Australiër Gordon Johnson en Balk heldenvan de sprint Rumoerige avond in stadion JAN LE GRAND: „mijn handen sliepen, mijn benen gingen best Phakadze er uit BONGERS -IN Net alsof mijn keel HALVE FINALE-: vishaakjes in zaten, vanmiddag" er Resultaten van Amsterdam Softbalsters versloegen Amerikaans jeugdteam HAARLEM - ALKMAAR/ZAANSTREEK -VOOR DE OGEN VAN ZIJN VROUW TEGEN HET CEMENT Russische reprise in Amsterdam Merckx bleef Peter Post voot Leer schermen VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 17 Het rumoer Hans Rombouts Rustig begin DOPINGCONTROLK Ickx rijdt voor Ferrari in formule I wagen Hans Rombouts Pijnen verdrong in Namen Wagtmans DE HAARLEMSE SCHERMCLUB 17.— per maand. i»M 11f i ft 11 i f r f 111 (Van onze sportredacteur) In de serie tussen de Italiaan Tu- rini, de Australiër Johnson en Gib bon uit Trinidad verloor het sprint- toernooi van de amateurs op bruuske wijze in feite één van zijn competent- ste en in ieder geval één van zijn boeiendste deelnemers: Gordon John son. Vlak voor de ogen van zijn jonge vrouw, die met de in Nederland ver blijvende Australische turnkampioene Val Norris op de eretribune zat, vloog Gordon met een smak, begeleid door de angstaanjagende knal van een springende band, tegen de betonnen piste. Hij was door het ellebogewerk zo geliefd bij de sprinters van signor Turini en zijn eigen gewaagde manier van rijden tegen de grond ge gaan. Hy bleef versuft liggen, er ont stond even een paniektoestand, maar de keiharde Johnson voelde of alles nog heel was en op zijn plaats zat en krabbelde toen overeind. Het publiek, dat Turini al als de grote boosdoener had uitgefloten, liet een hels kabaal In de avondlyke hemel los, dat ge richt was tegen de jury en Turini, toen bekend werd gemaakt, dat Tu rini had gewonnen- Johnson, weer wat opgelapt, doorliep met pijn nog een herkansing en sneuvelde toen be pleisterd in de „finale der herkan singen voor de kwartfinales". Zij het ook nu weer onder tumult en na pro testen. Johnson dus een opmerkel-ijke fi guur op deze dag van de sprinters en achtervolgers. Maar er was nog zo'n renner, die de favoriet van hiet pu bliek was: de Nederlander Klaas Balk. Deze presteerde het om zich drie keer via een herkansing terug te vechten in het topmilieu van de ama teursprinters. De vierde keer, ook in die „finale van de herkansingen", zijn zevende rit in totaal, moest hij ten slotte, zij het ook na een protest van coach Derksen, het jonge, blozende hoofd buigen. Gordon Johnson is»ni»t alleen een- kei harde coureur dat bewees hij vooral na zijn val hjj js ook eerj merkwaar dig en slim sprinter met dé af en toe wat ruwlge manieren van de Australische school (Baensch). Van zijn slimheid een voorbeeld, zij het niet direct betrekking hebbend op het wielrennen. Gisteren te legrafeerde Gordon naar zijn steenrijke vader, eigenaar van een best florerend groot timmerbedrijf „Pa, stuur me 1000, want ik ben door mijn geld heen. Maar zeg er niets van aan ma". En ver volgens telegrafeerde hij aan zijn moe der: „Ma, stuur me 1000, want ik ben door mijn geld heen. Maar zeg er niets van aan pa." Waarmee duidelijk, dach ten wij, geïllustreerd is, dat slimheid wel een sterke eigenschap van mister Johnson is. de wat langere crancks van de 1 km- race op had staan, en hij ging tegen de vlakte, Trentin meesleurend. Even