T echnische steeds ontwikkeling leidt meer tot ontslagen Kopers van Philips-aandeel verdienden de afgelopen zes maanden 35 gulden 9 Staatssecretaris antwoordt op vragen over kustvaart Grote kosten publiek verkijkt zich op van doorsnee winkelier Vooraf prijs opvragen Arabische landen willen hun pondentegoed terugtrekken Koudijs verwacht gelijke resultaten Twaalf ontslagen bij Zwijndrecht EEG-interventie- regeling voor peren appelen en tomaten Fiscus laat van 20 mille maar 81 pet over De Schelde krijgt opdracht voor aluminium gevels Rapport: Verzorgend ambacht en consument Kort economisch nieuws Bij Beeren werken al weer 300 man Ruim 20 min gulden steun uit Australië voor Indonesië ZATERDAG 2 6 AUGUSTUS 1967 8 Uitgaven in de bouw Met eigen geld Winstink ondingen Gevecht met geldzakken Drs. Brouwers W erkgelegenheid Herstructuering Belastingschroef Delfzijl Schamel Scheepvaartberichten Lichtnetten H lijfelijkheid Nieuwe BNG-lening Franse wijnen mogen niet meer worden gemengd met de buitenlandse Tijden veranderen en wij met hen, wisten wijsgeren in de oude tijd al te ver tellen toen het tempo der veranderingen heel wat lager lag dan tegenwoordig. Vooral in het bedrijfsleven wordt het steeds duidelijker dat de technische evolutie dusdanig snelle aanpassingen vereisen, dat vaak pijnlijke operaties nodig zijn. De textielnijverheid heeft ondanks de plaats gehad hebbende technische aanpassingen het juiste tempo tlog niet gevonden. De moeilijkheden bij Nyma illustreerden deze week eens te meer dat het nog lang niet pluis is in de textielsector en dat de over heid een handje moet helpen om de omschakeling niet al te abrupt te laten ver lopen. In een geheel andere sector, in het havenbedrijf, te Rotterdam, werd even eens aangetoond hoezeer de technische evolutie ingrijpt in het bestaan der mensen. Voor ongeveer 500 man is er geen werk meer omdat het is overgenomen door arbeidsbesparende werkmethoden, die omvangrijke investeringen hebben geëist. Uiteraard zou het in theorie mogelijk zijn om de ondernemers op te dragen het tempo van de technische ontwikkeling minder snel te volgen. Het is echter de zweepslag van de groeiende internationa le concurrentie die hen opdrijft. In een land waar onvoldoende middelen worden opzij gelegd voor investeringen in kapi taalgoederen is een vermindering van het algemene welvaartspeil der bevolking te verwachten. Daarom was het goed uit een statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek te kunnen lezen dat het in het eerste kwartaal van dit jaar de investe ringen in vaste activa op een redelijk ni veau werden gehandhaafd. Weliswaar viel er een verzwakking ten opzichte van de drie voorgaande tijdvak ken te constateren, maar dat is een ver schijnsel dat haast elk jaar in de eerste drie maanden valt waar te nemen, als ge volg van het terugvallen van weg- en wa terbouwkundige werken. In vergelijking met de overeenkomstige periode van ver leden jaar waren de investeringen 14,5 percent hoger, hetgeen met het oog op de krappe situatie op de kapitaalmarkt een goede prestatie mag worden genoemd. In totaal werd in januari-maart ƒ4.740 mil joen uitgegeven aan vaste activa tegen 5.108 min, het record dat in het vierde kwartaal van 1966 werd opgetekend. In de eerste drie maanden van vorig jaar be liepen de investeringen ƒ4.128 min. Bij deze cijfers valt op te merken dat vooral de uitgaven aan bouwwerken be langrijk toenamen, een vermeerdering, welke zowel op de woningbouw als op de utiliteitsbouw betrekking had. De investe ringen in woningen beliepen 1.064 min tegen resp. 1.050 min en 781 min. De investeringen in gebouwen kwamen uit op 1.141 min tegen 1.085 min en 855 min. Van de totale investeringen ten bedrage van 4.740 min kwam 827 min voor re kening van de overheid. Voor de ont plooiing van hancj^l, industrie en verkeer werd 2.247 min uitgegeven tegen 2.527 min in het laatste kwartaal van 1966 en 2.213 min in de eerste drie maanden van verleden