DE ZILVEREN HAMER Watersportvereniging tegen Warmonds bestemmingsplan POLLE» PELLI EN PINGO HOE IS HET ONTSTAAN? rl> J igestipt BRAMMET JE FOK (/V Ons vervoigverhaat Hogere premies brandverzekering in België VS-sergeants van spionage beschuldigd PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT Geen gele koorts in Duitsland Amerikaanse hulp aan buitenland besnoeid Roo kpotincident in Bundeswehr RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 3 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 19 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN ■U helpen; Huiscontrole voor zieke militairen afgeschaft Dit woord: PATENT Dit woord: GRATIS Dit woord: Kees Stip. t] I» >IWWIIWVIIWWI«WWWII WMWUMMMAMM l 15) Maar de reuzin Gerd weigert ver raad aan haar geslacht te plegen door zich aan een der goden te ge ven. Rijke gaven noch dreigemen ten kunnen haar van haar besluit afbrengen. Tenslotte barst Skirne woedend tegen haar uit. In vurige bewoordingen beschrijft hij het on heil, dat haar zal treffen. Onder het uitspreken van geheim zinnige runen en toverspreuken, smeekt hij de vervloeking der goden over haar af, wanneer zij blijft wei geren, zich aan Fröy te schenken. Maar nadat de vervloeking 's uit gesproken, voegt Skirne eraan toe, dat deze te niet gedaan kan worden, wanneer Gerd zich alsnog in liefde tot Fröy zal wenden. Gerd wordt dan bang en geeft toe. Skirne brengt haar boodschap over naar het rijk der Asen. Bij al zijn vreugde is Fröy dan niettemin ter neergeslagen; hij denkt aan de wachttijd. Sigrid was ineengekrompen bij het aanhoren van Skirnes vervloeking van Gerd. En nu, nu Olve haar zacht tegen zich aantrok, onder het opzeg gen van de laatste regels van het vers, gaf ze zich met een lichte hui vering over. Het ontwakend verlangen, dat slechts half bewust in haar geslui merd had, werd sterker en voerde haar zacht maar onverbiddelijk naar een nieuwe fase in haar leven. -Begrijp je het gedicht eigen lijk? fluisterde Olves stem zacht en teder aan haar oor. Neen, moest ze bekennen. Gerd is het zaad, dat in de kou de aarde verborgen ligt, Fröy is de vruchtbaarheid en Skirne is het licht dat warmte brengt. Tevergeefs biedt Skirne haar zijn schatten, tevergeefs bedreigt hij haar met de dood. Pas wanneer zij inziet, dat zij zonder Fröy voor altijd gedoemd zal zijn in donker en koude te leven, zwicht zij voor zijn smeekbeden en schenkt zij zich aan hem. Maar Gerd is niet al leen het zaad van iedere vrouw die nog niet volkomen tot leven is gewekt en die bang is, zich over te geven aan de liefde van een man. Ze had zelf niet gemerkt, dat ze zich dichter tegen hem aangedrukt had en dat haar hoofd op zijn schou der rustte. Maar bij vóélde het en zijn ogen werden donker van harts tocht. Een ogenblik trok hij haar te gen zich aan, heftig, als op de eerste dag, daarna liet hij haar los en richt te zich op om de kaars uit te blazen. Zij werd wakker door een knagen de pijn in haar arm. Hij sliep nog, stil en zonder geluid, als een dier, met zijn hoofd op haar arm. En hoe pijnlijk haar arm ook was, ze wilde hem niet storen. De herinneringen aan die nacht schoten in hete golven door haar heen. Heftig was hij geweest, en toch zo voorzichtig. En zelfs de pijn was vermengd met een zoet gevoel van gelukzaligheid, dat ze niet meer zou willen missen. Gerd toen ze zich eenmaal aan Fröy gegeven had, moest ze wel be grepen hebben, dat er voor haar geen weg terug meer bestond. Olve ontwaakte hij sloeg zijn ogen op en was meteen klaar wak ker. Hij trok haar tegen zich aan en vlijde zijn wang tegen haar borst. Toen zij drie dagen later van Bjar- köy vertrokken, keek zij nauwelijks nog achterom. Rimpelloos stil lag het water, de weerkaatsing van de rotsen in de nevel was als een luchtspiegeling. Hemel en aarde, fjord en rotsen le ken elkaar te naderen, totdat zii met een eindeloos voorzichtige beroering elkaar aanraakten, zoals de hand van een man de vrouw, die hij liefheeft. De stilte werd slechts verbroken door de regelmatige slagen der