paniek bij de Fransen. Trentin voelde echter of het hoofd er nog op zat. Toen dat het geval bleek te zijn kon hij later de serie gemakkelijk winnen. Maar toen dan kwam het rumoer. In een zeer spannende sprint tussen Turini, Gibbon en Johnson raasde dit drietal op de streep af. Johnson zag een gaatje langs de band. Hij dook er in, maar Tu rini sloot de pas af en drong hem de kant in. Met een reuzesmak sloeg Johnson tegen de baan. Toen Turini tot winnaar werd verklaard, zat er voor hem slechts de moeilijke weg van de herkansing in, zoals dat ook met Balk het geval was. Johnson won de eerste rit gedecideerd. Balk bleef eveneens verrassend overeind. De Australiër lootte vervolgens voor de „finale der herkansingen" tegen de Tri- nidad-atleet Gibbon. Johnson werkte hem omhoog, week dus van zijn lijn af.' Hij won wel, maar werd gediskwalificeerd. Een protest van Johnson werd niet ge accepteerd. Balk tenslotte werd door Van Lancker uitgeschakeld. Derksen wilde het met protesteren voor een wat onduidelijk feit nog redden, maar de jury bleef onverbid- dellijk. Voor de kwartfinales plaatsten zich de Fransen Trentin en Morelon, de Italianen Turini en Borghetti, de Brit Barnette, de Rus Phakadze en Gibbon uit Trinidad. Johnson is tegen de baan gesmakt. Zijn verwondingen vallen mee. Trentin gewond. Het programma voor zaterdag ziet er als volgt uit: Vanaf 12.00 uur series tandem ama teurs, kwalificatie ploegachtervolging, tandem-herkansing, sprintseries profs, kwalificatie achtervolging profs, sprint herkansing profs, sprint halve finales, dames, sprint kwartfinales profs, sprint finale dames, kwartfinales tan dem en kwartfinales achtervolging profs. Hij heeft daarenboven als sprinter een zeer opvallende, buitenissige methode van spurten. Op de laatste tien meters ziet hij kans zich uit een schijnbaar hope loze positie om een tegenstander heen te wringen en dan nog met een jump te winnen. Alleswas tot aan de achtste finales vrij rustig en regelmatig verlopen. Na- (Van onze sportredacteur) De finale om het Russische kampioen schap achtervolging voor dames kreeg een reprise in het Amsterdamse stadion. En weer bleek Tamara Garkushina ster ker dan Raissa Obodovskaja. Tamara, aangemoedigd door de Amsterdammers op de tribune, versloeg haar landgenote met een tijd van 4.05.25 tegen 4.08.19. Het meisje uit Tuhla maakte hiermee een einde aan de achtervolgingshegemo nie, die geruime tijd in handen was van het Engels/Belgische duo Burton/Reyn- ders. De Engelse huismoeder werd nu derde. Yvonne Reynders zal nu haar vraagprijs voor starts in België en Frank rijk wel moeten matigen. Tot nu toe vroeg en kreeg zij grif 350. De dubbele zege van de Russinnen is een succes voor de ernst waarmee het dameswielrennen in de Sovjet-Unie Wordt bedreven. Zo'n 10.000 dames doen er mee aan wielerwedstrijden, op de weg, maar vooral op de 19 banen, die de Russen hebben, waarvan er echter maar 6, ga ven ze eerlijk toe, hele goede banen zijn. (Van onze sportredacteur) Jan Ie Grand wierp kushandjes naar het publiek. Hij was zo blij als een kind. De Amsterdammer, slechts nu en dan in staat om wedstrijden te rijden, omdat er voor hem als full prof geen goede boterham in zit en hij zich dus bezig moet houden met het herstellen van rijwielen, was het gelukt om zich op kundige wijze te plaatsen voor de finale