Gerd Bongers onstuitbaar naar de wereldtitel beleefde de angst en de glorie van de man die kampioen moet worden Ada Kok wil naar Haynes Telstar tegen NAC weer eens op volle sterkte Gert wil je een stil kaas uit het vuistje wmm rm m De twijfel was er eerst weer van „ik kan 't niet" Daniël Moreion weer sterker in de sprint dan Trentin De opstellingen w 3 ss Ruzie van Frans duo werd bijtijds bijgelegd in stadion wereldrecord op 200 mtr./220 yards in Blackpool Haarlem-Alkmaar/Zaanstreek een interessante streekderby Koch naar nieuw record Scherpe selectie bij EK-kanovaren Waterpoloteam gelijk aan Zweden s 5 w [ATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 wwwwwwwwuwwwwwwwwwwwwwi^^ Dichterbij Het moment Hans Rombouts Koopman en Jansen naar Trinidad Beslissingswedstrijd tussen HGK en Geleritas w «3 a ,t,R VOEDZAAM MAK»» sa ^HVM HmaaOA sa Sr MMUUIMIIUIMMIIIWMIIIWIMWWUVWUWWWIMWWWIWMM wmw/wwwmiwwwimwwwMWMvwwimwwwwwwww Hein van Breenen moedigt Bongers wat aan op de laatste rondjes die hem nog scheiden van de wereld titel. ^*nnniWUWWUUlnnniWWWWWln,WWWIIMMWWW>wW'WW>>WI*WW^^ tnAnftfW%#WWVWW%#WVWWW*,**>A#W1^>*W%,WW^*1*w^*^*VWl»»»W%*Wl»l^WWlitil»l#»#»A#WV^»l^#l#W%#WVVl#l#Wi#%»Wl/VI/VWVM^»VW#WVWWWl»WWWl#UW#WWWWWWWWWVWWWWWWVWVVWVVVVWWVWWVWWWWl/V (Van onze sportredacteur) Later, veel later, overvièl hem eerst ïo'n veelheid van gedachten en in drukken, dat hij stil voor zich uit keek, de nieuwe amateurwereldkam pioen van de achtervolgers, Gerd Bongers. En nog later groeide er uit die gedachten eindelijk bewust dat ene: „ik ben wereldkampioen. Ik ben het". En gelukkig plukte de eenen twintigjarige Overijsselse jongen aan zijn gloednieuwe regenboogtrui, die wat slobberig om hem heen bungelde: „God zeg, hij is toch wel heel erg mooi". Flarden van gedachten dan weer: „nou gaat het café in Voorst los, geloof dat maar" en „ik heb niet dur ven kijken tijdens de finale. Niet naar de lampjes. Alleen naar de vin gers van Jan Derksen". Derksen stond er zielsgelukkig ben, nu en dan ook wat verwarde kreten slakend. „Gerd, jongen, je hebt dat ding om en geen mens, die het er meer af krijgt". Bon gers weer: „ik ga geloof ik maar in die trui slapen vannacht. Nee, ik kijk wel uit. Misschien slaap ik wel in de witte pyama van Piet de Wit met de regenboog er op. Ja, die heeft zijn zus gemaakt". Weer keek Bongers naar zijn trui, dé trui. En hij dacht aan de lange dag, die een nieuwe wereld kampioen beleeft voordat hjj zeker is van zijn titel. De zege op de Australiër John Bijls- ma in de halve finale had hem het vol le pond aan zelfvertrouwen teruggege ven. Want het zelfvertrouwen had toch wel een douw gekregen 's middags, toen hij bij het rusten, woelend en woelend, uit bed gevallen was. Het maakte een eind aan de verwarrende visioenen, die als demonen op hem af waren gekomen tijdens dat half-slapen, half-waken. Bon gers stond op. Hij had pijn aan zijn dij been. Hij riep om de kleine soigneur Moos Bremer. De jongen, die wereld kampioen zou worden, werd bang. Die pijn in zijn been. Bremer masseerde en praatte. Het ging over. Maar pas op de fiets tegen Bijlsma ebde de angst om dat onbekende, dat een droom in een nachtmerrie kan veranderen, weg. Hij ging weer fijn. De voorsprong groeide snel en werd zo groot dat hij „bijna te rugtrappend", zoals hij het noemde kon finishen. „Maar het was wel een heel slechte tijd geweest zeker," zei Bongers tegen Derksen toch weer onzeker „zoiets van 5.10 zeker?" Het was 5.02. „Op dat mo ment," aldus de uiterst nerveuze Derk sen, „wist ik, dat hij vorm had". Op dat moment ook zat de vijfentwin tigjarige Mogens Frey, die drie maal vierde was geworden en zijn beste tij den in 1964 liet neerschrijven, te tril