roei spanen en het gerucht van een enkel visje, dat spartelend uit het water opdook. Dit was de bruidstocht van Sigrid Toresdochter, die nu bijna ten einde liep. Olve stond naast haar op het achterdek, ze glimlachte, toen ze zijn arm om zich heen voelde. Zij had veel geleerd in deze paar weken eerst in de tijd, die aan haar afscheid van Bjarköy vooraf ging en daarna gedurende de donke re nachten, dat de schepen voor an ker lagen, 's Avonds werden aan boord de tenten opgeslagen en het kleinste schip hadden zij en Olve voor zichzelf gehad. Sigrid wist nu ook, dat de liefde meer dan één gezicht heeft, dat ze even grillig en wisselvallig is als de wind en de zee. Nog steeds kon ze Olve niet geheel volgen in al zijn stemmingen en emoties, maar wel voelde ze steeds sterker in zich het verlangen, zijn hartstocht te beant woorden, zich te laten meeslepen in de vervoering van hun liefde. Olve draaide haar bij de schouder om en wees naar de lucht: de zon was door de dikke wolkenlaag heen gebroken en stond nu als een rood gloeiende bol aan de hemel. Zij is zeker niet van plan, ons vandaag te verlaten, zei hij Kijk maar, hoe ze boven de rotsen blijft hangen. Als ze daar maar niet te lang blijft, zei Sigrid. Ze dacht aan de wolf, die steeds achter de zon aan jaagt om haar te verslinden en ze was bijna blij, toen ze de vurige bol achter de rotsen zag verdwijnen. Ze voeren nu een lange smalle zijarm van de Namsfjord binnen, en het zou de laatste maal zijn, dat ze aan boord sliepen. De volgende dag zouden de schepen eerst de rivier op getrokken worden, om vervolgens over land naar de Beitstadsfjord een deel van de Trondheimsfjord vervoerd te worden. Maar die reis maakten Sigrid en Olve niet meer mee. Op een hoeve, die Olve in Eldueid be zat, stonden paarden gereed, waar mee naar Egge zouden rijden. Deze laatste nacht gingen ze voor anker in een kleine inham, waar een dennenbos zich tot aan het water uit strekte. Sigrid, die nooit dennen had gezien, toonde zich vol verwondering. Ze wilde er met alle geweld heen, om de bomen goed te bekijken, naalden af te trekken, eraan te ruiken en zelfs proeven, hoe die vreemde din gen smaakten! (Wordt vervolgd.) (Van een onzer verslaggevers) De Koninklijke Watersportvereniging „De Kaag" in Warmond heeft een be zwaarschrift gericht aan de gemeente raad tegen het bestemmingsplan „Zwan burg". Dit plan ligt gedurende een maand op het gemeentehuis ter visie en zal in de raadsvergadering van 12 sep tember worden behandeld. Tegen het bestemmingsplan, zoals door B. en W. van Warmond is ontworpen, hebben verschillende verenigingen, waar onder de V.V.V., reeds bezwaar ge maakt. Het betreft een plan voor 500 wo ningen in de Zwanburgerpolder, het bou wen van een brug over de Warmonder Leede en het graven van een meer in genoemde polder. Het bestuur van de watersportvereni ging is van mening, dat de bebouwing van de polder het aanzien van Warmond vanaf de Kagerplassen totaal zal beder ven, ondanks de pogingen deze bebou wing door bomen aan het oog te onttrek ken. De unieke vaarroute langs het dorp door de Warmonder Leede zou met een bebouwing op beide oevers onbruik baar worden voor de zeilvaart. De nieu we woonwijk zal slechts door één brug met de vaste wal verbonden zijn, het geen de normale doorstroming zal ver hinderen. Het openbaar vervoer zal hier door in moeilijkheden komen. Het bestuur van de vereniging is voorts van mening, dat na het volbouwen van het geprojecteerd^ gebied de kans groot is, dat de rest van de polder ook be bouwd zal worden, waarmee de Kager plassen een stadsmeer zullen worden (Van onze correspondent) BRUSSEL. De premies voor brand verzekering van industriële eigendom men mogen, volgens een toestemming van het Belgische ministerie van Econo mische Zaken, thans met 45 percent wor den verhoogd. Deze verhoging heeft be trekking op de basistarieven zodat de werkelijke premies met dertig tot veertig percent zullen stijgen. Reeds voor de brand van l'Innovation te Brussel en van Bayer te Antwerpen hadden