Studentikoos festijn bij het slot „Assumburg" in Heemskerk Verenigingsnieuws uit de IJmond C0R0LY BROMFIETSEN C0R0LY KINDERRIJWIELEN Opera „Faust" in de dr. Prinsenhal door „Zang en Vriendschap" Novieten verwelkomden hun bestuur Feestdag voor Ome Willem en Tante Marietje Van Es Prijzen van kleuren tv fors omlaag Leidse groenen in het geweer ODIN herdacht vader en zoon C aid as Montano Kantine atelier nu sociëteit Noteringen van groenteveiling Meisje liep tegen vliegmachine op kermis Forse botsing in Beverwijk Worst gestolen uit frites-kraam Muziek in Velsen Expositie bij Felison IJmuiden Kort IJmondnieuws Verzending zeepost DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 5 V elsen-IJ muiden Beverwijk In Beverwijk In Wijk aan Zee JBllK te te I f N v In West-Duitsland Kort nieuws In het kader van het noviciaatskamp, dat elk jaar door de rooms-katho- lieke studentenvereniging Sanctus Augustinus uit Leiden in de jeugd herberg Assumburg in Heemskerk wordt gehouden, is het bestuur van deze studentenvereniging woensdagmiddag omstreeks half een door de ruim 200 novieten officieel op Assumburg ontvangen. Het in een open rijtuig gezeten be ituur werd op de Tolweg opgewacht door een aantal estafettelopers, die het bericht van de nadering in een snelle ren aan de bij de slotgracht wachtende noviciaats commissie en de in de oprijlaan opge stelde novieten doorgaven. Bij de inrit werd het bestuur verwelkomd door een uit de novieten gevorfnd orkestje. Uit deze groep jongelui was tevens een excercitiepeloton met houten geweertjes en houten zwaarden gevormd, terwijl een aantal meisjesstudenten als marketenster fungeerde. Zowel het excercitie-peloton *ls de marketensters begeleidden de open calèche naar het voorplein, waar de no viciaatscommissie ter begroeting stond aangetreden. Na een begroetingstoespraak van pro-praeses C. J. W. Veraart volgde op het voorplein van het slot een stu dentikoos festijn, waarin ondanks de hu mor en de kolder met nadruk op de ernst van het komende universiteitsleven werd gewezen. Dit is trouwens ook de strek king van het noviciaatskamp de novie ten opvangen, verzorgen en begeleiden bij hun intrede in de universiteitsge meenschap. Tot slot van de ontvangst, die ook door DONDERDAG 24 AUGUSTUS Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 25 AUGUSTUS Cultureel Centrum, 20 u.: Ledenver- ladering „Fauna Felisena". Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebiblio theek en de r.-k. bibliotheek in Sant poort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. open bare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DONDERDAG 24 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20 15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen zijn ge sloten. VRIJDAG 25 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u-; Oosterwijk, Am- stelstraat 44, volw. 19-21 u.; jeugd 15-30- 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, gesloten; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat ja, volw. 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg ,5, volw. 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd 15.30-17.30 u. een aantal ouderejaars werd bijgewoond, gaf de praeses van St. Augustinus B. H. A. Klep aan pro-praeses Veraart en de noviciaatscommissie de opdracht de groep jonge middelbare scholieren met alle mid delen te helpen bij de inauguratie tot leden van de studentenvereniging. In het clubgebouw aan de Hoogdorper- weg in Heemskerk werd woensdagavond de jaarvergadering gehouden van de voet balvereniging ODIN. Voorzitter D. Brug- genkamp herdacht het tragische overlij den van het Spaanse gezin Caldas, dat bi;i een ramp in België verongelukte. De heer Frans Caldas Montano en zijn 15-jarige zoon Frans waren trouwe leden van ODIN De vader kon men elke week als jeugd leider op het sportveld vinden, terwijl zijn zoon bij de aspiranten