Theodorakis gearresteerd Leider van Amerikaanse nazi's George Rockwell vermoord Konstantijn bij Oe Thant Ambassadeur van Bonn in Zweden vraagt pensioen Na aanvallen in de pers Revolutie binnen de revolutie me ie hermelijn Wereldraadcritiek op Grieks regime Ex-partijgenoot zou dader zijn Bommen brengen Hanoi niet tot praten Gevangenisstraffen in proces-Athene Dansakademie „Schröder" Vliegtuigverliezen van VS relatief laag DANSEN LEREN telegrammen ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 McNamara meent: Eigen weg Tegelijk politici MATINEES SOIREES NIET ALLEEN 'n BAL AVOND ST. NICOLAAS CARNAVAL DANS LESSEN KLUBS WEES HIP Onze minister van Buitenlandse Zaken kan tevreden zijn. Mr. Luns, apostel van de Amerikaanse politiek in Vietnam, heeft geen inmenging in zijn eenmans-zaak be hoeven te dulden en kan ook na het „Vietnam-debat" in de Tweede Kamer rustig voortgaan aan Washington zijn in stemming te betuigen met wat de Ameri kanen in Vietnam doen. Hoe een zeer groot deel van het publiek erover denkt, is wel bekend. Die publieke mening is niet in de Tweede Kamer tot uiting gekomen. Wel heeft zich daar een touwtrekkerij afgespeeld die niet zozeer met het leed der Vietnamese bevolking dan wel met het lijmen van barsten in fracties en coalitie te maken had. En het viel mr. Luns gemakkelijk met. deze soort volksvertegenwoordiging naar goeddunken te handelen. De buitenlandse politiek van Nederland en speciaal die met betrekking tot de oorlogshandelingen in Vietnam is eens temeer onbereikbaar gebleven voor welke invloed van parlementariërs ook. Zoals gezegd, niet de Vietnamese oor log maar de binnenlandse politiek van Nederland heeft het Kamerdebat over Vietnam gisteren overheerst. Urenlang kwamen de discussies niet boven het peil van een ordinaire woordenstrijd, waarin de zorg om de oorlog volledig overscha duwd werd door de binnenlandse politieke strijd. Het slotresultaat was dat een Ka mermeerderheid zich verenigde op een mo tie waaraan drie uitleggingen gegeven kun nen worden en die alleen al daarom vol strekt waardeloos is. Het was een mach teloze en beschamende vertoning die ons parlement zich niet te vaak meer kan permitteren. De hoofdschuldigen aan deze gang van zaken moeten gezocht worden in de rege ringsgezinde fracties die blijkbaar tot iedere prijs een eenheid wilden demon streren. De oppositie is er in geslaagd de ze eenheid als valse schijn te ontmaske ren, maar het is de vraag of deze over winning niet meer dan wegvalt tegen de miserabele nasmaak die men van het de bat overhoudt. Dreigende onenigheid in eigen rijen, de dwingende noodzaak voor de K.V.P. om toch nog de schone schijn te bewaren en een minimale medewerking van mr. Luns dat waren de voornaamste factoren die het debat beheersten. Ze ver oorzaakten een mist waarin de goede wil helemaal verongelukte. Toen tegen het eind van het debat drs Schmelzer minister Luns royaal de ruim te liet om met de motie te doen wat hem goed leek, bleef er nauwelijks meer dan een waardeloos vodje papier van over. Mr Kronenburg van de Boerenpartij had de situatie aardig door, toen hij constateer de dat drs. Schmelzer de motie nu zo had afgezwakt dat zelfs de Boeren er bij na vóór konden stemmen. Zijn eigen „harde" lijn vond hij er vrijwel in te rug. Daarmee was het démasqué voltooid. Als de oppositie erin is geslaagd de voos heid van de coalitie aan te tonen, was dat toch geen plezierige overwinning. In Vietnam is de vrede door deze Nederland se „bijdrage" geen stap dichterbij geko men. Koning Konstantijn van Griekenland gaat Amerika bezoeken en zijn visite be tekent ongetwijfeld veel meer dan een koninklijk staatsiebezoek. Hij wordt kennelijk door het Griekse regime op een