vijftig buitenlandse verzekering maatschappijen, die als regel als herver zekeraar optraden, zich teruggetrokken van de Belgische markt omdat zij te grote risico's meenden te lopen. De brandschade in België is ook de laatste tijd nog gestegen met bijna honderd per cent. WASHINGTON (AP) Twee sergeants van het Amerikaanse leger zijn beschul digd van samenzweren om Amerikaanse geheimen uit te leveren aan de Sovjet- Unie aldus is vrijdagavond officieel be kendgemaakt. De beschuldiging van het Pentagon ver bindt de twee mannen aan Nikolai T. Po pov, eerste secretaris van de Sovjet-am bassade in Washington en Anatoly Ticho- rovitsj Kireyev, die lid is van de Sov jet-missie bij de Verenigde Naties. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt, dat Popov op 22 augustus Amerika heeft verlaten en Kireyevo 31 juli. Beide mannen hadden geldige visa om naar hun land terug te keren maar deze zijn vervallen verklaard. De Sovjetrege ring is meegedeeld dat geen van beide mannen voor terugkeer in aanmerking ■rtgSv- y 54. Hendrik Heuvelaar greep een hamer en een springbewegingen te maken met zijn blok cement, zo dat hij al spoedig huppelend verdween. Maar hun ont snapping bleef niet onopgemerkt. Zodra Pat uit zijn blok was bevrijd, greep hij zijn vergrootglas en be studeerde de weghobbelende gestaltes van de boeven. „Ze vluchten!" sprak hij na een scherpe waarreming. „Ga ze dan achterna!" riep Panda wanhopig. „Wacht niet op me! Pak die Warapuri-diamant van ze af! Toe dan!" breekijzer en begon met deze gereedschappen op het cementblok van Pat O'nozzle tè slaan. „Voorzich tig!" waarschuwde de detektive. „Ik heb likdoorns.' En laat die twee spalpeens daar maar in hun cement zit ten! Zo kan ik ze gemakkelijker naar de po litie brengen!" „N-naar de smerissen.herhaalde Aal de Glibber ongerust. „We moeten hier weg!" Hij wenkte ongeduldig naar zijn makker Henkie en begon DE MACHINE HEEFT 6116 MARMELADE VER BRUIKT, MAAR HIJ HEEFT 6EEN HOMING J GEMAAKT py(JWAT 6I6ENAARDI6 j) MISSCHIEN IS MARMELADE MIET 60ED GEEF HEM VANAVOND MAAR PANNEKOE-, AARDIG VAN DE VOS, ONSj "ZO TE y JA, EN HELE MAAL on baatzuchtig: ,cipis K,4-l> Een brug over de Warmonder Leede, waardoor de zeilvaart langs het dorp onmogelijk wordt, is voor de water sportvereniging onaanvaardbaar. Tegen het meer, dat door de zandwinning zal ontstaan, bestaat bij het bestuur nog de minste bezwaren, hoewel de aantasting van het landschap te betreuren valt. Wanneer het uitbreidingsplan door de raad wordt aanvaard, en dit is zeer waarschijnlijk, omdat de grootste frac tie, de K.V.P., vóór het plan is, dan zal de Koninklijke Watersportvereniging „De Kaag" blijven doorvechten, desnoods tot bij de Kroon. (Van onze correspondent) DEN HAAG Militairen, die na een verlofperiode wegens ziekte thuis blijven, worden na 1 september alleen nog ge controleerd indien hun commandant dat noodzakelijk acht. Ze mogen zelf be slissen of zij een dokter zullen raadple gen en hebben het recht zelf het tijdstip te bepalen waarop zij zich in staat achten naar hun onderdeel terug te keren. Dez nieuwe maatregel geldt voor een proefperiode van een half jaar. FRANKFORT (AP) De geheimzin nige ziekte, die onder het personeel van twee Westduitse laboratoria al vier doden heeft gekost, is geen gele koorts, zoals aanvankelijk werd aangenomen. Het bloed van de besmette personen be vat antistoffen die wijzen op een ander virus, dat verspreid wordt door bepaalde dieren. Het is echter de eerste keer dat mensen de ziekte hebben opgelopen door contact met apen. WASHINGTON (AFP/Reuter) De besnoeiing van 563 miljoen dollar op het wetsvoorstel inzake hulpverlening aan het buitenland, waartoe zoals het Amerikaan se huis van afgevaardigden heeft beslo ten, betekent een grote nederlaag voor president Johnson. Voor 1967-1968 werd een bedrag van 2,8 miljard dollar goed gekeurd. De senaat had voor een nog grotere vermindering gestemd, namelijk 800 miljoen dollar. Het hangt nu af van de komende conferentie van huis en se naat, hoe groot de vermindering