DE ZILVEREN HAMER POLLE, PELLI EN PINGO ^^ngestipt KRAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal van rlo u/oolf vciii %m%+ wve?e?i% PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT Brochure over nieuwe regeling studietoelagen Van Duivenboden n.v. Geen doortocht door Roeanda voor huurlingen TIE EN HET GESTOLEN O O O O VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 13 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Kerkelijk nieuws V'ïwp èérn terwijl wu eouwew, <weAe£*C'> MUSTERRING cvtocjirit, -fcwu&fast.-ïtyC ,-en, v&tcwtStoOJU Cfozcfa vow wnc -ikpóCeJztCc, INTERIEURVERZORGING Ged. Oude Gracht 88-90 en 108-110. Kruisstraat 22. Haarlem Kees Stip. HWMWWWIIWIIWMIIMVW 14?) Wees maar blij, dat Olve je zo niet zag, zei hij. Maar de lijfeigene lag op haar knieën voor Sigurd en beefde over haar hele lichaam, uit angst dat zij de schuld van het onge luk zou krijgen. Zoek liever die andere biggen bij elkaar, vrouw, je schreeuwt zelf nog erger dan het grootste varken, beet hij haar toe, terwijl hij haar met de voet opzij schoof. En kijk voortaan beter uit. De vrouw rende zo vlug weg, dat Sigrid in de lach schoot. De gehele afgelopen week was voor Sigrid als in een droom voorbij ge- gegaan. Slechts enkele indrukken wa ren blijvend geweest het waren meest herinneringen aan wat Olve gezegd of gedaan had. Op een dag waren enige knechts zich aan het oefenen in speerwerpen. Tore en Olve hadden eerst toegezien maar wilden later zelf ook hun vaar digheid in deze kunst bewijzen. Olve wierp tot driemaal toe in de roos, toen had hij er opeens genoeg van en gooide de speer achteloos weg. Een andere keer was een van Olves knechts slaags geraakt met een knecht van Tore over een meisje. Er lichtte een gevaarlijke gloed in Olves ogen, toen hij met een snelle, soepele sprong als een tijger voor de man opdoemde. Wie de gastvrijheid hier schendt krijgt met mij te doen. Zonder enige stemverheffing had hij gesproken, maar de blik uit zijn ijsgroene ogen was niet mis te verstaan. Sigrid had zich even onbehaaglijk gevoeld, maar meteen hield ze zich voor, dat het immers juist goed was, en dat zijn mannen hem ook behoorden te ge hoorzamen. En tegen haar was hij altijd vriendelijk en goed. Ze zag hem weer voor zich, zoals hij met haar hond speelde. Het dier had zich onmiddellijk aan hem ge hecht. Hij had ook gezegd, dat ze het maar mee moest nemen naar haar nieuwe thuis Maar bij dit alles had hij haar nog steeds heel weinig over zijn hoeve en nog minder over zichzelf verteld. Eerst toen ze samen in de donkere tempel stonden en de weëe verstik kende bloedlucht haar neusgaten bin nendrong, was ze er voor het eerst geheel van doordrongen, dat ze nu Olves vrouw werd en met hem weg zou trekken. Ze keek naar hem, hij stond naast haar met zijn hand op de grote ring, die in de tempel gebruikt werd, wan neer er plechtige eden gezworen wer den. Een gevoel van wanhoop beving haar. Ze was bang voor zijn groe ne katteogen, die zo vriendelijk kon den zijn, maar die ze ook in woede en begeerte had zien opflikkeren en haar dan angst aanjoegen. En ook was ze bang voor zijn sterke gespier de lichaam. Tore was er ook, haar goede, trou we broer. Hoe kon zij weten, waar hij over sprak, toen hij haar verze kerde, dat ze het goed zou hebben bij Olve? Zo helpe mij Fröy en Njord en alle almachtige goden.Olves stem klonk sterk en beheerst. En sterk en beheerst was hij, toen hij daarna met vaste hand het paard aan de god Fröy offerde, zonder een druppel bloed op zijn kostbare mantel te mor sen. Die mantel was van de prachtigste stof die men zich denken kon, en ge weven in Valland Noor-west- Frankrijk zoals hij haar verteld had. Het paardebloed werd over de go denbeelden en op de muren van de tempel gesprenkeld .Op Sigurd, die het offer geleid had, rustte nu de taak. uit het geofferde bloed voorspellingen te lezen voor de toekomst van het jonggehuwde paar. Zijn handen en