Kamerdebat tot diep in de nacht Elf partijen over Vietnam Jaar geëist voor aanslag op Van Heutszmo C. Kleijwegt overleden Agenda voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig PSP KVP AR CHU D'66 Christen-radicalen achter adres van groep-Bogaers PvdA VVD CPN SGP, BP, GPV Arbeider bekneld onder tractor Dr. L. Neher Aardgas in trek Hete-luchtballon op jubileumfeest van K.N.V.V.L. Iets meer wind it ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 2 Jongelui met hasjisch aangehouden Van twee verdachten één in vrijheid gesteld Doden in het verkeer Ontruimingsbescherming voor nieuwe huurders Van lijnwerker tot minister BIJ RESTAURANT UHV Niet zo maar hotel ■UyUfl een burgermaaltijd maar BEVERWIJK - TEL. 02510-23001 een vorstelijk diner! Haarlem Beverwijk V elsen-I J muiden ,.s B'g Ss SS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In het Tweede-Kamerdebat over de oorlog in Vietnam, dat tot diep in de nacht uitliep, hebben alle partijen uitvoerig hun stand punten uiteengezet. Hier volgen ze in het kort. Volgens de pacifist Van der Spek zijn de Amerikanen er op uit de burgers van Noord-Vietnam te treffen. Dat blijkt uit het gebruik van bommen die niet be stemd kunnen zijn voor militaire doelen. Het is een Amerikaanse oorlog, zei hij; de Zuidvietnamezen vechten nauwelijks De oorlog is eenvoudig afgelopen als de Amerikanen hun bombardementen sta ken. Volgens de K.V.P.-'er Schuyt zouden de Amerikanen opnieuw hun bombardemen ten op Noord-Vietnam moeten staken. Nu evenwel, zonder daarbij vooraf voorwaar den te stellen. Daarin zit volgens hem een mogelijkheid voor Amerika om de vicieu ze cirkel van steeds meer geweld en steeds meer tegengeweld te doorbreken. „Wij zijn ons bewust dat zo'n eenzijdige maatregel risico's meebrengt, maar an derzijds zijn wij van mening dat geen po ging nagelaten moet worden die deze heil loze ontwikkeling zou kunnen doorbreken' Het Nationale Bevrijdingsfront en Hanoi zouden op dat Amerikaanse gebaar posi tief moeten reageren door bereidheid tot onderhandelen te tonen en door matiging van militaire activiteit. De heer Boertien (A.R.) betoogde, dat een eenzijdige beoordeling van de situa tie niet op zijn plaats is. Er moet ge zocht worden naar een politieke en niet naar een militaire oplossing, zei hij, waarbij de partijen bereid gevonden moeten worden om concessies te doen. Een actief beleid van de Nederlandse re gering kan naar zijn mening bijdragen tot de oplossing van het probleem. De heer Bos (C.H.U.) bracht te berde dat Nederland geen invloed op het pro bleem heeft. „Wij zijn in feite toeschou wers", zei hij. „Als je niet daadwerkelijk meebetaalt en offers brengt mag je niet verwachten invloed te hebben op de be sluitvorming". Niettemin moeten de Amerikanen de bombardementen zijns inziens zonder meer stoppen. Dat is een eerste stap op weg naar het verkleinen van het conflict. De heer Bos vroeg zich overibens af, of de regering in Hanoi wel vrede wil, gezien de halsstarrige weigering vredesonder handelingen te beginnen. Vóór alles is het thans zaak, dat een groot conflict wordt vermeden", aldus drs. AMSTERDAM De werkgroep van christen-radicalen, bestaande uit leden van ARP, CHU, KVP alsmede andere protestanten en katholieken, zegt in een vrijdag uitgegeven communiqué, het eens te zijn met de politieke inhoud van het adres der KVP-radicalen. De werkgroep herinnert er aan, eerder als beste bijdra gen tot politieke vernieuwing in de nabije toekomst te hebben genoemd: een snelle hervorming van de huidige christelijke partijen tot organisaties met een