diplomatieke boodschap uitgestuurd, met de bedoeling het Griekse prestige te zui veren van verdachte vlekken, die niet al leen in de Verenigde Staten maar in na genoeg alle democratisch geregeerde lan den ter wereld het vertrouwen in de Griekse situatie grondig bederven. De Griekse koning heeft al van de eer ste dag der militaire omwenteling in zijn land af gediend als dekschild. Zijn fiat aan de militaire dictatuur, zijn volledige medewerking met de Griekse junta en* zijn actieve rol in de nieuwe Griekse re geringsprocedure hebben bijgedragen tot het welslagen van het proces,dat het Griekse volk onder het juk van een auto ritair bewind heeft gebracht. De Griekse democratische principes en hun voorvechters zijn door de houding van koning Konstantijn danig geschokt. Het vertrouwen van een volk op zijn koningshuis moet in bepaalde situaties van gevaar worden waargemaakt. De democratie, die toch in de meerderheid der Grieken verankerd leek, was een com plex van vrijheden en rechten dat door de vorst werd gegarandeerd. De Griekse grondwet is buiten werking gesteld met lijdzaam goedvinden van de koning, die haar trouw gezworen had. Het is niet te voorspellen of de demo cratische krachten in en buiten het land er eens in zullen slagen, de bordjes te verhangen en de democratische rechten te herstellen. Als dat zou gebeuren, wellicht niet zonder bloedvergieten of geweld, zou dat tegelijk het einde betekenen van de Griekse monarchie. Het proces van ge leidelijkheid, dat het Griekse regime be looft te volgen in de richting van een grotere vrijheid voor het volk, heeft tot dusver nog steeds het kenmerk van een drogreden. De autoritaire, inquisitoire maatregelen die het militaire bewind heeft getroffen ten aanzien van mogelijke tegenstanders leren, dat hier een wer kelijke dictatuur aan het werk is die naarstig ijvert tot uitroeiing van iedere afwijkende mening. Een werkelijke dicta tuur bergt wezenlijk de onmogelijkheid in zich, ooit weer de democratische rech ten toegang te verlenen. Geen enkele dictatuur is ooit bereid gevonden, zijn eigen doodvonnis te tekenen en te vol trekken. Dit moet Konstantijn duidelijk zijn, evenals het indertijd Victor Emmanuel van Italië duidelijk is geweest toen hij zich schikte onder Mussolini. Het behoud van het koningschap is in zo'n situatie geen 'heilmiddel, doch een narcoticum. Hoe zal Amerika deze opportunistische vorst ontvangen? President Johnson zal wellicht zijn hoffelijkheid putten uit de enige bron die Griekenland en Amerika nog gemeen hebben: het anti-commu- nisme. Maar dat is toch een bijzonder schraal watertje voor een vriendschaps- dronk. ATHENE (AP) Mikis Theodorakis, de Griekse componist en gewezen volks vertegenwoordiger die door de militaire regering wordt gezocht is, volgens be trouwbare zegslieden maandagavond door de veiligheidspolitie gearresteerd. De 42-jarige componist van de filmu- ziek uit Zorba de Griek schijnt in het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst te Athene te worden vastgehouden zonder zich in verbinding te mogen stellen met de buitenwereld. Minder dan twaalf uur nadat Theodora kis in een buitenwijk van Athene werd aangehouden werden twee mannen en vijf vrouwen gearresteerd. De zeven arres tanten zijn kunstenaars en journalisten, die Theodorakis vermoedelijk verborgen hebben gehouden. Theodorakis was voorzitter van de Lam- brakis-jeugdvereniging, een onderafdeling van de nu verboden verenigde democrati sche linkse partij Eda. Hij was commu nist en een tegenstander van de Griekse monarchie, die geen blad voor zijn mond nam. HERAKLION. De Wereldraad van Kerken heeft door middel van zijn com missie voor internationale zaken op het eiland Kreta een brief