voetbalde. Beiden stonden voor a.s. zaterdag opge steld als respectievelijk leider en speler in het toernooi van Kennemerland, waar aan ODIN deelneemt. De voorzitter zei, dat de verslagenheid in het ODIN-kamp groot is. Wij kunnen hen gedenken als goede sportlieden, aldus de heer Bruggen kamp. ODIN kan op een goed verenigingsjaar terugzien. Het ledental steeg tot 276. In de komende competitie komt ODIN uit met 9 senioren-elftallen, 2 junioren, 5 aspiran ten en 3 pupillenelftallenDe financiële po sitie van de vereniging is dankzij de voetbaltoto en de inkomsten uit de kan tine beter geworden. Bij de bestuursver kiezing werd de heer D. Bruggenkamp bij acclamatie herkozen. In de vacature van de heer B. Looyen kon niet worden voor zien. Er is in het voormalig confectieatelier Berghaus aan de Kruisweg in Beverwijk de afgelopen weken hard en met succes gewerkt door de stichting „Jeugd en Sport". Wie de vroegere kantine betreedt zal verbaasd zijn over de vele veranderin gen, die in zulk een korte tijd werden aangebracht. Er is nu een gezellige bar, intieme verlichting en een keurige stoffe ring. Kortom, de kantine is verrassend vlug veranderd in een sfeervol le socië teitszaal waar het goed toeven en dan- sen is. Dit laatste gebeurt aanstaande zondag reeds, waar vanaf 8 uur gedanst kan worden op de tonen van het orkest „Ivy' Gebleken is, dat er voor dit eve nement reeds grote belangstelling bestaat. ADVERTENTIE Extra aanbiedingen. Komt dit zien BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Pro-praeses C. J. W. Veraart richt een welkomstwoord tot het bestuur van de studentenvereniging Sanctus Augustinus. ADVERTENTIE heeft de grootste keus in en de scherpste prijzen. BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Aardbeien 78-98, bloemkool 30-103, bos- peen 20-56, prei 21-39, sla 20-47, spinazie 23-76, groene kool 23-39, rode kool 6-14, andijvie 14-4, komkommer 15-49, sperzie bonen 35-105, snijb. 40-112, pronkbonen 25-49, tomaten 40-76, waspeen 18-52 rabar ber 21-37, meloenen 50-195, knollen 18-27. Om half vier woensdagmiddag is op het Marktplein in IJmuiden, waar de ker mis wordt gehouden, een 7-jarig meisje tegen een ronddraaiende vliegmachine gelopen. Met een hoofdwond is zij door de Ongevallendienst naar het Antonius ziekenhuis overgebracht. Op het kruispunt Vondellaan-Akeren- damlaan in Beverwijk ontstond woensdag middag een vrij ernstige botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuur der van de vrachtauto (een 26-jarige in woner van Oudorp) geen voorrang ver leende. Bij de botsing werd de personen auto volkomen vernield De bestuurder er van, een 40-jarige inwoner uit Nieuwen- hagen, werd met een sleutelbeenfractuur in de Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. Een inzittende van het totaal vernielde voertuig, 'n 23-jarige inwoner uit Sittard, liep een hersenschudding op en een arm- fractuur. Ook dit slachtoffer werd opgeno men in het zelfde ziekenhuis. In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebroken bij een patates-frites kraam op het strand in Wijk aan Zee. De daders kwamen binnen na het force ren van een luik. Hun buit bestond uit worst: 13 blikken en 3 glazen potten. De politie stelt een onderzoek in. De heer W. J. van Es, voor zijn vis winkel. die wijd en zijd bekend is onder de ''islief hebbers, tot ver over Nederlands grenzen. Vandaag vieren de heer en mevrouw W. J. van Es-Lammers, Orionweg 39 in IJmuiden, een dubbel feest. In de eerste plaats is het echtpaar vijfenveertig jaar getrouwd. Bovendien wordt vandaag het feit gevierd, dat de zaak van de familie Van Es-Lammers veertig jaar geleden werd opgericht. De viswinkel op de Halkade nabij het station IJmuiden is niet meer uit de IJmuidense samenleving weg te denken. De thans 63-jarige „ome Willem" (in en rond de vishallen) werd geboren in Middelharnis op