len. Frey had zich leeg moeten rijden om Juri Daler, die derde zou worden, in een hyperspannende race achter zich te houden. Bongers had dat loerend vanaf de hometrainer in een hoek van het mid denveld gezien. Bongers ging na zijn be paald niet slopende halve finale naar beneden, naaij de kabine. Moos Bremer waste hem af met alcohol, masseerde hem wat, praatte weer en praatte weer, want een kandidaat voor een kampioen schap moet afgeleid worden anders stikt hij in zijn gedachten en wordt zijn con centratie aangetast. Hein van Breenen, zoals vroeger on betaalbaar als „gangmaker", zette Bon gers op de fiets. Met Van der Ruit en Van Breenen dook Bongers de schaduw partijen in achter en rond het stadion. Ver van het gewoel van de supporters, die met bussen tegelijk zeer luidruchtig gearriveerd waren en dat 'wel wilden weten ook. Daar, buiten de kuip van het sta dion, ging Van Breenen aan het praten. Zo maar wat, van alles, zoals: „Weet je nog, Gerd Maar daar was ook de als 'n giftige pijl aankomende zin: „Gerd, nu moet je revanche nemen voor Frank fort vorig jaar". Dat was een raak schot van Van Breenen. Want vorig jaar was Bongers gepasseerd voor de ploeg achtervolging en dat had hem verschrik kelijk dwars gezeten. Daarna dan kwam het grote moment steeds dichterbij. De tunnel in, naar bo ven. De trap op, op dat ogenblik steil en moeilijk te beklimmen als een col van de eerste categorie. Moos Bremer duwde hem met beide handen omhoog. Bongers was stil nu. Bekende Jan Derk sen na afloop: „Ik schrok me dood, toen ik je zag. Ik dacht: Zou je wat mankeren? Maar ik durfde het niet te vragen. Ik had Gerd nog nooit zo ge zien. Anders praatte hij altijd, luchtig." Maar ook voor de finale, zo bekende Bongers, bekroop hem weer de idee „Ik kan het niet". De twijfel van de kampioen, die op het ogenblik van de start zo alleen, zo verschrikkelijk al leen is. Maar Van Breenen had alle krachten in de oranje trainingspak ken opgetrommeld langs de baan. „Help Gertie langs de kant, jongens." En toen kwam het moment van de waarheid, het moment, dat hij honder den keren tevoren had doorgemaakt Bongers vertrok goed ,maar Frey was iets sneller. Dat duurde slechts een ron de. Toen had de Nederlander zijn ge weldige kadans, gebouwd op de basis van een enorme wilskracht, te pakken. Zijn overwinningsspoor trekkend dooi de golven van aanmoedigingen van het dolle publiek, raasde hij naar de we reldtitel. Een knal. Afgelopen. Een heel jaar van spanning en inspanning was wegge schoten. ,,'T kan niet, 't kan niet" bonk te het door zijn hoofd. Bongers schudde van nee, huilend. Hij kon zijn emoties niet baas, hij die een nuchterling uit het oosten des lands was genoemd. Derksen kon geen woord uitbrengen. La ter klonk het schor uit zijn mond: „Kijk 'm nou. Die Gerd." Bongers werd om helsd door zijn oom („die is helemaal gek van de wielersport"), Bongers werd besprongen door wilde supporters, die de baan oprenden. Hij reed naar zijn meisje op de eretribune. Daar gingen ook de bloemen naar toe. En vader Bongers tijdens de huldi gingceremonie? „Fijn voor die jongen van me. Ik heb hem vanaf zijn vijftien- (Van onze sportredacteur) Habitué's noemde de wereldkampioen bij de amateursprinters Moreion zich zelf en zijn vriend en mede-flatbewoner Pierre Trentin. Terecht, want dit Fran se duo voert al vier jaar een sur place op de hoogste sprintersniveau. In San Sebastian werd het even een tegenval ler, nadat Trentin het jaar daarvoor de titel had gegrepen, maar daarna in Frankfort en nu in Amsterdam was er niemand, die in feite in de buurt van de twee vrienden kon komen. Moreion be hield de wereldtitel, nadat het Franse kampioenschap volgens plan bij Tren tin