tenslotte zal worden. Het Latijnse woord patens betekent: Gratis is een bijwoord dat betekent: openliggend, vrij. Een litter a patens om niet, zonder betaling, voor niem en- is: een open brief, in het Frans: let- dal. De eigenlijke betekenis is: om- tre patente, kortweg patente. Het Ne- wille van de dank, voor een bedankje, derlands heeft dit als patent overge- dus niet voor geld. Wij hebben te ma nomen in de betekenis: document dat ken met een in verscheidene talen iedereen kan lezen en vandaar: last- overgenomen meervoudsvorm van het brief, officieel stuk, machtiging; in het Latijnse woord gratia: bevalligheid, bijzonder: alleenrecht van een uit- bekoorlijkheid en vandaar: gunst, er- vinding gebruik te maken. Vandaar kentelijkheid, dank. Het is hetzelfde dat het woord patent voorkomt in de woord als het zelfstandige naamwoord naam van een groot aantal artikelen, gratie dat wij kennen in de betekenis: zoals patentglas, patentolie, patent- bevalligheid, goedertierenheid (bij de schroef en vele andere met de bete- gratie Gods), maar ook in die van: kenis dat dit glas, deze olie en deze kwijtschelding van straf. De mytholo- schroef gepatenteerd zijn, dat er pa- gie kende drie Gratiën, gezellinnen tent op is verleend. Het publiek vat- van de muzen en van Venus, te deze aanduiding op als een aan wijzing dat deze artikelen bijzonder goed waren. Vandaar dat patent als bijvoeglijk naamwoord is gaan beteke- n r? nmr n 77 i\j nen: voortreffelijk. ZJ/iO 1 tLUÜLV Het werkwoord besteden had vroe- Dit WOOf'd: PART Ker een breder betekenis dan thans. Men verstond er onder: iets op zijn De uitdrukkine iemand varten sDe- plaats (stede) breneen, iets aanwenden len betekent iemand een Zeis bak- ten behoeve van iemand, iemand een ken, iemand foppen, benadelen. Men h"" zegt het vooral van het geheugen dat H a ls echt aan hem be- iemand in de steek laat Het woord *teed v°or,: dl\ gunst zal hi] waar- part, dat niets te maken heeft met partdeel, komt verder in onze he- voor: )emandeen t?ak of de uitvoering dendaagse taal niet voor, maar het van een werk opdragen. In het laat- Middelnederlands kende perte: list, ste geval ze^en nu: besteden. streek en pertich: flink, slim. Door De betekenis te werk stellen kennen .klankverspringing is dit perte ont- wij, nog ip: klacht of zorg aan iets staan uit pratte: list. Het daarbij be- besteden. 'Gewoon ïs" besteden ook in horende werkwoord pratten, waarvan de zin van uitgeven. Maar geheel ver praten familie is, betekende: zich er- ouderd is het voor: als dienstbode ver- gens op verhovaardigen. Een ander huren, als leerling plaatsen, uitbeste- verwant woord is pret, dat oorspron- den. Dat deed de besteedster, een kelijk betekende: drukte, rumoer en vrouw die ook vaak als koppelaarster vandaar het dikwijls met rumoer ge- optrad. Ook haar grote ouderwetse pa- paard gaande plezier. raplu noemde men een besteedster. deren. Ook gebruikte men besteden Drie foto's hebben in de afgelopen dagen de mensheid verbaasd door iets te laten zien wat geen sterveling ooit had gezien. De eerste foto toont de achterkant van de maan. Deze maant tot beschei denheid. Indien de mens het middel punt van het heelal was, zoals sommi ge mensen nog steeds schijnen te den ken, dan zou de maan aan de voor ons onzichtbare zijde zeker minder zorg vuldig zijn afgewerkt dan nu het geval blijkt te zijn. De tweede foto maant tot voorzich tigheid. Hij stelt onze aarde voor, zo als die door hetzelfde fototoestel zon der fotograaf is gekiekt vanuit de om geving van de maan. Het eerste wat daarbij opvalt, is de voortreffelijke ge lijkenis. Reeds op de lagere school werd ons door de meester verteld dat wij, als wij in een vliegmachine zaten, die tien kilometer hoog vloog, de kaart van Zeeland onder ons konden zien liggen. Ik heb dit later gedaan in een machine die er nog twee kilometer bovenop deed. Wat ik daar echter be neden zag, week van de bekende kaart niet alleen af door het ontbreken van de plaatsnamen, maar ook door een perspectivische vertekening