dorpelingen aan de autoriteiten. Toen de muizen een maand geleden hun opwachting maakten in Bosnië-Her zegowina werd niet georganiseerd tegen hen opgetreden. Aangenomen werd dat de dieren zich bij gebrek aan voedsel tegen elkaar zouden keren.wat een misrekening bleek. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee 6 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Aangestipt 8 Kunst9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Ferdinand14 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Meer bewolking met kans op een regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ma tige tot zwakke wind. In het alge meen iets lagere middagtempera- turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine storing boven België kan een bui veroorzaken, maar over het algemeen blijft het droog en vrij zon nig. Temperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Geen storingen van betekenis. iïSSiSlwsSs viy Minister Luns heeft in Warschau een verdrag voor wederzijdse handel en culturëel-wetenschappelijke uitwis seling tussen Polen en de Benelux getekend. Bij dezelfde gelegenheid werd een akkoord over economische, industriële en technische samenwer king bereikt. Mr. Luns zei na de ondertekening: „lk heb het gevoel niet tegen een muur te hebben ge praat". De regering heeft de journalisten H. J. Neuman en P. van 't Veer bereid ge vonden, op uitnodiging van de Zuidvietna- mese regering de verkiezingen aldaar op 3 september als waarnemer bij te wonen. Voorts is mr. G. B. J. Hiltermann uit genodigd. Eerder hadden enkele Kamer leden de uitnodiging afgeslagen. LONDEN. Premier Harold Wil son en de minister van Buitenlandse Zaken George Brown hebben hun vakantie onderbroken in verband met de kwestie-China. Wilson is door een vliegtuig van de luchtmacht opge haald van de Scilly-eilanden voor de kust van Cornwall voor het voeren van spoedbesprekingen op Downing Street 10. Brown, die in de Noorse bergen met vakantie was, zou zich omstreeks het middaguur per heli kopter naar de luchthaven Fornebu laten brengen en vandaar rechtstreeks naar Londen vliegen. Inmiddels heeft de regering reeds door enkele maatregelen haar ongenoegen doen blijken over de brandstichting in de Britse kanselarij in Peking en het mis handelen van verschillende personeelsle den. Chinese diplomaten, leden van de handelsmissie en journalisten in totaal ruim vijftig personen mogen Groot- Brittannië niet uit zonder speciaal uit reisvisum. Ook mogen ze zich niet ver der dan acht kilometer van het centrum van Londen, Mable Arch begeven. Het is de Chinese legatie ook verboden radio contact op te nemen met Peking. Het ministerie heeft meegedeeld dat de verbindingen met de Britse legatie in Peking nog niet zijn hersteld, nadat ze dinsdagmiddag waren verbroken, juist toen de zaakgelastigde Hopson de dra matische mededeling deed: „Zij komen binnen, zij komen binnen". De kreet van Hopson was de aankon diging van de bestorming van het ge bouw van de Britse diplomatieke missie. Een krijsende menigte wierp flessen ben zine naar binnen, waardoor het gebouw in brand geraakte en vrijwel volledig werd verwoest. De zaakgelastigde en zijn staf werden mishandeld. Toen de menigte was weggetrokken kwamen zij naar bui ten. Het hoofd van de zaakgelastigde was verbonden, zijn kleding was besmeurd met bloed. Het gebouw was al de hele dag door betogers omsingeld geweest in verband met een ultimatum, waarin China zondag had geëist dat binnen 48 uur alle gearres teerde pro-Peking-journalisten in Hong kong zouden worden vrijgelaten en het verschijningsverbod van drie dagbladen zou worden opgeheven. Dinsdagmorgen verzamelde het Chinese personeel van de missie zich voor het kantoor van Hopson om te eisen dat deze een schriftelijk pro test tegen de Britse politiek in Hongkong in ontvangst zou nemen. Na urenlang debatteren gaf Hopson toe, maar hij wei gerde het hoofd te buigen en „schuld te bekennen", zoals de Chinezen van hem verlangden. BRAZZAVILLE, (Reuter) Jean Schramme en zijn blanke huurlingen zijn in Boekavoe door de Kongolese troepen omsingeld, heeft de