het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee. Zijn vrouw „tan te Marietje" die een jaar jonger is dan haar echtgenoot, is Amsterdamse van geboorte. Beiden verhuisden echter reeds op jeugdige leeftijd naar IJmuiden. Vader Van Es, die een bakkerij be heerde, had voor zijn zoon een heel an dere toekomst gedacht, die zich groten deels in de warme, zoete lucht van de bakkerij zou moeten afspelen. De jonge Van Es is een blauwe maandag bij zijn vader werkzaam geweest. Maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en Van Es Jr. ging geheel tegen de zin van zijn ouders in varen. Na een periode van huis te zijn geweest, keerde hij weer terug in IJmuiden, om met een vis bela den bakfiets te proberen zijn waar aan de man te brengen. Zijn arbeidsterrein bevond zich voornamelijk op de Zuidzij, de Tegeltjesmarkt en de Pannekeet bij de spoorhoogte; namen die bij oud-IJmui- denaren vele herinneringen aan vervlo gen tijden zullen oproepen. Ook als de boot van lijndienst IJmuiden-Amsterdam van de „Alkmaar Pakket" afvoer was de heer Van Es met zijn gerookte vis en haring aanwezig. In de oorlog was hij werkzaam bij de visverdeling in IJmuiden. Vlak na de be vrijding deed hij zijn intrede in de vis winkel aan de Halkade, die nu een wijd verbreide vermaardheid geniet. Praktisch zeven dagen per week zijn de heer en mevrouw Van Es-Lammers in hun vispaleis te vinden. Het dubbele jubileum wordt in aanwe- zigheid van de kinderen, kleinkindern en een achterkleinkind in huiselijke kring gevierd, maar ook in de viswinkel zal het bruidspaar ongetwijfeld nog dagenlang vele complimenten in ontvangst mogen nemen. Zaterdag 9 september geeft het Bever- wijkse gemengd zangkoor „Zang en Vriendschap" in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk een uitvoering van de opera „Faust" van Charles Gounod. Aan dit concert werken behalve het Noord Phil- harmonisch Orkest mee de sopraan Jen ny Veeninga, de alt Maria Vloeimans, de mezzo-sopraan Lydia Ventura, de bas- bariton Marco Bakker, de tenor Nico Boer en tenslotte Anton Wanders en Bart van Oerle, beiden bariton. De muzikale leiding ligt bij Thijs Kra mer. Over de opera en de componist het volgende: Charles Gounod Frans compo nist, werd geboren in Parijs op 17 juni 1818 en stierf 18 oktober 1893. Aanvanke lijk was Gounod kerkorganist, schreef kerkmuziek en ging circa 1850 over tot de wereldlijke muziek. Hij werd vooral bekend door zijn opera „Faust", welke hij componeerde in 1859 en die een we reldsucces is geworden. De „Gretchen- tragedie" speelt hierin de hoofdrol. De muziek van Gounod kenmerkt zich door rijke melodiek en kleurrijke instrumenta tie. De opera „Faust" ging op 3 maart 1869 in de opera te Parijs in première in de vorm waarin hij thans nog wordt uitgevoerd. Faust werd het grootste succes dat de opera ooit gekend heeft en is, niet alleen in Frankrijk, nog steeds een van de meest opgevoerde opera's. De hoogbejaarde geleerde, Dr. Faust, zit in zijn studeerkamer en is vol walging van het leven, dat hem niet geleerd heeft, ondanks alle moeite die hij zich gegeven heeft, het levensraadsel te doorgron den. Hij besluit zelfmoord te plegen. Het wordt ochtend en buiten klinkt 'iet gezang van meisjes en arbeiders die met vreugde de nieuwe dag begroeten. Faust vervloekt alles waaraan andere mensen waarde hechten en roept de duivel aan, die onmiddellijk verschijnt. Mephistofeles belooft Faust alles wat hij wenst. Faust heeft geen andere verlangens dan de jeugd, maar aarzelt op het aanbod van de duivel in te gaan, wanneer deze hem in ruil voor jeugd zijn ziel vraagt. Mephis tofeles doet hem tenslotte besluiten door een visioen van een jong meisje (Mar guerite), dat aan haar spinnewiel zit. Faust drinkt nu inplaats van zijn gift drank, een beker die Mephistofeles hem aanbiedt, en wordt op slag verjongd. Er is kermis op het plein in de stad (Frankfort?) en er is veel bedrijvigheid, in