TUMULT ROND STAYERSRIT IN HET OLYMPISCH STADION Gangmaker Koch dook twee keer naar jurylid Jurylid ging Koch te lijf Deen Fredborg ontnam Trentin wereldkampioenschap op 1 km. Nederlands team uit de strijd om Amerikaanse softbaltitel Utrechter kreeg een boete en moest excuses maken Resultaten in Amsterdam Aanvallend schoot ploeg nog tekort Trentin en Gibbon hadden bezwaren tegen wachten Balk zesde M Moeder de renner naar hotel, vader in een tentje Benelux-atleten bleven ver bij Noren achter Drie spelers uit het veld gestuurd in Engeland De Doelder stapt uit ADO-bestuur l! DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 15 1% -maim Te druk Hans Rombouts Bongers record erkend 00 Hans Rombouts Bishop bleef eerste in WK Hornetklasse Ltappewinst in Namen van Rini Wagtmans (Van onze sportredacteur) Een gangmaker, Nop Koch, die als een Stuka twee keer in de richting van de Franse wedstrijdcommissaris dook, waarbij deze razendsnel opzij moestspringen om niet onderuit gereden te worden, en een wedstrijd- commissaris, Paillard, die de gangmaker, Koch, een paar trappen gaf. Een Paillard ook. die emotioneel brulde: „Koch er uit of ik". Dat veroorzaakte achter de schermen van het wereldwielercircus vannacht heftig tumult na de laatste kwalificatierit van de amateurstayers. Wat was er gebeurd? Koch had zich, zo zei tot zijn grote spijt KNWU-sportcommissielid Zwartepoorte aanvankelijk, niet gehouden aan de gemaakte afspraak met de gangmakers, dat zij niet boven de witte lijn zouden rijden, tenzij natuurlijk als er een aanval gelanceerd werd. Oud-stayer Paillard, al jaren in de jury voor de stayers en bekend veroorzaker van moeilijkheden door zijn zeer opvliegen de aard, beduidde Koch tijdens de rit, waarin De Wit een voorproefje gaf voor de finale en de tweede man op drie ronden reed, dat hij niet boven de witte lijn mocht rjjden. Met de opgerolde groene vlag, later de gele wees hij Koch op zijn wilde rijden. Koch werd kwaad, en dook twee keer met een gezicht van „als je niet weggaat, pak ik je" in de richting van Paillard, die op de onderkant van de baan stond. (Van onze softbalmedewerker) Ondanks goed veldspel is het Neder lands softbalnegental in Amerika er niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de beslissende fase in de strijd om de Ameri kaanse softbaltitel. De loting viel al uit in het nadeel van de Nederlandse ploeg. Als eerste tegenstandster kwam namelijk uit de bus één van de sterkere ploegen, Salt Lake City, de kampioen van Utah. Onder het toeziend oog van ruim 5000 Gangmaker Koch met Piet de Wit. Dat was natuurlijk een levensgevaar lijke zaak, want Koch draaide nu en dan snelheden van 84 km per uur. Terecht ontstond er dan ook grote deining. Pail lard rende onmiddellijk na de finish naar Koch toe aan de andere kant van de baan. De Utrechtse gangmaker, afgestapt en zijn motor naar de kabines duwend, kreeg een paar trappen van de woedende Paillard. Hein „Tarzan" van Breenen, aanvankelijk niet wetend, dat hij met Paillard te doen had, duwde het tweetal uit elkaar en voorkwam daarmee een groter schandaal. Na afloop werd er ook gefluisterd, dat Paillard en Linart, een ander Frans jurylid en oud-stayer, zwaar teleurgesteld waren geweest, dat hun landgenoot Mgrécjial zich met drect voor de finale had kunnen plaatsen. Onmiddellijk werd er op alle fronten een diplomatiek offensief ingezet om de woede (en de consequenties daarvan) van de heren