jaar. Deze cijfers duiden op een vrij stabiele ontwikkeling in de investerin gen van het bedrijfsleven in het algemeen genomen. De daarvoor benodigde middelen zijn voornamelijk afkomstig geweest van af schrijvingen, reserveringen en intering op liquiditeiten. Ook is er meer met middel lang krediet van de banken gefinancierd dan voorheen. Op de open kapitaalmarkt zijn de operaties van de bedrijven zeer spaarzaam geweest. Wat er aan activiteit op de open kapitaalmarkt wordt ontwik keld speelt zich voornamelijk af bij de staat en met de staat gelieerde instanties als de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, Staatsmijnen en Gasunie. Winstin houding is de motor die het bedrijfsleven in staat moet stellen om de verandering der tijden bij te benen. Omdat pok in het buitenland met man en macht wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke efficiency in de produk- tie en omdat daar doorgaans meer kapi- BEIROET (AFP) De conferentie van ministers van Economische Zaken, Finan ciën en Oliezaken van dertien Arabische landen die woensdag in Bagdad is afge sloten heeft volgens sommige Libanese kranten overeenstemming bereikt over een voorstel aan de ministers van Bui tenlandse Zaken en de staatshoofden van de betrokken landen dat neerkomt op een oorlogsverklaring aan het pond sterling. De ministers willen namelijk dat de Arabische landen hun sterlingdeposito's in Engeland, die naar schatting 550 mil joen pond bedragen, opnemen. Ze ver wachten dat dit een zware slag zal bete kenen voor de Britse economie en dat het tekort op de Britse betalingsbalans hierdoor sterk zal toenemen. Officieel is over dit en over andere voorstellen van de ministers niets bekendgemaakt. Volgens de Libanese kranten beveelt de ministersconferentie aan dat de opne ming van de deposito's geleidelijk zal plaatsvinden om ernstige kapitaalverlie zen te voorkomen. Bovendien moet wor den nagegaan waar het in Engeland op gevraagde kapitaal veilig kan worden herbelegd. De ministers stellen voor de kortlopende deposito's binnen drie maan den op te nemen. taal beschikbaar is om het voor het effi- ciencystreven benodigde machinepark aan te schaffen, moet in Nederland naar ver houding meer winst worden ingehouden dan "bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. Het gevolg is dan ook dat er in Amerika meer aan aandeelhouders kan worden uit gekeerd, waardoor het publiek bereid is veel hogere prijzen voor de aandelen te betalen dan in Nederland het geval is voor aandelen van gelijkwaardige onder nemingen. In de internationale concurrentiestrijd om de gulden van de consument wordt door de ondernemers een gevecht met de geldzakken geleverd om door zoveel mo gelijk investeringen met de tijd mee te kunnen komen. Niet voor niets heeft de Britse minister van sociale zaken, Labour man Ray Gunter, er deze week op gewe zen dat in de moderne samenleving vol doende ruimte moet blijven bestaan voor het behalen van ondernemerswinsten. Met winst worden de geldzakken gevuld. Hij gooide daarmede een knuppel in het hoen derhok, want het winstprincipe is een van de gevoeligste onderwerpen van het dog ma van de Labourpartij. De minister wees er op dat alleen de expansie van de industrie het mogelijk maakt om' de toeneming van de werkloos heid te voorkomen. Het zou daarom wen selijk zijn als de partijgenoten wat min der denigrerend zouden spreken over winst. Een winstgevende industrie schept de gelegenheid voor nieuwe investeringen, verhoging van de economische welvaart en vergroting van de werkgelegenheid. Is de industrie niet rendabel dan komt er geen uitbreiding van de werkgelegenheid en loopt de welvaart achteruit. Enkele dagen later liet de secretaris-generaal van het departement van economische zaken, drs. G. Brouwers, zich in gelijke zin uit. Winsten zijn, aldus de heer Brouwers, de onmisbare stimulans om de dynamiek en de voortdurende expansie van het econo misch leven te bevorderen. Aan deze