van de beroepsstayers. Dat was in de eerste plaatsingsrit. Aan het slot van de zeer boeiende tweede wedstrijddag van de wereldkampioenschappen voegde zich ook de Nederlandse nationale kampioen Jaap Oudkerk bij Le Grand. Jan le Grand buitte het voordeel om vanuit eerste positie te vertrekken goed Uit. Achter Stakenburg holde hij steeds Ban de kop over het beton voort, eigenlijk niet bedreigd, omdat de Franse kampioen Raynal achter Noppie Koch terecht ge noegen nam met een tweede plaats. Ray nal wilde zich niet vermoeien met de kans op een ineenstorting. Achter hem duelleerden wel de Belgische wereldkam pioen De Loof met de Zwitser Ruegg. De Zwitser won dat en komt dus ook in de eindstrijd. Na zijn rit lachte Le Grand breeduit: „Moet je horen. Na tien minuten al be gonnen mijn handen te slapen. Dat wordt niks, Jan, dacht ik. Maar mijn benen draaiden goed. En dat is het belangrijk ste". De benen van de goede, kleine, oude Timoner wilden niet meer. Hij ein digde op de zevende plaats met een smadelijke achterstand van zes ronden. In de tweede serie trok Jaap Oudkerk razendsnel van zijn laatste positie naar voren. In vlug tempo voerde De Graaf de Nederlandse kampioen achter het duo Proost/Koch, dat majesteitelijk rondtol de. De Duitser Kemper nam de derde plaats voor zijn rekening en bereikte dus ook de finale. De overigen moeten in de herkansing trachten de eindstrijd binnen te fietsen. Bij die overigen hoorde Ab Donker, die zeer duidelijk kwaliteit en kracht tekort kwam. dat Ruikers direct al was verdwenen, moest Leijn Loeveseijn, die zijn eerste serie goed was doorgekomen, eerst het hoofd buigen voor de gezamenlijke krach ten van de Rus Agapov en de Italiaan Turini en moest het vervolgens laten af weten in de herkansing. Daar zat ook Balk in, die het de Russische gewelde naar Phakadze wel moeilijk had gemaakt maar hem toch niet van de zege had kunnen afhouden. Maar Balk versloeg de Tsjech Kucirek en worstelde zich dus weer verder door de .bijna-onouiwaj^pre kluwen van series en. herkansingen heen. Turini en 1 km-kampjoen Fredborg hacb. den die herkansing ook' nodig om zich* voor verdere deelname te plaatsen. Maar goed, Balk. Hij kwam tot ieders verrassing dus vrij dicht bij de top. De jonge Nederlander riskeerde echter in de derde ronde van het toernooi wat te veel, toen hij ten strijde moest trekken tegen Trentin en Agapov. Hij raakte in de voor laatste bocht het cement, omdat hij nog (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Omar Phakadze, de Russische sprintreus en oud-wereldkam pioen, is vanochtend op verrassende wij ze uitgeschakeld door de Italiaan Gior dano Turini. Dat is dan gebeurd in een spectaculair treffen tussen de beide sprintvechters, die ook in San Sebastian tegenover elkaar stonden, toen in de fi nale. Phakadze bleek in Spanje de sterk ste. Nu bleef Turini in de sensationeelste omstandigheden overeind. LIEDEKERKE Tijdens donderdag gehoudëfi wielerwedstrijden heeft dé Belg Eddy Merckx Peter Post twee keer naar een tweede plaats verwezen. In een weg wedstrijd over 50 km. eindigde Merckx als eerste met tien seconden voorsprong op Post en Reybrouck, die respectievelijk als tweede en derde finishten. Dat de jonge Belg Post ook klopte in een rit over 15 km. achter dernies de specialiteit van Post kwam als een verrassing. Vijf ritten