Paillard en Linart in te dam men. Zwartepoorte besloot samen met dr. Van Dijk, voorzitter van de KNWU, om uitvoerig te gaan praten met de Fransen en de zaak onder een drankje te sussen. Aanvankelijk was men namelijk be vreesd, dat de wedstrijdcommissaris Koch zou verbieden nog verder aan de wereld kampioenschappen deel te nemen, een Koch, die ook al bij de Franse kampioen schappen, toen hij Raynal .raar de titel had geleid, te hoog had gereden. Zwartepoorte zelf nam het Koch kwa De anti-dopingcontrole heeft op de eer ste dag van de wereldkampioenschappen geen enkele moeilijkheid opgeleverd. De elf renners en de twee rijdsters, die voor controle waren opgeroepen, zijn allen verschenen. Slechts met twee renners, de Fransman Trentin en Gibbon van Trini dad, was er een te verwaarlozen pro bleempje. Trentin en Gibbon wilden zich onmiddellijk na hun rit op de 100 meter melden voor de controle, maar zij moes ten een half uur wachten en daar hadden zij bezwaar tegen. Zij wilden graag naar bed omdat zij vanmorgen weer om negen uur op de baan moeten zijn voor de se ries sprint. „Wij konden niet anders" vertelde dr. Van Dijk voorzitter van de KNWU en lid van de medische commissie van de U.C.I. „Stel dat een renner vlak voor een rit van ruim een minuut een pil in neemt en onmiddellijk na de rit met zijn plasje naar de dokter gaat, dan is het on mogelijk om ook maar iets te vinden. Na een half uur echter zijn mogelijk sporen van doping aanwijsbaar". De flesjes met urine zijn nog woensdagnacht naar Gent gebracht. De controle betrof Katie Hage (Ned) en Yvonne Reynders (Belg) en Fredborg (Den), Latocha (Polen), Gibbon (Trinidad), Trentin (Frankrijk), Sartori (Italië), Weil (West-Did), Markov (Rusl), Crowe (Australië), Mas (Spanje), Grab (Zwit.) en Boeye (België). Piet de Wit kwam zich vrijwillig melden maar werd teruggestuurd. lijk, dat hij zich niet aan de afspraak had gehouden. Weer later in de nacht, toen er nog slechts enkele nakaarters in het stadion aanwezig waren, werd be kend, dat men Koch een boete van 700, zou geven, welk bedrag hij overigens niet voor volgend jaar hoeft te betalen, om dat dan de UCI zich pas officieel over de straf kan uitspreken. Zwartepoorte be werkstelligde dat Koch niet geschorst werd. Wel werd hem opgedragen om de volgende morgen om half negen op het matje te verschijnen bij de boze wed strijdcommissarissen Linart en Paillard Daar moest hij zijn excuses maken. Bij die gang naar Canossa zou wor den uiteengezet, dat Koch de nieuwe re geling van de witte strepen niet geweten had de training evenwel was er 's mid dags twee uur voor onderbroken, omdat de schilders aan de slag moesten op de baan voor de strepen. Koch was niet bij de bijeenkomst van de gangmakers ge weest, omdat hij het te druk met zijn zaak zou hebben gehad. En, aldus sportcom missielid Zwartepoorte volgens plan „Koch had het communiqué waarin de nieuwe regeling stond niet van hem ge had". Dus wist Koch het allemaal niet. En dus was Koch geïrriteerd geraakt door de man, die druk stond te wijzen en te roepen op de baan. Dat hij naar de man was gereden was niet mooi ge weest van Koch, toegegeven.Aldus werd de zaak-Koch-Paillard gesust. Voor De Wit was dit alles zeer verve lend, omdat hij er niets aan kon doen en nu de kans liep zijn titel te verliezen (als Koch niet zou hebben mogen star ten). De Wit die dacht dat hij in zijn regenboogruit mocht starten, maar hem snel weer uit moest