radicaal, vooruitstrevend program; samenwerking tussen dergelijke herschapen partijen en andere partijen en groeperingen, die zich radicaal en vooruitstrevend tonen; geza menlijke presentatie van al deze partijen en groeperingen tegenover de crisis met 'n gemeenschappelijk ontwerp-regerings- program en een lijst van kandidaatminis ters. „De aandacht zij gevestigd" zo vervolgt het communiqué, „op het feit, dat wil vernieuwing een goede kans krijgen ook andere dan christelijke groeperingen en partijen zich zullen moeten heroriënte ren en hervormen. De gebeurtenissen der afgelopen weken hebben geen verandering gebracht in de oorspronkelijke planning van de werkgroep. Op 10 en 11 november zal een werkcongres worden gehouden van initiatiefnemers van en adhesiebetuigers aan de werkgroep van christen-radica len". Ook de groep „verontruste Noordbra bantse KVP'ers heeft vrijdag een commu niqué doen uitgaan. De bijval wordt groot genoemd. Uit de binnengekomen adhesiebetuigin gen, aldus het communiqué, blijkt dat ve len, die de KVP verlaten hebben, bereid zijn terug te keren als de K.V.P. zich dui delijk uitspreekt voor een vooruitstrevend beleid. De groep is mét de KVP-radicalen van oordeel dat vóór de verkiezingen een vooruitstrevend samenwerkingsverband tot stand rpoet komen. De groep tekent hierbij aan, zich niet te kunnen voorstel len dat met groeperingen als „Tien over rood" en „Nieuw Links" een evenwichtig vooruitstrevend beleid gevoerd zou kun nen worden. DEN HAAG. In een woning aan de Marcellistraat in Den Haag heeft de po litie 17 jongelui aangehouden. In het huis werd hasjisch gevonden. Van de jongelui, negen jongens en acht meisjes, zijn negen jonger dan 18 jaar. Visser (D'66). „Nederland heeft het recht en de plicht zich met de Vietnam-oorlog te bemoeien, omdat bij het uitbreken van een groot nucleair conflict de noodlottige gevolgen ook ons raken". D'66 wil dat de Kamer niets nalaat dat het conflict kan verzachten. Dat kan het best door een beroep op de V.S. om de bombardementen op N.-Vietnam te sta ken, zei hij. „Al is dit beroep eenzijdig, het moet niettemin worden gedaan om een uiterste poging te doen de verhevi ging van de strijd een halt toe te roe pen". Volgens de heer Ruygers (P.v.d.A.) zouden de Verenigde Staten het volk van Vietnam wellicht veel verder vooruit hel pen als het geld dat nu aan de oorlog wordt besteed voor vreedzame doeleinden zou worden gebruikt. Vietnam, zo verklaarde hij, is ongeveer het wereldpolitieke vraagstuk nummer één geworden. De oorlog vormt een toe nemende belasting voor alle vormen van internationale samenwerking en een be dreiging voor de vrede en de ontspanning in de wereld. Er moet het uiterste wor den geprobeerd, zei hij. Hij stelde voor, dat de V.S. hun strategie zouden kunnen veranderen van een aanvallende in een verdedigende, waarmee het voortdurend verhevigen van de oorlog tot staan zou worden gebracht en meteen het gevaar voor een wereldconflict zou zijn bezwo ren. Alleen de socialist Goedhart was het niet met het fractiestandpunt eens. Vol gens hem zou stopzetting van de bombar dementen de acties van Noord-Vietnam verhevigen. De liberaal Berkhouwer stelde zich ach ter de Amerikaanse politiek. Hij zei er van uit te gaan, dat de Amerikaanse we reldmacht erop uit is om op enigerlei wij ze een ordelijke wereldsamenleving te be werkstelligen. „De middelen daartoe zijn, als elk menselijk werk, niet altoos feil loos", zo zei hij, „maar dat doet aan onze keuze niet af". De communist Bakker zag als oplossing van het probleem het wegsturen van de