hebben de twee renners tegen elkaar in deze kwartfinales moeten rijden, een record. In de eerste rit begon het spektakel al snel. Een sur place van 11 minuten 45 seconden was het eerste zenuwslopend onderdeel vgn dit duel. Phakadze vond het lang genoeg en ver trok. In de laatste bocht kreeg hij een zwieper van Turini, belandde naast de baan, schoof door het gras langs de jury tafel. Resultaat: twee lekke banden bij de Rus, een waarschuwing voor Turini en een rit die overgereden moest worden. Een geladen Phakadze won die rit royaal. In de derde rit liet de Rus zich enorm verrassen. Turini had een voor sprong van 20 meter toen hij een lekke band kreeg. Weer overrijden. Turini won. In de beslissende vijfde rit, waarin de Italiaan het moreel van de Rus kundig bewprkte met alle listen van het sprin tersvak, moest Phakadze zich gewonnen geven. Morelon (tegen Van Lancker) en de Italiaan Borghetti (tegen de Brit Bar nette) plaatsten zich gemakkelijk. Moei lijker had Trentin het. Hij had drie rit ten nodig om Trinidad's hoop, Gibbon, te wippen. (Van onze sportredacteur) „Vreemd toch, hè, als ik aan de start kom voor de achtervolging denk ik bij me zelf: Wat kan het me allemaal sche len. Ik kan 't niet. Ik kan 't niet. Ik wereldkampioen? welnee! Maar als ik dan eenmaal op de fiets zit, dan ben ik alles kwijt, dan rijd ik lekker hard". Zo voelt een kampioen, zo voelt een Bongers zich voor elke rit. Bongers was na zijn uitstekende kwartfinale gister avond tegen de Westduitser Kratzer best te spreken. „De spanning is nu weer wat van me af gevallen. Ik heb de beste tijd gemaakt, nu. Ik had het nodig na mijn vierde plaats van vanmiddag Ik reed vanmiddag ook niet zo lekker. Ik had last van mijn luchtpijp. Het was net alsof er een stel vishaakjes in mijn keel zat. Ik heb wat vicks ingeslikt en dat hielp. Ik reed nu weer als een trein". Bongers, die vandaag in de halve fi nale zal uitkomen tegen de Nederlandse Australiër John Bijlsma, had toch het verzet gestoken, waarmee hij eerder op de stadionbaan 4.55 had gereden. „Ze hadden wel tegen me gezegd: pak een tandje meer, maar ik drufde het niet. Waarom zou ik risico nemen? Ik zal het De uitslagen van de wereldkampioenschap pen wielrennen luiden: Prof stayers over een uur: eerste serie (de eerste drie gaan direct over naar de finale. 1. Le Grand (Ned.) achter Stakenburg, af gelegd in één uur 79.686 meter; 2. Raynal (Fr.) achter Koch op 40 meter; 3. Ruegg (Zwit.) achter Notter op 75 meter; 4. De Lillo (It.) achter Meuleman op 215 meter; 5. Romain de Loof (Belg.) achter Loren- zetti op 295 meter. Uitslag tweede serie profstayers: 1. Proost (Belg.) achter Koch in één uur afgelegd 81,482 km: 2. Oudkerk (Ned.) achter De Graaf op 470 meter; 3. Kemper (West-Did.) achter Meuleman op 2425 meter; 4. Ver- schueren (Belg.) achter Stakenburg op 2585 meter; 5. Rudolph (West-Did.) achter Wal- rave op 2930 meter; 8. Donker (Ned.) achter Van Roeij op 6485 meter. Kwartfinales achtervolging amateurs over 4 kilometer. Eerste serie: 1. Bongers (Ned.) 4.55,36; 2. Kratzer (West-Dld.) 4.58,37. Tweede serie: 1. Bijlsma (Austr.) 5.00,70; 2. Richter (West-Dld.) 5.00,71. Derde serie: 1. Daler (Tsjech.) 4.59,15; 2. Isaksson (Den.) 5.03,18. Vierde serie: 1. Mogens Frey (Den.) 4.58,51; 2. Milan Purzla (Tsjech.) 