was terecht gekomen. Tenslotte moet de buit verdeeld worden. Trentin, houder van het snelheidsre cord op de 500 meter overdekte baan, had er 's middags eigenlijk wat anders over gedacht. Hij vond, dat hij nu weer aan de beurt was voor een regenboog trui, zeker nu hij de 1 km rit in een fi asco had zien eindigen. Er was wat ru zie, maar die werd bijgelegd. En zo kon het dan weer gebeuren, dat het tweetal onmiddellijk na de tweede finale-rit-zege van Moreion de armen om elkaar heen sloeg. Het karwei tot meerdere glorie van Frankwijk was weer plat. Om in de finale te komen had More- Ion geen enkele moeilijkheid behoeven te overwinnen. Hij versloeg Turini, die bij verscheidene onregelmatige voorron den betrokken was geweest zonder moei te. Trentin had het wel even lastig, omdat hij de zaken tegen de tweede Italiaan Borghetti wat te licht opnam. Hij wilde het toen forceren en werd in de tweede rit gedeklasseerd. In de belle was hij heer en meester. Borghetti ein digde als derde. Voor de amateursprinters is er nog weinig hoop, dat zij binnenkort van Mo reion en Trentin verlost zullen worden, want de twee door de Franse wieler bond betaalde amateurs (ja zeker) heb ben het veel te goed. Ze gaan zeker naar Mexico. Dat moet van generaal de Gaulle. En daarna zullen ze eens over een profcontract denken, als er tenminste een wielerhal in Parijs komt. Bij de dames waren de Russische sprintsters veruit het sterkst. Savina, Kirichenko en Ermolaeva bereikten de halve finales, waarin ook de frangaise Gaille uitkomt. Zij is kansloos voor de titel. de jaar op de fiets gezet, als het twin tig graden vroor en ik heb zijn voeten in plastic gestoken. Ja, ja." Hij be greep, dat er een periode voorbij was. Gerd is wereldkampioen. Nu nog ama teur, maar straks als er goede contrac ten komen met de zekerheid van zes- daagses zal hij prof worden. „Zo gaat dat. Ik moet mijn kansen toch wel grij pen". Buiten, bij de piste stonden ze te wachten: Manager v.d. Enden van Ca- ballero, rijwielfabrikant Breukink van Gazelle en ploegleider Ton Vissers van Willem II. Binnen, in de kabine, zweef de Bongers nog op de wolk van het ge luk. Hans Rombouts Ada Kok heeft gisteravond in het zoutwaterbad van Blackpool de absolute hege monie op de vlinderslag voor zich opgeëist. De 20-jarige Amsterdamse deed buiten het programma van de landenwedstrijd Groot-BrittanniëNederland om een aan val op het wereldrecord op de 220 yards, het enige van de vlinderslagafstanden dat aan haar recordverzameling nog ontbrak. Het record was in het bezit van de Canadese Elaine Tanner (2.29.9). Ada Koks aanval slaagde, geheel onverwacht, in dubbel opzicht, want haar tijd (2.21.0) betekende ook een verbetering van het 200-meterrecord, dat zij in Groningen tijdens de Nederlandse kampioenschappen had gevestigd (2.22.5). Ada stond uiterlijk onbewogen, maar inwendig tot het uiterste gespannen („nou, m'n tikkertje ging flink te keer") op het startblok. In een prachtige glijvlucht schoot Ada het water tegemoet, op weg naar weer een ongelooflijke prestatie. Bij het keerpunt hadden de drie zwemsters, die Ada secondeerden, al eerbiedig ruimte gegeven. Het tweede keerpunt: een blik op de stopwatches, 1.07.3 bijna anderhalve seconde sneller dan de tussentijd in Groningen. Weer een keerpunt en toen kwam de vernietigende eindsprint. De machtige klap tegen het bord van de gatsometer besloot de race. Hangende in een paal van de televisiestellage, schreeuwde Kerk hoven haar toe: „2.21 rond, een nieuw wereldrecord". Ada trok de badmuts van haar hoofd, keek verbaasd rond en vroeg „echt?" Na de zeslandenwedstrijd in Dortmund is het eerste doel van Ada de internatio nale sportweken in Mexico en daarna is zij van plan naar de Verenigde Staten te gaan om bij George Haynes zich gedurende de wintermaanden voor te bereiden op wat haar grootste succes zal moeten worden: de Olympische Spelen van 1968. Na de eerste dag heeft Groot-Brittannië met 48 tegen 34 punten de leiding in de interland tegen de Nederlandse ploeg. De uitslagen waren bij de heren: 220 yards vlinderslag: 1. Thurley (GB) 2.13.2 (nieuw Brits record); 2. Woodroffe (GB) 2.14.6; 3. Drenth 2.19.6; 4. Van Daalen 2.25.3. 