opmerkingen valt te denken als men ziet naar de ontwikkeling van de werkgelegenheid in verschillende delen van ons land. Voor een gebied als dat om Nijmegen is het een ondraaglijke last als onverhoopt het Nyma-bedrijf de poor ten zou moeten sluiten met het gevolg dat er omstreeks 1000 man op straat ko men te staan. Voor de overheid doet zich het dilemma voor dat zij graag de werk gelegenheid zou bevorderen, zodat de mensen aan de slag kunnen blijven; maar anderzijds is het niet verantwoord om het geld van belastingbetalers te gebruiken om een bedrijf in stand te houden dat getoond heeft niet met de tijd te kunnen meekomen om dat doodeenvoudige reden, dat de geldzak niet genoeg gevuld was. Ook is het nog een moeilijkheid dat als Nyma eventueel kunstmatig in het leven zou worden gehouden, andere bedrijven in de knel zouden komen wegens de scheef getrokken concurrentieverhoudingen. Het AKU-concern heeft uit eigen middelen al heel veel gedaan om de overschakeling van rayon op andere produkten mogelijk te maken. Het rayonbedrijf in Breda werd ten koste van tientallen miljoenen geher- struetueerd voor de vervaardiging van Ondanks de moeilijkheden welke voort vloeiden uit de grenssluiting voor de ex port van kalveren en de lage exportprij zen van slachtkuikens, zal het resultaat van de verenigde mengvoederfabrieken Koudijs N.V. over het boekjaar 1966-67 niet veel afwijken van dat van het vori ge jaar. Over 1965/66 heeft Koudijs een winst behaald van 705.000 en werd het divi dend verlaagd van tien tot zes pet. Het verslag merkte op dat de regultaten be neden de verwachtingen waren gebleven. De n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Verenigde Oliefabrieken Zwijndrecht heeft twaalf personeelsleden van de tech nische dienst ontslag aangezegd, omdat zij door moderniseringen van de pro- duktieapparatuur overbodig zijn gewor den. Er is voor hen, in overleg met de vakorganisaties, «en afvloeiingsregeling getroffen. nylonprodukten, terwijl in Ede en Arnhem al heel wat voorbereidingen zijn getroffen om door de tijd de overschakeling mo gelijk te maken. Een dergelijke aanpas sing kan de overheid niet verstoren door het publiek aansprekende maatregelen. De overheid heeft zoveel terreinen te bestrijken dat het niet mogelijk is om alle uit belastingen en andere bronnen ontvan gen middelen te gebruiken voor de bevor dering van de werkgelegenheid en de in dustriële ontplooiing. De over enige weken te verwachten begroting voor 1968 zal daarvan weer een uitvoerig beeld geven. Bij voorbaat kan worden aangenomen dat het niet mogelijk was de eindjes bijeen te knopen, zodat er een tekort van enige miljarden moet worden overbrugd. Het aanhalen van de belastingschroef zou wei nig baten, want het gevolg zou zijn dat er nog minder middelen voor de kapitaal markt ter beschikking zouden komen om de industriële evolutie te blijven volgen. Zo is het meest verheugende bericht uit het bedrijfsleven in de afgelopen week geweest het besluit van Koninklijke Zout- Ketjen om in Delfzijl een nieuwe fabriek te bouwen als eerste van een nieuw com plex dat een belangrijke bijdrage zal ge ven aan de industriële ontplooiing van het noorden van het land. De keuze viel op Delfzijl dankzij de investeringsfaciliteiten, welke voor dit gebied gegeven worden. Voor de aandeelhouders van Koninklijke Zout betekent het besluit dat er de eerst komende jaren zuinig aan wordt gedaan met de divdenduitkering, omdat het con cern het geld zelf veel te hard kan ge bruiken. Dat het de aandeelhouders niet in de eerste plaats te doen is om hetgeen zij in handen krijgen, doch dat zij er heil in zien wanneer de onderneming, waarin zij hun geld stopten, met de tijd meegaat en een flinke expansie vertoont, bleek uit de omstandigheid dat de beurs de voor genomen uitbreiding beloonde met een koersverbetering van 6 punten. Op basis van het over 1966 betaalde divdend van 20 percent ontvangt de aandeelhouder bij de bestaande