5.03,69. Achtervolging dames over 3000 meter zijn. Finale: 1. en wereldkampioene Tamara Garkushina (Rusl.) 4.05,25; 2. Raisa Obo dovskaja (JRusl.) 4.08,19. Om de derde plaats: 1. Beryl Burton (G.B.) 4.09,93; 2 Yvonne Reynders (Belg.) 4.21,95. Uitslagen achtste finales sprint amateurs (de winnars gaan rechtstreeks naar de kwartfinales. Eerste serie: 1. Borghetti (It.) 12.0 sec. over de laatste 200 meter. Tweede serie: 1. Morelon (Fr.) 11,5 sec. Derde serie: 1. Phakadze (Rusl.) 12.0 sec. Vierde serie: 1. Barnett (G.B.) 11,7 sec. Vijfde serie: 1. Turrini (It.) 12,0 sec. Zesde serie: 1. Trentin (Fr.) 12 sec.; 3. Balk (Ned.). De finales van de herkansingen achtste finales (de winnaars plaatsen zich voor de kwartfinales). Eerste serie: 1. Van Lancker (Belg.) 12,3 sec. over de laatste 200 meter; 2. Balk (Ned.). Tweede serie: 1. Gibbon (Trin.) 12,2 sec. ook vandaag niet doen". Bongers, die daarna zijn vader op de tribune opzocht („ik heb hem een paar weken niet ge zien en de volgende week komt er weer niets van, want zaterdag ga ik hopelijk naar Nuth voor de training van de ploe gentijdrit op de weg."), Bongers dan heeft nu goede hoop en vertrouwen gekre gen. Hij zal het nodig hebben, want ook de andere kanshebbers rijden voor treffelijk. Nadat Bongers de rit tegen Kratzer in de laatste twee ronden, duidelijk in zijn voordeel had beslist met 4.55.36, lieten de Duitser Richter en Bijlsma (wiens vader vlak na de oorlog in de Nederlandse luchtmacht diende in Indonesië, vervol gens naar Australië trok en daar een Australische vrouw trouwde) een span nend stuk achtervolging zien, die een voor Bijlsma prettige ontknoping kreeg. Met slechts eenhonderdste seconde ver schil werd de Australiër met de Friese vader winnaar. Zijn coach tijdens de koers was Henk Vogels. Bijlsma woonde twee maanden bij Vogels' familie in Haarlem. Vogels zelf rijdt zaterdag ach tervolging bij de professionals. Bijlsma is eenentwintig jaar en was al drie keer achtervolgingskampioen van zijn land. Juri Dahler zal in zijn halve finale uit- De Amsterdamse arts J. Baart, die onder de eretribune van het Olympisch Stadion de voor de dopingcontrole beno digde flesjes urine in ontvangst neemt, heeft donderdag een betrekkelijk rustige avond gehad. Hij kreeg namelijk slechts zeven klanten, drie dames en vier he ren. De rijdsters die ter controle werden opgeroepen, waren de eerste drie van de achtervolging dus Tamara Garkushina, Raisa Obodovska en Beryl Burton. Daarbij kwamen nog vier professional stayers, namelijk Ruegg en De Lillo uit de eerste serie en Proost en Kemper uit de tweede serie. MODENA De Belgische coureur Jackie Ickx zal in de Grote Prijs van Italië, die meetelt voor het wereldkam pioenschap formule-1, in een Ferrari starten. De grote prijs van Italië wordt op 10 september in Monza verreden. komen tegen de Deen Mogens Frey. Dah ler had geen moeite met de Deen Isaks son. De Tsjech won in 4.59.14 tegen 5.03.18. Veel verwarring was er na af loop van de rit Frey-Pultza, die een ge makkelijke zege voor Frey opleverde, over de tijd van de Deen. Aanvankelijk werd 5.06.51 opgegeven, daarna werd het 5.01.70 en tenslotte gaf de tabel officieel 4.58.65 aan. Frey, die na Parijs voor een jaar werd geschorst, omdat hij doping had gebruikt, kwam daardoor tegen Dah ler in de halve finale. Het achtervolgingstoernooi werd door Tiemen Groen nauwgezet gevolgd.Hij