aan de Griekse regering gezonden, waarin alle bezwaren worden geuit, die de Wereldraad heeft tegen het huidige Griekse regime. Uit gaande van de universele verklaring over de rechten van de mens heeft de Wereld raad zijn ernstige verontrusting geuit over de Griekse situatie, de vrijheidsbelemme ringen en de behandeling van de duizen den Grieken, die door het nieuwe regime gevangen zijn genomen. ARLINGTON (AFP). George Lincoln Rockwell, leider van de Ame rikaanse nazi-partij, is vrijdagochtend vermoord terwijl hij zijn auto par keerde in de nabijheid van zijn wo ning in de wijk Arlington van Wash ington. Zijn woning is tevens het hoofdkwartier van de door hem ge stichte nazi-partij. Een schutter loste twee kogels op hem vanaf een dak en wist zich daarna uit de voeten te ma ken. Een van de kogels trof Rockwell in de borst, waardoor hij op slag dood was. Kort na de moord werd John Patler uit Arlington in staat van beschuldiging ge steld. Patler is een 29-jarige voormalige kapitein van de Amerikaanse nazi-partij. Hij trad in januari uit de partij. Gelaarsd en gekleed in een Hitler-uni form verscheen Rockwell de laatste jaren dikwijls op pacifistische betogingen en negermarsen voor gelijke burgerrechten, omringd door jonge fanatici getooid met hakenkruisen, om* tegendemonstraties te houden die dikwijls in vechtpartijen ein digden. Zijn scherpe redevoeringen von den wel enig gehoor onder de jeugd. Hij werd herhaaldelijk uitgenodigd voor stu denten in de Amerikaanse universiteiten het woord te voeren. Door zijn toewijding aan de nagedachtenis van Adolf Hitler en zijn geloof in de superioriteit van het arische ras was hij geheel intolerant ten aanzien van de andere Amerikaanse rechtse organisaties. De „John Birch So ciety" werd door hem sarcastisch betiteld als een stel schooljongens die achter een fanfare aanlopen. Zijn partij streeft deportatie van de negers naar Afrika na, uitroeiing van de joden en ophanging van „verraders" als Eisenhower en Truman. Rockwell was ervan overtuigd dat hij in 1972 tot president van de Verenigde Staten zou worden gekozen. „Met al die joden, negers en communisten die nu dood had bedreigd en wegens verstoring van de openbare orde. In september van hetzelfde jaar werd hij na een betoging rondlopen krijgen de mensen er tenslotte genoeg van. Op die dag zullen wij de macht in handen nemen" heeft hij eens gezegd. De Amerikaanse „Führer" richtte zijn beweging in 1959 op. eerst onder de naam „Wereldunie van nationaal-socialisten die vrijheid van handelen willen", die snel veranderd werd in „Amerikaanse nazi partij". Op 8 februari 1966 werd Rockwell ge arresteerd omdat hij een jood met de van zijn partij opnieuw gearresteerd. De Griekse koning Konstantijn en koningin Anne-Marie hebben gisteren ge luncht op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. De foto toont het paar met secretaris-generaal Oe Thant. De Griekse actrice Melina Mercouri heeft een bezoek aan het hoofdkwartier van de Verenigde Naties ge bracht om secretaris-generaal Oe Thant een voor koning Konstantijn bestemde open brief te overhandigen met het verzoek dit stuk door te geven aan de Griekse vorst. De actrice, die een fel tegenstandster is van het huidige militaire bewind in Athene dat haar kort geleden van de Griekse nationaliteit vervallen heeft verklaard, kreeg te horen dat Oe Thant de brief wel kon aannemen, maar niet doorgeven aan de koning. Zij besloot daarop het stuk te brengen naar het hotel waar Konstantijn en koningin Anne-Marie logeren. Melina Mercouri vraagt of de koning, nu hij in het buitenland verblijft, zich over het nieuwe bewind wil uitspreken en of hij ijvert voor het herstel van het constitutionele bestel. Voorts