koers slechts 2,9 percent rendement van het geld dat hij er in steekt en gerekend naar het werkelijk geïnvesteerde vermogen is de uitkomst nog minder. Voor een dergelijk schamele vergoeding zijn degenen die risico kunnen en willen drage bereid hun geld voor investeringen beschikbaar te stellen, hoewel er op de spaarbank een hogere vergoeding wordt verkregen. Bovendien loopt men de kans om, zoals in het geval Nyma, zijn geld te verspelen. De koers van aandelen Ny ma, die vorige week vrijdag uitkwam op 43% percent, is sedertdien gehalveerd. Toch wordt er nog altijd tamelijk wat belangstelling aan de dag gelegd voor be leggingen in aandelen, omdat rekening wordt gehouden met de papieren winsten, die ontstaan als de koersen stijgen. Dege nen, die in het begin van het jaar aan delen Philips kochten tegen 72,60 per aandeel van 25 nominaal, zijn goed af, want het fonds noteert nu in de buurt van f 107. In beurskringen wordt verwacht dat de gunstige stemming op de aandelen markt voorlopig nog zal aanhouden. De stemming bij Koninklijke Olie ts nog wel niet om over te juichen, maar dat komt omdat wordt afgewacht hoe de situatie in het Midden-Oosten zal uitpakken. De re sultaten, welke de vijf grote concerns over het eerste halfjaar konden tonen, ga ven de beurs echter voldoende vertrouwen in de toekomst. Abbekerk 25 te Bremerhaven. Amstelland pas 25 Ouessant nr Hamburg. Aristoteles 25 vn Bridgetown nr Rotterdam. Bat jan 26 te Singapore verw. Caltex Delfzijl pas 25 Terschelling nr Gefle. Caltex Madrid 25 thv East Londen nr Kaapstad. Camitia 25 te Curacao. Caltex Gorinchem 25 te Plymouth. Camerounkust 26 te Dakar verw. Dallia 25 vn Banias nr Rotterdam. Dione 24 thv Aligers nr Banias. Eos 25 thv Bone nr Piraeus. Grotedijk 25 vn Cuxhaven nr Bremen. Gabonkust 24 vn Abidjan nr Monrovia. Hollandsdiep 26 te Yokohama verw. Jason 25 te Paramaribo. Kara 26 te Bangkok verw. Katelysia 25 vn Walvisbaai nr Curacao. Kelletia 25 te Rauen. Khaliella 25 te Ardrossan. Korenia ppas 25 Golf van Oman nr Mena. Madisonlloyd 25 te Singapore verw. Maaslloyd 25 vn Durban nr Djibouti. Munttoren 25 vn Port Dickson nr Bombay. Neder Eems 26 te Chittagong. Onoba 25 vn Ummsaid nr Rotterdam. Ouwerkerk 25 te Bremen. Philidora 26 te Sriracha. Straat Futami 25 vn Penang nr Port Louis. Straat van Diemen 26 te Tanga verw. Straat Bali 25 vn Hongkong nr Kobe. Straat Frazer 25 rede Lkgos. Straat Freetown 26 te Durban verw. Tahama 25 thv kp de Gata nr Levera. Tjiliwong 26 te Auckland verw. Triton 25 te Napels verw. Walcheren 26 te Narvik. Zafra 25 thv Lissabon nr Rotterdam. DEN HAAG. Minister Lardinois heeft met ingang van 25 augustus, de EEG-marktinterventieregeling van toe passing verklaard voor tafelappelen en -peren en tomaten. Dit besluit geldt tot 30 juni 1968. Een en ander blijkt uit drie beschikkingen van de minister, gepubli ceerd in de staatscourant van gisteren, 24 augustus. Voor bloemkool is de EEG- interventieregeling in ons land al sinds 27 juni van toepassing. De marktinterventieregeling houdt in, dat bij het ontstaan van een zogenaam de crisissituatie, op basis van door EEG vastgestelde crisisprijzen, bij doordraai van genoemde produkten, aan veiling verenigingen, die aan de daarvoor ge stelde eisen voldoen, een zekere financi ële steun kan worden verleend. Mocht de prijs verder dalen tot het niveau van een ernstige crisis, dan zal en dit geldt alleen voor tafelappelen en -peren .het Produkt rechtstreeks door de over heid uit de markt worden genomen. Met de uitvoering van de regelingen is het produktschap voor groenten en fruit be last. Een crisissituatie ontstaat indien de marktprijzen op representatieve veilingen op drie achtereenvolgende dagen beneden de crisisprijzen dalen. Blijkens een deze week in Engeland verschenen studie is ons land wat de afroming der inkomens door inkom stenbelasting betreft haantje de voor ste. In een gezin met twee kinderen blijft bij ons van een jaarinkomen van 20.000 als