trekken, had zich su perieur getoond en had iedereen op min stens drie ronden gereden. Dries Helsloot was ook al heel sterk voor de dag ge komen. Hij plaatste zich royaal als eer ste en komt dus ook in de finale zonder zich te hebben hoeven forceren. Met Groenewegen was het anders. Die reed vootreffelij k, was van de laatste plaats mooi opgerukt naar de finalebrengende tweede positie en lag een halve baan voor, toen de motor van zijn gangma ker Pelzer het ineens vertikte. Het bleek dat de carburateur verstopt was. „Geen wonder", zei een monteur, „hij heeft dat ding in geen twaalfeneenhalf jaar schoon gemaakt". Maar ondertussen moest Groe newegen achter Stakenburg verder. Het kostte tempo en tijd. Groenewegen gaf er de brui aan, wilde afstappen, reed echter ontmoedigd door en werd vierde. Hij moet nu een herkansing winnen om in de finale te komen, waarvoor zich geplaatst hebben: De Wit, Helsloot, In- trozzi (It.), Janser (Zwits.), Weil (W.- Dld) en Markov (Rusl.). De UCI heeft dezer dagen het wereld record over 5 kilometer met staande start, dat de Nederlander Gerd Bongers de afgelopen winter in het Antwerps sportpaleis reed, thans offici eel erkend. Bongers legde de afstand af in 6.08,40, Het oude record stond op naam van Rudi Altig met 6.10,20. Uitslag tijdrit over 1000 meter met staande start voor amateurs: 1. Fredborg (Den.l 1 min. 08.63 sec.; 2. Latocha (Polen) 1.08.76; 3 Gibbon (Trin.) 1.09.11; 4. Trentin (Fr.) 1.09.21, 5. Sartori (It.) 1.09.43; 6. Balk (Ned.) 1.09.49. 7. Agapov (Rusl.) 1.09.70; 8. Perkins (Austr.i 1 09.92; 9. Honz (West-Dld.) 1.10.23; 10. Boo ker (GB.) 1.10.31 Uitslag eerste kwalificatierit amateurstay ers over 50 kilometer (de eerste twee plaat sen zich direct in de finale): 1. Weil (West- Did.) achter Koch 38 min. 06.70 seconde; 2. Markov (Rusl.) achter Walrave op 430 me ter; 3. De Vlemincky (Belg.) achter Loren- zetti op 830 meter; 4. Groenewegen (Ned.) achter Pelser op 2235 meter; 5. Herger (Zwit.) achter Notter op 2530 meter; 6. Philippe (Fr.) achter Laval op 4115 meter; 7. Camiel (It achter Dagnoli op 5365 meter. De ingeschre ven Tsjechen Steigl, Koci en Svorada zijn niet in Amsterdam verschenen. Tweede serie: 1. Helsloot (Ned.) achter Wiersma in 38.03.80; 2. Janser (Zwit.) achter Walrave op 915 meter; 4. Mas (Span.) achter Laval op 1235 meter; 5. Michiels Belg achter Pelser op 1960 meter; 6. Giscos (Fr I achter Blanc-Gardin op 3115 meter 7. Andini (It.) achter Lorenzetti op 4110 meter Derde serie: 1. De Wit (Ned.) achter Koch 36.30.48; 2. Introzzi (It.) achter Meuleman op 2430 meter; 3. Marechal (Fr.) achter Plaisan- ce op 2535 meter; 4. Julia (Sp.) achter Laval op 2545 meter; 5. Grab (Zwit.) achter Notter op 3150 meter; 6. Boeye (Belg.) achter De Graaf op 5330 meter. (Van onze sportredacteur) Loodzwaar hing Pierre Trentin tussen oud-wereldkampioen Toto Gé- rardin en zijn verzorger in. Zijn ge zicht was vertrokken. Moreion, zijn boezemvriend, stond meewarig toe te kijken. Trentin, die er evenals More- Ion tot nu toe niet aan dacht om - in het bezit zijnde van een prachtig buitenhuis met alle comfort op de Canarische eilanden om zich daar tussen de wedstrijden door te ver pozen profrenner te worden, omdat hij als dubbele wereldkampioen veel en veel meer geld kon verdienen, zag de basis van het fraaie landhuis wan kelen. Hij, de grote temporijder, was niet alleen zijn titel op de 1 km tijd rit kwijt geraakt. Erger nog, hij was