kleed raakten met bloed bevlekt toen hij op de knieën gelegen de stokjes uitzocht, die op een kleed vóór hem uitgespreid waren. Hij mompelde eni ge woorden, om daarna een willekeu rig stokje uit de hoop op te rapen en het tussen de andere neer te werpen. Allen stonden in een dichte kring om hem heen. Geen woord wilde men missen. Voor jou zie ik slechts zoons. Ol ve sprak hij ten slotte. Ik kan niet zien, hoe je einde zal zijn, maar ik ge loof niet, dat je het aan een ziekbed hoeft te verwachten. En ik? kwam het angstige stem metje. Jij Sigrid? hij glimlachte. Jij zult uitsluitend zoons te wereld brengen. Olve dronk weinig tijdens de feest maaltijd, maar hij was zeker niet minder vrolijk dan de anderen. En hij liet Sigrid meer wijn drinken, dan hij haar tevoren had toegestaan. Toen ze eindelijk alleen waren, voelde ze zich zo moe en duizelijk dat ze meteen moest gaan liggen. Geheel gekleed strekte hij zich naast haar uit, en speelde, op de ellebogen ge leund, met haar lange losse haren. Ze keek naar hem, een beetje wan trouwig. Bang was ze voor dit ogen blik geweest ja wat ze er precies van verwacht had, kon ze niet zeggen, maar in elk geval niet, dat hij hier zo rustig naast haar zou liggen en haar haar strelen. Hij scheen haar gedachten te raden en dat vermaakte hem zichtbaar. Ik zal je niet bijten, troostte hij. Fröy had gelijk, als hij zegt, dat een halve nacht van verlangend wachten even lang kan vallen als een hele maand. Maar ik ben niet meer zo jong, Sigrid, ik ben oud ge noeg om te begrijpen dat het de moeite waard kan zijn om te wach ten, zelfs voor wie brandt van onge duld. Hij moest glimlachen om Sigrids verwarring, en zijn hand bleef haar liefkozen. Ken je het vers van de Tocht van Sirne? vroeg hij, het lied van Fröy en Gerd? Ik heb het wel eens gehoord, zei ze, maar goed ken ik het niet. Hij begon enige gedeelten van het gedicht te zeggen en verklaarde de dingen, die ze niet begreep. Zijn wijze van voordragen was ge heel nieuw voor Sigrid; het verhaal van Fröy, die verteerde van liefde voor de onbereikbare Gerd ontroerde haar diep. Zo lief heeft hij haar, dat hij bereid is zijn kostbaarste bezit tingen zijn paard en zijn zwaard aan zijn dienaar Skirne af te staan, wanneer deze voor hem naar Jotunheim het land der Reuzen wil gaan om Gerd Fröys boodschap over te brengen. (Wordt vervolgd.) PUZZEL nr. 35 Horizontaal: 1. soort stof; 5. vogel; 9 wiel; 10. rondhout; 12. muziekterm; 13 bijb. naam; 14. reeds; 15. soort stof; 17, meisjesnaam; 18. de dato; 20. onzin; 22 merk; 25. de atomen betreffende; 28 voertuig; 29. onvruchtbaar; 30. aanw. vnw.; 31. hevige; 33. rivier in Engeland 35. glazen deksel; 38. gedroogd vlees v. d kokosnoot; 41. glibberig; 42. nakomeling: 43. opera; 45. geestelijke van hoge rang 47. spoedig; 50 onzichtbare; 51. maatschap pij vorm; 53. gewicht; 54. losse naad; 55 vlaktemaat; 56. voorzetsel; 58. heilige 59. deel v. e. Fr. ontkenning 60 vr. munt 61. steil; 62. nihil. Verticaal: 1. deel v. e. toren; 2. over; 3 jongensnaam; 4. droppel; 5. bepaalde tijdsduur; 6. welwillende lezer; 7. gelofte 8. modern hulpmiddel op schepen; 11 plant; 12. vlak; 16. Ned. vliegveld; 17. af zonderlijk; 19. aanw. vnw.; 21. deel v. e, bijenkorf; 23. toets alleen; 24. in de meeste gevallen; 26. aap; 27. titel; 32. pret; 34, .Amer. filmmij., 35. voertuig; 36. kamer meisje in een harem; 37. halfaap; 38 ge droogde vrucht; 39. afweren; 40. jongens naam; 41. gewicht; 44. meisjesnaam; 45 vaartuig; 46. mestvocht; 48. Eng. universi teitsplaats; 49. luister; 52. smak; 55. lid woord; 57. bijwoord; 60. selenium. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn.# OPLOSSING PUZZEL no. 34 1. ribbel; 2. marine; 3. wortel; 4. doende; 5. ladder; 6, sirene; 7. pellen; 8. Bilbao; 9. Amstel; 10. stroom; 11. bodega; 12. gal men; 13. remise; 14. teller; 15. absent; 16. setter; 17. molest; 18. kolbak; 19. knevel; 20. versie; 21. streek; 22. binnen; 23. ren nen; 24. ransel; 25. lokaal; 26. finale; 27. eiloof; 28. kennel; 29. gibbon; 30. benard; 31. armada; 32. omlaag; 33. ingaan; 34 oosten; 35. seniel; 36. noemer; 37. gedrag; 38. Canada; 39. cognac; 40. ageren; 41. etappe; 42. azalea; 43. manege; 44. bagger; 45. senaat; 46. vacant; 47. nering; 48. hip pen; 49. gezant. De namen der prijswirftaars vindt u elders in dit blad. Christ. Geref. Kerken. Teetal te Bennekom G. J. Buys te Murmerwoude en J. Westerink te Kerk- werve. Bedankat voor Kornhorn H. Bies- ma te Stadskanaal. 53. Het wiel dat de vrachtwagen van Hendrik Heuve laar was gepasseerd, verminderde vaart, en tolde ten slotte neer. „Zo tegen mijn snelheid kon hij toch maar niet op! sprak de chauffeur tevreden, terwijl hij zijn auto stopte en uitstapte. „Dat heb ikM-maar dat is een wiel van mijn wagen!" Op dat moment werd zijn aandacht getrokken door enkele kreten die achter hem van de weg weerklonken. „Daar staat m'n lading cementblokken!" prevelde hij danig geschokt. „En ze praten! Er zitten hoofden in!" „Laat me er uit, begorrah!" riep een van de hoofden. „Ik kan zo niet deduceren!" „M-maar hoe ben je er in gekomen?" vroeg Hendrik verbijsterd. „Dat hebben de schurkens gedaan!" verklaarde Pat O'Nozzle grimmig. „Niet waar!" kreet Aal de Glibber. „Het komt door de Wa- rapuridiamant! Laat ons hieruit, voor we nog meer in de puree komen door de vloek van dat ding!" WAT6EK - DE MARMELADE 15 WE6, EN ER IS \^^S^/mSSCHm KLEMT DE< MACHINE-WE MOETEN H6T I EENS AAN VOS VRA6En! WAT EEN OPWINDENDE MACHINE STEM E TOCH VOOR, WERKT DE MACHINE VOOR ons! WE MOETEN EEN VOORRAAD-SCHUUR BOUWEN MAAR WAAR LATEN WE ZO LAN6 AD DIE H0NIN6 DIE HIJ VOOR ONS MAAKT 24J3-C De Nederlandse Studentenraad en het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen hebben gezamenlijk een uitgave ver zorgd, waarin wordt uiteengezet hoe de rijksstudietoelagen voor het wetenschap pelijk onderwijs worden vastgesteld. Uit de brochure blijkt dat met ingang van het studiejaar 1967-'68 de integrale renteloze-voorschotregeling is afgeschaft en vervangen door de gemengde toelage, Voortaan zal de toelage voor een deel een renteloos voorschot en anderdeels een beurs zijn. De eerste keer is de toelage voor 60 percent een renteloos voorschot, volgende keren is slechts 40 percent een renteloos voorschot. Op deze regel zijn uitzonderingen ge maakt voor zeer goede studenten en voor studenten, wie totale studieschuld door de renteloze voorschotten tot 10.000 is opgelopen. De toelage wordt dan verleend als beurs. De toelage wordt niet meer in twee, maar in drie termijnen uitgekeerd Of de studietoelage wordt uitgekeerd hangt af van de studiegeschiktheid van de aanvrager. Daarvoor wordt advies in gewonnen over de studieprestaties bij de faculteit en over de sociale omstandighe den bij de studentendecaan. De brochure wordt aan allen, die een studietoelage hebben aangevraagd, toege zonden, tegelijk met de beslissing op de aanvraagd. ADVERTENTIE n n international De Kroon heeft beslist dat iemand wiens huis op de voorlopige monumen tenlijst staat daartegen pas in beroep kan gaan als het op de definitieve monumentenlijst is geplaatst. Om het wat eenvoudiger te zeggen: Niemand hoeft om hulp te roepen voordat hij in het water ligt. Wij hebben twee soorten monumen ten: om de doden te herdenken en om de levenden in te begraven. Het laat ste gebeurt met iemand die een huis bezit dat op de definitieve monumen tenlijst staat. In Amsterdam staan ze, de monu menten, gevel aan gevel, weerspie geld in de grachten en zelf spiegels van een rijk verleden. Bijna vier eeu wen geleden stond een volk op, schud de zijn boeien af en rekte zich uit als een reus wiens armen over de zeven zeeën heenreikte tot aan de uithoeken der aarde. Wat hij daar aanraakte werd goud. Het stroomde naar de lage landen en stolde langs de grachten tot paleizen vol pronk en praal. Toen er een einde kwam aan al dat gruwelijke geldverdienen