de belasting er af is maar 81 pet over. In Frankrijk laat de fiscus 94,4 pet van het inkomen intact, in Ca nada 89,5 pet, in Italië 88,6 pet, in Duitsland 87,7 pet, in Spanje 85,7 pet, in Engeland 81,9 pet en in Amerika 92,3 pet. Bij de hogere inkomens liggen de verhoudingen nog veel ongunstiger, want van een inkomen van 50.000 laat de fiscus in Nederland voor een gezin met twee kinderen 62,1 pet over. De percentages van enkele andere landen zijn: Frankrijk 87,1, Canada 79,6, Ita lië 80,2, Duitsland 76,7, Spanje 80,5, Engeland 72,6 en de Verenigde Staten 84,4. Atch. Top. 28% 29 City Bank 59% b 58% Sears Roeb 57 56% Can. Pacific 68 Va 68% Cons. Edison 73% 33% Shell Oil 72% 72% Illin. Cent 68% 68% McDonn.D.C 50 49% Soc. Vacum 41% 41% N.Y. Centr. 76 76 Du. de Nem. 155% 54% Stand. Br. 40% 40% Penssylvaril 65% 65% E. Kodak 127% 127% Stand. Oil N.J 62% 62% South Pac. 31V4 31 Gen. Electr. 107% 108% Studebaker 63% 63% Union Pac. 43% 42% Gen. Motors 83% 82% Texaco 71% 73 Allied Chem 42 41% Goodyear T 46% 47 Un. Aircraft 92% 92 Am. Can. 57% 56% A. Motors 13% 13% Un. Corp. 11% 11% A.C.F. Ind. 50 Va 50% Int. Harvester 38% 37% 'Jn. Fruit 49% 50% Am Smelting 69% 69% Int. Nickel 97% 95% Uniroyal 43% 43% Am. T. and T. 51% 13% Int, T. and T. 99 100 Us Steel 46% 46% Am. Tobacco 34 33% Kennecott 46% 46% exd Westingh. 66 65% Anaconda 50 48% Mont.Ward 24 241/4 Woolworth 29 28% Bethl. Steel 36% 35% Radio Corp 52% 52% Ford 52% 51% Boeing 93 90% Republic St. 4734 47% r l.m. 79% 78% Chrysler 47% 47 Royal Dutch 39% 39 Dow Jones cijfers: industrie 864.07 4.39), spoorwegen 256 96 (+0.77), nutsbe drijven 130.21 0.35. Volume: 7.25 (7.74) miljoen shares. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De neiging van de kust vaart om steeds meer onder vreemde vlag te gaan varen hangt niet alleen samen met het vastlopen van de CAO-besprekin- gen. Staatssecretaris M. J. Keyzer (Ver keer en Waterstaat) antwoordde dat gis teren in de Tweede Kamer op vragen van de socialist Oele. Volgens hem hangt de zaak samen met de zeer slechte situatie in de kustvaart. De staatssecretaris deelde mee dat aan de kant van de werkgeverszijde in de kustvaart is aangedrongen op wijziging van de wettelijke voorschriften. Daarover zullen in september op het departement van verkeer en waterstaat besprekingen beginnen in twee gespreksgroepen, een technische en een financieel-economische. In die werkgroepen zijn alle partijen ver tegenwoordigd. Volgens de staatssecretaris kan de Ne derlandse kustvaart uit de moeilijkheden komen, als men bereid is om de tafel te gaan zitten en de zaken diepgaand te be spreken. De lieer Keyzer deelde mee, dat er een grondig onderzoek gaande is naar de structurele moeilijkheden in de kust vaart. De resultaten daarvan worden sa mengevoegd met een accountantsonder zoek, dat de reders hebben laten instel len naar de situatie in de gehele bedrijfs tak. Ook wees hij nog op een onderzoek dat het noordelijk economisch technolo gisch instituut onderneemt en waarvan hij hoopte dat het spoedig klaar zou zijn. Op een vraag van de heer Oele, of de staatssecretaris bereid was vergunningen om onder vreemde vlag te varen in te trekken, antwoordde de heer Keyzer dat dit niet kan, omdat de wet behoud scheepsruimte een noodwet is, met een VLISSINGEN. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen lid van de Rijn-Schelde Groep, heeft van de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Boele en Van Eesteren opdracht gegeven voor de levering van de aluminium binnen- en buitengevels voor het nieuwe gebouw van de rijkswaterstaat en de Deltadienst in Den Haag. Dit gebouw, in opdracht van de rijksgebouwendienst ontworpen door het architectenbureau Gouwetor, Mulder en Tielman, is reeds in aan bouw en zal in de loop van 1969 gereed zijn. Voor „De Schelde" is met deze op dracht een bedrag van circa 5 miljoen gemoeid. 