als een kleine jongen weggezet in het Olympisch stadion. Een vierde plaats was er voor de vierkante Fransman. Geen medaille. Die waren voor de dolgelukkige twintigjarige Deen Niels Fredborg (goud), de „oude" 31-jarige Poolse kleermaker Waclav Latocha (zilver) en de lange donkere Reginald Gibbon uit Trinidad. Dat was de grote verrassing van de eerste avond van de wereldkampioenschappen. Een avond, waarop Klaas Balk, acht tienjarige Nederlandse neoviet, zesde werd op de kilometer, en waarop de Ne derlandse amateurstayers De Wit en Hel sloot zich oppermachtig naar de finale reden. Een avond ook, waarop de derde stayer Groenewegen zich de gemakkelij ke pas naar die finale zag afgesneden door de onvergeeflijke nonchalance van gangmaker Pelser. Een avond tenslotte die achter de coulissen tumultueus ein digde met de rel rond gangmaker Koch jurylid Paillard. en De eerste regenboogtrui, die uitgedeeld werd kwam dus om niet-verwachte schouders heen. Trentin had hooghartig meegedeeld, dat hij een tijd van 1.08 zou maken en zich daarmee royaal opnieuw met het erekleed zou omgorden. De tekst van het telegram naar huis was al opge steld. Het papier kon in snippers worden gescheurd. Een bittere teleurstelling voor Trentin, die zich helemaal afgestemd had op dit specialistenwerk. Eén verkeerde manoeuvre met het stuur kostte hem echter zijn balans en zoveel tienden van seconden, dat hij kansloos werd. De ver voor hem gestarte Niels Fredborg wist zijn grote vreugde al honderden me- i, voordat Trentin over de streep ging, hij de nieuwe wereldkampioen zou tot ters dat zij n. Gelukkige momenten voor de kantoor bediende uit Aarhus, wiens derde we- reldtiteltoernooi dit was en die nu naast de medaille als pre-Olympisch kampioen tijdrijden in Mexico (1.07.28 tegen de 1.08.63 van nu) de gouden plak van de wereldkampioen kan hangen. Gelukkige momenten ook voor zijn trainer de be- Het programma van de wereldkam pioenschappen voor vrijdag luidt: Vanaf 09.00 uur sprint kwartfinales amateurs, sprintseries dames, herkan singen stayers amateurs en sprinther kansing dames. Vanaf 19.00 uur sprint kwartfinales dames, halve finales achtervolging amateurs, halve finales sprint ama teurs, finale amateurachtervolging, stayerserie beroepsrenners en finale sprint amateurs. Fredborg faamde oud-sprinter uit vroeger jaren Alex Schandorf. Fredborg was er zelf uitermate door verrast. Hij had op brons gerekend, dat wel, maar Trentin was toch voor hem de grote man geweest. Die sloop als een kleine jongen weg, toen Fredborg uit bundig door de Denen in de katacomben (Van onze sportredacteur) De heer Charlie Burton nam gister avond in het Olympisch Stadion afscheid van zijn vrouw Beryl. Zij vertrok met de Engelse ploeg naar het hotel in de stad. Hij trok zich in de periferie van Amsterdam terug in een tentje op een camping. Beiden konden wel tevreden, maar toch met enige angst in het hart gaan slapen. De achtervolgingskampioe ne van vorig jaar, moeder van een aar dige dochter Denise, die thuis moest blij ven, had zich geplaatst voor de halve finale van de wereldkampioenschappen, samen met de Russinnen Tamara Gar- kushina, de nationale kampioene, en Raissa Obodovskaja en de Belgische ve terane, de dertigjarige Belgische Yvonne Reynders. Obodovskaja (4.05.04 in de serie) en Garkushina (4.06.35 in de kwartfinale te gen de Nederlandse Katie Hage (4.18.56) zijn veruit favoriet. Zij zullen elkaar wel in de finale