verstar den de gevels tot steen. Ze staan er nog precies zo als in de tijd toen daarachter grote sinjeu- ren hebben rondgebanjerd. Maar nu wriemelen ze van binnen van de men sen die er de kost zoeken als muizen in een brood. Alles zou misschien allang tegen de grond zijn gegooid als er geen monu- mentenzor.gers waren geweest, ver liefden op het verleden, die het leven van vandaag willen aanpassen aan het stedeschoon van vroeger. Stedeschoon? Laat ons lachen wan neer we dat decor van oude gevels zien, met neonbuizen erachter en on afzienbare rijen automobielen ervoor, die zullen we eens wat meer parkeer ruimte geven. Waar Amsterdam heeft gestaan zal een Rotterdam verrijzen mef monsterachtige gebouwen waarin mensen kunnen wonen, werken en le ven naar de eisen van onze monster achtige tijd. Wat een puin! Zijn wij barbaren Maar onze voorouders hebben toch hetzelfde gedaan met hun middeleeuw se rommel voordat ze er deze stad op bouwden? Dag Amsterdam. Nu nog even naar Delft. Daar gooien we alleen alle au to's in de gracht. Delft zelf laten we staan voor de minnaars van monu menten als een gave graftombe van onze gouden eeuw. Ben ik te ver doorgedraafd? Ik ben bang van wel. Lieve Amsterdammers, wilt u al die omgegooide gevels weer overeind zetten? Ik vind ze zo mooi. KINSJASA (AP) De weigering van Rwanda de blanke huurlingen en Katan- gese vluchtelingen doorgang te verle nen heeft een spaak in het wiel van een Kongolese schikking gestoken, zo wordt uit diplomatieke bron vernomen. Hoewel de regering en de huurlingen tot overeenstemming waren gekomen, weigerde president Gregoire Kayibanda van Rwanda mee te spelen. 23. Zodra ze het bos hebben bereikt, haalt het meisje een platte doos van rood gelakt leer te voorschijn. ..Ik begrijp zelf niet wat de bedoeling van dit alles is", zegt ze, „ik volg alleen maar instructies op, dus valt u mij niet lastig met vragen. Ik heb hier een artsendoos voor u. Het zou argwaan wekken als u niet zo'n doos bij u had. Er zitten receptformulieren in, naamkaarten en een aantal ongevaarlijke poeders. Kent u de stad Wan Shang?" „Ik ben er enkele dagen geleden doorheen getrokken", zegt Rechter Tie. „Prachtig", vervolgt het meisje. „Als iemand u onder vraagt, moet u zeggen dat u in Wan Shang de ex-secretaris van de Staatsar chieven hebt ontmoet, de eerbiedwaardige Koeo. Hij kende u nog vanuit de hoofd stad en u hebt hem genezen van een astma-aanval. Kunt u dat onhouden„Ik zal mijn best doen", zegt Rechter Tie droog. „Goed", zegt de dochter van Vrou we Hortensia. „Koeo heeft mijn moeder geschreven hoezeer u hem van dienst bent geweest. Mijn moeder heeft ook last van astma, en dus ontbiedt ze u nu voor een consult. „Het meisje heeft een van de raamgordijnen opengetrokken, en Rech ter Tie ziet dat de weg door het bos zich verbreedt. Ze naderen het Waterpaleis. Dat zwaard moet u afdoen!" zegt het meisje plotseling. „Het zou een bijzonder slechte indruk maken! Legt u het onder de bank." A' 1 c 917. Het mocht fan waar zijn, dat de Boormannetjes tegen kietelen konden.... de Bullestier kon er beslist niet tegen. Met de veer uit het gewei van de Ge vederde Eland kriebelde Bram dan ook het geweldige dier in de neus, vlakbij de geluksring. En dat maakte de Bul lestier zo woedend, dat de stoom hem uit de neusgaten sloeg! Plotseling begrepen de Boormannetjes wat Bram van plan was.... "Niet doen... laat dat... hij is gevaarlijk..." riepen zij. Maar het was al te laat. Nog voordat de Boormannetjes zich konden terugtrekken en de wand van de grot konden sluiten brak de Bulle-stier, dol van drift, los uit de kooi. Planken en tralies vlogen in het rond. Door bloeddoorlopen ogen zag het monster alles, wat bewoog, voor vijanden aan... en hij holde dus de Boor mannetjes achterna, die er in paniek vandoor gingen. Bram bleef doodstil staan en hief telfs zijn vuistje niet op om er in te lachen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13