wil zij weten, of de koning poogt de vrijlating van de politieke gevangenen te verkrijgen. Rockwell trachtte toen de blanken te organiseren tot verzet tegen de neger marsen van Martin Luther King. In ok tober werd de nazi-leider in San Fran cisco met eieren en stompen ingehaald nadat hij had aangekondigd „het zwarte probleem in die stad" te zullen oplossen. De politie beval hem te verdwijnen, wat hij gaarne deed. Ook in het buitenland heeft Rockwell moeilijkheden met de politie gehad. In 1962 werd hij Groot-Brittannië uitgezet, nadat hij klandestien dat land was binnen gekomen om een bijeenkomst van de Britse nazi-partij in Gloucestershire bij te wonen. Een jaar later trachtte hij naar Argentinië te gaan, maar dat land liet hem als „ongewenst persoon" niet toe. WASHINGTON (Reuter) Er zijn in het geheel geen aanwijzingen dat de Noordvietnamese leiders naar de onder handelingstafel kunnen worden gebombar deerd. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Robert Mcnamara, vrijdag in een subcommissie van de senaat ver klaard, klaarblijkelijk naar aanleiding van de jongste hevige aanvallen op Noord- Vietnam. Naar zijn mening zullen alleen voortdu rende en stelselmatige bombardementen op bevolkingscentra de Noordvietnamezen tot overgave kunnen dwingen. Een dergelijke radicale aanpak is niet voorgesteld, zei hij. De minister verdedigde in een uitvoeri ge uiteenzetting de regeringspolitiek ten aanzien van Vietnam. (Van onze correspondent) BONN(MA) De Westduitse ambassa deur in Zweden, Gustav von Schmoller, heeft „om gezondheidsredenen" pensioen gevraagd, nadat een aantal Zweedse bla- len een felle campagne tegen hem er- ren begonnen. Toen deze campagne in zowel links-socialistische als conservatie ve bladen begon in verband met het oor logsverleden van Schmoller, was deze reeds in een pension op de „Lüneburger Heide" uit te rusten". Schmoller speelde een rol als onderge schikte van de toenmalige chef van het „Reichsprotectoraat Böhmen und Mehren' Bohemen en Moravië), de gehate Hey- drich. Deze in Zweden al lang bekende episode uit het leven van de heer Schmol ler zette echter minder kwaad bloed dan de ontdekking dat deze ambassadeur van de bondsrepubliek ten tijde van het derde rijk een vreemde dissertatie geschreven had. Het neutrale Zweden vond het erg onaangenaam in deze dissertatie de stel ling aan te treffen dat grote staten het recht hebben de rechten van kleine staten te schenden, en tevens het recht hebben om neutrale landen te bezetten. Afgelopen woensdag was Schmoller in Bonn om op het ministerie van Buiten landse Zaken ruggespraak te houden. Zo als in deze gevallen gebruikelijk had het ministerie dat na verscheidene omstre den ambassadeursbenoemingen blijkbaar niet heeft bijgeleerd in het geval Schmoller de verklaring gereed, dat „de bezwaren tegen Schmoller herhaaldelijk ATHENE (AP). Het militaire tribu naal in Athene heeft gevangenisstraffen van twee tot negen jaar opgelegd aan der tien van de 34 personen, die terecht ston den wegens staatsgevaarlijke activiteiten. Drie personen werden vrijgesproken en achttien kregen vrijheidsstraffen, va riërend van tien tot twaalf maanden. De straffen van negen jaar werden op gelegd aan vier oud-politici, aanhangers van de nu ontbonden Centrum-Unie van Papandreou. (Van een onzer redacteuren) Castro is de leider en Guevara de profeet, maar in één adem met beide grote namen wordt de laatste tijd de naam genoemd van Régis Debray, de 26-jarige Franse filosoof van het Castroisme. Over enkele weken zal hij in Bolivia terechtstaan. Volgens Sartre gebeurt dat niet wegens deel neming aan guerrilla-activiteiten, maar wegens het schrijven van een boek: „Revolutie binnen de revolutie?" In