het bizonder voor de herberg. Twee figuren komen uit de menigte naar vo ren. Valentin, de broer van Marguerite en Siebel die in stilte Marguerite lief heeft. Valentin die soldaat is en ten strij de moet trekken, maakt zich zorgen over zijn zuster die hij alleen moet ach ter laten, maar Siebel belooft hem, dat hij op haai- zal passen. Wagner, even eens een soldaat, zingt een lied en op dat moment verschijnt Mephistofeles, die eveneens een lied (het gouden kalf) zingt. Hij doet enige onprettige voorspel lingen die aanleiding geven tot een twist. Bovendien uit hij zijn misnoegen over de slechte wijn en slaat met zijn zwaard op het tonnetje, dat het uithang bord van de herberg is en betere wijn vloeit in de bokalen. Hiermede brengt hij een toost uit op Marguerite, wat Valen tin zijn zwaard doet trekken. De soldaten vertrekken en Faust vraagt aan Mephistofeles waar het meis je is, dat hij hem in een visioen heeft getoond. Hij antwoordt dat zij spoedig voorbij zal komen. Als zij komt, biedt Faust haar aan haar te begeleiden, maar zij weigert dit. Zij gaan daarna naar het huis van Marguerite en Mephisto laat Faust een kistje met juwelen naast een boeket bloemen van Siebel neerzet ten. Zij ziet eerst de bloemen, daarna het kistje met juwelen, maar begrijpt er niets van, ofschoon haar gedachten wel bij de onbekende knappe ridder zijn. Zij vindt dat er geen kwaad in steekt enige sieraden aan te doen en direct daarop maken Mephistofeles en Faust hun en tree. Faust krijgt gelegenheid Marguerite het hof te maken en zij spreken af el kander de volgende dag weer te ontmoe ten. Marguerite gaat haar huis binnen en wanneer het donker wordt, uit zij haar verlangen naar Faust, die in haar tuin verborgen zijnde, naar haar toe gaat, terwijl de duivel zich grinnekend verwijdert. Na enige tijd heeft Faust haar om on begrijpelijke redenen verlaten. Zij moet moeder worden zonder getrouwd te zijn geweest en is prijs gegeven aan de ver achting van haar vriendinnen. Toch houdt zij nog altijd van Faust, maar weet dat Mephistofeles Fausts kwade genius is. Alleen Siebel is haar trouw gebleven en neemt de delicate taak op zich de terug gekeerde Valentin (soldatenkoor) te ver tellen wat er gebeurd is. Op het stadsplein ontmoeten Faust en de duivel Valentin, die begrijpt dat Faust de verleider van zijn zuster is. Hij trekt zijn degen. In het duel wat nu volgt wordt Valentin dodelijk getroffen en sterft nadat hij zijn zuster heeft vervloekt Marguerite door al het leed van haar verstand beroofd, probeert in de kerk troost te vinden in het gebed. Zij wordt daarin gehinderd door de stemmen van duivels en de verschijning van Mephisto feles, die haar zegt, dat haar zonden onvergeeflijk zijn en dat zij door een on doordringbare wand van God gescheiden is. Als Mephistofeles Faust meeneemt naar de „Walpurgisnacht" (het beroemde Faustballet), waar hij met zijn duivels- genoten een bacchanaal aanricht, ziet Faust in een visioen de ter dood veroor deelde Marguerite, wegens moord op haar pasgeboren kind en eist van Mephi stofeles, dat hij hem naar haar toebrengt om haar te redden. Zij komen in de gevangenis, waar Mar guerite haar terechtstelling afwacht. Faust poogt tevergeefs haar te bewegen hem te volgen. Door haar verzwakt ver stand herkent zij hem pas gaandeweg. Mephistofeles komt en maant tot spoed, omdat de dag aanbreekt en er geen tijd te verliezen is. Zij deinst voor hem terug en roept de hemelse bescherming aan waarna zij sterft. Faust wordt door Mephistofeles hel- waarts gesleept. BERLIJN (A.P.j De prijsbeheer- sing voor kleuren-TV-toestellen kreeg vandaag in West-Duitsland een lelijke deuk toen twee vooraanstaande fabrie ken afbraakprijzen bekend maakten. De firma's Grundig en Kuba Impe rial, de laatste is een dochteronder neming van General Electric, hebben verlaagde prijzen bekend gemaakt twee dagen voor de kleuren-tv haar