1650 yards vrije slag: 1. Langerhorst 17.56.8; 2. Bangster (GB) 18.06.4; 3. Schans 18.12.2; 4. Williams (GB) 18.20.9. 220 yards rugslag: 1. Schoutsen 2.19.0; 2. Jackson (GB) 2.19.8; 3. Van Beek 2.20.2; 4. Rushton (GB) 2.22.4. 4x220 yards vrije slag: 1. Groot Brittannië 8.23.3; 2. Nederland 8.24.3. Dames. 110 yards rugslag: 1. Jannet Franklin (GB) 1.09.8; 2. Sylvia Platt (GB) 1.10.4; 3. Coby Buter 1.10.6; 4. Coby Sikkens 1.11.2. 110 yards vrije slag 1. Alice Jacson (GB) 1.02.8; 2. Pauline Sillett (GB) 1.02.9; 3. Nel Bos 1.03.9; 4. Corrie Mulder 1.04.8. 4x110 yards vrije slag: 1. Groot- Brittannië 4.15.0; 2. Nederland 4.16.7. 220 yards vlinderslag (buiten de interland om): 1. Ada Kok 2.21.0 (nieuw wereldrecords), ook op 220 meter; 2. Betty Heukels 2.37.5; 3. Annet Bamer (GB) 2.38.2; 4. Margaret Auton (GB) 2.43.3. 110 yards vlinderslag: 1. Ada Kok 1.07.1; 2. Margaret Auton (GB) 1.08.8; 3. Nel Bos 1.09.1; 4. Annet Bamer 1.10.1. (Van onze sportredactie) De Nederlandse amateursprinters Koop man en Jansen, die niet voor de we reldkampioenschappen mochten starten vanwege een schorsing voor het ge bruik van doping, hebben een uitnodiging ontvangen om in het voorjaar van 1968 op Trinidad te rijden. Ook Moreion en Trentin zullen daar starten. au :i')iu jHovi .ut? a **b .3 (Van onze sportredactie) Haarlem boft weer dit weekeinde. Voet balliefhebbers uit deze streken kunnen alleen aan de Jan Gijzenkade terecht, waar de nieuwe combinatie Alkmaar- Zaanstreek bij Haarlem op bezoek komt. Telstar speelt een uitwedstrijd tegen NAC. RCH komt in het zuiden in actie tegen FC Den Bosch. EDO moet voor zijn derde competitiewedstrijd ook een eind uit de buurt. In Tilburg zijn de Haarlem mers te gast bij NOAD. Oefenmeester De Visser ziet de wed strijd tegen NAC heel wat optimistischer tegemoet nu Geestman, Clement en Van Egmond zo goed als zeker van de partij zullen zijn. Alleen Jonker heeft hij nood gedwongen een vrije zondag moeten ge ven. De Velser linksbuiten is geblesseerd. Het is niet onmogelijk dat De Visser zijn team in verband met de tactiek nog zal wijzigen. André, Van Straaten en Jense zijn de spelers die hij eventueel nog in Breda in zal kunnen zetten. NAC: Van der Merwe, Van Gorp, Van Ierland, Wereldkampioen Moreion (l.) rijdt samen met Trentin zijn ereronde. Telstar (uit tegen NAC): Van der Meeren - Bakker, Althof, Van Egmond en Van Essen - Van Wijk en Geestman - Bond, Kort, Boekestein en Clement. Haarlem (thuis tegen Alkmaar/ Zaanstreek): Boomgaard - Wentink, Koster, Peters en Meijer - Peijs en Kruyer - Van Haaren, De Wolf, Coupe rus en Kunst. RCH (uit tegen FC Den Bosch): Bes - Cornet, Honout, Koning en Olden- ziel - Fransz en Maslo - Stoute, Ger ritsen, Meijer en Seegers. EDO (uit tegen NOAD): Amama - Van der Zon, Disselköter, Breeuwer en Spiers - Koene en Mul - Hendriks, Bosdijk, Koek en Burke. Bouwmeester jr., Bouwmeester, Visschers, Pintaric en Nouwens. Haarlem verschijnt niet compleet. De plaats van de geschorste Hoeben wordt door Van Haaren ingenomen. Financieel kan het een goede dag worden voor Haar lem. Bijna tweeduizend Alkmaarders zul len vrijwel zeker de reis naar Haarlem meemaken. Alkmaar/Zaanstreek: Schou ten, Molenaar, Ouderland, Van der