Amerikanen uit Vietnam. De mislukking van de Amerikaanse Vietnam-politiek staat onomstotelijk vast, zei hij. „Het provoceren van China' vond hij een reden voor een hoogoplaaiende beweging tegen die politiek. De heren Van Dis (S.G.P.), Kronen burg (B.P.) en Jongeling (G.P.V.) waren het eens met de Amerikaanse politiek in Vietnam. Volgens hen is het onverant woord de Amerikaanse troepen terug te trekken, onder meer omdat daarmee de bevolking van Zuid-Vietnam zou worden blootgesteld aan de wraak van de Viet- cong. AMSTERDAM. Tegen een 20-jarige Amsterdamse student en een 25-jarige uit Rotterdam afkomstige provo, die in de vroege ochtend van 10 maart een bom aanslag op het Van Heutzmonument heb ben gepleegd, is vrijdag voor de Amster damse rechtbank een jaar gevangenis straf geëist. Beide verdachten hebben vijf maanden in voorarrest gezeten en dit voorarrest duurt voor de student nog voort. De rechtbank willigde vrijdag na anderhalf uur in de raadkamer te zijn ge weest, een verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling van de Rotterdammer in. In beide zaken wordt op 8 september uitspraak gedaan. De student heeft bekend, de bom te heb ben gemaakt; de provo bekende, behulp zaam te zijn geweest bij de plaatsing op het monument. De explosie bracht in hoofdzaak schade toe aan een stenen leeuw van het monument, die is verwijderd en niet herplaatst. Volgens een rapport van deskundigen had de kans op levensgevaar van scher ven voor voorbijgangers 0,3 percent be dragen. Gevraagd naar de reden van zijn daad, zei de student, van mening te zijn dat er veel onrechtvaardige toestanden be staan. Aanvankelijk had hij gedacht via wetenschappelijk werk te komen tot een betere wereld. Hij had nu de daad gesteld als protest tegen de wantoestanden in In donesië. Er zijn twee miljard mensen, die de daad die ik gesteld heb, niet afkeuren, zo voegde hij er aan toe. Toen de Rotterdammer naar zijn be- (Van onze correspondent) NIJMEGEN In zijn woning in Nij megen is gistermiddag zeer onverwacht op 67-jarige leeftijd overleden het Staten lid, gemeenteraadslid en oud-Kamerlid C. Kleijwegt. Niet alleen voor het politieke leven is Nederland is zijn heengaan een groot verlies. Ook op kerkelijk en onder wijsterrein werd hij vele jaren als for midabele leidsman beschouwd. Corstiaan Kleijwegt werd op 1 decem ber 1899 geboren in Maassluis. Zijn on derwijzer vond dat hij een studiekop had en dat hij maar onderwijzer moest wor den. Zo belandde Kleijwegt in het inter naat van de christelijke kweekschool Klokkenberg" in Nijmegen, de stad die hij zijn verdere leven trouw zou blijven. Hij werd daar onderwijzer aan de ulo, enige jaren later leraar wiskunde aan de Klokkenberg en vervolgens directeur van deze instelling. Geruime tijd was hij hoofdinspecteur van de onderwijzersoplei ding. De heer Kleijwegt maakte kennis met de politiek door toetreding tot de CHU. Tijdens en kort na de oorlog vulde hij zich aangetrokken tot het streven naar eenheid in de politiek en toen na de be vrijding de Partij van de Arbeid werd op gericht, meldde hij zich als lid. Van het begin af heeft hij deel uitgemaakt van het partijbestuur. Sinds 1956 was hij vice- voorzitter, waarbij hij tevens fungeerde als voorzitter van de protestants-christelij ke werkgemeenschap. In 1956 werd de heer Kleijwegt ook lid van de fweede Kamer; een functie die hij heeft vervuld tot de vorige verkiezin gen. Toen trad hij terug in verband met zijn leeftijd. Op kerkelijk telrein nam Corstiaan Kleijwegt een voorname plaats in. Hij was dertig jaar ouderling der Nederland se