intrede in West-Duitsland doet op de 25ste grote radiotentoonstelling. Tijdens een persconferentie in West- Berlijn zei de directeur-generaal van Kuba, Werner Dube, dat de fabriek zich onmogelijk kon houden aan de door de regering goedgekeurde prijzen „om praktische redenen". Hij deelde mee, dat de prijzen van de toestellen van zijn fabriek zullen zijn: 1500 mark voor het 28 centimeter draagbare model tot 2000 en 2300 mark voor het grote 63 centimeter toestel. Grundig maakte bekend, dat het zijn 48 centimeter toestel met een Japanse kleurenbuis voor 1865 mark aanbiedt. AEG Telefunken, in de laboratoria waarvan het Duitse kleuren tv-systeem werd ontwikkeld, heeft vandaag laten weten dat het zich aan de industrieprij- zen houdt Maar één van de directeuren heeft verklaard: „Wij wachten af en kiiken toe". De Haarlemse radio- en televisie zaak, die indertijd aankondigde per twintig augustus kleurenontvangers voor 1640 te gaan verkopen, deelde ons desgevraagd mee, dat er vijf toe stellen per dag worden verkocht. Men was niet bereid de lijst te tonen, waar op de namen van de klanten staan ge noteerd, die zich voor een dergelijk toestel hebben opgegeven- „De lijst mogen we niet laten zien van het Duits concern, dat onze zaak heeft opge kocht", aldus werd verklaard. „We kunnen u wel vertellen dat we toestel len gaan leveren die nog beneden de prijs van 1640 liggen". Tijdens het wekelijkse grammofoon- platenconcert op de Ruïne van Brederode zal op vrijdag 25 augustus ten gehore worden gebracht: het vioolconcert van Beethoven in D. opus 61 en van Darius Milhaud het ballet „La Création du Monde". Stadsbeiaardier Hein de Ligt verzorgt zaterdag 26 augustus van 16.00 tot 17.00 u. een concert op het stadhuiscarillon. Hij stelde hiervoor het volgende programma samen: Fantasie van Willem Créman; Zes bewerkingen in oude stijl van een eigen koraalthema van Leen 't Hart; Si le Roy m' avait donné van Frankrijk; Wiegelied van Rusland; Improvisatie van Hein de Ligt; The Helston Furry-dance van Enge land; Wiegelied van Fr. Schubert; Varia ties over een oud Nederlands liefdeslied van Cor Kee; Fantasie van Addie de Jong. Bij Felison, Heidestraat 45 in IJmui- den-Oost, wordt van 26 augustus tot en met 16 september een expositie van gra fisch werk, vervaardigd door Aad de Haas, gehouden. Deze expositie zal dage lijks geopend zijn van 14 tot 17 uur. Geen spreekuur. De wethouder voor de financiën in Velsen, de heer J. G. Kolkman, houdt op woensdag 30 augus tus 1967 geen spreekuur. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Amstelland 1 sept.; Australië: ms „Streefkerk" 28 aug.; Ca nada: ms „Maakefjell 30 aug.; Chili: ms „Pericles" 29 aug.; Indonesië: ms. „Braunschweig" 28 aug.; Kenya, Oeganda en Tanzanië: ms. „Indus" 29 aug.; Ned. Antillen: ms „Hercules" 29 aug.; Suri name: ms. „Oranje Nassau" 29 aug.; Ver enigde Staten: ms. „Prinses Margriet" 29 aug. en ss. „American Rover" 1 sept.; Republiek-Zuid-Afrika met inbegrip van Zuid west-Afrika: ms. „Walvis Bay" 29 aug. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Fout parkeren. Doordat een auto ver keerd geparkeerd stond is vorige week in de oostelijke onderdoorgang van het Centraal Station in Amsterdam een do delijk ongeluk gebeurd. Burgemeester Samkalden heeft nu in de raad medege deeld, dat in het vervolg sneller zal worden overgegaan tot het wegslepen van fout en gevaarlijk geparkeerde au to's in de hoofdstad, in het bijzonder van buitenlandse wagens. Geschenk van Schiphol. Op 31 augustus zal de bevelhebber der luchtstrijdkrach ten, luitenant-generaal A. B. Wolff, een geschenk aanbieden aan de directie van het nieuwe Schiphol. Het is een ruim twee meter hoge obelisk met een wereldbol, waarop een model van een Farman-vliegtuig. De „Farman" was het eerste militaire toestel dat in 1913 Schiphol als basis had.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5