Veen, Hersche, Visser en Dekker, De Jager, Van Egdom, Siem Tijm en Van Rijssel. RCH heeft meer hoop uit het moeilijke duel met FC Den Bosch het eerste puntje te slepen, nu Maslo weer fit is. Boven dien is de defensie versterkt door de ver vanging van Hendrikse en Koppen door Cornet en Oldenziel. FC Den Bosch ont breekt het jeugdige schutterstalent Mul ders wegens een knieblessure. FC Den Bosch: Van Straaten, Passon, Netten. Schuurman en Van der Hout, Van der Heuvel en Wolbers, Hoefs, Tinus, Ko ningstem en Paulides. In het EDO-team is Van der Putten in de voorhoede ver vangen door Burke. Het zal voor de Haarlemmers niet eenvoudig zijn ook in het duel tegen NOAD ongeslagen te blij ven. NOAD: Van Dieten, Simons, Netten, Maas en Van der Ven, De Beer en Bre- kelmans, Van der Velden, Von Ranzow, Uyens en Zieltjens. (Van onze sportredactie) HAARLEM HCK en Celeritas spelen zondag in het Pim Muliersportpark hun beslissingswedstrijd om het kampioen schap in de eerste klasse B. De wedstrijd begint om twee uur. De winnaar van deze ontmoeting moet met Giants Diemen om één plaats in de hoofdklasse spelen. (Van onze sportredactie) Onverwacht nog heeft Noppie Koch zijn record „finalisten crëren" verbe terd. Toen Koch gisterochtend de Zwit ser Herger als vijfde man na De Wit (Ned.), Weil (W. Dtsl.), Proost en Ray- nal naar de eindstrijd had geloodst, was het karwei voor hem gedaan. Maar sportcommissielid Zwartepoort, leider van de Nederlandse stayerij, droeg de Utrechter ook nog op om Cor Groenewe- gen, die in zijn rit zo jammerlijk door Pelser en diens motor in de steek was gelaten, in de finale te brengen. Pelser was er mee akkoord gegaan: „Koch is beter dan ik. Maar dan moet ik Groene- wegen wel in de finale mogen rijden." Dat werd natuurlijk goed gevonden. En dus voerde Koch Groenewegen, die ook nog het voordeel van de eerste plaats had geloot, in ijltempo naar de zeker heid van de eindstrijd. Met drie ronden voorsprong finishte Groenewegen. Nederland heeft zijn drie vertegen woordigers in de finale, die zondag wordt gereden. Van die finale zegt Zwartepoorte: van de eerste twee plaatsen voor Nederland zijn we prac- tisch zeker. Ik zou het zo fijn vinden als we één twee en drie zouden worden. Dat kan gemakkelijk". Overigens heeft Koch gisteravond weer een nieuwe klant gekregen: Timoner. Hij rijdt de'herkansing van de profs ach ter de Nederlander. Dat kan dan nummer 7 worden van de Koch-finalisten. Ongelukkige lotingen konden gisteren op de Wedaubaan bij Duisburg belang rijke beslissingen teweeg brengen bij de Europese kampioenschappen kanovaren ren. Ruim 370 deelnemers streden om zestien titels met de wetenschap, dat slechts via de series mogelijkheden wa ren om door te dringen tot de halve finales. Herkansingen waren er niet. Ne derland overleefde zes series, in tien an dere series sneuvelden Nederlandse ver tegenwoordigers. Paul Hoekstra plaatste zich voor de halve finale in de K L klasse 500 me ter en samen met Anton Geurts in de K 2 klasse 1000 meter. In de K 2 500 me ter verzekerden Wittenberg/Lagerwey en Verhaard/Bloem zich van plaatsen in de halve finales. Mieke Jaapies en Thea Duif mogen bovendien in de K 2 500 meter voor da mes in de halve finale starten. Ook de K 1 4 x 500 meter damesploeg drong een ronde verder. In zijn eerste wedstrijd voor het zes- landen waterpolo-toemooi, dat vrijdag in Barcelona is begonnen, heeft het Neder lands zevental teleurstellend met 3-3 ge lijkgespeeld tegen Zweden. Spanje zege vierde met 5-3 over Groot Brittannië ter wijl West-Duitsland België versloeg met 1-0. ADVERTENTIE 14 ■4 H «83 «83 N H O BS H M H i4 M sa w n t-« i— Cm M

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9