hervormde gemeente en voorts lid van de generale synode. Daarnaast had hij zit ting in tientalle kerkelijke en wereldlijke bestuursorganen, adviescolleges en studie commissies, waar hij als een man van groot gezag werd aanvaard. weegredenen werd gevraagd stipte hij aan dat hij al vijf maanden in voorarrest zaten merkte hij op: „Ik geloof niet dat het hier de plaats is om mijn indruk bloot te geven". GRONINGEN. In Wehe-Den Hoorn is de 30-jarige boerenarbeider J. Mertens om het leven gekomen toen hij met de landbouwtrekker omsloeg en onder de trekker bekneld raakte. De man was op weg naar het land om koeien te mel ken. AMSTERDAM. In Plattling in Neder-Bei- eren (West-Duitsland) is een Nederland se auto, bestuurd door de heer C. Roose uit A'dam, frontaal in botsing geko men met een Engelse bus. De 58-jarige echtgenote van de autobestuurder kwam om het leven. SCHOONHOVEN. In Schoonhoven is een achtjarig meisje van het gezin H.P.C. van Iterson bij het oversteken door een personenauto overreden en om het leven gekomen. DONGEN. De 23-jarige B. Damen uit Dongen is door onbekende oorzaak, met zijn bromfiets tegen een telefoonpaal ge reden en dodelijk verongelukt. Op het moment van het ongeluk, was het zicht zeer slecht door mist. GELEEN. Op de Rijksweg-Noord te Ge leen is de 72-jarige voetganger W. H. Erdkamp bij het oversteken aangereden door een personenauto. De man over leed tijdens 't vervoer naar het zieken huis. DEN HAAG. Minister Schut heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat bin nenkort een ontwerp van wet aanhangig zal worden gemaakt, waarbij ook zij die na 1 oktober 1967 huurder zullen worden, zullen vallen onder de ontruimingsbe scherming. De minister antwoordde op mondelinge vragen van drs. J. van den Doel (P.v.d.A.) Deze had erop gewezen dat bij de in sommige gemeenten voorge nomen huurliberalisatie m.i.v. 1 oktober de ontruimingsbescherming zich niet zou uitstrekken tot hen die na deze datum huurder zouden worden en daardoor naar zijn mening praktisch rechteloos zouden zijn. Minister Luns aan het woord tijdens het Vietnam-debat. DEN HAAG Dr. L. Neher, de dezer dagen op 78-jarige leeftijd overleden oud directeur-generaal der PTT en oud-minis ter van wederopbouw, was een self-ma de man, die hoewel hij slechts een mulo opleiding had gehad, snel carrière maak te. Na bij de koopvaardij te hebben ge diend werd hij bij de Amsterdamse ge meentelijke telefoondienst lijnwerker, in een tijd waarin de eerste denkbeelden opkwamen tot automatisering van het Amsterdamse telefoonnet. De jonge Ne her ging terstond dit systeem bestude ren bij Siemens en Halske in Berlijn. In 1913 werd hij opzichter bij de Haagse telefoondienst, waar toen ook de auto matisering aan de orde kwam. Hij werd spoedig hoofdopzichter, in 1919 ingenieur tweede klasse en reeds een jaar later ingenieur eerste klasse, een zeldzaam heid voor iemand die niet de vorming van een technische hogeschool achter de rug had. In 1935 werd de heer Neher di recteur van de gemeentelijke telefoon dienst in Den Haag en na de bevrijding, op 1 augustus 1945 directeur-generaal der PTT. In februari 1947 volgde zijn benoeming tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in 't ministerie-Beel. Deze functie heeft hij één haar vervuld en in die tijd maakte hij een studiereis naar Indonesië". Daarna werd hij op nieuw benoemd tot directeur-generaal der PTT. Na zijn eervol ontslag in 1954 verleende de technische hogeschool in Delft hem het eredeoctoraat in de tech nische wetenschappen. De heer Neher is jarenlang lid geweest van