bevelhebber van het Kongolese leger, generaal Bobozo, meege deeld. In commentaar op berichten, dat Schramme contact had opgenomen met de Kongolese regering om een wapenstil stand en veilige uittocht uit Kongo te verkrijgen zei Bobozo: „Wij zullen Jean Schramme uit zijn positie schieten en deze avonturier zal in een graf moeten begrij pen dat Kongo al sinds 30 juni 1960 on afhankelijk is". Kolonel Jean Schramme had een wa penstilstand van 48 uur aangeboden, die maandag om twaalf uur 's middags moest ingaan. Schramme deed zijn aanbod aan de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken Justin Bomboko via de pauselijke nuntius, terwijl Bomboko in Kigali, de hoofdstad van Rwanda, was. Schramme schijnt te hopen dat zijn mannen zich via Rwanda over de Roezizi- rivier in veiligheid kunnen stellen en dan verder per vliegtuig kunnen vluchten. Ook voor zijn Katangaanse soldaten en de leiders van de voorlopige regering zouden bij een wapenstilstand voorzieningen ge troffen moeten worden. De president van Rwanda, Gregoire Kayibanda, heeft een verklaring uitgege ven waarin hij weigert de huurlingen in (Van onze correspondent) HILVERSUM. De radionieuwsbe richten, sinds jaar en dag om 7 uur en 8 uur 's avonds, krijgen per 1 oktober een andere aanvangstijd. Op de AVRO/ VARA-zender (men wisselt om de vier maanden en per 1 oktober staat deze zender op Hilversum 1) wordt het nieuws van 20 uur naar 19.30 uur verschoven en op de KRO/NCRV-zender gaat het nieuws van 19 uur naar 18.30 uur. zijn land toe te laten. Hij noemt hen „internationale bandieten". Het Belgische consulaat in Kampala heeft gemeld dat Kongolese militairen drie Belgische studenten uit Leuven heb ben doodgeschoten. De jongelui waren op weg naar een pyrethrum plantage in Rwanda vlak bij de Kongolese grens ver dwaald, en bij vergissing in Kongo be land. :s&5 ,.$k,Af De sjah van Perzië werd op het Witte Huis ontvangen door president Johnson. Hij zat onder meer aan een diner aan met 130 andere gasten. Buiten het Witte Huis wachtten echter 130 gemaskerde Iraanse stu denten, die het met staatsbezoek allesbehalve eens zijn en de sjah (zie spandoek) vergelijken met de Zuid- vietnamese marionet Ky. BONN, (AP) Bondskanselier Georg Kiesingers christen-democratische partij heeft voorgesteld het extreem rechtse weekblad National und Soldaten Zeitung gerechtelijk te vervolgen om de buiten landse publieke opinie te sussen. Een exemplaar van het blad werd vo rige maand in beslag genomen wegens een foto van Adolf Hitler op de voorpagina. Hitier werd vergeleken met de Israëlische minister van Defensie Mosje Dayan. De Westduitse wet staat voorgoed ver bieden van een krant niet toe, maar vol gens de grondwet kan worden opgetreden tegen personen die misbruikmaken van de persvrijheid. De Indiase jeugd schenkt, zoals wij gisteren meldden, een olifantje aan de Nederlandse jeugd uit dank voor de actie „Eten voor India". Dit is dat olifantje. Het heet „Suseéla", hetgeen „Goedhartje" betekent. (Van onze correspondent) Tijdens een metro-excursie gisteravond met zo'n 800 personen is een ongeluk ge beurd met een metrotrein, die uit Rotter dam-Zuid terugsnelde naar het station stadhuis. De trein botste bij het station- Leuvehaven tegen een over de rails ge plaatste houten stelling. Twee arbeiders, die niets van de rit afwisten, hadden de stelling geplaatst. Zij stonden rustig scheurtjes in het pla fond te dichten op het moment dat de trein kwam aanrijden. Chef Wijkniet, die de trein bestuurde, had de vereiste signa len gegeven voor het naderen van het station. Daardoor gealarmeerd sprongen de mannen van de stelling. Geen tiende seconde te vroeg, want vrijwel gelijktij dig botste de motorwagen tegen de stel ling. Vier gewonden (hoofdzakelijk als gevolg van glassplinters) werden naar het ziekenhuis gebracht. (Van onze parlementaire redactie) Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zal aan de ge meentebesturen een circulaire zenden met de aansporing om de ongeremde groei van autokerkhoven te beteugelen. De mi nister beloofde dit vanmorgen in de Twee de-Kamercommissie