ontmoeten. De tijden van Beryl Burton en Yvonne Reynders wa ren resp. 4.10.59 en 4.15.67. De Nederlandse meisjes speelden geen rol van betekenis. Janny Jonkers kon zich niet bij de laatste acht plaatsen en Katie Hage werd met groot verschil door de Russin overrompeld. van het stadion werd bejubeld. „Ik had de verkeerde plaat gestoken", mompelde hij tot de Deen, toen' hij hem de hand reikte. Fredborg grinnikte. Klaas Balk, die al als derde aan de start kwam en na een beste eerste ronde (in "35 sec.) na 750 meter „instortte", herinnerde zich heel goed, toen Fredborg gehuldigd werd, dat hij tegen deze Deen in het zelfde stadion een onbeslist had gereden (1.09.8). Balk, die zijn record tot 1.09.49 verbeterde, was niet teleurgesteld over zijn zesde plaats. Waarom zou hij ook? Hij had beter gereden dan ooit, telt pas achttien jaar en zei terecht: „ik ben nog jong. Volgend jaar zal ik meer macht hebben". Hij was slechts luttele fracties van seconden achter Trentin geëindigd. De Italiaan Sartori hield hem net van een vijfde plaats af. De atletiekploeg van de drie Benelux landen heeft woensdagavond in Oslo een grote nederlaag geleden tegen Noorwe gen. (231,5 - 177,5 punten) Een prestatie van formaat leverde Servee Wijsen, de Nederlandse kampioen en recordhouder polsstokhoogspringen, die met een sprong van 4,50 meter zijn eigen Nederlandse record evenaarde. Voor de enige Nederlandse overwin ning zorgde woensdagavond Wim Blom, die in de overigens matige tijd van 21,5 de 200 meter won. Voor een gecombineerde zege zorgden Fred van Herpen en Rein van den Heu vel, die met de Belgen Vanden wijngaar den en Makien de 4 x 400 meter wonnen in 3.11.0. Een goede prestatie leverde de Belg Mertens (1.47,9 op de 800 meter), die een halve seconde voorsprong op zijn landgenoot De Hertoghe had. I toeschouwers speelde het Nederlands ne gental overigens de allerbeste wedstrijd uit de nog korte geschiedenis van de 1 NASB. Werd gerekend op het pitchen van Mary Boekhout, tot ieders verbazing kreeg Ineke van 't Veldt opdracht de verdediging te leiden. Met steun van haar gehele team heeft zij deze keuze op schit terende wijze waar gemaakt. In de eerste vijf innings wisten namelijk slechts drie Amerikaanse speelsters tot de honken door te dringen. Steun kreeg Ineke van 't Veldt vooral van linksveldster Els ter Meulen, die op schitterende wijze zeven slagmensen uitving en in de vijfde inning een achtste slachtoffer maakte op de thuisplaat. Aanvallend was de Nederland se formatie tot op dat ogenblik zelfs sterker geweest. Na hits van Toos Snater en Ludy Handgraaf in de vijfde slagbeurt had het er een ogenblik zelfs alle schijn van, dat Nederland mede door de gewel dige toejuichingen van het publiek in Stratford de leiding zou nemen. Tijdig echter herstelde Salt Lake City zich. Pas in de zesde inning drukte de Ameri kaanse ploeg even door. Day en Hughes gaven hits en met een opzettelijke vrije loop voor Joy Peterson waren de honken vol. Een sacrifice-fly in het linksveld van Maria Bankhead betekende toen 1-0. Al vorens de laatste nul viel had Donna Poll met een honkslag Nederland op een moeilijk te overbruggen 2-0 achterstand geplaatst. Hoewel Toos Snater, Ludy Handgraaf en Ineke van 't Veldt in de laatste inning de bal het veld in brach ten, konden ook zij de score niet meer wijzigen. Met 0-1-6-1 moest Ineke van 't Veldt opnieuw uitstekend gesteund door Janke Nijdam eervol het verlies