januari verscheen het inmid dels drukbesproken werk (dat men een handboek voor Latijns-Ameri kaanse revolutionairen zou kunnen noemen) in Havana. Deze maand is de Amerikaanse editie, waaraan de gegevens voor dit artikel zijn ont leend, gepubliceerd. Regis Debray vindt dat geen van de oude communistische grammatica boeken over oorlogvoering (ook niet die van Mao Tse-Toeng) bruikbaar is in Latijns-Amerika. Hij noemt het een gelukkig toeval dat Fidel Castro de militaire geschriften van Mao niet kende toen hij op Cuba landde. Maar op het ogenblik lezen militante lati no's de redevoeringen van Castro en Guevara met ogen, die ook Mao, Giap en Lenin hebben gelezen en in eerst- genoem'den menen zij ten onrechte de oude revolutionairen te herkennen. Het revolutionaire elan verschilt misschien niet, maar de lessen van overzee zijn volgens Debray in ieder geval onbruikbaar. Communistische partijen in landen als China en Viet nam hebben zich na een reeks politieke misrekeningen indertijd toegelegd op guerrilla-activiteiten en zijn wat Cas tro „voorhoedepartijen" noemt gewor den. Zij hebben bij het mobiliseren van de massa echter kunnen profite ren van oorlogen tegen buitenland se vijanden: de Japanners en de Fran sen. Latijnsamerikaanse communisti sche partijen hebben niet de mogelijk heid de arbeiders en de boeren in be weging te brengen. Zij kunnen „tegen- organisaties" vormen in de steden. Debray vindt dat nutteloos werk. Hij maakt het zich niet gemakke lijk. Wanneer hij zich de vraag stelt wat eerst op poten moet worden gezet, de partij of de guerrilla-groep, dan moet hij als communist antwoorden: de partij. Maar de praktijk heeft uit gewezen dat dit systeem niet werkt. Hij schrijft: „In veel Amerikaanse landen wordt de guerrilla-strijdmacht de gewapende vuist van een bevrij dingsfront genoemd, als aanduiding dat zij afhankelijk is van een patriot tisch front of een partij. De vuist mag nog zo goed bewapend zijn, zij moet echter het hoofd raadplegen alvorens een beweging te kunnen maken. En dat belemmert de bewegingen, want het hoofd de leiding zetelt in de hoofdstad. Immers daar is het poli tieke leven geconcentreerd". Fidel Castro lieeft de stad een „be graafplaats voor revolutionairen" ge noemd. De opstandelingenleider die in een stad woont is kwetsbaar. Hij kan in de stad sabotage organiseren, maar daarmee wint men geen bevolking- voor zijn ideeën. Voorts doet het een guerrilla-groep moreel geen goed wan neer de commandant niet dezelfde ge varen trotseert en geen voorbeeld geeft van moed en opoffering. Zoals steeds in zijn boek stelt De- <5SS55SS!55S5SmiSSS5S!»SS>W Chevara bray Castro ten voorbeeld. Deze heeft op gevaar af het in de moei lijkste tijd alleen te moeten opknap pen zijn aanhang in Havana links laten liggen. En van zijn slogans luidde: „Alle wapens, alle munitie en alle voorraden naar de Sierra Maes- tra". Vanuit de Sierra begon Castro zijn guerrilla tegen dictator Batista. Fidel Castro, de guerrilla-leider, had bovendien de politieke macht. Debray vindt dat onvermijdelijk en zet ook daarbij een brokje communistische leer opzij. Een groep partijpolitici kan zegt h«, in tijden >van grote spanning eensgezind optreden, maar wanneer de overwinning is geboekt zullen de tegenstellingen al gauw weer aan het licht komen. De politici, die opereren binnen de bestaande orde, spelen daar in bovendien in feite hun rol en zullen er niet volledig mee kunnen afreke nen. Zij kunnen voorts, zoals gezegd, de massa niet mobiliseren en zullen dus tot een guerrilla moeten besluiten, maar zijn niet in staat om het noma denleven van een guerrilla-strijder te leiden, aldus Debray. De leiders van de revolutie zijn dan ook jongelui. Zij