voor de ruimtelijke ordening in antwoord op opmerkingen van de socialistische afgevaardigde van der Ploeg, die zei dat de autokerkhoven in Nederland zo snel groeien dat we te gen het jaar 2000 met niet minder dan 3000 autokerkhoven zitten. Op het ogen blik zijn er in Nederland al 261 met, en 489 zonder gemeentelijke vergunning. GELEEN (ANP) Een Geleense tex tielindustrie, de N.V. Baby Comfort, zal maandag a.s. de helft van haar personeel vijftig man voor 38 dagen naar huis moeten sturen omdat de chef-cou peur en hoofd van de snijafdeling, voor herhalingsoefening in militaire dienst moet. Ondanks pogingen van het gemeente bestuur van Geleen en een gunstig advies van het arbeidsbureau in Sittard, heeft het ministerie van Defensie tot tweemaal toe een verzoek tot uitstel of vrijstelling van de betrokken chef afgewezen. Het departement van Defensie gaf als com mentaar: „Het is niet de eerste maal dat als argument voor uitstel dreigende slui ting of tijdelijke stillegging van een be drijf wordt gebruikt. In het geval Geleen kunnen wij helaas niets doen." Directeur: Mr. H. C. van der Mije Opschrift water- en vuurwinkel Amsterdam: In de zon en om de centen Verkoop ik twee elementen. De Raad van State heeft twee be roepschriften tegen de uitbreiding van Schiphol met de hoofdbaan 09-27 onge grond verklaard. De beroepschriften wa ren afkomstig van de belangengemeen schap „Plan Machineweg 1960" in Amstel veen en de Stichting Eigen Woningbezit Tuinstad Buitenveldert. De appellanten hadden aangevoerd, dat door de aanleg van deze startbaan het gebruik van Schip hol en daarmee de geluidshinder zou toe nemen. De Raad van State acht grond aanwezig voor deze bezwaren, maar vindt uitbreiding van Schiphol een zaak van algemeen belang, die zwaarder weegt dan het belang van de appellanten. De Raad van State geeft geen uitsluitsel over de vraag, of bij de bebouwing in Buitenvel dert en Amstelveen voldoende rekening is gehouden met de uitbreiding van Schip hol. De officier van justitie in Amsterdam, mr. Hartsuiker, zal geen strafvervolging instellen tegen een agent van de Amster damse bereden politie tegen wie de foto graaf E. de Jongh uit de hoofdstad een klacht had ingediend. De politieruiter zou hem bij het natio naal monument op de Dam op 1 mei met de wapenstok in het gezicht geslagen hebben. De fotograaf zal nu bij het ge rechtshof zijn beklag doen over het niet vervolgen van de agent en het Hof ver zoeken alsnog een vervolging te gelasten. De lezingen van de fotograaf en de agent staan lijnrecht tegenover elkaar, al dus mr. Hartsuiker. De fotograaf is niet vlug genoeg weggegaan. De agent heeft niet de opzet gehad de fotograaf in het gezicht te slaan. De klacht van de heer De Jongh is door de rijksrecherche onder zocht. Een 26-jarige fabrieksarbeider afkom stig uit Curasao heeft dinsdagmiddag in een woning aan de Schagchelstraat in Haarlem een mislukte moordaanslag op zijn 37-jarige hospita gepleegd. De in overspannen toestand verkerende dader bracht de vrouw met een groot zakmes een niet gevaarlijke steekwond in haar hals toe. Ook werd zij in haar linker elleboog met het mes gestoken. Na in het Grote Gasthuis te zijn behandeld kon de vrouw naar haar woning terugkeren. De fabrieksarbeider is in het politiebu reau aan de Smedestraat waar hij zich zelf aanmeldde ingesloten. ADVERTEI 1ES Bankstellen in diverse stij len vindt u bij ons. Klassieke bankstellen met overgestoffeerde armleu ningen en gecapitonneerde rug vanaf ƒ1285. Windsor bankstellen in div. uitvoeringen, met khelimbaan epinglé vanaff 625.— Gestoffeerd met originele Arabië-khelim v.a. 840. Echt gezellige, sfeergevende bankstellen. Moderne bank stellen in teak of palissander uitvoering. In skai of origi neel rundleer gestoffeerd, vanaf 825. Ruime keuze vindt u bij eubelen BOOT 's Maandags gesloten. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 ieidseitraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam darsakademie HAARLEM JANSWEG 31 BIJ STATION TELEFOON 16546 inschrijving dagelijks vanaf 11 uur

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1