accepteren. Tegen Waltham, de kampioen van Massachusetts, had Mary Boekhout, de winnende werpster van de eerste wed strijd een nerveuze start. Na een tweetal vrije lopen werd zij bij een 1-0 achter stand in de tweede inning vervangen door Mary Groen, die aanvankelijk de zaak goed klaarde. Na een uur oponthoud ten gevolge van de regen kwam echter ook zij in moeilijkheden. Bij een 4-0 achter stand in de vierde inning, het Nederlands negental was toen reeds gehandicapt door blessures van Toos Snater en Mau reen Hoyer, kwam wederom Ineke van 't Veldt op het werplieuvel. De Waltham slagvaardigheid daalde zienderogen. Het veldwerk sloot en geruisloos verdween de ene na de andere Amerikaanse speel ster uit het slagperk. Aan slag echter kon onze ploeg niet meer zo excelleren als in de eerste wedstrijd. Nederland was uitgeschakeld. Aanvallend is de achter stand nog te groot. Drie spelers werden uit het veld ge stuurd tijdens de woensdag gespeelde wedstrijden voor de Engelse competitie. Jim Baxter, de Schotse international van Sunderland en Fulham-vleugelspeler Ter ry Parmenter werden naar de kleedka mer gestuurd in de zeventigste minuut van het roerige duel in Roker Park. Phil Parkes, de doelman van Wolverhampton, moest dezelfde gang maken één minuut voor het einde van de ontmoeting tegen West Bromwich Albion. Bij SunderlandFulham was de wed strijd ten tijde van het incident al beslist: 3-0 voor Sunderland. Bij Wolverhamp ton—West Bromwich was het doelpunt, waarmee Brown enkele seconden voor tijd de stand op 3-3 bracht, de directe aanleiding tot ongeregeldheden, waarbij de scheidsrechter degene uit het veld stuurde, die het felst protesteerde. Links buiten David Wagstaffe nam de plaati van Parkes onder de lat over. De uitslagen van gisteravond: Chelsea- Newcastle United 1-1, Manchester Uni ted—Leeds United 1-0, Sheffield Wednes day—Leicester City 2-1, Southampton- Manchester City 3-2, Stoke City—Shef field United 1-1, SunderlandFulham 3- 0 .Tottenham HotspurEverton 1-1, Wol verhampton WanderersWest Bromwich 1 Albion 3-3. De Engelsman Bishop heeft woensdag op een bijzonder rustig IJsselmeer voor Muiden zijn eerste nederlaag geleden in de strijd om het wereldkampioenschap in de Hornetklasse. De bekwame Engels man eindigde in de derde race op de zevende plaats, maar behield desondanks de eerste plaats in de algemene rang schikking. De Nederlander Muller kwam als vijfde binnen en staat in het alge meen klassement nu derde. De Nederlandse amateur Rini Wagt mans, één van de geselecteerden voor het Nederlands team bij het wereldkampioen schap op de weg, heeft woensdag de eer ste etappe van de Ronde van Namen ge wonnen. Wagtmans won de 116 km van Namen naar Floreffe in een eindsprint te- gen de Belgen Capiaux en Buchelz. De uitslag: 1. Wagtmans (Ned) 2.53.00, 2. Ca piaux (Belg) z.t., 3. Buchelz (Belg) zt 4 Nieuwkamp (Ned) 2.53.10, 5. Pijnen (Ned) z.t., Ploegenklassement: 1. Nederland 8.39.00 2_ Groot Bnttannië 8.40.35, 3. Zwitserland ÖO.U.Oz. De heer N. de Doelder, algemeen voor zitter van ADO heeft besloten zijn functie ter beschikking te stellen. Als reden voor zijn aftreden gaf de scheidende voorzitter op „onvoldoende samenwerking met de sectie betaald voetbal, inzonderheid met de voorzitter van de sectie betaald voet bal, de heer H. Choufoer". De heer De Doelder is reeds 35 jaar lid van ADO en sinds 23 jaar bestuurslid.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15