wil tenslotte zelf ook wel zien, waar zijn titel naar toe gaat. Hij was vol bewon dering voor Bongers, die zijn beste tijd van 4.53 wel niet zal kunnen benaderen. René Pijnen heeft donderdag de twee de etappe van de wielerronde van Na men gewonnen. Hij legde de 119 km van Floreffe naar Couvin af in 2 uur 53 min. In het algemeen klassement heeft Pijnen de eerste plaats van Rini Wagtmans over genomen. ADVERTENTIE o.l.v. mtr. C. v. d. Valk Club- en privélessen voor dames en heren. Jeugdigen tot 16 jaar spec, tarief. Uitrusting in bruikleen. Lesgeld voor één lesavond en één trainingsavond per week Vraagt inlichtingen en folder Nieuwe Gracht 76 Telefoon 11154 (Van onze softbalmedewerker) Hoewel het Nederlands negental uitge schakeld is voor de Amerikaanse softbal- titel is nog geen einde gekomen aan de reeks te spelen wedstrijden. Tegen de Connecticut Robins, jeugdkampioen van de staat Connecticut in de groep 18-20 jaar, behaalde de Nederlandse formatie een verdienstelijke 3-1 overwinning. De Robins, een opleididngsteam voor de Raybestis Brakettes, hadden een werpster op de plaat, die wat betreft de snelheid van haar worpen overeenkwam met de beste Nederlandse werpsters. Aan slag had de Nederlandse ploeg er dan ook bij zonder goed het oog in. Negen hits lever den ten gevolge van uitstekend Ameri kaans veldspel toch slechts drie runs. De formatie van coach Hoogenbosch, die door honkslagen van Pien Immer, Ludy Hand- graaf en Lies de Wilde een 1-0 voor sprong in de eerste slagbeurt had geno men, zag door een homerun van tweede honkvrouw Snow, de Robins in de tweede inning gelijk maken. Een inning later leidde Nederland ech ter opnieuw. Tot grote vreugde van de Nederlandse ploeg en aanhang sloeg Ludy Handgraaf de eerste homerun in Ameri ka. Zelf werd Ludy door deze prestatie een eerste honkhandschoen rijker, die haar door de coach was toegezegd als zij dit kunststukje zou uithalen. Verdedi gend kende Nederland met Dinie de Bruin op de plaat weinig moeilijkheden. In de zesde inning viel de beslissing. Lies de Wilde gaf haar tweede honkslag en kon scoren op een tik van pinch-hitster Betty Veenstra. Ook op Ineke van 't Veldt, die de laat ste twee innings wierp en die goed ge steund werd door korte stop Betty Veen stra kwamen de Robins niet meer tot suc ces. Uitblinksters aan slag Pien Immer, Ludy Handgraaf en Lies de Wilde. De trainingen, die de Nederlandse ploeg thans krijgt, staan onder de bekwame leiding van Vincent Devitt, die reeds 25 jaar in het Amerikaanse softbal als coach optreedt. ADVERTENTIE A.s. zondag wordt het HAARLEM-terrein aan de Jan Gijzenvaart het trefpunt van vele duizenden Noordhollanders, want de wedstrijd beroert alle voetbalfans boven zowel als beneden het Noordzeekanaal. De nieuwe ALKMAAR/ZAANSTREEK-combinatie is dit seizoen goed begonnen. HAARLEM ook, al kreeg het dan zondag j.l. in Tilburg een lesje van de oud-eredivisieclub WILLEM II. Maar de roodbroeken zijn goede leerlingen. Ze hebben er beslist wat van opgestoken en hopen dat zondag in de provinciale derby te bewijzen. De wed strijd begint om half drie maar de loketten zijn, in verband met de te verwachten toeloop van 11 uur af open. Ook voor het kopen van seizoenkaarten, die mede toe gang geven tot de wedstrijden van het B-elftal.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17