de raad van bestuur van deKLM. Hij was comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw en grootofficer in de orde van Oranje Nassau. UTRECHT. In de eerste helft van dit jaar heeft het GE VU een gasafgifte bereikt van ruim 49 miljoen kubieke me ter. Dit is ongeveer evenveel als in het hele jaar 1965 en bijna vijftig percent meer dan in het eerste halfjaar van 1966. De oorzaak van deze grote toeneming van het gasgebruik in Utrecht moet vol gens het GEVU worden gezocht in een toegenomen gebruik van gas voor ruim teverwarming tengevolge van de daling van de aardgasprijzen. ADVERTENTIE BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Een harde noot voor Dan O Brien", 18 j' Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.30 u.: „Boeing Boeing", 14 j. vandaag 23.30 u.: „Trottoirmeisjes van Parijs", 18 j- Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Slaven", 18 j.; zaterdag 23.30 u.: „Vier Parijse meisjes", 18 j.; zondag 11 u.: „Grafin Mariza", a l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Samen uit, santen thuis", a.l. Minerva, vandaag en zondag 14-30 u.: „Batman en Robin (2)", a.l.; 20.15 u.: „De Spion met het kanten broekje", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u-: „Fantömas contra Scotland Yard", 14 j.; zondag 11 u.: „Furie en gra tie der dieren", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16-15, 19 en 21.15 u.: „Helden moed der indianen", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De prikkel van het leven", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21-15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Operatie Golden Car", 18 j.; zondag 11 u.: Carmen Jones", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr- Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Tot en met 2 sep tember ook op zaterdag van 20.30 tot 22.30 u. Vleeshal (Grote Markt): „Foto inter nationaal". foto's uit Frankrijk, Oos tenrijk, Tsjechoslowakije en Haarlem. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 27 augustus. Vishal (Grote Markt). Fototentoonstel ling van Sanne Sannes. Dagelijks van 10 u. tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 28 augustus. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u- en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht 67): Tot 27 augustus expositie van werk van tien Franse en Nederlandse kunstenaars. Da gelijks van 11-17 u. Zondags van 13 tot 17 u. en woensdags van 20-22 uur- Museum Van Looy (hoek KI. Houtweg- Kamperlaan)' Werk van Jacobus van Looy. Dagelijks van 10-17 uur. 's Zondags van af 14 uur. Tot 4 september. Cruquius Museum (Cruquiusweg Heemste de): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feestda gen gesloten. Ruine van Brederode (Santpoort): Ex positie van plastiek van Rob Claus. Da gelijks van 9 tot 20 u. en van 21 tot 23 u. Tot 3 sontember De Waag (Spaarne-Damstraat)Beeld houwwerk en tekeningen van Truus Hoeff-van Someren Gréve. Dagelijks van 13 t- 17 u. Tot 11 september. Sociëteit Duysterghast Boulevard P. Loot, Zandvoort): zaterdag en zondag van 14 tot 16 u.: werk van Tony Mafia. Tot 28 augustus. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot en met oktober: openluchttentoonsteling van vcriafmc en zomerbloemen. Grote Markt, zondag 14.30 u.: Concert door de Haarlemse Harmonie Kapel. ZATERDAG 26 AUGUSTUS Kennemer Theater: 19 en 21.15 u.: „Ze ven gouden mannen slaan 'n tweede moordslag", 23.30 uur: „Huis der be geerte". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Triple Cross". W.B. Theater, 20 uur: „Winnetou tegen Witte Buffel". Galerie Boumans, Breestraat 122, Col lectie Grafieken van Noordhollandse kun stenaars, te bezichtigen van 9-12.30 uur en 13.30-18 u. ZONDAG 27 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „Thunder Island, moordcomplot in Porto Rico". 16.30 19 en 21.15 uur: „Zeven gouden mannen slaan 'n tweede moordslag". Luxor Theater, 14.15 uur: „Tarzan, de aapmens"; 16.30, 19 en 21.15 uur: Triple Cross". W.B. Treater, 14.30 uur en 16.30 uur: „Tikle Me"; 20 uur: „Winnetou tegen Witte Buffel". MAANDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vrouw die drie mannen beminde". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Triple Cross". W.B. Theater, 20 uur: „Winnetou tegen Witte Buffel". ZATERDAG 26 AUGUSTUS City, 20 u.: „O.S.S. 117, Hartentroef in Tokio". Stadsschouwburg, 20 u.: „Reeperbahn bij nacht". Ruïne van Brederode: Rob Clous expo seert kleurgrafiek, die dagelijks te zien is van 9 tot 18 u. en van 20 tot 22 u. Ge durende het hele seizoen wordt beeld houwwerk van Janneke Ducro, Louk van Meurs, Nico Betjes, Paul van Crimpen, Geert Jan van Meurs, David J. van de Kop en Frits Vanen tentoongesteld. ZONDAG 26 AUGUSTUS City, 14.30 u.: „Aneas, kampioen van Troje"; 19 en 21.15 u.: „O.S.S. 117, harten troef in Tokio". Stadsschouwburg, 20 u.: „Reeperbahn bij nacht". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie grafisch werk van Aad de Haas. Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 u. en 20 tot 22 u.: Expositie grafiek van Rob Clous; tentoonstelling beeldhouw werken van Nederlandse kunstenaars. MAANDAG 28 AUGUSTUS City, 20 u.: „O.S.S. 117, hartentroef in Tokio". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Expositie van grafisch werk, ver vaardigd door, Aad de Haas- Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 u. en 20 tot 22 u.: Expositie grafiek van Rob Claus; tentoonstelling beeldhouw werken van Nederlandse kunstenaars. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. J. L. Verbeek Wolthuys overleden. In Rotterdam is in de ouderdom van 87 jaar overleden de heer J. L. Verbeek Wolthuys, oud-administrateur van het kabinet van de koningin. Hij was voorts dertig jaar hoofdbestuurslid van de Ge reformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk. Tweehonderd jaar. Op 24 augustus 1767 werd in Amsterdam opgericht de „Maatschappij tot Behoudenis der dren kelingen", waarvan de „Maatschappij tot Redding van Drenkelingen", nog steeds in Amsterdam gevestigd, de rechtstreekse afstammelinge is. Dit zeldzame jubileum is gevierd met een buitengewone vergadering, een tentoon stelling van instrumenten die vroeger werden gebruikt om te water geraakten weer tot bewustzijn te brengen en de uitgave van een gedenkboekje, geschre ven door de heer H. Th. de Booy. Bedolven. Bij de aanleg van riolering in Vught is de 47-jarige J. Konings uit Udenhout onder zand bedolven, toen plotseling de rioolsleuf instortte. Toen men hem had uitgegraven, bleek hij reeds overleden te zijn. Belgische onderscheiding. De heer B. Klaverstijn, hoofdredacteur van de Haagsche Courant, is benoemd tot rid der in de Kroonorde van België. (Van onze correspondent) TERLET. Koningin Juliana en prins Bernliard zullen op zaterdagmiddag 9 sep tember getuige zijn van een unieke ge beurtenis, waarmee de Amerikaan Pic card de landelijke luchtvaartdag ter vie ring van het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart komt openen. Piccard zal na melijk opstijgen met een hetelucht-bal- lon volgens hetzelfde principe als de „Montgolfières" uit de achttiende eeuw. Don Piccard, zoon van de bekende