hebben geen politieke achtergrond. Toch zullen zij in La tijns-Amerika ook de voornaamste po litieke voorlieden worden. Alleen hun guerrilla-groep kan namelijk de kiem zijn van het volksleger dat uiteinde lijk de revolutie teweeg moet bren gen. Debray schrijft dat de organisa tie van de revolutie in handen moet zijn van een goed geleide, technisch bekwame groep. Met andere woorden: van een revolutionaire generale staf. „Het is belachelijk om in een revolu tionaire strijd onderscheid te maken tussen politieke en militaire leiders." Fidel Castro zegt eenvoudig dat er geen revolutie is zonder voorhoede. Dat die voorhoede niet noodzakelijk de marxistisch-leninistische partij be hoeft te zijn en dat degenen die van plan zijn een revolutie op touw te zetten het recht en de plicht hebben zichzelf aan te stellen als voorhoede, onafhankelijk van de partij. Debray filosofeert hier wat op voort en geeft de Latijnsamerikaanse revolutionairen een „nieuwe dialektische taak" waar in hij nog verder gaat dan Castro. Hij zegt: „De nadruk moet liggen op de ontwikkeling van de guerrillastrijd en niet op de versterking van be staande partijen of de vorming van nieuwe. In de guerrillastrijd ontstaat het volksleger. En dat volksleger moet de kern zijn van de partij, niet vice versa." waren nagegaan, maar dat niets con creets was vastgesteld." Opvallend is echter dat het vertrek van de heer Schmoller uit Stockholm alle sypmtomen van een soort vlucht ver toont. Duitse bladen wisten uit erva ring te melden dat het diplomatiek gebruik is om ambassadeurs tegen wie be schuldigingen „van deze aard" zijn geuit, pas dan terug te trekken als de toestand weer tot rust gekomen is. ADVERTENTIE Je wilt meer als alléén maar 's Zondagsmiddags dansen voor begin ners .onder elkaar' op zondagavond. Avonden waar je terugkomt. Machtig fijn de stijlvolle dansen maar ook de dansen van NU in alle zalen van het Concert gebouw; dagen van te voren uitverkocht. Orkanen van feest muziek en plezier maken. waar gezeligheid en fijn dansen elkaar de eerste plaats betwisten scholieren 20+ voor populair gehuwden. en verstandig. Vraag 'n folder aan of kom even langs. Het toonaangevende instituut voor HAARLEM en OMSTREKEN. Raamsingel 16 - Telefoon 11045 WASHINGTON (AP). Zegslieden van het Amerikaanse ministerie van De fensie hebben verklaard dat de verlies cijfers van Amerikaanse vliegtuigen in Vietnam lager zijn dan die in de Koreaan se oorlog en de tweede wereldoorlog. Ze zijn van mening dat dit te danken is aan betere vliegtactiek en nieuwe elektroni sche tegenmaatregelen. 1 Zuivering. Het Zuidvietnamese staats hoofd Nguyen van Thieu heeft verklaard dat zijn bewind 'n plan heeft opgesteld voor een grote militaire zuivering ter verwijdering van corrupte en onbekwa me officieren uit het leger. De zuivering zal ook enkele generaals omvatten. Ongeluk. Bij een busongeluk in Colombia zijn negen mensen om het leven geko men en 25 gewond. Boycot. De negerschrijver James Baldwin heeft een landelijke economische boycot op grote schaal voorgesteld om het lot van de Amerikaanse negers te verbete ren. Perim. Groot-Brittannië heeft de Ver enigde Naties gevraagd het bestuur over te nemen over het eiland Perim, dat in straat Bab-al-Mandeb ligt en de zuidelijke toegang tot de Rode Zee be heerst. Indonesië. Het Indonesische parlement heeft zich éénstemmig uitgesproken voor onmiddellijk herstel van de volle dige diplomatieke betrekkingen met Ma leisië en Singapore. Vluchtelingen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft er bij Israel op aangedron gen na 31 augustus nog vluchtelingen naar het bezette deel van Jordanië te laten terugkeren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3