die de in druk wekte dat het origineel de wer kelijkheid verkeerd weergaf. De maan schijnt hoog genoeg te vliegen om dit euvel op te heffen. Alles wat er op die afstand te zien is, kon rechtstreeks zijn overgenomen uit de schoolatlas der gehele aarde van P. R. Bos, althans in de herziene uitgave van B. A. Kwast. Wat echter ook opvalt is, dat grote delen van de aarde versluierd worden door een ondoorzichtig wolkendek. Waarnemingen van weer satellieten hebben al inzicht gegeven in de wijze waarop dat zich verplaatst en uitlatin gen van landbouwers en vakantiegan gers hebben duidelijk gemaakt dat het altijd op de verkeerde plaats boven ieders hoofd hangt. De geleerden staan dan ook klaar om daar iets aan te gaan doen. Mocht deze foto er de stoot toe geven dat het de meteorologische instituten gelukt de staat van weers verwachting waarin zij voortdurend verkeren te doorbreken door het weer eindelijk voort te brengen, reken dan maar dat het overal donderen wordt. Over de derde foto kan ik kort zijn omdat velen er lang over geweest zijn. Het betreft de voorkant van mr. Cals, die op zijn radikalend gelaat uit Italië een snor heeft meegebracht. Deze foto spoort aan tot scheren. Ik leid dit af uit de woorden van mijn vrouw, die het nieuwe gezicht bekeek en zei: „Zijn vrouw moet wel veel van hem houden." BONN (AP). De Westduitse autori teiten stellen een onderzoek in naar de dood van een 24-jarige hospitaalsoldaat, die zes dagen nadat zijn sergeant-majoor een rookpot had aangestoken op de trap voor zijn tent is overleden. Twee andere soldaten konden net op tijd naar buiten komen, maar korporaal Roman Ortlieb kon de uitgang niet vin den. Het ministerie van Defensie heeft ontkend dat het om phosgeen-dampen ging. DOOD crurunj hLü I t r ./if 24. „We naderen het paleis", zegt het meisje. „Het is mogelijk dat de Opper- eunuch u zal willen spreken. Hij is een listige kerel. Houdt u zich aan het afge sproken verhaal, dan kan er niets mis gaan." Rechter Tie heeft zijn zwaard af- gegespt en onder de bank gelegd. Hij weet dat vreemden het paleis niet gewa pend mogen betreden. Door het open deurgordijn ziet de Rechter een fraaie brug van gebeeldhouwd marmer over de buitengracht van het paleis. Daarachter ontwaart hij de massieve toren met de toegangspoort. Als ze de brug overgegaan zijn, zetten de dragers de palankijn neer en wisselen enkele woorden met de schildwachten. Er worden bevelen ge schreeuwd en de zware poortdeur wordt met veel geknars geopend. Zodra ze on der de poort doorgegaan zijn, verschijnt een sergeant van de garde bij de palan kijn. Hij groet het meisje beleefd, maar neemt de Rechter argwanend op. Mag ik uw naam, beroep en het doel van uw bezoek weten?" vraagt hij stroef. „Ik ben dokter Liang Moe. Vrouwe Hortensia heeft me ontboden voor een onderzoek," zegt de Rechter afgemeten. Maar de ser geant is niet onder de indruk. Stapt u uit en laat uw papieren zien", zegt hij. „Als ze in orde zijn, kunt u verder gaan in een paleispalankijn." 918. Het was toevallig, dat de Bullestier precies het opperhoofd, de Drilboor, uit koos om zijn woede op te koelen. Hij nam de Drilboor op zijn horens. Deze greep zich in doodsnood vast aan de neus ring, maar het hielp hem niet. Met Ge- luksring en al werd hij door de lucht geslingerd... en nu bleek, dat de ring wer kelijk geluk kon brengen. Want inplaats van op de harde bodem belandde de Dril boor precies in Brams armen en wat die eenmaal vasthadden lieten ze niet los. Razendsnel werkte Brams brein. Op dit moment had hij twee van de drie opdrachten vervuld: de ring en een aardmannetje waren in zijn bezit. De kroon had hij ook al gezien... en als hij heel snel was zou hij er misschien in slagen alle drie buiten de onderaardse grotten te brengen. In andere omstandig heden zou hij tegen de snelle Boorman netjes geen kans hebben gehad. Maar nu waren ze verstard van schrik over het lot van hun Leider... en daarvan moest Bram gebruik zien te maken. I

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19