Belgische geleerde van dezelfde naam, heeft in de Verenigde Statene en fabriek van hetelucht-ballonnen. Hij vervaardigt deze niet, zoals de gebroeders Montgolfier in 1783, van papier, maar van plooibaar plastic. Ook gebruikt hij geen strovuur voor het verwarmen van de lucht in de ballon, maar gas. Niettemin is het prin cipe hetzelfde als dat van de eerste ge slaagde ballonvaart in de geschiedenis van de mensheid, in november 1783 vol bracht door de natuurkundige Pilatre de Rozier en de legerofficier markes van Arlanges. De nieuwerwetse „Montgol fières", die in de Verenigde Staten onge veer 6000 dollar kosten, hebben het voor deel, dat zij geen urenlange vultijd nodig hebben. Binnen tien minuten kunnen zij opstijgen. De jubilerende KNVVL toont op de luchtvaartshow in Teriet ook alle andere facetten van de luchtvaart: motorvliegen, zweefvliegen, parachutespringen en mo delvliegtuigsport. De KLM komt met haar nieuwste Super D C-8 en Fokker toont de nieuwe Fellowship F 28. XWWWWMUimWWWUWUWAAAIWWWWIWIUMWWUWWWWW mWWMWWIAAWIWMWKUUMUIIWIIUmAAAIWWmUUWMUmil Het KNMI deelt mee: Boven de Atlantische Oceaan ten zuid westen van Ierland bevindt zich een hoge- drukgebied dat zich gedurende het ko mende etmaal in de richting van de Britse eilanden zal uitbreiden. Hierdoor worden ook in onze omgeving de luchtdrukver- schillen wat groter, waarbij de wind zon dag toeneemt tot matig uit richtingen tus sen west en noord. Hij zal geleidelijk iets drogere lucht aanvoeren, waarin naast wolkenvelden ook zonnige perioden zul len voorkomen. Gedurende de komende nacht zullen wij ons echter nog in vochtige lucht bevinden, waarin bij zwakke wind weer plaatselijk mist of laaghangende be wolking zal ontstaan, die zondagochtend zal oplossen. Het temperatuurverloop on dergaat daarbij weinig verandering. WEERRAPPORTEN li u> Maximum- en minimum «0 h temperaturen •d-g w ft 0) 3 binnen- en buitenland S3 BB Den Helder zw. bew. nnw 19 16 0 Ypenburg zw. bew. windst. 23 13 0 Vlissingen licht bew. wzw 20 14 0 Eelde zw. bew. windst. 25 13 0 De Bilt zw. bew. windst. 23 11 0 Twente geh. bew. w 26 14 0 Eindhoven mist w 22 13 0 Z.-Limburg mist windst. 22 14 0 Helsinki licht bew. n 18 9 13 Stockholm geh. bew. n 18 13 0.4 Oslo onbewolkt n 24 13 1 Kopenhagen zw. bew. w 20 13 0 Aberdeen zw. bew. zzo 22 10 0 Londen geh. bew. windst. 23 11 0 Amsterdam zw. bew. windst. 22 13 0 Brussel mist windst. 25 12 0 Luxemburg mist no 23 14 0 Parijs mist windst. 22 11 0 Bordeaux half bew. w 27 13 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 14 0 Nice licht bew. n 25 16 0 Berlijn geh. bew. ozo 25 14 0 Frankfort mist O 24 12 0 Mtinchen onbewolkt z 23 11 0 Zürich onbewolkt O 22 12 0 Genève half bew. zw 23 11 0 Locamo licht bew. windst. 25 14 0 Wenen zw. bew. windst. 19 14 4 Innsbruck licht bew. windst. 23 10 0 Belgrado zw. bew. windst. 30 14 0 Athene onbewolkt n 32 23 0 Rome half bew. ozo 29 17 15 Barcelona regenbui nno 27 20 26 Madrid onbewolkt windst. 31 13 0 Mallorca licht bew. ono 30 21 0 Lissabon onbewolkt nw 23 16 0 Zondag 27 augustus Zon op 5.42 uur; onder 19.40 uur. Maan op 21.58 uur; onder 13.52 uur. Maandag 28 augustus Zon op 5.44 uur; onder 19.38 uur. Maanstanden Laatste kwartier 28 augustus 6.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 augustus Hoog water 7.08 uur en 19.27 uur. Laag water 3.01 uur en 15.09 uur. Zondag 27 augustus Hoog water 7.43 uur en 20.05 uur. Laag water 3.30 uur en 15.37 uur. Maandag 28 augustus Hoog water 8.27 uur en 20.53 uur. Laag water 4.03 uur en 16.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2