99 Het klimaat, waarin dienstver lenend ambacht en consument elkaar ontmoeten, is verschraald. Het kan verbeterd worden. Daartoe zal voor lichting van beide partijen nuttig zijn, evenals cursussen voor zelfdoeners en het instellen van lokale centrale hulp diensten. Dit wordt gezegd in het rapport „Verzorgend ambacht en consument", dat door een werkgroep van het hoofdbedrijfschap ambachten is uitgebracht. De werkgroep stelt vast, dat de consu ment weinig of geen inzicht heeft in de kostenstructuur van de ambachtelijke on derneming en met name in de loonhoogte. H®t publiek verkijkt zich vaak op de hoog te van de bedrijfskosten van de ambachts man en op het feit, dat in het verzor gend ambacht de loonkosten niet zelden driekwart van die bedrijfskosten uitmaken. Om wrijving te voorkomen beveelt de werkgroep aan, dat de consument tevo ren een prijsopgave vraagt en wanneer hij dit niet doet, dat dan de ambachtsman die eigener beweging verstrekt, zodat, ook bij een niet exacte kostenraming, de con sument althans de orde van grootte van het bedrag weet. Voorts wordt gewezen op het opsparen van karweitjes, het nut van het brengen en halen van reparatie- werk en het strikt nakomen van gemaakte afspraken. Het uitvoeren van kleine karweitjes door de ambachtsman is voor de consument een vrij dure aangelegenheid geworden, terwijl het niet aantrekkelijk is voor de ambachtsman. Daar het zelf-doen eerder toe- dan afneemt en deze klusjes met een voudige middelen en geringe kennis dik wijls in korte tijd kunnen worden opge knapt, ontwikkelt de werkgroep enkele gedachten over cursussen voor doe-het- zelf-reparaties. Er zijn enkele voorbeelden van indivi duele ambachtsbedrijven, die een derge lijk voorlichting ter hand hebben genomen. Ook kunnen samenwerkende bedrijven deze voorlichting gaan geven. Er is een mogelijkheid, dat daardoor gevaar voor beunhazerij zou kunnen ontstaan. De werkgroep vindt, dat het ambacht zelf zal moeten beoordelen of men tot deze indi viduele of collectieve voorlichting zal overgaan. Gewezen wordt op het plan, dat ver tegenwoordigers van elektriciteitsbedrij- van uitwerken voor een populaire doe-het- zelf-cursus voor reparaties aan lichtnetten van woonhuizen. Mogelijk zou een derge lijke cursussen de hulp van technische scholen kunnen worden ingeroepen, waar voldoende gereedschap en oefenruimte is. De werkgroep beveelt aan de aard en omvang van de te behandelen kleine kar weitjes vast te stellen in gemeenschappe lijk overleg tussen consumentenorganisa ties, het ambacht, de openbare nutsbe drijven en directeuren en leraren van technische scholen. Ook zou op een lijst moeten worden aangegeven wat de con sument zelf kan repareren en waarvoor hij beslist deskundige hulp moet inroepen. In het rapport komt de werkgroep tot het oordeel, dat het zaak is, de ambachte lijke ondernemingen hun klanten een fol der te laten uitreiken, met iets over de kostenopbouw van het ambacht en met enkele nuttige wenken. Deze collectieve voorlichting zal zeker kunnen bijdragen om de gewenste klimaatsverbetering te bevorderen. Gedacht wordt aan een folder dat in een oplage van een miljoen wordt verspreid. Aan de andere kant denkt de werkgroep aan voorlichting van de ambachtsman, opdat hij "meer begrip heeft voor de wen sen en verlangens van zijn klanten. Daar bij wordt gewezen op hoffelijkheid in het onderlinge verkeer, het nakomen van af spraken, de zorg van efficiency, kwaliteit en zorgvuldigheid bij de uitvoering, prijs opgave voraf, specificeren van rekenin gen, die vlot na uitvoering moeten worden ingediend, tarieflijsten etc. Tenslotte wordt aandacht gevraagd voor verbete ring van de dienstverlening door bijvoor beeld een bandopnameapparaat bij de telefoon te plaatsen om 's avonds bood schappen te kunnen aannemen. Uitge breid wordt ingegaan op verbetering van de dienstverlening in avonduren, weekein den en noodgevallen. Aanbevolen wordt centrale hulpdiensten in te stellen, al dan niet met behulp van daartoe speciaal in gerichte auto's. slapend karakter. Vergunningen zouden ingetrokken kunnen worden met een be roep op oorlogsgevaar en dat is volgens hem te ver gezocht. De staatssecretaris voegde eraan toe dat de vlagkwestie geen puur Nederlandse zaak is, omdat er op dit punt ook inter nationaal geen regels bestaan. Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat <_en bereid heid tot samenwerking tussen werkgevers en werknemers in de kustvaart de behoef te om onder vreemde vlag te gaan varen zou kunnen wegnemen. De socialist Oele had er op gewezen dat de reders onder vreemde vlag gaan varen, om niet meer te hoeven voldoen aan de in Nederland gestelde eisen t.a.v. de bemanning en de veiligheid aan boord. De Amerikaanse senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoogde bijdrage van 900 miljoen dollar aan het fonds voor speciale pro jecten van de Inter-Amerikaanse ontwikkelings bank. De bijdrage zal in drie jaarlijkse etap pen jnoeten worden verleend. Het Jade-gat aan de Duitse noordzeekust zal zover worden uitgediept dat tankers van 170.000 ton en met een diepgang van 16,80 meter te zijnertijd kunnen aanleggen aan de oliepier in Wilhelmshaven. Naar het Westduitse ministe rie van Verkeer donderdag meedeelde belopen de kosten van het project DM 174 miljoen, waar van tweederde uit de staatskas komt. De eerste opdrachten worden de komende dagen verleend. De werkzaamheden zullen vijf jaar duren. De Canadese krantenmagnaat Thomson heeft de uitgeversmaatschappij ,,Brusch-Moore News papers Incorporated", die twaalf bladen uit geeft in de VS, gekocht voor een bedrag van ongeveer 72 miljoen dollar (ƒ257.140.000). DEN HAAG Beeren-Fabrics N.V., onder welke naam drie Nederlandse tex tielfabrikanten de failliete Frans Beeren- fabrieken in Weert hebben voortgezet, heeft thans al weer 300 man personeel aan het werk. Aanvankelijk zou het per soneel geleidelijk weer tot 150 man wor den opgevoerd. Vooral in de sector bad- en strand kleding is de orderpositie zo gunstig dat steeds verdere uitbreiding wordt ver wacht. Nu al denkt Beeren-Fabrics in de toekomst het personeelsbestand tot 1000 man te kunnen opvoeren, 200 meer dan het personeel dat in april door de voor malige Frans Beerenfabrieken is ontsla gen. DEN HAAG De Australische rege ring heeft bekendgemaakt, dat Australië met 5,2 miljoen Australische dollar (20.8 miljoen gulden) zal bijdragen in het In donesische economische stabilisatiepro gram. Deze hulp zal verleend worden in de vorm van een schenking, in overeen stemming met het Australische gebruik, en staat los van de Australische techni sche steun en andeae vormen van samen werking met Indonesië binnen het bestek van het Columboplan. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten gaat over tot de uitgifte van een 6>/2% 25-jarige obligatielening 1967 (2e lening) van 100 miljoen tot de parikoers. In schrijving 5 september, storting 2 oktober. Bij overtekening wordt het recht voor behouden het bedrag te verhogen tot 150 miljoen. PARIJS (Reuter) De Franse wijnboeren hebben een belangrijke concessie van de regering in Parijs verkregen doordat zij woensdagavond akkoord ging mei een besluit dat het vermengen van Franse met buiten landse wijnen verbiedt. Die praktijk was één van de voornaamste grieven van de boeren die eerder dit jaar in Zuid-Frankrijk tot felle demonstraties aanleiding gaven. Het besluit zal ook de kwaliteit van de Franse wijnen verbeteren doordat de boeren gedwon gen worden erop toe te zien dat hun produkten gedronken kunnen worden zonder dat de wijnen vermengd behoe ven te worden. Op die manier moeten de Fransen zich te weer stellen tegen de toenemende concurrentie uit de Europese Economische Gemeenschap- Een uitzondering maakt het regerings besluit voor Algerijnse wijnen, waar van Frankrijk per jaar ongeveer zeven miljoen" hectoliter invoert, omdat er altijd Franse wijnen zullen blijven die te zwak zijn om zonder meer te wor den gedronken. i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8